УХВАЛА
17 січня 2022 р.Справа № 520/13950/2020
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Чалого І.С.,
суддів: Ральченка І.М. , Бершова Г.Є. ,
розглянувши клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Аромасервіс" про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Харківського окружного адміністративного суду від 11.11.2020 по справі № 520/13950/2020 за позовом Головного управління ДПС у Харківській області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Аромасервіс"
про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 11.11.2020 задоволено позов Головного управління ДПС у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Аромасервіс" про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
На зазначене рішення суду 10.11.2021 представником Товариства з обмеженою відповідальністю "Аромасервіс" адвокатом Шматько Т.М. подано апеляційну скаргу.
Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 15.11.2021 справу №520/13950/21 витребувано з Харківського окружного адміністративного суду.
В рамках апеляційної скарги апелянтом заявлено клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження, яке вмотивоване тим, що в матеріалах справи відсутні докази отримання відповідачем рішення суду. 03.11.2021 представник позивача ознайомився з матеріалами справи та отримав копію рішення, у зв`язку з цим кінцевим днем подання апеляційної скарги є 03.12.2021.
Перевіривши доводи викладені в апеляційній скарзі, та матеріали справи, колегія суддів вважає, що клопотання відповідача про поновлення строку не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Згідно з п.1 ч.2 ст.295 КАС України учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду-якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 295 КАС України строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Згідно ч. 1 ст. 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Згідно з частиною другою статті 44 КАС України учасники справи зобов`язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
Відповідно до пункту шостого частини п`ятої цієї статті учасники справи зобов`язані виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки.
Відповідно до частини першої статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, Харківським окружним адміністративним судом копія оскаржуваного рішення направлялась відповідачу за адресою: 61001, м. Харків, проспект Гагаріна, 41/2, але повернулась з відміткою "за закінченням терміну зберігання", тобто повернуто з незалежних від суду причин, а тому судове рішення вважається врученим позивачу.
Відповідно до п. 5, ч. 6 статті 251 КАС України, днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Частиною одинадцятою статті 126 КАС України передбачено, що в разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
За змістом пунктів 99, 116, 117 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05 березня 2009 року №270, у разі відсутності адресата поштові відправлення повертаються об`єктом поштового зв`язку відправнику за закінченням встановленого строку зберігання.
Отже, до повноважень адміністративних судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв`язку з позначками "за закінченням терміну зберігання", "адресат вибув", "адресат відсутній" і т. п., з врахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання адміністративним судом обов`язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій.
Звертаючись з апеляційною скаргою, відповідач не навів конкретних обставин на обґрунтування неможливості отримання поштової кореспонденції суду, направленої на його належну адресу. Більш того, ця ж адреса зазначена відповідачем і в апеляційній скарзі, але останній не отримував поштової кореспонденції, яка направлялась йому судом першої інстанції без зазначення будь-яких об`єктивних причин.
За наведених обставин, саме лише посилання скаржника на неотримання процесуальних документів Харківського окружного адміністративного суду, у тому числі, оскаржуваного рішення, за відсутності належного обґрунтування, підтвердженого відповідними доказами, існування обставин, які об`єктивно унеможливили отримання направленої на його адресу поштової кореспонденції суду та, відповідно, можливість бути обізнаним щодо розгляду справи, є необґрунтованим.
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що апелянтом не наведено підстав для поновлення строку на апеляційне оскарження, а отже клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження задоволенню не підлягає.
Питання, пов`язані з оцінкою поважності причин пропуску строку звернення до адміністративного суду, неодноразово вирішувалось Верховним Судом, зокрема, у постанові від 29 квітня 2021 року у справі №826/12038/17 яким висловлено правову позицію про те, що положеннями КАС України чітко окреслено характер процесуальної поведінки, який зобов`язує учасників справи діяти сумлінно, тобто проявляти добросовісне ставлення до наявних у них прав і здійснювати їх реалізацію таким чином, щоб забезпечити неухильне та своєчасне виконання своїх обов`язків, встановлених законом або судом. Для цього учасник справи як особа, зацікавлена у поданні й прийнятті до розгляду судом позовної апеляційної скарги, повинна вчиняти усі можливі та залежні від неї дії, використовувати у повному обсязі наявні засоби та можливості, передбачені законодавством.
Отже, встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Враховуючи наведене, а також те, що з дня прийняття рішення минув майже рік, відсутність обґрунтувань та доказів підтверджуючих не можливість подати апеляційну скаргу з дотриманням строку на апеляційне оскарження, на підставі матеріалів справи, колегія суддів уважає, що відсутні підстави для задоволення клопотання відповідача про поновлення процесуального строку для подання даної апеляційної скарги.
Відповідно до ч. 3 ст. 298 КАС України (в редакції Закону № 2147-VIII) апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 295 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 299 КАС України (в редакції Закону № 2147-VIII) суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у справі, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними.
Керуючись ст.ст. 299 Кодексу адміністративного судочинства України , суд -
У Х В А Л И В:
В задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Аромасервіс" про поновлення строку на апеляційне оскарження відмовити.
Ухвала набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Чалий І.С. Судді Ральченко І.М. Бершов Г.Є.
Суд | Другий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 17.01.2022 |
Оприлюднено | 10.02.2022 |
Номер документу | 103049013 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Другий апеляційний адміністративний суд
Чалий І.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні