Справа № 758/14607/20
Категорія 35
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 грудня 2021 року м. Київ
Подільський районний суд міста Києва
у складі головуючого судді Ковбасюк О.О.,
з участю:
секретаря судового засідання Кулай О.М.,
представника позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Поночевної А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Міжнародної громадської організації Міжнародна освітньо-культурна Асоціація , третя особа Народний художній колектив ансамбль танцю Щасливе дитинство Комунального закладу Харківський обласний Палац дитячої та юнацької творчості , про стягнення грошових коштів, -
В С Т А Н О В И В :
У грудні 2020 року позивач звернулась до суду з означеним позовом, в якому просить стягнути з відповідача грошові кошти в сумі 68000,00 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що 03.02.2020 вона сплатила на рахунок відповідача вказану суму за повне обслуговування у період тимчасової зміни та участь 36 учасників народного художнього колективу України ансамбль танцю Щасливе дитинство Комунального закладу Харківський обласний Палац дитячої та юнацької творчості у фіналі XIV конкурсу-фестивалю дитячої творчості Усі ми діти твої, Україно! , який мав відбутися з 15 липня по 04 серпня 2020 року в Українському дитячому центрі Молода гвардія (м. Одеса). Вказані кошти були сплачені на підставі листів відповідача вих. №277 від 25.09.2019 та вих. №399 від 03.01.2020, в яких зазначено вартість обслуговування учасників, найменування, строк та місце проведення заходу, а також платіжні реквізити та призначення платежу. Однак, у зв`язку із встановленням на всій території України карантину та забороною проведення масових заходів з 12.03.2020 у зв`язку з поширенням хвороби COVID-19, вказаний захід у встановлений строк не відбувся. Позивач зазначає, що Міжнародний конкурс-фестиваль дитячої творчості Усі ми діти твої, Україно! є спільним заходом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, Міністерства соціальної політики України, Міністерства культури України та проводиться на підставі відповідного положення, затвердженого спільним наказом зазначених міністерств №559/2367/58 від 02.07.2007, однак за повідомленням Мінсоцполітики від 28.08.2020 ним було здійснено закупівлю виключно безкоштовних путівок до ДП УДЦ Молода гвардія з метою забезпечення послугами оздоровлення та відпочинку найбільш вразливих соціальних категорій дітей та воно не має жодного відношення до збору коштів, здійсненого МГО Міжнародна освітньо-культурна Асоціація . Позивач та третя особа звертались до відповідача з вимогою про повернення коштів в сумі 68000,00 грн., однак відповідач відмовився повертати вказану суму, запропонувавши використати її для участі у фестивальній програмі 2021-2022 років. Посилаючись в якості правового обґрунтування на статті 509, 526, 610, 615, 629, 1212, 1213 ЦК України, позивач зазначає, що у зв`язку з припиненням зобов`язання через неможливість його виконання відпали підстави для утримування відповідачем коштів у розмірі 68000,00 грн., у зв`язку з чим просить стягнути їх з відповідача, а також покласти на нього витрати зі сплати судового збору у розмірі 840,80 грн.
Ухвалою судді від 28.12.2020 відкрито провадження у справі та справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін, надано відповідачу строк для подання відзиву на позов.
Представник відповідача подав до суду відзив на позов, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог, мотивуючи тим, що кошти були сплачені позивачем як добровільний внесок, а не як плата за договором, оскільки між сторонами не укладався жодний договір. Крім того, зазначає, що позивач не обґрунтувала наявність порушеного права, оскільки кошти їй не належать.
Третя особа в особі керівника колективу Галенко Р.О. подала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила їх задовольнити.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позов та просив його задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні просила відмовити у задоволенні позову з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву.
Заслухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини та дійшов таких висновків.
Правовою основою проведення Міжнародного конкурсу-фестивалю дитячої творчості Усі ми діти твої, Україно! є Положення про Міжнародний конкурс-фестиваль дитячої творчості "Усі ми діти твої, Україно!", затверджене наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства України у справах сім`ї, молоді та спорту,
Державного комітету України у справах національностей та релігій
№559/2367/58 від 02.07.2007 зі змінами та доповненнями, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 20.07.2007 за №845/14112 (далі - Положення № 559/2367/58).
Відповідно до Положення № 559/2367/58 Усі ми діти твої, Україно! - це міжнародний конкурс-фестиваль дитячої творчості за участю закордонних українців, який проводиться один раз на рік як спільний захід Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, Міністерства соціальної політики України, Міністерства культури України (п. 1.1.). Засновником конкурсу-фестивалю є Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України. Співорганізаторами конкурсу-фестивалю є: Міністерство соціальної політики України, Міністерство культури України, Державне підприємство Український дитячий центр Молода гвардія (п. 1.2.). Метою конкурсу-фестивалю є державна підтримка обдарованих дітей та юнацтва, у тому числі тих, хто має інвалідність, розвиток інтелектуальних та творчих здібностей української молоді та представників національних меншин України, учнівської молоді з числа закордонних українців, виховання у молодого покоління любові до Вітчизни, толерантності, шанобливого ставлення до культурних надбань українців і представників інших національностей (п. 2.1.).
Згідно з п. 3.1., п. 3.2. Положення № 559/2367/58 підготовка та проведення конкурсу-фестивалю забезпечується виконавчою дирекцією конкурсу-фестивалю, персональний склад якої затверджується спільним наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, Міністерства соціальної політики України, Міністерства культури України.
Виконавча дирекція конкурсу-фестивалю: визначає загальну творчу концепцію конкурсу-фестивалю; здійснює підготовку, організацію та проведення конкурсу-фестивалю; формує склад учасників фіналу конкурсу-фестивалю; формує і затверджує персональний склад журі конкурсу-фестивалю; розробляє положення про нагороди, спеціальні премії та почесні відзнаки конкурсу-фестивалю; розробляє програму фіналу конкурсу-фестивалю, організовує роботу творчих майстерень, виставок дитячої та юнацької творчості, влаштовує зустрічі з митцями, ученими, відомими громадськими діячами тощо; готує проект символіки та атрибутики конкурсу-фестивалю та може проводити конкурси на кращу розробку символіки та атрибутики конкурсу-фестивалю (п. 3.3.).
До участі у конкурсі-фестивалі запрошуються талановиті та обдаровані діти, у тому числі ті, які мають інвалідність, та діти - представники закордонних українців віком від 9 до 16 років включно (п. 4.3.). Учасниками можуть бути як окремі виконавці, так і творчі дитячі колективи, які є переможцями республіканських (Автономна Республіка Крим), обласних, міських (міст Києва і Севастополя), всеукраїнських та міжнародних мистецьких фестивалів, конкурсів та виставок, переможці Міжнародного конкурсу з української мови імені П. Яцика (п. 4.4.) Учасники подають необхідні матеріали не пізніше 10 травня для участі у відбірковому турі (п. 4.5.). Відбір учасників фіналу конкурсу-фестивалю проводиться у травні групою фахівців, сформованою Виконавчою дирекцією, на основі відео-, аудіо-, фотоматеріалів, надісланих учасниками на адресу Виконавчої дирекції поточного року. Адреса Виконавчої дирекції щороку повідомляється додатково (п. 4.6.). Переможці відбіркового туру з числа української молоді стають учасниками фіналу конкурсу-фестивалю і отримують путівки до державного підприємства Український дитячий центр Молода гвардія на відповідну тематичну зміну (п. 4.7.).
Джерелами фінансування конкурсу-фестивалю можуть бути бюджетні, спонсорські, благодійні та інші кошти, не заборонені законодавством (п. 5.1.).
Міністерство соціальної політики України передбачає відповідну квоту путівок до державного підприємства Український дитячий центр Молода гвардія для учасників конкурсу-фестивалю із числа дітей та юнацтва України відповідно до рішення Виконавчої дирекції та Положення про порядок направлення дітей для оздоровлення та відпочинку до державного підприємства Український дитячий центр Молода гвардія за рахунок бюджетних коштів (п. 5.3.).
На момент виникнення спірних правовідносин питання направлення дітей до ДП УДЦ Молода гвардія за рахунок бюджетних коштів регулювалось Положенням про порядок направлення дітей на оздоровлення та відпочинок до державного підприємства України Міжнародний дитячий центр Артек і державного підприємства Український дитячий центр Молода гвардія за рахунок бюджетних коштів, затвердженим наказом Мінсоцполітики № 938 від 27.06.2018, зареєстрованим в Мінюсті 19.07.2018 за №841/32293 (далі Положення № 938).
Відповідно до Положення № 938 ДП УДЦ Молода гвардія є дитячим закладом оздоровлення та відпочинку, в якому діти, направлені на оздоровлення та відпочинок, беруть участь у виховних, патріотичних, оздоровчих, розважально-ігрових програмах, спортивних змаганнях, всеукраїнських фестивалях, набувають досвіду громадської діяльності та спілкування з однолітками з різних адміністративно-територіальних одиниць України (п. 1 розділу І). У ДП УДЦ Молода гвардія організовуються оздоровчі тематичні зміни на які направляються діти віком від 7 до 18 років (п. 1., п. 4 розділу І).
У п. 5 розділу І вказаного Положення визначені пільгові категорії дітей, які забезпечуються путівками до ДП УДЦ Молода гвардія за рахунок бюджетних коштів. Путівки, придбані за рахунок бюджетних коштів, надаються безоплатно або із частковою оплатою в розмірі 20, 30 чи 50 відсотків вартості путівки, яка вноситься батьками (особами, які їх замінюють) або проводиться з інших джерел, не заборонених законодавством, за попередньо визначеним Мінсоцполітики розподілом (п. 6 розділу І).
Розподіл між структурними підрозділами путівок до ДП УДЦ Молода гвардія на відповідну оздоровчу тематичну зміну затверджується наказом Мінсоцполітики (п. 2 розділу ІІ). Мінсоцполітики передає путівки структурним підрозділам, які їх розподіляють у розрізі районів, міст обласного значення пропорційно відношенню чисельності в них дітей віком від 7 до 18 років до загальної чисельності таких дітей у відповідній області та місті Києві з урахуванням кількості дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки (п. 4 розділу ІІ).
Уповноважені працівники структурних підрозділів згідно із затвердженим планом-графіком оздоровчих тематичних змін на календарний рік отримують у Мінсоцполітики путівки до ДП УДЦ Молода гвардія за дорученням (п. 1 розділу ІІІ). Бланки путівок заповнюються уповноваженими працівниками структурних підрозділів Мінсоцполітики та засвідчуються підписом керівника структурного підрозділу і печаткою (за наявності). Оформлені належним чином путівки передаються особі, визначеній відповідальною за супровід групи дітей (далі - старший супроводжувач) розпорядчим документом структурного підрозділу. Безпосередньо дітям, їхнім батькам (особам, які їх замінюють) путівки не видаються (п. 9, п. 10, п. 11 розділу ІІІ). До ДП УДЦ Молода гвардія дітей перевозять організованими групами. З метою забезпечення формування і відправлення груп дітей керівники структурних підрозділів своїми розпорядчими документами призначають відповідальних осіб, які забезпечують організацію перевезення дітей до цих закладів та у зворотному напрямку, із розрахунку один дорослий на 15 дітей. Особи, які супроводжують дітей, повинні мати досвід роботи з дітьми. До складу осіб, які супроводжують дітей, обов`язково має входити медичний працівник (п. 1 розділу V).
Статтею 2 Закону України Про державну підтримку та особливості функціонування дитячих центрів Артек і Молода гвардія № 906-VI від 03.02.2009 визначено, що кошти на придбання путівок до дитячих центрів Артек і Молода гвардія для оздоровлення та відпочинку дітей щороку передбачаються у Державному бюджеті України. Держава викуповує 90 відсотків путівок дитячих центрів Артек і Молода гвардія . Решта путівок реалізується зазначеними дитячими центрами без залучення третіх осіб.
Листом вих. №277 від 25.09.2019 Міжнародної громадської організації Міжнародна освітньо-культурна Асоціація , що був направлений керівникам мистецьких колективів, в тому числі колективам Комунального закладу Харківський обласний Палац дитячої та юнацької творчості , було запропоновано взяти участь у відбірковому турі XIV Міжнародного конкурсу-фестивалю дитячої творчості Усі ми діти твої, Україно! та подати в строк до 01.12.2019 заявку встановленого зразка, а до 15.01.2020 - відео-, аудіо-, фотоматеріали на адресу Виконавчої дирекції фестивалю: e-mail: interfestyval@gmail.com, місцезнаходження: 04071, м. Київ, вул. Обсерваторна, 25, офіс 405, МГО Міжнародна освітньо-культурна Асоціація .
В цьому ж листі зазначається, що фінал XIV Міжнародного конкурсу-фестивалю дитячої творчості Усі ми діти твої, Україно! відбудеться у період відповідної тематичної зміни з 15 липня до 04 серпня 2020 року в ДП УДЦ Молода гвардія (м. Одеса). Вартість повного обслуговування у період тематичної зміни та участь у Міжнародному конкурсі фестивалі складає 8000,00 гри. на одного учасника, для дітей із багатодітних сімей 4000,00 грн., а для дітей з інвалідністю безкоштовно.
Листом вих. №399 від 03.01.2020 Міжнародної громадської організації Міжнародна освітньо-культурна Асоціація , що був направлений директору Комунального закладу Харківський обласний Палац дитячої та юнацької творчості , для участі у фіналі XIV Міжнародного конкурсу-фестивалю дитячої творчості Усі ми діти твої, Україно! з 15 липня по 04 серпня 2020 року в ДП УДЦ Молода гвардія (м.Одеса) було запрошено Народний художній колектив ансамбль танцю Щасливе дитинство Комунального закладу Харківський обласний Палац дитячої та юнацької творчості у складі 36 осіб.
В цьому ж листі було запропоновано для підтвердження намірів участі у фестивалі сплатити внесок на суму 8000,00 грн. за кожного учасника фестивалю (терміни сплати: до 15 січня 2020 року - 3500,00 грн., до 15 лютого 2020 року - 2500, 00 грн., до 15 березня 2020 року - 2000,00 грн.) на рахунок МГО Міжнародна освітньо-культурна Асоціація № НОМЕР_1 в АТ Укрсксімбанк міста Києва, код ЄДРПОУ 36219237 з поміткою Добровільний внесок колективу Щасливе дитинство Харків для Міжнародного фестивалю .
Вказані листи засвідчені підписом голови правління Любові Горват та печаткою МГО Міжнародна освітньо-культурна Асоціація .
24.01.2020 було проведено батьківські збори Народного художнього колективу ансамбль танцю Щасливе дитинство Комунального закладу Харківський обласний Палац дитячої та юнацької гворчості , на яких було прийнято рішення взяти участь у фіналі XIV Міжнародного конкурсу-фестивалю дитячої творчості Усі ми діти твої, Україно! з 15 липня по 04 серпня 2020 року в ДП УДЦ Молода гвардія (м. Одеса) та уповноважено голову батьківського комітету ОСОБА_2 на збір та перерахування коштів на рахунок МГО Міжнародна освітньо-культурна Асоціація для забезпечення обслуговування вихованців колективу у період тематичної зміни та участь у конкурсі, що підтверджується протоколом зборів № 1 від 24.01.2020.
На підставі вказаного протоколу та згідно платіжної відомості на участь у конкурсі-фестивалі, яка містить прізвища, суми та підписи, позивачем було отримано від батьків вихованців колективу кошти в сумі 68000,00 та перераховано в повній сумі на рахунок відповідача за реквізитами та призначенням платежу, які були зазначені ним у листі вих. №399 від 03.01.2020.
Вказана обставина підтверджується квитанцією № ПН2019810 від 03.02.2020.
11.03.2020 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №211 Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 , якою на всій території України встановлено карантин з 12.03.2020 та заборонено проведення всіх масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів.
У зв`язку з цим запланований захід - фінал XIV Міжнародного конкурсу-фестивалю дитячої творчості Усі ми діти твої, Україно! з 15 липня по 04 серпня 2020 року в ДП УДЦ Молода гвардія (м. Одеса) не відбувся, що підтверджено представником відповідача у судовому засіданні, а також зазначено у листі Мінсоцполітики №6302/0/78-20/2921 від 28.08.2020.
05.06.2020 на ім`я голови правління МГО Міжнародна освітньо-культурна Асоціація Любові Горват директором Комунального закладу Харківський обласний Палац дитячої та юнацької творчості було направлено лист вих. №181/1 від 05.06.2020 з вимогою про повернення грошового внеску у розмірі 68000,00 грн., сплаченого за участь вихованців Народного художнього колективу ансамбль танцю Щасливе дитинство у тематичній зміні та у фіналі XIV Міжнародного конкурсу-фестивалю дитячої творчості Усі ми діти твої, Україно! у зв`язку з неможливістю їх проведення через запровадження карантинних заходів.
26.06.2020 позивач ОСОБА_2 направила на ім`я голови правління МГО Міжнародна освітньо-культурна Асоціація Любові Горват письмову вимогу про повернення грошового внеску у розмірі 68000,00 грн., сплаченого за участь вихованців Народного художнього колективу ансамбль танцю Щасливе дитинство у тематичній зміні та у фіналі XIV Міжнародного конкурсу-фестивалю дитячої творчості Усі ми діти твої, Україно! у зв`язку з неможливістю їх проведення через запровадження карантинних заходів.
У відповідь на вказані вимоги голова правління МГО Міжнародна освітньо-культурна Асоціація Любов Горват надала гарантійний лист вих. №1-179г від 02.07.2020, в якому запропонувала використати добровільний внесок у розмірі 68000,00 грн. у фестивальній програмі 2021-2022 року.
Спільним листом художнього керівника ансамблю танцю Щасливе дитинство Р.Галенко та голови батьківського комітету О.Мирненко від 10.08.2020, адресованим голові правління МГО Міжнародна освітньо-культурна Асоціація , було повідомлено про відмову від участі у фестивальній програмі 2021-2022 року та незгоду з перенесенням добровільного внеску на майбутній захід та вкотре висловлено вимогу про повернення коштів в сумі 68000,00 грн.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склалися між сторонами, суд не погоджується з твердженням позивача про наявність між сторонами договірних зобов`язань і, відповідно, не вбачає підстав для застосування положень зобов`язального права, на які позивач посилається у позовній заяві.
Із встановлених судом обставин вбачається, що грошові кошти були сплачені позивачем відповідачу в якості плати за повне обслуговування у період тематичної зміни та участь у фіналі XIV Міжнародного конкурсу-фестивалю дитячої творчості Усі ми діти твої, Україно! з 15 липня по 04 серпня 2020 року в ДП УДЦ Молода гвардія (м. Одеса).
Разом з тим, наявні в матеріалах справи документи не розкривають суті та змісту послуги, яка мала надаватись відповідачем вихованцям колективу Щасливе дитинство , що не дає підстав для висновку про досягнення між сторонами згоди стосовно предмета договору.
Положенням №559/2367/58 не передбачено сплату будь-яких внесків чи винагород за участь у Міжнародному конкурсі-фестивалі дитячої творчості Усі ми діти твої, Україно! .
Відповідно до ч. 1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Крім того, не знайшли свого підтвердження доводи відповідача про наявність у нього правомочностей на збирання внесків для фінансування заходів з організації та проведення вказаного фестивалю.
Відповідач стверджує, що голова правління МГО Міжнародна освітньо-культурна Асоціація Любов Горбат була призначена виконавчим директором XIV Міжнародного конкурсу-фестивалю дитячої творчості Усі ми діти твої, Україно! .
Разом з тим, вказане твердження не доведене належними і допустимими доказами. Наданий відповідачем проект спільного наказу Міносвіти, Мінсоцполітики та Мінкульту Про проведення фіналу XIV Міжнародного конкурсу-фестивалю дитячої творчості Усі ми діти твої, Україно! відхиляється судом, оскільки не містить ні номеру, ні дати, ні підпису уповноваженої особи Мінсоцполітики, його текст відсутній на офіційних сайтах міністерств, що не відповідає положенням ст. 15 Закону України Про центральні органи виконавчої влади .
Посилання відповідача на спільний наказ Міносвіти, Мінсоцполітики та Мінкульту Про проведення фіналу XIІІ Міжнародного конкурсу-фестивалю дитячої творчості Усі ми діти твої, Україно! № 674/770/412 від 20.05.2019, яким був затверджений персональний склад виконавчої дирекції, відхиляється судом, оскільки її склад і повноваження були визначені для проведення XIІІ фестивалю-конкурсу у період з 15.07.2019 по 04.08.2019 року, отже, із завершенням XIІІ фестивалю-конкурсу припинились і повноваження персонального складу виконавчої дирекції, призначеної вказаним наказом, продовження її повноважень на наступний період не підтверджено належним розпорядчим документом.
Відсутність передбаченого п. 3.1., п. 3.2. Положення № 559/2367/58 розпорядчого документа про призначення персонального складу виконавчої дирекції XIV фестивалю-конкурсу унеможливлює вчинення будь-яких дій з підготовки та проведення конкурсу-фестивалю, що визначені п. 3.3. вказаного Положення.
Отже, голова правління МГО Міжнародна освітньо-культурна Асоціація Любов Горбат не мала повноважень на вчинення будь-яких дій з підготовки та проведення XIV Міжнародного конкурсу-фестивалю дитячої творчості Усі ми діти твої, Україно! , в тому числі і на збирання коштів.
Не мала вона правомочностей і на отримання будь-яких винагород чи компенсацій за участь у тематичних змінах ДП УДЦ Молода гвардія (м. Одеса), оскільки, відповідно до ст. 2 Закону України № 906-VI 90% путівок до вказаного закладу викуповує держава та розподіляє їх через органи Мінсоцзахисту, а решту 10% путівок реалізується дитячим центром без залучення третіх осіб.
Отже, в силу законодавчо встановленої заборони залучення ДП УДЦ Молода гвардія третіх осіб для реалізації путівок, МГО Міжнародна освітньо-культурна Асоціація не може бути правомочною особою для реалізації путівок центру, отже, не може укладати будь-які відплатні договори на організацію оздоровлення та відпочинку в ДП УДЦ Молода гвардія .
Крім того, в силу неприбуткового статусу відповідача, який з 09.11.2016 перебуває в Реєстрі неприбуткових установ та організацій (https://cabinet.tax.gov.ua/registers/non-profit) та з огляду на положення п. 5 ст. 1 Закону України Про громадські об`єднання відповідач є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку, отже не може здійснювати підприємницьку діяльність, що направлена на одержання прибутку.
За таких обставин, а також враховуючи заперечення відповідачем факту укладення будь-яких договорів з позивачем, суд доходить висновку про відсутність між сторонами договірних відносин, що виключає можливість застосування до спірних правовідносин законодавчих положень, які регулюють договірні зобов`язання та наслідки їх невиконання, зокрема й статей 509, 526, 610, 615, 629 ЦК України, на які посилається позивач.
Не є здійснений позивачем платіж і благодійною чи спонсорською допомогою в розумінні Закону України Про благодійну діяльність та благодійні організації від 05.07.2012 № 5073-VI, Закону України Про рекламу від 03.07.1996 № 270/96-ВР.
За визначенням п. 2 ст. 1 Закону № 5073-VI благодійна діяльність - це добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених цим Законом цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням набувача благодійної допомоги (бенефіціара).
Отже, визначальним для благодійної допомоги є добровільність і безвідплатність, тобто відсутність зустрічного обов`язку у набувача допомоги надати благодійнику будь-яку компенсацію чи винагороду.
За визначенням ст. 1 Закону № 270/96-ВР спонсорство - це добровільна матеріальна, фінансова, організаційна та інша підтримка фізичними та юридичними особами будь-якої діяльності з метою популяризації виключно свого імені, найменування, свого знака для товарів і послуг.
Отже, визначальним для спонсорства є мета спонсора популяризувати власне ім`я чи знак для товарів і послуг для того аби сформувати чи підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо особи чи товару (послуги) спонсора.
Із встановлених судом обставин вбачається, що платіж був здійснений позивачем на користь відповідача не безвідплатно, а під умовою забезпечення відповідачем повного обслуговування у період тематичної зміни та участі 36 вихованців колективу у XIV Міжнародному конкурсі-фестивалі Усі ми діти твої, Україно! , який мав відбутися з 15 липня по 04 серпня 2020 року в Українському дитячому центрі Молода гвардія (м. Одеса).
Таким чином, наявність умови про надання бенефіціаром на користь благодійника якоїсь послуги чи матеріальної вигоди виключає можливість визнання здійсненого платежу благодійною допомогою, так само як і відсутність мети популяризувати власне ім`я чи знак для товарів і послуг виключає можливість віднесення платежу до спонсорської підтримки.
Виходячи із встановлених судом обставин та положень законодавства, суд доходить висновку про відсутність правових підстав як для отримання відповідачем, так і для збереження сплачених позивачем коштів в сумі 68000,00 грн.
Загальні підстави для виникнення зобов`язань у зв`язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами Глави 83 ЦК України.
Стаття 1212 ЦК України регулює випадки набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав.
Предметом регулювання інституту безпідставного набуття чи збереження майна є відносини, які виникають у зв`язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна і які не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.
Зобов`язання з безпідставного набуття, збереження майна виникають за наявності трьох умов: а) набуття або збереження майна; б) набуття або збереження за рахунок іншої особи; в) відсутність правової підстави для набуття або збереження майна (відсутність положень закону, адміністративного акта, правочину або інших підстав, передбачених ст. 11 ЦК України).
Об`єктивними умовами виникнення зобов`язань з набуття, збереження майна без достатньої правової підстави виступають: 1) набуття або збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); 2) шкода у вигляді зменшення або незбільшення майна в іншої особи (потерпілого); 3) обумовленість збільшення або збереження майна з боку набувача шляхом зменшення або відсутності збільшення на стороні потерпілого; 4) відсутність правової підстави для вказаної зміни майнового стану цих осіб.
За змістом ст. 1212 ЦК України безпідставно набутим є майно, набуте особою або збережене нею в себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави.
Під відсутністю правової підстави розуміється такий перехід майна від однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказівці закону, або суперечить меті правовідношення і його юридичному змісту. Тобто, відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином.
З огляду на зазначене, суд доходить висновку, що відповідач отримав від позивача кошти в сумі 68000,00 грн. без достатньої правової підстави, що зумовлює обов`язок відповідача повернути ці кошти на підставі ст. 1212 ЦК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідач заперечує наявність у позивача порушеного права, що на його думку виключає можливість задоволення позову.
Надаючи оцінку вказаному доводу, суд звертає увагу на встановлену ч. 3 ст. 397 ЦК України презумпцію правомірності володіння майном, відповідно до якої фактичне володіння майном вважається правомірним, якщо інше не випливає із закону або не встановлено рішенням суду.
У даному спорі судом встановлено, що позивач була платником коштів в сумі 68000,00 грн. на користь відповідача, отже фактично володіла ними і в силу ч. 3 ст. 397 ЦК України судом визнається, що це володіння здійснювалось позивачем на законних підставах, оскільки в матеріалах справи відсутні докази протилежного.
Позивач як законний володілець майна має право в силу ст. 396 ЦК України на захист своїх речових прав на майно нарівні з власником майна, а в силу ст. 15, ст. 16 ЦК України порушене право підлягає захисту судом у спосіб, визначений законом.
За правилами ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Частиною першою ст. 13 ЦПК України визначено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно із ч. 2 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи встановлені обставини справи та викладені положення законодавства, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного вищевказаного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову та стягнення з відповідача на користь позивача грошових коштів у розмірі 68000,00 грн.
Відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені позивачем витрати зі сплати судового збору в розмірі 840,80 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 23, 81, 89, 141, 258, 259, 263-268, 273, 354 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_2 до Міжнародної громадської організації Міжнародна освітньо-культурна Асоціація , третя особа Народний художній колектив ансамбль танцю Щасливе дитинство Комунального закладу Харківський обласний Палац дитячої та юнацької творчості , про стягнення грошових коштів задовольнити.
Стягнути з Міжнародної громадської організації Міжнародна освітньо-культурна Асоціація на користь ОСОБА_2 грошові кошти в сумі 68 000 грн.
Стягнути з Міжнародної громадської організації Міжнародна освітньо-культурна Асоціація на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 840,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників справи:
- позивач - ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ;
- відповідач - Міжнародна громадська організація Міжнародна освітньо-культурна Асоціація , місцезнаходження: м. Київ, вул. Ярославська, буд. 31, код ЄДРПОУ 36219237;
- третя особа - Народний художній колектив ансамбль танцю Щасливе дитинство Комунального закладу Харківський обласний Палац дитячої та юнацької творчості , місцезнаходження: м. Харків, вул. Сумська, буд. 37.
Повний текст рішення складено 14.12.2021.
Суддя О. О. Ковбасюк
Суд | Подільський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2021 |
Оприлюднено | 14.02.2022 |
Номер документу | 103131455 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Подільський районний суд міста Києва
Ковбасюк О. О.
Цивільне
Подільський районний суд міста Києва
Ковбасюк О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні