Постанова
від 10.02.2022 по справі 916/1178/20
ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД


П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2022 року м. ОдесаСправа № 916/1178/20 Південно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Будішевської Л.О.

суддів Таран С.В., Поліщук Л.В.

при секретарі судового засідання Корчинській М.В.

за участю представників учасників справи:

від ОСОБА_1 - Соловкіна М.В., Новицька О.В.,

від СК Весна - не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Господарського суду Одеської області від 17.11.2021, ухвалене суддею Щавинською Ю.М., м. Одеса, повний текст складено 29.11.2021

у справі № 916/1178/20

за позовом ОСОБА_1

до Садівничого кооперативу Весна

про зобов`язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2020 року ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 ) звернулась до Господарського суду Одеської області з позовом до Садівничого кооперативу Весна (далі СК Весна ), в якому (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 01.09.2020) просила суд усунути їй перешкоди щодо користування садовою ділянкою та садовим будинком АДРЕСА_1 , які заходяться у власності ОСОБА_1 , шляхом:

- зобов`язання СК Весна здійснити демонтаж парканів та шлагбаумів, інших перешкод, встановлених на вулицях Южная , Цветочная , Удачная , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , які знаходяться на території СК Весна за адресою: Одеська обл., Біляївський район, Іллінська сільська рада для здійснення розвантаження вулиці Центральної та здійснення альтернативного та безперешкодного проїзду автотранспорту членів СК Весна та допоміжного господарського обслуговуючого автотранспорту зазначеними вулицями;

- зобов`язання СК Весна здійснити покриття вулиць Центральна , Южная , Цветочная , Удачная , Лиманная , ІНФОРМАЦІЯ_2 , які знаходяться на території СК Весна за адресою: Одеська обл., Біляївський район, Іллінська сільська рада щебнем гранітним та жорствою, у співвідношенні щебінь гранітний - 120, жорства - 200.

Позов мотивований тим, що внаслідок бездіяльності СК Весна , всупереч меті створення та предмету його діяльності, порушуються права ОСОБА_1 на безпечне користування своєю ділянкою і садовим будинком.

Зокрема, позивач зазначив, що через СК Весна , вздовж всього масиву Надія , наявний наскрізний проїзд до всіх інших кооперативів, які знаходяться на землях колишнього земельного масиву Надія . Його безпідставне розширення, відсутність належного утримання у відповідності до вимог нормативно-правових актів та норм ДБН, створює загрозу здоров`ю та життю ОСОБА_1 .

Біля земельної ділянки позивача існує поворот, який не відповідає вимогам ДБН, через який проїжджають до своїх земельних ділянок члени СК Весна , а також транзитом проходять всі автотранспорті засоби до земельних ділянок всіх садівничих товариств садівничого масиву Надія , що створює у сезон відпочинку дуже інтенсивний та безперервний рух автотранспорту.

На даний час вищевказаний проїзд для автотранспорту по вулиці Центральній постійно самочинно розширюється за рахунок обочин за вказівкою голови СК Весна , яка не здійснює покриття цього проїзду покриттям у відповідності до вимог СниП 2.05.11-83 та вимог Генерального плану СМ "Надія" 1989 року, а саме: щебнем гранітним та жорствою, у співвідношенні щебінь гранітний - 120, жорства - 200.

Більша частина вулиць СК Весна , які є землями загального користування, було самочинно перекрито членами СК Весна з улаштуванням шлагбаумів біля своїх садових ділянок. Самочинне перекриття членами СК "Весна" всіх інших вулиць на території кооперативу за допомогою шлагбаумів, парканів та інших перешкод призвело до того, що всі автотранспортні засоби рухаються тільки вулицею Центральною, що робить небезпечним рух автотранспорту і приводить до інтенсивності руху цією вулицею у два ряди, при відсутності узбіччя у розмірах, встановлених Генеральним планом масиву "Надія" та плану СК "Весна" 1989 року, які не змінені на цей час і є дійсними.

Голова СК "Весна" проявляє абсолютну бездіяльність у вирішенні питань щодо належного облаштування всіх вулиць на території СК "Весна" та не здійснює жодних заходів щодо знесення незаконно встановлених членами СК "Весна" шлагбаумів на інших вулицях з метою належного розвантаження вулиці Центральної та здійснення нормального руху автотранспорту членів СК Весна .

Заперечуючи проти задоволення позову, СК Весна зазначило, зокрема, що вирішення заявлених в позові вимог відносить до виключної компетенції загальних зборів кооперативу, куди ОСОБА_1 з відповідною офіційною заявою не зверталася. ОСОБА_1 не зазначає, яким чином СК Весна , членами якого являються в основному пенсіонери похилого віку, без їх погодження, може виконати вимоги та знести шлагбауми, огорожі, паркани, обмежити транзит руху автотранспорту членів інших кооперативів через територію СК "Весна", здійснити покриття вулиць. Позивачем не надано доказів, які б однозначно свідчили про те, що СК "Весна", зокрема, голова кооперативу перешкоджає їй у користуванні чи розпорядженні належними їй земельною ділянкою чи садовим будинком.

Рішенням Господарського суду Одеської області від 17.11.2021 у справі № 916/1178/20 у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено повністю.

Місцевий господарський суд виходив з того, що питання щодо демонтажу парканів та шлагбаумів та будь-яких інших перешкод, покриття вулиць щебнем гранітним та жорствою відносяться до внутрішньої діяльності кооперативу. Для їх вирішення загальні збори членів кооперативу обирають правління, яке організує відповідну роботу на підставі рішення загальних зборів членів кооперативу. Суд, як орган державної влади, не може підміняти органи управління кооперативу. У суду відсутні правові підстави для зобов`язання відповідача вчинити дії, які, хоча і відносяться до компетенції загальних зборів та правління СК "Весна", проте не були предметом їх розгляду.

Не погодившись з рішення суду, ОСОБА_1 подала на нього апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати, прийняти нове рішення про задоволення позову.

Апеляційна скарга мотивована тим, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про те, що питання незаконно встановлених шлагбаумів, парканів та інших перетинів, є тільки внутрішньою справою кооперативу і повинно вирішуватись на загальних зборах.

Скаржник зазначає, що керівництво СК Весна , достеменно знаючи, що на території земель загального користування незаконно встановлені перетини та паркани, шлагбауми та інші об`єкти, повинно дотримуватись закону. На дії щодо повернення вулиць до попереднього стану, який був до перекриття цих вулиць, не потрібно отримувати згоду загальних зборів, а припинити незаконні дії членів кооперативу є обов`язком керівництва СК Весна .

Також суд не звернув увагу, що питання про ремонт електромереж та дорожнього полотна проїздів, які в подальшому були перейменовані у вулиці, вирішувалось на загальних зборах членів СК Весна , які оформлені протоколом № 3 від 18.06.2006. Питання щодо прийняття рішень по утриманню та обслуговуванню електромереж та відновленню покриття по мірі необхідності, було передано до повноважень членів правління СК Весна . Відновлення дорожнього полотна, як вирішено загальними зборами, необхідно проводити за рахунок цільових внесків членів СК Весна . Таким чином, сплачуючи членські та цільові внески за ремонт вулиць СК Весна , у тому числі і головної вулиці Центральна, позивач не отримує належних послуг з боку СК Весна , оскільки вказана вулиця не має покриття.

Разом з апеляційною скаргою позивачем заявлено клопотання про поновлення пропущеного процесуального строку на апеляційне оскарження, яке мотивоване тим, що повний текст оскаржуваного рішення суду він отримав лише 03.12.2021.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.12.2021 для розгляду вказаної апеляційної скарги сформовано колегію суддів у складі головуючого судді Будішевської Л.О., суддів Таран С.В., Поліщук Л.В.

Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 28.12.2021 ОСОБА_1 поновлено пропущений процесуальний строк на апеляційне оскарження рішення Господарського суду Одеської області від 17.11.2021 у справі № 916/1178/20, за апеляційною скаргою відкрито апеляційне провадження, встановлено відповідачу строк до 11.01.2022 для подання відзиву та роз`яснено учасникам справи про їх право у цей же строк подати до суду будь-які заяви чи клопотання стосовно процесуальних питань, зупинено дію рішення Господарського суду Одеської області від 17.11.2021 у справі № 916/1178/20, витребувано у Господарського суду Одеської області матеріали справи № 916/1178/20.

31.12.2021 матеріали справи № 916/1178/20 надійшли до Південно-західного апеляційного господарського суду.

11.01.2021 від СК Весна надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначено про її безпідставність та необґрунтованість.

Разом з відзивом відповідачем заявлено клопотання про витребування у Господарського суду Одеської області матеріалів справи № 916/3581/19.

Ухвалою ПІвденно-західного апеляційного господарського суду від 13.01.2022 у задоволенні клопотання СК Весна про витребування у Господарського суду Одеської області матеріалів справи № 916/3581/19 відмовлено, справу № 916/1178/20 призначено до розгляду на 10.02.2022 о 10:00 год.

21.01.2022 від ОСОБА_1 надійшли письмові пояснення-заперечення на відзив, в яких зазначено, що відповідачем не спростовані доводи скаржника.

07.02.2022 від СК Весна надійшла заява про розгляд справи за відсутності його представника.

В судове засідання 10.02.2022 з`явилась ОСОБА_1 та її представник, які просили задовольнити апеляційну скаргу, скасувати рішення Господарського суду Одеської області від 17.11.2021 у справі № 916/1178/20, прийняти нове рішення про задоволення позову.

Представник СК Весна в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги, заслухавши позивача та його представника, перевіривши застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, СК Весна створено фізичними особами, які об`єдналися на основі членства для організації садівництва, з метою задоволення потреб членів кооперативу в використанні земельних ділянок для закладення багаторічних плодових насаджень, вирощування сільськогосподарських культур, а також для зведення необхідних будинків, господарських споруд, інженерних комунікацій, тощо (п.п. 1.1., 1.9.-1.10. Статуту СК Весна , затвердженого загальними зборами членів СК Весна (протокол №1 від 21.12.2016) (т.3 а.с.214-222)).

Кооператив діє відповідно до Конституції, Закону України "Про кооперацію", Цивільного та Господарського кодексів України та іншого законодавства України, цього статуту, на засадах законності, рівності прав його членів, гласності, добровільності та самоврядування. Кооператив є неприбутковою організацією. Тип кооперативу - споживчий, організаційно-правова - обслуговуючий кооператив.

Відповідно до п. 2.1. Статуту СК Весна метою створення кооперативу є організація колективного садівництва, для задоволення потреб членів кооперативу в використанні земельних ділянок для закладення багаторічних плодових насаджень, вирощування сільськогосподарських культур, а також для зведення необхідних будинків, господарських споруд, інженерних комунікацій та інших об`єктів на земельній ділянці, відведеній кооперативу.

Згідно п. 2.2. Статуту СК Весна видами діяльності кооперативу є, зокрема, трудова і матеріально-грошова участь кооперативу в здійсненні загальних для Чеботарівського дачного масиву, заходів, які стосуються СК "Весна"; отримання в оренду або у власність земельної ділянки для організації колективного садівництва та подальшого використання її для закладення багаторічних плодових насаджень, вирощування сільськогосподарських культур, а також для зведення необхідних будинків, господарських споруд, інженерних комунікацій; організація будівництва (або будівництво) будинків, господарських будівель, інженерних комунікацій та інших об`єктів загального користування, необхідних для ведення садівництва; огородження, розмітка та закріплення земельних ділянок за членами Кооперативу; підведення необхідних комунікацій до цих ділянок (водопровід, каналізація, телефон, газ, електроенергія, тощо); будівництво внутрішніх шляхів загального користування Кооперативу; забезпечення охорони земельних ділянок; утримання та обслуговування будинків (земельних ділянок) членів Кооперативу, місць загального користування; проведення протизсувних, берегоукріплюючих та інших робіт з благоустрою та підвищенню якості земельних ділянок Кооперативу.

Для виконання своїх статутних цілей і відповідно до чинного законодавства Кооператив має право: упорядження об`єктів загального користування (упорядкування і ремонт доріг, ЛЕП, огорожі, охорони та ін.) за рішенням загальних зборів установлюється пайова участь членів Кооперативу пооб`єктно, з встановленням термінів платежів; представляти інтереси і захищати власні права, а також членів Кооперативу, в органах державного управління та місцевого самоврядування, перед іншими фізичними і юридичними особами; порушувати клопотання перед органами державного управління та місцевого самоврядування, іншими фізичними і юридичними особами з метою виконання статутних завдань Кооперативу; організовувати будівництво (або здійснювати будівництво) членами Кооперативу будинків, господарських будівель, інженерних комунікацій та інших об`єктів загального користування.

Пунктами 3.1., 3.3 Статуту СК Весна встановлено, що членами кооперативу можуть бути громадяни України, іноземні громадяни, особи без громадянства, віком не молодші 16-ти років, а також юридичні особи України та іноземних держав, що діють через своїх представників, які внесли вступний внесок та пай, виявили бажання прийняти участь в досягненні мети Кооперативу, дотримуються вимог Статуту Кооперативу та користуються ухвальним голосом. Рішення Правління кооперативу про прийняття до Кооператив затверджується на наступних загальних зборах членів кооперативу.

Пунктом 3.4. Статуту СК Весна визначено, що права члена кооперативу, до яких, зокрема, віднесено: участь у діяльності кооперативу, а також управління кооперативом, право голосу на його загальних зборах; право вносити пропозиції щодо поліпшення роботи кооперативу, усунення недоліків у роботі його органів управління та посадових осіб; право обирати та бути обраним в органи управління; право звертатися до органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу, посадових осіб кооперативу із запитами, пов`язаними з членством у кооперативі, діяльністю кооперативу та його посадових осіб, одержувати письмові відповіді на свої запитання.

Обов`язками члена кооперативу, відповідно до п.3.5. Статуту СК Весна є, зокрема, виконання рішень органів управління кооперативу та органів контролю за діяльністю кооперативу; виконання своїх зобов`язань перед кооперативом; сплата визначених статутом кооперативу внесків.

Згідно п. 6.2. Статуту СК Весна джерелами формування майна кооперативу є: вступні, членські і цільові внески його членів, паї та додаткові паї; майно, добровільно передане кооперативу його членами; грошові та майнові пожертвування, благодійні внески, гранти, безоплатна технічна допомога юридичних і фізичних осіб, у тому числі іноземних; інші надходження, не заборонені законом.

Пунктами 5.1. та 5.2. Статуту СК Весна встановлено, що вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу; виконавчим органом кооперативу є правління, яке складається не менш ніж з трьох членів. Правління кооперативу очолює голова. До компетенції загальних зборів членів Кооперативу належить, зокрема: затвердження статуту кооперативу та внесення до нього змін, прийняття інших рішень, що стосуються діяльності кооперативу; утворення органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу, інших органів Кооперативу; заслуховування звітів його органів управління і органів контролю; визначення розмірів вступного і членського внесків та паїв; визначення розмірів, порядку формування та використання фондів кооперативу; визначення розмірів оплати праці, а також кошторису на утримання апарату органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу; визначення кількісного складу асоційованих членів кооперативу; затвердження річного звіту і балансу кооперативу; затвердження рішень правління про прийняття нових членів та припинення членства; прийняття рішень щодо володіння, користування та розпорядження майном. Рішенням загальних зборів членів кооперативу до компетенції загальних зборів можуть бути віднесені інші питання діяльності Кооперативу.

ОСОБА_1 є членом СК Весна , що підтверджується членською книжкою садовода № 4210, виданою у 1989 році та не заперечується учасниками даної справи, та є власником земельної ділянки № 675, загальною площею 0,0622 га (кадастровий номер 5121082800:01:001:0266) з цільовим призначенням - для ведення садівництва, та розміщених на цій земельній ділянці садового будинку загальною площею 118,1 кв.м та господарських будівель і споруд, розташованих на території СК Весна , садовий масив « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за адресою: Одеська область, Біляївський район, Іллінська сільська рада, вул. Південна, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-5107329492019 від 24.01.2019 (т.1 а.с.26) та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 151881528 від 04.01.2019 (т.1 а.с.29).

Предметом спору у даній справі є вимоги ОСОБА_1 усунути їй перешкоди щодо користування належними їх садовою ділянкою та будинком шляхом:

- зобов`язання СК Весна здійснити демонтаж парканів та шлагбаумів, інших перешкод, встановлених на вулицях Южная , Цветочная , Удачная , Лиманная , Надежда , які знаходяться на території СК Весна за адресою: Одеська обл., Біляївський район, Іллінська сільська рада для здійснення розвантаження вулиці Центральної та здійснення альтернативного та безперешкодного проїзду автотранспорту членів СК Весна та допоміжного господарського обслуговуючого автотранспорту зазначеними вулицями;

- зобов`язання СК Весна здійснити покриття вулиць Центральна , Южная , Цветочная , Удачная , Лиманная , Надежда , які знаходяться на території СК Весна за адресою: Одеська обл., Біляївський район, Іллінська сільська рада щебнем гранітним та жорствою, у співвідношенні щебінь гранітний - 120, жорства - 200.

Відмовляючи у задоволенні позову, місцевий господарський суд виходив з того, що такі питання відносяться до внутрішньої діяльності кооперативу. Для їх вирішення загальні збори членів кооперативу обирають правління, яке організує відповідну роботу на підставі рішення загальних зборів. Суд, як орган державної влади, не може підміняти органи управління кооперативу. У суду відсутні правові підстави для зобов`язання відповідача вчинити дії, які, хоча і відносяться до компетенції загальних зборів та правління СК "Весна", проте не були предметом їх розгляду.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.

Особливості створення кооперативів та ведення господарської діяльності обслуговуючими кооперативами визначається Законом України "Про кооперацію".

Відповідно до ст. 2, 6, 9 Закону України "Про кооперацію" кооператив є юридичною особою, державна реєстрація якого проводиться в порядку, передбаченому законом. Відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути сільськогосподарськими, житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо.

Обслуговуючий кооператив це кооператив, який утворюється шляхом об`єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу. Обслуговуючий кооператив надає послуги своїм членам, не маючи на меті одержання прибутку (статті 2, 23 Закону України "Про кооперацію").

Таким чином, обслуговуючий кооператив незалежно від напряму його діяльності є господарською організацією - юридичною особою, яка здійснює некомерційну господарську діяльність з моменту державної реєстрації на підставі закону та свого статуту.

Згідно з положеннями ст. 12 Закону України "Про кооперацію" основними правами члена кооперативу є, зокрема, участь в господарській діяльності кооперативу, а також в управлінні кооперативом, право голосу на його загальних зборах, право обирати і бути обраним в органи управління; користування послугами кооперативу; право вносити пропозиції щодо поліпшення роботи кооперативу, усунення недоліків у роботі його органів управління та посадових осіб; право звертатися до органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу, посадових осіб кооперативу із запитами, пов`язаними з членством у кооперативі, діяльністю кооперативу та його посадових осіб, одержувати письмові відповіді на свої запити.

Відповідно до ст. 19 Закону України "Про кооперацію" для досягнення мети своєї діяльності кооператив набуває та використовує майно, фінансові та інші ресурси. Джерелами формування майна кооперативу є: вступні, членські та цільові внески його членів, паї та додаткові паї; майно, добровільно передане кооперативу його членами; кошти, що надходять від провадження господарської діяльності; кошти, що надходять від створених кооперативом підприємств, установ, організацій; грошові та майнові пожертвування, благодійні внески, гранти, безоплатна технічна допомога юридичних і фізичних осіб, у тому числі іноземних інші надходження, не заборонені законодавством. Кооператив є власником будівель, споруд, грошових та майнових внесків його членів, виготовленої продукції, доходів, одержаних від її реалізації та провадження іншої передбаченої статутом діяльності, а також іншого майна, придбаного на підставах, не заборонених законом. Володіння, користування та розпорядження майном кооперативу здійснюють органи управління кооперативу відповідно до їх компетенції, визначеної статутом кооперативу.

Статтями 20, 21 Закону України "Про кооперацію" передбачено, що для забезпечення статутної діяльності кооператив у порядку, передбаченому його статутом, формує пайовий, резервний, неподільний та спеціальний фонди. Пайовий фонд - майно кооперативу, що формується за рахунок паїв (у тому числі додаткових) членів та асоційованих членів кооперативу. Неподільний фонд створюється в обов`язковому порядку і формується за рахунок вступних внесків та відрахувань від доходу кооперативу. Цей фонд не може бути розподілений між членами кооперативу, крім випадків, передбачених законом. Порядок відрахувань до неподільного фонду частини доходу визначається статутом кооперативу. Резервний фонд створюється за рахунок відрахувань від доходу кооперативу, перерозподілу неподільного фонду, пожертвувань, безповоротної фінансової допомоги та за рахунок інших не заборонених законом надходжень для покриття можливих втрат (збитків). Спеціальний фонд створюється за рахунок цільових внесків членів кооперативу та інших передбачених законом надходжень для забезпечення його статутної діяльності і використовується за рішенням органів управління кооперативу. Пай кожного члена кооперативу формується за рахунок разового внеску або часток протягом певного періоду. Майнові внески оцінюються у грошовій формі. Розмір паю члена кооперативу залежить від фактичного його внеску до пайового фонду. Паї, в тому числі резервного і спеціального фондів, є персоніфікованими і у сумі визначають загальну частку кожного члена кооперативу у майні кооперативу. У разі виходу або виключення з кооперативу фізична чи юридична особа має право на одержання своєї загальної частки натурою, грішми або (за бажанням) цінними паперами відповідно до їх вартості на момент виходу, а земельної ділянки - у натурі. Строк та інші умови одержання членом кооперативу своєї загальної частки встановлюються статутом кооперативу, при цьому строк одержання зазначеної частки не може перевищувати двох років, а відлік його розпочинається з 1 січня року, що настає з моменту виходу або виключення з кооперативу.

За змістом наведених норм корпоративні права характеризуються тим, що особа, яка є учасником (засновником, акціонером, членом) юридичної особи має право на участь в управлінні господарською організацією та інші правомочності передбачені законом і статутними документами. Відповідно, члени обслуговуючого кооперативу незалежно від напряму його діяльності є носіями корпоративних прав, а відносини між його членами та кооперативом, які пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, є корпоративними.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Великої Палати Верховного Суду від 24.04.2019 у справі № 509/577/18, від 01.10.2019 у справі № 910/7554/18, від 17.12.2019 у справі №904/4887/18.

Фактично, доводи позовної заяви ОСОБА_1 зводиться до неналежного виконання керівництвом СК "Весна" своїх статутних обов`язків, зокрема, демонтажу парканів та шлагбаумів, покриття вулиць щебнем гранітним та жорствою, у зв`язку з чим порушуються її корпоративні права, як члена кооперативу, на безпечне користування своєю ділянкою і садовим будинком.

Як вже зазначалось, пунктами 5.1. та 5.2. Статуту СК Весна встановлено, що вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу; виконавчим органом кооперативу є правління.

До компетенції загальних зборів членів кооперативу належить, зокрема: затвердження статуту кооперативу та внесення до нього змін, прийняття інших рішень, що стосуються діяльності кооперативу; утворення органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу, інших органів кооперативу; заслуховування звітів його органів управління і органів контролю; визначення розмірів вступного і членського внесків та паїв; визначення розмірів, порядку формування та використання фондів кооперативу; визначення розмірів оплати праці, а також кошторису на утримання апарату органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу; визначення кількісного складу асоційованих членів кооперативу; затвердження річного звіту і балансу кооперативу; затвердження рішень правління про прийняття нових членів та припинення членства; прийняття рішень щодо володіння, користування та розпорядження майном. Рішенням загальних зборів членів кооперативу до компетенції загальних зборів можуть бути віднесені інші питання діяльності Кооперативу.

Пунктом 5.2.3. Статуту СК Весна визначено компетенцію правління садівничого кооперативу, яке, зокрема, здійснює управління кооперативом у період між загальними зборами членів кооперативу, забезпечує виконання їх рішень; відповідно до містобудівної документації здійснює закріплення за членами кооперативу земельних ділянок та надає згоду на вилучення цієї земельної ділянки для подальшої приватизації членом кооперативу, а також узгоджує проекти будівництва членами кооперативу житлових будинків та господарських споруд; організовує будівництво членами кооперативу житлових будинків, господарських будівель, та здійснює будівництво інженерних комунікацій та інших об`єктів загального користування; використовує майно та кошти кооперативу для досягнення статутних цілей; представляє кооператив у відносинах з органами державної влади та органами місцевого самоврядування, міжнародними організаціями, юридичними та фізичними особами; укладає угоди між кооперативом та іншими особами; діє від імені кооперативу в межах, передбачених статутом кооперативу, або рішеннями загальних зборів членів Кооперативу. Правління Кооперативу може бути наділене іншими повноваженнями, визначеними рішеннями загальних зборів членів Кооперативу.

Враховуючи викладене, колегія суддів зазначає, що такі питання, як демонтаж парканів та шлагбаумів та будь-яких інших перешкод, покриття вулиць щебенем гранітним та жорствою тощо, відносяться виключно до внутрішньої діяльності кооперативу. Для їх вирішення загальні збори членів кооперативу обирають правління, яке організує відповідну роботу.

При цьому, суд не може підміняти собою органи управління кооперативу.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність правових підстав для зобов`язання відповідача вчинити дії, які, хоча і відносяться до компетенції загальних зборів та правління СК "Весна", проте не були предметом їх розгляду.

Щодо доводів скаржника про обізнаність керівництва СК Весна щодо встановлення парканів та шлагбаумів, а також про сплату позивачем членських внесків за ремонт вулиць, колегія суддів зазначає, що такі доводи не спростовують висновки суду.

Рішення Господарського суду Одеської області від 17.11.2021 у справі № 916/1178/20 ґрунтується на всебічному, повному та об`єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають суттєве значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права України, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновку суду та не можуть бути підставою для його скасування або зміни.

Витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги відповідно до вимог статті 129 ГПК України покладаються на скаржника.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236, 240, 269, 270, 275, 276, 281, 282, 283

ГПК України, Південно-західний апеляційний господарський суд -

ПОСТАНОВИВ:

Рішення Господарського суду Одеської області від 17.11.2021 у справі № 916/1178/20 залишити без змін.

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покласти на ОСОБА_1 .

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку у строк, який обчислюється відповідно до статті 288 ГПК України.

Повний текст постанови складено 14.02.2022.

Головуючий суддя Л.О. Будішевська

Суддя С.В. Таран

Суддя Л.В. Поліщук

СудПівденно-західний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення10.02.2022
Оприлюднено16.02.2022
Номер документу103241089
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/1178/20

Постанова від 10.02.2022

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Будішевська Л.О.

Ухвала від 13.01.2022

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Будішевська Л.О.

Ухвала від 28.12.2021

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Будішевська Л.О.

Рішення від 17.11.2021

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

Ухвала від 29.10.2021

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

Постанова від 05.10.2021

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Бєляновський В.В.

Ухвала від 02.09.2021

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Бєляновський В.В.

Ухвала від 20.08.2021

Господарське

Господарський суд Одеської області

Цісельський О.В.

Ухвала від 17.08.2021

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

Ухвала від 16.08.2021

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні