Рішення
від 22.02.2022 по справі 588/1866/21
ТРОСТЯНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 588/1866/21

Провадження № 2/588/68/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 лютого 2022 року м. Тростянець

Тростянецький районний суд Сумської області у складі головуючого судді ОгієнкаО.О., за участю секретаря судових засідань Лободи Т.С., розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Тростянецької міської ради Сумської області про встановлення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини,

У С Т А Н О В И В:

Представник позивачки у листопаді 2021 року звернувся до суду із зазначеним позовом в інтересах ОСОБА_2 , який мотивував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Кам`янецьке Охтирського (колишнього Тростянецького) району Сумської області померла рідна тітка позивачки ОСОБА_3 .

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на земельні ділянки, надані для ведення сільськогосподарського товарного виробництва: кадастровий номер 5925083400:00:003:0170 площею 2,4640 га (рілля), кадастровий номер 5925083400:00:002:0669 площею 0,2917га (сінокос), які розташовані на землях Кам`янської сільської ради та належали померлій на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку серії СМ №042437.

Позивачка була єдиною рідною людиною померлій, так як інших родичів у ОСОБА_3 не було. Рідний брат померлої, ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Позивачка постійно приїздила до ОСОБА_3 , допомагала по господарству, піклувалася про тітку.

За життя ОСОБА_3 заповіт не складала.

З метою отримання свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 позивачка через свого представника 10.11.2021 звернулася до нотаріуса, однак у видачі такого свідоцтва останній було відмовлено у зв`язку з пропуском строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Представник позивачки зазначає, що його довірителька пропустила строк для прийняття спадщини так як не була обізнана про наявність спадкового майна у вигляді земельних ділянок та відсутність відомостей про майно у Державному реєстрі речових прав. Також представник позивачки зазначив, що причиною пропуску строку для прийняття спадщини є велика відстань між місцем фактичного проживання позивачки та місцем відкриття спадщини. Під час поховання рідної тітки позивачка зверталася до сільської ради для з`ясування питання щодо наявності у померлої земельного паю, але отримала відповідь, що у померлої нічого не було. Лише після відкриття ринку землі та при приведенні до відповідності Геокадастрової карти України, відповідач повідомив позивачку про наявність земельних ділянок у власності ОСОБА_3 . Про наявність неоформленого спадкового майна позивачка дізналася на початку 2020 року та почала збирати документи, більшість із яких оригінали не збереглися.

Посилаючись на указані обставини, представник позивачки просить суд встановити ОСОБА_2 додатковий строк тривалість три місяці із дати набрання рішенням законної сили, для подачі заяви в нотаріальну контору про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у с.Кам`янецьке Охтирського (колишній Тростянецький) району Сумської області.

Ухвалою суду від 26.11.2021 відкрито провадження за правилами загального позовного провадження та призначено справу до підготовчого судового засідання.

Ухвалою суду від 25.01.2022 закрито підготовче провадження у вказаній справі та призначено до судового розгляду.

У судове засідання сторони не з`явилися.

Представник позивачки подав заяву в якій просить суд справу розглянути без його участі, позовні вимоги підтримує.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився та подав заяву, у якій просить суд справу розглядати без його участі, відзив на позовну заяву не має наміру подавати, щодо вирішення спору покладається на розсуд суду.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд вважає, що між сторонами мають місце спадкові правовідносини, позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 у с. Кам`янецьке Тростянецького району Сумської області, є племінницею ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у с. Кам`янецьке Тростянецького району Сумської області (а.с. 7-10, 12-14).

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, до складу якої входять земельні ділянки, надані для ведення сільськогосподарського товарного виробництва: кадастровий номер 5925083400:00:003:0170 площею 2,4640 га (рілля); кадастровий номер 5925083400:00:002:0669 площею 0,2917га (сінокос), які розташовані на землях Кам`янської сільської ради, що вбачається із державного акта на право власності на земельну ділянку серії СМ № 042437 від 19.10.2004 (а.с.16).

Згідно довідки виданої Кам`янським старостинським округом від 21.01.2020 за № 12, на день своєї смерті ОСОБА_3 була зареєстрована і фактично проживала одна за адресою: АДРЕСА_1 . Заповіт від імені ОСОБА_3 у Кам`янській сільській раді не посвідчувався. Спадкоємицею після ОСОБА_3 є племінниця - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 15).

Спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не заводилася, що вбачається із повідомлення та Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру від 03.02.2022 за № 68380190, наданих державним нотаріусом Тростянецької районної державної нотаріальної контори Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Воропай В.В. (а.с. 75-76).

Згідно ч. 1 ст. 1217 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно доположень ст.1223ЦК Україниправо наспадкування маютьособи,визначені узаповіті. Уразі відсутностізаповіту,визнання йогонедійсним,неприйняття спадщиниабо відмовивід їїприйняття спадкоємцямиза заповітом,а такожу разінеохоплення заповітомусієї спадщиниправо наспадкування зазаконом одержуютьособи,визначені устаттях1261-1265цьогоКодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Згідно ст.1258ЦК Україниспадкоємці зазаконом одержуютьправо наспадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановленихстаттею 1259цього Кодексу.

Оскільки за життя ОСОБА_3 не складала заповіт, тому право на спадкування після її смерті здійснюється за законом.

Відповідно дост.1261ЦК Україниу першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Судом не було установлено спадкоємців за законом першої черги після смерті ОСОБА_3 .

Відповідно дост.1262ЦК Україниу другу чергу право на спадкування за законом мають право рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

Батько позивачки ОСОБА_4 є рідним братом спадкодавці ОСОБА_3 , однак він помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Кам`янецьке Тростянецького району Сумської області, що вбачається зі свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.11).

Згідно ч. 3 ст. 1266 ЦК України племінники спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (сестрі, братові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини.

10.11.2021 державним нотаріусом Тростянецької районної державної нотаріальної контори Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Воропай В.В. було відмовлено ОСОБА_2 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 у зв`язку із пропуском строку для прийняття спадщини (а.с.17).

Частиною першою статті 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Строк прийняття спадщини установлений частиною 1 статті 1270 ЦК України і складає шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Разом з тим, згідно ч.2 статті 1270 ЦК України, якщо виникненняу особиправа наспадкування залежитьвід неприйняттяспадщини абовідмови відїї прийняттяіншими спадкоємцями,строк дляприйняття неюспадщини встановлюєтьсяу тримісяці змоменту неприйняттяіншими спадкоємцямиспадщини абовідмови відїї прийняття.

Згідно з вимогами ч. 1, 3 ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу (шість місяців), не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом указаної норми позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається: 1) у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори; 2) у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви. Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини вважаються причини, пов`язані об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення дій для прийняття спадщини.

Представник позивачки в обґрунтування підстав позову посилався на необізнаність його довірительки про наявність спадкового майна та значну відстань між місцем фактичного проживання позивачки та місцем відкриття спадщини.

Згідно правової позиції Верховного Суду викладеній у постанові від 26 січня 2022 року по справі № 525/1067/20, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку, з урахуванням конкретних фактичних обставин справи, можуть визнаватись, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4)перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

З огляду на встановлені судом обставини щодо неподання позивачкою до нотаріуса заяви про прийняття спадщини, відсутність заперечень відповідача проти позову, відсутність інших спадкоємців, які б прийняли спадщину, виходячи із загальних засад цивільного судочинства, суд вважає розумним та справедливим визначити позивачці додатковий строк для прийняття спадщини.

Отже, позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

На підставі викладеного та керуючись вимогами статей 13, 81, 141, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В :

Позов ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Тростянецької міської ради Сумської області про встановлення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини задовольнити повністю.

Визначити ОСОБА_2 додатковий строк тривалістю 3 (три) місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для подання до нотаріуса заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у с.Кам`янецьке Тростянецького району Сумської області.

Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду через Тростянецький районний суд Сумської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Сторони:

позивачка - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_2 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 виданий Богодухівським РВ УМВС України в Харківській області 22.01.2001, РНОКПП НОМЕР_3 ;

відповідач Тростянецька міська рада Сумської області, адреса місцезнаходження: вул.Миру, 6, м.Тростянець, Сумська область, 42600, ЄДРПОУ 24006361.

Суддя О. О. Огієнко

СудТростянецький районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення22.02.2022
Оприлюднено25.02.2022
Номер документу103526975
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —588/1866/21

Рішення від 22.02.2022

Цивільне

Тростянецький районний суд Сумської області

Огієнко О. О.

Ухвала від 25.01.2022

Цивільне

Тростянецький районний суд Сумської області

Огієнко О. О.

Ухвала від 22.12.2021

Цивільне

Тростянецький районний суд Сумської області

Огієнко О. О.

Ухвала від 26.11.2021

Цивільне

Тростянецький районний суд Сумської області

Огієнко О. О.

Ухвала від 16.11.2021

Цивільне

Тростянецький районний суд Сумської області

Огієнко О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні