Ухвала
від 03.04.2022 по справі 2-590/11
АВТОЗАВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КРЕМЕНЧУКА

Справа № 2-590/11

Провадження № 4-с/524/27/22

УХВАЛА

04 квітня 2022 року м. Кременчук

Автозаводський районний суд м. Кременчука в складі головуючого суддіПогрібняк О. М., секретар судового засідання Марійчук Т.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременчуці скаргу ОСОБА_1 на бездіяльність державного виконавця Автозаводського відділу державної виконавчої служби у м. Кременчуці Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), яка полягає у не знятті арешту з рахунку,

встановив:

До Автозаводського районного суду м. Кременчука надійшла скарга ОСОБА_1 на бездіяльність державного виконавця Автозаводського відділу державної виконавчої служби у м. Кременчуці Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), яка полягає у не знятті арешту з рахунку.

Скарга мотивована тим, що на виконанні в Автозаводському відділі державної виконавчої служби у м. Кременчуці Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) перебуває виконавче провадження №33764303 з примусового виконання виконавчого листа №2-590 від 19.10.2011, виданого Автозаводським районним судом міста Кременчука про стягнення з ОСОБА_1 боргу на користь ТОВ «Кей Колект» у розмірі 132363,81 грн.. 16.02.2022 він виявив, що на його зарплатний рахунок № НОМЕР_1 в АТ «Альфа-Банк» накладено арешт державним виконавцем у вказаному виконавчому провадженні. 21.02.2022 він звернувся до Автозаводського відділу ДВС у м. Кременчуці з заявою про зняття арешту з вказаного рахунку, проте арешт знято не було. Вважає, що державний виконавець Автозаводського відділу ДВС у м. Кременчуці вчинив бездіяльність, яка полягає у не знятті арешту з рахунку № НОМЕР_1 в АТ «Альфа-Банк».

Просив суд визнати протиправною бездіяльність державного виконавця Автозаводського відділу ДВС у місті Кременчуці Кременчуцького району Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), яка полягає у не знятті арешту з рахунку № НОМЕР_1 в АТ «Альфа Банк»; зобов`язати державного виконавця Автозаводського відділу ДВС у місті Кременчуці Кременчуцького району Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) зняти, накладений арешт на кошти боржника ОСОБА_1 , що знаходяться на рахунку № НОМЕР_1 в АТ «Альфа Банк».

04.04.2022 від Автозаводського відділу державної виконавчої служби у м. Кременчуці Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) надійшов відзив на скаргу, в якому представник відділу просила у задоволенні скарги відмовити. Посилалася на те, кошти, переказані платником отримувачу, з моменту їх зарахування на банківський рахунок переходять у власність останнього, який має виключне право розпорядження ними, а банк у свою чергу в межах договору та відповідно до вимог законодавства виконує функції з обслуговування банківського рахунка клієнта (здійснює зберігання коштів, за розпорядженням клієнта проводить розрахунково-касові операції за допомогою платіжних інструментів тощо) і не є набувачем цих коштів. Кошти після зарахування на рахунок отримувача є його власністю, втратили свій цільовий статус (пенсії, соціальних виплат), та набули статус вкладу. Із змісту постанови державного виконавця від 11.02.2022 про накладення арешту на кошти боржника вбачається, що державний виконавець визначив банківським установам порядок її виконання, із застереженням щодо накладення арешту на рахунки та/або звернення стягнення на які заборонено законом та які належать боржнику. Банк, на який нормами статті 52 Закону № 1404-VIII покладений обов`язок визначати статус рахунка та можливість накладення арешту на кошти на ньому, постанову виконавця про накладення арешту на кошти боржника на рахунку виконав. Зазначене свідчить про те, що банк також не визнав цей рахунок та кошти на ньому такими, на які законом заборонено накладати арешт та звертати стягнення. За таких обставин, рахунок не відноситься до рахунків зі спеціальним чи обмеженим режимом використання, накладення арешту на кошти на якому заборонено, кошти після зарахування на рахунок отримувача є його власністю, втратили свій цільовий статус (пенсії, соціальних виплат тощо), та набули статусу вкладу.

Боржник, стягувач та представник Автозаводського відділу державної виконавчої служби у м. Кременчуці Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) в судове засідання не прибули. Представник Автозаводського відділу державної виконавчої служби у м. Кременчуці Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) надав до суду заяву про розгляду скарги без його участі.

За ч. 2 ст. 450 ЦПК України неявка стягувача, боржника, державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, які належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду скарги, не перешкоджають її розгляду.

Суд, дослідивши наявні у справі докази дійшов висновку, що скарга підлягає задоволенню, виходячи з такого.

Суд встановив, що на примусовому виконанні в Автозаводському відділі державної виконавчої служби у місті Кременчуці Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) перебуває зведене виконавче провадження №33764303 з примусового виконання виконавчого листа №2-590 від 19.10.2011, виданого Автозаводським районним судом м. Кременчука про стягнення з ОСОБА_1 на користь ТОВ «Кей Колект» заборгованості в розмірі 132363,81 грн.

11.02.2022 державним виконавцем Автозаводського відділу державної виконавчої служби у місті Кременчуці Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) винесено постанову про арешт коштів боржника, яку направлено для виконання до банківських установ.

21.02.2021 боржник звернувся до Автозаводського відділу державної виконавчої служби у місті Кременчуці Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) із заявою про зняття арешту з його рахунку № НОМЕР_1 в АТ «Альфа-Банк», так як цей рахунок є рахунком, на який він отримує заробітну плату.

Відповідно до довідки АТ «Альфа-Банк» від 17.02.2022 вих. № 13325-39.1 ОСОБА_1 має в АТ «Альфа Банк» рахунок № НОМЕР_1 , який відкрито для зарахування в тому числі заробітної плати від КП "Кременчукводоканал".

Відповідно ст.56 Закону України«Про виконавчепровадження» арешт майна (коштів) боржника застосовується для забезпечення реального виконання рішення. Арешт на майно (кошти) боржника накладається виконавцем шляхом винесення постанови про арешт майна (коштів) боржника або про опис та арешт майна (коштів) боржника. Арешт накладається у розмірі суми стягнення з урахуванням виконавчого збору, витрат виконавчого провадження, штрафів та основної винагороди приватного виконавця на все майно боржника або на окремі речі.

Згідно з абз.2 ч.2 ст.48Закону України«Про виконавчепровадження» забороняється звернення стягнення та накладення арешту на кошти на єдиному рахунку, відкритому у порядку, визначеномустаттею 35-1Податкового кодексу України, кошти на рахунках платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, кошти на електронних рахунках платників акцизного податку, на кошти, що перебувають на поточних рахунках із спеціальним режимом використання, відкритих відповідно достатті 15-1Закону України "Про електроенергетику", на поточних рахунках із спеціальним режимом використання, відкритих відповідно достатті 19-1Закону України "Про теплопостачання", на поточних рахунках із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків за інвестиційними програмами, на поточних рахунках із спеціальним режимом використання для кредитних коштів, відкритих відповідно достатті 26-1Закону України "Про теплопостачання",статті 18-1Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення", на спеціальному рахунку експлуатуючої організації (оператора) відповідно доЗакону України"Про впорядкування питань, пов`язаних із забезпеченням ядерної безпеки", на кошти на інших рахунках боржника, накладення арешту та/або звернення стягнення на які заборонено законом..

Відповідно до частини третьої статті 52 Закону України«Про виконавчепровадження» не підлягають арешту в порядку, встановленому цим Законом, кошти, що перебувають на рахунках із спеціальним режимом використання, спеціальних та інших рахунках, звернення стягнення на які заборонено законом. Банк, інша фінансова установа, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у разі надходження постанови виконавця про арешт коштів, що знаходяться на таких рахунках, зобов`язані повідомити виконавця про цільове призначення рахунку та повернути постанову виконавця без виконання в частині арешту коштів, що знаходяться на таких рахунках.

Згідно з абзацом другим частини другої статті 59 Закону України«Про виконавчепровадження» виконавець зобов`язаний зняти арешт з коштів на рахунку боржника не пізніше наступного робочого дня з дня надходження від банку документів, які підтверджують, що на кошти, які знаходяться на рахунку, заборонено звертати стягнення згідно із цим Законом, а також у випадку, передбаченомупунктами 10,15частини першої статті 34 цього Закону.

Згідно п.1 ч.4 ст.59 Закону України«Про виконавчепровадження» підставою для зняття виконавцем арешту з усього майна (коштів) боржника або його частини є отримання виконавцем документального підтвердження, що рахунок боржника має спеціальний режим використання та/або звернення стягнення на такі кошти заборонено законом.

Відповідно до пункту 3 Інструкції про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків - резидентів і нерезидентів, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12 листопада 2003 року № 492, поточний рахунок - рахунок, що відкривається банком клієнту на договірній основі для зберігання грошей і здійснення розрахунково-касових операцій за допомогою платіжних інструментів відповідно до умов договору та вимог законодавства України. До поточних рахунків також належать рахунки із спеціальним режимом їх використання, що відкриваються у випадках, передбачених законами України або актами Кабінету Міністрів України.

Судом установлено, що ОСОБА_1 є клієнтом АТ «Альфа-Банк», в якому на його ім`я відкрито картковий рахунок № НОМЕР_1 , на який нараховується зарплата, відтак, він має спеціальний режим використання та на який, включно, постановою державного виконавця від 11.02.2022 у виконавчому провадженні №33764303 накладено арешт.

21.02.2022 ОСОБА_1 звертався до Автозаводського відділу державної виконавчої служби у місті Кременчуці Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) із заявою про зняття арешту з наведеного рахунку та надавав довідку АТ «Альфа-Банк»від 17.02.2022вих.№ 13325-39.1про те, що рахунок № НОМЕР_1 є зарплатним.

Відтак, арешт коштів на зарплатному рахунку боржника матиме наслідком порушення конвенційних гарантій недоторканості майна, яким є заробітна плата в розумінні поняття «власності» та на захист якого, в тому числі, стає стаття 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Принципи, закріплені в статях 3 та 43 Конституції України, також знаходять своє вираження в положеннях статей 97 Кодексу законів про працю України, статтях 15, 22, 24 Закону України «Про працю».

За таких обставин суд приходить до висновку про задоволення скарги.

Керуючисьст.450-451 ЦПК України, суд

ухвалив:

Скаргу ОСОБА_1 на бездіяльність державного виконавця Автозаводського відділу державної виконавчої служби у м. Кременчуці Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), яка полягає у не знятті арешту з рахунку, задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність державного виконавця Автозаводського відділу ДВС у місті Кременчуці Кременчуцького району Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), яка полягає у не знятті арешту з рахунку ОСОБА_1 № НОМЕР_1 в АТ «Альфа-Банк».

Зобов`язати державного виконавця Автозаводського відділу ДВС у місті Кременчуці Кременчуцького району Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) зняти накладений у виконавчому провадженні №33764303 постановою від 11.02.2022 арешт коштів боржника ОСОБА_1 ,що знаходятьсяна рахунку№ НОМЕР_1 в АТ «Альфа-Банк» і є заробітною платою боржника.

Ухвала може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Повний текст ухвали складено 04 квітня 2022 року.

Головуючий суддя О.М. Погрібняк

СудАвтозаводський районний суд м.Кременчука
Дата ухвалення рішення03.04.2022
Оприлюднено24.06.2022
Номер документу103837940
СудочинствоЦивільне
КатегоріяІнші скарги та заяви в процесі виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб)

Судовий реєстр по справі —2-590/11

Ухвала від 01.11.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська

Ткаченко Н. В.

Ухвала від 01.11.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська

Ткаченко Н. В.

Ухвала від 19.06.2023

Цивільне

Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області

Крамар О. М.

Ухвала від 03.04.2022

Цивільне

Автозаводський районний суд м.Кременчука

Погрібняк О. М.

Ухвала від 07.10.2011

Цивільне

Іванківський районний суд Київської області

Тетервак Н. А.

Ухвала від 07.10.2011

Цивільне

Іванківський районний суд Київської області

Тетервак Н. А.

Рішення від 02.09.2011

Цивільне

Корабельний районний суд м. Миколаєва

Непша О. І.

Рішення від 02.09.2011

Цивільне

Корабельний районний суд м. Миколаєва

Непша О. І.

Ухвала від 30.11.2020

Цивільне

Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська

Бєльченко Л. А.

Ухвала від 18.11.2020

Цивільне

Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська

Бєльченко Л. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні