ДНІПРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Провадження № 11-сс/803/360/22 Справа № 215/4241/21 Суддя у 1-й інстанції - ОСОБА_1 Суддя у 2-й інстанції - ОСОБА_2
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2022 року м. Дніпро
Колегія суддів Судової палати з розгляду кримінальних справ Дніпровського апеляційного суду у складі:
головуючого судді ОСОБА_2 ,
суддів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_5 ,
прокурора ОСОБА_6 (приймає участь в режимі відеоконференції),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку дистанційного судового провадження матеріали кримінальногопровадження №12021041760000234за апеляційною скаргою прокурора Криворізької північної окружної прокуратури ОСОБА_6 на ухвалу слідчого судді Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 25 січня 2022 року щодо
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,
підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України,
ВСТАНОВИЛА:
В апеляційнійскарзі прокурор просить ухвалу слідчого судді скасувати як незаконну та необґрунтовану, постановити нову ухвалу, якою застосувати запобіжний захід щодо підозрюваного ОСОБА_7 у вигляді тримання під вартою строком на 60 діб.
Зазначає, що слідчий суддя необґрунтовано відмовив в задоволенні клопотання про обрання запобіжного заходу, так як підставою для застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України, санкція яких передбачає покарання до 5 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, а також наявність ризиків, передбачених п.п. 1, 3, 4 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Посилається на те, що ОСОБА_7 офіційно працює директором Криворізького ботанічного саду Національної академії наук, має у підпорядкуванні підлеглих працівників, які є свідками у цьому кримінальному провадженні, та в подальшому може негативно впливати на хід досудового розслідування та судового розгляду.
Ухвалою слідчого судді Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 25 січня 2022 року відмовлено у задоволенні клопотання слідчогота застосованодо підозрюваного ОСОБА_7 запобіжний західу виглядідомашнього арештудо 24березня 2022року,з покладаннямна ньогообов`язків:-прибувати дослідчого,прокурора абодо судузалежно відстадії кримінальногопровадження запершою вимогою; - не залишати в період часу з 22.00 год. до 06.00 год. квартиру АДРЕСА_3 ; - повідомляти слідчого, прокурора або суд, залежно від стадії кримінального провадження, про зміну місця проживання з адреси: АДРЕСА_2 на іншу адресу.
Слідчий суддя в обґрунтування свого рішення зазначив, що матеріали клопотання свідчать про те, що ОСОБА_7 обґрунтовано підозрюється у вчиненні нетяжких кримінальних правопорушень, санкція яких передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 5 років, наявні ризики, передбачені п. п. 1, 3 ч.1 ст. 177 КПК України, враховуючи особу підозрюваного, який має постійне місце роботи та проживання, міцні соціальні зв`язки, раніше не судимий, вік, стан здоров`я, слідчий суддя дійшов висновку про можливість застосування до підозрюваного більш м`якого запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту.
18.03.2022 року від захисників ОСОБА_8 та ОСОБА_9 в інтересах підозрюваного ОСОБА_7 надійшли клопотання про розгляд апеляційної скарги у їх відсутність у зв`язку із введеним в країні військовим станом.
Так,з 24 лютого 2022 року Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 року в України було запроваджено воєнний стан.
Відповідно доЗакону України"Проправовий режимвоєнного стану"від 12.05.2015року зізмінами донього,рекомендацій Радисуддів Українищодо роботисудів вумовах воєнногостану від02.03.2022року,а такожлиста ВерховногоСуду №1/0/2-22від 03.03.2022року «Щодоокремих питаньздійснення кримінальногопровадження вумовах воєнногостану» суди,здійснюючи правосуддяв умовахвоєнного стану,мають зважатина те,що вумовах правовогорежиму воєнногостану суди,органи йустанови системиправосуддя діютьвиключно напідставі,в межахповноважень тау спосіб,визначені КонституцієюУкраїни йзаконами України.
Враховуючи об`єктивніобставини,заяви учасниківсудового розгляду,закінчення строкудії ухвали,направлення обвинувальногоакту досуду,введення воєнногостану вкраїні,колегія суддівважає,що яквиняток,можна допустутирозгляд апеляційної скаргипрокурора безучасті підозрюваногота йогозахисників для дотриманнярозумних строківсудового розгляду.
Заслухавши суддю-доповідача, прокурора, який підтримав апеляційну скаргу та просив її задовольнити, перевіривши представлені матеріали та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно із п. 9 ч. 2 ст. 131 КПК України застосування запобіжного заходу є одним із видів заходів забезпечення кримінального провадження.
Частина 2 статті 177 КПК України передбачає, що підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.
Відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК України, під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про:
1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення;
2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор;
3) недостатність застосування більш м`яких запобіжних засобів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Положеннями частини 1 статті 183 КПК України передбачено, що запобіжний захід у виді тримання під вартою є винятковим і застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 183 КПК України запобіжний захід у вигляді тримання під вартою не може бути застосований, окрім як: до раніше не судимої особи, яка підозрюється чи обвинувачується у вчиненні злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк до п`яти років, - виключно у разі, якщо прокурором, крім наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, буде доведено, що перебуваючи на волі, ця особа переховувалася від органу досудового розслідування чи суду, перешкоджала кримінальному провадженню або їй повідомлено про підозру у вчиненні іншого злочину.
Так, відповідно до наданих матеріалів, ОСОБА_7 раніше не судимий, обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України, санкція за ч. 2 ст. 191 КК України передбачає обмеження волі на строк до п`яти років або позбавлення волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, санкцією ч. 1 ст. 366 КК України, передбачено штраф від двох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Однак прокурором при подачі клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо підозрюваного ОСОБА_7 не було наведено, у відповідності до вимог п.3 ч. 2 ст. 183 КПК України, обставин того, що ОСОБА_7 , перебуваючи на волі, переховувався від органу досудового розслідування чи суду, перешкоджав кримінальному провадженню або йому повідомлено про підозру у вчиненні іншого злочину, не вказав на такі обставини прокурор і під час апеляційного перегляду, тому у прокурора були відсутні підстави для звернення до слідчого судді з вищезазначеним клопотанням та у суду відсутні підстави для його задоволення.
Враховуючи вищезазначені обставини, апеляційна скарга прокурора не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 194, 405, 407, 419, 422 КПК України, колегія суддів,-
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу прокурора Криворізької північної окружної прокуратури ОСОБА_6 на ухвалу слідчого судді Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 25 січня 2022 року залишити без задоволення.
Ухвалу слідчого судді Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 25 січня 2022 року щодо ОСОБА_7 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та касаційному оскарженню не підлягає.
Судді:
ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4
Суд | Дніпровський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 29.03.2022 |
Оприлюднено | 20.01.2023 |
Номер документу | 103850597 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів тримання під вартою |
Кримінальне
Дніпровський апеляційний суд
Джерелейко О. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні