ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД мі ста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницьк ого,44-Б тел. 284-18-98
УХВАЛА
Справа № 32/201 07.07.10
За позовом ОСОБА_1
до 1. ОСОБА_2
2. ОСОБА_3
3. Приватного п ідприємства "Народна медицин а Зубицьких"
про зобов' яз ання не чинити будь-яких пере шкод учаснику щодо володіння та
управління під приємством
Суддя Хрипун О.О.
Представники сторін:
Від позивача ОСОБ А_4 - предст.,
Від відповідача-1 ОСОБА_ 5. - предст.,
Від відповідача-2 не з' яв илися,
Від відповідача-3 не з' яв илися
Обставини справи:
ОСОБА_1 звернулась д о Господарського суду міста Києва з позовом до ОСОБА_2 та просить зобов' язати О СОБА_2 не чинити ОСОБА_1 є диному учаснику в порядку сп адкування Приватного підпри ємства "Народна медицина Дан или Зубицького", ідентифікац ійний код 13683012, будь-яких перешк од щодо володіння та управлі ння Приватним підприємством "Народна медицина Данили Зуб ицького", ідентифікаційний к од 13683012, а також скасувати рішен ня № 1 від 03.06.2005 ОСОБА_2 як орга ну управління Приватного під приємства "Народна медицина Данили Зубицького", ідентифі каційний код 13683012, з моменту йог о прийняття, та зобов' язати державного реєстратора заре єструвати позивача учаснико м Приватного підприємства "Н ародна медицина Данили Зубиц ького".
В обґрунтування позовних в имог позивач зазначає, що у за повіті Зубицького Данили Ник ифоровича висловлене побажа ння заповідача, щоб засновни ком Приватного підприємства "Народна медицина Данили Зуб ицького" була призначена ОС ОБА_1.
19.05.2010 в судовому засіданні пр едставником позивача подано клопотання про зміну предме ту позову, в якому просить:
- визнати недійсним рішення № 1 від 03.06.2005 ОСОБА_2 як органу управління Приватного підпр иємства "Народна медицина Да нили Зубицького", ідентифіка ційний код 13683012 з моменту прийн яття;
- визнати недійсними всі дії вчинені відповідачем після 03.06.2005 щодо володіння Приватним підприємством "Народна меди цина Данили Зубицького" та йо го правонаступником Приватн им підприємством "Народна ме дицина Зубицьких";
- зобов' язати ОСОБА_3 та ОСОБА_2 не чинити ОСОБА _1 єдиному учаснику в порядк у спадкування Приватного під приємства "Народна медицина Данили Зубицького", ідентифі каційний код 13683012, будь-яких пер ешкод щодо володіння та упра вління Приватним підприємст вом "Народна медицина Данили Зубицького", ідентифікаційн ий код 13683012;
- зобов' язати реєстратора зареєструвати позивача єдин им учасником Приватного підп риємства "Народна медицина Д анили Зубицького", ідентифік аційний код 13683012.
В судове засідання, признач ене на 07.07.2010, повноважні предста вники відповідачів-2, 3 не з' я вилися, про причини неявки пр едставників суду не повідоми ли.
Відповідач-1 позовні вимоги повністю заперечує, вказуюч и на їх безпідставність, оскі льки право на частку у статун ому (складеному) капіталі При ватного підприємства "народн а медицина Данили Зубицького " ОСОБА_6 не заповідав ОС ОБА_1
В судовому засіданні 30.06.2010 пр едставником відповідача-1 за явлено клопотання про припин ення провадження у справі, ос кільки даний спір не є підвід омчий господарському суду. В ідповідач-1 стверджує, що пози вачка не була і не є учасником Приватного підприємства "На родна медицина Данили Зубиць кого", а тому спір не є корпора тивним.
Позивач проти припинення п ровадження заперечує, стверд жуючи. що даний спір підлягає вирішенню у порядку господа рського судочинства.
Дослідивши матеріали спра ви, заслухавши пояснення пре дставників сторін, господарс ький суд
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Господарського суду міста К иєва з позовом, в якому відпов ідно до редакції заяви про зм іну предмету позову просить визнати недійсним рішення № 1 від 03.06.2005 ОСОБА_2 як органу у правління Приватного підпри ємства "Народна медицина Дан или Зубицького", ідентифікац ійний код 13683012 з моменту прийня ття; визнати недійсними всі д ії вчинені відповідачем післ я 03.06.2005 щодо володіння Приватни м підприємством "Народна мед ицина Данили Зубицького" та й ого правонаступником Приват ним підприємством "Народна м едицина Зубицьких"; зобов' я зати ОСОБА_3 та ОСОБА_2 не чинити ОСОБА_1 єдиному учаснику в порядку спадкуван ня Приватного підприємства " Народна медицина Данили Зуби цького", ідентифікаційний ко д 13683012, будь-яких перешкод щодо в олодіння та управління Прива тним підприємством "Народна медицина Данили Зубицького", ідентифікаційний код 13683012; зоб ов' язати реєстратора зареє струвати позивача єдиним уча сником Приватного підприємс тва "Народна медицина Данили Зубицького", ідентифікаційн ий код 13683012.
Позовні вимоги ґрунтуютьс я на нотаріально посвідченом у заповіті Зубицького Данили Никифоровича, у якому вислов лене побажання заповідача, щ об засновником Приватного пі дприємства "Народна медицина Данила Зубицького" була приз начена ОСОБА_1.
Частиною першою статті 15 ЦК України передбачено, що кожн а особа має право на захист св ого цивільного права у разі й ого порушення, невизнання аб о оспорювання.
Способи захисту цивільних прав та інтересів судом вста новлені статтею 16 названого К одексу. Цією нормою також пер едбачено, що суд може захисти ти цивільне право або інтере с іншим способом, що встановл ений договором або законом.
Відповідно до Закону Украї ни "Про судоустрій України" су дова влада реалізується шлях ом здійснення правосуддя у ф ормі цивільного, господарськ ого, адміністративного, крим інального, а також конституц ійного судочинства. Судочинс тво здійснюється Конституц ійним Судом України та суд ами загальної юрисдикції.
Статтею 19 вказаного Закону встановлено, що відповідно д о Конституції України в сист емі судів загальної юрисдикц ії утворюються загальні та с пеціалізовані суди окремих судових юрисдикцій. Спеціал ізованими судами є господарс ькі, адміністративні та інші суди, визначені як спеціаліз овані суди.
Відповідно до ст. 22 Закону У країни "Про судоустрій Украї ни" місцевий суд є судом перш ої інстанції і розглядає спр ави, віднесені процесуальним законом до його підсудності . Місцеві загальні суди розгл ядають кримінальні та цивіл ьні справи, а також справи про адміністративні правопоруш ення. Місцеві господарські с уди розглядають справи, що ви никають з господарських прав овідносин, а також інші спр ави, віднесені процесуальни м законом до їх підсудності.
Підвідомчість справ госпо дарським судам визначається відповідно до положень ст . 12 ГПК України.
Відповідно до ст. 1 ГПК Украї ни підприємства, установи, ор ганізації, інші юридичні осо би (у тому числі іноземні), гро мадяни, які здійснюють підпр иємницьку діяльність без ств орення юридичної особи і в ус тановленому порядку набули с татусу суб'єкта підприємниць кої діяльності (далі - підприє мства та організації), мають п раво звертатися до господарс ького суду згідно зі встанов леною підвідомчістю господа рських справ за захистом сво їх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом з аходів, спрямованих на запоб ігання правопорушенням.
Згідно зі ст. 2 ГПК України го сподарський суд порушує спра ви за позовними заявами:
- підприємств та організаці й, які звертаються до господа рського суду за захистом сво їх прав та охоронюваних зако ном інтересів;
- державних та інших органів , які звертаються до господар ського суду у випадках, перед бачених законодавчими актам и України;
- прокурорів та їх заступник ів, які звертаються до господ арського суду в інтересах де ржави.
Враховуючи наявність сере д сторін спору фізичних осіб , позивач у позовній заяві пос лався на підвідомчість спору господарським судами відпов ідно до п. 4 ст. 12 ГПК України.
Проте згідно з п. 4 ст. 12 ГПК Укр аїни (у редакції Закону Украї ни "Про внесення змін до деяки х законодавчих актів щодо ви значення підсудності справ з питань приватизації та з кор поративних спорів" від 15 грудн я 2006 р. № 483-V) господарським судам підвідомчі справи, що виника ють із корпоративних відноси н у спорах між господарським товариством та його учасник ом (засновником, акціонером), з окрема учасником, який вибув , а також між учасниками (засно вниками, акціонерами) господ арських товариств, що пов'яза ні зі створенням, діяльністю , управлінням та припиненням діяльності цього товариства , крім трудових спорів. Відпов ідно до ч. 5 ст. 16 ГПК України так і справи розглядаються госпо дарським судом за місцезнахо дженням господарського това риства згідно з Єдиним держа вним реєстром юридичних осіб та фізичних осіб - підприємці в.
Як визначено у ст. 167 ГК Украї ни під корпоративними відно синами маються на увазі відн осини, що виникають, змінюють ся та припиняються щодо корп оративних прав. Корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутн ому фонді (майні) господарськ ої організації, що включають правомочності на участь ціє ї особи в управлінні господа рською організацією, отриман ня певної частки прибутку (ди відендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до зак ону, а також інші правомочнос ті, передбачені законом та ст атутними документами.
Відповідно до частини перш ої статті 113 ГК України приват ним підприємством визнаєтьс я підприємство, що діє на осно ві приватної власності одног о або кількох громадян, інозе мців, осіб без громадянства т а його (їх) праці чи з використ анням найманої праці. Приват ним є також підприємство, що д іє на основі приватної власн ості суб'єкта господарювання - юридичної особи.
Порядок організації та дія льності приватних підприємс тв визначається цим Кодексом та іншими законами.
Визначення майнових прав м іститься у Законі України "Пр о оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діял ьність в Україні". Згідно із ст аттею 3 цього Закону майновим и правами визнаються будь-як і права, пов'язані з майном, ві дмінні від права власності, у тому числі права, які є складо вими частинами права власнос ті (права володіння, розпоряд ження, користування), а також і нші специфічні права (права н а провадження діяльності, ви користання природних ресурс ів тощо) та права вимоги.
Отже, корпоративні права є р ізновидом майнових прав, які безпосередньо пов'язані з ма йном і не можуть передаватис я окремо від майна.
Згідно зі статтею 1 ЦК Украї ни особисті немайнові та май нові відносини (цивільні від носини), засновані на юридичн ій рівності, вільному волеви явленні, майновій самостійно сті їх учасників, регулюєтьс я цивільним законодавством.
Пленум Верховного Суду Укр аїни у п. 3 постанови від 24 жовтн я 2008 року № 13 "Про практику розгл яду судами корпоративних спо рів" вказав, що не підлягають р озгляду в порядку господарсь кого судочинства справи, пов 'язані зі створенням, діяльні стю, управлінням та припинен ням діяльності інших суб'єкт ів господарювання, які не є го сподарськими товариствами (к ооперативи, приватні, колект ивні підприємства тощо), якщо стороною у справі є фізична о соба. При цьому норма пункту 4 частини першої статті 12 ГПК У країни в силу її імперативно го характеру не підлягає зас тосуванню за аналогією щодо спорів, пов'язаних із діяльні стю інших суб'єктів господар ювання. Не підлягає розширен ому тлумаченню пункт 4 частин и першої статті 12 ГПК також що до справ, пов'язаних зі створе нням, діяльністю, управління м та припиненням діяльності господарського товариства, я кщо однією зі сторін у справі не є учасник (засновник, акціо нер) господарського товарист ва, у тому числі такий, що вибу в. Зокрема, спори за участю спа дкоємців учасників господар ського товариства, які ще не с тали його учасниками, не є під відомчими (підсудними) госпо дарським судам.
За таких обставин, спір за п озовом фізичної особи ОСОБ А_1, яка не перебуває з відпов ідачами у корпоративних відн осинах, не підлягає розгляду в господарських судах Украї ни.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 80, ст. 86 ГПК У країни, суд
У Х В А Л И В:
Провадження у справі припинити на підставі п. 1 ч. 1 ст . 80 ГПК України, оскільки спір н е підлягає вирішенню в госпо дарських судах України.
Суддя О.О.Хрипун
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 07.07.2010 |
Оприлюднено | 17.07.2010 |
Номер документу | 10389795 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні