Рішення
від 07.04.2022 по справі 926/777/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Д О Д А Т К О В Е Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2022 року м. ЧернівціСправа № 926/777/21

Господарський суд Чернівецької області у складі судді Гурина М.О., за участю помічника судді (за дорученням судді) Гливко А.В., розглянувши заяву

Малого приватного підприємства фірми «Атлас» про винесення додаткового судового рішення про стягнення судових витрат у справі

за позовом Малого приватного підприємства фірми «Атлас» (58003, м. Чернівці, вул. Руська, 173, ЄДРПОУ 21420433)

до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Кармелюка, 116» (58009, м. Чернівці, вул. Кармелюка, 116, ЄДРПОУ 34026503)

про визнання недійсним рішення загальних зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, що розташований на вулиці Кармелюка Устима, 116 у місті Чернівці

Представники сторін:

від позивача не з`явився;

від відповідача не з`явився.

В С Т А Н О В И В :

Рішенням Господарського суду Чернівецької області від 24.03.2022 року у даній справі позов задоволено, визнано недійсним рішення загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Кармелюка, 116» за місцезнаходженням: м.Чернівці, вул. Кармелюка Устима, 116, оформлене протоколом №15/19 від 16 серпня 2019 року.

29.03.2022 року Мале приватне підприємство фірма «Атлас» звернулась до Господарського суду Чернівецької області з заявою про винесення додаткового рішення про стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу у даній справі.

Ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 30.03.2022 розгляд заяви про ухвалення додаткового рішення суду призначено у судовому засіданні на 07.04.2022.

Представники сторін у судове засідання 07.04.2022 року не з`явились, хоча сторони належним чином були повідомлені про день та час розгляду справи. Так, відповідачем ухвала від 30.03.2022 отримана 06.04.2022, що підтверджується списком №3715 згрупованих поштових відправлень рекомендованих листів та інтернет-трекінгом поштового відправлення.

У відповідності до пунктів 3, 4 статті 244 Господарського процесуального кодексу України суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Отже, судом здійснено всі дії щодо належного повідомлення відповідача про час, місце та дату розгляду справи, тому наявні підстави стверджувати, що відповідач є належним чином повідомлений про розгляд даної справи.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши заяву позивача про відшкодування судових витрат, в сукупності з матеріалами справи, суд зазначає наступне.

Учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом (стаття 16 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідно до ст. 123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати зокрема на професійну правничу допомогу.

Статтею 126 Господарського процесуального кодексу України унормовано: витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:

1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);

2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);

3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;

4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Витрати, що підлягають сплаті за послуги адвоката, визначаються у порядку, встановленому Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Дія вказаного закону поширюється тільки на осіб, які є адвокатами.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокат - фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом.

За приписами статті 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Лавентс проти Латвії» зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) вказав, що заявник має право на відшкодування судових та інших витрат лише у разі, якщо доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їх розмір обґрунтованим (справа "Гімайдуліна і інші проти України" від 10.12.2009, справа "Баришевський проти України" від 26.02.2015).

Згідно з частиною 8 статті 129 Господарського процесуального кодексу України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

Представником позивача відповідна заява була заявлена у судовому засіданні 24.03.2022 до судових дебатів.

Судом встановлено, що 04.05.2021 року між адвокатом Гінінгером А.З. та Малим приватним підприємством «Атлас» укладено договір про надання юридичних послуг (правової допомоги) за умовами якого, клієнт доручає, а адвокат бере на себе зобов`язання надавати клієнту правову допомогу (юридичні послуги), у тому числі за окремими дорученнями Клієнта, з питань, що виникають у клієнта (п. 1.1. договору).

Пунктом 1.2. договору визначено, що вартість послуг адвоката складає:

-Усна консультація клієнта з вивченням документів, узгодження правової позиції; Письмова консультація клієнта з вивченням документів, узгодження правової позиції; Збір доказів та інших документів (підготовка письмових документів: листи, запити, звернення, пошук судової практики тощо), ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження; Підготовка відзиву на позовну заяву, апеляційну скаргу, касаційну скаргу; Підготовка позовної заяви, апеляційної скарги, касаційної скарги; Підготовка процесуальних клопотань, заяв, заперечень, письмових пояснень, скарг по справі (в розрахунку 35% від прожиткового мінімуму на одну особу, встановленого Законом України «Про державний бюджет України на 2021 рік»)794 грн. за годину;

-Участь у судових засіданнях у суді першої інстанції (Судодень, вартість участі в одному судовому засіданні) 1000,00 грн. за судодень;

-Участь у судових засіданнях у суді апеляційної інстанції (Судодень, вартість участі в одному судовому засіданні) 2000,00 грн. за судодень;

-Участь у судових засіданнях у суді касаційної інстанції (Судодень, вартість участі в одному судовому засіданні) 3500,00 грн. за судодень.

Оплата послуг адвоката здійснюється на підставі Актів надання послуг (Актів прийому-передачі наданих послуг), оформлених у двосторонньому порядку за наслідками надання послуг. Клієнт оплачує надані послуги протягом 10 днів з дня підписання Акту надання послуг (Акту прийому-передачі наданих послуг). Оплата послуг адвоката може здійснюватися клієнтом шляхом попередньої оплати (п. 1.4. договору).

28.03.2022 року адвокатом надано клієнту письмовий розрахунок розміру винагороди за договором про надання юридичних послуг (правової допомоги) від 04.05.2021, у відповідності до якого узгоджена винагорода адвоката Гінінгера А.З. за надання юридичних послуг (правової допомоги) від 04.05.2021 складає 25026,00 грн, в тому числі:

№ДатаНазва послуги (правової допомоги)РозрахунокЗагальна сума, грн. Вартість одного документа, дії або годиниКількість документів, дій або годин 104.05.2021р.Усна консультація МПП «Атлас» з питань діяльності органів управління ОСББ, порядку прийняття рішень, оскарження рішень органів управління ОСББ з підстав заявлених у позові у справі №926/777/21.794 грн.2 години1558 грн.205.05.2021р.Усна консультація з вивченням документів (статутів, рішень загальних зборів, матеріалів судових справ та судових рішень у справах №926/1146/19, №926/1812/11, листування між МПП «Атлас» та ОСББ «Кармелюка,116», витягів з реєстру речових прав на нерухоме майно), в яких встановлювались юридичні факти, які мають преюдицію у справі №926/777/21, визначення та узгодження правової позиції794 грн.6 годин4764 грн.3Э7.05.2021рВивчення та аналіз відзиву, клопотань відповідача про долучення доказів та ін.794 грн.6 годин4764 грн.412.05.2021рПідготовка клопотання про зупинення розгляду справи (2,5 години на підготовку, 0,5 години на перевірку)794 грн.3 годин2382 грн.528.02.2022р.Підготовка правової позиції щодо строку позовної давності794 грн.2 години1588 грн.607.05.2021р.Участь у засіданні1000 грн.1 судодень1000 грн.714.05.2021р.Участь у засіданні1000 грн.1 судодень1000 грн.810.11.2021р.Участь у засіданні1000 грн.1 судодень1000 грн.912.01.2022р.Участь у засіданні1000 грн.1 судодень1000 грн.10.21.01.2022р.Участь у засіданні1000 грн.1 судодень1000 грн.11.28.01.2022р.Участь у засіданні1000 грн.1 судодень1000 грн.1210.02.2022р.Участь у засіданні1000 грн.1 судодень1000 грн.1321.02.2022р.Участь у засіданні1000 грн.1 судодень1000 грн.1428.02.2022р.Участь у засіданні1000 грн.1 судодень1000 грн.1524.03.2022р.Участь у засіданні1000 грн.1 судодень1000 грн.

28.03.2022 між сторонами підписано Акт приймання-передачі наданих послуг до Договору про надання юридичних послуг (правової допомоги) від 04 травня 2021 року згідно якого адвокат надав, а клієнт прийняв юридичні послуги (правову допомогу) відповідно до Договору про надання юридичних послуг (правової допомоги) від « 04» травня 2022року та згідно з Розрахунком розміру винагороди за надання правової допомоги, який додається. Вартість послуг адвоката за цим Актом приймання-передачі послуг становить 25026,00 грн. Підписанням цього Акту Сторони підтверджують факт надання послуг відповідно до положень Договору про надання юридичних послуг (правової допомоги) від 04.05.2021р.

Відповідно до статті 123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати:

1) на професійну правничу допомогу;

2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи;

3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів;

4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Таким чином, суд вважає, що Малим приватним підприємством «Атлас» доведено належними доказами понесення витрат на правничу допомогу адвоката за розгляд справи в суді на суму 25026,00 грн.

За змістом п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Відповідно до ч. 1 ст. 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Частинною 2 ст. 901 Цивільного кодексу України встановлено, що положення цієї глави (глави 63 "Послуги. Загальні положення" підрозділу 1 розділу III Книги п`ятої цього Кодексу) можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання.

Згідно з ч. 1 ст. 903 Цивільного кодексу України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (ст. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність").

За приписами ч. 6 ст. 126 ГПК України обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

При цьому, втручання суду в договірні відносини між адвокатом та його клієнтом в частині визначення розміру гонорару або зменшення розміру стягнення такого гонорару з відповідної сторони на підставі положень частини четвертої статті 126 ГПК можливе лише за умови обґрунтованості та наявності доказів на підтвердження невідповідності таких витрат фактично наданим послугам. В іншому випадку, таке втручання суперечитиме принципу свободи договору, закріпленому в положеннях статті 627 ЦК, принципу pacta sunt servanda та принципу захисту права працівника або іншої особи на оплату та своєчасність оплати за виконану працю, закріпленому в статті 43 Конституції (Аналогічна правова позиція викладена у постанові від 20.11.2020 у справі № 910/13071/19 Верховний Суд у складі Об`єднаної палати Касаційного господарського суду).

Відповідачем не надано суду заперечень щодо розміру заявлених до стягнення витрат на правову допомогу, а також не надано доказів на підтвердження надмірності понесених позивачем витрат на правничу допомогу, відповідачем також не подано до суду клопотання про зменшення розміру витрат на оплату правничої допомоги.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про те, що заява про розподіл судових витрат підлягає задоволенню, а відтак на відповідача покладається обов`язок відшкодувати позивачу понесені ним витрати на правову допомогу в розмірі 25026,00 грн.

Керуючись статтями 123, 126, 129, 221, 240, 241, 244 Господарського процесуального кодексу України, пункту 4 частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір» суд

У Х В А Л И В :

1.Заяву (вх.№1201 від 29.03.2022) про ухвалення додаткового рішення про стягнення витрат на професійну правничу допомогу задовольнити.

2. Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Кармелюка, 116» (58009, м. Чернівці, вул. Кармелюка,116, код 34026503) на користь Малого приватного підприємства фірми «Атлас» (58003 м. Чернівці вул. Руська, 173, код 21420433) судові витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 25026,00 грн.

3.З набранням судовим рішенням законної сили видати наказ.

Додаткове рішення набирає законної сили відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в порядку та строк, встановлені статтями 254, 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено на підписано 11.04.2022.

Суддя М.О. Гурин

Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://cv.arbitr.gov.ua/sud5027/.

СудГосподарський суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення07.04.2022
Оприлюднено23.06.2022
Номер документу103906240
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —926/777/21

Судовий наказ від 01.05.2022

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Гурин Микола Олександрович

Ухвала від 25.04.2022

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Гурин Микола Олександрович

Рішення від 07.04.2022

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Гурин Микола Олександрович

Рішення від 23.03.2022

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Гурин Микола Олександрович

Ухвала від 29.03.2022

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Гурин Микола Олександрович

Ухвала від 27.02.2022

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Гурин Микола Олександрович

Ухвала від 10.02.2022

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Гурин Микола Олександрович

Ухвала від 28.01.2022

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Гурин Микола Олександрович

Ухвала від 21.01.2022

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Гурин Микола Олександрович

Ухвала від 12.01.2022

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Гурин Микола Олександрович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні