Ухвала
від 10.04.2022 по справі 600/2995/21-а
КАСАЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

УХВАЛА

11 квітня 2022 року

м. Київ

справа № 600/2995/21-а

адміністративне провадження № К/990/7782/22

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Шишова О.О.,

суддів - Дашутіна І.В., Яковенка М.М.,

перевіривши касаційну скаргу Головного управління ДПС у Чернівецькій області на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 24 листопада 2021 року та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 21 лютого 2022 року у справі № 600/2995/21-а за позовом Малого приватного підприємства «Крок» до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Чернівецькій області, про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії,

установив:

Мале приватне підприємство «Крок» звернулося до суду з позовом, в якому просило:

- визнати протиправним та скасувати рішення регіональної комісії Головного управління ДПС у Чернівецькій області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2455144/25077185 від 09 березня 2021 року; №2455143/25077185 від 09 березня 2021 року; №2464571/25077185 від 11 березня 2021 року; №2491330/25077185 від 23 березня 2021 року; №2455146/25077185 від 09 березня 2021 року; №2455147/25077185 від 09 березня 2021 року; №2464569/25077185 від 11 березня 2021 року; №2455148/25077185 від 09 березня 2021 року; №2519801/25077185 від 31 березня 2021 року; №2459251/25077185 від 10 березня 2021 року; №2455142/25077185 від 09 березня 2021 року;

- зобов`язати Державну податкову службу України здійснити реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних:

№9 від 04 вересня 2020 року (за товар на загальну суму коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість 5352,01 грн, в т.ч. сума податку на додану вартість - 892,00 грн. Всього обсяги постачання за основною ставкою - 4460,01 грн);

№2 від 02 вересня 2020 року (за товар на загальну суму коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість 17007,71 грн, в т.ч. сума податку на додану вартість - 2834,62 грн. Всього обсяги постачання за основною ставкою - 14173,09 грн);

№6 від 07 жовтня 2020 року (за товар на загальну суму коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість 8184,91 грн, в т.ч. сума податку на додану вартість - 1364,15 грн. Всього обсяги постачання за основною ставкою - 6820,76 грн);

№17 від 13 листопада 2020 року (за товар на загальну суму коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість 1213,01 грн, в т.ч. сума податку на додану вартість - 202,17 грн. Всього обсяги постачання за основною ставкою - 1010,84 грн);

№6 від 03 вересня 2020 року (за товар на загальну суму коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість 499,02 грн, в т.ч. сума податку на додану вартість - 83,17 грн. Всього обсяги постачання за основною ставкою - 415,85 грн);

№22 від 15 вересня 2020 року (за товар на загальну суму коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість 1658,51 грн, в т.ч. сума податку на додану вартість - 276,42 грн. Всього обсяги постачання за основною ставкою - 1382,09 грн);

№10 від 06 жовтня 2020 року (за товар на загальну суму коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість 8374,13 грн, в т.ч. сума податку на додану вартість - 1395,69 грн. Всього обсяги постачання за основною ставкою - 6978,44 грн);

№10 від 07 вересня 2020 року (за товар на загальну суму коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість 13694,05 грн, в т.ч. сума податку на додану вартість - 2282,34 грн. Всього обсяги постачання за основною ставкою - 11411,71 грн);

№2 від 13 січня 2021 року (за товар на загальну суму коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість 24393,10 грн, в т.ч. сума податку на додану вартість - 4065,52 грн. Всього обсяги постачання за основною ставкою - 20327,58 грн);

№4 від 03 вересня 2020 року (за товар на загальну суму коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість 2046,12 грн, в т.ч. сума податку на додану вартість - 341,02 грн. Всього обсяги постачання за основною ставкою - 1705,10 грн);

№12 від 07 вересня 2020 року (за товар на загальну суму коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість 65419,94 грн, в т.ч. сума податку на додану вартість - 10903,32 грн. Всього обсяги постачання за основною ставкою - 54516,62 грн).

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 30 липня 2021 року відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження.

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 24 листопада 2021 року, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 21 лютого 2022 року, позов задоволено.

Не погодившись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою.

При вирішенні питання щодо можливості відкриття касаційного провадження за зазначеною касаційною скаргою Суд виходить з такого.

Пункт 8 частини другої статті 129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплює забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.

Наведеним конституційним положенням відповідає стаття 14 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

Згідно із частиною першою статті 13 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.

Відповідно до частини першої статті 328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.

Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку про те, що особи, які беруть участь у справі, у разі, якщо не погоджуються із ухваленими судовими рішеннями після їх перегляду в апеляційному порядку, можуть скористатися правом їх оскарження у касаційному порядку лише у визначених законом випадках.

Відповідно до пункту другого частини п`ятої статті 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовної практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

За правилами спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах:

1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом;

2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;

3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об`єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності;

4) щодо оскарження рішення суб`єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Частиною шостою статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено перелік категорій справ, які відносяться до справ незначної складності.

Такий перелік не є вичерпним.

Зі змісту пункту 10 частини шостої статті 12 КАС України можна зробити висновок про те, що суд має право віднести до категорії справ незначної складності справу, яка не передбачена у вищезазначеному переліку, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.

За правилами спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи, які підлягають розгляду за правилами загального позовного провадження у виключному порядку (частина четверта статті 12 КАС України), а також через складність та інші обставини.

У цій справі суд першої інстанції, врахувавши вимоги частин третьої та четвертої статті 257 КАС України, розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження.

Предмет спору цієї справи не містить ознак, за яких її не можна було розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.

Посилання скаржника у касаційній скарзі на те, що справа має для нього виняткове значення є безпідставним, оскільки особою, яка подала касаційну скаргу, не доведено наявності таких обставин і доказів на підтвердження їх наявності не надано, а спірні правовідносини були предметом судового контролю, здійсненого судами першої та апеляційної інстанцій.

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини умови прийнятності касаційної скарги можуть бути більш суворими ніж для звичайної заяви. Зважаючи на особливий статус суду касаційної інстанції, процесуальні процедури у цьому суді можуть бути більш формальними, особливо, якщо провадження здійснюється судом після їх розгляду судом першої, а потім судом апеляційної інстанції (рішення у справах «Леваж Престасьон Сервіс проти Франції» («Levages Prestations Services v. France») від 23 жовтня 1996 року, заява № 21920/93; «Гомес де ла Торре проти Іспанії» («Brualla Gomes de la Torre v. Spain») від 19 грудня 1997 року, заява 26737/95).

На підставі викладеного Суд зазначає, що вичерпний перелік судових рішень, які можуть бути оскаржені до касаційного суду, жодним чином не є обмеженням доступу особи до правосуддя чи перепоною в отриманні судового захисту, оскільки встановлення законодавцем «розумних обмежень» в праві на звернення до касаційного суду не суперечить практиці Європейського суду з прав людини та викликане виключно особливим статусом Верховного Суду, розгляд скарг яким покликаний забезпечувати формування єдиної правозастосовчої практики, а не можливість перегляду будь-яких судових рішень.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного оскарження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.

Ураховуючи викладене, Суд дійшов висновку про необхідність відмови у відкритті касаційного провадження.

Керуючись статтями 328, 333, 359 КАС України, -

ухвалив:

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління ДПС у Чернівецькій області на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 24 листопада 2021 року та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 21 лютого 2022 року у справі № 600/2995/21-а за позовом Малого приватного підприємства «Крок» до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Чернівецькій області, про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії.

Копію цієї ухвали разом з касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами направити особі, яка її подала.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями і оскарженню не підлягає.

Головуючий О.О. Шишов

Судді І.В. Дашутін

М.М. Яковенко

Дата ухвалення рішення10.04.2022
Оприлюднено25.06.2022
Номер документу103914435
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них зупинення реєстрації податкових накладних