ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31.03.2022 Справа № 914/1318/21
Господарський суд Львівської області у складі судді Петрашка М.М., розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Закладу вищої освіти "Львівський університет бізнесу та права"
до відповідача-1 Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради
до відповідача-2 Центру науково-технічної творчості учнівської молоді Львівської міської ради
за участю у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів Львівської міської ради
про визнання незаконним і скасування пункту 2 наказу УКВ ДЕР ЛМР від 19.03.2021р. №153-О та визнання укладеним/продовженим договору оренди від 11.05.2018р. №Ф-11147-18
за участю представників:
від позивача Зубашевський Н.П.
від відповідача-1 Галаджун М.Р.
від відповідача-2 Мацюра Л.Б.
від третьої особи не з`явився
Суть спору: Позовні вимоги заявлено Закладом вищої освіти "Львівський університет бізнесу та права" до відповідача-1 Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради та до відповідача-2 Центру науково-технічної творчості учнівської молоді Львівської міської ради за участю у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів - Львівської міської ради про визнання незаконним і скасування пункту 2 наказу Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради від 19.03.2021р. №153-О та визнання укладеним/продовженим договору оренди від 11.05.2018р. №Ф-11147-18. Зокрема у позовній заяві позивач просить:
1) Визнати незаконним та скасувати пункт 2 наказу Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради від 19.03.2021р. за №153-О "Про продовження договору оренди без проведення аукціону" щодо відмови Закладу вищої освіти "Львівський університет бізнесу та права" в продовженні договору оренди №Ф-11147-18 від 11.05.2018р. на частину нежитлових приміщень загальною площею 297,8 кв.м. (будівлі літ. "А-1" та "А-' 2"), що знаходяться за адресою: місто Львів, вулиця В. Антоновича, 70;
2) Визнати укладеним/продовженим договір оренди №Ф-11147-18 від 11.05.2018р. між Управлінням комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради та Закладом вищої освіти "Львівський університет бізнесу та права" на частину нежитлових приміщень загальною площею 297,8 кв.м (будівлі літ. "А-1" та "А-' 2"), враховуючи загальну площу орендованих приміщень 553,3 кв.м, що знаходяться за адресою: місто Львів, вулиця В. Антоновича, 70 в редакції (відповідно до додатку 5 примірного договору оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності, затвердженого ухвалою Львівської міської ради №591 від 22.04.2021р. "Про окремі питання оренди майна Львівської міської територіальної громади").
Ухвалою суду від 07.12.2021р. заяву позивача (вх.№4921/21 від 30.11.2021р.) про зміну предмета позову задоволено частково та прийнято її до розгляду. Вказаною ухвалою суду постановлено здійснювати розгляд справи в межах таких позовних вимог:
1) Визнати незаконним та скасувати пункт 2 наказу Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради від 19.03.2021р. за №153-О "Про продовження договору оренди без проведення аукціону" (зі змінами та у редакції наказу Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради від 27.10.2021р. за №571-О "Про внесення змін до наказу") щодо відмови Закладу вищої освіти "Львівський університет бізнесу та права" в продовженні договору оренди №Ф-11147-18 від 11.05.2018р. на частину нежитлових приміщень загальною площею 297,8 кв.м (будівлі літ. "А-1" та "А-' 2"), що знаходяться за адресою: місто Львів, вулиця В. Антоновича, 70;
2) Визнати укладеним/продовженим договір оренди №Ф-11147-18 від 11.05.2018р. між Управлінням комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради та Закладом вищої освіти "Львівський університет бізнесу та права" на частину нежитлових приміщень загальною площею 297,8 кв.м (будівлі літ. "А-1" та "А-' 2"), враховуючи загальну площу орендованих приміщень 553.3 кв.м, що знаходяться за адресою: місто Львів, вулиця В. Антоновича, 70 (в поданій до первісної позовної заяви редакції та відповідно до додатку 5 примірного договору оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності, затвердженого ухвалою Львівської міської ради №591 від 22.04.2021р. "Про окремі питання оренди майна Львівської міської територіальної громади").
Хід розгляду справи викладено в ухвалах суду та відображено у протоколах судового засідання.
Представник позивача в судовому засіданні 31.03.2022р. позовні вимоги з врахуванням заяви (вх.№4921/21 від 30.11.2021р.) про зміну предмета позову підтримав повністю.
Представник відповідача-1 в судовому засіданні 31.03.2022р. проти позову заперечив, у задоволенні позовних вимог просив відмовити з підстав, що викладені у відзиві на позовну заяву.
Представник відповідача-2 проти позову у встановленому порядку не заперечив, відзив на позовну заяву не подав, в судовому засіданні 31.03.2022р. надав усні пояснення щодо предмета спору.
Третя особа явку представника в судове засідання 31.03.2022р. не забезпечила, причин неявки не повідомила. Слід зазначити, що третьою особою подано пояснення на позовну заяву (вх.№14874/21 від 29.06.2021р.), в яких Львівська міська рада проти позову заперечує та просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Розгляд справи здійснено з урахуванням розумного строку у розумінні положень статті 114 Господарського процесуального кодексу України, з метою забезпечення основних завдань господарського судочинства щодо справедливого, неупередженого та своєчасного вирішення судом спору, з урахуванням обставин справи та інших критеріїв.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, заслухавши доводи та заперечення представників сторін, суд встановив таке.
19.07.2004р. (за №Б-0157), 26.10.2005р. (за №Б-0309), 30.12.2005р. (за №Б-0325) між Управлінням освіти Львівської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Львівський університет бізнесу та права", 25.12.2009р. (за №Ф-7414-9) між Управлінням комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради та Приватним навчальним закладом "Львівським університетом бізнесу та права" укладалися договори оренди приміщень, що знаходяться за адресою: місто Львів, вулиця В. Антоновича, 70, загальною площею 165,5 кв.м, у т.ч. з індексами приміщень першого поверху в будівлі літ. "А-2": 4, 5, 6, 7, загальною площею 90,0 кв.м, у т.ч. з індексами приміщень другого поверху в будівлі літ. "А-2": 12, 13а.
31.08.2006р. (за №Б-0414 та №Б-0415) та 31.10.2006р. (за №Б-0440) між Управлінням освіти Львівської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Львівський університет бізнесу та права" укладалися договори оренди приміщень, що знаходяться за адресою: місто Львів, вулиця В.Антоновича, 70, загальною площею 297,8 кв.м, у т.ч. з індексами приміщень першого поверху в будівлях літ. "А-1", "А-2": III, IV, V, VI, 6, 7, 9, 10.
19.02.2013р. (за №Ф-8563-13) між Управлінням комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради та Приватним навчальним закладом "Львівським університетом бізнесу та права" було укладено договір оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень), посвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Поповичем О.С. за №573, щодо нежитлових приміщень загальною площею 553,3 кв.м, а саме: нежитлових приміщень першого поверху, що позначені в технічній документації під індексами III, IV, V, VI, 6, 7, 9, 10, площею 297,8 кв.м (в будівлі літ. "А-1", "А'-2"), нежитлових приміщень першого поверху під індексами 4, 5, 6, 7, площею 165,5 кв.м та нежитлових приміщень другого поверху під індексами 12, 13а, площею 90,0 кв.м (в будівлі літ "А-2"), які розташовані за адресою: місто Львів, вулиця В. Антоновича, 70, - на строк 5 років (до 19.02.2018р. включно).
11.05.2018р. між Управлінням комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (орендодавець) та Приватним вищим навчальним закладом "Львівський університет бізнесу та права" (орендар) укладено договір оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) №Ф-11147-18, відповідно до умов якого орендодавець на підставі наказу Управління комунальної власності від 13.04.2018р. №191-О та договору оренди від 19.02.2013р. №Ф-8563-13 (зі змінами), передає, а орендар приймає в строкове платне користування нерухоме майно (об`єкт оренди), що знаходиться на балансі Центру науково-технічної творчості учнівської молоді Львівської міської ради (балансоутримувач).
Об`єктом оренди, відповідно до вказаного договору, є приміщення, що знаходяться за адресою: місто Львів, вулиця В. Антоновича, 70 загальною площею 553,3 кв.м, у тому числі: на першому поверсі в будівлі літ. "А-1", "А'-2" площею 297,8 кв.м, на першому поверсі в будівлі літ. "А-2" площею 165,5 кв.м та на другому поверсі в будівлі літ "А-2" площею 90,0 кв.м, з індексами приміщень:
- першого поверху в будівлі літ. "А-1", "А'-2": III, IV, V, VI, 6, 7, 9, 10;
- першого поверху в будівлі літ. "А-2": 4, 5, 6, 7;
- другого поверху в будівлі літ "А-2": 12, 13а.
Відповідно до пункту 2.1. договору, об`єкт оренди орендар буде використовувати для проведення навчально-виховного процесу.
Згідно із пунктами 4.1. та 4.5. договору, термін дії договору визначений на 2 роки 364 дні з 11.05.2018р. до 10.05.2021р. включно. Орендар, який належним чином виконує свої обов`язки за цим договором, після спливу строку дії договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору на новий строк. Орендар, який має намір скористатися таким правом має повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди нерухомого майна через скерування на Управління комунальної власності Департаменту економічної політики заяви з документами у порядку визначеному відповідними нормативними документами міської ради.
Пунктом 4.7. договору передбачено, що у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну його дії, договір вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором.
Відповідно до пункту 6.2.6. договору, орендодавець має право виступати з ініціативою щодо внесення змін до цього договору або його розірвання у разі погіршення стану оренди внаслідок невиконання або неналежного виконання умов цього договору.
04.03.2021р. балансоутримувачем за договором оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) №Ф-11147-18 від 11.05.2018р. (Центр науково-технічної творчості учнівської молоді Львівської міської ради) на адресу Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради скеровано лист №18, в якому зазначено, що Заклад вищої освіти "Львівський університет бізнесу та права" повідомив балансоутримувача про підготовку документації для проведення ремонтних робіт, усунення нагальних потреб та відновлення покрівлі споруди в орендованому ним нерухомому майні.
Крім того у зазначеному листі також вказано, що в інших приміщеннях проводився регулярно поточний ремонт, були закуплені меблі та устаткування, а Заклад вищої освіти "Львівський університет бізнесу та права" регулярно проводить навчально-виховний процес в орендованих приміщеннях, а також зазначено, що балансоутримувач надає згоду в подальшому продовженні зазначеного договору оренди.
19.03.2021р. Управлінням комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, розглянувши заяву Закладу вищої освіти "Львівський університет бізнесу та права" від 25.01.2021р. №2-5305/АП-ШР-2302 та лист Управління освіти ДГП ЛМР від 19.03.2021р. №4-2601-7615, враховуючи рішення колегії (протокол від 19.03.2021р. №25, питання 1), довідку балансоутримувача від 04.02.2021р. №8, акт обстеження від 09.02.2021р. №70-нп/21, договір страхування від 11.05.2018р. №014067/2005/0000019, звіт про оцінку майна виконаний СОД ТзОВ "Термін ЛТД" станом на 31.12.2020р. та рецензію на нього, керуючись Законом України "Про оренду державного та комунального майна" від 03.10.2019р. №157-IX та Порядком передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020р. №483, видано наказ №153-О, у відповідності до якого, зокрема:
- на підставі статті 15 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" від 03.10.2019р. №157-IX, враховуючи відсутність заборгованості продовжено із Закладом вищої освіти "Львівський університет бізнесу та права" договір оренди №Ф-11147-18 від 11.05.2018р. на частину нежитлових приміщень загальною площею 255,5 кв.м, в тому числі приміщень першого поверху (будівля літ. "А-2") під індексами 4, 5, 6, 7 площею 165,5 кв.м та приміщень другого поверху (будівля літ. "А-2") під індексами 12, 13а площею 90,0 кв.м, що знаходяться за адресою: місто Львів, вулиця В. Антоновича, 70 для проведення навчально-виховного процесу, шляхом викладення договору у новій редакції терміном на 2 роки 364 дні (пункт 1 наказу від 19.03.2021р. №153-О);
- відмовлено Закладу вищої освіти "Львівський університет бізнесу та права" в продовженні договору оренди №Ф-11147-18 від 11.05.2018р. на частину нежитлових приміщень загальною площею 297,8 кв.м (будівлі літ. "А-1", "А'-2"), що знаходяться за адресою: місто Львів, вулиця В. Антоновича, 70 (пункт 2 наказу від 19.03.2021р. №153-О).
24.03.2021р. Управлінням комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради скеровано на адресу Закладу вищої освіти "Львівський університет бізнесу та права" лист №2302-вих-22930, в якому орендодавець у відповідь на заяву, зареєстровану в Центрі надання адміністративних послуг 25.01.2021р. за №2-5305/АП-ШР-2302 щодо продовження договору оренди, укладеного на нежитлові приміщення загальною площею 559,3 кв.м за адресою: місто Львів, вулиця В. Антоновича, 70, повідомив орендаря про те, що відповідно до статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", пункту 141 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020р. №463, прийнято рішення продовжити договір оренди на приміщення будівлі "А-2" загальною площею 255,5 кв.м без проведення аукціону для проведення навчально-виховного процесу терміном на 2 роки 364 дні, про що підготовлено відповідний наказ, який розміщено на сайті Управління комунальної власності Львівської міської ради: www.mayno.lviv.ua в розділі "Реєстр рішень щодо договорів оренди" (порядковий номер рішення в таблиці: №90).
У вказаному листі №2302-вих-22930 від 24.03.2021р. також зазначено, що Управлінням комунальної власності буде підготовано відповідний проект договору оренди на вищевказані нежитлові приміщення, про дату та час підписання договору оренди орендаря буде повідомлено додатково, а додаткову інформацію можна отримати, звернувшись у відділ регулювання орендних відносин Управління комунальної власності за номером телефону: 297-52-92.
30.03.2021р. Заклад вищої освіти "Львівський університет бізнесу та права" звернувся до Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради із листом №78, в якому орендар просить орендодавця надати аргументовану письмову відповідь про прийняте рішення із зазначенням підстав продовження договору оренди лише на приміщення будівлі "А-2" загальною площею 255,5 кв.м, а не на всю площу договору оренди, що становила 553,3 кв.м., а також просить зазначити причини продовження оренди на 2 роки і 364 дні, а не на п`ять років.
Розглянувши лист орендаря щодо продовження договору оренди за адресою: місто Львів, вулиця В. Антоновича, 70, Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради надіслало на адресу Закладу вищої освіти "Львівський університет бізнесу та права" лист №2302-вих-37017 від 05.05.2021р., в якому зазначено, що рішення про продовження із Закладом вищої освіти "Львівський університет бізнесу та права" договору оренди від 11.05.2018р. №Ф-11147-18 на частину нежитлових приміщень загальною площею 255,5 кв.м. для проведення навчально-виховного процесу у новій редакції терміном на 2 роки 364 дні було прийнято Управлінням комунальної власності, у зв`язку з фактичним не використанням та аварійним станом частини орендованих приміщень.
Крім того у вказаному листі №2302-вих-37017 від 05.05.2021р. зазначено, що відповідно до частини 3 статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", договори оренди можуть бути продовжені на той самий строк, на який вони були укладені, на підставі заяви орендаря про продовження договору, поданої орендодавцю не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії договору оренди.
Як зазначає позивач, він належним чином виконував та виконує свої зобов`язання за договором оренди, оскільки зі сторони відповідачів протягом строку дії договору оренди відсутні заяви про порушення його умов. При цьому, як зазначено у позовній заяві, позивач до закінчення строку дії договору у встановлені законодавством строки повідомив орендодавця (заявою від 25.01.2021р. №2-5305/АП-ШР-2302) про свій намір скористатися переважним правом на укладення договору на новий строк, долучивши до листа-повідомлення пакет необхідних документів. Також як вказано у позовній заяві, для продовження договору оренди було опрацьовано звіт про оцінку майна (приміщень загальною площею 553,3 кв.м), що був виконаний СОД ТзОВ "Термін ЛТД" станом на 31.12.2020р. та надано рецензію на цей звіт.
При цьому, позивач у позовній заяві посилається на лист Управління освіти Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 19.12.2017р. №4-2601-3054, що адресований Управлінню комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, в якому управління освіти не заперечувало щодо продовження договору оренди на використання нежитлових приміщень загальною площею 553,3 кв.м, які знаходяться за адресою: місто Львів, вулиця В. Антоновича, 70 терміном 5 років для проведення навчально-виховного процесу, а також на лист Центру науково-технічної творчості учнівської молоді Львівської міської ради від 04.03.2021р. №18, що адресований Управлінню комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, яким також надано згоду в подальшому продовжити договір оренди приміщень за адресою: місто Львів, вулиця В. Антоновича, 70, загальною площею 553,3 кв.м.
За твердженням позивача, прийняте відповідачем-1 рішення про продовження договору оренди лише на частину приміщень загальною площею 255,5 кв.м та про відмову у продовженні договору на інші приміщення загальною площею 297,8 кв.м із зазначенням таких підстав відмови як фактичне не використання та аварійний стан частини орендованих приміщень, є неправомірним, оскільки не відповідає та суперечить нормам законодавства.
Разом з тим позивач зазначає, що твердження відповідача-1 про те, що частина орендованих приміщень перебуває в аварійному стані, не відповідає дійсності, оскільки відповідачем-1 не представлено жодних висновків міжвідомчої комісії при виконкомі міської ради та відповідного наказу директора Департаменту житлового господарства, надання та затвердження яких передбачено Положенням про міжвідомчу комісію при виконкомі Львівської міської ради, затвердженим рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради №331 від 25.05.2007р. "Про затвердження Положення про міжвідомчі комісії при виконкомі і районних адміністраціях Львівської міської ради" (із змінами згідно з рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради №725 від 18.06.2010р.).
Отже з огляду на те, що таких висновків відповідачем-1 не надано, позивач вважає, що твердження Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради про аварійний стан частини орендованих приміщень є надумані та безпідставні. При цьому позивачем зазначено, що незадовільний технічний стан окремих конструктивних елементів будівлі зумовлений погодними умовами, а не невиконанням чи неналежним виконанням умов договору оренди.
Також, як вказує позивач, відмовивши у продовженні договору на частину приміщень загальною площею 297,8 кв.м, відповідачем-1 фактично внесено зміни до такої істотної умови договору як об`єкт оренди (склад майна), що не передбачено вимогами Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та чого не вправі самостійно вирішувати орендодавець відповідно до норм вказаного Закону.
Крім того, як зазначено у позовній заяві, незважаючи на належне виконання орендарем своїх зобов`язань за договором оренди та своєчасне повідомлення орендодавця про намір скористатися переважним правом на укладення договору на новий строк, жодних передбачених нормами Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та Порядком передачі в оренду державного та комунального майна підстав відмови орендарю у продовженні договору оренди на частину приміщень загальною площею 297,8 кв.м ні в оспорюваному наказі, ні в адресованих орендарю листах Управлінням комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради не наведено, адже як зазначає позивач, фактичне не використання та аварійний стан не є підставами для відмови у продовженні договору оренди.
При цьому, як стверджує позивач, відмовляючи орендарю у продовженні договору оренди на новий строк власник зобов`язаний чітко вказати причину відмови, інакше переважне право орендаря на продовження договору є порушеним.
Слід зазначити, що відповідачем-1 подано пояснення (вх. № 25557/21 від 28.10.2021р.), в якому Управлінням комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради посилається на абзац 2 частини 2 статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" від 03.10.2019р. №157-ІХ, яким передбачено, що без проведення аукціону можуть бути продовжені договори, які: "укладені та продовжуються вперше, за умови, якщо строк оренди за такими договорами становить п`ять років або менше", а також на абзац 3 та 4 частини 2 статті 15 вказаного Закону, якими передбачено, що аукціону також можуть бути продовжені договори, які: «укладені без проведення аукціону з установами, організаціями, передбаченими частиною першою статті 15 цього Закону; укладені без проведення аукціону з підприємствами, установами, організаціями, передбаченими частиною другою статті 15 цього Закону відповідно до вимог статті 15 цього Закону, крім випадків, передбачених абзацами одинадцятим та дванадцятим частини другої статті 15 цього Закону».
Таким чином, як зазначив відповідач-1 у поясненні, оскільки Закон набрав чинності з 01.02.2020р., договори оренди, укладені відповідно до Закону №2269-ХІІ (у тому числі і без проведення конкурсу), які продовжуються не вперше, не належать до тих, які були укладені без проведення аукціону відповідно до вимог статті 15 Закону, і відповідно, не можуть бути продовжені без проведення аукціону.
Враховуючи наведене, відповідач-1 зазначає, що ним помилково було видано наказ від 19.03.2021р. №153-О про продовження договору оренди №Ф-11147-18 без проведення аукціону, оскільки договір №Ф-11147-18 був укладений до набрання чинності нового Закону.
Враховуючи наведене, 27.10.2021р. Управлінням комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, керуючись Законом України "Про оренду державного і комунального майна", Порядком передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020р. №483, та ухвалою Львівської міської ради від 22.04.2021р. №591 (зі змінами), враховуючи рішення колегії (протокол від 19.03.2021р. №25, питання 1, протокол від 27.10.2021р. №107 питання 1) та з метою приведення договорів оренди до вимог чинного законодавства, враховуючи лист Фонду державного майна України 10-16-16695 від 20.08.2020р., видано наказ №571-О про внесення змін до наказу від 19.03.2021р. №153-О "Про продовження договору оренди без проведення аукціону", виклавши його в новій редакції:
"1. Відділу регулювання орендних відносин:
1.1. Повідомити балансоутримувача про необхідність виконання частини 2 статті 8 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та надання довідки про балансову вартість об`єкта оренди.
1.2. Після отримання довідки про балансову вартість майна оголосити аукціон, за результатами якого може бути продовжений договір оренди від 11.05.2018р. №Ф-11147-18 на частину нежитлових приміщень загальною площею 255,5 кв.м (будівля літ. "А-2"), в тому числі нежитлові приміщення першого поверху під індексами 4, 5, 6, 7 площею 165,5 кв.м, нежитлові приміщення другого поверху під індексами 12, 13а площею 90,0 кв.м, що знаходиться за адресою: місто Львів, вулиця В. Антоновича, 70 з діючим орендарем - Закладом вищої освіти "Львівський університет бізнесу та права" або укладений з новим орендарем для проведення навчально-виховного процесу терміном на 5 років.
2. Відмовити Закладу вищої освіти "Львівський університет бізнесу та права" в продовженні договору оренди №Ф-11147-18 від 11.05.2018р. на частину нежитлових приміщень загальною площею 297,8 кв.м (будівля літ. "А-1" та "А'-2"), що знаходяться за адресою: місто Львів, вулиця В. Антоновича, 70.
3. Відділу організаційно-аналітичного забезпечення оприлюднити інформацію щодо прийняття рішення про оголошення аукціону на сайті: www.mayno.lviv.ua.
4. Відділу регулювання орендних відносин повідомити заявника про обставини, визначені у пунктах 1 та 2 цього наказу.
5. Оприлюднити в електронній торговій системі оголошення про продовження договору оренди на аукціоні з урахуванням термінів, передбачених пунктом 144 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020р. №483.
6. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою."
Таким чином, враховуючи наведене, позивач звернувся до Господарського суду Львівської області та з врахуванням заяви (вх.№4921/21 від 30.11.2021р.) про зміну предмета позову та просить:
1) Визнати незаконним та скасувати пункт 2 наказу Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради від 19.03.2021р. за №153-О "Про продовження договору оренди без проведення аукціону" (зі змінами та у редакції наказу Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради від 27.10.2021р. за №571-О "Про внесення змін до наказу") щодо відмови Закладу вищої освіти "Львівський університет бізнесу та права" в продовженні договору оренди №Ф-11147-18 від 11.05.2018р. на частину нежитлових приміщень загальною площею 297,8 кв.м (будівлі літ. "А-1" та "А-'2"), що знаходяться за адресою: місто Львів, вулиця В. Антоновича, 70.
2) Визнати укладеним/продовженим договір оренди №Ф-11147-18 від 11.05.2018р. між Управлінням комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради та Закладом вищої освіти "Львівський університет бізнесу та права" на частину нежитлових приміщень загальною площею 297,8 кв.м (будівлі літ. "А-1" та "А-'2"), враховуючи загальну площу орендованих приміщень 553,3 кв.м, що знаходяться за адресою: місто Львів, вулиця В. Антоновича, 70 (в поданій до первісної позовної заяви редакції та відповідно до додатку 5 примірного договору оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності, затвердженого ухвалою Львівської міської ради №591 від 22.04.2021р. "Про окремі питання оренди майна Львівської міської територіальної громади").
Відповідач-1 проти позову заперечив, подавши відзив на позовну заяву, в якому Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради вважає позов безпідставним та заперечує проти його задоволення.
Зокрема відповідач-1 зазначає, що технічний стан приміщення є аварійним посилаючись при цьому на лист балансоутримувача від 04.03.2021р. №18, в якому зазначено, що у 2005р. було взято в оренду друге приміщення площею 297,8 кв.м, що знаходилося в аварійному стані, а в 2021р. покрівля даху даного приміщення не витримала і була доруйнована.
У відзиві на позовну заяву також зазначено, що відповідно до листа від 19.03.2021р. №4-2601-765 Управління освіти Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради інформує, що відповідно до листа Галицького-Франківського відділу освіти від 02.03.2021р. у будівлі відбувся обвал жолубів і зависів та спостерігається численні протікання стелі.
При цьому як зазначає відповідач-1, ним неодноразово проводились обстеження приміщення та складались акти в яких зазначено, що приміщення під інд. VI, 6, 7 буд. "А-1" потребують капітального ремонту, захаращенні сміттям, частково зруйнована стеля, стіни в незадовільному стані, а приміщення не використовуються.
Щодо відсутності висновку міжвідомчої комісії при виконкомі і районних адміністраціях Львівської міської ради відповідач-1 зазначає, що відповідно до своїх повноважень дана комісія надає висновки щодо житлових будинків, квартир.
Також у відзиві на позовну заяву зазначено, що відповідно до умов договору орендар зобов`язується використовувати об`єкт оренди відповідно до його призначення та умов цього договору, утримувати об`єкт оренди у повній справності та нести всі необхідні витрати на його експлуатацію та зобов`язується надавати безперешкодний доступ на об`єкт оренди представників орендодавця з метою перевірки його використання у відповідності до умов цього договору.
Таким чином, як стверджує відповідач-1, враховуючи те, що нежитлове приміщення в будівлі "А-1" не використовувалось орендарем, внаслідок чого погіршився стан приміщення, відмова у продовженні договору зі сторони Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради була правомірною, з огляду на що відповідач-1 у задоволенні позову просить відмовити.
Третя особа проти позову заперечила, подавши пояснення на позовну заяву, в якому Львівська міська рада зазначає, що пункт 2 наказу від 19.03.2021р. №153-О "Про продовження договору оренди без проведення аукціону" є законним та прийнятим в межах повноважень наданих Управлінню комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради.
При цьому в поясненні Львівської міської ради зазначено, що відповідно до пункту 3 вказаного наказу відповідальним працівникам відділу регулювання орендних відносин у встановлені терміни слід підготувати проект договору оренди та інформувати заявника про підписання ним даного проекту договору. Пунктом 4 передбачено, що термін дії цього наказу становить 20 робочих днів з дати реєстрації цього наказу. У випадку порушення пункту 3 цього наказу відповідальній особі відділу регулювання орендних відносин, на виконанні якої перебуває наказ необхідно передати всі необхідні матеріали в юридичний відділ управління для вжиття заходів щодо вивільнення об`єкта та інформувати заявника про втрату чинності даного наказу та необхідність вивільнення об`єкта.
Таким чином, як зазначено у поясненні третьої особи, оскільки пункт 3 вказаного наказу не було виконано, не укладено договір оренди приміщень, а термін дії цього наказу закінчився, тому відповідно він втратив чинність, з огляду на що Львівська міська рада просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на таке.
Згідно із частиною 1 статті 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України передбачено, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.
Відповідно до статті 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Як передбачено статтею 174 Господарського кодексу України, однією з підстав виникнення господарського зобов`язання є господарський договір та інші угоди, передбачені законом, а також угоди не передбачені законом, але які йому не суперечать.
Згідно з статтею 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору, з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
За умовами статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статті 759 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у володіння та користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).
Згідно із статтею 773 Цивільного кодексу України, наймач зобов`язаний володіти та/або користуватися річчю відповідно до її призначення та умов договору. Якщо наймач володіє та/або користується річчю, переданою йому у найм, не за її призначенням або з порушенням умов договору найму, наймодавець має право вимагати розірвання договору та відшкодування збитків. Наймач має право змінювати стан речі, переданої йому у найм, лише за згодою наймодавця.
Відповідно до частини 1 статті 777 Цивільного кодексу України, наймач, який належно виконує свої обов`язки за договором найму, після спливу строку договору має переважне право перед іншими особами на укладення договору найму на новий строк. Наймач, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору найму на новий строк, зобов`язаний повідомити про це наймодавця до спливу строку договору найму у строк, встановлений договором, а якщо він не встановлений договором, - в розумний строк. Умови договору найму на новий строк встановлюються за домовленістю сторін. У разі недосягнення домовленості щодо плати та інших умов договору переважне право наймача на укладення договору припиняється.
Частиною 1 статті 285 Господарського кодексу України передбачено, що орендар має переважне право перед іншими суб`єктами господарювання на продовження строку дії договору оренди.
Згідно із статтями 779 та 780 Цивільного кодексу України, наймач зобов`язаний усунути погіршення речі, які сталися з його вини. У разі неможливості відновлення речі наймодавець має право вимагати відшкодування завданих йому збитків. Наймач не відповідає за погіршення речі, якщо це сталося внаслідок нормального її зношення або упущень наймодавця. Шкода, завдана третім особам у зв`язку з володінням та/або користуванням річчю, переданою у найм, відшкодовується наймачем на загальних підставах. Шкода, завдана у зв`язку з володінням та/або користуванням річчю, відшкодовується наймодавцем, якщо буде встановлено, що це сталося внаслідок особливих властивостей або недоліків речі, про наявність яких наймач не був попереджений наймодавцем і про які він не знав і не міг знати.
Як встановлено судом, 11.05.2018р. між Управлінням комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (орендодавець) та Приватним вищим навчальним закладом "Львівський університет бізнесу та права" (орендар) укладено договір оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) №Ф-11147-18, відповідно до умов якого орендодавець на підставі наказу Управління комунальної власності від 13.04.2018р. №191-О та договору оренди від 19.02.2013р. №Ф-8563-13 (зі змінами), передає, а орендар приймає в строкове платне користування нерухоме майно (об`єкт оренди), що знаходиться на балансі Центру науково-технічної творчості учнівської молоді Львівської міської ради (балансоутримувач). Об`єктом оренди відповідно до вказаного договору є приміщення, що знаходяться за адресою: місто Львів, вулиця В. Антоновича, 70 загальною площею 553,3 кв.м, у тому числі: на першому поверсі в будівлі літ. "А-1", "А'-2" площею 297,8 кв.м, на першому поверсі в будівлі літ. "А-2" площею 165,5 кв.м та на другому поверсі в будівлі літ "А-2" площею 90,0 кв.м, з індексами приміщень:
- першого поверху в будівлі літ. "А-1", "А'-2": III, IV, V, VI, 6, 7, 9, 10;
- першого поверху в будівлі літ. "А-2": 4, 5, 6, 7;
- другого поверху в будівлі літ "А-2": 12, 13а.
Пунктом 2 частини 1 статті 287 Господарського кодексу України передбачено, що орендодавцями щодо державного та комунального майна є органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим або місцевими радами управляти майном, - відповідно щодо майна, яке належить Автономній Республіці Крим або є у комунальній власності.
Оскільки в даному випадку об`єктом оренди є комунальне майно, відтак на правовідносини сторін поширюється дія Закону України "Про оренду державного та комунального майна".
Закон України "Про оренду державного та комунального майна" №157-IX від 03.10.2019р. регулює:
- правові, економічні та організаційні відносини, пов`язані з передачею в оренду майна, що перебуває в державній та комунальній власності, майна, що належить Автономній Республіці Крим, а також передачею права на експлуатацію такого майна;
- майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання майна, що перебуває в державній та комунальній власності, майна, що належить Автономній Республіці Крим.
Як вбачається зі змісту Прикінцевих та перехідних положень вказаного Закону він набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію з 1 лютого 2020 року.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про оренду державного та комунального майна", договори оренди державного або комунального майна, укладені до набрання чинності цим Законом, продовжуються в порядку, передбаченому законодавством, яке діяло до дати набрання чинності цим Законом, до дати, яка наступить раніше:
- набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України чи рішенням представницького органу місцевого самоврядування (щодо договорів оренди комунального майна, розташованого в межах відповідної територіальної громади), передбаченим абзацом п`ятим частини другої статті 18 цього Закону, або 1 липня 2020 року.
Після настання однієї з дат, яка відповідно до цього пункту наступить раніше, але у будь-якому випадку не раніше дня введення в дію цього Закону, договори оренди продовжуються в порядку, визначеному цим Законом.
Договори оренди державного та комунального майна, укладені до набрання чинності цим Законом, зберігають свою чинність та продовжують діяти до моменту закінчення строку, на який вони були укладені.
Відповідно до частини 2 статті 5 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", порядок передачі в оренду державного та комунального майна, включаючи особливості передачі його в оренду (далі - Порядок передачі майна в оренду) визначається Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері реалізації майна (майнових прав, інших активів) або прав на нього на конкурентних засадах у формі аукціонів, у тому числі електронних аукціонів, та здійснює контроль за її реалізацією. Особливості передачі в оренду комунального майна, передбачені цим Законом, додатково можуть визначатися рішенням представницьких органів місцевого самоврядування з урахуванням вимог і обмежень, передбачених цим Законом і Порядком передачі майна в оренду.
Частиною 3 статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що договори оренди можуть бути продовжені на той самий строк, на який вони були укладені, на підставі заяви орендаря про продовження договору, поданої орендодавцю не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії договору оренди.
Як встановлено судом, пунктом 4.1. договору передбачено, що термін дії договору визначений на 2 роки 364 дні з 11.05.2018р. до 10.05.2021р. включно. При цьому як вбачається із матеріалів справи, позивач дотримався вимог частини 3 статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", подавши заяву від 25.01.2021р. №2-5305/АП-ШР-2302 про свій намір скористатися переважним правом на укладення договору на новий строк.
Відповідно до частини 4 статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", рішення про продовження договору оренди державного майна, передбаченого частиною другою цієї статті, і рішення про відмову у продовженні договору оренди державного майна приймаються орендодавцем. Рішення про продовження договору оренди комунального майна, передбаченого частиною другою цієї статті, та рішення про відмову у продовженні договору оренди комунального майна приймаються орендодавцем або представницьким органом місцевого самоврядування чи визначеними ним органами у випадках, встановлених рішенням представницького органу місцевого самоврядування.
Згідно із частиною 5 статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", граничний строк прийняття рішень, передбачених частиною четвертою цієї статті, за умови їх прийняття орендодавцем, становить 30 календарних днів з дати отримання заяви і документів від орендаря. Граничний строк прийняття рішень, передбачених частиною четвертою цієї статті, за умови їх прийняття або погодження представницьким органом самоврядування чи визначеними ним органами, становить 60 календарних днів з дати отримання заяви і документів від орендаря.
Частиною 6 статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що будь-яке рішення, передбачене частиною четвертою цієї статті, приймається з урахуванням законодавства, статуту або положення балансоутримувача про погодження уповноваженим органом управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач, на підставі довідки балансоутримувача, в якій зазначається інформація про:
- наявність або відсутність заборгованості зі сплати орендної плати чи страхових платежів за договором, що продовжується, станом на дату подання довідки;
- факти суттєвого (більше ніж на три місяці) прострочення сплати орендної плати чи інших обов`язкових за договором платежів;
- результати перевірок, які балансоутримувач та/або орендодавець здійснювали протягом строку оренди, а також інформація про цільове призначення, за яким об`єкт оренди фактично використовувався протягом строку оренди. У разі якщо перевірками виявлено порушення умов договору оренди, зазначається інформація про вжиті орендарем заходи для припинення порушення або про те, що порушення тривало і після строку, визначеного орендодавцем або балансоутримувачем для усунення порушення. Строк на усунення виявлених порушень не може перевищувати 30 календарних днів з дати отримання орендарем відповідного припису.
Як встановлено судом, відповідач-1 19.03.2021р. прийняв рішення (наказ №153-О) про продовження договору оренди на частину нежитлових приміщень загальною площею 255,5 кв.м для проведення навчально-виховного процесу, шляхом викладення договору у новій редакції терміном на 2 роки 364 дні (пункт 1 наказу від 19.03.2021р. №153-О) та про відмову в продовженні договору оренди на частину нежитлових приміщень загальною площею 297,8 кв.м (пункт 2 наказу від 19.03.2021р. №153-О).
При цьому, як вбачається із наказу Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради від 19.03.2021р. №153-О, у ньому не вказано підстав для відмови у продовженні договору оренди щодо частини нежитлових приміщень загальною площею 297,8 кв.м.
В подальшому, як встановлено судом, відповідач-1 листом від 05.05.2021р. №2302-вих-37017 повідомив позивача про те, що рішення про продовження лише на частину нежитлових приміщень загальною площею 255,5 кв.м було прийнято Управлінням комунальної власності у зв`язку з фактичним не використанням та аварійним станом частини орендованих приміщень.
З цього приводу слід зазначити, що відповідно до статті 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", рішення про відмову у продовженні договору оренди може бути прийнято:
- у випадках, передбачених статтею 7 цього Закону;
- якщо орендоване приміщення необхідне для власних потреб балансоутримувача, які обґрунтовані у письмовому зверненні балансоутримувача, поданому ним орендарю;
- якщо орендар, який бажає продовжити договір оренди майна в порядку, встановленому частиною другою статті 18 цього Закону, не надав звіт про оцінку об`єкта оренди у визначений цим Законом строк;
- якщо орендар порушував умови договору оренди та не усунув порушення, виявлені балансоутримувачем або орендодавцем у строк, визначений у приписі балансоутримувача та/або орендодавця;
- якщо орендар допустив прострочення сплати орендної плати на строк більше трьох місяців;
- якщо орендар станом на дату довідки балансоутримувача, передбаченої частиною шостою статті 18 цього Закону, має заборгованість зі сплати орендної плати або не здійснив страхування об`єкта оренди, чи має заборгованість зі сплати страхових платежів.
Таким чином, як вбачається із наведеного, Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради видаючи наказ від 19.03.2021р. №153-О в частині відмови Закладу вищої освіти "Львівський університет бізнесу та права" в продовженні договору оренди №Ф-11147-18 від 11.05.2018р. на частину нежитлових приміщень загальною площею 297,8 кв.м (будівлі літ. "А-1", "А'-2"), що знаходяться за адресою: місто Львів, вулиця В. Антоновича, 70 (пункт 2 наказу від 19.03.2021р. №153-О), порушило вимоги статті 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", адже не використання чи аварійний стан частини приміщень відповідно до вказаної норми не можуть бути підставою для прийняття рішення про відмову у продовженні договору оренди.
Слід зазначити, що у матеріалах справи міститься лист Управління комунальної власності № 2302-вих-98081 від 10.12.2020р. «Про закінчення терміну дії договору оренди та можливості продовження договору», адресований позивачу, в якому не зазначалось про обставини вказані вище з приводу неможливості продовження договору оренди у зв`язку з фактичним невикористанням чи аварійним станом частини приміщень тощо. Лист долучений позивачем до клопотання (вх. № 20592/20 від 07.09.2021р.).
Тим не менше, щодо твердження відповідача-1 та третьої особи про те, що орендар не використовував частину приміщень та в порушення умов договору не утримував об`єкт оренди у повній справності, в результаті чого погіршився стан приміщення і у зв`язку з вказаною обставиною позивачу правомірно було відмовлено у продовженні договору оренди на підставі статті 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" слід зазначити таке.
В матеріалах справи містяться акти обстеження орендованих нежитлових приміщень №964нп/17 від 11.01.2018р., №70нп/21 від 09.02.2021р. та б/н від 22.02.2021р., в яких зазначено про наявність в орендованому майні таких недоліків як: захаращення сміттям, часткове руйнування та протікання стелі (спричинене великим накопиченням снігу та аварійним станом покрівлі), стіни в незадовільному стані, обвал жолобів і звисів приміщень, необхідність у капітальному ремонті приміщень, приміщення не використовуються.
Позивач заперечив, що приміщення знаходяться в аварійному стані та долучив до матеріалів справи висновок експертного дослідження спеціаліста, складеного 13.10.2021р. Кархутом Ігорем Івановичем (кваліфікаційний сертифікат експерта відповідального виконавця окремих робіт (послуг), пов`язаних із створенням об`єкта архітектури (технічне обстеження будівель і споруд) АЕ№000546; кваліфікаційний сертифікат інженера- проектувальника відповідального виконавця окремих робіт (послуг), пов`язаних із створенням об`єкта архітектури АЕ№000173) щодо технічного стану приміщень першого поверху в будівлі літ. "А-1, "А'-2" під індексами III, IV, V, VI, 6, 7, 9, 10, загальною площею 297,8 кв.м, що знаходяться за адресою: місто Львів, вулиця В. Антоновича, 70.
Як зазначено у висновку експертного дослідження спеціаліста, складеному 13.10.2021р., технічний стан приміщень першого поверху в будівлі літ. "А-1", "А'-2" під індексами III, IV, V, VI, 6, 7, 9, 10, загальною площею 297,8 кв.м, що знаходяться за адресою: місто Львів, вулиця В. Антоновича, 70 в цілому задовільний, наявні окремі ділянки конструкцій покрівлі та перекриття, що знаходяться у непридатному стані та потребують невідкладного здійснення поточного ремонту. Стан окремих конструкцій за даними бюро технічної інвентаризації покращився порівняно зі станом до 2009р. Разом із тим, як вказано у висновку, причиною виявлених пошкоджень (згідно огляду та представлених документів) вбачається не несвоєчасне виконання технічного обслуговування та ремонту, а погодні умови у 2021р.
Тим не менше, як вбачається зі змісту статті 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", рішення про відмову у продовженні договору, зокрема у випадку якщо орендар порушував умови договору оренди, може бути прийнято лише якщо він не усунув порушення, виявлені балансоутримувачем або орендодавцем у строк, визначений у приписі балансоутримувача та/або орендодавця.
Однак, як вбачається із матеріалів справи, жодних приписів щодо певних недоліків орендованого майна, що зафіксовані у вищезазначених актах обстеження, ні балансоутримувачем, ні орендодавцем не складалося.
Отже враховуючи наведене, самі лише зафіксовані в актах обстеження недоліки орендованого майна без складення балансоутримувачем та/або орендодавцем припису із встановленим у ньому строку усунення порушень в даному випадку не можуть бути підставою для відмови орендарю у продовженні договору оренди на підставі вищезазначеної норми статті 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна".
Що стосується наказу Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради №571-О від 27.10.2021р. про внесення змін до наказу від 19.03.2021р. №153-О "Про продовження договору оренди без проведення аукціону", яким зокрема, вирішено оголосити аукціон, за результатами якого може бути продовжений договір оренди від 11.05.2018р. №Ф-11147-18 на частину нежитлових приміщень загальною площею 255,5 кв.м (будівля літ. "А-2") з діючим орендарем - Закладом вищої освіти "Львівський університет бізнесу та права" або укладений з новим орендарем для проведення навчально-виховного процесу терміном на 5 років, слід зазначити таке.
Перш за все, рішення про продовження договору оренди, керуючись статтею 15 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", тобто без проведення аукціону, та у граничні строки передбачені частиною 5 статті 18 цього Закону, Управлінням комунальної власності вже було прийнято згідно наказу № 153-О від 19.03.2021р.
Крім того, відповідно до частини 1 статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" продовження договорів оренди здійснюється за результатами проведення аукціону, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.
Згідно із частиною 2 статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", без проведення аукціону можуть бути продовжені договори, які:
- укладені та продовжуються вперше, за умови, якщо строк оренди за такими договорами становить п`ять років або менше;
- укладені без проведення аукціону з установами, організаціями, передбаченими частиною першою статті 15 цього Закону;
- укладені без проведення аукціону з підприємствами, установами, організаціями, передбаченими частиною другою статті 15 цього Закону відповідно до вимог статті 15 цього Закону, крім випадків, передбачених абзацами одинадцятим та дванадцятим частини другої статті 15 цього Закону;
- укладені з підприємствами, установами, організаціями, що надають соціально важливі послуги населенню, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, додатковий перелік яких може бути визначений представницькими органами місцевого самоврядування згідно із законодавством.
Проаналізувавши вищенаведену норму Закону, суд встановив, що без проведення аукціону можуть бути продовжені договори за наявності хоча б однієї із підстав визначених у частині 2 статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна".
З матеріалів справи вбачається, зокрема з договору оренди від 11.05.2018р. №Ф-11147-18, цей договір укладено з Закладом вищої освіти "Львівський університет бізнесу та права", що мав (і надалі має) ліцензію на провадження освітньої діяльності, і ця обставина учасниками справи не оспорюється. Вказаний договір укладено без проведення аукціону, іншого судом не встановлено.
Аукціон - спосіб передачі в оренду державного та комунального майна особі, яка запропонувала найбільшу орендну плату, що проводиться в електронній формі (п. 2. ч. 1 статті 1 Закону України "Про оренду державного та комунального майна").
Поряд з цим, суд вважає за необхідне проаналізувати статтю 15 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" у частині вимог які у цій статті ставляться, з метою встановлення підстав для продовження договору оренди в порядку та на умовах, визначених у частині 2 статті 18 Закону.
Так, відповідно до частини 2 статті 15 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", право на отримання в оренду державного та комунального майна, що не міститься в Переліку першого типу, без проведення аукціону також мають, зокрема, заклади освіти всіх форм власності, що мають ліцензію на провадження освітньої діяльності.
Перелік першого типу - Перелік об`єктів, щодо яких прийнято рішення про передачу в оренду на аукціоні (п. 13. ч. 1 статті 1 Закону України "Про оренду державного та комунального майна").
Таким чином, відповідно до вимог статті 15 Закону, особа має бути закладом освіти, мати ліцензію на провадження освітньої діяльності, майно яке передається в оренду не має міститись в Переліку першого типу.
Матеріали справи не містять рішення станом на дату закінчення строку дії договору оренди - 10.05.2021р., про передачу в оренду на аукціоні. З приводу наказу Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради №571-О від 27.10.2021р., суд ще раз звертає увагу, що частиною 5 статті 18 Закону встановлено граничні, тобто присічні строки для прийняття рішень орендодавцем, представницьким органом тощо.
Отже, підсумовуючи вищенаведене, договір оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) від 11.05.2018р. №Ф-11147-18 було укладено без проведення аукціону з закладом освіти, який мав ліцензію на провадження освітньої діяльності, позивач, який є закладом освіти і має ліцензію на провадження освітньої діяльності, звернувся з заявою на продовження договору оренди у порядку та строки передбачені законодавством, нерухоме майно щодо якого позивач просить продовжити строк оренди не містилося у Переліку першого типу.
Таким чином, враховуючи встановлені вище обставини, суд вважає, що у даному випадку відсутні підстави для відмови в продовженні договору оренду у порядку частини 2 статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", в якій зазначено, що без проведення аукціону можуть бути продовжені договори, які, зокрема, укладені без проведення аукціону з підприємствами, установами, організаціями, передбаченими частиною другою статті 15 цього Закону відповідно до вимог статті 15 цього Закону, крім випадків, передбачених абзацами одинадцятим та дванадцятим частини другої статті 15 цього Закону.
Частиною 7 статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що договори, що продовжуються відповідно до частини другої цієї статті, продовжуються на тих самих умовах, на яких були укладені договори оренди, що продовжуються, з урахуванням вимог цього Закону та Порядку передачі майна в оренду.
Згідно із частиною 9 статті 15 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", порядок та умови передачі в оренду майна без проведення аукціону та основні вимоги до підприємств, установ і організацій, передбачених частиною другою цієї статті, визначаються Порядком передачі майна в оренду. Представницькі органи місцевого самоврядування можуть затвердити додаткові вимоги, яким повинні відповідати підприємства, установи і організації, передбачені частиною першою цієї статті.
Порядок передачі в оренду державного та комунального майна, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020р. №483 "Деякі питання оренди державного та комунального майна", визначає механізм передачі в оренду державного та комунального майна, включаючи особливості передачі його в оренду відповідно до положень Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (далі - Закон).
Відповідно до пунктів 134 та 135 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, продовження договорів оренди здійснюється за результатами проведення аукціону або без проведення аукціону в передбачених Законом випадках. Орендар, що має право продовжити договір оренди без проведення аукціону, звертається до орендодавця із заявою про продовження договору оренди не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії договору оренди.
Згідно із пунктами 139 та 140 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, після отримання заяви і документів від орендаря орендодавець протягом десяти робочих днів отримує у балансоутримувача довідку, в якій зазначається інформація, передбачена частиною шостою статті 18 Закону, а також інформація про суму орендної плати, яка підлягає сплаті орендарем за місяць оренди, який передує даті складення довідки балансоутримувача. Орендодавець не отримує довідку, передбачену пунктом 139 цього Порядку, у випадках, коли вона була надана балансоутримувачем орендарю і була подана орендарем орендодавцю разом із заявою про продовження договору оренди.
Пунктом 141 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна передбачено, що рішення про продовження договору оренди без проведення аукціону або про відмову у продовженні договору оренди приймається відповідно до частин четвертої та п`ятої статті 18 Закону. У межах строків, установлених частиною п`ятою статті 18 Закону, орендодавець може переглянути додаткові умови передачі майна в оренду згідно з пунктом 54 цього Порядку з урахуванням особливостей, передбачених пунктом 138 цього Порядку.
Рішення про відмову в продовженні договору оренди може бути прийнято у випадках, передбачених статтею 19 Закону, а також приймається у разі невідповідності орендаря вимогам, установленим статтею 4 Закону. Таке рішення оприлюднюється орендодавцем в електронній торговій системі протягом трьох робочих днів з дати прийняття такого рішення.
У разі коли орендодавцем протягом строку, встановленого частиною п`ятою статті 18 Закону, не отримано погодження уповноваженого органу управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач такого майна (якщо погодження передбачене відповідно до законодавства, статуту або положення балансоутримувача), рішення про продовження договору оренди вважається погодженим.
Якщо рішенням представницького органу місцевого самоврядування встановлено, що рішення про продовження договору оренди комунального майна без проведення аукціону або рішення про відмову у продовженні договору оренди комунального майна приймається представницьким органом місцевого самоврядування чи визначеним ним органом, орендодавець протягом десяти робочих днів після отримання довідки балансоутримувача подає заяву, документи орендаря, довідку балансоутримувача та відповідний проект рішення представницькому органу місцевого самоврядування чи визначеному ним органу для прийняття відповідного рішення.
Відповідно до статті 15 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Частинами 1 та 2 статті 16 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов`язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Згідно із статтею 20 Господарського кодексу України, держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб`єктів господарювання та споживачів. Кожний суб`єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб`єктів захищаються шляхом: визнання наявності або відсутності прав; визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб`єктів, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси суб`єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом; відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб`єктів господарювання; припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення; присудження до виконання обов`язку в натурі; відшкодування збитків; застосування штрафних санкцій; застосування оперативно-господарських санкцій; застосування адміністративно-господарських санкцій; установлення, зміни і припинення господарських правовідносин; іншими способами, передбаченими законом. Порядок захисту прав суб`єктів господарювання та споживачів визначається цим Кодексом, іншими законами.
Відповідно до правової позиції КГС ВС, наведеної у постанові від 18.01.2018р. у справі №910/12017/17, правове обґрунтування позову позивачем здійснено саме статтею 777, а не 764 Цивільного кодексу України. За викладених обставин, відмова в позові лише з невірності зазначення одного слова "продовженим" замість "укладеним" буде простим формалізмом та суперечитиме передбаченій частині 1 статті 2 та частині 3 статті 236 Господарського процесуального кодексу України головній меті господарського судочинства, а саме, ефективному захисту порушених прав, та принципу верховенства права.
У Науковому висновку щодо застосування норм права, які визначають належний спосіб захисту у разі поновлення договору оренди землі у справі №14-545цс19 на пропозицію ВП ВС, наданому членом Науково-консультативної ради при Верховному Суді проф. кафедри земельного та аграрного права юридичного факультету КНУ ім. Т. Шевченка д.ю.н., проф. Мірошниченко А.М. зазначено, що у разі, коли на розгляд суду передано переддоговірний спір щодо укладення договору на змінених умовах, позов є перетворювальним (пункт 6 частини 2 статті 16 Цивільного кодексу України). Якщо ж йдеться про ситуацію, коли суд повинен вирішити переддоговірний спір щодо укладення договору оренди на змінених умовах, позовні вимоги (які у даному випадку за своєю природою є "перетворювальними"), повинні містити викладення умов майбутнього договору, бажано - у вигляді його тексту. В іншому випадку задоволення позову не вирішуватиме юридичний спір і не захищатиме порушеного права. У разі, якщо на розгляд суду передане вирішення переддоговірного спору позовна вимога повинна ідентифікувати умови майбутнього договору (найзручніше це зробити шляхом викладення тексту договору). Якщо ідентифікація умов майбутнього договору відсутня, обраний спосіб захисту не є належним.
Згідно із частиною 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Враховуючи наведені норми законодавства та встановлені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обгрунтовані, підтверджені матеріалами справи, не спростовані відповідачами, а тому підлягають задоволенню.
Позивачем при поданні позовної заяви до Господарського суду Львівської області було сплачено судовий збір за дві позовні вимоги немайнового характеру в розмірі 4540,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням №697 від 13.05.2021р. на суму 4540,00 грн.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, суд дійшов висновку стягнути з відповідача-1 на користь позивача витрати по сплаті судового збору в розмірі 4540,00 грн., оскільки позов слід задовольнити.
Керуючись статтями 2, 13, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 129, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ
1. Позов задовольнити.
2. Визнати незаконним та скасувати пункт 2 наказу Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради від 19.03.2021р. №153-О "Про продовження договору оренди без проведення аукціону" (зі змінами та у редакції наказу Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради від 27.10.2021р. №571-О "Про внесення змін до наказу") щодо відмови Закладу вищої освіти "Львівський університет бізнесу та права" в продовженні договору оренди №Ф-11147-18 від 11.05.2018р. на частину нежитлових приміщень загальною площею 297,8 кв.м (будівлі літ. "А-1" та "А-'2"), що знаходяться за адресою: місто Львів, вулиця В. Антоновича, 70.
3. Визнати укладеним/продовженим договір оренди №Ф-11147-18 від 11.05.2018р. між Управлінням комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради та Закладом вищої освіти "Львівський університет бізнесу та права" на частину нежитлових приміщень загальною площею 297,8 кв.м (будівлі літ. "А-1" та "А-'2"), враховуючи загальну площу орендованих приміщень 553,3 кв.м., що знаходяться за адресою: місто Львів, вулиця В. Антоновича, 70 (в поданій до первісної позовної заяви редакції та відповідно до додатку 5 примірного договору оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності, затвердженого ухвалою Львівської міської ради №591 від 22.04.2021р. "Про окремі питання оренди майна Львівської міської територіальної громади"):
" ДОГОВІР ОРЕНДИ
нерухомого майна (приміщень), що належить до комунальної власності
І.Умови договору (надалі - Умови)
Найме-нуван-ня насе-леного пунктум. Львів2.Дата 3.СторониНаймену-ванняКод згідно з Єдиним держав-ним реєстром юридич-них осіб, фізичних осіб-підприєм-ців і гро-мадських форму-ваньАдреса місцезнахо-дженняПрізвище, ім`я, по батькові (за наявності) особи, що підписала договірПосада особи, що підпи-сала договірПосилання на документ, який надає повноваження на підписання договору (статут, положення, наказ, довіреність тощо)3.1.Орен-дода-вецьУправління Комуналь-ної власності департамен-ту економіч-ного розвит-ку Львів-ської міської ради25558625пл.Галицька 15, м.Львів, 79008Свистун Інна ВасилівнаНачаль-ник управ-ліннярішення виконавчого комітету Львівської міської ради №1125 від 02.12.2016 та №699 від 10.08.20203.1.1.Адреса електронної пошти Орендодавця, на яку надсилаються офіційні повідомленням за цим договором ukv.lvivcity@gmail.com3.2.ОрендарЗаклад вищої освіти "Львівськийуніверситет бізнесу та права"32408165вул. Куль-парківська,99 м.Львів, 79021Горбонос Федір Володи-мировичректорнова редакція статуту, затверджена прото- колом зборів учасників Приватного вищого навчального закладу "Львівський університет бізнесу та права" від 13.12.2016р.3.2.1.Адреса електронної пошти Орендаря, на яку надсилаються офіційні повідомленням за цим договором та контактний номер телефонуBussiness_law@ukr.net 3.3.Балан-соут-риму-вачЦентр науково- технічної творчості учнівської молоді Львівської міської ради23270966вул.Анто-новича,70, м.Львів, 79018Мацюра Леся Богданівнав.о. дирек-тора керівник 3.3.1.Адреса електронної пошти Балансоутримувача, на яку надсилаються офіційні повідомленням за цим договором -4.Об`єкт оренди та склад майна (надалі - Майно)4.1.Інформація про об`єкт оренди - нерухоме майнонежитлові приміщення загальною площею 255,5 кв.м., в тому числі: приміщення першого поверху (будівля літ.«А-2») під індексами 4, 5, 6, 7 площею 165,5 кв.м., приміщення другого поверху (будівля літ.«А-2») під індексами 12, 13а площею 90,0 кв.м., що знаходяться за адресою: м. Львів, вул. В. Антоновича, 70; нежитлові приміщення загальною площею 297,8 кв.м. (будівлі літ. «А-1» та «А-' 2»), в тому числі: приміщення першого поверху в будівлі літ. «А-1», «А'-2»: під індексами III, IV, V, VI, 6, 7, 9, 10, що знаходяться за адресою: м. Львів, вул. В. Антоновича, 704.2.Посилання на сторінку в Електронній Торговій Системі, на якій розміщено інформацію про об`єкт оренди відповідно до оголошення про передачу майна в оренду (в обсязі, передбаченому п. 55 Порядку передачі в оренду державного і комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 № 483 (Офіційний вісник України, 2020 рік, № 51, ст. 1585) (надалі Ї Порядок), або посилання на опубліковане відповідно до Порядку інформаційне повідомлення/інформацію про об`єкт оренди, якщо договір укладено без проведення аукціону (в обсязі, передбаченому пунктом 115 або 26 Порядку)
II. Незмінювані умови договору
1. Предмет договору
1.1. Орендодавець і Балансоутримувач передають, а Орендар приймає у строкове платне користування майно, зазначене у пункті 4 Умов, вартість якого становить суму, визначену у пункті 6 Умов.
1.2. Майно передається в оренду для використання згідно з пунктом 7.1 Умов.
2. Умови передачі орендованого Майна Орендарю
2.1. У зв`язку з фактичним використанням Орендарем об`єкта оренди за попереднім договором, об`єкт оренди вважається переданим в оренду з моменту укладення/підписання цього Договору.
Акт приймання-передачі підписується між Орендарем і Балансоутримувачем.
2.2. Передача Майна в оренду здійснюється за його страховою вартістю, визначеною у пункті 6.2 Умов.
3. Орендна плата
3.1. Орендна плата становить суму, визначену у пункті 9 Умов.
Нарахування податку на додану вартість на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством України.
До складу орендної плати не входять витрати на утримання орендованого майна (комунальних послуг, послуг з управління об`єктом нерухомості, витрат на утримання прибудинкової території та місць загального користування, вартість послуг з ремонту і технічного обслуговування інженерного обладнання та внутрішньо будинкових мереж, ремонту будівлі, у тому числі: покрівлі, фасаду, вивіз сміття тощо), а також компенсація витрат Балансоутримувача за користування земельною ділянкою. Орендар несе ці витрати на основі окремих договорів, укладених із Балансоутримувачем та/або безпосередньо з постачальниками комунальних послуг у порядку, визначеному пунктом 6.5 цього договору.
3.3. Орендна плата кожного наступного календарного року оренди визначається шляхом коригування місячної орендної плати, що сплачувалась у попередньому році, на індекс інфляції такого року.
У разі припинення/розірвання договору оренди посеред календарного року, проводиться перерахунок орендної плати з врахуванням всіх індексів інфляції з період з січня поточного року до дати припинення/розірвання договору оренди.
3.4. Орендар сплачує орендну плату на рахунок Орендодавця та Балансоутримувача у співвідношенні, визначеному у пункті 16 Умов (або в іншому співвідношенні, визначеному законодавством), щомісяця до 15 числа поточного місяця оренди.
3.5. Орендар сплачує орендну плату щомісячно на рахунок Орендодавця та Балансоутримувача. Податок на додану вартість нараховується на загальну суму орендної плати.
3.6. До дати укладення цього договору Орендар сплачує орендну плату за кількість місяців, зазначену у пункті 10 Умов (авансовий платіж з орендної плати).
3.7. Якщо цей Договір укладено внаслідок продовження попереднього договору оренди без проведення аукціону (пункт 5.1.(Г) Умов), то підставою для сплати авансового платежу з орендної плати є рішення Орендодавця, прийняте відповідно до пункту 141 Порядку.
3.8. Якщо цей договір укладено без проведення аукціону (договори ти 5.1 (Б) та 5.1 (Г) Умов) розмір орендної плати підлягає перегляду на вимогу однієї із сторін у разі зміни Методики розрахунку орендної плати за користування майном львівської міської територіальної громади (надалі - Методика).
Орендодавець зобов`язаний звернутися до Орендаря із вимогою про перегляд орендної плати, якщо зміни до Методики мають наслідком збільшення розміру орендної плати за цим договором, протягом 30 календарних днів з моменту набрання чинності відповідними змінами.
Орендар може звернутися до Орендодавця з вимогою про перегляд орендної плати, якщо зміни до Методики мають наслідком зміну розміру орендної плати за цим договором, протягом будь-якого строку після набрання чинності відповідними змінами.
Новий розмір орендної плати починає застосовуватися з першого числа місяця, що настає за датою укладення сторонами додаткової угоди до цього договору щодо приведення розміру орендної плати у відповідність із змінами, внесеними до Методики. Відмова Орендаря укласти додаткову угоду щодо збільшення орендної плати з метою приведення її у відповідність із змінами, внесеними до Методики, є підставою для дострокового припинення цього Договору.
3.9. Орендна плата, сплачена несвоєчасно або не в повному обсязі, стягується Орендодавцем (в частині, належній місцевому бюджету) та/або Балансоутримувачем (в частині, належній Балансоутримувачу). Орендодавець і Балансоутримувач можуть за домовленістю звернутися із позовом про стягнення орендної плати та інших платежів за цим договором, за якими у Орендаря є заборгованість, в інтересах відповідної сторони цього Договору. Сторона, в інтересах якої подається позов, може компенсувати іншій стороні судові і інші витрати, пов`язані з поданням позову.
3.10. На суму заборгованості Орендаря із сплати орендної плати нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення сплати орендної плати.
3.11. Надміру сплачена сума орендної плати, що надійшла до місцевого бюджету, підлягає в установленому порядку зарахуванню в рахунок майбутніх платежів, а у разі неможливості такого зарахування у зв`язку з припиненням орендних відносин - поверненню Орендарю. Сума орендної плати, сплаченої авансом відповідно до пункту 3.5 цього Договору, підлягає зарахуванню в рахунок сплати орендної плати за перший/перші та останній місяці оренди.
3.12. Припинення договору оренди не звільняє Орендаря від обов`язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи пеню та неустойку (за наявності).
3.13. Орендар зобов`язаний на вимогу Орендодавця проводити звіряння взаєморозрахунків за орендними платежами і оформляти акти звіряння.
4. Повернення Майна з оренди і забезпечувальний депозит
4.1. У разі припинення договору Орендар зобов`язаний:
4.1.1. Звільнити протягом трьох робочих днів орендоване Майно від належних Орендарю речей і повернути його відповідно до акта повернення з оренди орендованого Майна у тому стані, в якому Майно перебувало на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу, а якщо Орендарем були виконані невід`ємні поліпшення, - то разом із такими поліпшеннями.
4.1.2. Сплатити орендну плату, нараховану до дати, що передує даті повернення Майна з оренди, пеню (за наявності), сплатити Балансоутримувачу платежі за договором про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого Майна та надання комунальних послуг Орендарю, нараховану до дати, що передує даті повернення Майна з оренди.
4.1.3. Відшкодувати Балансоутримувачу збитки у разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) орендованого Майна з вини Орендаря (і в межах сум, що перевищують суму страхового відшкодування, якщо воно поширюється на випадки погіршення стану або втрати орендованого Майна), або в разі демонтажу чи іншого вилучення невід`ємних поліпшень/капітального ремонту.
4.2. Протягом трьох робочих днів з моменту припинення цього Договору Балансоутримувач зобов`язаний оглянути Майно і зафіксувати його поточний стан, а також стан розрахунків за цим Договором і за договором про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого Майна в акті повернення з оренди орендованого Майна.
Балансоутримувач складає акт повернення з оренди орендованого Майна у трьох оригінальних примірниках і надає підписані Балансоутримувачем примірники Орендарю.
Орендар зобов`язаний:
А). Підписати три примірники акта повернення з оренди орендованого Майна не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з моменту їх отримання від Балансоутримувача і одночасно повернути Балансоутримувачу два примірники підписаних Орендарем актів разом із ключами від об`єкта оренди (у разі, коли доступ до об`єкта оренди забезпечується ключами).
Б). Звільнити Майно одночасно із поверненням підписаних Орендарем актів.
Не пізніше ніж на четвертий робочий день після припинення договору Балансоутримувач зобов`язаний надати Орендодавцю примірник підписаного акта повернення з оренди орендованого Майна або письмово повідомити Орендодавцю про відмову Орендаря від підписання акта та/або створення перешкод Орендарем у доступі до орендованого Майна з метою його огляду, та/або про неповернення підписаних Орендарем примірників акта.
4.3. Майно вважається повернутим з оренди з моменту підписання Балансоутримувачем та Орендарем акта повернення з оренди орендованого Майна.
4.4. Якщо Орендар не повертає Майно після отримання від Балансоутримувача примірників акта повернення з оренди орендованого Майна, Орендар сплачує на рахунок Орендодавця неустойку у розмірі подвійної орендної плати за кожний день користування Майном після дати припинення цього Договору.
4.5. З метою виконання зобов`язань Орендаря за цим Договором, а також за договором про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого Майна та надання комунальних послуг Орендарю до або в день підписання цього Договору Орендар сплачує на рахунок Орендодавця забезпечувальний депозит в розмірі, визначеному у пункті 11 Умов.
Якщо цей Договір є договором типу 5.1 (Г) Умов, Орендар сплачує різницю між сумою забезпечувального депозиту, сплаченого Орендарем раніше за договором, що продовжується, і сумою, визначеною у пункті 11 Умов. Орендар сплачує повну суму забезпечувального депозиту, якщо:
а) Договір, що продовжується, не передбачав обов`язку Орендаря сплатити забезпечувальний депозит.
4.6. Орендодавець повертає забезпечувальний депозит Орендарю протягом п`яти робочих днів після отримання від Балансоутримувача примірника акта повернення з оренди орендованого Майна, підписаного без зауважень Балансоутримувача, або здійснює вирахування сум, визначених у пункті 4.8 цього Договору, у разі наявності зауважень Балансоутримувача або Орендодавця.
4.7. Орендодавець перераховує забезпечувальний депозит у повному обсязі до місцевого бюджету, якщо:
4.7.1. Орендар відмовився від підписання акта повернення з оренди орендованого Майна у строк, визначений цим договором, або створює перешкоди у доступі до орендованого Майна представників Балансоутримувача або Орендодавця з метою складення такого акта.
4.7.2. Орендар не підписав у встановлені строки договір оренди Майна за результатами проведення аукціону на продовження цього договору оренди, в якому Орендар оголошений переможцем.
4.8. Орендодавець не пізніше п`ятого робочого дня з моменту отримання від Балансоутримувача примірника акта повернення з оренди орендованого Майна із зауваженнями (або за наявності зауважень Орендодавця) зараховує забезпечувальний депозит в рахунок невиконаних зобов`язань Орендаря і перераховує забезпечувальний депозит на погашення зобов`язань Орендаря у такій черговості:
4.8.1. У першу чергу погашаються зобов`язання Орендаря із сплати пені (пункт 3.10 цього договору) (у такому разі відповідна суму забезпечувального депозиту розподіляється між Орендодавцем і Балансоутримувачем).
4.8.2. У другу чергу погашаються зобов`язання Орендаря зі сплати неустойки (пункт 4.4 цього договору).
4.8.3. У третю чергу погашаються зобов`язання Орендаря із сплати частини орендної плати, яка відповідно до пункту 16 Умов підлягає сплаті на рахунок Орендодавця.
4.8.4. У четверту чергу погашаються зобов`язання Орендаря із сплати частини орендної плати, яка відповідно до пункту 16 Умов підлягає сплаті Балансоутримувачу.
4.8.5. У п`яту чергу погашаються зобов`язання Орендаря із сплати Балансоутримувачу платежів за договором про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого Майна та надання комунальних послуг Орендарю.
4.8.6. У шосту чергу погашаються зобов`язання Орендаря з компенсації суми збитків, завданих орендованому Майну.
4.8.7. У сьому чергу погашаються зобов`язання Орендаря із сплати інших платежів за цим договором або в рахунок погашення інших не виконаних Орендарем зобов`язань за цим договором.
Орендодавець повертає Орендарю суму забезпечувального депозиту, яка залишилась після здійснення вирахувань, передбачених цим пунктом.
5. Поліпшення і ремонт орендованого майна
5.1. Орендар має право:
5.1.1. За згодою Балансоутримувача проводити поточний та/або капітальний ремонт Майна і виступати замовником на виготовлення проектно-кошторисної документації на проведення ремонту.
5.1.2. Здійснювати невід`ємні поліпшення Майна за наявності рішення Орендодавця про надання згоди, прийнятого відповідно до Порядку надання орендарю згоди орендодавця комунального майна на здійснення невід`ємних поліпшень нежитлових приміщень, Закону України "Про оренду державного і комунального майна" (надалі - Закон) та Порядку передачі в оренду державного і комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 № 483 (надалі - Порядок).
5.1.3. За згодою Орендодавця, наданою відповідно до Закону та Порядку, і один раз протягом строку оренди зарахувати частину витрат на проведення капітального ремонту в рахунок зменшення орендної плати.
5.2. Порядок отримання Орендарем згоди Балансоутримувача і Орендодавця на проведення відповідних видів робіт, передбачених пунктом 5.1 цього договору, порядок отримання Орендарем згоди Орендодавця на зарахування витрат на проведення цих робіт в рахунок орендної плати і умови, на яких здійснюється таке зарахування, а також сума витрат, які можуть бути зараховані, визначаються Порядком.
5.3. Орендар має право на компенсацію вартості здійснених ним невід`ємних поліпшень Майна у порядку та на умовах, встановлених Порядком.
5.4. Орендар має право на компенсацію вартості здійснених ним невід`ємних поліпшень Майна від переможця аукціону з приватизації Майна, а якщо таким переможцем стає Орендар, - то право на зарахування в рахунок купівельної ціни суми вартості здійснених ним невід`ємних поліпшень у порядку та на умовах, встановлених Законом України "Про приватизацію державного і комунального майна" (Відомості Верховної Ради України, 2018 р., № 12, ст. 68) (надалі - Закон про приватизацію).
6. Режим використання орендованого Майна
6.1. Орендар зобов`язаний використовувати орендоване Майно відповідно до призначення, визначеного у пункті 7.1 Умов.
6.2. Орендар зобов`язаний забезпечувати збереження орендованого Майна, запобігати його пошкодженню і псуванню, тримати Майно в порядку, передбаченому санітарними нормами та правилами пожежної безпеки, підтримувати орендоване Майно в належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу, здійснювати заходи протипожежної безпеки.
6.3. Орендар зобов`язаний:
6.3.1. Відповідно до вимог нормативно-правових актів з пожежної безпеки розробляти комплексні заходи щодо забезпечення пожежної безпеки об`єкта оренди Майна.
6.3.2. Забезпечувати додержання протипожежних вимог, стандартів, норм, правил, а також виконання вимог приписів і постанов органів державного пожежного нагляду та вимог відповідних служб (підрозділів) Балансоутримувача.
6.3.3. Утримувати у справному стані засоби протипожежного захисту і зв`язку, пожежну техніку, обладнання та інвентар, не допускати їх використання не за призначенням.
6.3.4. Проводити внутрішні розслідування випадків пожеж та подавати Балансоутримувачу відповідні документи розслідування.
Орендар несе відповідальність за дотримання правил експлуатації інженерних мереж, пожежної безпеки і санітарних норм у приміщеннях згідно із законодавством України.
6.4. Орендар зобов`язаний забезпечити представникам Орендодавця та Балансоутримувача доступ на об`єкт оренди з метою здійснення контролю за його використанням та виконанням Орендарем умов цього договору. Про необхідність отримання доступу до об`єкта оренди Балансоутримувач або Орендодавець повідомляє Орендареві електронною поштою принаймні за один робочий день, крім випадків, коли доступ до об`єкта оренди необхідно отримати з метою запобігання нанесенню шкоди об`єкту оренди чи власності третіх осіб через виникнення загрози його пошкодження внаслідок аварійних ситуацій або внаслідок настання надзвичайних ситуацій, техногенного та природного характеру, а також у разі отримання скарг на порушення правил тиші або провадження Орендарем діяльності у неробочий час, яка завдає шкоди або незручностей власникам суміжних приміщень. У разі виникнення таких ситуацій Орендар зобов`язаний вживати невідкладних заходів для ліквідації їх наслідків.
6.5. Протягом п`яти робочих днів з дати укладення цього договору Балансоутримувач зобов`язаний надати Орендарю для підписання два примірники договору про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого Майна.
Орендар зобов`язаний протягом десяти робочих днів з моменту отримання примірників договору про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого Майна та надання комунальних послуг Орендарю:
А). Підписати і повернути Балансоутримувачу примірник договору.
Б). Подати Балансоутримувачу обґрунтовані зауваження до сум витрат, які підлягають відшкодуванню Орендарем за договором.
Орендар зобов`язаний протягом десяти робочих днів з моменту отримання від Балансоутримувача відповіді на свої зауваження, яка містить документальні підтвердження витрат, які підлягають відшкодуванню Орендарем, підписати і повернути Балансоутримувачу примірник договору.
Орендар вживає заходів для укладення із постачальниками комунальних послуг договорів на постачання відповідних комунальних послуг протягом місяця. Орендар зобов`язаний надати Балансоутримувачу копії договорів, укладених із постачальниками комунальних послуг.
6.6. Якщо Майном є пам`ятка культурної спадщини, щойно виявлений об`єкт культурної спадщини чи її (його) частина, Орендар зобов`язаний виконувати усі обов`язки Балансоутримувача за охоронним договором.
У разі, якщо об`єкт оренди підлягав екологічному аудиту і у звіті про екологічний аудит вказується на певні невідповідності вимогам законодавства і висуваються певні вимоги або надаються рекомендації, до Договору включається пункт 6.7 такого змісту:
"6.7. Протягом 2 років 364 днів Орендар зобов`язаний здійснити заходи щодо усунення невідповідностей вимогам чинного законодавства України, виявлених екологічним аудитом, відповідно до рекомендацій (вимог), наданих у звіті про екологічний аудит".
7. Страхування об`єкта оренди, відшкодування витрат на оцінку Майна та укладення охоронного договору
7.1. Орендар зобов`язаний:
7.1.1. Протягом 10 календарних днів з дня укладення цього договору застрахувати Майно на суму його страхової вартості, визначеної у пункті 6.2 Умов, на користь Балансоутримувача згідно з Порядком, зокрема від пожежі, затоплення, протиправних дій третіх осіб, стихійного лиха, та протягом 10 календарних днів з дня укладення договору страхування (договорів страхування) надати Орендодавцю завірені належним чином копії договору страхування і документів, які підтверджують сплату страхового платежу (страхових платежів).
7.1.2. Поновлювати щороку договір страхування так, щоб протягом строку дії цього договору Майно було застрахованим, і надавати Орендодавцю копії завірених належним чином договору страхування і документів, які підтверджують сплату страхового платежу. Якщо договір страхування укладений на строк, що є іншим, ніж один рік, такий договір повинен бути поновлений після закінчення строку, на який він укладено.
Якщо строк дії договору оренди менший, ніж один рік, то договір страхування укладається на строк дії договору оренди.
Оплата послуг страховика здійснюється за рахунок Орендаря (страхувальника).
7.2. Протягом 10 робочих днів з дня укладання цього Договору Орендар зобов`язаний компенсувати Балансоутримувачу витрати, пов`язані з проведенням незалежної оцінки Майна, в сумі, зазначеній у пункті 6.3 Умов (у разі понесення Балансоутримувачем таких витрат).
Балансоутримувач має право зарахувати частину орендної плати, що підлягає сплаті на користь Балансоутримувача, в рахунок його витрат, пов`язаних із проведенням незалежної оцінки Майна.
7.3. Протягом 10 робочих днів з дня укладання цього Договору Орендар зобов`язаний компенсувати Балансоутримувачу/колишньому орендарю витрати, пов`язані із укладенням охоронного договору, якщо вони були понесені протягом календарного року до дати публікації оголошення про проведення аукціону про передачу майна в оренду у сумі, визначеній в пункті 4.6 Умов (у разі понесення Балансоутримувачем таких витрат).
8. Суборенда
8.1. Орендар має право здавати Майно в суборенду за письмовою згодою Орендодавця.
(Застосовується, оскільки одночасно виконуються такі умови: (а) Договір є договором типу 5.1 (Г) - договір, що продовжується без проведення аукціону і (б) договір, що продовжується, передбачав право Орендаря на суборенду.)
8.2. Орендар може укладати договір суборенди лише з особами, які відповідають вимогам статті 4 Закону.
8.3. Орендар протягом трьох робочих днів з дня укладення договору суборенди зобов`язаний надати Орендодавцю інформацію про суборендаря та один примірник договору суборенди для його оприлюднення Орендодавцем в Електронній Торговій Системі.
8.4. Договір суборенди набуває чинності не раніше дати його опублікування в Електронній Торговій Системі.
9. Запевнення сторін
9.1. Балансоутримувач і Орендодавець запевняють Орендаря, що:
9.1.1. Об`єкт оренди є вільним від третіх осіб, всередині об`єкта немає майна, належного третім особам.
9.1.2. Інформація про Майно, оприлюднена в оголошенні про передачу в оренду або інформаційному повідомленні/інформації про об`єкт оренди, якщо договір укладено без проведення аукціону (в обсязі, передбаченому пунктом 115 або пунктом 26 Порядку), посилання на яке зазначене у пункті 4.2 Умов, відповідає дійсності, за винятком обставин, відображених в акті приймання-передачі.
9.2. Балансоутримувач уклав охоронний договір відносно Майна, якщо воно є пам`яткою культурної спадщини, щойно виявленим об`єктом культурної спадщини чи її (його) частиною, а завірена Балансоутримувачем (власником або уповноваженим ним органом (особою) копія охоронного договору додається до цього Договору як його невід`ємна частина.
9.3. Орендар має можливість, забезпечену його власними або залученими фінансовими ресурсами, своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату та інші платежі відповідно до цього Договору.
9.4. Одночасно або до дати укладення цього Договору Орендар повністю сплатив авансовий внесок з орендної плати в розмірі, визначеному у пункті 10 Умов.
9.5. Одночасно або до укладення цього Договору Орендар повністю сплатив забезпечувальний депозит в розмірі, визначеному у пункті 11 Умов.
10. Додаткові умови оренди
10.1. Орендар зобов`язаний виконувати обов`язки, покладені на нього рішенням представницького органу про встановлення додаткових умов оренди, визначених у пункті 14 Умов, за умови, що посилання на такі додаткові умови оренди було включено до оголошення про передачу майна в оренду, інформаційного повідомлення про об`єкт (пункт 4.2 Умов).
11. Відповідальність і вирішення спорів за договором
11.1. За невиконання або неналежне виконання зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно із законом та договором.
11.2. Орендодавець не відповідає за зобов`язаннями Орендаря. Орендар не відповідає за зобов`язаннями Орендодавця, якщо інше не передбачено цим договором. Орендар відповідає за своїми зобов`язаннями і за зобов`язаннями, за якими він є правонаступником, виключно власним майном. Стягнення за цими зобов`язаннями не може бути звернене на орендоване Майно.
11.3. Спори, які виникають за цим договором або в зв`язку з ним, не вирішені шляхом переговорів, вирішуються в судовому порядку.
11.4. Стягнення заборгованості з орендної плати, пені та неустойки (за наявності), передбачених цим договором, може здійснюватися на підставі рішення суду.
12. Строк чинності, умови зміни та припинення договору
12.1. Цей договір укладено на строк, визначений у пункті 12 Умов, на 2 роки 364 дні. Перебіг строку договору починається з дня набрання чинності цим договором. Цей договір набирає чинності в день його підписання сторонами (нотаріального посвідчення, якщо відповідно до законодавства договір підлягає нотаріальному посвідченню). Обов`язок орендаря щодо сплати орендної плати за цим договором починається з дати підписання акта приймання-передачі і закінчується датою припинення цього договору.
12.2. Умови цього договору зберігають силу протягом всього строку дії цього договору, в тому числі у разі, коли після його укладення законодавством встановлено правила, що погіршують становище Орендаря, крім випадку, передбаченого пунктом 3.8 незмінних умов договору, а в частині зобов`язань Орендаря щодо орендної плати - до виконання зобов`язань.
12.3. Зміни і доповнення до договору вносяться до закінчення строку його дії за взаємною згодою сторін з урахуванням встановлених статтею 16 Закону та Порядком умов та обмежень шляхом укладення договорів про внесення змін і доповнень у письмовій формі, які підписуються сторонами та є невід`ємними частинами цього договору.
12.4. Продовження цього договору здійснюється з урахуванням вимог, встановлених статтею 18 Закону та Порядком.
Орендар, який бажає продовжити цей договір на новий строк, повинен звернутись до Орендодавця за три місяці до закінчення строку дії договору із заявою.
До заяви додається звіт про оцінку об`єкта оренди - якщо об`єкт оренди використовується на підставі договору оренди, укладеного без проведення аукціону або конкурсу, і орендар бажає продовжити договір оренди на новий строк.
До заяви додається звіт про оцінку об`єкта оренди та рецензія на нього, якщо договір оренди продовжується вперше за умови, якщо строк оренди за таким договором становить п`ять років або менше і був укладений без проведення конкурсу чи аукціону, або договір оренди, що продовжується, був укладений без проведення аукціону з підприємствами, установами, організаціями, передбаченими статтею 15 Закону.
Якщо заява подається підприємством, установою, організацією, що надає соціально важливі послуги населенню, орендар подає також документи, що підтверджують відповідність критеріям, установленим абзацом другим пункту 137 Порядку.
Пропуск строку подання заяви Орендарем є підставою для припинення цього договору на підставі закінчення строку, на який його було укладено, відповідно до пункту 143 Порядку.
Орендар, який має намір продовжити договір оренди нерухомого майна, що підлягає продовженню за результатами проведення аукціону, зобов`язаний забезпечити доступ до об`єкта оренди потенційних орендарів.
Орендар має переважне право на продовження цього договору, яке може бути реалізовано ним у визначений у Порядку спосіб.
Оприлюднення на веб-сайті (сторінці чи профілі в соціальній мережі) орендаря, який отримав в оренду Майно без проведення аукціону, недостовірної інформації, що стала підставою для укладення договору оренди, є підставою для дострокового припинення договору оренди за ініціативою Орендодавця, а також не продовження договору оренди на новий строк.
12.5. Якщо інше не передбачено цим договором, перехід права власності на орендоване Майно третім особам не є підставою для зміни або припинення чинності цим договором, і він зберігає свою чинність для нового власника орендованого Майна (його правонаступника), за винятком випадку приватизації орендованого Майна Орендарем.
12.6. Договір припиняється:
12.6.1. З підстав, передбачених частиною першою статті 24 Закону, і при цьому:
12.6.1.1. Якщо підставою припинення договору є закінчення строку, на який його укладено (абзац другий частини першої статті 24 Закону), то договір вважається припиненим з:
а) дати закінчення строку, на який його було укладено, на підставі рішення Орендодавця про відмову у продовженні цього договору, прийнятого з підстав, передбачених статтею 19 Закону, в межах строків, визначених частиною п`ятою статті 18 Закону; або рішення орендодавця про припинення цього договору з підстав пропуску Орендарем строку на подання заяви про продовження цього договору, передбаченого частиною третьою статті 18 Закону (пункт 143 Порядку).
12.6.1.2. Якщо підставою припинення договору є обставини, передбачені абзацами третім, четвертим, сьомим, частини першої статті 24 Закону, договір вважається припиненим з дати настання відповідної обставини на підставі рішення Орендодавця або на підставі документа, який свідчить про настання факту припинення юридичної особи або смерті фізичної особи.
12.6.2. Якщо Орендар надав недостовірну інформацію про право бути орендарем відповідно до положень частин третьої і четвертої статті 4 Закону, а також якщо Орендар, який отримав Майно в оренду без проведення аукціону, надав та/або оприлюднив на веб-сайті (сторінці) недостовірну інформацію про свою діяльність.
Договір вважається припиненим з цієї підстави в односторонньому порядку на 30 день після надіслання Орендодавцем листа Орендарю про дострокове припинення цього договору, крім випадку, коли протягом зазначеного строку Орендар звернувся до суду з оскарженням такого рішення Орендодавця.
У такому разі договір вважається припиненим: після закінчення двох місяців з дня звернення Орендарем з таким позовом до суду, якщо судом не відкрито провадження у справі за таким позовом Орендаря протягом зазначеного двомісячного строку; або з дати набрання законної сили рішенням суду про відмову у позові Орендаря; або з дати залишення судом позову без розгляду, припинення провадження у справі або з дати відкликання Орендарем позову.
Лист про дострокове припинення надсилається на адресу електронної пошти Орендаря і поштовим відправленням із повідомленням про вручення і описом вкладення за адресою місцезнаходження Орендаря, а також за адресою орендованого Майна.
12.6.3. На вимогу Орендодавця з підстав, передбачених пунктом 12.7 цього договору, і при цьому договір вважається припиненим у день, визначений відповідно до абзацу третього пункту 12.8 цього договору.
12.6.4. на вимогу Орендаря з підстав, передбачених пунктом 12.9 цього договору, і при цьому договір вважається припиненим в день, визначений відповідно до абзацу другого пункту 12.10 цього договору.
12.6.5. за згодою сторін на підставі договору про припинення з дати підписання акта повернення Майна з оренди.
12.6.6. на вимогу будь-якої із сторін цього договору за рішенням суду з підстав, передбачених законодавством України.
12.7. Договір може бути достроково припинений на вимогу Орендодавця, якщо Орендар:
12.7.1. Допустив прострочення сплати орендної плати на строк більше трьох місяців або сумарна заборгованість з орендної плати більша, ніж плата за три місяці.
12.7.2. Використовує Майно не за цільовим призначенням, визначеному у пункті 7 Умов.
12.7.3. Без письмового дозволу Орендодавця передав Майно, його частину у користування іншій особі, крім випадків, коли Орендар передав Майно в суборенду на підставі пункту 8.1 цього договору і надав Орендодавцю копію договору суборенди для його оприлюднення в Електронній Торговій Системі.
12.7.4. Уклав договір суборенди з особами, які не відповідають вимогам статті 4 Закону.
12.7.5. Перешкоджає співробітникам Орендодавця та/або Балансоутримувача здійснювати контроль за використанням Майна, виконанням умов цього договору.
12.7.7. Відмовився внести зміни до цього договору у разі виникнення підстав, передбачених пунктом 3.8 незмінних умов договору.
12.7.8. Не уклав договір з балансоутримувачем про відшкодування витрат.
12.8. Про наявність однієї з підстав для дострокового припинення договору з ініціативи Орендодавця, передбачених пунктом 12.7 цього договору, Орендодавець повідомляє Орендареві листом. У листі повинен міститись опис порушення і вимогу про його усунення в строк не менш як 15 та не більш як 30 робочих днів з дати надсилання листа (у строк п`яти робочих днів, якщо порушення стосується прострочення сплати орендної плати або перешкоджання у здійсненні Орендодавцем або Балансоутримувачем контролю за використанням Майна). Лист пересилається на адресу електронної пошти Орендаря і поштовим відправленням із повідомленням про вручення і описом вкладення за адресою місцезнаходження Орендаря, а також за адресою орендованого Майна.
Якщо протягом встановленого у приписі часу Орендар не усунув порушення, Орендодавець надсилає Орендарю лист, у якому повідомляє Орендареві про дострокове припинення договору на вимогу Орендодавця. У листі зазначається підстава припинення договору, посилання на вимогу про усунення порушення, а також посилання на обставини, які свідчать про те, що порушення триває після закінчення строку, відведеного для його усунення.
Договір вважається припиненим на п`ятий робочий день після надіслання Орендодавцем Орендарю листа про дострокове припинення цього договору. Орендодавець надсилає Орендарю лист про дострокове припинення цього договору електронною поштою, а також поштовим відправленням із повідомленням про вручення і описом вкладення за адресою місцезнаходження Орендаря, а також за адресою орендованого Майна. Дата дострокового припинення цього договору на вимогу Орендодавця встановлюється на підставі штемпеля поштового відділення на поштовому відправленні Орендодавця.
12.9. Цей договір може бути достроково припинений на вимогу Орендаря, якщо:
12.9.1. Протягом одного місяця після підписання акта приймання-передачі Орендар отримає докази істотної невідповідності об`єкта оренди інформації про нього, зазначеній в оголошенні або інформаційному повідомленні/інформації про об`єкт оренди, якщо договір укладено без проведення аукціону, або в акті приймання-передачі; або
12.9.2. Протягом двох місяців після підписання/укладення договору Орендар не матиме можливості використовувати об`єкт або приступити до виконання ремонтних робіт на об`єкті через відсутність на об`єкті можливості підключення до комунальних послуг, або відмови Балансоутримувача укласти із Орендарем договір про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого Майна та надання комунальних послуг Орендарю, або відмови постачальників відповідних комунальних послуг укласти із Орендарем договори на постачання таких послуг протягом одного місяця з моменту звернення Орендаря (за умови, що Орендар звернувся до таких постачальників послуг не пізніше ніж протягом одного місяця після підписання акта приймання-передачі Майна).
12.10. Про виявлення обставин, які дають право Орендарю на припинення договору відповідно до пункту 12.9 цього договору, Орендар повинен повідомити Орендодавцю і Балансоутримувачу із наданням відповідних доказів протягом трьох робочих днів після закінчення строків, передбачених пунктом 12.9 договору. Якщо протягом 30 днів з моменту отримання повідомлення Орендаря зауваження Орендаря не будуть усунені, Орендар надсилає Орендодавцю і Балансоутримувачу вимогу про дострокове припинення цього договору і вимогу про повернення забезпечувального депозиту і сплачених сум орендної плати. Вимоги Орендаря, заявлені після закінчення строків, встановлених цим пунктом договору, задоволенню не підлягають. Договір вважається припиненим на десятий робочий день після надіслання Орендарем Орендодавцю і Балансоутримувачу вимоги про дострокове припинення цього договору.
За відсутності зауважень Орендодавця та Балансоутримувача, передбачених абзацом другим цього пункту:
А). Балансоутримувач повертає Орендарю відповідну частину орендної плати, сплаченої Орендарем, протягом десяти календарних днів з моменту отримання вимоги Орендаря і підписання Орендарем акта повернення Майна з оренди.
Б). Орендодавець повертає сплачений Орендарем забезпечувальний депозит протягом десяти календарних днів з моменту отримання вимоги Орендаря і підписання Орендарем акта повернення Майна з оренди. Повернення орендної плати, що була надміру сплачена Орендарем до бюджету, протягом 10 робочих днів з дати звернення Орендаря.
12.11. У разі припинення договору:
12.11.1. Поліпшення орендованого Майна, здійснені Орендарем за рахунок власних коштів за згодою осіб, визначених у пункті 5.1 цього договору, які можна відокремити від орендованого Майна, не завдаючи йому шкоди, є власністю Орендаря, а поліпшення, які не можна відокремити без шкоди для майна, - Львівської міської територіальної громади.
12.11.2. Поліпшення Майна, зроблені Орендарем без згоди осіб, визначених у пункті 5.1 цього договору, які не можна відокремити без шкоди для Майна, є власністю Львівської міської територіальної громади та їх вартість компенсації не підлягає.
12.12. Майно вважається поверненим Орендодавцю/ Балансоутримувачу з моменту підписання Балансоутримувачем та Орендарем акта повернення з оренди орендованого Майна.
13. Інше
13.1 Орендар письмово повідомляє іншим сторонам договору протягом п`яти робочих днів з дати внесення змін у його найменуванні, місцезнаходженні, банківських реквізитах і контактних даних. Орендодавець або Балансоутримувач повідомляє Орендареві про відповідні зміни письмово та на адресу електронної пошти.
13.2. Якщо цей договір підлягає нотаріальному посвідченню, витрати на таке посвідчення несе Орендар.
13.3. Якщо протягом строку дії договору відбувається зміна Орендодавця або Балансоутримувача Майна, новий Орендодавець або Балансоутримувач стає стороною такого договору шляхом укладення договору про внесення відповідних змін у договір оренди комунального майна (договір про заміну сторони підписується Орендодавцем або Балансоутримувачем та в той же день надсилається іншим сторонам договору листом (цінним з описом). Договір про внесення змін складається у трьох оригінальних примірниках. Новий Орендодавець або Балансоутримувач зобов`язаний (протягом п`яти робочих днів від дати його надсилання Орендарю) опублікувати зазначений договір в Електронній Торговій Системі.
Орендодавець або Балансоутримувач за цим договором вважається заміненим з моменту опублікування договору про внесення змін в Електронній Торговій Системі.
13.4. У разі реорганізації Орендаря договір оренди зберігає чинність для відповідного правонаступника юридичної особи - Орендаря.
Заміна сторони Орендаря набуває чинності з дня внесення змін до цього договору.
Заміна Орендаря інша, ніж передбачена цим пунктом, не допускається.
13.5 Цей Договір укладено у трьох примірниках, прошитий та пронумерований, кожен з яких має однакову юридичну силу, по одному для Орендаря, Орендодавця і Балансоутримувача.
Підписи сторін
ОРЕНДОДАВЕЦЬ: Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (пл.Галицька, 15, м.Львів, 79008; код ЄДРПОУ: 25558625)ОРЕНДАР: Заклад вищої освіти "Львівський університет бізнесу та права" (вул.Кульпарківська,99, м.Львів, 79021; код ЄДРПОУ: 32408165)БАЛАНСОУТРИМУВАЧ: Центр науково-технічної творчості учнівської молоді Львівської міської ради (вул.Антоновича 70, м.Львів, 79018; код ЄДРПОУ: 23270966)
4. Стягнути з Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (79008, місто Львів, площа Галицька, 15; ідентифікаційний код 25558625) на користь Закладу вищої освіти "Львівський університет бізнесу та права" (79021, місто Львів, вулиця Кульпарківська, 99; ідентифікаційний код 32408165) 4540,00 грн. витрат по сплаті судового збору.
5. Наказ видати після набрання рішенням законної сили, відповідно до статті 327 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку у відповідності до Глави 1 розділу IV Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено 12.04.2022р.
Суддя Петрашко М.М.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 30.03.2022 |
Оприлюднено | 24.06.2022 |
Номер документу | 103984099 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Укладення договорів (правочинів) оренди |