Рішення
від 17.04.2022 по справі 926/699/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2022 року м. ЧернівціСправа № 926/699/22

Суддя Господарського суду Чернівецької області Дутка В.В., при секретарі судового засідання Боднарчуку В.В., розглянувши матеріали справи

за позовом акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк", м. Київ

до 1) товариства з обмеженою відповідальністю "Доброцем", м. Чернівці

2) ОСОБА_1 , с. Припруття, Новоселицький р-н., Чернівецька обл.

про стягнення солідарно заборгованості в сумі 544348,52 грн.

Представники сторін:

від позивача - Бацей Т.М., довіренсть від 03.09.2021

від відповідача 1 - Гордієнко Т.В., ордер від 09.03.2022

від відповідача 2 - не з`явилися

ВСТАНОВИВ:

14.02.2022 акціонерне товариство комерційний банк "Приватбанк" звернулося до Господарського суду Чернівецької області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Доброцем" та ОСОБА_1 про стягнення солідарно заборгованості за кредитним договором від 09.09.2020 в сумі 544348,52 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач 1, в порушення умов за договором про надання овердрафтового кредиту б/н від 09.09.2020, не повернув позивачу отриману позику, внаслідок чого, з урахуванням умов Договору поруки №CVVKLVFWW83E9/DP від 10.09.2020, укладеного між позивачем та відповідачем 2, у відповідачів виник солідарний обов`язок щодо погашення заборгованості за кредитним договором про надання овердрафт - кредиту в сумі 544348,52 грн.

Ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 17.02.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, судове засідання призначено на 10.03.2022.

Ухвалою від 10.03.2022 відкладено судове засідання на 05.04.2022.

30.03.2022 до суду від представника відповідача 1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник просить закрити провадження у справі в частині позовних вимог в розмірі 70000,00 грн.

Ухвалою від 05.04.2022 відкладено судове засідання на 18.04.2022.

У судовому засіданні 18.04.2022 представник позивача просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, представник відповідача 1 просив закрити провадження в частині сплати 70000,00 грн заборгованості за кредитом.

Відповідач 2 в судове засідання не з`явився, хоча повідомлений належним чином про дату, час і місце судового засідання. Відзив на позов не надав.

Відповідно до ч.1 ст.202 Господарського процесуального кодексу України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків визначених цією статтею.

Враховуючи те, що матеріали справи містять докази належного повідомлення відповідача 2 про дату, час та місце судового засідання, суд вважає можливим розглянути справу за його відсутності, за наявними у справі доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача 1, суд встановив наступне.

09.09.2020 товариством з обмеженою відповідальністю "Доброцем" підписано заяву про приєднання до розділу "1.1. Загальні положення" та підрозділу "3.2.4. "Овердрафтовий кредит" Умов та Правил надання банківських послуг, що розміщені на офіційному сайті акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" в мережі Інтернет за адресою http://privatbank.ua та які разом із Анкетою-Заявою клієнта юридичної особи, становлять кредитний договір між Банком і Клієнтом (далі - Договір).

Згідно істотних умов Договору, метою кредиту є поповнення обігових коштів для забезпечення безперервності здійснення платежів в умовах нестачі коштів на поточному рахунку клієнта UA713562820000026008051612047, строком користування 12 місяців з максимальним розміром ліміту 4 000 000 грн, з періодом безперервного користування 30 днів.

За п.3.2.4.1.1 Договору, Банк за наявності вільних грошових коштів та за умови належного оформлення договору поруки зобов`язується здійснити овердрафтове обслуговування Клієнта, яке полягає у проведені платежів Клієнта понад залишок коштів на його поточному рахунку, відкритому в Банку, за рахунок кредитних коштів в межах Ліміту, встановленого відповідно до п.3.2.4.1.5 цього Договору, шляхом дебетування поточного рахунку в порядку та на умовах, визначених Умовами та Правилами надання банківських послуг в обмін на зобов`язання Клієнта з повернення Кредиту, сплати процентів в обумовлені цим Договором терміни. Овердрафт надається для поповнення обігових коштів для забезпечення безперервності здійснення платежів в умовах нестачі коштів на поточному рахунку Клієнта.

Банк здійснює обслуговування Ліміту Клієнта, що полягає у проведенні його платежів понад залишок коштів на поточному рахунку Клієнта, за рахунок кредитних коштів в межах Ліміту шляхом дебетування поточного рахунку. При цьому утворюється дебетове сальдо (п.3.2.4.1.2 Договору).

Відповідно до п.3.2.4.1.3, клієнт приєднується до Договору шляхом підписання Анкети-Заяви клієнта юридичної особи - резидента про приєднання до умов і правил надання банківських послуг та Заява про приєднання до Умов і Правил надання послуги "Овердрафтовий кредит" в Системі "Приват24 для бізнесу" із використанням кваліфікованого електронного підпису, що разом з цими Умовами та Правилами становлять Кредитний договір. Клієнт Банку, який приєднався до Умов та Правил надання банківських послуг в повному обсязі шляхом підписання іншої заяви або документа, та має відкритий поточний рахунок в Банку, приєднується до Послуги шляхом підписання Заяви в системі "Приват24 для бізнесу" із використанням кваліфікованого електронного підпису. Приєднання до цього Договору є прямою і безумовною згодою Клієнта щодо встановлення Банком будь-якого розміру Ліміту.

З п. 3.2.4.1.4 максимальний розмір Ліміту за цим Договором встановлюється в заяві. Ліміт може змінюватися Банком відповідно до п.п.3.2.4.1.6, 3.2.4.1.7. цього Договору, про що Банк направляє керівнику виконавчого органу та головному бухгалтеру Клієнта повідомлення відповідно до п.3.2.4.1.12 цього Договору.

Пунктом 3.2.4.1.5 передбачено, що Ліміт розраховується за затвердженою внутрішньо-банківською методики на підставі даних про рух грошових коштів на поточному рахунку з урахуванням кількості контрагентів, балансу підприємства та звіту про фінансові результати на останню звітну дату, кредитної історії та інших показників відповідно до внутрішньобанківських нормативних документів та нормативних актів Національного банку України.

Період безперервного користування Кредитом складає 30 днів. Період безперервного користування Кредитом - це період, протягом якого безперервно існувало дебетове сальдо на поточному рахунку Клієнта. Початком періоду безперервного користування кредитом вважається перший день, з якого безпосередньо існує дебетове сальдо на поточному рахунку Клієнта при закритті банківського дня. Зменшення або збільшення заборгованості по кредиту не впливають на зміну дати початку періоду безперервного користування кредитом. Датою закінчення періоду безперервного користування кредитом вважається день, після закінчення якого на поточному рахунку клієнта зафіксоване нульове дебетове сальдо (п.3.2.4.1.9 договору).

Згідно п.3.2.4.1.10 зобов`язання Клієнта забезпечуються Договором поруки відповідно до п.3.2.4.2.2.15 цього Договору.

Відповідно до п.3.2.4.1.12. сторони узгодили, що для повідомлення Клієнта про розмір Ліміту, його зміну та узгодження інших змін до цього Договору, Банк на свій вибір здійснює повідомлення Клієнта: в письмовій формі або через встановлені засоби електронного зв`язку Банку і Клієнта (системи клієнт-банку, Систему "Приват24 для бізнесу", sms-повідомлення або інші). Сторони узгодили, що Банк має право на свій розсуд обирати та використовувати будь-який зі способів, визначених цим пунктом, для будь-яких повідомлень, що повинні бути здійснені Банком згідно цього Договору.

З метою забезпечення виконання зобов`язань ТОВ "Доброцем" між АТ КБ "Приватбанк" та ОСОБА_1 (поручитель/відповідач 2) укладено договір поруки №CVVKLVFWW83E9/DP від 10.09.2020, предметом якого є надання поруки поручителем перед Банком за виконання ТОВ "Доброцем" зобов`язань за Умовами та Правилами надання послуги "Овердрафтовий кредит", розміщеними на офіційному сайті Банку у мереж Інтернет за адресою https://privatbank.ua/terms, Анкетою-Заявою клієнта юридичної особи - резидента про приєднання до умов і правил надання банківських послуг та Заявою про приєднання до Умов та правил надання послуги "Овердрафтовий кредит" від 09.09.2020, які разом становлять кредитний договір між Банком та Клієнтом по сплаті:

а) процентів за користування кредитом відповідно до п.3.2.4.3.1 Кредитного договору, що залежить від інтервалу існування непогашеного залишку по Кредиту, тобто в день, після закінчення якого зафіксовано нульове дебетове сальдо на поточному рахунку Клієнта № НОМЕР_1 :

- протягом 1-3 днів в розмірі 11,5% річних;

- протягом 4-7 днів в розмірі 12% річних;

- протягом 8-15 днів в розмірі 12.5 % річних;

- протягом 16-30 днів в розмірі 13% річних; період повного погашення процентів за користування кредитом не пізніше дати закінчення періоду безперервного користування кредитом, у відповідності до умов п.3.2.4.1.9 Кредитного договору;

б) прострочених процентів відповідно до п.3.2.4.3.3 Кредитного договору, у випадку порушення Клієнтом строку погашення заборгованості за Кредитом, у розмірі 26% річних від суми залишку непогашеної заборгованості по Кредиту;

в) процентів у випадку порушення Клієнтом строку повернення Кредиту; встановлених п.3.2.4.4.1 Кредитного договору, у розмірі 26% річних від суми залишку непогашеної заборгованості по Кредиту;

г) штрафів, пені та інші платежі, відшкодувати збитки у відповідності, порядку та строки, зазначені у Кредитному договорі;

д) кредиту з максимальним розміром Ліміту за Кредитним договором в розмірі 4000000, 00 грн в розмірі 200000,00грн ( двісті тисяч ).

Якщо під час виконання Кредитного договору зобов`язання Клієнта, що забезпечені цим договором, збільшуються, внаслідок чого збільшується обсяг відповідальності Поручителя, Поручитель при укладенні цього договору дає свою згоду на збільшення зобов`язань за Кредитним договором в розмірі таких збільшень. Додаткових узгоджень про такі збільшення з Поручителем не потрібні.

Поручитель відповідає перед Банком за виконання зобов`язань за Кредитним договором в тому ж розмірі, що і Клієнт, включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків. Згідно цього пункту Поручитель відповідає перед Банком всіма власними коштами та майном, яке належить йому на праві власності (пункт 1.2 договору).

Пунктом 1.5 договору поруки передбачено, що у випадку невиконання Клієнтом зобов`язань за Кредитним договором, Клієнт та Поручитель відповідають перед Банком як солідарні боржники.

Сторони взаємно домовились, що порука за цим договором припиняється через 15 (п`ятнадцять) років після укладення цього договору (п.4.1 договору поруки).

Даний договір підписано сторонами, шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису.

Спір у справі виник у зв`язку з неналежним виконанням відповідачем 1 своїх зобов`язань за кредитним договором щодо повернення простроченої заборгованості за наданим кредитом у сумі 544348,52 грн, та враховуючи, що зобов`язання відповідача 1 були забезпечені порукою відповідача 2, позивач просить суд солідарно стягнути з відповідачів наявну заборгованість.

Оцінивши подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з такого.

Згідно ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

Статтею 174 ГК України передбачено, що однією з підстав виникнення господарського зобов`язання є господарський договір та інші угоди, передбачені законом, а також угоди не передбачені законом, але такі, які йому не суперечать.

За змістом статей 626, 628 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

З матеріалів справи вбачається, що між сторонами шляхом підписання відповідачем заяви про приєднання до розділу "1.1. Загальні положення" та підрозділу "3.2.4. "Овердрафтовий кредит" Умов та Правил надання банківських послуг АТ КБ «Приватбанк» укладено кредитний договір № б/н від 09.09.2020.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірах та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

За змістом ст. 634 цього Кодексу договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Відповідно до виписки по рахунку № НОМЕР_1 за період з 02.08.2021 по 01.09.2021 на поточному рахунку відповідача 1 вхідний залишок власних коштів становив 80475,50 грн. За період з 02.08.2021 по 01.09.2021 відповідач 1 здійснив платежів на суму 10455041,25 грн. Натомість надходження коштів за вказаний вище період склало 8695618,08 грн (обороти за кредитом). Станом на кінець банківського дня 01.09.2021 на поточному рахунку відповідача 1 мало місце дебетове сальдо у розмірі 1678947,67 грн, яке не було погашено.

За умовами кредитного договору, період безперервного користування кредитом складає 30 днів від дня виникнення на поточному рахунку дебетового сальдо, у зв`язку з чим у відповідача 1 виник обов`язок погасити дебетове сальдо не пізніше 01.09.2021.

Як вбачається з виписки по рахунку № НОМЕР_2 за період з 02.09.2021 по 05.01.2022, позивач для подальшого обліку простроченої заборгованості, переніс дебетове сальдо відповідача на рахунок № НОМЕР_2 . Надходження коштів (кредит) по даному рахунку становило 1 134 599,15 грн, тоді як обороти (дебет) 1 678 947, 67 грн. У зв`язку з чим, заборгованість становить 544348,52 грн.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача 1 просить закрити провадження у справі в частині стягнення 70 000,00 грн. Оскільки, починаючи з 06.09.2021 відповідачем 1 здійснювалося часткове погашення кредитної заборгованості. За період з 01.08.2021 по 23.03.2022 відповідачем 1 здійснено 20 платежів на загальну суму 1204599,15 грн, при чому останній платіж проведено 31.01.2022. Відтак станом на 31.01.2022 залишок кредитної заборгованості відповідача 1 становить 474348,52 грн. Натомість, звертаючись 14.02.2022 із позовною заявою до суду позивач не врахував здійснену 31..01.2022 відповідачем 1 оплату в розмірі 70 000,00 грн, тим самим необгрунтовано завищивши позовні вимоги.

У своїй постанові від 26.10.2018 у справі № 922/4099/17 Верховний Суд виклав правовий висновок, згідно із яким до дій, які свідчать про визнання боргу або іншого обов`язку, може, з урахуванням конкретних обставин справи, належати, зокрема часткова сплата боржником або з його згоди іншою особою основного боргу та/або сум санкцій.

Так, судом встановлено, що 31.01.2022 відповідачем 1 проведено часткове погашення заборгованості за користування кредитом, тобто до звернення позивача з позовом у даній справі (позовна заява відправлена до суду 11.02.2022), на рахунок позивача від відповідача 1 надійшли грошові кошти в сумі 70000,00 грн, що підтверджується банківською випискою по рахунках відповідача 1.

Отже, заборгованість в сумі 70000,00 грн за кредитом відповідачем 1 було погашено до звернення позивача з позовом у даній справі (позовна заява надійшла до суду 14.02.2022).

Оскільки частина заборгованості за кредитом в сумі 70000,00 грн, що є предметом позовних вимог у цій справі, була сплачена відповідачем 1 до подачі позивачем позову, то суд вважає позовні вимоги Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" в цій частині безпідставними, у зв`язку з чим відмовляє у задоволенні позову в частині стягнення з відповідача заборгованості за кредитом в сумі 70000,00 грн.

Відносно вимоги позивача про стягнення заборгованості з відповідачів в солідарному порядку суд враховує, що з огляду на невиконання відповідачем 1 умов кредитного договору, позивач набув право вимоги до поручителя як солідарного боржника щодо погашення заборгованості за кредитним договором укладеним між позивачем та відповідачем 1.

Згідно зі ст.553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі.

Статтею 554 ЦК України визначено, що у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки. Особи, які спільно дали поруку, відповідають перед кредитором солідарно, якщо інше не встановлено договором поруки.

Частиною 1 статті 543 ЦК України встановлено, що у разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.

З урахуванням наведеного, у ході вирішення спору судом встановлено факт наявності заборгованості відповідача 1 за договором б/н від 09.09.2020 в сумі 474348,52 грн боргу за кредитом, яка з урахуванням умов договору поруки №CVVKLVFWW83E9/DP від 10.09.2020 підлягає стягненню з відповідачів солідарно.

Враховуючи викладене, вимоги позивача про стягнення солідарно з відповідачів 474348,52 грн заборгованості за кредитом є обґрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства та такими, що підлягають задоволенню. У задоволенні позову в частині стягнення 70 000,00 грн заборгованості суд відмовляє.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст.129, 233, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити частково.

2.Стягнути солідарно з товариства з обмеженою відповідальністю "Доброцем" (м. Чернівці, вул. Миколаївська, буд.36 Н, код ЄДРПОУ 39314414) та ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" (м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1 Д, код ЄДРПОУ 14360570) заборгованість за кредитом в розмірі 474348,52 грн та 7115,23 грн судового збору.

3. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст.ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено і підписано 21.04.2022.

Суддя В.В.Дутка

СудГосподарський суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення17.04.2022
Оприлюднено24.06.2022
Номер документу104044669
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування

Судовий реєстр по справі —926/699/22

Постанова від 21.06.2022

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Плотніцький Борис Дмитрович

Ухвала від 14.06.2022

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Плотніцький Борис Дмитрович

Ухвала від 12.06.2022

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Плотніцький Борис Дмитрович

Ухвала від 22.05.2022

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Плотніцький Борис Дмитрович

Рішення від 17.04.2022

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Дутка Віталій Володимирович

Ухвала від 04.04.2022

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Дутка Віталій Володимирович

Ухвала від 09.03.2022

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Дутка Віталій Володимирович

Ухвала від 17.02.2022

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Дутка Віталій Володимирович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні