Ухвала
від 03.05.2022 по справі 304/843/22
ПЕРЕЧИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 304/843/22 Провадження № 1-кс/304/127/2022

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 травня 2022 рокум. Перечин

Слідчий суддя Перечинського районного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора Перечинського відділу Ужгородської окружної прокуратури ОСОБА_3 , розглянувши його клопотання, подане на підставі матеріалів досудового розслідування, внесених до ЄРДР за №42022072030000044 від 27 квітня 2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 240 КК України, про огляд, -

В С Т А Н О В И В:

прокурор Перечинського відділу Ужгородської окружної прокуратури ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням про надання дозволу на проведення огляду ділянки автомобільної дороги та узбіччя навпроти будинку АДРЕСА_1 . Клопотання мотивує тим, що Перечинським відділом Ужгородської окружної прокуратури відповідно до вимог КПК України здійснюється нагляд за додержанням законів під час проведення слідчим відділом відділення поліції № 1 Ужгородського районного управління Головного управління Національної поліції в Закарпатській області досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42022072030000044 від 27 квітня 2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 240 КК України, у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням. Так, під час досудового розслідування встановлено, що невідомі особи за відсутності спеціального дозволу на користування ділянкою надр та гірничого відводу з берега річки Уж за допомогою автомобільної техніки здійснюють незаконне видобування піщано-гравійної суміші (гравію), яку реалізують мешканцям Ужгородського (колишнього Перечинського) району, чим завдають збитки державі. Вказує, що виїздом на місце події на автомобільній дорозі та узбіччі навпроти будинку АДРЕСА_1 виявлено вантажний автомобіль марки «TATRA» моделі 815, р/н НОМЕР_1 , з піднятим для висипу та частково заповненим глиняною сумішшю кузовом, який на підставі Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 належить громадянину України ОСОБА_4 ; на вказаній ділянці дороги біля кузовної частини автомобіля виявлено насип глиняної суміші, загальний об`єм якої разом із сумішшю на кузові автомобіля становить близько 10 м куб. Прокурор зазначає, що на вимогу працівників поліції водій транспортного засобу ОСОБА_4 надав Свідоцтво про реєстрацію такого НОМЕР_2 та товарно-транспортну накладну б/н від 28 квітня 2022 року. Також під час огляду відібрано зразки глиняної суміші з кузову автомобіля та з насипу на дорозі, які упаковано до спецпакетів. Відтак, оскільки необхідність проведення слідчої дії у вигляді огляду була зумовлена тим, що в ході його проведення орган досудового розслідування здобув відомості, які вказують на вчинення невстановленими особами кримінального правопорушення, такий проводився без відповідної ухвали слідчого судді, тому прокурор на виконання вимог ст. 233 КПК України звертається до суду з даним клопотанням та просить таке задовольнити.

Слідчий суддя, заслухавши думку ініціатора клопотання, який просив таке задовольнити, вивчивши надані ним матеріали, приходить до такого висновку.

Пунктом 4 частини 2 статті 36 КПК України передбачено, що прокурор, здійснюючи нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням, уповноважений доручати слідчому, органу досудового розслідування проведення у встановлений прокурором строк слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій, інших процесуальних дій або давати вказівки щодо їх проведення чи брати участь у них, а в необхідних випадках особисто проводити слідчі (розшукові) та процесуальні дії в порядку, визначеному цим Кодексом.

Статтею 30 Конституції України кожному гарантується недоторканність житла. Не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.

Відповідно до ст. 8 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

В той же час згідно з ч. 3 ст. 233 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор має право до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння особи лише у невідкладних випадках, пов`язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення. У такому разі прокурор, слідчий, дізнавач за погодженням із прокурором зобов`язаний невідкладно після здійснення таких дій звернутися до слідчого судді із клопотанням про проведення обшуку. Слідчий суддя розглядає таке клопотання згідно з вимогами статті 234 цього Кодексу, перевіряючи, крім іншого, чи дійсно були наявні підстави для проникнення до житла чи іншого володіння особи без ухвали слідчого судді.

Відповідно до ч. 2 ст. 237 КПК України огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.

Згідно з ч. 1 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Зі змісту поданого прокурором клопотання убачається, що слідчим відділом відділення поліції № 1 Ужгородського районного управління Головного управління Національної поліції в Закарпатській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022072030000044 від 27 квітня 2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 240 КК України.

З наявного у матеріалах клопотання протоколу огляду від 28 квітня 2022 року видно, що прокурором Перечинського відділу Ужгородської окружної прокуратури ОСОБА_3 за участю власника транспортного засобу ОСОБА_4 проведено огляд автомобільної дороги та узбіччя навпроти будинку АДРЕСА_1 , де знаходиться вантажний автомобіль марки «TATRA» моделі 815, р/н НОМЕР_1 , що належить ОСОБА_4 , з піднятим для висипу та частково заповненим глиняною сумішшю кузовом; на землі позаду кузовної частини автомобіля знаходиться насип глиняної суміші, загальний об`єм якої разом із сумішшю на кузові автомобіля становить близько 10 м куб. Водієм ОСОБА_4 як підставу переміщення глиняної суміші надано ТТН від 28 квітня 2022 року, де зазначено місце розвантаження склад ТОВ «Р.Л.» м. Ужгород. Також під час огляду відібрано зразки глиняної суміші з кузову автомобіля та насипу на вказаній ділянці дороги.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція) кожен має право на повагу до свого житла.

Разом з цим, слідчий суддя вважає проведення огляду на вказаній ділянці дороги законною метою розслідування кримінального правопорушення, оскільки у інший спосіб здобути докази неможливо, тобто втручання у здійснення права власника на недоторканість житла здійснюється «згідно із законом».

Вказане також узгоджується з позицією Європейського суду з прав людини, викладеною у п. 104 Рішення від 07 листопада 2013 року у справі «Бєлоусов проти України», зокрема Суд нагадує, що будь-яке втручання згідно з п. 1 ст. 8 Конвенції повинно бути виправданим у розумінні п. 2 вказаної статті як таке, що здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві задля досягнення однієї або більше законних цілей, що в ньому наводяться. Головною метою статті 8 Конвенції є захист особи від свавільного втручання державних органів.

Також у п. 45 Рішення Європейського суду з прав людини від 28 квітня 2005 року у справі «Бук проти Німеччини», де Суд висловив свою думку щодо проведення обшуків та неодноразово постановляв, що договірні держави можуть за необхідності вдаватися до таких дій з метою отримати докази на підтвердження факту вчинення певних правопорушень … Критерії, які Суд враховує при з`ясуванні такого питання це тяжкість правопорушення, у зв`язку з яким проводиться обшук та виїмка, обставини, за яких ухвалено відповідну постанову, зокрема наявність інших доказів на той момент, статус приміщення, яке підлягає обшуку.

Аналогічні твердження також викладені й у Рішенні від 07 листопада 2013 року у справі «Геращенко проти України», у п. 131 якого Суд погоджується з тим, що необхідність виявлення доказів злочину може обумовити обшук приміщення третьої особи.

З урахуванням вищевикладеного та приймаючи до уваги відомості, отримані в ході проведення досудового розслідування, згідно яких виникла необхідність виявлення та вилучення речових і документальних доказів та усунення можливості їх приховування чи знищення, а відтак і необхідність у проведенні огляду ділянки дороги, слідчий суддя приходить до висновку, що є всі підстави надати дозвіл на проведення огляду такої.

Керуючись ст. 30 Конституції України, ст. 36, 233, 234, 235 КПК України, слідчий суддя

П О С Т А Н О В И В :

клопотання прокурора Перечинського відділу Ужгородської окружної прокуратури ОСОБА_3 про огляд задовольнити.

Надати дозвіл на огляд 28 квітня 2022 року ділянки автомобільної дороги та узбіччя навпроти будинку АДРЕСА_1 .

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: ОСОБА_1

СудПеречинський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення03.05.2022
Оприлюднено23.01.2023
Номер документу104220274
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про огляд житла чи іншого володіння особи

Судовий реєстр по справі —304/843/22

Ухвала від 12.09.2022

Кримінальне

Перечинський районний суд Закарпатської області

Ганько І. І.

Ухвала від 29.06.2022

Кримінальне

Закарпатський апеляційний суд

Стан І. В.

Ухвала від 29.06.2022

Кримінальне

Закарпатський апеляційний суд

Стан І. В.

Ухвала від 11.05.2022

Кримінальне

Перечинський районний суд Закарпатської області

Ганько І. І.

Ухвала від 06.05.2022

Кримінальне

Перечинський районний суд Закарпатської області

Ганько І. І.

Ухвала від 06.05.2022

Кримінальне

Перечинський районний суд Закарпатської області

Ганько І. І.

Ухвала від 03.05.2022

Кримінальне

Перечинський районний суд Закарпатської області

Ганько І. І.

Ухвала від 03.05.2022

Кримінальне

Перечинський районний суд Закарпатської області

Ганько І. І.

Ухвала від 03.05.2022

Кримінальне

Перечинський районний суд Закарпатської області

Ганько І. І.

Ухвала від 03.05.2022

Кримінальне

Перечинський районний суд Закарпатської області

Ганько І. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні