Справа № 134/391/22
2-о/134/21/2022
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
06 травня 2022 року смт. Крижопіль
Крижопільський районний суд Вінницької області
в складі головуючої судді Кантонистої О.О.
за участі: секретаря судового засідання Балух О.В.
заявниці ОСОБА_1
її представника - адвоката Лукавського І.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Крижопіль Вінницької області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту спільного проживання однією сім`єю, заінтересована особа - Городківська сільська рада Тульчинського району Вінницької області,
встановив:
07 квітня 2022 року ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту спільного проживання однією сім`єю в одному будинку.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що вона з 2011 року проживала однією сім`єю з ОСОБА_2 , який ІНФОРМАЦІЯ_1 помер. У вказаний період часу вони проживали як одна сім`я, вели спільне господарство, мали спільний бюджет, тобто мали взаємні права та обов`язки, які притаманні подружжю. Після смерті ОСОБА_2 залишилося спадкове майно, до складу якого увійшли земельні ділянки.
Заявниця вказує, що вона є спадкоємицею четвертою черги за законом після смерті ОСОБА_2 , оскільки проживала з ним однією сім`єю більше п`яти років, інших спадкоємців немає. Після того, як ОСОБА_2 переїхав проживати до неї, він не змінив реєстрацію свого місця проживання, тому вона змушена доводити факт їхнього спільного проживання в судовому порядку. Встановлення даного факту має для неї суттєве юридичне значення, оскільки дозволить реалізувати право спадкування.
Враховуючи наведене, заявниця просить встановити факт спільного проживання з ОСОБА_2 однією сім`єю без реєстрації шлюбу з 2011 року по день його смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
В судовому засіданні заявниця та її представник - адвокат Лукавський І.А. заявлені вимоги підтримали та просили задовольнити.
Представник заінтересованої особи направила до суду заяву, у якій просила розглянути справу у її відсутності, вказавши, що не заперечує проти задоволення заявлених вимог.
Суд, заслухавши пояснення заявниці, її представника, показання свідків та дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
За приписами ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Судом встановлено, що згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 02 березня 2022 року, ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Городківка Тульчинського району Вінницької області помер ОСОБА_2 .
Після його смерті відкрилася спадщина, до складу якої увійшли земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,87 га з кадастровим номером 0521981200:02:001:0818 та земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,8597 га з кадастровим номером 0521981200:02:001:0915, які знаходяться на території Городківської сільської ради Крижопільського (на даний час Тульчинського) району Вінницької області, що підтверджується відповідно витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 4324765 від 03.06.2013 року та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень № 34516340 від 04.03.2015 року.
Відповідно до довідки № 300 від 06 квітня 2022 року, виданої виконкомом Городківської сільської ради Тульчинського району Вінницької області, ОСОБА_1 проводила похорони ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Заявлений заявницею факт підтвердили допитані судом свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які, кожен окремо, показали, що проживають в с. Городківка по сусідству з заявницею ОСОБА_1 . Більше десяти років назад вона почала проживати з ОСОБА_2 . Вони проживали однією сім`єю як подружжя. Батьки ОСОБА_2 вмерли, дітей у нього не було.
Відповідно до ч. 1 ст. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 СК України, шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка.
Згідно вимог ч. 4 СК України сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
У справі «Джонстон проти Ірландії» (справа номер ECH-1986-S-006) було встановлено, що заявники прожили спільно близько 15 років. На цій підставі Європейський суд зробив висновок, що вони складали сім`ю, а тому мають право на захист, незважаючи на те, що їх зв`язок існує поза шлюбом. Конституційне право на особисту свободу дає підстави для висновку про те, що людина має право сама вибирати форму організації свого сімейного життя. Закон не може їй цього диктувати, як і того, з ким людина має проживати однією сім`єю, за винятком лише певних обмежень, які сформульовані у статті 3 СК України.
Таким чином, заявницею доведено, що встановлення факту проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_2 має для неї юридичне значення, в іншому, окрім судового, порядку встановити такий факт вона не має можливості, у зв`язку із чим суд вважає за можливе задовольнити заяву, оскільки встановлено, що заявниця спільно проживала з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , не менш як п`ять років до дня відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 , їхнім взаєминам були притаманні ознаки шлюбу і сім`ї, що підтверджується дослідженими судом доказами.
На підставі вищевикладеного, враховуючи те, що заявниця не має можливості надати документи, необхідні для реалізації свого права як спадкоємця для пред`явлення нотаріусу, але факт проживання однією сім`єю підтверджений заявницею та не заперечується іншими учасниками судового розгляду, суд приходить до висновку про законність та обґрунтованість заявлених вимог.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 81, 258, 294, 315, 319, 354 ЦПК України, суд -
ухвалив:
Заяву задовольнити.
Встановити факт спільного проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 однією сім`єю без реєстрації шлюбу з 2011 року по день смерті ОСОБА_2 , тобто по ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заявниця: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Заінтересована особа: Городківська сільська рада Тульчинського району Вінницької області, місцезнаходження: с. Городківка, вул. Благовіщенська, 51, Тульчинського району Вінницької області, код ЄДРПОУ 04328789.
Повний текст рішення складено 11 травня 2022 року.
Суддя
Суд | Крижопільський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 10.05.2022 |
Оприлюднено | 24.06.2022 |
Номер документу | 104251510 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Крижопільський районний суд Вінницької області
Кантониста О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні