У Х В А Л А
16 травня 2022 року м. Чернігівсправа № 927/88/22 Господарський суд Чернігівської області у складі судді Шморгуна В. В., розглянувши
матеріали справи
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Текман»,
код ЄДРПОУ 43374186, проспект Миколи Бажана, 30, м. Київ, 02140
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Прайд текстиль»,
код ЄДРПОУ 43140326, вул. Кістявських, 9, м. Чернігів, 14030
Предмет спору: стягнення 123 203,62 грн,
ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН:
Не викликались,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Текман» звернулось до суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Прайд текстиль», у якому позивач просить суд стягнути з відповідача 123 203,62 грн, з яких 93 900,00 грн попередньої оплати за непоставлений товар, 14 427,16 грн пені за порушення строків поставки та 15 776,46 грн неустойки, нарахованої за порушення вимог та порядку реєстрації податкових накладних.
Позовні вимоги обґрунтовано невиконанням відповідачем зобов`язань за договором поставки №1609/20 від 16.09.2020 щодо поставки товару, за який позивач на підставі виставлених рахунків на оплату перерахував відповідачу кошти у розмірі 93 900,00 грн. Крім того, також позовні вимоги обґрунтовані порушенням вимог щодо реєстрації податкових накладних за господарським операціями, які здійснювались за цим договором, у зв`язку з чим на підставі п. 2.8 спірного договору позивачем нараховано неустойку.
У зв`язку з недодержанням позивачем вимог, викладених у ст. 162, 164 Господарського процесуального кодексу України, ухвалою суду від 28.01.2022 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 03.02.2022 прийнято позовну заяву, відкрито провадження у справі та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Також цією ухвалою було зобов`язано позивача у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали надати суду належним чином завірені копії доданих до заяви про усунення недоліків рахунків-фактур, виготовлених у належній якості, а у разі неможливості виготовлення таких копій оригінали вказаних документів.
Вказана ухвала суду від 03.02.2022 була надіслана в електронному вигляді представнику позивача в його електронний кабінет та доставлена 03.02.2020, про що Господарським судом Чернігівської області складена довідка.
23.02.2022 через систему «Електронний суд» від представника позивача надійшла заява, у якій він просить витребувати у відповідача рахунки-фактури, а також в цілому інформацію щодо співпраці із позивачем, оскільки відповідач не відповідає на дзвінки, листи.
Подана заява обґрунтована тим, що обмін документами між сторонами, зокрема такими, як рахунки-фактури, відбувався в електронному вигляді, що було перебачено п. 10.10 спірного договору. Представник позивача зазначає, що у зв`язку з цим у нього відсутні оригінали рахунків-фактур, а додані до матеріалів справи копії є єдиними версіями вказаних документів, проте ці рахунки є у відповідача, оскільки він їх створював і надсилав позивачу.
Відповідно до частин 7, 8, 10 статті 81 Господарського процесуального кодексу України будь-яка особа, в якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
У разі неподання учасником справи витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яка особа ухиляється від їх подання та яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з`ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання таких доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.
Згідно з ч. 1 ст. 96 Господарського процесуального кодексу України електронними доказами є інформація в електронній (цифровій) формі, яка містить дані про обставини, що мають значення для справи, зокрема, електронні документи (в тому числі текстові документи, графічні зображення, плани, фотографії, відео- та звукозаписи тощо). Такі дані можуть зберігатися, зокрема на портативних пристроях (картах пам`яті, мобільних телефонах тощо), серверах, системах резервного копіювання, інших місцях збереження даних в електронній формі (в тому числі в мережі Інтернет). Електронні докази подаються в оригіналі або в електронній копії, засвідченій електронним підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги". Законом може бути передбачено інший порядок засвідчення електронної копії електронного доказу (ч. 2 ст. 96 ГПК України).
Учасники справи мають право подавати електронні докази в паперових копіях, посвідчених в порядку, передбаченому законом. Паперова копія електронного доказу не вважається письмовим доказом (ч. 3 ст. 96 ГПК України).
Учасник справи, який подає копію електронного доказу, повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу електронного доказу (ч. 4 статті 96 ГПК України).
Якщо подано копію (паперову копію) електронного доказу, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи може витребувати у відповідної особи оригінал електронного доказу. Якщо оригінал електронного доказу не поданий, а учасник справи або суд ставить під сумнів відповідність поданої копії (паперової копії) оригіналу, такий доказ не береться судом до уваги (ч. 5 ст. 96 ГПК України).
З огляду на викладене, в силу приписів частин третьої та п`ятої статті 96 ГПК України праву учасника справи подати до суду паперову копію електронного доказу відповідає право суду витребувати у відповідної особи оригінал електронного доказу з власної ініціативи, зокрема, у випадку, якщо суд ставить під сумнів відповідність поданої копії (паперової копії) оригіналу.
Як зазначає сам позивач, спірні рахунки-фактури надсилались йому лише в електронному вигляді, а отже такі документи є електронними доказами та мають бути наявними у нього.
Згідно з ч. 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
За положеннями частини четвертої цієї статті суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів.
Враховуючи те, що позивач не подав витребуваних судом належним чином завірених копій доданих до заяви про усунення недоліків рахунків-фактур, виготовлених у належній якості, або їх оригіналів, а наявні в матеріалах справи копії таких рахунків виготовлені неякісно, через що неможливо прочитати текст, суд вважає за необхідне витребувати оригінали таких електронних доказів.
Оскільки саме на позивача покладено обов`язок доказування тих обставин, на які він посилається як на підставу позову, господарський суд вважає за необхідне витребувати оригінали електронних доказів саме у позивача.
Крім того, суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до правового висновку, викладеного у постанові Верховного Суду від 19.08.2021 у справі 756/8124/19 оригіналом документа є сам документ, а оригіналом електронного документа його відображення, якому надається таке саме значення, як документу.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» у випадку зберігання інформації на кількох електронних носіях кожний з електронних примірників вважається оригіналом електронного документа.
Матеріальний носій лише спосіб збереження інформації, який має значення, тільки коли електронний документ є речовим доказом. Головною особливістю електронного документа є відсутність жорсткої прив`язки до конкретного матеріального носія. Один і той самий електронний документ (відеозапис) може існувати на різних носіях. Усі ідентичні за своїм змістом примірники електронного документа можуть розглядатися як оригінали та відрізнятися один від одного тільки часом та датою створення.
У зв`язку з введенням указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" № 64/2022 від 24.02.2022 воєнного стану на території України із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, веденням активних бойових дій на території Чернігівської області, у тому числі у м. Чернігові, зміною територіальної підсудності Господарського суду Чернігівської області та неможливістю здійснення судом правосуддя під час воєнного стану з об`єктивних причин, ухвала підписана 16.05.2022, після відновлення здійснення правосуддя Господарським судом Чернігівської області у складі судді Шморгуна В. В., який розглядає справу.
Керуючись ст. 73, 74, 81, 96, 233-235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Текман» у п`ятиденний строк з дня отримання ухвали надати суду оригінали електронних доказів (рахунків-фактур), копії яких були додані до заяви про усунення недоліків.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею 16.05.2022 та оскарженню не підлягає.
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.
Суддя В. В. Шморгун
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2022 |
Оприлюднено | 25.06.2022 |
Номер документу | 104308230 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Шморгун В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні