Справа № 373/581/22
Номер провадження 1-кс/373/165/22
УХВАЛА
щодо арешту майна
23 травня 2022 року м. Переяслав
Слідчий суддя Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області ОСОБА_1 за участі секретарки судових засідань ОСОБА_2 розглянув у судовому засіданні клопотання прокурора Переяславського відділу Бориспільської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_3 про арешт тимчасово вилученого майна у кримінальному провадженні №12022111240000127 від 16.05.2022 за ч. 1 ст. 286 КК України.
Клопотання подано суду 20.05.2022 після повернення прокурору та усунення недоліків на підставі ухвали слідчого судді від 18.05.2022 попереднього клопотання від 17.05.2022.
Зокрема, в ухвалі від 18.05.2022 вказано, що у клопотанні не зазначено, з якою метою необхідно накласти арешт на вказане майно, а також прокурору слід усунути неузгодженість щодо написання марки автомобіля: «Sitroen» чи «Citroen». Крім того, у судовому засіданні 18.05.2022, зважаючи на відповідне клопотання та пояснення представника СП ТОВ «Оптіма-Фарм, ЛТД», було наголошено прокурору про необхідність дослідження у судовому засіданні документів, на підставі яких зберігаються речові докази автомобілі на відповідному майданчику для тимчасового утримання транспортних засобів (копії договорів тощо).
У клопотанні від 19.05.2022 прокурором висловлено прохання накласти арешт шляхом заборони користування, розпоряджання та відчуження, на майно, вилучене 16.05.2022 в ході проведення огляду місця ДТП, а саме: автомобіль марки «Ssangyong Actyon А230», державний номерний знак НОМЕР_1 , належний ОСОБА_4 ; автомобіль марки «Citroen Jumper», державний номерний знак НОМЕР_2 , належний СП ТОВ «Оптіма-Фарм, ЛТД»; автомобіль марки «Suzuki Swift», державний номерний знак НОМЕР_3 , належний ОСОБА_5 ; автомобіль марки «Volkswagen LT 35», державний номерний знак НОМЕР_4 , належний ТОВ «Єврокар Сервіс».
Клопотання обґрунтоване тим, що 16.05.2022, близько 08:50 водій автомобіля марки «Volkswagen LT 35», державний номерний знак НОМЕР_4 ОСОБА_6 , рухаючись а/д «Бориспіль-Дніпро», проявивши неуважність допустив зіткнення із нерухомим (надавав перевагу в русі зустрічним ТЗ, для виконання маневру лівого повороту) автомобілем марки «Ssangyong Actyon А230», державний номерний знак НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_4 , та, після чого за інерцією продовживши рух, контактував із лівою задньою боковою частиною автомобіля марки «Citroen Jumper», державний номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_7 , що рухався у зустрічному напрямку.
Окрім цього, після зіткнення автомобіль марки «Ssangyong Actyon А230», державний номерний знак НОМЕР_1 , відкинуло на зустрічну смугу руху, де, в подальшому, відбулося зіткнення із зустрічним автомобілем марки «Suzuki Swift», державний номерний знак НОМЕР_3 , під керуванням ОСОБА_8 .
По завершенню огляду автомобіль марки «Volkswagen LT 35», державний номерний знак НОМЕР_4 , автомобіль марки «Ssangyong Actyon А230», державний номерний знак НОМЕР_1 , автомобіль марки «Citroen Jumper», державний номерний знак НОМЕР_2 та автомобіль марки «Suzuki Swift», державний номерний знак НОМЕР_3 , направлено на майданчик для тимчасового утримання транспортних засобів, що за адресою: Київська область, Бориспільський район, м.Переяслав, вул.Лагерна, 44 у зв`язку із збереженням слідів вчинення злочину та необхідності подальшого проведення експертного дослідження технічного стану транспортних засобів.
16.05.2022 вказані відомості внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12022111240000127, за ознаками вчинення кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України.
16.05.2022 вищевказані транспортні засоби визнано речовими доказами у кримінальному провадженні, про що винесена слідчим ОСОБА_9 відповідна постанова.
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_5 від 08.12.2009, автомобіль марки «Ssangyong Actyon А230», державний номерний знак НОМЕР_1 , на праві приватної власності належить ОСОБА_4 .
Згідно з свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_6 від 31.05.2017, автомобіль марки «Citroen Jumper», державний номерний знак НОМЕР_2 , належить СП ТОВ «Оптіма-Фарм, ЛТД».
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_7 від 10.09.2020, автомобіль марки «Suzuki Swift», державний номерний знак НОМЕР_3 , на праві приватної власності належить ОСОБА_5 .
Як вбачається зі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_8 від 16.03.2006, автомобіль марки «Volkswagen LT 35», державний номерний знак НОМЕР_4 , належить ТОВ «Єврокар Сервіс».
Прокурор та слідчий в судове засідання не з`явились.
Власники майна в судове засідання не з`явились, повідомлені належним чином про час та місце судового засідання. Від ОСОБА_8 та представника СП ТОВ «Оптіма-Фарм, ЛТД» надійшли заяви про розгляд клопотання без її участі. Представник СП ТОВ «Оптіма-Фарм, ЛТД» просив передати належний товариству автомобіль на відповідальне зберігання останнього.
За результатами дослідження матеріалів, обставини, викладені у клопотанні, знайшли своє підтвердження.
Зокрема, обставини вилучення доказів підтверджуються копіями протоколу огляду місця події від 16.05.2022; свідоцтв про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_5 від 08.12.2009, серії НОМЕР_6 від 31.05.2017, серії НОМЕР_7 від 10.09.2020; РСА №086923 від 16.03.2006; постанови про приєднання предметів до кримінального провадження як речових доказів від 16.05.2022; протоколів допиту свідків від 16.05.2022, 4-х протоколів огляду транспортних засобів від 16.05.2022, протоколу тимчасового вилучення майна від 16.05.2022.
З досліджених матеріалів вбачається правова підстава для арешту майна та можливість використання вилученого майна як доказів, зокрема на вилучених автомобілях наявні сліди ДТП, дослідження яких має суттєве значення для цього кримінального провадження.
Відповідно до положень ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Статтею 62 Конституції України визначено, що особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Ніхто не зобов`язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину.
Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Відповідно до ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав і основних свобод людини кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права.
Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які, на її думку, є необхідними для здійснення контролю за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.
У пункті 74 рішення ЄСПЛ у справі «Лелас проти Хорватії» і пункті 70 рішення ЄСПЛ у справі «Рисовський проти України» підкреслено особливу важливість принципу «належного урядування», відповідно до якого держава, чиї органи влади не дотримувалися своїх власних внутрішніх правил та процедур, не повинна отримувати вигоду від своїх порушень та уникати виконання своїх обов`язків.
Відповідно до пункту 12 Інструкції про порядок вилучення, обліку, зберігання та передачі речових доказів у кримінальних справах, цінностей та іншого майна органами дізнання, досудового слідства і суду, затвердженої наказом від 27.08.2010 №51/401/649/471/23/125, під час зберігання і передачі речових доказів, цінностей, документів та іншого майна вживаються заходи для забезпечення належного зберігання у вилучених об`єктів ознак і якостей, які визначають їх значення як речових доказів у кримінальних справах і які є на них, а також зберігання самих речових доказів, ознак і якостей з метою можливості їх подальшого цільового використання (якщо вони не можуть бути передані на зберігання потерпілим, їх родичам або іншим особам, а також організаціям).
Пунктом 13 вищезазначеної Інструкції передбачено, що речові докази зберігаються при справі, за винятком громіздких предметів, які зберігаються в органах дізнання, досудового слідства і в суді або передаються для зберігання відповідному підприємству, установі чи організації, про що складається протокол.
Відповідальним за зберігання речових доказів, цінностей та іншого майна, вилученого у зв`язку з розслідуванням кримінальної справи і яке зберігається окремо від справи, є співробітник установи, який призначається спеціальним наказом прокурора, керівника органу служби безпеки, начальника органу внутрішніх справ, підрозділу податкової міліції або керівника апарату суду. Підставою для поміщення речових доказів на зберігання є постанова працівника органу дізнання, слідчого, прокурора, судді (пункт 14).
Пунктом 19 Інструкції встановлено, що зберігання транспортних засобів та інших самохідних машин, а також пристроїв і механізмів, які використовувалися як знаряддя для вчинення злочинів і визнані речовими доказами, а також транспортних засобів, на які накладено арешт, якщо вони не можуть бути передані на зберігання власникові, його родичам або іншим особам, а також організаціям, проводиться за постановою слідчого, прокурора, судді, за ухвалою суду протягом досудового слідства або судового розгляду відповідними службами органів внутрішніх справ, служби безпеки, підрозділів податкової міліції (у справах, що перебувають у її провадженні відповідно до компетенції), керівники яких дають про це розписку, яка приєднується до справи. В розписці вказується, хто є персонально відповідальним за зберігання прийнятого транспортного засобу. При вилученні, а також при передачі на зберігання транспортного засобу за обов`язковою участю співробітника Державної автомобільної інспекції або спеціаліста, а при можливості і за участю його власника складається документ про технічний стан транспортного засобу.
У клопотанні не обґрунтовано жодним чином неможливість передачі на зберігання транспортних засобів власникам, їх родичам або іншим особам. До матеріалів клопотання не додано розписки, де було б вказано, хто є персонально відповідальним за зберігання прийнятих транспортних засобів. Додані до клопотання копії протоколів огляду транспортних засобів не містять детальної інформації про їх технічний стан.
Також, не надано будь-яких документів, які б підтверджували правові підстави можливості зберігання зазначених транспортних засобів у якості речових доказів на відповідному майданчику для тимчасового утримання транспортних засобів.
За вищенаведених обставин, зважаючи на досліджені докази, суд дійшов висновку про наявність підстав для арешту транспортних засобів для забезпечення із залучення для проведення необхідних слідчих дій, зокрема експертних досліджень, оскільки вони відповідають ознакам речових доказів та містять на собі сліди кримінального правопорушення.
Однак, зважаючи на те, що не обґрунтовано неможливість передачі на зберігання транспортних засобів власникам, їх родичам або іншим особам, не надано доказів належного збереження вилучених транспортних засобів на майданчику для їх тимчасового утримання чи іншому місці, що забезпечить схоронність та незмінність слідів, які містяться на зазначених речових доказах, наявні підстави для передачі арештованого майна на зберігання їх власникам/володільцям.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 98, 170-173, 309, 376, 395 КПК України,
постановив:
Клопотання прокурора Переяславського відділу Бориспільської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_3 про арешт тимчасово вилученого майна у кримінальному провадженні №12022111240000127 від 16.05.2022 за ч. 1 ст. 286 КК України задовольнити.
Накласти арешт на тимчасово вилучене майно під час огляду місця події 16.05.2022, а саме:
автомобіль марки «Ssangyong Actyon А230», державний номерний знак НОМЕР_1 , належний ОСОБА_4 , що проживає за адресою: АДРЕСА_1 ;
автомобіль марки «Citroen Jumper», державний номерний знак НОМЕР_2 , належний СП ТОВ «Оптіма-Фарм, ЛТД», код ЄДРПОУ 21642228, місцезнаходження за адресою: вул.Кіквідзе, 18а, м.Київ;
автомобіль марки «Suzuki Swift», державний номерний знак НОМЕР_3 , належний ОСОБА_5 , що проживає за адресою: АДРЕСА_2 ;
автомобіль марки «Volkswagen LT 35», державний номерний знак НОМЕР_4 , належний ТОВ «Єврокар Сервіс», код ЄДРПОУ 20058711, місцезнаходження за адресою: просп.Перемоги, 67, м.Київ.
Заборонити ОСОБА_4 , СП ТОВ «Оптіма-Фарм,ЛТД», ОСОБА_5 , ТОВ «Єврокар сервіс» та іншим фізичним чи юридичним особам розпоряджатися та користуватися вказаним майном, окрім уповноважених осіб в межах кримінального провадження №12022111240000127 для проведення слідчих дій.
Передати на відповідальне зберігання:
ОСОБА_4 , що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , автомобіль марки «Ssangyong Actyon А230», державний номерний знак НОМЕР_1 ;
СП ТОВ «Оптіма-Фарм, ЛТД», код ЄДРПОУ 21642228, місцезнаходження за адресою: вул.Кіквідзе, 18а, м.Київ, автомобіль марки «Citroen Jumper», державний номерний знак НОМЕР_2 ;
ОСОБА_5 , що проживає за адресою: АДРЕСА_2 , автомобіль марки «Suzuki Swift», державний номерний знак НОМЕР_3 ;
ТОВ «Єврокар Сервіс», код ЄДРПОУ 20058711, місцезнаходження за адресою: просп.Перемоги, 67, м.Київ, автомобіль марки «Volkswagen LT 35», державний номерний знак НОМЕР_4 .
Попередити ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , а також керівників СП ТОВ «Оптіма-Фарм, ЛТД», ТОВ «Єврокар Сервіс» або осіб, які виконують їх обов`язки, про їх обов`язок вжити заходи для забезпечення належного зберігання в автомобілях ознак і якостей, які визначають їх значення як речових доказів у даному кримінальному провадженні і які є на них, та обов`язок забезпечувати доступ до автомобілів слідчого та/або прокурора, а також експерта для проведення необхідних слідчих дій в межах кримінального провадження №12022111240000127.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Суддя: ОСОБА_1
Суд | Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 23.05.2022 |
Оприлюднено | 17.05.2024 |
Номер документу | 104406299 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Кримінальне
Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області
Рева О. І.
Кримінальне
Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області
Рева О. І.
Кримінальне
Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області
Рева О. І.
Кримінальне
Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області
Свояк Д. В.
Кримінальне
Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області
Свояк Д. В.
Кримінальне
Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області
Свояк Д. В.
Кримінальне
Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області
Свояк Д. В.
Кримінальне
Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області
Свояк Д. В.
Кримінальне
Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області
Свояк Д. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні