Справа №672/291/22
Провадження №2/672/207/22
У Х ВАЛА
24 травня 2022 року м. Городок
Суддя Городоцького районного суду Хмельницької області Пономаренко Л.Е., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ПП «Аграрна компанія 2004» (місце знаходження: вул.Шкільна, буд.34 а, с.Попівці, Хмельницький район, Хмельницька область, 31222) про стягнення заборгованості за договорами оренди землі,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з позовом до відповідача про стягнення заборгованості за договорами оренди землі.
Позовна заява відповідає вимогам статей 175-177 ЦПК України.
Підстави, визначені статтями 185-186 ЦПК України відсутні, недоліки первинної позовної заяви, поданої позивачем 12.05.2022, усунуто. Позивачем подано позовну заяву в новій редакції, тому її слід прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі.
Суд враховує положення ч. 3-4 ст. 274 ЦПК України, при вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження, та з огляду на викладене вважає, що дана справа підпадає під ознаки малозначної справи та не віднесена до категорії справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження. Обставини справи, що згідно частини третьої статті 274 ЦПК України, мають значення для вирішення питання про можливість розгляду справи в порядку спрощеного провадження, також свідчать про наявність підстав для розгляду цієї справи в спрощеному порядку, тому суд приходить до висновку про те, що справа підлягає подальшому розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, оскільки відповідно до положень ч. 6 ст. 19 ЦПК України даний спір є малозначним.
Відповідно до ч.5 ст.279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Крім того, при подачі заяви позивач звернулася до суду з клопотанням про звільнення від сплати судового збору, зазначаючи, що вона знаходиться у скрутному матеріальному становищі і не має змоги сплатити 1984,80 грн. судового збору.
Звільнення від сплати судового збору, його відстрочення чи розстрочення є правом, а не обов`язком суду, який, вирішуючи це питання враховує майновий стан сторони, який є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану. Положеннями п.29 постанови Пленуму ВСС України з розгляду цивільних і кримінальних справ №10 "Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах" вбачається, що єдиною підставою для відстрочення, розстрочення або звільнення від сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (наприклад, довідка про доходи, про склад сім`ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім`ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо).
За змістом наведених правових норм питання про звільнення від сплати судового збору постає у разі, коли майновий стан особи є таким, що утруднює виконання цього обов`язку. Таким чином, суд вправі постановити ухвалу про звільнення від його сплати, враховуючи незадовільний майновий (матеріальний) стан сторони і остання повинна навести обставини, які свідчать про її незадовільне (скрутне) матеріальне становище та подати суду відповідні докази.
Позивачем до позовної заяви долучено відомості з Державного реєстру фізичних осіб платників податків станом на 29.04.022. У вказаних відомостях зазначено отримання позивачем доходу.
Враховуючи, що позивачем не надано доказів на підтвердження того, що на час подачі позову дійсно майновий стан її перешкоджає сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі, клопотання про звільнення від сплати судового збору задоволенню не підлягає.
Однак, відповідно до ч. 1ст.8 ЗУ «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Право сторін прямо випливає із вказаної норми, оскільки її диспозиція містить твердження, що сторона, майновий стан якої не дозволяє сплатити судовий збір частково чи повністю, має право отримати від суду відповідну відстрочку, розстрочку, зменшення розміру судового збору або звільнення від його сплати. Це свого роду встановлена законом соціальна пільга.
Таким чином, суд приходить до висновку про можливість відстрочення сплати судового збору до ухвалення рішення по цій справі.
На підставі наведеного та керуючись ст.8 ЗУ «Про судовий збір», ст.279 ЦПК України,
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору за подання позовної заяви до суду залишити без задоволення.
Відстрочити ОСОБА_1 сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
Прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ПП «Аграрна компанія 2004» (місце знаходження: вул.Шкільна, буд.34 а, с.Попівці, Хмельницький район, Хмельницька область, 31222) про стягнення заборгованості за договорами оренди землі.
Розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін.
Визначити відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогамст.178 ЦПК України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.
Відповідно до вимог ч. 4ст.178 ЦПК України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копію відзиву та доданих до нього документів відповідач зобов`язаний надіслати іншим учасникам справи. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 8ст. 178ЦПК України).
Відповідно до ч. 1ст.193 ЦПК Україниу строк для подання відзиву відповідач має право пред`явити зустрічний позов.
Встановити позивачу п`ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, яка має відповідати вимогам частини третьої - п`ятої ст.178 ЦПК України, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Роз`яснити учасникам справи, що відповідно до ч.5 ст.279 ЦПК України,суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Сторони можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України: https://court.gov.ua/sud2204/.
Копію ухвали про відкриття провадження у справі разом з копією позовної заяви та копіями доданих до неї матеріалів надіслати сторонам.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Л.Пономаренко
Суд | Городоцький районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 23.05.2022 |
Оприлюднено | 24.06.2022 |
Номер документу | 104434973 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Городоцький районний суд Хмельницької області
Пономаренко Л. Е.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні