Ухвала
від 24.05.2022 по справі 705/1884/22
УМАНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №705/1884/22

2/705/1630/22

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

25.05.2022 м. Умань

Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Єщенко О.І., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Косенівського ліцею Дмитрушківської сільської ради Уманського району Черкаської області про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконним рішенням посадової особи при здійсненні своїх повноважень,

ВСТАНОВИВ:

23.05.2022 ОСОБА_1 звернувся до Уманського міськрайонного суду Черкаської області з позовом до Косенівського ліцею Дмитрушківської сільської ради Уманського району Черкаської області про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконним рішенням посадової особи при здійсненні своїх повноважень, в якій просив суд: стягнути з відповідача (Косенівського ліцею Дмитрушківської сільської ради Уманського району Черкаської області) за рахунок державного бюджету на користь позивача ( ОСОБА_2 ) суму 200000 (двісті тисяч) гривень, як відшкодування моральної і матеріальної шкоди, завданої незаконними діями відповідача; суму судових витрат, які позивач поніс у зв`язку із розглядом даної справи, які орієнтовно складаються: з суми судового збору (визначеного судом), а також із суми витрат на виконання положень частини першої статті 177 ЦПК України 959,76 грн (дев`ятсот п`ятдесят дев`ять гривень 76 копійки) покласти на відповідача.

Перевіривши матеріали позовної заяви, суддя встановив таке.

Так, позовна заява повинна відповідати вимогам ст.ст. 175, 177 ЦПК України.

Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них.

Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом свої порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно з положеннями ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов`язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Відповідно до змісту позовної заяви позивач просить суд стягнути з відповідача суму 200000 грн (53995,49 грнматеріальна шкода (яка складається з: 1983,04 грн реальні збитки (надруковані паперові документи та їх копії, надруковані заяви і звернення по ходу справи; поштові відправлення переписки з органами і установами); 52012,45 грн упущена вигода (недоотримана заробітна плата); 146004,51 грнморальна шкода) як відшкодування моральної і матеріальної шкоди, завданої незаконними діями відповідача.

Таким чином, як убачається зі змісту позовної заяви, предмет спору становлять, крім упущеної вигоди (недоотриманої заробітної плати), в тому числі вимоги позивача про стягнення з відповідача матеріальної шкоди в розмірі 1983,04 грн реальні збитки (надруковані паперові документи та їх копії, надруковані заяви і звернення по ходу справи; поштові відправлення переписки з органами і установами). Зазначені збитки були понесені позивачем ОСОБА_1 під час розгляду в суді першої інстанції та суді апеляційної інстанції справи № 705/5388/21. А також моральна шкода в розмірі 146004,51 грн.

Відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

У позовній заяві позивач просив суд встановити суму судового збору, а також надати необхідні банківські реквізити для його оплати.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду.

Станом на 01 січня 2022 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становить2481,00 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання фізичною особою позовної заяви майнового характеру судовий збір справляється у розмірі 1 відсотка ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. За подання фізичною особою позовної заяви немайнового характеру судовий збір справляється у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

При цьомузгідно зп.1 ч.1ст.5Закону України«Про судовийзбір» відсплати судовогозбору підчас розглядусправи вусіх судовихінстанціях звільняються позивачі у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі

Згідно з ч. 2 ст. 133 ЦПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Відповідно до ч. 4 ст. 23 ЦК моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов`язана з розміром цього відшкодування.

Пунктом 2.2. Узагальненого науково-консультативного висновку стосовно визначення належності позовної вимоги про відшкодування моральної шкоди до вимог майнового чи немайнового характеру, викладеного в Листі ВАСУ від 01.01.2015, зазначено, що майновий чи немайновий характер позовної вимоги про відшкодування (компенсації) моральної шкоди залежить від наступного.

Згідно з ч. 3 ст. 23 ЦК України моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб. Аналіз цієї норми дає підстави зробити висновок про те, що позовна вимога про відшкодування моральної шкоди може полягати у відшкодуванні грошима, майном або в інший спосіб.

Отже, характер такої вимоги (майновий чи немайновий) є похідним від обраного позивачем (потерпілою особою) способу відшкодування моральної шкоди. Якщо позивач просить відшкодувати моральну шкоду грошима або майном, то така позовна вимога набуває майнового характеру. Якщо ж позивач вибрав інший спосіб відшкодування моральної шкоди, який не має грошового вираження (спростування неправдивих відомостей, прилюдне вибачення тощо), то така вимога є немайновою.Тому позовна вимога про відшкодування моральної шкоди грошима або майном є майновою, а вимога про відшкодування моральної шкоди в інший (немайновий) спосіб є немайновою вимогою.

Тобто, вимога про відшкодування моральної шкоди, що визначена у грошовому вимірі та що складає ціну матеріальних вимог, є майновою вимогою, а тому, судовий збір підлягає стягненню як за вимогу майнового характеру.

Наведене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в ухвалі від 08 листопада 2019 року у справі № 400/100/19 (К/9901/29662/19) та постанові від 28 листопада 2018 року у справі № 761/11472/15-ц (61-2367св18).

Таким чином, позивач має сплатити судовий збір за позовними вимогами майнового характеру про стягнення матеріальної і моральної шкоди у загальній сумі 147987 грн. 55 коп. (з яких: 1983,04 грн реальні збитки; 146004,51 грн моральна шкода) у розмірі 1 відсотка ціни позову, що становить 1479 грн. 88 коп.

Платiжнi реквiзити для перерахування судового збору в гривнях:

Отримувач коштів: ГУК у Черк.обл./тг м.Умань/22030101

Код отримувача (код за ЄДРПОУ): ГУК у Черк.обл./тг м.Умань/22030101

Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.)

Код банку отримувача (МФО): 899998

Рахунок отримувача: UA588999980313151206000023755

Код класифікації доходів бюджету: 22030101;

Призначення платежу: *;101;


(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом
(ПІБ чи назва установи, організації позивача),Уманський міськрайонний суд Черкаської області(назва суду, де розглядається справа).

Роз`яснити позивачу, що згідно з ч. 3 ст. 185 ЦПК України, якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені ст. ст. 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.

Керуючись ст. ст. 175, 177, 185 ЦПК України,

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Косенівського ліцею Дмитрушківської сільської ради Уманського району Черкаської області про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконним рішенням посадової особи при здійсненні своїх повноважень, залишити без руху.

Надати позивачу строк не більше десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви, зазначених в ухвалі.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя О.І. Єщенко

СудУманський міськрайонний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення24.05.2022
Оприлюднено24.06.2022
Номер документу104479986
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них

Судовий реєстр по справі —705/1884/22

Постанова від 22.12.2022

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Вініченко Б. Б.

Ухвала від 01.12.2022

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Вініченко Б. Б.

Ухвала від 15.11.2022

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Вініченко Б. Б.

Рішення від 13.10.2022

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Годік Л. С.

Ухвала від 21.06.2022

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Годік Л. С.

Ухвала від 15.06.2022

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Єщенко О. І.

Ухвала від 24.05.2022

Цивільне

Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Єщенко О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні