єдиний унікальний номер справи 546/66/22
номер провадження 1-кп/546/25/22
УХВАЛА
31 травня 2022 року м. Решетилівка
Решетилівський районнийсуд Полтавськоїобласті вскладі головуючого-судді ОСОБА_1 ,за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , обвинуваченого ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , вивчивши матеріали кримінального провадження за № 12020170310000199, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 22.06.2020 року, за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 15 ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст. 358 КК України, -
встановив:
До Решетилівського районного суду Полтавської області 01.02.2022 надійшов обвинувальний акт у кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 22.06.2020 за № 12020170310000199, за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 15 ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст. 358 КК України.
Ухвалою судді від 03 лютого 2022 року по вказаному кримінальному провадженні було призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 20 травня 2022 року було призначено кримінальне провадження до судового розгляду. Цією ж ухвалою суду позовну заяву прокурора було залишено без руху.
30 травня 2022 року до суду від прокурора ОСОБА_6 на виконання ухвали суду від 20 травня 2022 року надійшла заява з додатками (а.к.п. 113-118, 119-123).
В судовому засіданні прокурор ОСОБА_6 підтримав подану заяву та просив розглядати цивільний позов разом з обвинувальним актом у даному кримінальному провадженні.
Обвинувачений ОСОБА_4 та захисник ОСОБА_5 в питанні прийняття цивільного позову посилалися на розсуд суду, однак захисник зазначив, що за наявності юридичного відділу у Решетилівській міській раді з даним позовом мала б звернутися саме вона.
Суд заслухавши думку учасників кримінального провадження, дослідивши наявні матеріали кримінального провадження доходить наступних висновків.
У відповідності до норм ч. 1 ст. 61 КПК України цивільним позивачем у кримінальному провадженні є фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової та/або моральної шкоди та яка в порядку, встановленому цим Кодексом, пред`явила цивільний позов. Частиною 2 цієї статті визначено, що права та обов`язки цивільного позивача виникають з моменту подання позовної заяви органу досудового розслідування або суду.
Згідночастин 1,3статті 128КПК Україниособа,якій кримінальнимправопорушенням абоіншими суспільнонебезпечними діяннямизавдано майновоїта/абоморальної шкоди,має правопід часкримінального провадженнядо початкусудового розглядупред`явитицивільний позовдо обвинуваченого. Цивільнийпозов можебути поданийпрокурором увипадках,встановлених законом,також вінтересах громадян,які черезнедосягнення повноліття,недієздатність абообмежену дієздатністьнеспроможні самостійнозахистити своїправа.Прокурор,який пред`являєцивільний позову кримінальномупровадженні,повинен обґрунтуватинаявність підставдля здійсненняпредставництва інтересівгромадянина абодержави всуді,передбачених частиноючетвертою статті25Закону України«Про прокуратуру».
Відповідно до ч. 4ст. 128 КПК Україниформа та зміст позовної заяви повинні відповідати вимогам, встановленим до позовів, які пред`являються у порядку цивільного судочинства.
Частинами 1, 3, та 4 статті 23 Закону України «Про прокуратуру»визначено, що представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб`єктом владних повноважень.
На виконання ухвали суду від 20.05.2022 прокурор надав копію повідомлення в порядку ч.4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» до Решетилівської міської ради про те, що ним буде здійснюватися представництво інтересів Решетилівської міської ради шляхом подання позовної заяви (а.к.п.119-121). Тобто прокурор у даній справі навів підстави для представництва інтересів держави у суді.
Факт неподання міською радою позову, який би відповідав вимогам процесуального законодавства та відповідно мав змогу захистити інтереси жителів територіальної громади, свідчить про те, що указаний орган місцевого самоврядування неналежно виконує свої повноваження, у зв`язку з чим у прокурора виникають обґрунтовані підстави для захисту інтересів територіальної громади та звернення до суду з таким позовом.
Висновок суду базується на висновку Верховного Суду, викладеному у постанові від 02 квітня 2020 року у справі №645/7199/18.
Отже, враховуючи те, що цивільний позов по формі та змісту відповідає вимогам, встановленим до позовів, що пред`являються у порядку цивільного судочинства (ч. 4 ст. 128 КПК України) та поданий до початку судового розгляду, те, що прокурором повідомлено в порядку ч.4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» про намір подати цивільний позов, тому в даний час необхідно прийняти його до розгляду разом з кримінальним провадженням щодо ОСОБА_4 , відповідно, необхідно визнати Решетилівську міську раду Полтавської області цивільним позивачем, а обвинуваченого ОСОБА_4 цивільним відповідачем.
Керуючись ст. ст.61, 127,128 КПК України, суд, -
постановив:
Прийняти до розгляду разом з кримінальним провадженням цивільний позов прокурора Решетилівської окружної прокуратури ОСОБА_6 до обвинуваченого ОСОБА_4 , поданий в порядку статті 128 КПК України в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних відносинах - Решетилівської міської ради Полтавської області.
Визнати Решетилівську міську раду Полтавської області в даному кримінальному провадженні цивільним позивачем, а обвинуваченого ОСОБА_4 визнати цивільним відповідачем за вищевказаним цивільним позовом.
Надати можливість ОСОБА_4 подати відзив у письмовій формі щодо заявлених позовних вимог вказаного вище позивача в строк до 15 червня 2022 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Решетилівський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 31.05.2022 |
Оприлюднено | 24.01.2023 |
Номер документу | 104548821 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг Зловживання владою або службовим становищем |
Кримінальне
Решетилівський районний суд Полтавської області
Зіненко Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні