ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
УХВАЛА
про залишення апеляційної скарги без руху
"30" травня 2022 р. Справа№ 911/600/21
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Попікової О.В.
суддів: Корсака В.А.
Ходаківської І.П.
розглянувши матеріали апеляційної скарги Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські регіональні електромережі"
на рішення Господарського суду Київської області від 06.09.2021 (повний текст складено 05.10.2021)
у справі № 911/600/21 (суддя Христенко О.О.)
за позовом Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські регіональні електромережі"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Омстронг"
про стягнення 546 407,19 грн,-
в с т а н о в и в :
Рішенням Господарського суду Київської області від 06.09.2021 у задоволенні позовних вимог Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські регіональні електромережі" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Омстронг" про стягнення 546 407,19 грн. відмовлено повністю.
Не погодившись із прийнятим судовим рішенням, Приватне акціонерне товариство "ДТЕК Київські регіональні електромережі" вперше звернулось до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою.
Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04.11.2021 було сформовано сформовано колегію суддів у складі: головуючий суддя Гаврилюк О.М, судді Сулім В.В., Ткаченко Б.О.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 09.11.2021 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські регіональні електромережі"; призначено справу до розгляду.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 20.01.2022 апеляційне провадження за апеляційною скаргою Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські регіональні електромережі" на рішення Господарського суду Київської області від 06.09.2021 у даній справі закрито. З мотивувальної частини ухвали вбачається, що підставою для закриття апеляційного провадження стала відсутність повноважень у особи, яка підписала апеляційну скаргу, оскільки видана на її ім`я довіреність, примірник якої міститься в матеріалах справи, є простроченою і повноваження особи, яка підписала апеляційну скаргу закінчилися ще 31.03.2021.
16.02.2022 Приватне акціонерне товариство "ДТЕК Київські регіональні електромережі" вдруге звернулось до Північного апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою на рішення Господарського суду Київської області від 06.09.2021 у даній справі; до апеляційної скарги, зокрема, додано довіреність на особу, яка її підписала, датовану 15.04.2021 зі строком дії до 31.03.2022.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.04.2022 було сформовано сформовано колегію суддів у складі: головуючий суддя Попікова О.В., судді Корсак В.А., Ходаківська І.П.
Супровідним листом від 12.05.2022 №09-14/198/22 справу №911/600/21 передано від судді Гаврилюка О.М. головуючому судді Попіковій О.В. для розгляду апеляційної скарги Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські регіональні електромережі".
Дослідивши матеріали поданої апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про залишення її без руху з таких підстав.
Відповідно до ч. 3 статті 258 ГПК України до апеляційної скарги додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо скарга подана представником і в справі немає підтвердження його повноважень; 2) докази сплати судового збору; 3) докази надсилання копії скарги іншій стороні у справі; 4) докази, що підтверджують дату отримання копії оскаржуваного судового рішення суду першої інстанції, за наявності.
Розглянувши заявлене скаржником клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає таке.
Відповідно до п. 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, установленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Справедливість судового рішення вимагає, аби такі рішення достатньою мірою висвітлювали мотиви, на яких вони ґрунтуються. Межі такого обов`язку можуть різнитися залежно від природи рішення і мають оцінюватись у світлі обставин кожної справи. Національні суди, обираючи аргументи та приймаючи докази, мають обов`язок обґрунтувати свою діяльність шляхом наведення підстав для такого рішення. Таким чином, суди повинні дослідити основні доводи (аргументи) сторін та з особливою прискіпливістю й ретельністю - змагальні документи, що стосуються прав і свобод, гарантованих Конвенцією.
У п. 53 рішення від 08.04.2010 у справі «Меньшакова проти України» ЄСПЛ зазначив, що право на суд не є абсолютним і може підлягати легітимним обмеженням у випадку, коли доступ особи до суду обмежується або законом, або фактично таке обмеження не суперечить п. 1 ст. 6 Конвенції, якщо воно не завдає шкоди самій суті права і переслідує легітимну мету, за умови забезпечення розумної пропорційності між використовуваними засобами та метою, яка має бути досягнута (див. п. 57 рішення від 28.05.1985 у справі «Ашинґдейн проти Сполученого Королівства» (Ashingdane v. the United Kingdom), series A, № 93).
Статтею 55 Конституції України встановлено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Пунктом 1 ч. 2 статті 129 Конституції України визначено, що основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Право на звернення до суду не є абсолютним, оскільки воно реалізується тільки в порядку і спосіб, встановлені законом.
Частинами 1, 2 статті 256 ГПК України встановлено, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; 2) ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Згідно з ч. 1 статті 119 ГПК України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними.
Зі змісту наведеної правової норми вбачається, що законодавець не передбачив обов`язок суду автоматично поновлювати пропущений строк за наявності відповідного клопотання заявника, оскільки в кожному випадку суд має чітко визначити, з якої саме поважної причини такий строк було пропущено та чи підлягає він поновленню.
При цьому ГПК України не пов`язує право суду відновити пропущений строк з певним колом обставин, що спричинили пропуск строку. Отже, в кожному випадку суд з урахуванням конкретних обставин пропуску строку оцінює докази, що наведені в обґрунтування клопотання про його відновлення, та робить мотивований висновок щодо поважності чи неповажності причин пропуску строку.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом (ч. 3 статті 13 ГПК України).
Зокрема п. 4 ч. 3 статті 258 ГПК України унормовано, що до апеляційної скарги додаються докази, що підтверджують дату отримання копії оскаржуваного судового рішення суду першої інстанції, за наявності.
Приватне акціонерне товариство "ДТЕК Київські регіональні електромережі" в обґрунтування своєї заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження зазначає, що в умовах карантину виготовлення та отримання представником позивача довіреності було дещо ускладнено, довіреність 126/2021 від 08.12.2020 припинила свою дію 31.03.2021. Нову довіреність №488/2021 було виготовлено та видано 15.04.2021.
28.04.2021 представники сторін в судове засідання в суді першої інстанції не з`явились у зв`язку з коронавірусними обмеженнями. 26.05.2021 належним чином засвідчену копію цієї довіреності було надано до суду в судовому засіданні, представник позивача був допущений до судового процесу. З невідомих причин, документ не було долучено до матеріалів справи.
З приводу таких доводів, колегія суддів зазначає, що як вбачається із протоколу судового засідання Господарського суду Київської області від 26.05.2021 повноваження представника позивача Тимошенко О.В. підтверджувались довіреністю №126/2021 від 08.12.2020, про що чітко вказано в протоколі. Тобто, слова скаржника про подання в судовому засіданні 26.05.2021 іншої довіреності на підтвердження повноважень Тимошенко О.В. нічим не підтверджені, навпаки, спростовуються протоколом судового засідання від 26.05.2021.
Колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне роз`яснити Приватному акціонерному товариству "ДТЕК Київські регіональні електромережі", що згідно з ч. 1 статті 119 ГПК України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними. Учасник справи має право на поновлення пропущеного строку, проте для цього необхідно заявити відповідне клопотання, обґрунтувати поважність причин пропуску такого строку та надати суду відповідні докази (зазначеної позиції дотримується Верховний Суд в ухвалах від 11.01.2021 у справі № 904/440/20, від 11.01.2021 у справі № 910/182/20, від 24.12.2020 у справі № 910/5349/19, від 15.12.2020 у справі № 915/35/20 та ін.).
Наведені скаржником причини пропуску строку на повторне подання апеляційної скарги не є тими поважними, об`єктивними та такими причинами, що не залежали від волі скаржника, а є сугубо такими, що знаходились в площині повноважень вирішення скаржника та залежали від уважності його працівників.
Згідно з ч. 3 статті 260 ГПК України апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 256 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції із заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.
За таких обставин апеляційна скарга підлягає залишенню без руху також з метою надання стороні можливості виправити вищенаведений недолік шляхом подання в строк, визначений цією ухвалою, клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження ухвали з відповідним обґрунтуванням та доказами.
Керуючись статтями 234, 256, 258, 260 ГПК України, апеляційний господарський суд,-
У Х В А Л И В :
1. Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські регіональні електромережі" на рішення Господарського суду Київської області від 06.09.2021 у справі № 911/600/21 залишити без руху.
2. Роз`яснити Приватному акціонерному товариству "ДТЕК Київські регіональні електромережі" право подати заяву для поновлення строку на апеляційне оскарження із зазначенням підстав поновлення та доказів на їх підтвердження протягом десяти днів з дня вручення даної ухвали.
3. Роз`яснити Приватному акціонерному товариству "ДТЕК Київські регіональні електромережі", що у випадку не усунення у встановлений термін недоліків, апеляційну скаргу буде повернуто скаржнику або відмовлено у відкритті апеляційного провадження.
Північний апеляційний господарський суд повідомляє про можливість подати процесуальні документи, письмові та електронні докази на електронну адресу суду, через особистий кабінет в системі «Електронний суд», поштою, факсом або дистанційні засоби зв`язку, вчинити інші процесуальні дії в електронній формі з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису.
Відповідно до ч. 2 статті 235 ПІК України ухвала набирає законної сили з моменту їх підписання та не підлягає касаційному оскарженню.
Головуючий суддя О.В. Попікова
Судді В.А. Корсак
І.П. Ходаківська
Суд | Північний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 29.05.2022 |
Оприлюднено | 25.06.2022 |
Номер документу | 104560315 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Північний апеляційний господарський суд
Попікова О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні