Справа № 551/395/22
Провадження № 1-кс/551/135/22
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про скасування арешту майна
09 червня 2022 року селище Шишаки
Слідчий суддя Шишацького районного суду Полтавської області ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , заявника адвоката ОСОБА_3 (приймає участь в судовому засіданні дистанційно поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів) розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду селища Шишаки Миргородського району Полтавської області клопотання про скасування арешту майна у кримінальному провадженні № 42022200000000055 від 05 травня 2022 року,
ВСТАНОВИВ:
07 червня 2022 року до слідчого судді Шишацького районного суду Полтавської області надійшло клопотання адвоката ОСОБА_3 в інтересах власника майна ОСОБА_4 про скасування арешту майна, яке було виучено 18 травня 2022 року під час проведення обшуку в приміщені магазину «САМ-маркет» за адресою: АДРЕСА_1 та в подальшому арештоване ухвалою слідчого судді Шишацького районного суду Полтавської області ОСОБА_1 від 20 травня 2022 року.
Клопотання обґрунтоване тим, що арештоване майно не має відношення до кримінального провадження 42022200000000055 від 05 травня 2022 року, яке розпочато за фактом крадіжок гуманітарної допомоги на території м. Суми та Сумської області, натомість його легальне придбання ОСОБА_4 підтверджується відповідною документацією. При цьому вилучення вказаного майна у його власника негативним чином впливає, як на його підприємницьку діяльність, так і на продовольчу безпеку мешканців м. Суми в умовах воєнного стану.
В судовому засіданні представник власника майна своє клопотання підтримав з мотивів наведених у ньому. На запитання суду пояснив, що до теперішнього часу вилучене майно його власнику не повернуто, його клієнт у кримінальному проваджені не допитувався. Вважає, що органи досудового розслідування з моменту вилучення майна мали достатньо часу для встановлення походження вилученого майна та висновку про те, що воно не належить до гуманітарної допомоги.
Про час та місце розгляду клопотання судом каналами електронної пошти було повідомлено СВ Охтирського РВП ГУНП в Сумській області, Охтирську окружну прокуратуру та заступника начальника відділу Сумської обласної прокуратури ОСОБА_5 , з направленням їм сканкопій клопотання з додатками.
Вищевказані особи в судове засідання не з`явились, свою позицію щодо змісту клопотання не висловили.
Заслухавши пояснення особи, яка звернулась з клопотанням, дослідивши матеріали клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя вважає клопотання обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню в частині скасування арешту продовольчих товарів, виходячи з нижче вказаного.
Відповідно до ч. 1-2 ст. 174 КПК України підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження - судом.
Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
Слідчим відділом Охтирського РВП ГУНП в Сумській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022200000000055, яке розпочато 05.05.2022 за фактом виявлення правоохоронними органами ознак систематичних крадіжок гуманітарної допомоги, яка надходить до Сумської області та здійснення її незаконної реалізації на території м. Суми та Охтирського району Сумської області.
Попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення ч.4 ст. 185 КК України. Досудове розслідування здійснюється групою слідчих. Процесуальне керівництво здійснюється Охтирською окружною прокуратурою та Сумською обласною прокуратурою.
18.05.2022 на підставі ухвали слідчого судді Шишацького районного суду Полтавської області від 16.05.2022 прокурором у кримінальному провадженні проведено обшук у приміщеннях магазину «САМ-маркет», розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , у ході якого було вилучено продовольчі товари іноземного виробництва, пакунки яких не містять інформацію про продукт державною мовою та оригінали документів про транспортування вищевказаних продовольчих товарів.
Постановою прокурора від 19.05.2022 вилучені продовольчі товари, а також документи про їх придбання і транспортування визнано речовим доказом у кримінальному провадженні № 42022200000000055 від 05.05.2022. Продовольчі товари передано на зберігання до ГУНП в Сумській області.
На підставі відповідного клопотання прокурора ухвалою слідчого судді Шишацького районного суду Полтавської області від 20 травня 2022 року було накладене арешт на вищенаведене тимчасово вилучене майно.
При цьому розгляд клопотання було здійснено без участі власника майна або його представника через відсутність у суду технічної можливості для їх своєчасного повідомлення, що унеможливило надання ними слідчому судді своїх пояснень та доказів на їх підтвердження.
Як слушно зазначив представник власника майна кримінальне провадження № 42022200000000055 від 05.05.2022 розпочато за фактами крадіжок гуманітарної допомоги, яка надходить до Сумської області та здійснення її незаконної реалізації на території м. Суми та Охтирського району Сумської області.
Тобто основною складовою предмету доказування у даному кримінальному провадженні є належність вилучених товарів до складу викраденої гуманітарної допомоги та їх подальша незаконна реалізація.
Під час вилучення та арешту наведеного в клопотанні майна основна увага була приділена тому факту, що в супереч вимогам ст. 10 Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» на них була відсутня інформація щодо них державною мовою, натомість всі написи зроблені іноземною мовою. Саме даний факт викликав у органу досудового розслідування та слідчого судді розумну підозру того, що вилучене майно належить до гуманітарної допомоги.
При цьому закріплені у КПК принципи публічності та презумпції невинуватості покладає обов`язок підтвердження чи спростування підозри належності вилученого майна до викраденої гуманітарної допомоги саме на слідчого та/або прокурора.
Незважаючи на дані принципи, а також на те, що арешт майна є тимчасовим заходом забезпечення кримінального провадження, який повинен мінімально допустимо обмежувати право власності та не створювати негативних наслідків для власників майна, слідчий та прокурор за 22 дні, що минули з моменту вилучення майна не спромоглися довести або спростувати те, що воно належить до викраденої гуманітарної допомоги і встановити джерела та шляхи його потрапляння в розпорядження особи у якої вказане майно було вилучене.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 234 від 09.03.2022 на період воєнного стану оператори ринку харчових продуктів, які внаслідок воєнних (бойових) дій не в змозі виконати вимоги статті 10 Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» щодо інформації про імпортовані харчові продукти, можуть здійснювати реалізацію харчових продуктів на митній території України, інформація про які викладена мовою, відмінною від державної. При цьому партії зазначених харчових продуктів повинні супроводжуватися обов`язковою інформацією про харчовий продукт, викладеною державною мовою.
Власником майна надані докази того, що вказані у клопотанні товари були придбанні ним у інших суб`єктів підприємницької діяльності та доставлені йому в законний спосіб. При цьому супроводжуючи документи мають інформацію про товар державною мовою.
Також судом враховано, що вилучене майно не містить на собі явних слідів кримінального правопорушення, належним чином описано у відповідному протоколі обшуку та сфотографоване, а отже у кримінальному провадженні достатнім чином зафіксоване його найменування, кількість, маркування тощо.
Відповідно до п. 1 ч. 6 ст. 100 КПК України речові докази, що не містять слідів кримінального правопорушення, у вигляді предметів, великих партій товарів, зберігання яких через громіздкість або з інших причин неможливо без зайвих труднощів або витрати по забезпеченню спеціальних умов зберігання яких співмірні з їх вартістю, а також речові докази у вигляді товарів або продукції, що піддаються швидкому псуванню повертаються власнику (законному володільцю) або передаються йому на відповідальне зберігання, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження.
Враховуючи вищенаведене та зважаючи на те, що вилучене майно має обмежені строки реалізації та певні умови зберігання, які органи досудового розслідування не в змозі забезпечити в повному обсязі, з метою недопущення завдання майнової шкоди власнику тимчасово вилученого майна, слідчий суддя вважає необхідним скасувати арешт та повернути власнику продовольчі товари іноземного виробництва, пакунки яких не містять інформацію про продукт державною мовою, а саме: шпроти в олії «Pirat», 170 гр. 4 шт.; філе скумбрії «Poseidon», 300 гр. 9 шт.; шпроти в олії «МК», 250 гр., в скялній банці 16 шт.; паштет «Mazowiecui», 300 гр. 9 шт.; паштет «Рprobien», 300 гр. - 9 шт.; паштет курячий «Pamapol», 390 гр. 17 шт.; горошок зелений «МК», 400 гр. 35 шт.; тунець консервований «МК», 170 гр. 3 шт.; олія оливкова «Bertolli» 1 літр, ж/б - 3 шт.; олія оливкова «Vesuvio», 5 літрів, ж/б - 2 шт.; олія оливкова «Vesuvio», 1 літр, ж/б - 11 шт.; олія оливкова «Vesuvio», тубус, 1 літр, ж/б, зеленого кольору - 18 шт. (3 упаковки мають пошкодження у вигляді вм`ятин); олія оливкова «Vesuvio», тубус, 1 літр, ж/б, бордового кольору - 9 шт. (7 упаковок мають пошкодження у вигляді вм`ятин); олія оливкова «Fraubivo», скло, 1 літр 6 шт.; олія оливкова «Vesuvio», 1 літр, тетрапак - 3 шт.; кукурудза консервована «МК», ж/б, 400 гр. - 8 шт.; манго консервоване «МК», ж/б, 425 гр. 4 шт.; ананас консервований «МК», ж/б, 565 гр. -19 шт.; арахісове масло «Cina» червоного кольору, 350 гр. 7 шт.; арахісове масло «Cina» синього кольору, 350 гр. 10 шт.; шоколадно-горіхова паста «Nussolok», 400 гр. 33 шт.; шоколадний крем «Nussmilk», шоколадно-горіховий смак 400 гр. 1 шт.; шоколадний крем «Nussmilk», шоколадно-молочний смак 400 гр. 5 шт.; макарони «Barilla Maccheroni» 500 гр. 6 шт.; макарони «Barilla Silini vermicelles» 500 гр. 4 шт.; вівсяні пластівці «Nordwaldtaler» 500 гр. 4 шт.; макарони «Combino Maccheroni» 500 гр. 5 шт.; макарони «Combino Fussilli» 500 гр. 13 шт.; макарони «Combino Farfalle» 500 гр. 1 шт.; макарони Combino, Penne Rigato, 500 гр., 13 шт.; рис Plony Natury, 1 кг, 5 шт.; консерва філе макрелі Nixe, 125 гр., 5 шт.; консерва лосось МК, 125 гр., 2 шт.; печиво Griesson Duo Keks, 500 гр., 12 шт.; печиво Hit, горіховий, 220 гр., 10 шт.; печиво Hit, ваніль, 220 гр., 17 шт.; печиво Hit, шоколад, 220 гр., 8 шт.; печиво Hit, шоколад флавер, 220 гр., 1 шт.; печиво Hit, карамель, 220 гр., 10 шт.; пряники Cukiernia Roza, 200 гр., 37 шт.; пряники Fiesta, 400 гр., 5 шт.; чіпси Pringles, кетчуп, 165 гр., 49 шт.; чіпси Pringles, сіль/перець, 165 гр., 32 шт.; чіпси Pringles, сир/цибуля, 165 гр., 7 шт.; чіпси Pringles, сметана/цибуля, 165 гр., 2 шт., 1 має пошкодження упаковки; чіпси Pringles, паприка, 165 гр., 39 шт.; чіпси Pringles, оригінал, 200 гр., 18 шт.; чіпси Pringles, оригінал, 165 гр., 31 шт.; чіпси Pringles, сіль, 165 гр., 24 шт.; чіпси Pringles, гострий чілі, 200 гр., 25 шт.; чіпси Pringles, барбекю, 160 гр., 1 шт.; чіпси Pringles, гострий перець, 165 гр., 26 шт.; чіпси Pringles, гострий соус, 160 гр., 27 шт.; чіпси Pringles, гострий перець, 200 гр., 24 шт.; сок Garden, мультивітамін, тетрапак, 2 л., 34 шт.; сок Garden, апельсин, тетрапак, 2 л., 14 шт.; какао Kruger, 200 гр., 8 шт., 7 з них мають пошкодження упаковки; чай Rodzinna, 112 гр., 11 шт.; чай Loyd, чорниця, 40 гр., 9 шт.; чай Loyd, полуниця, 40 гр., 3 шт.; чай Loyd, вишня, 40 гр., 12 шт.; чай Loyd, малина/лимон, 40 гр., 9 шт.; чай Loyd, малина/полуниця, 40 гр., 4 шт.; чай Loyd, яблуко/шипшина, 40 гр., 51 шт.; чай Loyd, ваніль/полуниця, 40 гр., 5 шт.; чай Loyd, журавлина/імбир, 40 гр., 3 шт.; чай Loyd, апельсин, 40 гр., 8 шт.; вермішель Rollton курка з перцем, 6 упаковок по 24 шт та 1 упаковка, в якій 22 шт.; вермішель Rollton сир/зелень, 1 упаковка, в якій 20 шт.; кава мелена Lavazza Crema Gusto, 250 гр., 3 упаковки, в кожній по 6 шт.; кава мелена Lavazza Rossa, 250 гр., 2 упаковки, в кожній по 6 шт.; кава мелена Movenpick, 500 гр., 8 шт.; кава мелена Dallmayr Prodomo, 500 гр., 12 шт.; какао Kruger, 200 гр., 10 шт.; кава розчинна, Cafe dor, 200 гр., 12 шт.; кава розчинна, Romanica Gold, 200 гр., 30 шт.; кава мелена Lavazza ОRО, 250 гр., 3 шт.; кава зернова Brasil, 1 кг., 4 шт.; олія оливкова Vesuvio, 1 л., 5 шт, 1 з яких має пошкодження; попкорн, карамель, 170 гр., 2 шт.
При цьому слідчий суддя вважає необхідним залишити арешт на вилучені під час обшуку документи щодо походження даних товарів.
Керуючись вимогами ст.ст. 98, 100, 170-174, 309 КПК України, слідчий суддя,
УХВАЛИВ:
Клопотання про скасування арешту майна задовольнити частково.
У кримінальному провадженні № 42022200000000055 від 05 травня 2022 року скасувати арешт майна у вигляді продовольчих товарів іноземного виробництва, пакунки яких не містять інформацію про продукт державною мовою, які були вилучені під час проведення обшуку 18.05.2022 у приміщеннях магазину «САМ-маркет», розташованого за адресою: м. Суми, вул. Харківська, 9 (арешт накладено ухвалою слідчого судді Шишацького районного суду Полтавської області ОСОБА_1 від 20.05.2022 у справі № 551/395/22, провадження 1-кс/551/100/22).
Дані товари негайно повернути їх власнику ОСОБА_4 .
Залишити чинним арешт майна у вигляді документів про придбання і транспортування вищевказаних продовольчих товарів, а саме: копія договору поставки № 0201 від 06.05.2022 на 2 арк.; копії платіжних доручень № 114, 559, 614, 1537, 1906 від 20.04.2022 на 5 арк.; копії видаткових накладних № 190747930 на 10 арк. та № 191771102 на 3 арк.
Вказана ухвала підлягає негайному виконанню прокурором.
Копію ухвали вручити учасникам кримінального провадження.
Ухвала може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її винесення чи отримання її копії особами, які не приймали участь в судовому розгляді.
Повний текст ухвали проголошено 09 червня 2022 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Шишацький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 09.06.2022 |
Оприлюднено | 24.01.2023 |
Номер документу | 104696181 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про скасування арешту майна |
Кримінальне
Шишацький районний суд Полтавської області
Сиволап Д. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні