Справа №569/4485/22
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 червня 2022 року м.Рівне
розглянувши у відкритому судовому засіданні в мiстi Рiвне цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Перший Промінь 7Б» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, стягнення трьох процентів річних та інфляційних втрат, -
ВСТАНОВИВ:
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Перший промінь 7 Б» звернулося до суду з позовом, в якому просить стягнути ОСОБА_1 заборгованість за житлово-комунальні послуги в сумі 37 995,51 грн - основна сума заборгованості, 5 440,15 - інфляційні втрати, 2 130,03 - три відсотка річних та судові витрати.
Ухвалою суду від 03 травня 2022 року відкрито спрощене позовне провадження по справі.
У судове засідання представник позивача не з`явився, подав до суду заяву з клопотанням про розгляд справи без його участі в якій зазначив, що позовні вимоги він підтримує в повному обсязі, проти заочного розгляду справи не заперечує.
Відповідач в судове засідання не з`явився жодного разу, хоча належним чином повідомлявся про час, дату і місце проведення судових засідань. Про причини неявки суд не повідомив, відзив не подав і представник позивача не заперечує проти вирішення справи в заочному порядку, таким чином суд проводить розгляд справи на підставі ст. 280 ЦПК України в заочному порядку, на підставі наявних у справі даних та доказів за згодою позивача.
Згідно з ч.2 ст.247 Цивільного процесуального кодексу України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи і наявні в них докази, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , власниця квартири АДРЕСА_1 , що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майнота є співвласником багатоквартирного будинку в якому створено ОСББ «Перший промінь 7 Б».
27 вересня 2019 року установчими зборами за адресою: Перший промінь, 7 Б було створено Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Перший промінь 7 Б», затверджено статут ОСББ, обрано статутні органи ОСББ, затверджено тариф на утримання будинку та вирішено інші питання.
04.10.2019 року буловнесено відповіднівідомості до Єдиного Державногореєстру юридичнихосіб, фізичних осіб-підприємцівта громадських формувань, щодо реєстрації об`єднання співвласників багатоквартирного будинку та присвоєно йому ідентифікаційний код юридичної особи 43269902, що підтверджується відповідною випискою з Державного реєстру.
Відповідно доп.1 Розділу 2 Статуту об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Перший промінь 7Б», метою створення об`єднання є забезпечення захисту прав співвласників та дотримання ними обов`язків, щодо належного утримання та використання спільного майна багатоквартирного будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим Статутом.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 4, 7 ст. 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» (далі по тексту Закон «2866-ІІІ») об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Об`єднання створюється як непідприємницьке товариство для здійснення функцій, визначених законом. Порядок надходження і використання коштів об`єднання визначається цим Законом та іншими законами України. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отримані житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Об`єднання відповідає за своїми зобов`язаннями коштами і майном об`єднання, від свого імені набуває майнові і немайнові прав та обов`язки, виступає позивачем та відповідачем у суді. Об`єднання не несе відповідальності за зобов`язання співвласників.
04 жовтня 2019 року загальними зборами ОСББ було затверджено відповідний кошторис та новий тариф на обслуговування будинку, а саме було внесено диференціацію щодо розміру тарифу на обслуговування будинку залежно від виду об`єкта нерухомого майна (квартира або нежитлове приміщення), так 27 вересня 2019 року на установчих зборах було затверджено тариф в розмірі 7 грн. 90 коп. (для житлових та нежитлових приміщень), а вже загальними зборами від 04 жовтня 2019 року він становив 7 грн. 90 коп. (для житлових приміщень квартир) та 2 грн. 90 коп. для нежитлових приміщень.
При цьому суд зазначає, що диференціація щодо розміру тарифу на обслуговування будинку залежно від виду об`єкта нерухомого майна (квартира або нежитлове приміщення) не суперечить практиці Верховного суду та підтверджується відповідною постановою від 04 червня 2018 року у справі № 753/10763/17 (провадження № 61-17155св18) та постановою від 27 червня 2020 року у справі № 761/26815/17 (провадження № 61-16353сво18).
Відповідні рішення прийняті у відповідності до ст. 10 Закону «2866-ІІІ», адже вищим органом управління ОСББ є загальні збори ОСББ, до виключної компетенції загальних зборів ОСББ належить затвердження кошторису ОСББ та визначення порядку сплати, переліку, та розмірів платежів співвласників.
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» (далі по тексту Закон «417-VIII») власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку можуть бути фізичні та юридичні особи, територіальні громади, держава.
Відповідно до визначень наведених уЗаконі «417-VIII» та Законі «2866-ІІІ» співвласник багатоквартирного будинку власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку.
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, відповідач у справі володіє об`єктом нерухомого майна, а саме: 1) реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1910023156101; об`єкт нерухомого майна: нежитлове приміщення, на групу нежитлових приміщень № 4, об`єкт житлової нерухомості: Ні; загальна площа об`єкта (кв.м): 623,9; адреса: АДРЕСА_1.
Оскільки, вищенаведене приміщення розташоване у будинку по вул. Перший промінь 7Б , то відповідно до Закону «417-VIII» та Закону «2866-III» власник даних приміщень у багатоквартирному будинку є співвласником багатоквартирного будинку, а від так в нього виникають відповідні права та обов`язки, що регулюються цими Законами.
Стаття 6 Закону «417-VIII» визначає права співвласників багатоквартирного будинку. За змістом пунктів 1, 2 ч. 1 цієї статті співвласники багатоквартирного будинку мають право вільно користуватися спільним майном багатоквартирного будинку з урахуванням умов та обмежень, встановлених законом та рішенням співвласників, брати участь в управлінні багатоквартирним будинком особисто або через представника.
Відповідно до п.п. 1, 2, 5, 10 ст. 7 Закону «417-VIII» співвласник зобов`язаний: забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку; забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку; виконувати рішення зборів співвласників; своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.
Кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частики співвласника.
Відповідно дост.15 Закону «2866-ІІІ» співвласники зобов`язані: виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; використовувати приміщення за призначенням дотримуватися правил користування приміщеннями; забезпечувати збереження приміщень, брати участь у проведенні їх реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення; забезпечувати дотримання вимог житлового і містобудівного законодавства щодо проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення приміщень або їх частин; недопускати порушення законних прав та інтересів інших співвласників; дотримуватися вимог правил утримання житлового будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки, санітарних норм; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі; відшкодовувати збитки, заподіяні майну інших співвласників; виконувати передбачені статутними документами обов`язки перед об`єднанням; запобігати псуванню спільного майна, інформувати органи управління об`єднання про пошкодження та вихід з ладу технічного обладнання; дотримуватися чистоти у місцях загального користування та тиші згідно з вимогами, встановленими законодавством.
Аналогічні вимоги містять положення частини четвертої статті 319, статті 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Так, згідно інформації з Державного реєстру, ОСОБА_1 , стала власником відповідного нежитлового об`єкту нерухомого майна з листопада 2019 року, відтак і обов`язок сплати внесків і платежів на ОСББ в неї виникли з того ж моменту.
Відповідно додовідок-розрахунків заборгованості, заборгованість станом на 11.04.2022 року перед ОСББ «Перший промінь 7Б» по об`єкту нерухомого майна з реєстраційним номером: 1910023156101, становить 37 995 (тридцять сім тисяч дев`ятсот дев`яносто п`ять) грн. 51 коп.
Згідно п. 5. ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (далі по тексту Закон «2189-VIII») житлово-комунальні послуги результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону «2189-VIII» до житлово-комунальних послуг належать: житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком.
Послуга зуправління багатоквартирним будинком включає: забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку.
Згідно п.п.1,5,10 ч.2 ст.7 Закону «2189-VIII» індивідуальний споживач зобов`язаний: укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом; оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами; у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги сплачувати пеню в розмірах, установлених законом або договорами про надання житлово-комунальних послуг. Судом встановлено, що між позивачем та відповідачем відсутній відповідний договір, оскільки останній уникає укладання такого договору, проте статтею 22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» власник приміщення зобов`язаний укласти договір про обслуговування та оплату комунальних послуг з управителем незалежно від членства в об`єднанні. Відмова від укладання договору, або не сплата рахунків не допускається. Такі дії є порушенням прав інших членів об`єднання і підставою для звернення до суду про стягнення заборгованості із плати за відповідними рахунками у примусовому порядку. Власники несуть відповідальність за своєчасність здійснення платежів на рахунок ОСББ (управителя) незалежно від використання приміщень особисто чи надання належних їм приміщень в оренду,якщо інше не передбачено договором. Частиною 1, статтею 9 Закону «2189-VIII» передбачено, що споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору. Тобто відсутність між сторонами договору не може слугувати підставою для звільнення споживача від оплати отриманих послуг.
Відтак, відмова споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача) від укладання договору з виконавцем (надавачем) комунальної послуги не звільняє його від обв`язку оплатити фактично спожитої комунальної послуги, наданої таким виконавцем (надавачем). Таким чином , згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг. Аналогічна позиція висвітлена Верховним судом упостанові від 13 листопада 2019 року у справі № 686/14833/15-ц (провадження 61-26205св18), постановою від 19 серпня 2019 року у справі № 641/7403/16-ц (провадження 61-33897св18).
Відповідно до ст.ст. 525, 526, 527 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання не допускається.
З огляду на характер спірних правовідносини, які виникли між сторонами, вони є грошовим зобов`язанням, в якому, серед інших прав і обов`язків сторін, на боржників покладено виключно певний цивільно-правовий обов`язок з оплати отриманих житлово-комунальних послуг, якому кореспондує право вимоги кредитора (частина перша статті 509 ЦК України) вимагати сплати грошей за надані послуги.
Крім того обов`язок сплати за надані й спожиті послуги випливає також з положення частини першої статті 11 ЦК України про те, що цивільні права та обов`язки випливають із дій осіб, що передбачені актом цивільного законодавства. Відмова споживача послуг від укладання договору втакому разі суперечить вимогам частини третьої статті 6, статей 627, 630 ЦК України.
Враховуючи вищевикладене, заборгованість відповідача за надані житлово-комунальні послуги становить 37 995,51 грн.
З огляду на юридичну природу правовідносин сторін як грошових зобов`язань на них поширюється дія частини другої статті 625 ЦК України як спеціального виду цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов`язання. Правова норма щодо відповідальності боржника за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги у вигляді пені не включає застосування правових норм, установлених у частині другій статті 625 ЦК України. Інфляційне нарахування на суму боргу за порушення боржником грошового зобов`язання, вираженого в національній валюті, та 3 % річних від простроченої суми полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за неправомірне користування утриманими грошовими коштами, що підлягають сплаті кредиторові. Аналогічна правова позиція висвітлена Верховним судом у постановах від 18 березня 2019 року у справі № 210/5796/16-ц (провадження № 61-1647св17), від 19 серпня 2019 року у справі № 462/4403/15-ц (провадження 61-33073св18), від 01 серпня 2019 року у справі № 644/5029/16-ц (провадження № 61-27671св18), від 03 липня 2019 року у справі № 640/17718/16-ц (провадження № 61-26541св18), від 19 серпня 2019 року у справі № 462/4403/15-ц (провадження № 61-33073св18), від 10 жовтня 2019 року у справі № 205/1460/15-ц (провадження № 61-13198св19), від 16 жовтня 2019 року у справі № 127/29935/18 (провадження № 61-13481св19).
Так, статтею 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема і сплата неустойки, а тому, зазначені нарахування у ст. 625 ЦК України підлягають стягненню саме при наявності протиправного невиконання (неналежного виконання) грошового зобов`язання. Тобто, проценти, що стягуються за прострочення виконання грошового зобов`язання за частиною другою статті 625 ЦК України є спеціальним видом відповідальності за таке порушення зобов`язання.
Нарахування інфляційних втрат на суму боргу та трьох процентів річних відповідно до статті 625 ЦК України є мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації боржника за неналежне виконання зобов`язання.
У своїй позовній заяві позивач здійснює обрахунки відповідних інфляційних втрат та трьох процентів річних, які суд вважає обґрунтованими, серед яких 5 440,15 грн. інфляційні втрати та 2 160,03 грн. 3 % річних.
За таких обставин позовні вимоги в частині стягнення інфляційних втрат та трьох процентів річних від простроченої суми також підлягають до задоволення в розмірі 5 440,15 грн. інфляційні втрати та 2 160,03 грн. 3 % річних.
Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а тому з відповідача на користь позивача слід стягнути понесені позивачем судові витрати по справі по сплаті судового збору в розмірі 2481,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 319, 322, 509, 525, 526, 527, 611, 625, 627, 630, 903 ЦК України, ст.ст. 4, 10, 15, 22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», ст.ст. 6, 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», ст.ст. 1, 5, 7, 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст.ст. 10, 12, 13, 76, 81,89, 141, 258-259, 263-265, 273, 280-284, 353, 354 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Перший промінь 7Б " до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, стягнення трьох процентів річних та інфляційних втрат - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Перший Промінь 7Б заборгованість за житлово-комунальні послуги в розмірі 37 995 (тридцять сім тисяч дев`ятсот дев`яносто п`ять) гривень 51 копійок - основна сума заборгованості, 5 440 (п`ять тисяч чотириста сорок) гривні 15 копійок - інфляційні втрати, 2 160 (дві тисячі сто шістдесят) гривні 03 копійок - три відсотка річних.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Перший Промінь 7Б судовий збір в розмірі 2 481 (дві тисячі чотириста вісімдесят один) грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуто Рівненським міським судом Рівненської області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Рівненського апеляційного суду або через Рівненський міський суд Рівненської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Учасники справи:
Позивач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Перший Промінь 7Б (код ЄДРПОУ 43269902, адреса місцезнаходження: 33023, м. Рівне, вул. Перший Промінь, 7Б).
Відповідач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_3 )
СуддяРівненського міського суду Кучина Н.Г.
Суд | Рівненський міський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 20.06.2022 |
Оприлюднено | 25.06.2022 |
Номер документу | 104858913 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Рівненський міський суд Рівненської області
Кучина Н. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні