Справа № 574/645/21
Провадження №2/574/46/2022
У Х В А Л А
"11" липня 2022 р. м.Буринь
Буринський районний суд Сумської області
в складі: головуючого судді Гука Т.Р.,
з участю секретаря судового засідання Кошелєвої Н.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в приміщенні Буринського районного суду Сумської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Селянського (фермерського) господарства "Урожайне" про скасування державної реєстрації та усунення перешкод в користуванні земельними ділянками,
в с т а н о в и в:
В провадженні Буринського районного суду Сумської області перебуває справа за позовом ОСОБА_1 до СФГ "Урожайне" про скасування державної реєстрації та усунення перешкод в користуванні земельними ділянками.
Ухвалою Буринського районного суду Сумської області від 01.02.2022 року за клопотання представника позивача було призначено судову почеркознавчу експертизу, проведення якої доручено експертам Сумського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, та на вирішення якої було поставлено питання: 1) Чи виконанопідпис вграфі «Орендодавець»договору орендиземлі від10.11.2016року,укладеного між ОСОБА_1 таСелянським (фермерським)господарством «Урожайне»,предметом якогобула земельнаділянка,кадастровий номер5920984100:05:001:0123,площею 2,8698га, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,чи іншоюособою?2) Чи виконано підпис в графі «Орендодавець» договору оренди землі від 10.11.2016 року, укладеного між ОСОБА_1 та Селянським (фермерським) господарством «Урожайне», предметом якого була земельна ділянка, кадастровий номер 5920984100:05:001:0124, площею 2,8692 га, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , чи іншою особою?
10.06.2022 року до Буринського районного суду Сумської області із Сумського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України надійшло повідомлення про неможливість проведення судової експертизи в зв`язку з ненаданням на клопотання експерта додаткових вільних зразків почерку та підпису ОСОБА_1 , а також несплатою вартості проведення експертизи у встановлений експертом строк.
05.07.2022 року від представника позивача адвоката Міненка С.А. повторно надійшло клопотання про призначення судової почеркознавчої експертизи, проведення якої він просить доручити тій же установі та на вирішення експертизи поставити ті ж самі питання. До вказаного клопотання представником позивача надано документи із зразками підпису ОСОБА_1 , а саме гарантійні талони на побутову техніку та накладні на будівельні матеріали. В обґрунтування клопотання представник позивача покликається на те, що позивач не могла вчасно надати на клопотання експерта додаткові докази із вільними зразками її підпису в зв`язку із перебуванням за межами Сумської області через введення воєнного стану на території України.
В судове засідання, призначене на 11.07.2022 року сторони та їх представники не з`явились.
Від представника позивача надійшла заява про проведення підготовчого судового засідання без участі його та позивача.
Представник відповідача адвокат Спасьоненко О.В. подав до суду письмові заперечення проти призначення почеркознавчої експертизи, в яких він покликається на те, що в наданих позивачем документах із зразками підпису неможливо встановити автентичність підпису саме позивачу та часу, а також період їх видачі. Крім того, позивач не була позбавлена подати вказані документи при заявлені попереднього клопотання про призначення експертизи. Також, представник просив проводити судове засідання без його участі.
З врахуванням положень ст.ст.198 ЦПК України, суд вважає за можливе підготовче засідання провести без участі сторін та їх представників.
Враховуючи, що сторони в підготовче судове засідання не з`явилися, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до положень ч.2ст.247 ЦПК України.
Згідно із ст. 197 ЦПК України, суд у підготовчому засіданні, зокрема, вирішує заяви і клопотання учасників справи.
Відповідно до положень ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст.103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за наявності таких умов: для з`ясування обставин справи, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері інші, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; а також, коли сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань.
Як вбачається із позовної заяви свої позовні вимоги про усунення перешкод в користуванні спірними земельними ділянками та скасування запису про державну реєстрацію права оренди на них ОСОБА_2 обґрунтовує тим, що договори оренди землі від 10.11.2016 року, предметом яких були земельні ділянки, кадастровий номер 5920984100:05:001:0123, площею 2,8698 га, та кадастровий номер 5920984100:05:001:0124, площею 2,8692 га, між нею та Селянським (фермерським) господарством «Урожайне» не укладались та нею не підписувались.
З врахуванням наведеного, оскільки для з`ясування обставин справи, якими позивач обґрунтовує заявлені позовні вимоги, необхідні спеціальні знання, суд приходить до висновку про наявність підстав для призначення судової почеркознавчої експертизи.
Також, суд вважає, що попередня експертиза, призначена судом, не була проведена в зв`язку з ненаданням стороною позивача на клопотання експерта додаткових документів та підтвердження оплати експертизи, з поважних причин через введення воєнного стану на території України, а тому повторне клопотання представника позивача про призначення експертизи є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Порядок проведення судових експертиз визначається Інструкцією про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичними рекомендаціями з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 8 жовтня 1998 р. №53/5 зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 03 листопада 1998 р. за №705/3145 (із подальшими змінами).
Відповідно до вимог п.1.3 Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень для проведення досліджень орган (особа), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), повинен(на) надати експерту вільні, умовно-вільні та експериментальні зразки почерку (цифрових записів, підпису) особи, яка підлягає ідентифікації.
Вільними зразками є рукописні тексти, рукописні записи (літерні та цифрові), підписи, достовірно виконані певною особою до відкриття кримінального провадження, провадження в справах про адміністративні правопорушення, цивільних, адміністративних чи господарських справах і не пов`язані з їх обставинами; умовно-вільними є зразки почерку та (або) підпису, виконані певною особою до відкриття провадження у справі, але пов`язані з обставинами цієї справи або виконані після відкриття провадження у справі та є як пов`язаними зі справою, так і не пов`язаними з її обставинами; експериментальні зразки почерку та (або) підпису, що виконані за завданням органу (особи), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), у зв`язку з призначенням такої експертизи.
Враховуючи викладене,надані представникомпозивача гарантійніталони напобутову технікута накладніна будівельніматеріали,на якихмістяться підписивід імені ОСОБА_2 можуть бути надані експерту в якості зразків підпису останньої.
Відповідно до положень п.5 ч.1 ст.252 ЦПК України провадження по справі на час проведення експертизи необхідно зупинити.
Керуючись ст.ст.103,104,108, 197, 252 ЦПК України, суд -
п о с т а н о в и в :
Клопотання представникапозивача адвоката МіненкаС.А. про призначення судово-почеркознавчої експертизи задовольнити.
Призначити у справі за позовом ОСОБА_1 доСелянського (фермерського)господарства "Урожайне"про скасуваннядержавної реєстраціїта усуненняперешкод вкористуванні земельнимиділянками, судово-почеркознавчу експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання:
1) Чи виконано підпис в графі "Реквізити сторін" "Орендодавець" договору оренди землі від 10.11.2016 року, укладеного між ОСОБА_1 та Селянським (фермерським) господарством «Урожайне», предметом якого була земельна ділянка, кадастровий номер 5920984100:05:001:0123, площею 2,8698 га, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , чи іншою особою?
2) Чи виконано підпис в графі "Реквізити сторін" "Орендодавець" договору оренди землі від 10.11.2016 року, укладеного між ОСОБА_1 та Селянським (фермерським) господарством «Урожайне», предметом якого була земельна ділянка, кадастровий номер 5920984100:05:001:0124, площею 2,8692 га, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , чи іншою особою?
Проведення експертизи доручити експертам Сумського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (40007, м. Суми, вул. Промислова, 8), попередивши їх про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків.
Експертам на дослідження надати матеріали цивільної справи №574/645/21, експериментальні зразки почерку та підпису ОСОБА_1 , оригінали двох договорів оренди землі від 10.11.2016 року, укладених між ОСОБА_1 та Селянським (фермерським) господарством «Урожайне», а також оригінали наступних документів: аркуш усної відповіді (співбесіди) на вступному випробуванні з фахового вступного випробування номер екзаменаційного білета 7 ОСОБА_1 ; аркуш усної відповіді (співбесіди) на вступному випробуванні з української мови номер екзаменаційного білета 5 ОСОБА_1 ; заяву про допуск до участі в конкурсному відборі на навчання від 09.08.2017 ОСОБА_1 , згоду на обробку персональних даних від 21.07.2014 ОСОБА_1 ; заяву про допуск до участі в конкурсі сертифікатів/вступних екзаменів/фахових випробувань на денну/заочну форму навчання від 21.07.2014 ОСОБА_1 , гарантійні талони на побутову техніку та накладні на будівельні матеріали, які дозволити експертам використовувати в якості вільних та умовно-вільних зразків почерку та підписів ОСОБА_1 .
Витрати по оплаті експертизи покласти на позивача ОСОБА_1 .
Роз`яснити учасникам справи наслідки ухилення від участі в експертизі, передбачені ст.109 ЦПК України, зокрема, що у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Провадження у справі на час проведення експертизи зупинити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.Р. Гук
Суд | Буринський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 10.07.2022 |
Оприлюднено | 13.07.2022 |
Номер документу | 105185007 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні