справа № 208/10023/21
№ провадження 2/208/667/22
РІШЕННЯ
Іменем України
06 липня 2022 р. м. Кам`янське
Заводський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, у складі:
головуючого, судді - Івченко Т.П.,
секретар судового засідання Задьори В.І.,
позивач ОСОБА_1 ,
представник відповідача ОСОБА_2 ,
розглянув у відкритому судовому засіданні у м. Кам`янське Дніпропетровської області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального закладу «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради «про визнання незаконним та скасування наказу про відсторонення від роботи, поновлення виконання трудових обов`язків на займаній посаді та стягнення середнього заробітку за період відсторонення»,
встановив:
1.Позиція позивача.
03 грудня 2021 року ОСОБА_1 подала до Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області матеріали позовної заяви до Комунального закладу «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради «про визнання незаконним та скасування наказу про відсторонення від роботи, поновлення виконання трудових обов`язків на займаній посаді та стягнення середнього заробітку за період відсторонення».
Згідно позивних вимог ОСОБА_1 , просить:
- визнати протиправним та скасувати Наказ Відповідача про відсторонення позивача від роботи;
-поновити виконання позивачем попередніх трудових обов`язків на займаній посаді учителя історії;
-зобов`язати відповідача виплатити позивачу компенсаційну виплату у зв`язку з порушенням права на оплату праці за період вимушеного прогулу з вини роботодавця, яка нараховується в розмірі середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу за період відсторонення від роботи.
Зазначені вимоги позивачем ОСОБА_1 підтримані під час судового розгляду вцілому, в обґрунтування яких позивач зазначила, що оспорюваний наказ є проявом соціального тиску, і підставою для її дискримінації, так як починаючи з вересня 2021 року відповідач, в особі адміністрації, почав вимагати від неї дані про проходження нею вакцинування від респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co-V-2, про що позивач отримувала повідомлення від директора учбового закладу, медичного працівника, як в письмовому вигляді, так і усно на нарадах, особистих спілкуваннях, роз`ясненнях які проводилися адміністрацією учбового закладу, з нормативними актами які доводилися до неї з боку адміністрації учбового закладу, вона була обізнана та ретельно дослідила питання такого щеплення.
Вона офіційно повідомляла директора КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради, про свою незгоду з вимогами щодо такого щеплення, зазначив що щеплення від респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co-V-2, робити не буде і до медичного закладу звертатися також не буде, бо вважає що ці вимоги є незаконними.
04 листопада 2021 року їй вручили повідомлення № 148 «Про обов`язкове профілактичне щеплення проти COVID-19», та в подальшому згідно до наказу від 08 листопада 2021 року відповідачем вона була відсторонена від роботи згідно до оспорюваного наказу № 178-к/тр, який також їй було вручено в той же день, та з яким вона категорично не згода.
Про своє небажання робити щеплення вона протягом всього періоду починаючи з вересня 2021 року повідомляла відповідача, посилаючись на те, що такими вимогами відповідач порушує її права гарантовані Конституцією України, та звертала увагу на те, що вакцина від COVID-19 не пройшла випробування та є ризиком для її здоров`я і життя, зазначене щеплення не включене до календарю щеплень, є експериментом над людьми.
До медичного закладу з питань отримання інформації про щеплення, види вакцин та їх сертифікацію не зверталася, медичне обстеження не проходила, протипоказань до вакцинування від респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co-V-2 не отримувала і не має, перед цим вона не хворіла на зазначену хворобу і медичних документів про одужання тому також не мала.
Також на її думку, директор учбового закладу повинна була не виконувати Накази МОЗ України, в тому числі і Наказ МОЗ України «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням від 04 жовтня 2021 року № 2153, постанови КМУ від 09 грудня 2020 року № 1236 (зі змінами), наказу МОЗ України від 04 жовтня 2021 року № 2153, статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06 квітня 2020 року № 1645-ІІІ, і не повинна була її відсторонювати від роботи.
2.Позиція відповідача.
Відповідач позовні вимоги ОСОБА_1 не визнав. Зазначену позицію було підтримано представником відповідача під час судового розгляду.
Позиція відповідача обґрунтована тим, що позивач була прийнята на посаду вчителя історії КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради згідно до наказу від 20.09.2019 року, яку вона займала станом на 2021 рік.
Дійсно згідно до Наказу КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради від 08 листопада 2021 року за № 178-к/тр ОСОБА_1 вчитель історії була відсторонена від роботи, без збереження заробітної плати до усунення причин, що зумовили таке відсторонення, а саме не проходження щеплення проти COVID-19.
Такому відстороненню передувала робота учбового закладу протягом вересня, жовтня та на початку листопада, з доведення всім працівникам закладу вимог які були поставлені Державою з питань вжиття заходів та протидії розповсюдженню респіраторної хвороби COVID-19 спричиненої коронавірусом SARS-Co-V-2, згідно до Наказів Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства освіти України, Постанов Кабінету Міністрів України, розпоряджень та наказів Департаменту освіти, листів і телефонограм.
Всі ці вимоги та умови до праці навчального закладу, які доводилися до виконання адміністрації КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради, одразу також з боку адміністрації закладу доводилися до всіх працівників і педагогічного колективу, серед яких в тому числі була і вчитель історії ОСОБА_1 ..
Також ОСОБА_1 , які і іншим працівникам учбового закладу, з боку медичної сестри закладу доводилося що таке щеплення, які його види, мета щеплення, підстави його проведення, де це щеплення робиться, за яких умов, та інше.
Адміністрацією всьому колективу КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради, як і ОСОБА_1 також роз`яснювалися наслідки невиконання постанови КМУ від 09 грудня 2020 року № 1236 (зі змінами), наказу МОЗ України від 04 жовтня 2021 року № 2153, статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06 квітня 2020 року № 1645-ІІІ, в тому числі і відсторонення від роботи без збереження заробітної плати.
Згідно до статуту заклад у своїй діяльності керується Конституцією, законами України, нормативно-правовими актами Президента України і Кабінету Міністрів України, рішенням міської ради, розпорядженнями міського голови, рішеннями виконавчого комітету міської ради, розпорядчими актами органів, уповноважених міською радою, іншими нормативно-правовими актами. А позивачка, є учасником навчально-виховного процесу, та зобов`язана сприяти збереженню здоров`я вихованців, виконувати накази і розпорядження керівника закладу, органів державного управління.
А тому КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради діяв і діє лише в межах визначених законом, і виносячи оспорюваний наказ директор закладу діяв згідно зі ст. 19 Конституції України, яка зобов`язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а саме на виконання норм ст. 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», ст. 46 Кодексу законів про працю України, на підставі вимог постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 року № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co-V-2» та з урахуванням норм наказу Міністерства охорони здоров`я України від 04 жовтня 2021 року № 2153 «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням».
Так, відповідно до зазначеного Переліку, працівники закладів загальної середньої освіти незалежно від типу та форми власності підлягають обов`язковим профілактичним щепленням проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co-V-2, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19. Зазначений Наказ МОЗ № 2153 від 04 жовтня 2021 року пройшов реєстрацію в Міністерстві юстиції України, та визначено таким що відповідає Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, практиці Європейського суду з прав людини.
Правовими підставами відсторонення працівника від роботи власником або уповноваженим органом визначені ст. 46 КЗпП України, яка передбачає відсторонення працівника від роботи власником або уповноваженим органо, зокрема, в інших випадках, передбачених законодавством. Оскільки Постановою КМУ від 20 жовтня 2021 року № 1096 внесені зміни до постанови КМУ від 09 грудня 2020 року № 1236, то керівникам державних органів (держаної служби), керівникам підприємств, установ та організацій наказано забезпечити: 1) контроль за проведенням обов`язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 працівниками та державними службовцями, обов`язковість профілактичних щеплень яких передбачена переліком професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров`я від 04 жовтня 2021 року № 2153; 2) відсторонення від роботи (виконання робіт) працівників, обов`язковість профілактичних щеплень проти COVID-19 відповідно до ст. 46 КЗпП України та ч. 2 ст. 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», окрім тих, які мають абсолютні протипоказання до проведення таких профілактичних щеплень проти COVID-19 та надали медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти COVID-19, виданий закладом охорони здоров`я.
ОСОБА_1 04 листопада 2021 року було вручено Повідомлення № 148 «Про обов`язкове профілактичне щеплення проти COVID-19», але про отримання якого позивачка відмовилася розписуватися, що стало підставою для складання акту від 04 листопада 2021 року.
На дане Повідомлення від 04 листопада 2021 року ОСОБА_1 поставила під сумнів правозастосування постанови Кабінету Міністрів України за № 1236 від 09 грудня 2020 року та ст. 46 КЗпП, ст. 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб».
Таким чином, порушив вимоги Посадової інструкції вчителя КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради, яку позивачка підписала при прийняття її на роботу 23 вересня 2019 року, згідно до якої п. 1.6. інструкції передбачено, що «…У своїй діяльності вчитель керується Конституцією і законами України, Указами Президента України, рішеннями Кабінету Міністрів України і органів управління освітою всіх рівнів з питань освіти і виховання учнів; правилами і нормами охорони праці, техніки безпеки і пожежної безпеки, а також Статутом і локальними правовими актами школи (в тому числі Правилами внутрішнього трудового розпорядку, наказами і розпорядженнями директора, цією Інструкцією), трудовим договором (контрактом)…».
Крім того, додатково 08 листопада 2021 року позивачці вручено було пояснення на повідомлення за вих. № 150 від 08.11.2021 року «Про відсторонення від роботи».
ОСОБА_1 надала повторно повідомлення вх. № 81 від 08.11.2021 року та повідомлення вх.№ 83 від 08.11.2021 року, вх. № 82 від 08.11.2021 року.
За змістом повідомлення ОСОБА_1 зазначила що ці вимоги про щеплення та її відсторонення на її думку є злочинними та не обов`язковими до виконання, відповідно до чого позивачка 09 листопада 2021 року з`явилася на роботі та відмовилася покидати приміщення ліцею, про що було складено Акт від 09 листопада 2021 року.
Щодо порушень прав позивача на працю, відповідач не погоджуючись з цим зазначив, що таке відсторонення від роботи, згідно до наказу від 08.11.2021 року, не є порушенням такого права позивача, бо таке право визначене ст. 43 Конституцією України не порушується, оскільки за ним зберігається робоче місце, трудовий договір не припинений, а трудові відносини лише призупинено і обмеження відповідало пріоритету забезпечення безпеки життя, здоров`я і безпеки працівників, дітей, які знаходяться у ввіреному директору КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради закладі, за здоров`я яких директор закладу, як його керівник, несе особисту відповідальність.
Так, відповідно до ст. 10 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я» встановлено обов`язки громадян у сфері охорони здоров`я серед яких передбачено піклуватись про своє здоров`я та здоров`я дітей, не шкодити здоров`ю інших громадян; у передбачених законодавством випадках проходити профілактичні медичні огляди и робити щеплення.
А тому такий обов`язок, з врахуванням особливості виконуваної роботи, безпосередньо покладений і на позивача яка самостійно прийняв рішення зайняти посаду вчителя, взяла на себе зобов`язання передбачені законодавством, в тому числі і у відповідності до ст.ст. 5, 27 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення».
Ст. 29 Загальної декларації прав людини ООН 1948 року проголошено що при здійсненні своїх прав і свобод кожна людина повинна зазнавати тільки таких обмежень, які встановлені законом виключно з метою забезпечення належного визнання і поваги прав і свобод інших та забезпечення справедливих вимог моралі, громадського порядку і загального добробуту в демократичному суспільстві.
На підставі чого, тимчасове увільнення працівника від виконання ним його трудових обов`язків в порядку відсторонення від роботи за своєю суттю є особливим запобіжним заходом і має за мету відвернення та/або попередження негативних наслідків.
А тому виконання постанови КМУ від 09 грудня 2020 року № 1236 (зі змінами), наказу МОЗ України від 04 жовтня 2021 року № 2153, статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06 квітня 2020 року № 1645-ІІІ, як і розпоряджень та наказів керівника учбового закладу в якому позивач працює, яке ґрунтується на нормах закону, є обов`язковим до виконання.
Поведінка позивача свідчить про повне ігнорування нею норм закону, так як ОСОБА_1 на власний розсуд надала оцінку законодавчим нормам, не виконала посадову інструкцію, Правила внутрішнього трудового розпорядку, накази і розпорядження директора, будучи достовірно обізнаною про обов`язковість вакцинування від респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co-V-2, згідно до постанови КМУ від 09 грудня 2020 року № 1236 (зі змінами), наказу МОЗ України від 04 жовтня 2021 року № 2153, статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06 квітня 2020 року № 1645-ІІІ, або надання медичного висновку про протипоказання до такого щеплення, або довідку про одужання, до медичного закладу не зверталася, і надала неодноразово адміністрації КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради відмову від проходження зазначеного щеплення, що підтверджено позивачем в тому числі і в позовній заяві.
Відповідачем наголошено, що прийняття КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради, в особі директору Єфремової Л.С., наказу № 178-к/тр від 08 листопада 2021 року було пов`язано з поведінкою та рішенням саме позивача яка ухилилася за власним розсудом від щеплення передбаченого постановою КМУ від 09 грудня 2020 року № 1236 (зі змінами), наказу МОЗ України від 04 жовтня 2021 року № 2153, статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06 квітня 2020 року № 1645-ІІІ, а тому є обґрунтованим і законним, так як ґрунтувалося на ст. 46 КЗпП України, ч. 2 ст. 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06 квітня 2000 року № 1645-ІІІ, наказу МОЗ «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням» від 04 жовтня 2021 року № 2153, та п. 41-6 Постанови КМУ від 09 грудня 2020 року № 1236.
3.Заяви, клопотання, процесуальні питання.
Позовна заява подана позивачем до суду 03.12.2021 року.
Відкрито провадження по справі на підставі ухвали від 08 грудня 2021 року, в порядку спрощеного позовного провадження.
02 лютого 2022 року від ОСОБА_1 подано додаткові докази із поясненнями по справі (т. 1 а.с. 50-236).
28 квітня 2022 року від ОСОБА_1 подано додаткові докази (т. 2 а.с. 36-38).
18 травня 2022 року позивачем ОСОБА_1 подано клопотання про ознайомлення із матеріалами справи, та 19 травня 2022 року позивачка засвідчила про те, що вона ознайомлена з матеріалами справи (т. 2 а.с. 44).
16 червня 2022 року позивачем подані пояснення по справі (т. 2 а.с. 45-52).
28 червня 2022 року позивачем подані додаткові докази по справі (т. 2 а.с. 67-90).
4.Фактичні обставини.
20 вересня 2019 року Наказом № 146-к/тр по КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради, прийнято ОСОБА_1 на посаду вчителя історії, з 23 вересня 2019 року (т. 1 а.с. 16), що також підтверджено копією трудової книжки (т. 1 а.с. 17).
23 вересня 2019 року ОСОБА_1 ознайомлена з Посадовою інструкцію вчителя, що підтверджено її особистим розписом (т. 2 а.с. 11-12).
Згідно до Посадової інструкції вчителя, затвердженої директором КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради від 02 вересня 2019 року, визначено:
П. 1.6. у своїй діяльності вчитель керується Конституцією і законами України, Указами Президента України, рішеннями Кабінету Міністрів України і органів управління освітою всіх рівнів з питань освіти і виховання учнів; правилами і нормами охорони праці, техніки безпеки і пожежної безпеки, а також Статутом і локальними правовими актами школи (в тому числі Правилами внутрішнього трудового розпорядку, наказами і розпорядженнями директора, цією Інструкцією), трудовим договором (контрактом). Вчитель дотримується положень Конвенції про права дитини.
П. 3.4. Вчитель виконує такі посадові обов`язки виконує правила і дотримується норм охорони праці, техніки безпеки і протипожежного захисту, забезпечує охорону життя і здоров`я учнів під час освітнього процесу.
П.п. 2 п. 5.1. У визначеному законодавством України порядку вчитель несе відповідальність за збереження життя та здоров`я учнів під час освітнього процесу.
П. 5.2. за невиконання чи неналежне виконання без поважних причини Статуту і Правил внутрішнього трудового розпорядку ліцею, законних розпоряджень директора ліцею та інших локальних нормативних актів, посадових обов`язків, встановлених цією Інструкцією, вчитель несе дисциплінарну відповідальність у порядку, визначеному трудовим законодавством.
13 вересня 2021 року КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради проведено нараду при директорі що підтверджено протокол № 2 (т. 2 а.с. 29), згідно до якого підтверджено доведення директором ОСОБА_2 до педагогічного колективу, серед яких була ОСОБА_1 , що підтверджено сторонами в тому числі під час судового розгляду, про дотримання протиепідемічних заходів (на виконання постанови санітарного лікаря № 10 від 06.09.2021 року, розпорядження ДзГП від 10.09.2021 року № 560), та що постановою Головного санітарного лікаря відповідальність за організацію та виконання заходів у закладах освіти на період карантину у протидії гострої респіраторної хвороби COVID-19, на керівника закладу освіти.
21 вересня 2021 року Державною комісією з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій з 00.00 годин 23 вересня 2021 року встановлено «жовтий» рівень епідемічної небезпеки поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та застосування обмежувальних протиепідемічних заходів передбачених для «жовтого» рівня епідемічної небезпеки, окрім закладів освіти в яких не менше як 80 відсотків працівників мають документ, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації, чи міжнародний, внутрішній сертифікат або іноземний сертифікат, що підтверджує вакцинацію від COVID-19 однією дозою дводозної вакцини, або однією дозою однодозної вакцини чи двома дозами дводозної вакцини, які включені ВООЗ до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях, негативний результат тестування методом полімеразної ланцюгової реакції про одужання особи від зазначеної хвороби, чинність якого підтверджена за допомогою ЖДВЕП, зокрема з використанням мобільного додатку ОСОБА_3
22 вересня 2021 року за вих № 1/9-487 МОіНУ на адресу обласних і Київської адміністрацій скеровано лист щодо організації освітнього процесу в закладах освіти під час «жовтого» рівня епідемічної небезпеки.
04 жовтня 2021 року КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради проведено нараду при директорі що підтверджено протоколом № 3 (т. 2 а.с. 30), згідно до якого директором ліцею Єфремовою Л.С. доведено до вчителів, серед який в тому числі була ОСОБА_1 , що підтверджено сторонами під час судового розгляду, про набрання чинності постановою КМУ від 28.07.2021 року № 787, роз`яснено зміст Постанови від 09 грудня 2020 року № 1236, необхідність проведення щеплення від респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co-V-2, доведено зміст наказу від 23.09.2021 року «Про запобігання поширенню COVID-19», зміст рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій від 21.09.2021 року, листа Міністерства освіти і науки України від 22.09.2021 року № 1/9-487 «Про організацію освітнього процесу в закладах освіти під час «жовтого» рівня епідемічної небезпеки», рекомендації щодо організації роботи закладів загальної середньої освіти, під час якої заслухано медична сестра закладу ОСОБА_4 щодо питань щеплення проти COVID-19.
25 жовтня 2021 року КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради проведено засідання педагогічної ради на якій була присутня в тому числі ОСОБА_1 що підтверджено сторонами під час судового розгляду, на якій було доведено про стан організації освітнього процесу, запровадження додаткових обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co-V-2, під час якої директором ОСОБА_2 доведено до відома законодавчі нормативні акти які підлягають виконанню, підстави для проходження щеплення, підстави для звільнення від проходження щеплення, наслідки ухилення від обов`язкового щеплення, за результатами чого прийнято рішення педагогічною радою про взяття до відома інформацію директора про необхідність отримання обов`язкового профілактичного щеплення проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co-V-2 (т. 2 а.с. 25-28),
04 листопада 2021 року ОСОБА_1 подано на ім`я директора КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради повідомлення, яким повідомила про відмову здійснення щеплення від респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co-V-2, або надання інших документів які б звільняли її від такого обов`язку (т. 2 а.с. 17)
04 листопада 2021 року директором КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради ОСОБА_2 видано повідомлення за № 148 «Про обов`язкове профілактичне щеплення проти COVID-19» на ім`я вчителя історії КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради ОСОБА_5 (т. 1 а.с. 15, т. 2 а.с. 13), згідно до якого останню повідомлено про те, що з 08 листопада 2021 року на період дії карантину, встановленого КМУ, щеплення проти COVID-19 є обов`язковим для працівників ліцею № 13, та що на підставі наказу МОЗ «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням» від 04 жовтня 2021 року № 2153, та п. 41-6 Постанови КМУ від 09 грудня 2020 року № 1236, адміністрація закладу прохала до 05 листопада 2021 року надати документи які підтверджують наявність профілактичного щеплення проти COVID-19, серед яких повідомлено ОСОБА_1 про можливість надання як документу що підтверджує проходження зазначеного щеплення, так і довідки про абсолютні протипоказання щодо проведення такого щеплення. Також зазначене повідомлення відображає попередження ОСОБА_1 , як вчителя, про наслідки невиконання законодавчих вимог щодо обов`язкового щеплення, як відсторонення від роботи без збереження заробітної плати з 08 листопада 2021 року на підставі ст. 46 КЗпП України, ч. 2 ст. 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06 квітня 2000 року № 1645-ІІІ, так і те, що період такого відсторонення від роботи не увійде до страхового стажу для призначення пенсії та оплати тимчасової непрацездатності, не внесення роботодавцем за цей період страхового внеску за такого працівника, та не врахуванні такого періоду для визначення права на щорічну відпустку у відповідності до ст. 9 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 року № 504/96-ВР.
Актом від 04 листопада 2021 року складеного представниками КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради, зафіксовано факт повідомлення вчителя історії ОСОБА_1 щодо обов`язкового профілактичного щеплення проти COVID-19, але остання відмовилася від підпису повідомлення (т. 2 а.с. 14).
Згідно довідки про доходи, виданої КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради від 05 листопада 2021 року ОСОБА_1 , підтверджено розмір заробітної плати яка отримана позивачем в період з травня по жовтень 2021 року (т. 1 а.с. 18).
08 листопада 2021 року ОСОБА_1 подано «повторне повідомлення» на ім`я директора КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради (т. 2 а.с. 18-19), яким підтвердила про свою незгоду проходження щеплення від респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co-V-2, або надання медичних документів які б звільняли її від такого обов`язку проходження щеплення.
08 листопада 2021 року ОСОБА_1 подано повідомлення про те, що вимоги викладені у повідомленні від 04 листопада 2021 року КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради, який оцінено позивачем як незаконне (т. 2 а.с. 20).
08 листопада 2021 року КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради, в особі директора Єфремової Л.С. прийнято Наказ № 178-к/тр про відсторонення від роботи (т. 1 а.с. 13, т. 2 а.с. 9), згідно до якого керуючись ст. 46 КЗпП України, ч. 2 ст. 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06 квітня 2000 року № 1645-ІІІ, наказу МОЗ «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням» від 04 жовтня 2021 року № 2153, та п. 41-6 Постанови КМУ від 09 грудня 2020 року № 1236, ОСОБА_1 , вчителя історії, відсторонено від роботи з 08 листопада 2021 року на час відсутності щеплення проти COVID-19, без збереження заробітної плати, до усунення причин, що його зумовили. Підстава наказу повідомлення про обов`язкове профілактичне щеплення проти COVID-19 ОСОБА_1 від 04 листопада 2021 року № 148.
08 листопада 2021 року Наказ по КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради № 178-к/тр про відсторонення від роботи ОСОБА_1 , як вчителя історії, вручений ОСОБА_1 , що підтверджено сторонами під час судового розгляду.
08 листопада 2021 року ОСОБА_1 подала на ім`я КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради повідомлення про незгоду з наказом від 08 листопада 2021 року про її відсторонення від роботи (т. 2 а.с. 21).
08 листопада 2021 року ОСОБА_1 подала заяву (повідомлення) до Кам`янського районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області про те, що її не допустили до роботи в ліцей № 13, так як вона не надала сертифікату про проходження щеплення від COVID-19, що підтверджено талоном-повідомленням єдиного обліку № 22721 від 09 листопада 2021 року (т. 1 а.с. 21).
08 листопада 2021 року КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради надали пояснення на повідомлення ОСОБА_1 про відсторонення її від роботи (т. 2 а.с. 15-16).
09 листопада 2021 року ОСОБА_1 не виконуючи наказ по КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради від 08 листопада 2021 року про її відсторонення від роботи прибула до учбового закладу, на вимоги представників адміністрації закладу, відмовлялася залишити приміщення ліцею, що зафіксовано актом складеним КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради від 09 листопада 2021 року (т. 2 а.с. 22), з ознайомленням даного акту відмовившись про що також складено акт (а.с. 23).
09 листопада 2021 року оперуповноваженим ВКП Кам`янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області, лейтенантом поліції Щитник І.В. сформовано Довідку за матеріалами ЖЕО № 22721 від 08 листопада 2021 року згідно до якої за отриманим викликом повідомленням на «102» від громадянки ОСОБА_1 до місця події прибула СОГ, під час з`ясувань обставин була опитана директор ліцею № 13 ОСОБА_2 , яка пояснила, що діяла відповідно до ст. 46 КЗпП України, ч. 2 ст. 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06 квітня 2000 року № 1645-ІІІ, наказу МОЗ «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням» від 04 жовтня 2021 року № 2153, та п. 41-6 Постанови КМУ від 09 грудня 2020 року № 1236. Та у зв`язку із відсутністю ознак складу кримінального правопорушення, прийнято рішення про не внесення відомостей до ЄРДР, та розгляд вищевикладеного повідомлення закінчено (т. 1 а.с. 22).
30 листопада 2021 року ОСОБА_1 на ім`я директора КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради ОСОБА_2 подано заперечення на Повідомлення від 04.11.2021 року та Наказу від 08.11.2021 року (т. 1 а.с. 23-24, т. 2 а.с. 24), згідно до якого позивачка висловила незгоду з вимогами закону та наказом директору учбового закладу, зазначив на свою позицію про не згоду з проведенням щеплення.
30 листопада 2021 року ОСОБА_1 на ім`я директора КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради ОСОБА_2 подано запит на отримання публічної інформацію (т. 1 а.с. 25).
19 січня 2022 року за вих. № 4712-06/2753-09 Міністерством економіки України ОСОБА_1 надана відповідь на запит що листи міністерств не є нормативно-правовими актами, із долученням роз`яснень у виді листа (т. 1 а.с. 71-73).
25 січня 2022 року ОСОБА_1 надана відповідь на її запит Державним підприємством «Державний експертний центр Міністерства охорони здоров`я України» за № 7/9/ІІ (т. 1 а.с. 63-64), згідно якої зазначено порядок реєстрації вакцин на виконання Постанов Кабінету Міністрів України та Закону України «Про лікарські засоби», із повідомленням переліку вакцин які зареєстровані та дозволені до медичного застосування в Україні.
26 січня 2022 року ОСОБА_1 надана відповідь на її запит Міністерством охорони здоров`я України за вих. № 24-04/17/268/ЗПІ-22//326 (т. 1 а.с. 65-67), за змістом якої повідомлена інформація з питань державної реєстрації вакцин проти COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co-V-2, у відповідності до Порядку державної реєстрації вакцин або інших медичних імунобіологічних препаратів для специфічної профілактики даної гострої респіраторної хвороби, затвердженого постановою КМУ від 08.02.2021 року № 95.
28 січня 2022 року ОСОБА_1 надана відповідь на її запит Державною установою «Центр громадського здоров`я Міністерства охорони здоров`я України» за вих № 03-11/13/101-к/94-к/22 (т. 1 а.с. 68-70), згідно до якої надано інформацію щодо вірусологічних досліджень.
09 березня 2022 року КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради, в особі директора ОСОБА_2 видано наказ за № 35/к/тр від 09 березня 2022 року «Про допущення до роботи», згідно до якого з врахуванням наказом Міністерства охорони здоров`я України від 25.02.2022 року № 380 «Про зупинення дії наказу Міністерства охорони здоров`я України від 04 жовтня 2021 року № 2153» до завершення воєнного стану в Україні зупинено дію наказу Міністерства охорони здоров`я України від 04 жовтня 2021 року № 2153 «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням», інформація про набрання наказом чинності 01 березня 2022 року висвітлена вперше на офіційному сайті Міністерства економіки України 05 березня 2022 року, на підставі чого скасовано наказ закладу від 08 листопада 2021 року № 178/к-тр «Про відсторонення від роботи» (відсторонення від роботи вчителя історії ОСОБА_1 з 01 березня 2022 року, яким також допущено її до роботи вчителя історії з 01 березня 2022 року (т. 2 а.с. 10).
5.Норми права застосовані судом.
Ч.1ст.10 ЦПК Українивизначено, що суд при розгляді справи керується принципом верховенства права.
В силу вимог ч.1,2ст.5 ЦК Україниакти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом`якшує або скасовує цивільну відповідальність особи.
Згідно зістаттею 46 КЗпП Українидопускається відсторонення працівників від роботи власником або уповноваженим ним органом у разі: появи на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп`яніння; відмови або ухилення від обов`язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони; в інших випадках, передбачених законодавством.
У статті 30 Основ законодавства України про охорону здоров`я від 19.11.1992 № 2801-XII закріплена можливість запровадження щодо окремих особливо небезпечних інфекційних захворювань проведення обов`язкових медичних оглядів, профілактичних щеплень, карантинних заходи в порядку, встановленому законами України.
Відповідно до частин 1, 2статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб»профілактичні щеплення проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу є обов`язковими і включаються до календаря щеплень. Працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов`язковим профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб. У разі відмови або ухилення від обов`язкових профілактичних щеплень у порядку, встановленому законом, ці працівники відсторонюються від виконання зазначених видів робіт. Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням проти інших відповідних інфекційних хвороб, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» профілактичні щеплення проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу є обов`язковими і включаються до календаря щеплень.
За змістом ч. 2 ст. 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов`язковим профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб. У разі відмови або ухилення від обов`язкових профілактичних щеплень у порядку, встановленому законом, ці працівники відсторонюються від виконання зазначених видів робіт. Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням проти інших відповідних інфекційних хвороб, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я.
Згідно із затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 № 267 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 року № 90) Положенням про Міністерство охорони здоров`я України головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров`я, є Міністерство охорони здоров`я України (далі - МОЗ).
Накази МОЗ, видані в межах повноважень, передбачених законом, є обов`язковими до виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами, місцевими держадміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та громадянами.
Наказом МОЗ від 04 жовтня 2021 року № 2153 затверджено Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням (далі - Перелік № 2153). Цей перелік доповнено наказом МОЗ № 2393 від 01 листопада 2021 року. Відповідно до Переліку № 2153 з доповненнями обов`язковим профілактичним щепленням проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19,спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, підлягають працівники:
1. центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів;
2. місцевих державних адміністрацій та їх структурних підрозділів;
3. закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності;
4. підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади;
5. установ і закладів, що надають соціальні послуги, закладів соціального захисту для дітей, реабілітаційних закладів;
6. підприємств, установ та організацій, включених до Переліку об`єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2015 року № 83.
Відповідно до примітки до Переліку № 2153 обов`язкове профілактичне щеплення проводиться в разі відсутності у працівника абсолютних протипоказань до проведення профілактичних щеплень, відповідно до Переліку медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України від 16 вересня 2011 року № 595, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 жовтня 2011 року за № 1161/19899 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров`я України від 11 жовтня 2019 року № 2070).
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 року № 1236 установлено з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з 19 грудня 2020 року до 31 грудня 2021 року на території України карантин, продовживши дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211, від 20 травня 2020 року № 392 та від 22 липня 2020 року № 641.
Пунктом 416указаної постанови, який введений в дію з 08 листопада 2021 року, визначено керівникам державних органів (державної служби), керівникам підприємств, установ та організацій забезпечити:
1) контроль за проведенням обов`язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 працівниками та державними службовцями, обов`язковість профілактичних щеплень яких передбачена переліком професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров`я від 4 жовтня 2021 р. № 2153 (далі - перелік);
2) відсторонення від роботи (виконання робіт) працівників та державних службовців, обов`язковість профілактичних щеплень проти COVID-19 яких визначена переліком та які відмовляються або ухиляються від проведення таких обов`язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 відповідно до статті 46 Кодексу законів про працю України, частини другої статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» та частини третьої статті 5 Закону України «Про державну службу», крім тих, які мають абсолютні протипоказання до проведення таких профілактичних щеплень проти COVID-19 та надали медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти COVID-19, виданий закладом охорони здоров`я;
3) взяття до відома, що:
- на час такого відсторонення оплата праці працівників та державних службовців здійснюється з урахуванням частини першої статті 94 Кодексу законів про працю України, частини першої статті 1 Закону України «Про оплату праці» та частини третьої статті 5 Закону України «Про державну службу»;
- відсторонення працівників та державних службовців здійснюється шляхом видання наказу або розпорядження керівника державного органу (державної служби) або підприємства, установи, організації з обов`язковим доведенням його до відома особам, які відсторонюються;
- строк відсторонення встановлюється до усунення причин, що його зумовили.
Згідно ізНаказом МОЗ від 04.10.2021 №2153 «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням»обов`язковій вакцинації проти COVID-19 підлягають працівники закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності. Даний наказ набув чинності 08.11.2021.
6.Висновки та мотиви прийнятого рішення.
Судом встановлено,що 20 вересня 2019 року Наказом № 146-к/тр по КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради, прийнято ОСОБА_1 на посаду вчителя історії, з 23 вересня 2019 року (т. 1 а.с. 16), що також підтверджено копією трудової книжки (т. 1 а.с. 17).
23 вересня 2019 року ОСОБА_1 ознайомлена з Посадовою інструкцію вчителя, що підтверджено її особистим розписом (т. 2 а.с. 11-12).
Згідно до Посадової інструкції вчителя, затвердженої директором КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради від 02 вересня 2019 року, визначено:
П. 1.6. у своїй діяльності вчитель керується Конституцією і законами України, Указами Президента України, рішеннями Кабінету Міністрів України і органів управління освітою всіх рівнів з питань освіти і виховання учнів; правилами і нормами охорони праці, техніки безпеки і пожежної безпеки, а також Статутом і локальними правовими актами школи (в тому числі Правилами внутрішнього трудового розпорядку, наказами і розпорядженнями директора, цією Інструкцією), трудовим договором (контрактом). Вчитель дотримується положень Конвенції про права дитини.
П. 3.4. Вчитель виконує такі посадові обов`язки виконує правила і дотримується норм охорони праці, техніки безпеки і протипожежного захисту, забезпечує охорону життя і здоров`я учнів під час освітнього процесу.
П.п. 2 п. 5.1. У визначеному законодавством України порядку вчитель несе відповідальність за збереження життя та здоров`я учнів під час освітнього процесу.
П. 5.2. за невиконання чи неналежне виконання без поважних причини Статуту і Правил внутрішнього трудового розпорядку ліцею, законних розпоряджень директора ліцею та інших локальних нормативних актів, посадових обов`язків, встановлених цією Інструкцією, вчитель несе дисциплінарну відповідальність у порядку, визначеному трудовим законодавством.
Як встановлено в ході судового розгляду, адміністрацією КЗ «Ліцей № 13» КМР повідомлено позивача ОСОБА_1 , вчителя історії, про умови роботи в «жовтій» зоні закладів освіти з посиланням на інформацію розміщеною МОЗ, що з 00.00 годин 23 вересня 2021 року встановлення Державною комісією з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій «жовтого» рівня епідемічної небезпеки поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та застосування обмежувальних протиепідемічних заходів передбачених для «жовтого» рівня епідемічної небезпеки, в тому числі на території Дніпропетровської області та запровадження обмежувальних заходів, неухильного виконання вимог постанови КМУ від 09 грудня 2020 року № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненної коронавірусом SARS-Co-2» (із змінами) та листа МОН України від 22 вересня 2021 року № 1/9-487 «Про організацію освітнього процесу в закладах освіти під час «жовтого» рівня епідемічної небезпеки; 02 листопада 2021 року про зміст телефонограми за № 692 Департаменту з гуманітарних питань міської ради повідомлено керівників закладів освіти, в тому числі і КЗ «Центр позашкільної роботи та дитячої творчості» КМР, про Постанову КМУ від 20 жовтня 2021 року № 1096, якою внесені зміни до постанови КМУ від 09 грудня 2020 року № 1236, та необхідності вжиття заходів в тому числі і щодо відсторонення від роботи (виконання робіт) працівників, обов`язковість профілактичних щеплень проти COVID-19, яких визначена переліком та які відмовляються або ухиляються від проведення таких обов`язкових профілактичних щеплень проти COVID-19, відповідно до ст. 46 КЗпПУ, ч. 2 ст. 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» , крім тих, які мають абсолютні протипоказання до проведення таких профілактичних щеплень проти COVID-19, та надали медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти COVID-19, виданий закладом охорони здоров`я.
Крім того, як встановлено в ході судового розгляду та підтверджено сторонами під час провадження, що позивачка ОСОБА_6 особисто брала участь 13 вересня 2021 року під час проведення наради при диреторі КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради де було питанням наради дотримання протиепідемічних заходів (на виконання постанови санітарного лікаря № 10 від 06.09.2021 року, розпорядження ДзГП від 10.09.2021 року № 560), та встановлення постановою Головного санітарного лікаря відповідальність за організацію та виконання заходів у закладах освіти на період карантину у протидії гострої респіраторної хвороби COVID-19, на керівника закладу освіти.
Також, 21 вересня 2021 року Державною комісією з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій з 00.00 годин 23 вересня 2021 року встановлено «жовтий» рівень епідемічної небезпеки поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та застосування обмежувальних протиепідемічних заходів передбачених для «жовтого» рівня епідемічної небезпеки, окрім закладів освіти в яких не менше як 80 відсотків працівників мають документ, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації, чи міжнародний, внутрішній сертифікат або іноземний сертифікат, що підтверджує вакцинацію від COVID-19 однією дозою дводозної вакцини, або однією дозою однодозної вакцини чи двома дозами дводозної вакцини, які включені ВООЗ до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях, негативний результат тестування методом полімеразної ланцюгової реакції про одужання особи від зазначеної хвороби, чинність якого підтверджена за допомогою ЖДВЕП, зокрема з використанням мобільного додатку Порталу Дія.
Також 04 жовтня 2021 року КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради проведено нараду при директорі що підтверджено протоколом № 3 (т. 2 а.с. 30), згідно до якого директором ліцею Єфремовою Л.С. доведено до вчителів, серед який в тому числі була ОСОБА_1 , що підтверджено сторонами під час судового розгляду, про набрання чинності постановою КМУ від 28.07.2021 року № 787, роз`яснено зміст Постанови від 09 грудня 2020 року № 1236, необхідність проведення щеплення від респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co-V-2, доведено зміст наказу від 23.09.2021 року «Про запобігання поширенню COVID-19», зміст рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій від 21.09.2021 року, листа Міністерства освіти і науки України від 22.09.2021 року № 1/9-487 «Про організацію освітнього процесу в закладах освіти під час «жовтого» рівня епідемічної небезпеки», рекомендації щодо організації роботи закладів загальної середньої освіти, під час якої заслухано медична сестра закладу ОСОБА_4 щодо питань щеплення проти COVID-19.
25 жовтня 2021 року КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради проведено засідання педагогічної ради на якій була присутня в тому числі ОСОБА_1 що підтверджено сторонами під час судового розгляду, на якій було доведено про стан організації освітнього процесу, запровадження додаткових обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co-V-2, під час якої директором ОСОБА_2 доведено до відома законодавчі нормативні акти які підлягають виконанню, підстави для проходження щеплення, підстави для звільнення від проходження щеплення, наслідки ухилення від обов`язкового щеплення, за результатами чого прийнято рішення педагогічною радою про взяття до відома інформацію директора про необхідність отримання обов`язкового профілактичного щеплення проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co-V-2 (т. 2 а.с. 25-28).
Крім того, також 04 листопада 2021 року директором КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради ОСОБА_2 видано повідомлення за № 148 «Про обов`язкове профілактичне щеплення проти COVID-19» на ім`я вчителя історії КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради ОСОБА_5 (т. 1 а.с. 15, т. 2 а.с. 13), згідно до якого останню повідомлено про те, що з 08 листопада 2021 року на період дії карантину, встановленого КМУ, щеплення проти COVID-19 є обов`язковим для працівників ліцею № 13, та що на підставі наказу МОЗ «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням» від 04 жовтня 2021 року № 2153, та п. 41-6 Постанови КМУ від 09 грудня 2020 року № 1236, адміністрація закладу прохала до 05 листопада 2021 року надати документи які підтверджують наявність профілактичного щеплення проти COVID-19, серед яких повідомлено ОСОБА_1 про можливість надання як документу що підтверджує проходження зазначеного щеплення, так і довідки про абсолютні протипоказання щодо проведення такого щеплення. Також зазначене повідомлення відображає попередження ОСОБА_1 , як вчителя, про наслідки невиконання законодавчих вимог щодо обов`язкового щеплення, як відсторонення від роботи без збереження заробітної плати з 08 листопада 2021 року на підставі ст. 46 КЗпП України, ч. 2 ст. 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06 квітня 2000 року № 1645-ІІІ, так і те, що період такого відсторонення від роботи не увійде до страхового стажу для призначення пенсії та оплати тимчасової непрацездатності, не внесення роботодавцем за цей період страхового внеску за такого працівника, та не врахуванні такого періоду для визначення права на щорічну відпустку у відповідності до ст. 9 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 року № 504/96-ВР.
І, актом від 04 листопада 2021 року складеного представниками КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради, зафіксовано факт повідомлення вчителя історії ОСОБА_1 щодо обов`язкового профілактичного щеплення проти COVID-19, але остання відмовилася від підпису повідомлення (т. 2 а.с. 14).
Згідно з частиною 1 статті 3 КЗпП України законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами.
Відповідно до статті 4 КЗпП України законодавство про працю складається з Кодексу законів про працю України та інших актів законодавства України, прийнятих відповідно до нього.
Частиною 1 статті 46 КЗпП України передбачено, що відсторонення працівників від роботи власником або уповноваженим ним органом допускається у разі: появи на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп`яніння; відмови або ухилення від обов`язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони; в інших випадках, передбачених законодавством.
Конституційний Суд України у своєму рішенні від 09 липня 1998 року № 12-рп/09 дійшов висновку про те, що термін «законодавство», що вживається у частині третій статті 21 Кодексу законів про працю України, треба розуміти так, що ним охоплюються закони України, чинні міжнародні договори України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також постанови Верховної Ради України, укази Президента України, декрети і постанови Кабінету Міністрів України, прийняті в межах їх повноважень та відповідно до Конституції України і законів України.
Відповідно до преамбули Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я» кожна людина має природне невід`ємне і непорушне право на охорону здоров`я. Суспільство і держава відповідальні перед сучасним і майбутніми поколіннями за рівень здоров`я і збереження генофонду народу України, забезпечують пріоритетність охорони здоров`я в діяльності держави, поліпшення умов праці, навчання, побуту і відпочинку населення, розв`язання екологічних проблем, вдосконалення медичної допомоги і запровадження здорового способу життя. Основи законодавства України про охорону здоров`я визначають правові, організаційні, економічні та соціальні засади охорони здоров`я в Україні, регулюють суспільні відносини у цій сфері з метою забезпечення гармонійного розвитку фізичних і духовних сил, високої працездатності і довголітнього активного життя громадян, усунення факторів, що шкідливо впливають на їх здоров`я, попередження і зниження захворюваності, інвалідності та смертності, поліпшення спадковості.
Законодавство України про охорону здоров`я базується на Конституції України і складається з цих Основ та інших прийнятих відповідно до них актів законодавства, що регулюють суспільні відносини у сфері охорони здоров`я (стаття 1 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я»).
Відповідно до статті 5 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я» державні, громадські або інші органи, підприємства, установи, організації, посадові особи та громадяни зобов`язані забезпечити пріоритетність охорони здоров`я у власній діяльності, не завдавати шкоди здоров`ю населення і окремих осіб, у межах своєї компетенції надавати допомогу хворим, особам з інвалідністю та потерпілим від нещасних випадків, сприяти працівникам органів і закладів охорони здоров`я в їх діяльності, а також виконувати інші обов`язки, передбачені законодавством про охорону здоров`я.
Згідно із пунктами б, г статті 10 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я» громадяни України зобов`язані: у передбачених законодавством випадках проходити профілактичні медичні огляди і робити щеплення; виконувати інші обов`язки, передбачені законодавством про охорону здоров`я.
Профілактичні щеплення проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу є обов`язковими і включаються до календаря щеплень. Працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов`язковим профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб. У разі відмови або ухилення від обов`язкових профілактичних щеплень у порядку, встановленому законом, ці працівники відсторонюються від виконання зазначених видів робіт. Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням проти інших відповідних інфекційних хвороб, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я (частини 1, 2 статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб»).
Відповідно до пункту 8 Положення про Міністерство охорони здоров`я України (далі - МОЗ), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року, МОЗ у межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України і постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України, видає накази, організовує та контролює їх виконання.
Накази МОЗ, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Нормативно-правові акти МОЗ підлягають державній реєстрації в установленому законодавством порядку.
Накази МОЗ, видані в межах повноважень, передбачених законом, є обов`язковими до виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами, місцевими держадміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та громадянами.
При цьому судом встановлено, що наказом МОЗ від 04 жовтня 2021 року № 2153 затверджено Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням (далі - Перелік № 2153).
Цей перелік доповнено наказом МОЗ № 2393 від 01 листопада 2021 року.
Відповідно до Переліку №2153 з доповненнями обов`язковим профілактичним щепленням проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, підлягають працівники:1. Центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів;2. Місцевих державних адміністрацій та їх структурних підрозділів;3. Закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності;4. Підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади.5. Установ і закладів, що надають соціальні послуги, закладів соціального захисту для дітей, реабілітаційних закладів;6. Підприємств, установ та організацій, включених до Переліку об`єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2015 року № 83.
В примітці до Переліку № 2153 зазначено, що обов`язкове профілактичне щеплення проводиться в разі відсутності у працівника абсолютних протипоказань до проведення профілактичних щеплень відповідно до Переліку медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України від 16 вересня 2011 року № 595.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 року № 1236 (з подальшими змінами і доповненнями станом на дату прийняття оспорюваного наказу 15 листопада 2021 року) встановлено, що з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 19 грудня 2020 року до 31 грудня 2021 року на території України діє карантин, продовживши дію карантину.
Пунктом 41-6 указаної постанови визначено керівникам державних органів (державної служби), керівникам підприємств, установ та організацій забезпечити:1) контроль за проведенням обов`язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 працівниками та державними службовцями, обов`язковість профілактичних щеплень яких передбачена переліком професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров`я від 04 жовтня 2021 року № 2153 (далі - перелік);2) відсторонення від роботи (виконання робіт) працівників та державних службовців, обов`язковість профілактичних щеплень проти COVID-19 яких визначена переліком та які відмовляються або ухиляються від проведення таких обов`язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 відповідно до статті 46 Кодексу законів про працю України, частини другої статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» та частини третьої статті 5 Закону України «Про державну службу», крім тих, які мають абсолютні протипоказання до проведення таких профілактичних щеплень проти COVID-19 та надали медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти COVID-19, виданий закладом охорони здоров`я;3) взяття до відома, що: на час такого відсторонення оплата праці працівників та державних службовців здійснюється з урахуванням частини першої статті 94 Кодексу законів про працю України, частини першої статті 1 Закону України «Про оплату праці» та частини третьої статті 5 Закону України «Про державну службу»;відсторонення працівників та державних службовців здійснюється шляхом видання наказу або розпорядження керівника державного органу (державної служби) або підприємства, установи, організації з обов`язковим доведенням його до відома особам, які відсторонюються; строк відсторонення встановлюється до усунення причин, що його зумовили.
Відсторонення працівника від роботи - один із передбачених законодавством випадків призупинення трудових правовідносин, яке полягає в тимчасовому увільненні працівника від обов`язку виконувати роботу за укладеним трудовим договором і тимчасовому увільненні роботодавця від обов`язку забезпечувати працівника роботою або створювати умови для її виконання.
Тимчасове увільнення працівника від виконання його трудових обов`язків в порядку відсторонення від роботи на умовах та з підстав, встановлених законодавством, по суті не є дисциплінарним стягненням, а є особливим запобіжним заходом, який застосовується у виняткових випадках і має на меті запобігання негативним наслідкам.
Судом також встановлено, що на працівників Комунального закладу «Ліцей № 13» Кам`янської міської радипоширюється дія Переліку № 2153, в тому числі і на позивача ОСОБА_1 , як учителя історії.
Проте, позивачка будь-яких доказів на підтвердження того, що у неї є протипоказання до проведення вказаного профілактичного щеплення на час винесення оскаржуваного наказу, суду не надала. Більш того, як до 08 листопада 2021 року так і 08 листопада 2021 року висловлювала категоричну незгоду на адресу адміністрації учбового закладу, як щодо вимог проходження щеплення, так і самого факту звернення до медичного закладу з метою встановлення підстав для звільнення від його проходження, пояснюючи такі дії власною думкою та власною оцінкою Законів, Постанов Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства освіти і науки України.
Зазначене підтверджене як самою позивачкою під час судового розгляду так і фактичними обставинами, а саме що 04 листопада 2021 року ОСОБА_1 подано на ім`я директора КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради повідомлення, яким повідомила про відмову здійснення щеплення від респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co-V-2, або надання інших документів які б звільняли її від такого обов`язку (т. 2 а.с. 17); також 08 листопада 2021 року ОСОБА_1 подано «повторне повідомлення» на ім`я директора КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради (т. 2 а.с. 18-19), яким підтвердила про свою незгоду проходження щеплення від респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co-V-2, або надання медичних документів які б звільняли її від такого обов`язку проходження щеплення, і 08 листопада 2021 року ОСОБА_1 подано повідомлення про те, що вимоги викладені у повідомленні від 04 листопада 2021 року КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради, який оцінено позивачем як незаконне (т. 2 а.с. 20).
Таким чином, судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 , яка працює вчителем в КЗ «Ліцей № 13» КМР, будучи достовірно обізнаною про вимоги щодо проходження щеплення проти COVID-19, або надання медичного висновку про звільнення від його проходження з підстав виявлення в неї протипоказань до такого щеплення, тобто що вона підлягає обов`язковій вакцинації, від її проходження ухилилася, без передбачених підстав визначених діючим законодавством, що стало наслідком винесення оскаржуваного позивачем наказу КЗ «Ліцей № 13» КМР за № 178-к/тр від 08.11.2021 року про її відсторонення від роботи, з підстав ст. 46 КЗпП України, ч. 2 ст. 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06 квітня 2000 року № 1645-ІІІ, наказу МОЗ «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням» від 04 жовтня 2021 року № 2153, та п. 41-6 Постанови КМУ від 09 грудня 2020 року № 1236, що відображено за змістом наказу (т.1 а.с. 13), підтверджено сторонами під час судового розгляду.
А тому виходячи з наведеного, 08 листопада 2021 року КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради, в особі директора Єфремової Л.С. прийнято Наказ № 178-к/тр про відсторонення від роботи (т. 1 а.с. 13, т. 2 а.с. 9), згідно до якого керуючись ст. 46 КЗпП України, ч. 2 ст. 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06 квітня 2000 року № 1645-ІІІ, наказу МОЗ «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням» від 04 жовтня 2021 року № 2153, та п. 41-6 Постанови КМУ від 09 грудня 2020 року № 1236, ОСОБА_1 , вчителя історії, відсторонено від роботи з 08 листопада 2021 року на час відсутності щеплення проти COVID-19, без збереження заробітної плати, до усунення причин, що його зумовили. Підстава наказу повідомлення про обов`язкове профілактичне щеплення проти COVID-19 ОСОБА_1 від 04 листопада 2021 року № 148, який в той же день, тобто 08 листопада 2021 року ОСОБА_1 , що підтверджено сторонами під час судового розгляду.
Такимчином,судом враховуєтьсящо займаючипосаду вчителяв учбовомузакладі ОСОБА_1 будучи обізнанапро правата обов`язкивзяла насебе згоду,в томучислі щододотримання вимогзаконодавства України,а томуз урахуванням того, що позивач відмовилась від обов`язкової вакцинації, в порушення вимог вищезазначених законодавчих норм, суд приходить до висновку про те, що роботодавець діяв у межах своїх повноважень та вимог діючого законодавства України, а тому таке рішення як наказ від 08 листопада 2021 року КЗ «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради, № 178-к/тр про відсторонення від роботи ОСОБА_1 як вчителя історії (т. 1 а.с. 13, т. 2 а.с. 9), з підстав ст. 46 КЗпП України, ч. 2 ст. 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06 квітня 2000 року № 1645-ІІІ, наказу МОЗ «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням» від 04 жовтня 2021 року № 2153, та п. 41-6 Постанови КМУ від 09 грудня 2020 року № 1236, без збереження заробітної плати, до усунення причин, що його зумовили, є правомірним на час його прийняття.
На підставі наведеного спростовуються посилання позивача про те, що перелік обов`язкових щеплень передбачено Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», серед яких відсутнє щеплення від COVID - 19.
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) дотримується послідовної практики, за якою будь-які втручання та обмеження прав особи мають бути виправданими, здійснюватися виключно відповідно до закону і мати на меті законні цілі, виправдані у демократичному суспільстві.
У справі «Соломахін проти України (рішення від 15 березня 2012 року) ЄСПЛ зробив правовий висновок, за змістом якого примусова вакцинація як примусове медичне лікування означає втручання в право на повагу до приватного життя, що включає фізичну та психологічну недоторканність особи. Втручання у фізичну недоторканність заявника можна вважати виправданим міркуваннями охорони здоров`я населення та необхідністю контролювати поширення інфекційних захворювань у регіоні.
Верховний Суд у своїй постанові від 17 квітня 2019 року у справі № 682/1692/17 дійшов висновку, що вимога про обов`язкову вакцинацію населення проти особливо небезпечних хвороб з огляду на потребу охорони громадського здоров`я, а також здоров`я заінтересованих осіб є виправданою. Принцип важливості суспільних інтересів превалює над особистими правами особи, однак лише тоді, коли таке втручання має об`єктивні підстави, та є виправданим.
Окрім того, Верховний Суд у своїй постанові від 10 березня 2021 року у справі № 331/5291/19 зазначив, що згідно зі статтею 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Тобто не освіта, а саме життя, здоров`я і безпека людини визначаються найвищою соціальною цінністю. Отже, вирішуючи питання про співвідношення норм статей 3 та 53 Конституції України, не можна не визнати пріоритетність забезпечення безпеки життя, здоров`я і безпеки людини над правом на освіту. Інтереси однієї особи не можуть домінувати над інтересами держави в питанні забезпечення безпеки життя і здоров`я його громадян. Держава, встановивши правило про те, що без щеплень дитина не може бути допущеною до занять, реалізує свій обов`язок щодо забезпечення безпеки життя і здоров`я не тільки всіх учнів і працівників школи або дитячого садка, а й захищає таким чином саму дитину, яка не отримала профілактичні щеплення. З огляду на суспільні інтереси, тимчасове відсторонення (до проведення щеплення, отримання позитивного висновку лікарсько-консультативної комісії) дитини від занять не призвело до порушення конституційного права дитини на освіту, яку вона може отримати в інших формах.
З огляду на викладені правові позиції наявні підстави вважати, що втручання у вигляді обов`язковості певних щеплень ґрунтується на законодавстві, має законну мету, є пропорційним для досягнення такої мети та цілком необхідним у демократичному суспільстві.
У пунктах а, б статті 10 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я» встановлено, що громадяни України зобов`язані, зокрема, піклуватись про своє здоров`я та здоров`я дітей, не шкодити здоров`ю інших громадян; у передбачених законодавством випадках проходити профілактичні медичні огляди і робити щеплення.
Отже, недотримання загальних правових обов`язків, спрямованих на охорону здоров`я людей, по своїй суті має на меті застосування захисних, а не каральних заходів.
Таким захисним заходом законодавством визначено відсторонення від роботи.
Відсторонення від роботи має наслідком втрату заробітної плати, відповідно, позбавлення позивача засобів для існування, проте це було прямим наслідком її рішення свідомо обрати саме такий шлях для себе особисто, відмовитися від виконання юридичного обов`язку, метою якого є захист здоров`я.
Право на медичну таємницю закріплене в Основах законодавства України про охорону здоров`я.
Забороняється вимагати та надавати за місцем роботи інформацію про діагноз та методи лікування пацієнта. Право на таємницю про стан здоров`я, закріплене у статті 286 ЦК України. Разом з тим, інформації про COVID-сертифікат та щеплення в переліку документів, що підпадають під медичну таємницю, в українському законодавстві немає, а тому COVID-сертифікат не є медичною таємницею, як стверджує позивачка.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, відповідно до якої пункт перший статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, це не може сприйматися як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент.
Межі цього обов`язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Проніна проти України» від 18 липня 2006 року).
Статтею 46 Конституції України передбачено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Згідно зі статтею 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Зважаючи на це, не право на працю, а саме життя, здоров`я і безпека людини, визнаються найвищою соціальною цінністю в Україні.
Отже, вирішуючи питання про співвідношення норм статей 3 та 43 Конституції України, не можна не визнати пріоритетність забезпечення безпеки життя, здоров`я і безпеки людини над правом на працю.
Інтереси однієї особи не можуть домінувати над інтересами держави в питанні забезпечення безпеки життя і здоров`я її громадян.
Індивідуальне право працівника відмовитися від щеплення протиставляється загальному праву інших працівників, які зробили щеплення, з метою досягнення загального блага у формі права на охорону здоров`я.
Отже, держава, встановивши правило про те, що працівники які відмовляються або ухиляються від проведення обов`язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 відстороняються від роботи, реалізує свій обов`язок щодо забезпечення безпеки життя і здоров`я не тільки всіх учнів і працівників навчального закладу, а й захищає таким чином самого працівника, який не отримав щеплення.
Щодо посилання позивача на порушення її конституційного права на працю слід зазначити, що відсторонення від роботи не є дисциплінарним стягненням, за позивачем зберігається його робоче місце, а таке обмеження є тимчасовим.
Суд звертаєувагу,що занаслідком аналізунаведених законодавчихнорм,фактичних обставинвстановлених підчас розглядусправи,встановлено,що напрацівників КЗ «Ліцей № 13» КМР, в тому числі і на позивача ОСОБА_1 , яка є вчителем історії, поширюється дія Переліку № 2153, а тому відповідач, видавши оспорюваний наказ, виконував вимоги постанови КМ України від 09 грудня 2020 року № 1236 і тому правомірно застосував до позивача відсторонення від роботи, оскільки це прямо передбачено законодавством. Крім цього, позивач не надала доказів щодо наявності у неї абсолютних протипоказань до проведення вище вказаного профілактичного щеплення.
При цьому суд враховує, що за обставинами справи, ОСОБА_1 , належним чином завчасно була обізнана про фактичні обставини та обмеження пов`язані із гострої респіраторноїхвороби COVID-19,спричиненої коронавірусомSARS-CoV-2,введеними державнимиустановами, а тому мала часову та об`єктивну можливість вакцинуватися або надати відповідний медичний висновок (документ) про звільнення її від вакцинації проти гострої респіраторноїхвороби COVID-19,спричиненої коронавірусомSARS-CoV-2,у строк до 08.11.2021 року, тобто до дня набрання чинності наказом Міністерства охорони здоров`я України від 04.10.2021 року № 2153, чого не зробила і до медичного закладу не зверталася, тобто не здійснила дій на звільнення її від проведення такого щеплення (вакцінування), які прямо залежали від її волевиявлення та здійснення нею дій на отримання таких медичних підстав.
Тимчасова втрата заробітної плати це прямий наслідок свідомого рішення позивачки обрати саме такий шлях для себе особисто, відмовитися від виконання юридичного обов`язку, метою якого є захист здоров`я.
У спірних правовідносинах суд не вбачає порушення права позивача на працю, визначене ст. 43 Конституції України, оскільки за нею зберігається робоче місце, трудовий договір не припинений, обмеження позивачки було правомірним та відповідало пріоритету забезпечення безпеки життя, здоров`я і безпеки людей, зокрема, учасників освітнього процесу.
Право на медичну таємницю закріплене в Основах законодавства України про охорону здоров`я. Забороняється вимагати та надавати за місцем роботи інформацію про діагноз та методи лікування пацієнта. Право на таємницю про стан здоров`я, закріплене у статті 286 ЦК України. Разом з тим, інформації про COVID-сертифікат та щеплення в переліку документів, що підпадають під медичну таємницю, в українському законодавстві немає. Відтак, COVID-сертифікат не є медичною таємницею.
У зв`язку з відсутністю правових підстав для скасування наказу та встановленням судом обставин, які вказують на правомірність відсторонення відповідачем ОСОБА_1 від роботи, не вбачається також і правових підстав для стягнення з відповідача на користь позивача середнього заробітку за час вимушеного прогулу відповідно до ст. 235 КЗпП України, та задоволення заявлених позовних вимог вцілому.
Європейський суд з прав людини вказав, що пункт 1статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободзобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи ("Проніна проти України", N 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18.07.2006).
Також, Європейський суд з прав людини вказав, що згідно із його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (Серявін та інші проти України, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).
7.Судові витрати.
При звернення із позовом, позивачем сплачено судовий збір у розмірі 908,00 гривень, що підтверджено долученою до позовної заяви квитанцією (т. 1 а.с. 1).
Вирішення питання про стягнення судових витрат здійснюється згідно до приписів ст. 141 ЦПК України, Закону України «Про судовий збір».
Так як сторона позивача звільнена від сплати судового збору при зверненні із позовом на підставі ст. 5 Закону України «Про судовий збір», то згідно до ч. 7 ст. 141 ЦПК України, у разі залишення позову без задоволення, закриття провадження у справі або залишення без розгляду позову позивача, звільненого від сплати судових витрат, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи що відповідачем не заявлені витрати для їх компенсації в передбаченому порядку, таке питання на час ухвалення судового рішення не вирішується.
Керуючись вимогамист.ст.10,76,141,260,263-265 ЦПК України, суд -
ухвалив:
У задоволені позовних ОСОБА_1 до Комунального закладу «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради «про визнання незаконним та скасування наказу про відсторонення від роботи, поновлення виконання трудових обов`язків на займаній посаді та стягнення середнього заробітку за період відсторонення» - відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції Дніпровського апеляційного суду.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - http://zv.dp.court.gov.ua .
Сторони:
позивач ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ;
відповідач Комунальний заклад «Ліцей № 13» Кам`янської міської ради, код ЄДРПОУ 23370314, юридична адреса: область Дніпропетровська, місто Кам`янське, вулиця Звенигородська, будинок № 42.
Повний текст судового рішення складений 11 липня 2022 року.
Суддя Івченко Т. П.
Суд | Заводський районний суд м.Дніпродзержинська |
Дата ухвалення рішення | 05.07.2022 |
Оприлюднено | 13.07.2022 |
Номер документу | 105185870 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Лідовець Руслан Анатолійович