Рішення
від 13.07.2022 по справі 324/1755/21
СОЛОНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 324/1755/21

Провадження № 2/192/339/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 липня 2022 року Солонянський районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Щербини Н. О.,

за участю секретаря судового засідання Короти Л. С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Солоне Солонянського району Дніпропетровської області цивільну справу в порядку загального позовного провадження за позовом ОСОБА_1 дотериторіальної громадив особівиконавчого комітетуПологівської міськоїради Пологівськогорайону Запорізькоїобласті про визначення додаткового строку на подання заяви про прийняття спадщини,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_2 .

На обґрунтування своїх вимог посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати у м. Жданівка Донецької області, де проводилася антитерористична операція. У зв`язку з цим позивач вимушений був встановлювати факт смерті матері в судовому порядку та 09 вересня 2020 року отримав свідоцтво про її смерть.

Позивач зазначає, що після смерті матері залишилася спадщина, яка складається з нарахованої пенсії, яке не була отримана матір`ю за життя, оскільки остання була вимушена звернутися із заявою про взяття на облік як пенсіонера до іншого територіального органу Пенсійного фонду України. До смерті мати позивача перебувала на обліку у відділі обслуговування громадян № 15 (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області як внутрішньо переміщена особа та їй була призначена пенсія, а місцем її проживання було АДРЕСА_1 .

13 вересня 2021 року позивач звернувся до приватного нотаріуса Пологівського нотаріального округу Запорізької області Черкун Валентини Іванівни за місцем відкриття спадщин із заявою про прийняття спадщини за законом, але у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини йому було відмовлено у видачі свідоцтва.

Позивач зазначає, що строк для прийняття спадщини ним був пропущений з поважних причин, а всі ці обставини в сукупності позбавили його можливості вчасно подати заяву про прийняття спадщини.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився. Згідно клопотання, викладеного в тексті позовної заяви, просив здійснювати розгляд справи без його участі (а.с.5).

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив. Відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75 Пологівський район Запорізької області на даний час є тимчасово окупованим.

У зв`язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, у відповідності з ч. 2 ст. 247 ЦПК України розгляд справи здійснювався, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Розпорядженням голови Верховного Суду від 10 березня 2022 року №4/0/9-22 підсудність Пологівського районного суду Запорізької області визначено за Солонянським районним судом Дніпропетровської області.

Суд, дослідивши в сукупності докази, що маються у справі, приходить до висновку, що позов підлягаєзадоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до положень ст.ст. 12, 13, 81 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках, а кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.

Згідно ч.1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини, а згідно ч.1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Жданівка Донецької області померла ОСОБА_2 (а.с.14), що підтверджується копією свідоцтва про смерть, виданою Бучанським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) серії НОМЕР_1 , актовий запис № 526 (а.с.14).

Постановою Верховної Ради України від 17 березня 2015 року №254-VIIIвизнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно доЗакону України "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей"запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року №1085-рзатверджено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. До таких населених пунктів віднесено і м. Жданівка Донецької області.

Факт смерті ОСОБА_2 був встановлений рішенням Оболонського районного суду міста Києва від 31 серпня 2020 року.

Відповідно до ст. 52 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» сума пенсії,що належалапенсіонерові ізалишилася недоотриманоюу зв`язкуз йогосмертю,виплачується -по місяцьсмерті включночленам йогосім`ї,які проживалиразом зпенсіонером надень йогосмерті,у томучислі непрацездатнимчленам сім`ї,зазначеним участинідругійстатті 36цього Закону,які знаходилисяна йогоутриманні,незалежно відтого,проживали вониразом зпомерлим пенсіонеромчи непроживали. Членисім`ї,зазначені вчастині першійцієї статті,повинні звернутисяза виплатоюсуми пенсіїпомерлого пенсіонерапротягом шестимісяців здня відкриттяспадщини. Уразі зверненнякількох членівсім`ї,які маютьправо наотримання сумипенсії,зазначеної участині першійцієї статті,належна їмвідповідно доцієї статтісума пенсіїділиться міжними порівну. У разі відсутності членів сім`ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, входить до складу спадщини.

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на належне померлій майно у вигляді нарахованої пенсії, оскільки згідно копії Довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції ОСОБА_2 проживала в АДРЕСА_1 (а.с.13) та була пенсіонером (а.с.12) і матір`ю позивача, що підтверджується копією свідоцтва про його народження серії НОМЕР_2 (а.с.8) та копією пенсійного посвідчення (а.с.12).

Частинами 3,4,5 ст. 111 ЗаконуУкраїни «Прозабезпечення праві свободгромадян таправовий режимна тимчасовоокупованій територіїУкраїни» встановлено,якщо місцепроживання спадкодавцяневідоме,а нерухомемайно абоосновна йогочастина,у разівідсутності нерухомогомайна -основна частинарухомого майназнаходиться натериторії,передбаченій частиноюпершою цієїстатті,місцем відкриттяспадщини ємісце поданняпершої заяви,що свідчитьпро волевиявленнящодо спадковогомайна,спадкоємців,виконавців заповіту,осіб,заінтересованих вохороні спадковогомайна,або вимогикредиторів. Спадковасправа підлягаєреєстрації уСпадковому реєстрівпорядку,затвердженому КабінетомМіністрів України. Вчинення нотаріальних дій щодо спадкових справ, які були зареєстровані у Спадковому реєстрі до початку тимчасової окупації, але не закінчені, здійснюється будь-яким нотаріусом на підконтрольній Уряду України території за зверненням спадкоємця.

13 вересня 2021 року позивач звернувся до приватного нотаріуса Пологівського нотаріального округу Запорізької області Черкун Валентини Іванівни за місцем відкриття спадщини відповідно до ст. 111 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» із заявою про прийняття спадщини за законом, але згідно постанови у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини йому було відмовлено у видачі свідоцтва (а.с.15).

Спірні відноси регулюються положеннями ЦК України, Законом України «Про нотаріат».

За загальнимиположеннями проспадкування правона спадщинувиникає вдень відкриттяспадщини,спадщина відкриваєтьсявнаслідок смертіособи абооголошення їїпомерлою.Для прийняттяспадщини встановлюєтьсястрок ушість місяців,який починаєтьсяз часувідкриття спадщини(статті1220,1222,1270ЦК України).Спадкоємець,який бажаєприйняти спадщину,але начас відкриттяспадщини непроживав постійноіз спадкодавцем,має податинотаріусу заявупро прийняттяспадщини (частинаперша статті1269ЦК України).Згідно ст.1272ЦК Україниякщо спадкоємецьпротягом строку,встановленого статтею1270цього Кодексу,не подавзаяву проприйняття спадщини,він вважаєтьсятаким,що неприйняв її. Записьмовою згодоюспадкоємців,які прийнялиспадщину,спадкоємець,який пропустивстрок дляприйняття спадщини,може податизаяву проприйняття спадщининотаріусу абов сільськихнаселених пунктах-уповноваженій наце посадовійособі відповідногооргану місцевогосамоврядування замісцем відкриттяспадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Відповідно дочастини третьої статті 1272 ЦК Україниза позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Верховний Суду постановівід 13березня 2020року посправі №314/2550/17зазначив,що правилачастини третьоїстатті1272ЦК Українипронадання додатковогостроку дляподання заявипро прийняттяспадщини можутьбути застосовані,якщо:1)у спадкоємцябули перешкодидля поданнятакої зави;2)ці обставинивизнані судомповажними. Такийправовий висновоквисловлений ВерховнимСудом Україниу постановівід 23серпня 2017року N6-1320цс17,а такожу постановахКасаційного цивільногосуду ускладі ВерховногоСуду:від 17жовтня 2019року усправі N766/14595/16(провадженняN61-6700св19),від 30січня 2020року усправі N487/2375/18(провадженняN61-10136св19),від 31січня 2020року усправі N450/1383/18(провадженняN61?21447св19). Прицьому,вирішуючи питанняповажності причинпропущення шестимісячногостроку,визначеногостаттею 1270ЦК України,для прийняттяспадщини,суд маєвраховувати,що такіпричини визначаютьсяв кожномуконкретному випадкуз оглядуна обставиникожної справи. Зурахуванням наведеного,якщо спадкоємецьпропустив шестимісячнийстрок дляподання заявипро прийняттяспадщини зповажних причин,закон гарантуєйому правона зверненнядо судуз позовомпро визначеннядодаткового строкуна поданнятакої заяви.

Пунктом 24 постанови Пленуму ВСУ від 30 травня 2008 року № 8 «Про судову практику у справах про спадкування» встановлено, що вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Відповідно достатті 63 Закону України «Про нотаріат»нотаріус, який одержав від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язаний повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких йому відоме.

З дослідженої судом Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру від 27 червня 2022 року було встановлено, що після смерті ОСОБА_2 була відкрита спадкова справа № 172/2021 (а.с.92). Відомості про інших осіб, які б подали заяву про прийняття спадщини після її смерті відсутні, як відсутні і відомості про видачу свідоцтва про право на спадщину. Позивач на час подання позову мешкає в м. Жданівка Донецької області, яке є тимчасово окупованою територією.

Також дослідженими судом доказами було встановлено, що позивач пропустив встановлений законом шестимісячний строк для подачі заяви про прийняття спадщини з поважних причин, оскільки його мати померла на тимчасово окупованій території Донецької області, була тимчасово переміщеною особою, а позивач також мешкає на тимчасово окупованій території, що також впливало на вчасність подання ним заяви про прийняття спадщини. Вказані обставини, з огляду на обставини справи, суд визнає поважними.

З урахуванням зазначеного суд вважає, що позивач з поважних причин, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами, які в сукупності позбавили його можливості своєчасно звернутися до нотаріальної контори з відповідною заявою, пропустив встановлений законом строк для подання заяви про прийняття спадщини.

Тому суд приходить до висновку, що позивачу необхідно визначити додатковий строк для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Суд вважає, що три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили є достатнім строком для подання позивачем заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини за законом.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.

Таким чином, у зв`язку із задоволенням позову, судові витрати по справі відповідно до ст. 141 ЦПК України, покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст.12,13,81,141, 258,259,263-265,268,273 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ,РНОКПП - НОМЕР_3 ) до територіальноїгромади вособі виконавчогокомітету Пологівськоїміської радиПологівського районуЗапорізької області (70608, Запорізька область, м. Пологи, вул. Єдності, буд. 24, код ЄДРЮОФОПГФ- 04593267) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_3 ) додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 протягом 3 (трьох) місяців з дня набрання рішенням суду законної сили.

Стягнути з територіальної громадив особівиконавчого комітетуПологівської міськоїради Пологівськогорайону Запорізькоїобласті (70608, Запорізька область, м. Пологи, вул. Єдності, буд. 24, код ЄДРЮОФОПГФ- 04593267) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ,РНОКПП - НОМЕР_3 ) судовий збір в розмірі 908 (дев`ятсот всім) гривень 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складене 14 липня 2022 року.

Головуючий: суддя Н. О. Щербина

СудСолонянський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення13.07.2022
Оприлюднено15.07.2022
Номер документу105230615
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —324/1755/21

Рішення від 13.07.2022

Цивільне

Солонянський районний суд Дніпропетровської області

Щербина Н. О.

Ухвала від 20.06.2022

Цивільне

Солонянський районний суд Дніпропетровської області

Щербина Н. О.

Ухвала від 04.04.2022

Цивільне

Солонянський районний суд Дніпропетровської області

Щербина Н. О.

Постанова від 17.02.2022

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Кочеткова І. В.

Ухвала від 31.01.2022

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Кочеткова І. В.

Ухвала від 31.01.2022

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Кочеткова І. В.

Ухвала від 20.12.2021

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Кочеткова І. В.

Ухвала від 14.12.2021

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Кочеткова І. В.

Ухвала від 15.11.2021

Цивільне

Пологівський районний суд Запорізької області

Кацаренко І. О.

Ухвала від 18.10.2021

Цивільне

Пологівський районний суд Запорізької області

Кацаренко І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні