Рішення
від 10.07.2022 по справі 921/812/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

11 липня 2022 рокуСправа № 921/812/21

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Стопника С.Г.

за участю секретаря судового засідання Касюдик О.О.

Розглянув заяву представника ОСОБА_1 - адвоката Осіва П.В., про компенсацію витрат на професійну правничу допомогу (вх.№3830 від 17.06.2022) та додані докази у справі

за позовом Акціонерного товариства "АЛЬФА-БАНК", вул. Велика Васильківська, 100, м.Київ

до відповідачів: 1. Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОДЛЮКС ПЛЮС", вул. Є.Коновальця, 4, м. Тернопіль

2. Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕРНОПРЕСТИЖ", вул. Чапаєва, 14, офіс 74, м. Одеса

3. Товариства з обмеженою відповідальністю "ОРВІС", Лютневий провулок, 7, м. Київ

4. ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Акціонерне товариство "Укрсиббанк" (адреса для листування: вул. У.Самчука, 26/1, м. Львів)

про визнання за AT "Альфа-Банк" права іпотеки нерухомого майна - нежитлових приміщень, загальною площею 1285,1 кв.м., яке знаходиться за адресою АДРЕСА_2 , за іпотечним договором, який посвідчений 17 липня 2008 року приватним нотаріусом Тернопільського міського нотаріального округу Білецькою Н.А. зареєстрованим в реєстрі за №5578.

За участі представників:

Позивача: не з`явився

Відповідачів 1-3: не з`явились

Відповідача-4 (заявника): Осів П.В. - адвокат

Третя особа: не з`явився

Відповідно до ст.222 Господарського процесуального кодексу України (надалі ГПК України) судом здійснювалося фіксування судового засідання (звукозапис) за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу "Акорд".

В судовому засіданні 11.07.2022 року, відповідно до ст.240 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суть справи: Рішенням Господарського суду Тернопільської області від 20.06.2022 у справі №921/812/21 у задоволенні позову Акціонерного товариства "АЛЬФА-БАНК" відмовлено, витрати по сплаті судового збору у даній справі покладено на позивача.

17.06.2022 від представника відповідача-4 - ОСОБА_1 , адвоката Осіва П.В. надійшла заява (вх.№3830 від 17.06.2022) про компенсацію витрат на професійну правничу допомогу, понесених під час розгляду даної справи, у розмірі 80000 грн.

В судовому засіданні 20.06.2022 до закінчення судових дебатів представник відповідача-4 усно заявив про те, що протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду буде подано докази в підтвердження понесених витрат на професійну правничу допомогу.

30.06.2022 на адресу Господарського суду Тернопільської області надійшло клопотання (вх.№4142), яке відправлено 27.06.2022 згідно відмітки поштового відділення на конверті, про приєднання доказів. Відповідно до вказаного клопотання до матеріалів справи долучено копію договору №10/02 від 10.02.2022 про надання правничої допомоги, копію Акту прийому-передачі наданих послуг від 27.06.2022 до Договору №10/02 про надання правничої допомоги від 10.02.2022, роздруківки з Єдиного реєстру адвокатів України та з сервісу "Google Maps"/"Гугл Карти", докази надіслання копії заяви з додатками іншим учасникам справи.

За змістом статті 244 Господарського процесуального кодексу України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо, зокрема, судом не вирішено питання про судові витрати. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання.

Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення (ч.3 ст. 244 ГПК України).

Ухвалою суду від 30.06.2022 заяву представника ОСОБА_1 - адвоката Осіва П.В., про компенсацію витрат на професійну правничу допомогу (вх.№3830 від 17.06.2022) прийнято до розгляду та призначено судове засідання на 11.07.2022 року на 10:00 год, про що повідомлено учасників справи. Окрім того, позивачу запропоновано подати письмові пояснення по суті поданої заяви (у разі наявності).

11.07.2022 на електронну адресу суду від представника позивача надійшла заява (вх.№4385) про зменшення витрат на професійну правничу допомогу відповідача-4, згідно якої останній просить суд з урахуванням долученої інформації, а також викладеного у відповіді на відзив (вх.№2189 від 11.04.2022), зменшити заявлений відповідачем-4 до відшкодування розмір судових витрат до 9200 грн. Копію заяви направлено представнику відповідача-4 на електронну адресу. Також до заяви додано клопотання про проведення судового засідання 11.07.2022 за відсутності представника АТ "Альфа-Банк".

У призначене судове засідання 11.07.2022 з`явився представник відповідача-4 адвокат Осів П.В., щодо поданої заяви позивача (вх.№4385 від 11.07.2022) про зменшення витрат на професійну правничу допомогу заперечив.

Представники відповідачів 1-3 та третьої особи в судове засідання не з`явились, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлялись належним чином.

Відповідно до ч.4 ст.244 ГПК України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника відповідача-4, суд прийшов до висновку, що заява (вх.№3830 від 17.06.2022) підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.

Відповідно до ст.123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних із розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.

За приписами ст.129 ГПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Частиною 5 ст.129 ГПК України передбачено, що під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.

Розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду (ч.8 ст.129 ГПК України).

Відповідно до ч.1 ст.221 ГПК України, якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.

При ухваленні судового рішення від 20.06.2022 у даній справі судом не вирішено питання щодо розподілу судових витрат, пов`язаних з правничою допомогою адвоката. При цьому, відповідну заяву про компенсацію витрат на професійну правничу допомогу відповідача-4 подано 17.06.2022 (вх.№3830). Також, в судовому засіданні 20.06.2022 до закінчення судових дебатів представник відповідача-4 адвокат Осів П.В., усно заявив про те, що протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду буде подано докази в підтвердження понесених витрат на професійну правничу допомогу.

Як вже зазначалось вище, згідно поданої заяви (вх. №3830 від 17.06.2022) представник відповідача-4 адвокат Осів П.В., просить стягнути з позивача 80000 грн витрат, понесених на отримання професійної правничої допомоги у даній справі. В підтвердження зазначеного розміру витрат до матеріалів справи долучено згідно заяви (вх.№4142 від 30.06.2022): копію Договору №10/02 від 10.02.2022 про надання правничої допомоги, копію Акту прийому-передачі наданих послуг від 27.06.2022 до Договору №10/02 про надання правничої допомоги від 10.02.2022, роздруківки з Єдиного реєстру адвокатів України та з сервісу "Google Maps"/"Гугл Карти".

Вступна та резолютивна частини рішення суду у справі №921/812/21 проголошені сторонам 20.06.2022, відповідні докази в підтвердження витрат надіслані рекомендованою кореспонденцією на адресу Господарського суду Тернопільської області 27.06.2022, тобто з дотриманням строку, встановленого ч.8 ст.129 ГПК України.

Статтею 16 ГПК України передбачено, що учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.

Пунктом 1 ч.1 ст.1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначено, що адвокат - це фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом.

Адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги, ордеру (ч.1 ст.26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність").

Відповідно до ст.19 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" видами адвокатської діяльності, зокрема, є: надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.

Статтею 30 вказаного Закону визначено, що гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Як свідчать матеріали справи, правова допомога Васьковській О.В. у даній справі надавалась адвокатом Осівим Павлом Володимировичем на підставі Договору про надання правової допомоги №10/02 від 10.02.2022, ордеру серії ВО №1033307 від 15.02.2022. Також до матеріалів справи долучено копію свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю серії ТР №000295 від 24.05.2018.

Частинами 1, 3 ст. 124 ГПК України передбачено, що разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи. Попередній розрахунок розміру судових витрат не обмежує сторону у доведенні іншої фактичної суми судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами за результатами розгляду справи.

У відзиві на позовну заяву відповідача-4 (вх.№1475 від 28.02.2022) зазначено, що попередній (орієнтовний) розрахунок витрат, які відповідач очікує понести в процесі розгляду даної справи за надання правничої допомоги у суді першої інстанції становить 80000 грн.

Як вбачається із поданих матеріалів, 10.02.2022 між Адвокатом Осівим Павлом Володимировичем (надалі - Адвокат) та Васьковською Ольгою Василівною (Клієнт) укладено Договір №10/02 про надання правничої допомоги, згідно із п.1.1. якого Адвокат зобов`язався забезпечити надання правничої допомоги Клієнту, а саме, захист прав Клієнта в межах спору між АТ "Альфа-Банк" та Клієнтом у справі Господарського суду Тернопільської області №921/812/21. Клієнт, в свою чергу, зобов`язується, в порядку та на умовах, передбачених цим Договором, оплатити надану правничу допомогу адвокату в порядку, розмірах та строки, передбачені цим Договором.

Відповідно до п.3.1 вказаного Договору, оплата за цим Договором складається з:

а) гонорару, що виплачується Клієнтом в якості оплати правничої допомоги, що надана Адвокатом за цим Договором;

б) сум, що виплачуються Клієнтом Адвокату як покриття попередньо узгоджених з Клієнтом та документально підтверджених витрат, пов`язаних з наданням правничої допомоги за цим Договором.

У п.3.2 Договору сторони погодили, що за надання правничої допомоги, передбаченої предметом цього Договору, Клієнт виплачує Адвокату гонорар, розмір якого визначається відповідно до акту прийому-передачі наданої правничої допомоги, що підписується обома Сторонами.

Для визначення розміру гонорару Сторони використовують наступний спосіб:

- підготовка та складання: заяв, клопотань, заперечень, пояснень, відзиву на позов, заперечень на відповідь, апеляційної скарги чи відзиву на апеляційну скаргу, касаційної скарги чи відзиву на касаційну скаргу; збір та подання доказів, подання адвокатських запитів, збір та вивчення судової практики, ознайомлення з матеріалами справи, консультування Клієнта, дорога з/до суду - застосовується погодинна оплата з тарифікацією часу, що витрачений Адвокатом для надання Клієнту правничої допомоги, з розрахунку 2500,00 грн за 1 годину роботи Адвоката;

- участь у судових засіданнях (у тому числі підготовка до підготовчих/судових засідань 30 хв на кожне засідання) 2500,00 грн за 1 засідання.

Клієнт проводить виплату гонорару (його частини) не пізніше 20 банківських днів з дати підписання Сторонами акту, який засвідчує факт надання правничої допомоги, чи з дати отримання від Адвоката рахунку на здійснення авансового платежу у випадку його акцептування Клієнтом (п.3.5 Договору).

Згідно долученого Акту прийому-передачі наданих правничих послуг від 27.06.2022 до Договору №10/02 про надання правничої допомоги від 10.02.2022, Адвокат надав, а Клієнт прийняв правничі послуги в суді першої інстанції на загальну суму 80000,00 грн (розмір визначено з урахуванням п.3.2 Договору про надання правничої допомоги №10/02 від 10.02.2022), в тому числі:

1) підготовка та складення заяви від 15.02.2022 - 1 година, що становить до оплати 2500,00 грн;

2) ознайомлення у суді з матеріалами справи та їх фотокопіювання (з урахуванням часу на дорогу Адвоката до/з суду) - 1 година, що становить до оплати 2500,00 грн;

3) пошук та вивчення судової практики: постанова ВС від 30.01.2018 по справі №161/16891/15-ц, від 14 червня 2018 року у справі №364/737/17, від 21 лютого 2018 року у справі №910/5226/17, від 2 липня 2019 року у справі №48/340 (провадження № 12-14звг19), від 12 березня 2019 року у справі №911/3594/17 (провадження №12-234гс18), від 18.01.2022 у справі №910/17048/17, рішення ЄСПЛ від 20 вересня 2011 року за заявою № 14902/04 у справі відкрите акціонерне товариство "Нафтова компанія "Юкос" проти Росії"; рішення ЄСПЛ від 22 жовтня 1996 року за заявами №22083/93, №22095/93 у справі "Стаббінгс та інші проти Сполученого Королівства" - 2 години, що становить до оплати 5000,00 грн;

4) підготовка та складення відзиву на позов (11 сторінок) - 5 годин, що становить до оплати 12500,00 грн;

5) підготовка та складення заяви від 10.03.2022 - 0,25 години, що становить до оплати 625,00 грн;

6) підготовка та складення клопотання про ознайомлення з матеріалами справи від 04.04.2022 - 0,25 години, що становить до оплати 625,00 грн;

7) підготовка та складення заяви від 15.04.2022 - 0,25 години, що становить до оплати 625,00 грн;

8) підготовка та складення клопотання про ознайомлення з матеріалами справи від 28.04.2022 - 0,25 години, що становить до оплати 625,00 грн;

9) ознайомлення у суді з відповіддю на відзив та клопотання про долучення доказів, їх фотокопіювання (з урахуванням часу на дорогу Адвоката до/з суду) - 1 година, що становить до оплати 2500,00 грн;

10) підготовка та складення заяви від 29.04.2022 - 0,5 години, що становить до оплати 1250,00 грн;

11) підготовка та складення заперечень проти приєднання доказів - 1 година, що становить до оплати 2500,00 грн;

12) підготовка та складення заперечень на відповідь - 2 години, що становить до оплати 5000,00 грн;

13) підготовка та складення заяви про компенсацію витрат на професійну правничу допомогу - 0,5 години, що становить до оплати 1250,00 грн;

14) підготовка та складення заяви про застосування наслідків спливу позовної давності 1 година, що становить до оплати 2500,00 грн;

15) підготовка письмових пояснень у судових дебатах - 1 година, що становить до оплати 2500,00 грн;

16) підготовка та складення клопотання про приєднання доказів - 1 година, що становить до оплати 2500,00 грн;

17) участь у підготовчих/судових засіданнях, які відбулись 28.02.22, 15.04.22, 29.04.22, 16.05.22, 27.05.22, 10.06.22, 20.06.22 (у тому числі підготовка до підготовчих/судових засідань 30 хв на кожне засідання) - 7 засідань, що становить до оплати 17500,00 грн;

18) дорога Адвоката до/з суду (м.Тернопіль вул.Лесі Українки, 37/33 - м.Тернопіль, вул.Кн.Острозького, 14А) для участі у 7 (семи) підготовчих/судових засіданнях - 7 годин, що становить до оплати 17500,00 грн.

При цьому, заявник просить суд врахувати, що місцем здійснення діяльності Адвоката є м.Тернопіль, вул. Лесі Українки, 37, кв.33, час на дорогу Адвоката з/до Господарського суду Тернопільської області пішки чи громадським транспортом становить не менше 30 хв в одну сторону, в підтвердження чого додано роздруківки з Єдиного реєстру адвокатів України та з сервісу "Google Maps"/ "Гугл Карти", а відповідно до постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 25.05.2021 у справі №910/7586/19, такі стадії як прибуття до суду чи іншої установи та очікування є складовими правничої допомоги, які в комплексі з іншими видами правничої допомоги сприяють забезпеченню захисту прав та інтересів клієнта; час, який адвокат витрачає на дорогу для участі у судовому засіданні, є складовою правничої допомоги і підлягає компенсації нарівні з іншими витратами. Такі стадії представництва інтересів у суді, як прибуття на судове засідання та очікування цього засідання є невідворотними та не залежать від волі чи бажання адвоката. При цьому, паралельно вчиняти якісь інші дії на шляху до суду чи під залом судового засідання адвокат не може та витрачає на це свій робочий час.

Частиною 4 ст.126 ГПК України передбачено, що розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (ч.ч. 5, 6 ст.126 ГПК України).

У поданій заяві (вх.№4385 від 11.07.2022) про зменшення витрат на професійну правничу допомогу відповідача-4, позивач просить суд з урахуванням долученої інформації, а також викладеного у відповіді на відзив (вх.№2189 від 11.04.2022), зменшити заявлений відповідачем-4 до відшкодування розмір судових витрат до 9200 грн.

При цьому, вказує на те, що з огляду на загальнодоступну інформацію з мережі інтернет вартість послуг адвоката у Києві, Тернополі та Івано-Франківську за складання відзиву на позов становить від 1500,00 до 5000,00 грн, участь у судовому засіданні - від 500,00 до 2500,00 грн.

Відповідно до офіційних даних Міністерства фінансів України (сторінка https://index.minfm.com.ua/ua/labour/salarv/average/2022/ - роздруківка додається) середня заробітна плата по Тернопільській області у січні 2022 року складала 11 455,00 грн, тобто 69,18 грн. на годину. Отже, заявлена оплата адвокатських послуг у 2500,00 грн на годину майже у 69 разів перевищує встановлений законом розмір мінімальної заробітної плати та в 2,6 разів базовий розмір посадового окладу судді Верховного суду.

У зв`язку із наведеним, вважає, що для адвоката зі стажем в 4 роки розмір оплати у 2500,00 на годину є неспівмірним, нерозумним та неадекватним, а з огляду на складність справи позивач вважає цілком доречною оплату адвокатських послуг в розмірі 500,00 грн. на годину.

Крім того, зазначення в п.18 Акту часу, витраченого на дорогу Адвоката до/з суду - 7 годин, та вартості 17500,00 грн, вважає такими, що не відповідають принципу розумності.

Також, на думку позивача, не можна враховувати "пошук та вивчення судової практики", зазначений у п.3 Акту, окремим видом правової допомоги, оскільки ці дії є складовою частиною процесу підготовки заяв по суті - в даному випадку відзиву на позов. Так само не можна вважати окремою послугою підготовку письмових пояснень у судових дебатах, оскільки це є документ, який не передбачений процесуальним кодексом, отже, не є обов`язковим, і це документ, який фактично повторює зміст відзиву на позов, у зв`язку з чим наведені дії не можуть становити окремого виду правничої допомоги.

Вказує, що справа, яка розглядалась, є спором немайнового характеру і предмет спору безпосередньо не стосувався відповідача-4, у зв`язку з чим заявлений розмір витрат на правничу допомогу неспівмірний зі складністю справи та наслідками її розгляду.

З урахуванням наведеного, позивач вважає за обґрунтовані необхідністю та співмірні із складністю та значенням справи для відповідача-4 наступні витрати на загальну суму 9250,00 грн, а саме:

1. Підготовка та складення заяви від 15.02.2022 - 0,5 год, що становить 250,00 грн.

2. Підготовка та складення відзиву на позов (11 арк.) - 5 год, що становить 2500,00 грн.

3. Підготовка та складення 2-х клопотань про ознайомлення з матеріалами справи - по 0,25 год на кожне, всього 0,5 год - 250 грн.

4. Підготовка та складення заяв від 10.03.2022, від 15.04.2022 та 29.04.2022 - 2 заяви по 0,25 год та 1 - 0,5 год, всього 1 год - 500,00 грн.

5. Підготовка та складення заперечень проти приєднання доказів -1 год - 500,00, грн.

6. Підготовка та складення заперечень на відповідь - 1 год - 500,00 грн.

7. Підготовка та складення заяви про компенсацію витрат на професійну правничу допомогу - 0,5 год - 250,00 грн.

8. Підготовка заяви про застосування наслідків спливу позовної давності - 1 год - 500,00 грн.

9. Підготовка клопотання про приєднання доказів - 1 год. - 500,00 грн.

10. Участь у судових засіданнях 28.02.2022, 15.04.2022, 29.04.2022, 16.05.2022, 27.05.2022, 10.06.2022 та 20.06.2022 - 7 годин - 3 500,00 грн.

При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Лавентс проти Латвії" від 28.11.2002 зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір (аналогічна правова позиція викладена Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду у додаткових постановах від 20.05.2019 у справі №916/2102/17, від 25.06.2019 у справі №909/371/18, у постановах від 05.06.2019 у справі №922/928/18, від 30.07.2019 у справі №911/739/15 та від 01.08.2019 у справі № 915/237/18).

Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції. Зокрема, заявник має право на компенсацію судових та інших витрат лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі "East/West Alliance Limited" проти України, заява № 19336/04, п. 269).

Такі критерії оцінки поданих заявником доказів суд застосовує з урахуванням особливостей кожної справи та виходячи з принципів верховенства права та пропорційності, приписів ст.ст. 123-130 ГПК України та з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, яку суди застосовують як джерело права згідно зі ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини".

Таким чином, вирішуючи заяву сторони судового процесу про компенсацію понесених нею витрат на професійну правничу допомогу, суду належить дослідити та оцінити додані заявником до заяви документи на предмет належності, допустимості та достовірності відображеної у них інформації, а також співрозмірності до предмета (ціни) позову.

У постанові від 18.03.2021 у справі №910/15621/19 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду наголосив на тому, що суд може відступити від загального правила при вирішенні питання про розподіл витрат на правову допомогу та не розподіляти такі витрати повністю або частково на сторону, не на користь якої ухвалено рішення, а натомість покласти їх на сторону, на користь якої ухвалено рішення.

Випадки, за яких суд може відступити від загального правила розподілу судових витрат, унормовано також положеннями частин шостої, сьомої, дев`ятої статті 129 ГПК України. При цьому, в судовому рішенні суд повинен конкретно вказати, які саме витрати на правову допомогу не підлягають відшкодуванню повністю або частково, навести мотивацію такого рішення та правові підстави для його ухвалення. Зокрема, вирішуючи питання розподілу судових витрат, господарський суд має враховувати, що розмір відшкодування судових витрат, не пов`язаних зі сплатою судового збору, не повинен бути непропорційним до предмета спору. У зв`язку з наведеним, суд з урахуванням конкретних обставин, зокрема ціни позову, може обмежити такий розмір з огляду на розумну необхідність судових витрат для конкретної справи (правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 11.02.2021 у справі №920/39/20).

Дослідивши подані заявником докази в підтвердження фактично понесених витрат на правничу допомогу, беручи до уваги доводи позивача щодо неспівмірності заявлених до відшкодування витрат зі складністю та значенням справи для відповідача-4 (в т.ч. виходячи із розрахунку 2500,00 грн за 1 годину роботи Адвоката), суд, з огляду на розумну необхідність судових витрат для даної справи, а також застосовуючи критерії реальності та співмірності, вважає за доцільне зменшити розмір витрат, що підлягають відшкодуванню до 44250,00 грн (зокрема, виходячи із розрахунку 1500,00 грн за 1 годину роботи Адвоката), в тому числі:

1) підготовка та складення заяви від 15.02.2022 (про ознайомлення з матеріалами справи), ознайомлення у суді з матеріалами справи та їх фотокопіювання (з урахуванням часу на дорогу Адвоката до/з суду) - 1 година (1500,00 грн);

2) пошук та вивчення судової практики - 2 години (3000,00 грн);

3) підготовка та складення відзиву на позов, підготовка та складення заяв від 10.03.2022 та від 15.04.2022 (про долучення доказів направлення відзиву іншим учасникам справи) - 5 годин (7500,00 грн);

4) підготовка та складення клопотання про ознайомлення з матеріалами справи від 04.04.2022 - 0,25 години (375,00 грн);

5) підготовка та складення клопотання про ознайомлення з матеріалами справи від 28.04.2022 - 0,25 години (375,00 грн);

6) підготовка та складення заяви від 29.04.2022, ознайомлення у суді з відповіддю на відзив та клопотання про долучення доказів, їх фотокопіювання (з урахуванням часу на дорогу Адвоката до/з суду) - 1 година (1500 грн);

7) підготовка та складення заперечень проти приєднання доказів - 1 година (1500 грн);

8) підготовка та складення заперечень на відповідь - 2 години (3000 грн);

9) підготовка та складення заяви про компенсацію витрат на професійну правничу допомогу - 0,5 години (750 грн);

10) підготовка та складення заяви про застосування наслідків спливу позовної давності 0,5 години (750 грн);

12) підготовка письмових пояснень у судових дебатах - 1 година (1500 грн);

13) підготовка та складення клопотання про приєднання доказів - 1 година (1500 грн);

14) участь у підготовчих/судових засіданнях, які відбулись 28.02.22, 15.04.22, 29.04.22, 16.05.22, 27.05.22, 10.06.22, 20.06.22 (у тому числі підготовка до підготовчих/судових засідань 30 хв на кожне засідання) - 7 засідань (10500 грн);

15) дорога Адвоката до/з суду для участі у 7 (семи) підготовчих/судових засіданнях - 7 годин (10500 грн) (з урахуванням позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 25.05.2021 у справі №910/7586/19).

При цьому, суд також враховує, що Осів П.В. (як представник) брав участь у розгляді інших справ (зокрема, №3/77/5022-1020/2011, №11/51/1559, №921/393/14-г/10, №10/Б-1287), на рішення у яких містяться посилання в матеріалах даної справи, отже останньому були відомі обставини даного спору.

Відтак, враховуючи заяву позивача про зменшення витрат на професійну правничу допомогу відповідача-4 (вх.№4385 від 11.07.2022), застосовуючи критерії обгрунтованості, реальності та співмірності розміру витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами; зважаючи на характер спору, складність справи, обсяг виконаних адвокатом робіт (наданих послуг), час, витрачений адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг), суд вважає за доцільне заяву представника ОСОБА_1 - адвоката Осіва П.В. (вх.№3830 від 17.06.2022) про компенсацію витрат на професійну правничу допомогу у даній справі задовольнити частково, а саме у розмірі 44250,00 грн, які підлягають стягненню з позивача на користь відповідача-4.

В решті вимог заяви слід відмовити, у зв`язку із неспівмірністю таких витрат із складністю справи та виконаними адвокатом робіт (наданих послуг).

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 73-79, 86, 123, 126, 129, 202, 221, 232, 233, 236-238, 240, 244 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Заяву представника ОСОБА_1 - адвоката Осіва П.В., про компенсацію витрат на професійну правничу допомогу (вх.№3830 від 17.06.2022) у справі №921/812/21 задовольнити частково.

2. Стягнути з Акціонерного товариства "АЛЬФА-БАНК" (вул. Велика Васильківська, 100, м.Київ, код 23464714) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 44250 грн 00 коп. витрат, понесених на отримання професійної правничої допомоги.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

3. В задоволенні решти вимог заяви відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано (ч.1 ст. 241 ГПК України).

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення, в порядку визначеному ст.ст.256-257 ГПК України.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне додаткове судове рішення складено 15 липня 2022 року.

СуддяС.Г. Стопник

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення10.07.2022
Оприлюднено18.07.2022
Номер документу105268579
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —921/812/21

Судовий наказ від 21.08.2022

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Стопник С.Г.

Рішення від 10.07.2022

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Стопник С.Г.

Рішення від 10.07.2022

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Стопник С.Г.

Ухвала від 29.06.2022

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Стопник С.Г.

Рішення від 19.06.2022

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Стопник С.Г.

Рішення від 19.06.2022

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Стопник С.Г.

Ухвала від 09.06.2022

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Стопник С.Г.

Ухвала від 30.05.2022

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Стопник С.Г.

Ухвала від 26.05.2022

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Стопник С.Г.

Ухвала від 15.05.2022

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Стопник С.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні