ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 липня 2022 року м. Чернігів справа № 927/236/22
Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С. Сидоренка, розглянувши матеріали заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРТЕПЛО ЧЕРНІГІВ» про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу по справіза позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРТЕПЛО ЧЕРНІГІВ» 01054, м. Київ, вул. Дмитрівська, 18/24 (Sohfia1992@gmail.com)до Комунального некомерційного підприємства «Сосницька лікарня» Сосницької селищної ради 16100, смт. Сосниця Чернігівської області, вул. Якова Скидана, 5/3 (sosnitsya3@ukr.net)про стягнення 1 078 425 грн. 02 коп.
без виклику сторін
18.07.2022, на підставі ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, було підписано вступну та резолютивну частину додаткового рішення.
СУТЬ СПОРУ:
27 квітня 2022 року до Господарського суду Чернігівської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРТЕПЛО ЧЕРНІГІВ» до Комунального некомерційного підприємства «Сосницька лікарня» Сосницької селищної ради про стягнення 1 042 192,11 грн. заборгованості по оплаті теплової енергії, поставленої згідно договору № 281021 купівлі-продажу теплової енергії від 28.10.2021, 17 878,09 грн. десяти процентів річних з простроченої суми та 18 354,82 грн. пені за неналежне виконання зобов`язання по оплаті поставленої теплової енергії.
Звертаючись з даним позовом, позивач просив, зокрема стягнути з відповідача судові витрати; при цьому, як вбачається з доданого до позову попереднього (орієнтовного) розрахунку судових витрат, розмір судових витрат на професійну правничу допомогу визначений товариством в сумі 40 000,00 грн.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 02.05.2022:
прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі;
визнано справу № 927/236/22 малозначною;
задоволено клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРТЕПЛО ЧЕРНІГІВ» щодо здійснення розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження;
постановлено здійснювати розгляд позовної заяви за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Рішенням Господарського суду Чернігівської області від 23.06.2022 позов Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРТЕПЛО ЧЕРНІГІВ» задоволено повністю, присуджено до стягнення з Комунального некомерційного підприємства «Сосницька лікарня» Сосницької селищної ради на користь позивача 1 042 192,11 грн основного боргу, 17 878,09 грн штрафу, 18 354,82 грн пені та 16 176,38 грн судового збору.
Повний текст рішення складено та підписано 23.06.2022.
Ухвалюючи дане рішення, суд зазначив, що оскільки станом на 23.06.2022 доказів витрат на правову допомогу у відповідності до ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України позивачем надано не було, а тому питання про судові витрати (в частині витрат на професійну правничу допомогу) в даному випадку господарським судом не вирішувалось. Одночасно позивач був повідомлений про те, що він не позбавлений права звернутись до суду з відповідною заявою в порядку ст. 244 Господарського процесуального кодексу України з наданням належних доказів понесення витрат на професійну правничу допомогу.
07.07.2022, до Господарського суду Чернігівської області надійшла заява від 28.01.2022, якою позивач просить вирішити питання про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу шляхом стягнення з відповідача відповідних витрат в розмірі 40 000,00 грн. (надалі - Заява).
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 08.07.2022:
Заяву прийнято та приєднано до матеріалів справи;
постановлено здійснювати розгляд заяви за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами;
встановлено процесуальний строк для подання відповідачем заперечення на заяву - до 15.07.2022 включно.
14.07.2022 на електронну пошту Господарського суду Чернігівської області надійшли заперечення від 14.07.2022 № 259 відповідача на Заяву, якими підприємство звертає увагу на те, що товариством не надано належних доказів на підтвердження факту понесення ним відповідних витрат в сумі 40 000,00 грн. (квитанція, платіжне доручення, будь-який інший розрахунковий документ, що зареєстрований у встановленому порядку).
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення Заяви по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:
відповідно до ст. 16 ГПК України учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
За змістом ст. 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Згідно зі ст. 26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.
Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (стаття 30 зазначеного Закону).
Однією із основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (п. 12 ч. 3 ст. 2 ГПК України).
Метою впровадження цього принципу є забезпечення особі можливості ефективно захистити свої права в суді, ефективно захиститись у разі подання до неї необґрунтованого позову, а також стимулювання сторін до досудового вирішення спору.
Згідно зі ст. 123 ГПК України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема витрати на професійну правничу допомогу.
Відповідно до ч. ч. 1 - 3 ст. 124 ГПК України разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи. У разі неподання стороною попереднього розрахунку суми судових витрат, суд може відмовити їй у відшкодуванні відповідних судових витрат, за винятком суми сплаченого нею судового збору. Попередній розрахунок розміру судових витрат не обмежує сторону у доведенні іншої фактичної суми судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами за результатами розгляду справи.
Відповідно до частин 1-3 статті 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Згідно з частиною 4 статті 126 ГПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Загальне правило розподілу судових витрат визначене в ч. 4 ст. 129 ГПК України.
Разом з тим, у ч. 5 наведеної норми цього Кодексу визначено критерії, керуючись якими суд (за клопотанням сторони або з власної ініціативи) може відступити від вказаного загального правила при вирішенні питання про розподіл витрат на правову допомогу та не розподіляти такі витрати повністю або частково на сторону, не на користь якої ухвалено рішення, а натомість покласти їх на сторону, на користь якої ухвалено рішення.
Така правова позиція викладена в постановах об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.10.2019 у справі № 922/445/19, від 22.11.2019 у справі № 902/347/18.
Відповідно до ч. 5 ст. 129 ГПК України під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
Випадки, за яких суд може відступити від загального правила розподілу судових витрат, унормованого частиною четвертою статті 129 Господарського процесуального кодексу України, визначені також положеннями частин шостої, сьомої, дев`ятої статті 129 цього Кодексу.
Таким чином, зважаючи на наведені положення законодавства, у разі недотримання вимог частини четвертої статті 126 Господарського процесуального кодексу України суду надано право зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами, лише за клопотанням іншої сторони.
При цьому, обов`язок доведення неспіврозмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, що підлягають розподілу між сторонами (частини п`ята, шоста статті 126 Господарського процесуального кодексу України).
Отже, у розумінні положень ч. 5 ст. 126 ГПК України зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, можливе виключно на підставі клопотання іншої сторони у разі, на її думку, недотримання вимог стосовно співмірності витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт. Суд, ураховуючи принципи диспозитивності та змагальності, не має права вирішувати питання про зменшення суми судових витрат на професійну правову допомогу, що підлягають розподілу, з власної ініціативи.
Таку правову позицію щодо права суду зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами, лише за клопотанням іншої сторони, викладено в постановах об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.10.2019 у справі № 922/445/19, від 22.11.2019 у справі № 902/347/18, від 06.12.2019 у справі № 910/353/19.
Частиною 8 статті 129 ГПК України передбачено, що розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Відповідні висновки викладені в постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 21.12.2020 у справі № 922/1001/20, від 17.02.2021 у справі № 922/2875/18 та від 31.03.2021 у справі № 910/9916/17.
За змістом ч. 4 ст. 236 Господарського процесуального кодексу України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Правові засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні визначені Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
За змістом ст. 1, 19, 20 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», адвокатська діяльність - незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту;
інші види правової допомоги - види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення;
представництво - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача у кримінальному провадженні.
Видами адвокатської діяльності, зокрема є:
надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави;
складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру;
представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.
Під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, зокрема:
представляти і захищати права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб у суді, органах державної влади та органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, громадських об`єднаннях, перед громадянами, посадовими і службовими особами, до повноважень яких належить вирішення відповідних питань в Україні та за її межами;
складати заяви, скарги, клопотання, інші правові документи та подавати їх у встановленому законом порядку;
посвідчувати копії документів у справах, які він веде, крім випадків, якщо законом установлено інший обов`язковий спосіб посвідчення копій документів.
Як вбачається з матеріалів справи, 04.01.2022 між Адвокатом Августиновичем Романом Володимировичем (Адвокат) (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю № 591 від 05.12.2007, видане на підставі рішення Рівненської обласної кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури від 28.11.2007 № 41) та Товариством з обмеженою відповідальністю «УКРТЕПЛО ЧЕРНІГІВ» в особі директора Соханя Андрія Володимировича (Клієнт) був укладений договір № 04/01/22 про надання правової допомоги, за умовами якого Адвокат зобов`язався надавати Клієнту правову (юридичну) допомогу щодо складання позовної заяви про стягнення заборгованості КНП «Сосницька центральна районна лікарня» (код за ЄДРПОУ 02006515), підготовки документів до позовної заяви, збирання доказів, вироблення правової позиції щодо Клієнта, аналіз судової практики із вказаних питань, вивчення матеріалів судової справи, консультування, проведення переговорів, складання та аналіз процесуальних документів по справі, участі в судових засіданнях тощо.
Для виконання даного Договору Клієнт надає Адвокату, зокрема повноваження:
представляти інтереси товариства в усіх підприємствах, установах, організаціях, судових правоохоронних та державних органах зі всіма правами, передбаченими діючим законодавством, в т.ч.: брати участь в судових засіданнях в якості позивача, відповідача або третьої особи, доповнювати відзиви на позовні заяви; подавати докази, брати участь в їх дослідженні, заявляти клопотання та відводи, давати усні і письмові пояснення судові, подавати свої доводи, міркування та заперечення, знайомитися з матеріалами справи, роботи з них витяги, знімати копії; одержувати копії рішень, ухвал, постанов і інших документів, що є у справі; подавати заяви про забезпечення доказів, підтримувати позовні вимоги, оскаржувати рішення, постанови та ухвали суду; завіряти копії документів, приймати участь у розгляді апеляційних та касаційних скарг, а також користуватися всіма іншими процесуальними правами, встановленими законом в усіх судових інстанціях будь-яких інстанцій;
інші види адвокатської діяльності, передбачені Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»;
виконувати всі інші, пов`язані з цією довіреністю, юридично значимі дії, крім передачі справи на вирішення третейського суду, відмови від позову, визнання позову та укладення мирової угоди.
Представництво та захист прав та законних інтересів Клієнта. А також надання йому необхідної професійної правничої допомоги, відповідно до умов цього Договору. Здійснюється на платній основі.
Розмір та сума витрат Клієнта за надання правової допомоги та фактично надані Адвокатом послуги відповідно до умов цього Договору, визначається на підставі актів приймання-передачі виконаних робіт. Сума цього Договору дорівнює вартості наданих послуг (робіт) та визначається на підставі підписаних сторонами актів приймання-передачі наданих послуг.
Клієнт зобов`язався сплатити за надані Адвокатом послуги не пізніше 3-х днів після фактичного надання послуг Адвокатом та підписання актів приймання-передачі виконаних робіт.
Цей Договір набирає чинності з дня підписання Сторонами даного Договору та діє до 31 грудня 2022 року та у будь-якому разі до повного та належного його виконання.
20.06.2022 між сторонами був складений, підписаний та скріплений печатками акт № 20/06/22 приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг), яким засвідчили факт отримання Клієнтом правової допомоги на суму 40 000,00 грн. без ПДВ; при цьому, Адвокатом здійснено:
аналіз законодавства в сфері теплопостачання на вироблення правової позиції щодо Клієнта - 6 000,00 грн.,
надання правової інформації, консультацій і роз`яснення з правових питань щодо стягнення заборгованості за договором купівлі-продажу теплової енергії в судовому порядку - 6 000,00 грн.,
складання інших процесуальних документів по справі (претензії щодо погашення заборгованості в добровільному порядку) та аналіз судової практики із вказаних питань - 5 000,00 грн.,
підготовка документів до позовної заяви, збирання доказів - 3 000,00 грн.,
підготовка та направлення до суду позовної заяви про стягнення заборгованості за договором купівлі-продажу теплової енергії - 10 000,00 грн.,
консультування та проведення переговорів з приводу виконання судового наказу - 10 000,00 грн.
При складанні даного акту Клієнтом здійснено перевірку наданої допомоги та підтверджено, що допомога надана належним чином у повному обсязі у відповідності до умов Договору.
На оплату наданої правової допомоги Адвокатом був виписаний рахунок на оплату № 20/06/22 від 20.06.2022 на суму 40 000,00 грн.
Однак докази оплати наданої правової допомоги заявником подано не було.
Разом з тим, за змістом пункту 1 частини 2 статті 126, частини 8 статті 129 Господарського процесуального кодексу України розмір витрат на оплату професійної правничої допомоги адвоката встановлюється і розподіляється судом згідно з умовами договору про надання правничої допомоги при наданні відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, як уже сплаченої, так і тієї, що лише підлягає сплаті (буде сплачена) відповідною стороною або третьою особою.
Отже, витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено (пункт 1 частини 2 статті 126 цього Кодексу).
Така правова позиція викладена в постанові об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.10.2019 у справі № 922/445/19.
Обґрунтованість та співмірність понесених витрат на професійну правничу допомогу слід досліджувати з урахуванням ч. 3 ст. 13 ГПК України, згідно якої кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідна правова позиція викладена у вказаній вище постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 17.02.2021 у справі № 922/2875/18.
За змістом ст. 13, 73, 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема письмовими, речовими і електронними доказами.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
За змістом ч. 5, 6 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України, у разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Як вже було вказано вище, відповідачем подані заперечення на Заяву, однак останні містять лише посилання на неподання товариством доказів безпосередньої оплати наданої правової допомоги (квитанція, платіжне доручення, будь-який інший розрахунковий документ); однак будь-якої незгоди з визначеним заявником розміром судових витрат на професійну правничу допомогу заперечення не містять.
Посилання відповідача на неподання заявником розрахункових документів судом відхиляється, оскільки враховуючи наведену вище правову позицію Верховного Суду, витрати на надану професійну правничу допомогу підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною чи тільки має бути сплачено.
В той же час суд вважає за необхідне зазначити наступне:
для включення всієї суми гонорару у відшкодування відповідно до ст. 129 ГПК України має бути встановлено, що за цих обставин справи такі витрати були необхідними, а розмір є розумний та виправданий, що передбачено у ст. 30 Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Тобто, суд зобов`язаний оцінити рівень адвокатських витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично, але й також - чи була їх сума обґрунтованою.
Суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенством права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи на складність справи, витрачений адвокатом час, та неспіврозмірним у порівнянні з ринковими цінами адвокатських послуг.
Відповідний висновок викладений в постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 17.02.2021 у справі № 922/2875/18.
Під час вирішення питання про розподіл витрати на професійну правничу допомогу суд:
1) має право зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами, керуючись критеріями, які визначені у частині 4 статті 126 Господарського процесуального кодексу України (а саме: співмірність розміру витрат на оплату послуг адвоката зі складністю справи, часом, обсягом наданих адвокатом послуг, ціною позову та (або) значенням справи для сторони), але лише за клопотанням іншої сторони;
2) з власної ініціативи або за наявності заперечення сторони може відмовити стороні, на користь якої ухвалено рішення, у відшкодуванні понесених нею на правову допомогу повністю або частково, керуючись критеріями, що визначені частинами 5 - 7, 9 статті 129 Господарського процесуального кодексу України (а саме: пов`язаність витрат з розглядом справи; обґрунтованість та пропорційність розміру витрат до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; поведінка сторони під час розгляду справи щодо затягування розгляду справ; дії сторін щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом; істотне перевищення або чи заявлення неспівмірно нижчою суми судових витрат, порівняно з попереднім (орієнтовним) розрахунком; зловживання процесуальними правами).
При цьому, такий критерій, як обґрунтованість та пропорційність (співмірність) розміру витрат на оплату послуг адвоката до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес, суд має враховувати як відповідно до пункту 4 частини 4 статті 126 Господарського процесуального кодексу України (у разі недотримання - суд за клопотанням іншої сторони зменшує розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу), так і відповідно до пункту 2 частини 5 статті 129 цього Кодексу (у разі недотримання - суд за клопотанням сторони або з власної ініціативи відмовляє у відшкодуванні витрат повністю або частково при здійсненні розподілу).
Тобто критерії, визначені частиною 4 статті 126 Господарського процесуального кодексу України, враховуються за клопотанням заінтересованої сторони для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою наступного розподілу між сторонами за правилами частини 4 статті 129 цього Кодексу. Водночас критерії, визначені частиною 5 статті 129 Господарського процесуального кодексу України, враховуються для здійснення безпосередньо розподілу всіх судових витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Беручи до уваги те, що висновки «суд має право зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами, за клопотанням іншої сторони» та «суд має право зменшити суму судових витрат, встановивши їх неспіврозмірність, незалежно від того, чи подавалося відповідачами відповідне клопотання» не є тотожними за своєю суттю, і фактично другий висновок відповідає викладеному в пункті 6.1 постанови об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.10.2019 у справі № 922/445/19, що «під час вирішення питання про розподіл судових витрат господарський суд за наявності заперечення сторони проти розподілу витрат на адвоката або з власної ініціативи, керуючись критеріями, що визначені частинами 5 - 7, 9 статті 129 Господарського процесуального кодексу України, може не присуджувати стороні, на користь якої ухвалено судове рішення, всі її витрати на професійну правову допомогу. Суд має враховувати, що розмір відшкодування судових витрат, не пов`язаних зі сплатою судового збору, не повинен бути непропорційним до предмета спору. У зв`язку з наведеним суд з урахуванням конкретних обставин, зокрема ціни позову, може обмежити такий розмір з огляду на розумну необхідність судових витрат для конкретної справи»; часткова відмова стороні, на користь якої ухвалено рішення, у відшкодуванні витрат на професійну правничу допомогу адвоката з підстав непов`язаності, необґрунтованості та непропорційності до предмета спору не свідчить про порушення норм процесуального законодавства, навіть, якщо відсутнє клопотання відповідачів про зменшення розміру витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. У такому разі, суди мають таке право відповідно до частини 5 статті 129 Господарського процесуального кодексу України та висновків об`єднаної палати про те, як саме повинна застосовуватися відповідна норма права.
Відповідний висновок викладений в постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 30.11.2020 у справі № 922/2869/19.
Як вже було вказано вище, сторони визначили вартість наданої правової допомоги в розмірі 40 000,00 грн. (без ПДВ).
Проаналізувавши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд дійшов висновку про відсутність підстав для покладання на відповідача понесених позивачем судових витрат на професійну правничу допомогу в загальній сумі 40 000,00 грн., оскільки винагорода адвоката в зазначеному розмірі, на думку суду, є завищеною щодо відповідача та неспівмірною зі складністю справи: остання за клопотанням позивача була визнана малозначною, з урахуванням обсягу та характеру доказів у ній, кількості сторін по своїй суті не є складною і як наслідок - не потребувала пошуку та вивчення адвокатом позивача значної кількості судової практики та приписів діючого законодавства України зі спірного питання для складання позовної заяви.
Також суд враховує, що відповідачем під час вирішення даного спору жодних заяв по суті справи (відзив на позовну заяву, заперечення) подано не було, а, отже, у позивача в особі його представника не було потреби у додатковому витрачанні часу на підготовку відповідей на них (відповідь на відзив).
Крім того, суд зауважує, що як вже було вказано вище, розгляд даної позовної заяви постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами. Тобто, у представника позивача не було потреби забезпечувати безпосереднє представництво інтересів Клієнта шляхом явки до Господарського суду Чернігівської області і витрачати додатково час та грошові кошти на відрядження.
Таким чином, суд вважає судові витрати на професійну правничу допомогу в загальній сумі 40 000,00 грн. непропорційними до предмету позову та неспівмірними з ним.
Враховуючи наведене вище, виходячи з принципу розумності, справедливості та пропорційності, суд вважає за доцільне покласти на відповідача понесені позивачем судові витрати на професійну правничу допомогу в сумі 6 000,00 грн.
За змістом ст. 244 Господарського процесуального кодексу України, суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо, зокрема судом не вирішено питання про судові витрати.
Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.
У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Додаткове рішення або ухвала про відмову в прийнятті додаткового рішення можуть бути оскаржені.
За таких обставин, заява Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРТЕПЛО ЧЕРНІГІВ» про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст. 123, 126, 129, 233, 240, 244 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Заяву від 04.07.2022 № 04/07/22 Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРТЕПЛО ЧЕРНІГІВ» про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу задовольнити частково.
Стягнути з Комунального некомерційного підприємства «Сосницька лікарня» Сосницької селищної ради (16100, смт. Сосниця Чернігівської області, вул. Якова Скидана, 5/3; код 02006515) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРТЕПЛО ЧЕРНІГІВ» (01054, м. Київ, вул. Дмитрівська, 18/24; код 39353432) 6 000 грн. 00 коп. витрат на професійну правничу допомогу.
Відмовити в задоволенні решти вимог заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРТЕПЛО ЧЕРНІГІВ» про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу.
Наказ видати після набрання додатковим рішенням законної сили.
Додаткове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги додаткове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Додаткове рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст додаткового рішення складено та підписано 22.07.2022.
Суддя А.С.Сидоренко
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 18.07.2022 |
Оприлюднено | 25.07.2022 |
Номер документу | 105371681 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Сидоренко А.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні