Справа № 177/1729/20
Провадження № 2/177/160/22
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
15 липня 2022 року Криворізький районний суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді Строгової Г. Г.
за участі
секретаря судового засідання Короновської Д. І.,
позивача ОСОБА_1
представника позивача Велегури М.І.
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Садового товариства «ЗОРЯ» про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з зазначеною позовною заявою, в обґрунтування позовних вимог посилалася на те, що вона є власником садового будинку АДРЕСА_1 в садовому товаристві «Зоря» та земельної ділянки площею 0,06 га, на якій він розташований.
Вона регулярно сплачує комунальні платежі, які нараховуються їй СК «Зоря».
Однак, 07.09.2020 року головою СК «Зоря» Гнатко Ю.А. їй був вручений акт-припис, відповідно до якого, станом на 20.08.2020 у неї мається заборгованість за надані послуги СК Зоря», а саме: 2015 р. - 400,00 гри., 2016 р. - 436,00 грн., 2017 р. - 110,00 грн., 2018 р. - 150,00 грн., 2019 р. - 460,00 грн., 2020 р. - ремонт водоводу п/в - 200,00 грн. та ремонт на ТП (ЛЕП) - 193,00 грн., також поточні платежі за сезон (цільовий внесок та поливна вода).
12.09.2020 на вищевказаний акт-припис вона надала відзив, в якому виклала свою незгоду з актом та вказала на відсутність підстав для його задоволення через необґрунтованість та недоведеність.
Зазначає, що вищезазначений акт-припис узгоджений правлінням СК «Зоря» в складі членів - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , однак ОСОБА_3 і ОСОБА_6 не є членами правління СК «Зоря», а є членами садового товариства і не мають відповідного права приймати рішення стосовно відключення членів товариства від електроенергії.
19.09.2020 було здійснено відключення електропостачання електриком СК «Зоря» її садового будиночку. Жодних документів, що підтверджують право на відключення будиночку, їй надано не було. Наявності таких документів в момент відключення у електрика, також не було.
Вважає, що відключення її, як споживача, від електропостачання є незаконним у зв`язку з відсутністю у неї заборгованості за послуги електропостачання перед відповідачем, а також при відключенні її будинку від електричної мережі відповідачем не було дотримано вимог нормативно правових актів, чим були порушені її права.
Просить суд, визнати дії Садового товариства «Зоря» по відключенню 19.09.2020 її, як споживача, послуг з електропостачання, від електричної мережі за адресою: будинок АДРЕСА_1 , неправомірними та зобов`язати Садове товариство «Зоря» відновити постачання електроенергії до вказаного будинку.
Ухвалою судді від 13 жовтня 2021 року постановлено справу розглядати в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання. Відповідачу роз`яснено право на подання відзиву на позовну заяву (а.с. 90).
24 січня 2022 року підготовче провадження закрите та справу призначено до судового розгляду по суті (а.с. 141).
Позивач та її представник ОСОБА_7 в судовому засіданні, позовні вимоги підтримали та просили задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача СТ «ЗОРЯ» - Гнатко Ю.А. в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, вказуючи на те, що за адресою: будинок АДРЕСА_1 , який належить ОСОБА_1 , було відключено постачання електричної енергії, оскільки у неї виникла заборгованість через несплату внесків, розмір та термін сплати яких встановлений Правлінням до 1 вересня.
Про наявність та несплату заборгованості ОСОБА_1 було попереджено актом-приписом від 20.08.2020, який був направлений на адресу її проживання поштою, однак ОСОБА_1 будь-яких дій для погашення заборгованості не вчинила, а тому він та двоє членів правління особисто за місцем розташування ділянки повідомили позивача про відключення електроенергії.
Вказує, що дії Садового товариства «Зоря» по відключенню 19.09.2020 послуг з електропостачання будинку ОСОБА_1 є законними та вчинені на підставі статуту СТ «Зоря». У задоволені позовних вимог просив відмовити.
Суд, вислухавши сторони, їх представників,вивчивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є власником садового будинку АДРЕСА_1 в садовому товаристві «Зоря», що підтверджується копією свідоцтва про право особистої власності на житловий будинок, виданого 28.03.1994, на підставі рішення виконкому Криворізької районної ради народних депутатів № 298/3 від 28.06.1989, зареєстрованого в КП ДОР «Криворізьке БТІ» в реєстрову книгу № 4»Д»-377 за № 1377 (а.с. 10) та земельної ділянки площею 0,06 га, для ведення садівництва, розташованого на території СТ «ЗОРЯ», на якій розташований вказаний садовий будинок, що підтверджується копією державного акта на право приватної власності на землю серії ДП КВ005181, виданого головою Лозуватської сільської ради народних депутатів 05.01.1997, зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 4719 (а.с. 11).
Як зазначала в позові позивач вона є споживачем електричної енергії, яка постачається до її садового будинку та сплачує комунальні платежі, які нараховуються їй СТ «ЗОРЯ». Однак, 07.09.2020 року головою СК «Зоря» Гнатко Ю.А. був вручений акт-припис, відповідно до якого, станом на 20.08.2020 у неї наявна заборгованість за надані послуги СТ Зоря», а саме: 2015 р. - 400,00 гри., 2016 р - 436,00 грн., 2017 р. - 110,00 грн., 2018 р. - 150,00 грн., 2019 р. - 460,00 грн., 2020 р. - ремонт водоводу п/в - 200,00 грн. та ремонт на ТП (ЛЕП) - 193,00 грн., також поточні платежі за сезон (цільовий внесок та поливна вода), та вказано, що у разі несплати боргу до кінця поточного місця їй буде припинено послуги з постачання електроенергії, що підтверджується копією акту-припису (а.с. 19).
19.09.2020 було здійснено відключення електропостачання електриком СК «Зоря» садового будиночку позивача.
Отже, правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються ст. 714 ЦК України, Законом України «Про ринок електричної енергії» та «Правилами роздрібного ринку електричної енергії», які затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018 року.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про електроенергетику» відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, регулюються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно ч. 1 ст. 714 ЦК України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами (ч. 3 ст.714 ЦК України).
Відповідно до п.п. 1.1.1. п. 1.1. Розділу І Правил роздрібного ринку електричної енергії, ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби. Ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
Відповідно до п. 1.1.2 п. 1.1. Розділу І Правил роздрібного ринку електричної енергії, об`єкт побутового споживача - житловий будинок (частина будинку), квартира або будівля, які розміщені за однією адресою та належать одній фізичній особі або декільком фізичним особам на правах власності або користування.
Згідно п.7.1. Розділу VII Правил роздрібного ринку електричної енергії, електрична енергія споживачу, який не допускає порушень своїх договірних зобов`язань перед оператором системи передачі та/або оператором системи розподілу та електропостачальником, постачається безперервно, крім випадків, передбачених умовами договорів, укладених споживачами з електропостачальником та оператором системи, та нормативно-правовими актами, у тому числі ними Правилами.
Відповідно до п.7.5 Розділу VII Правил роздрібного ринку електричної енергії, припинення повністю або частково постачання електричної енергії споживачу здійснюється: оператором системи за умови попередження споживача не пізніше ніж за 5 робочих днів до дня відключення, а електропостачальником за умови попередження споживача не пізніше ніж за 10 робочих днів до дня відключення у разі заборгованості з оплати за спожиту електричну енергію відповідно до умов договору з електропостачальником.
Попередження про припинення повністю або частково постачання (розподілу або передачі) електричної енергії оформлюється після встановлення факту наявності підстав для вчинення вказаних дій та надається споживачу окремим письмовим повідомленням, у якому зазначаються підстава, дата і час, з якого електропостачання буде повністю або частково припинено, прізвище, ім`я, по-батькові, підпис відповідальної особи, якою оформлено попередження.
Датою отримання таких попереджень буде вважатися дата їх особистого вручення, що підтверджується підписом одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції, або третій календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв`язку, в якому обслуговується одержувач (у разі направлення поштою рекомендованим листом).
Попередження про припинення постачання електричної енергії може надаватись споживачу в інший спосіб, передбачений договором з електропостачальником та договором з оператором системи або додатками до нього.
Якщо підставою для припинення постачання електричної енергії є заборгованість споживача перед відповідним учасником роздрібного ринку, у попередженні про припинення постачання електричної енергії додатково зазначається сума заборгованості за відповідним договором та період, за який ця заборгованість виникла.
Відповідно до ст.77 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
Відповідно до п. 5.1.4. Розділу V Правил роздрібного ринку електричної енергії, оператор системи несе відповідальність у порядку, передбаченому законодавством України, за завдані споживачу та/або електропостачальнику, іншому учаснику роздрібного ринку збитки внаслідок порушення ним умов договору та цих Правил.
Згідно п. 5.1.5. Розділу V Правил роздрібного ринку електричної енергії, у разі переривання електропостачання, спричиненого неправомірними діями (бездіяльністю) оператора системи, він несе відповідальність перед споживачем та електропостачальником електричної енергії згідно з законодавством. Оператор системи несе відповідальність за дотримання умов договору та цих Правил щодо припинення або часткового обмеження електропостачання.
Відповідно до п.п. 5.6.11. Статуту Садівничого товариства «ЗОРЯ», затвердженого загальними зборами членів СТ «ЗОРЯ», протоколом № 1 від 14 жовтня 2016 року, у разі невиконання членом товариства вимог статуту, рішень правління або загальних зборів, він попереджається правлінням в письмовій формі про необхідність усунення порушень в місячний термін. В разі ігнорування попередження правління має повноваження відключити ділянку від електромережі до усунення порушень, на що дається додатково місячний термін. Якщо порушення і в цей термін не буде усунуто, то питання виноситься на загальні збори для прийняття остаточного рішення аж до виключення порушника із членів товариства.
Як вбачається з копії протоколу зборів членів СТ «ЗОРЯ» від 27.06.2020 (а.с. 109-110), головою правління СТ «ЗОРЯ» Гнатко Ю.А. було повідомлено, що за 2019 рік в товаристві є постійні боржники по оплати поточних платежів, до яких входить, зокрема ОСОБА_1 та проголосовано питання боржників винести на розгляд правління СТ «ЗОРЯ» .
З акту-припису направленого на адресу ОСОБА_1 вбачається, що, станом на 20.08.2020 у неї мається заборгованість за надані послуги СТ Зоря», та вказано, що засіданням правління було прийнято рішення, що вразі не сплати ОСОБА_1 боргу до кінця поточного місяця, буде припинено послугу з постачання електроенергії, питної та поливної води (а.с. 19), однак в матеріалах справи відсутній протокол засідання ради правління.
В судовому засіданні представник відповідача зазначав, що оскільки ОСОБА_1 , будучи попередженою про існування заборгованості актомприписом, протягом місяця не сплатила заборгованість, протоколом засідання членів правління СТ «ЗОРЯ» від 01.09.2020, встановлено відключити садову ділянку № НОМЕР_1 в СТ «ЗОРЯ», яка належить ОСОБА_1 , від мережі електропостачання.
Однак, вказаний протокол не відповідає вимогам п.п. 5.6.11. Статуту Садівничого товариства «ЗОРЯ», оскільки рішення винесене на засіданні членів правління, а не на загальних зборах членів правління.
Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
На підтвердження існування у ОСОБА_1 заборгованості за надані послуги товариством за період з 2015 по 2020 роки, представник відповідача надав книгу обліку розрахунків за надані послуги членів СТ «ЗОРЯ» розпочату з 25.05.2015 року (а.с. 125-139), однак вказану книгу суд не може прийняти до уваги, оскільки з неї не зрозуміло за який саме період часу існує у позивача заборгованість.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про незаконність дій відповідача щодо відключення електроенергії позивачу, у зв`язку з відсутністю заборгованості за послуги електропостачання перед відповідачем, а також тим, що при відключенні її будинку від електричної мережі відповідачем не було дотримано вимог нормативно правових актів та Статуту СТ «ЗОРЯ», тому позов підлягає задоволенню.
Оскільки, позивача ухвалою суду від 24.12.2021 (а.с. 25) звільнено від сплати судового збору, тому силу ч. 6 ст. 141 ЦПК України з відповідача належить стягнути судовий збір у розмірі 840,80 грн. на користь держави.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 247 ч.2, 259, 263, 264, 265 ЦПК України, , -
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Садового товариства «ЗОРЯ» про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати дії Садового товариства «Зоря» (ЄДРПОУ 23643195, місцезнаходження с. Мар`янівка, Криворізький район, Дніпропетровська область) по відключенню 19.09.2020 ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ), як споживача послуг з електропостачання, від електричної мережі за адресою: будинок АДРЕСА_1 , неправомірними.
Зобов`язати Садове товариство «Зоря» (ЄДРПОУ 23643195, місцезнаходження с. Мар`янівка, Криворізький район, Дніпропетровська область) відновити постачання електроенергії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) до будинку АДРЕСА_1 .
Стягнути з Садового товариства «Зоря» (ЄДРПОУ 23643195, місцезнаходження с. Мар`янівка, Криворізький район, Дніпропетровська область) на користь держави судовий збір в розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок грн. 80 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення складено 25.07.2022.
Суддя Г.Г. Строгова
Суд | Криворізький районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 15.07.2022 |
Оприлюднено | 27.07.2022 |
Номер документу | 105402778 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів» |
Цивільне
Криворізький районний суд Дніпропетровської області
Строгова Г. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні