Справа № 686/12272/22
Провадження № 1-кс/686/6681/22
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 липня 2022 року м. Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення обшуку в кримінальному провадженні № 42022240000000019 від 04.06. 2022 року,
встановив:
28.07.2022 року слідчий відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду про надання дозволу на проведення обшуку автомобіля «Chrysler Voyager», д.н.з. НОМЕР_1 , який на праві приватної власності належить та використовується ОСОБА_4 , з метою відшукання мобільних терміналів, у яких наявні переписки у месенджерах стосовно гуманітарної допомоги, чорнових записів, фіктивних листів з проханнями надання гуманітарної допомоги військовим частинам та іншим установам, іншої документації, що стосується ввезення, зберігання та передачі гуманітарної допомоги, оргтехніки на якій виготовлялись фіктивні документи, флеш-носіїв пам`яті.
В обґрунтування клопотання слідчий зазначає, що У провадженні СУ ГУНП в Хмельницькій області перебувають матеріали кримінального провадження № 42022240000000019, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 04.06.2022.
Досудовим розслідуванням встановлено, що група осіб в складі ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , під час воєнного стану, з метою отримання прибутку, завозить на митну територію України гуманітарну допомогу широкого вжитку та військового призначення, після чого незаконно реалізовує її.
Придбання вказаних товарів здійснюється, в тому числі, за благодійні пожертви, збір яких відбувається на банківські рахунки відкриті на ім`я ОСОБА_4 та ГО «Україна-2022», керівником та засновником якої є останній.
Пошук товарів у країнах Європейського союзу, які в подальшому ввозяться на територію України у якості гуманітарної допомоги здійснює ОСОБА_8 . Для завезення товарів гуманітарної допомоги на територію України, ОСОБА_4 використовує листи (в тому числі підроблені) від військових частин та медичних установ із зазначенням переліку товарів, які він завозить з Європейського Союзу. За оформлення листів відповідає ОСОБА_9 .
Окрім цього встановлено, що фігуранти кримінального провадження для ввезення на територію України товарів гуманітарної допомоги використовують реквізити ГО «Україна - 2022» (код ЄДРПОУ 44740328) та ГО «Захист - об`єднання волонтерів» (код ЄДРПОУ 44740312).
В ході досудового розслідування допитано в якості свідка ОСОБА_10 , який повідомив, що з метою допомоги військовослужбовцям ЗСУ, неодноразово зустрічався із ОСОБА_4 , для обговорення питань щодо отримання гуманітарної допомоги у вигляді транспортного засобу, бронежилетів та шоломів. В ході зустрічей із ОСОБА_4 , останній повідомив, що на даний час у його ГО «Україна - 2022» є можливість ввезти на митну територію України автомобіль «Hyuandai Santa Fe», як гуманітарну допомогу, а також на складах, що розташовані по вул. Будівельній, 15 в м.Красилів та вул. Кам`янецькій, 76 у м.Хмельницькому, уже є ввезені як гуманітарна допомога бронежилети та шоломи. Окрім цього, ОСОБА_4 повідомив, що вказану гуманітарну допомогу він передасть лише на платній основі, вказавши, що вартість автомобіля буде становити 4000 Євро, вартість бронежилета - 600 Євро, а шолом - 700 Євро. Також ОСОБА_4 повідомив, що йому потрібно буде підготувати листа від військової частини на ввезення на митну територію України вказаного автомобіля та здійснити передплату. На дані умови ОСОБА_10 погодився та 22.07.2022 передав ОСОБА_4 грошові кошти в сумі 30000 гривень, про що останній написав розписку. Згідно домовленості ОСОБА_4 на платній основі передасть ОСОБА_10 транспортний засіб «Hyuandai Santa Fe», 20 бронежелетів та 20 шоломів. Окрім цього, ОСОБА_4 , повідомив, що особисто підготує усі необхідні документи (лист від військової частини з проханням надати гуманітарну допомогу, акт прийому-передачі гуманітарної допомоги на безоплатній основі) на ввезення та передачу гуманітарної допомоги.
Таким чином, в ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_4 ввозить на митну територію України предмети військового призначення, як гуманітарну допомогу, на підставі фіктивних документів та в подальшому здійснює її продаж.
Враховуючи вищевикладене, з метою відшукання мобільних терміналів, у яких наявні переписки у месенджерах стосовно гуманітарної допомоги, чорнових записів, фіктивних листів з проханнями надання гуманітарної допомоги військовим частинам та іншим установам, іншої документації, що стосується ввезення, зберігання та передачі гуманітарної допомоги, оргтехніки на якій виготовлялись фіктивні документи, флеш-носіїв пам`яті, які можуть зберігатись у автомобілі «Chrysler Voyager», д.н.з. НОМЕР_1 , необхідно провести санкціонований обшук.
На переконання слідчого, встановити факт зберігання вищеперерахованих мобільних терміналів, у яких наявні переписки у месенджерах стосовно гуманітарної допомоги, чорнових записів, фіктивних листів з проханнями надання гуманітарної допомоги військовим частинам та іншим установам, іншої документації, що стосується ввезення, зберігання та передачі гуманітарної допомоги, оргтехніки на якій виготовлялись фіктивні документи, флеш-носіїв пам`яті у автомобілі, іншим способом, окрім як шляхом проведення обшуку вищевказаного автомобіля «Chrysler Voyager», д.н.з. НОМЕР_1 , яким користується ОСОБА_4 , є неможливим, оскільки будь-яка інша слідча дія не забезпечить належне збереження цих доказів, а поінформованість ймовірних підозрюваних про необхідність їх відшукування та вилучення може призвести до їх знищення до проведення іншої слідчої (розшукової) або процесуальної дії.
У судовому засіданні слідчий підтримав подане клопотання, просив його задовольнити.
Заслухавши пояснення слідчого, дослідивши додані до клопотання матеріали, слідчий суддя дійшов такого висновку.
Згідно із ч.2 ст.223 КПК України підставами для проведення слідчої (розшукової) дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення її мети.
Відповідно до змісту статті 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб. Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться (зареєстрований) орган досудового розслідування як юридична особа.
Дослідивши обставини, зазначені у клопотанні слідчий суддя вважає, що здобутої органом досудового розслідування інформації достатньо для прийняття рішення про необхідність надання дозволу на проведення обшуку автомобіля «Chrysler Voyager», д.н.з. НОМЕР_1 , яким користується ОСОБА_4 .
Як вбачається з інформації Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Хмельницькій області за вих. №31/22-1248 від 20.06.2022, автомобіль «Chrysler Voyager», д.н.з. НОМЕР_1 , на праві приватної власності належить ОСОБА_4 .
Про можливу причетність ОСОБА_4 до вчинення кримінального правопорушення свідчать матеріали кримінального провадження № 42022240000000019 від 04.06. 2022 року.
Системний аналіз норм КПК України дає підстави для висновку, що застосування до ухвал слідчого судді про надання дозволу на обшук положень, які регламентують загальні вимоги щодо судового рішення суду першої інстанції в кримінальному провадженні, можливо лише з врахуванням особливостей стадії досудового розслідування, яка є відмінною від судового розгляду.
При цьому нормами КПК України не передбачено обов`язку слідчого судді перелічувати всі обставини кримінального провадження і викладати в ухвалі про надання дозволу на обшук усі відомі і встановлені відомості.
Слідчий до клопотання додав копії документів, які дають можливість слідчому судді дійти до переконання про те, що ОСОБА_4 може користуватися транспортним засобом «Chrysler Voyager», д.н.з. НОМЕР_1 , та у ньому можуть знаходитися відшукувані речі.
Велика Палата Верховного Суду 14 червня 2018 року у справі № 11-386сап18 звернула увагу, що вмотивованість ухвали слідчого судді про дозвіл на проведення обшуку житла чи іншого володіння особи повинна бути в межах, які не розкривають таємницю досудового розслідування, зокрема в ній повинні бути наведені аргументи, що переконали суддю у задоволенні чи відхиленні такого клопотання.
У п. 80 рішення Європейського суду з прав людини від 02 грудня 2010 року у справі «Ратушна проти України» зазначено, що наведення більш детальної інформації в постанові про проведення обшуку щодо оперативно-розшукових заходів та їх результатів могло правильно вважатися невиправданим з огляду на дуже ранню стадію розслідування та, зокрема, той факт, що деякі суттєві докази ще мали бути виявлені.
Не оцінюючи надані докази на підтвердження вини ОСОБА_4 , у вчиненні кримінального правопорушення, слідчий суддя, з огляду на обставини, зазначені у клопотанні та озвучені в судовому засіданні слідчим, приходить до висновку, що органом досудового розслідування зібрано достатньо відомостей, які б давали підстави вважати, що вказані у клопотанні речі мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні і можуть знаходитися за вказаною адресою.
Враховуючи характер кримінального правопорушення, розслідування по якому проводиться, для забезпечення повноти та неупередженості розслідування, у зв`язку відсутністю можливості відшукати речі і документи, які мають значення для кримінального провадження, оскільки суб`єкт вчинення злочину у випадку обізнаності про здійснення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні, усвідомлюючи наслідки, з метою уникнення кримінальної відповідальності, може знищити окремі речі і документи перелічені у клопотанні, що також вказує на існування реальної загрози досягненню мети досудового розслідування, слідчий суддя вважає доведеним те,що обшук у даному випадку є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.
Стосовно зазначення у клопотанні слідчого формулювання «іншої документації, що стосується ввезення, зберігання та передачі гуманітарної допомоги» щодо їх відшукання, слідчий суддя вважає, що таке формулювання через відсутність конкретизації які саме речі, предмети, документи, знаряддя чи майно має намір відшукати орган досудового розслідування, дає підстави для неоднозначного, широкого тлумачення ознак речей, які мають значення для кримінального провадження, що може призвести до надмірного втручання у права особи та/або їх порушення.
А тому у цій частині вимоги клопотання не можуть бути задоволені.
Разом із тим, слідчий суддя вважає за необхідне конкретизувати відшукувані предмети з урахуванням кваліфікації розслідуваного кримінального правопорушення та відношення цих речей до кримінального провадження задля унеможливлення широкого розсуду та ідентифікації речей,які не мають відношення до кримінального провадження.
З огляду на наведене, клопотання підлягає задоволенню частково.
Керуючись ст.ст.110, 234, 235 КПК України, слідчий суддя, -
постановив:
Клопотання задовольнити частково.
Надати дозвіл слідчим у кримінальному провадженні № 42022240000000019 від 04.06.2022 року на проведення обшуку у автомобілі «Chrysler Voyager», д.н.з. НОМЕР_1 , який на праві приватної власності належить та використовується ОСОБА_4 з метою виявлення мобільних терміналів, у яких наявні переписки у месенджерах стосовно продажу гуманітарної допомоги, використання пожертв ОСОБА_4 з метою отримання прибутку, чорнових записів, підроблених листів з проханнями надання гуманітарної допомоги військовим частинам, установам, документації, що стосується ввезення, зберігання та передачі гуманітарної допомоги особам, не зазначеним у митній декларації про ввезення гуманітарної допомоги, флеш-носіїв пам`яті,які використовуються ОСОБА_4 для вчинення такої протиправної діяльності.
У іншій частині вимог клопотання відмовити.
Ухвала діє по 15 серпня 2022 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя
Суд | Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 28.07.2022 |
Оприлюднено | 31.07.2023 |
Номер документу | 105476470 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні