Справа № 135/506/22
Провадження № 2/135/251/22
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
29.07.2022 м. Ладижин
Суддя Ладижинського міського суду Вінницької області Корнієнко О.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Ладижинської міської ради Вінницької області про визнання права власності на майно в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до Ладижинської міської ради Вінницької області про визнання права власності на майно в порядку спадкування.
Вирішуючи питання про можливість відкриття провадження у справі, суд виходить з такого.
Встановлено, що подана позовна заява не відповідає всім вимогам, передбаченим ст. 175, 177 ЦПК України.
Відповідно до змісту п. 3 ч. 3ст. 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці.
Відповідно до п. 2, 9 ч. 1 ст. 176 ЦПК України, ціна позову визначається: у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна; у позовах про право власності на нерухоме майно, що належить фізичним особам на праві приватної власності, - дійсною вартістю нерухомого майна.
Відповідно до ч. 2 ст. 176 ЦПК України, якщо визначена позивачем ціна позову вочевидь не відповідає дійсній вартості спірного майна або на момент пред`явлення позову встановити точну його ціну неможливо, розмір судового збору попередньо визначає суд з наступним стягненням недоплаченого або з поверненням переплаченого судового збору відповідно до ціни позову, встановленої судом при вирішенні справи.
Частиною 2 ст.6Закону України«Про судовийзбір» передбачено, що у разі, якщо судовий збір сплачується за подання позовної заяви до суду в розмірі, визначеному з урахуванням ціни позову, австановлена при цьому ціна позову не відповідає дійсній вартості майна, або якщо на день подання позову неможливо встановити точну його ціну, розмір судового збору визначає суд з подальшою сплатою недоплаченої суми або з поверненням суми переплати судового збору відповідно до ціни позову, встановленої судом у процесі розгляду справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до змісту ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ставка судового збору за подання до суду позовної заяви майнового характеру становить 1% ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Станом на 01.01.2022 прожитковий мінімум для працездатної особи визначено в розмірі 2481 грн.
Позивачем у позовній заяві визначено ціну позову в 25898 грн. та сплачено судовий збір в розмірі 992,4 грн.
Разом з тим, згідно змісту позовних вимог, позивач просить визнати за ним право власності на земельну ділянку площею 2,0135 га призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану в с. Заозерне Гайсинського району Вінницької області.
Відповідно до п.12Постанови Пленуму Верховного Суду України №20 від 22.12.1995 «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності»вартість спірного майна визначається за погодженням сторін, а за його відсутності -за дійсною вартістю майна на час розгляду справи.Під дійсною вартістю розуміється грошова сума, за яку майно може бути продано в даному населеному пункті чи місцевості.
Статтею 3 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні»передбачено, що оцінка майна - це процес визначення їх вартості на дату оцінки за процедурою, встановленою нормативно-правовими актами, зазначеними встатті 9 цього Закону(далі - нормативно-правові акти з оцінки майна), і є результатом практичної діяльності суб`єкта оціночної діяльності.
Якщо законами або нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, договором на проведення оцінки майна або ухвалою суду не зазначено вид вартості, який повинен бути визначений в результаті оцінки, визначається ринкова вартість (ст. 9 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні»).
Доданий до позовної заяви витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки не є належним доказом підтвердження дійсної ринкової вартості майна на час розгляду справи. Оскільки нормативна грошова оцінка не є ринковою вартістю майна.
Враховуючи викладене, оскільки позивачем не обґрунтовано належними доказами яким чином визначено ціну позову по справі, суд приходить до висновку, що визначена позивачем ціна позову вочевидь не відповідає дійсній вартості спірного майна. Тому відповідно до ч. 2 ст. 176 ЦПК України, суд, виходячи із загальновідомих ринкових цін на земельні ділянки сільськогосподарського призначення відповідної місцевості, вважає можливим попередньо визначити розмір судового збору за вимогою майнового характеру в розмірі 1800 грн., з наступним стягненням недоплаченого або з поверненням переплаченого судового збору відповідно до ціни позову, встановленої судом при вирішенні справи.
При цьому така попередньо визначена судом сума судового збору не буде надміру обтяжливою для позивача та не перешкоджатиме праву позивача на доступ до правосуддя, відповідно до положень статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободвід 04 листопада 1950.
З урахуванням вже сплаченого позивачем судового збору, позивач повинен доплатити суму судового збору (надавши відповідні докази) в розмірі 807,6 грн. (1800-992,4=807,6).
Таким чином, на виконання вимог ухвали суду позивачу необхідно: 1) надати докази (висновок експерта чи звіт про оцінку нерухомого майна) дійсної вартості нерухомого майна та в разі необхідності доплатити судовий збір згідно підтвердженої ціни позову; або 2) доплатити судовий збір попередньо визначений судом в розмірі 807,6 грн.
Згідно ч. 1 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали.
Викладене вище дає підстави для висновку, що позовна заява не відповідає вимогам закону, а тому підлягає залишенню без руху з наданням строків на їх усунення. Недоліки підлягають усуненню шляхом подання документа, що підтверджує сплату судового збору або належних доказів, що підтверджують ціну позову та доплату в разі необхідності судового збору.
Керуючись ст. 185, 259, 260 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Залишити без руху позову заяву ОСОБА_1 до Ладижинської міської ради Вінницької області про визнання права власності на майно в порядку спадкування.
Надати позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви, протягом п`яти днів з дня отримання даної ухвали, інакше заява буде вважатись неподаною і підлягатиме поверненню позивачу.
Ухвалу суду в частині визначення розміру судових витрат може бути оскаржено до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Копію ухвали направити позивачу.
Суддя:
Суд | Ладижинський міський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 29.07.2022 |
Оприлюднено | 02.08.2022 |
Номер документу | 105496246 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Ладижинський міський суд Вінницької області
Корнієнко О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні