ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"02" серпня 2022 р.м. Одеса Справа № 916/613/22
Господарський суд Одеської області у складі судді Демешина О. А. за участю секретаря судового засідання Ващенко О. В., розглянувши матеріали справи №916/613/22
Позивач: Садівниче Товариство ""Луч" Каховської ГЕС" (Херсонська обл., м. Нова Каховка, пр. Дніпровський, б. 8; 74900; код - 24113418)
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Херсонська обласна енергопостачальна компанія" (м. Херсон, вул. Перекопська, 178, 73033; код - 42117825)
Про визнання договору укладеним
з підстав неправомірності дій відповідача
Представники сторін у судове засідання не з`явились.
СУТЬ СПОРУ: 07.04.2022 року Садівниче Товариство ""Луч" Каховської ГЕС" (далі Позивач) звернулось до Господарського суду Одеської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Херсонська обласна енергопостачальна компанія" (далі Відповідач) про визнання укладеним Договору № 37506679 від 01.01.2019 року про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг» між постачальником: ТОВ «Херсонська обласна енергопостачальна компанія» код ЄДРПОУ 42117825 та побутовим споживачем «Садівниче Товариство «Луч» Каховської ГЕС» код ЄДРПОУ: 24113418, розробленого на основі типового договору, додаток 6 до Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 312 та про зобов`язання відповідача у триденний термін надіслати для завірення позивачу два завірених примірники зазначеного договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.
11.04.2022 року суд відкрив провадження по справі, ухвалив справу розглядати за правилами загального позовного провадження, призначив дату та час підготовчого засідання та встановив відповідачу строк для подання відзиву на позов із урахуванням вимог ст.165 ГПК України протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
11.05.2022 року позовна заява по цій справі залишена судом без руху та надано Позивачу строк на усунення недоліків позовної заяви.
12.05.2022 року через систему "Електронний суд" Позивач надав суду заяву якою просить розглядати позов в такій редакції:
- визнати укладеним Договір № 37506679 від 01.01.2019 року про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг» між постачальником: ТОВ «Херсонська обласна енергопостачальна компанія» код ЄДРПОУ 42117825 та побутовим споживачем «Садівниче Товариство «Луч» Каховської ГЕС» код ЄДРПОУ: 24113418, розробленого на основі типового договору, додаток 6 до Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 312.
13.05.2022 року, після усунення Позивачем недоліків позовної заяви, суд продовжив розгляд справи.
23.06.2022 року закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляду по суті у судовому засіданні.
Суд враховує загально відомий факт, що м. Херсон перебуває у тимчасовій окупації внаслідок військової агресії російської федерації проти України, тому суд вживав додаткових заходів для повідомлення Відповідача про розгляд справи Господарським судом Одеської області шляхом публікації на офіційному сайті суду та через електронну пошту.
Позивач надав суду заяву про розгляд справи за відсутністю свого представника, позовні вимоги підтримав.
В С Т А Н О В И В :
Позивач є колективним побутовим споживачем послуг електропостачання, юридичною особою, створеною шляхом об`єднання фізичних осіб.
Відповідач є суб`єктом господарювання, який отримав ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії та виконує функції постачальника універсальних послуг на закріпленій території - Херсонській області з 01.01.2019 року.
Як зазначає Позивач, підставами для звернення до суду з позовом по цій справі - є ухилення від надання йому завіреного примірника Договору № 37506679 від 01.01.2019 року, сформованого на основі типового Договору (Додаток 6) до Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року № 312, датований згідно початку оплати отриманих коштів.
Тому, Позивач просить суд визнати укладеним Договір № 37506679 від 01.01.2019 року про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг» між постачальником - ТОВ «Херсонська обласна енергопостачальна компанія» та побутовим споживачем - «Садівничим Товариством «Луч» Каховської ГЕС», розробленого на основі типового договору, додаток 6 до Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 312.
Дослідивши матеріали справи, та проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд вирішив, що у задоволені позову слід відмовити, виходячи з наступного.
У статтях 3, 6, 203, 626, 627 Цивільного кодексу України визначено загальні засади цивільного законодавства, зокрема поняття договору і свободи договору, та сформульовано загальні вимоги до договорів як різновиду правочинів (вільне волевиявлення учасника правочину).
Відповідно до частини першої статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору (частина перша статті 638 Цивільного кодексу України). Інші випадки визнання договору укладеним зазначено у статтях 642 643 Цивільного кодексу України.
У частині першій статті 628 Цивільного кодексу України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Зміст засади свободи договору викладено у статтях 6, 627 Цивільного кодексу України, згідно з якими свобода договору полягає у праві сторін вільно вирішувати питання при укладенні договору, виборі контрагентів та погодженні умов договору.
Закріпивши принцип свободи договору, законодавець разом із тим у Цивільному кодексі України визначив, що свобода договору не є безмежною, оскільки відповідно до абзацу 2 частини третьої статті 6 та статті 627 цього Кодексу при укладенні договору, виборі контрагентів, визначенні умов договору сторони не можуть діяти всупереч положенням цього Кодексу та інших актів цивільного законодавства.
Згідно з частиною першою статі 15 Цивільного кодексу України (кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а у частині першій статті 16 цього Кодексу визначено, що кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Разом із тим, виходячи із загальних засад цивільного законодавства та судочинства, права особи на захист у суді порушених або невизнаних прав, меж здійснення особою цивільних прав і виконання цивільних обов`язків (статей 3, 6, 12 15, 20 Цивільного кодексу України, Господарського процесуального кодексу) можна дійти висновку, що у разі відмови в укладенні договору, таке право підлягає захисту судом на підставі пункту 1 частини другої статті 16 Цивільного кодексу України шляхом визнання договору укладеним на умовах, визначених стороною.
Аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду України від 10.10.2012 у справі № 6-110цс12.
При цьому, реалізуючи визначене у статті 64 Конституції України право на судовий захист, звертаючись до суду, особа наводить у позові власне суб`єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту.
Вирішуючи спір, суд повинен надати об`єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до господарського суду, а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача. Спосіб захисту повинен насамперед слугувати поновленню порушених прав позивача або захисту його охоронюваного законом інтересу. Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові. Якщо предмет позову не відповідає встановленим законом або договором способам захисту прав, суд повинен відмовити у позові.
Аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 25.06.2019 у справі № 922/1500/18.
Крім того, положеннями статті 204 ЦК України закріплено презумпцію правомірності правочину. Ця презумпція означає, що вчинений правочин вважається правомірним, тобто таким, що породжує, змінює або припиняє цивільні права й обов`язки, доки ця презумпція не буде спростована, зокрема, на підставі рішення суду, яке набрало законної сили.
Таким чином, у разі неспростування презумпції правомірності договору всі права, набуті сторонами правочину за цим договором, повинні безперешкодно здійснюватися, а створені обов`язки підлягають виконанню.
Так, Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг - є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії на дискримінаційних умовах побутовим та малим непобутовим споживачам постачальником універсальних послуг та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до цього Договору, згідно із заявою-приєднання яка є додатком 1 до цього Договору. Умови цього Договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року № 312 (далі - Правила), та є однаковими для всіх споживачів (додаток 6 Правил). Розділ 6 цього договору наділяє споживача правом вимагати від Постачальника надання письмової форми цього Договору, укладеної Постачальником належним чином у передбачений законодавством спосіб.
Як свідчать матеріали справи та зазначає сам Позивач у позовній заяві, 03.03.2017 року між ПАТ Херсонбленерго, як оператором постачання електричної енергії та непромисловим (побутовим) споживачем «Садівниче Товариство Луч Каховської ГЕС» було укладено Договір на приєднання до електричних мереж № 1066328/57324 та Договір на постачання електричної енергії № 3156 від 09.10.2017 року, сформовані на основі типових публічних договорів, затверджених Регулятором.
Згідно рахунку АТ Херсонбленерго за 17.05.2018 року - категорія споживача визначена як «непромисловий споживач». Додаток до Рахунку за договором №37506679 від 31.01.2022 року зазначає клас напруги -« 2», встановлений для побутових споживачів - додатки 1, 2, 3, 8.
З набранням чинності 13.04.2017 Закону України «Про ринок електричної енергії» АТ Херсонбленерго передає відповідачеві як правозаступнику в частині надання послуг електропостачання персональні та технічні дані позивача.
З 01.01.2019 року відповідач надає позивачу послуги електропостачальника на умовах публічного Договору № 37506679 (о/р 37506679) про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг за мовчазною згодою позивача як побутового споживача та в порядку, визначеному державними актами закону.
Фактом приєднання споживача до умов публічного договору за номером особового рахунку 37506679 слугує сплата позивачем рахунків, сформованих відповідачем з 31.01.2019 року, дія якого не припинена
Таким чином 01.01.2019 року з втратою чинності договорів про приєднання до електричних мереж № 1066328/57324 та про постачання електроенергії № 3156 - між Садівничим Товариством Луч Каховської ГЕС як колективним побутовим споживачем та ТОВ «Херсонська обласна енергопостачальна компанія» як постачальником послуг електроенергії був автоматично укладений публічний договір № 37506679 «Про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг» (за фактом приєднання споживача до умов публічного договору шляхом споживання електричної енергії та сплати рахунків на умовах попередньої оплати у розмірі 100% заявленої величини обсягу споживання електричної енергії на наступний розрахунковий період).
Згідно з пунктами 1.4 4.13 та Правил ціна на універсальні послуги включає ціну купівлі електричної енергії на ринку електричної енергії, ціну (тариф) на послуги постачальника універсальних послуг, ціни (тарифи) на послуги оператора системи передачі та оператора системи розподілу на відповідному класі напруги згідно з укладеними договорами про надання послуг та формуються постачальником універсальних послуг щомісячно.
Для здійснення розрахунків за фактично спожиту електричну енергію електропостачальник має сформувати та виставити споживачу платіжний документ на підставі даних комерційного обліку, отриманих у порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку. Питання про формування даних про спожиту електричну енергію (показники лічильника, об`єми споживання) входить до компетенції оператора системи розподілу - АТ «Херсонобленерго».
На цій підставі з 01.01.2019 року рахунок за надання універсальної послуги відповідача включає в себе вартість активної енергії, послуг оператора системи передачі та розподілу електричної енергії класу напруги « 2», що відображені в розрахункових документах.
Відповідно до сформованих рахунків відповідача як доведеного факту виконання умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг початком постачання електричної енергії побутовому споживачу є 01.01.2019 року.
Відкривши за отриманими від розподілювача технічними та персональними даними споживача особовий рахунок № 37506679 споживача, надаючи універсальну послугу постачання електричної енергії споживачу з отриманням оплати за виставленими рахунками, відповідач з 01.01.2019 року виконує умови договору.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України № 2019 VIII " Про ринок електричної енергії "постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії у порядку, визначеному правилами роздрібного ринку, та на умовах договору постачання універсальних послуг. Договір про постачання універсальних послуг є публічним договором приєднання та розробляється постачальником універсальної послуги на підставі типового договору, форма якого затверджується Регулятором. Постачальник універсальних послуг розміщує договір постачання універсальних послуг на своєму офіційному веб-сайті.
Відповідно до абз. 5 п. 13 р. XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону фактом приєднання споживача до умов договору постачання універсальних послуг (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, що засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної заяви про приєднання, оплата рахунка постачальника універсальної послуги та/або факт споживання електричної енергії.
Таким чином, приєднання позивача до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг відбулось з 01.01.2019 року шляхом вчинення споживачем дій, що засвідчують його бажання укласти договір, а саме: відкриттям особового рахунку, фактом споживання позивачем електроенергії та оплати ним по виставленим рахункам.
Отже, наведене свідчить, що Договір № 37506679 від 01.01.2019 року "про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг" між постачальником: ТОВ «Херсонська обласна енергопостачальна компанія» код ЄДРПОУ 42117825 та побутовим споживачем «Садівниче Товариство «Луч» Каховської ГЕС» код ЄДРПОУ: 24113418, розробленого на основі типового договору, додаток 6 до Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 312 є укладеним та виконуються сторонами самого договору.
При цьому, жодна із сторін не заперечує проти факту існування, укладеного Договору, а також, проти факт вчинення сторонами цього договору відповідних дій на його виконання.
Зокрема, до матеріалів справи позивачем надано копії відповідних рахунків, що виставлялись відповідачем по договору №37506679 та актів прийому-передачі електричної енергії по цьому договору. Тобто, факт системного виконання сторонами умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг свідчить про наявні підстави вважати його укладеним шляхом приєднання.
За таких обставин, суд не вбачає підстав для визнання укладеним Договір № 37506679 від 01.01.2019 року про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг» між постачальником: ТОВ «Херсонська обласна енергопостачальна компанія» код ЄДРПОУ 42117825 та побутовим споживачем «Садівниче Товариство «Луч» Каховської ГЕС» код ЄДРПОУ: 24113418, розробленого на основі типового договору, додаток 6 до Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 312, оскільки спірний договір фактично є укладеним та матеріали справи свідчать, що він виконувався сторонами.
На підставі викладеного, в задоволені позову слід відмовити, судові витрати покладаються на Позивача.
Суд звертає увагу, що підпунктом 6 пункту 6.1.Правил встановлено, що Споживач має право вимагати від Постачальника надання письмової форми цього Договору, укладеної Постачальником у встановлений законодавством спосіб.
Така вимога заявлялась Позивачем у позовній заяві, однак після зміни предмету спору за заявою (вх.суду № 7915/22 від 12.02.2022р.) цієї позовної вимоги Позивачем не заявлено.
Керуючись ст.ст. 129, 233, 238, 240 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України
та може бути оскаржено в порядку ст.ст.253-259 ГПК України .
Повний текст рішення складено 04 серпня 2022 р.
Суддя О.А. Демешин
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 01.08.2022 |
Оприлюднено | 05.08.2022 |
Номер документу | 105571286 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Укладення договорів (правочинів) купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Демешин О.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні