ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 909/1230/21
УХВАЛА
05.08.2022 м. Івано-Франківськ
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Горпинюка І.Є., секретар судового засідання Феденько Н.М, розглянув у відкритому підготовчому засіданні матеріали справи за позовом Львівської національної наукової бібліотеки України імені В.Стефаника до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Газпромсервіс" про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 195709,84 грн зайво перерахованих коштів за природний газ.
Представники сторін в судове засідання не з`явилися.
ВСТАНОВИВ:
у провадженні Господарського суду Івано-Франківської області перебуває справа за позовом Львівської національної наукової бібліотеки України імені В.Стефаника до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Газпромсервіс" про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 195709,84 грн зайво перерахованих коштів за природний газ (ухвалою про відкриття провадження у справі від 30.12.2021 підготовче засідання призначене на 25.01.2022).
Підготовче судове засідання 25.01.2022 у даній справі не відбулося з огляду на встановлення 24.01.2022 в Івано-Франківській області червоного рівня епідемічної небезпеки та спалах захворюваності на коронавірусну інфекцію COVID-19 серед працівників Господарського суду Івано-Франківської області; суд відклав підготовче засідання на 14.02.2022.
14.02.2022 суд постановив протокольну ухвалу про продовження строку підготовчого провадження на 30 днів та відкладення підготовчого судового засідання на 14.03.2022.
14.03.2022 представники сторін в підготовче засідання не з`явилися; до суду, електронною поштою (документ з КЕП), від відповідача надійшло клопотання (вх. № 3287/22 від 14.03.2022) про відкладення підготовчого засідання на дату, яка наступить після закінчення строку на який було введено воєнний стан у зв`язку із військовою агресією Російської Федерації проти України та указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", чи на дату після скасування воєнного стану. В контексті викладеного, враховуючи клопотання відповідача, суд дійшов висновку про необхідність відкладення підготовчого засідання у справі № 909/1230/21; про дату, час і місце проведення підготовчого засідання учасників справи повідомити відповідною ухвалою суду (ухвала від 14.03.2022).
27.06.2022, враховуючи реальну поточну обстановку, яка склалася у регіоні (місцезнаходження учасників справи - Івано-Франківська та Львівська області), категорію та складність спору, суд постановив ухвалу про призначення підготовчого засідання у справі № 909/1230/21 на 05.08.2022.
05.08.2022 представники сторін в судове засідання не з`явилися.
Однак, до суду від позивача надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника Львівської національної наукової бібліотеки України імені В.Стефаника (вх. № 9082/22 від 21.07.2022).
Також до суду, електронною поштою (документ з КЕП), надійшло клопотання відповідача про відкладення підготовчого засідання (вх. № 9752/22 від 02.08.2022), в якому останній просить суд відкласти підготовче засідання у справі на дату, яка наступить після закінчення строку на який було введено воєнний стан чи на дату після скасування воєнного стану; не проводити підготовче засідання у справі № 909/1230/21, призначене на 05.08.2022, без участі представника ТОВ "Газпромсервіс".
Розглянувши клопотання відповідача, суд вважає за необхідне частково задоволити останнє та відкласти підготовче засідання.
Радою суддів України рекомендовано судам в умовах воєнного стану по можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через задіяння до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв`язку з небезпекою для життя. Справи, які не є невідкладними, розглядати лише за наявності письмової згоди на це усіх учасників судового провадження (пункт 5 рекомендацій, опублікованих 02.03.2022 на офіційному вебсайті http://rsu.gov.ua).
Відтак, суд зазначає, що навіть в умовах воєнного стану конституційне право людини на судовий захист не може бути обмеженим. Рекомендації Ради суддів України застосовуються з врахуванням конкретних індивідуальних обставин поточної обстановки у відповідному регіоні.
Відповідно до ст. 26 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України. Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється. У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів.
Тому доводи відповідача про неможливість його самого чи його представника, прибути в судове засідання в приміщення суду через введення в Україні воєнного стану, не можуть бути, самі по собі, визнані поважною причиною для неявки в судове засідання. Відповідно до частини першої статті 43 ГПК України, учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається. Згідно з частиною четвертою статті 13 ГПК України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Суд звертає увагу відповідача на те, що він може взяти участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду (тобто дистанційно (з дому, офісу, іншого власного приміщення), не прибуваючи до суду) за допомогою власних технічних засобів (комп`ютеру, телефону, що має камеру, тощо), через сервіс "EasyCon".
Також, суд інформує відповідача, що судом враховуються особливості та умови воєнного стану. У випадку оголошення повітряної тривоги, як працівники суду, так і відвідувачі, сторони та їх представники, мають можливість скористатись захисними спорудами цивільного захисту (цивільної оборони), які розташовані як у будівлі Господарського суду Івано-Франківської області, так і поруч з нею. В такому разі, в судовому засіданні оголошується перерва, або таке відкладається з метою збереження життя та здоров`я людей.
Отже, враховуючи наведене, а також ті обставини, що як суд, так і відповідач, знаходяться на території Івано-Франківської області, де не відбуваються активні бойові дії, працює міський та міжміський транспорт, відкриті шляхи автосполучення, у відповідача, за умови добросовісного виконання своїх процесуальних обов`язків, наявна можливість взяти участь у підготовчому засіданні, як в режимі відеоконференції, так і в залі суду.
При розгляді клопотання відповідача суд враховує, що до завдань підготовчого провадження процесуальним законом віднесено з`ясування заперечень проти позовних вимог, визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів, а також з`ясування судом всіх відомих сторонам обставин щодо предмету спору.
Згідно приписів ст. 129 Конституції України, до переліку основних засад судочинства віднесено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Статтею 13 ГПК України визначено, що cудочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій. Суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість: керує ходом судового процесу; сприяє врегулюванню спору шляхом досягнення угоди між сторонами; роз`яснює у разі необхідності учасникам судового процесу їхні процесуальні права та обов`язки, наслідки вчинення або невчинення процесуальних дій; сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом; запобігає зловживанню учасниками судового процесу їхніми правами та вживає заходів для виконання ними їхніх обов`язків.
Положеннями п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 встановлено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку, що кореспондується з обов`язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п. 35 рішення Європейського суду з прав людини від 07.07.1989 у справі Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).
Разом з тим, суд звертає увагу ТОВ "Газпромсервіс" на те, що розгляд справи в суді обмежено часовими рамками; сторони зобов`язані добросовісно користуватися наданими їм правами та обов`язками, у відповідності до норм ГПК України; відповідач не обмежений колом певних осіб для представництва його інтересів при розгляді даної справи.
Частина 3 ст. 177 ГПК України вказує на те, що підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
За наведених обставин та правових норм, беручи до уваги необхідність забезпечення права осіб на доступ до правосуддя, передбаченого Конституцією України і гарантованого ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (право на справедливий суд), з метою забезпечення стабільного здійснення судочинства та надання можливості всім учасникам справи прийняти участь в судовому засіданні і реалізувати свої процесуальні права, господарський суд дійшов висновку про відкладення підготовчого засідання на 31.08.2022.
Керуючись статтями 177, 181, 182, 183, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Відкласти підготовче засідання на 31.08.2022 о 14:30 год.
Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Івано-Франківської області за адресою: вул. Грушевського, 32, м. Івано-Франківськ, 76018, зал судових засідань № 8.
Явка сторін - на власний розсуд.
Звернути увагу учасників справи, що вони можуть:
- брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду (тобто дистанційно (з дому, офісу, іншого власного приміщення), не прибуваючи до суду) за допомогою власних технічних засобів (комп`ютеру, телефону, що має камеру, тощо), через сервіс "EasyCon" - https://vkz.court.gov.ua/ (інструкція користувача: https://vkz.court.gov.ua/InstructionsForParticipationInTheCourtSession.pdf), Також суд повідомляє про технічну можливість учасників справи брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду;
- подавати та отримувати процесуальні документи в електронному вигляді. Для цього необхідно зареєструватись в підсистемах (модулях) "Електронний суд", "Електронний кабінет" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системі та зареєструвати офіційну електронну адресу за посиланням http://cabinet.court.gov.ua/;
- надсилати процесуальні документи у справі на поштову адресу суду: вул. Грушевського, 32, м. Івано-Франківськ, 76018 та/або на електронну адресу суду: inbox@if.arbitr.gov.ua із обов`язковим застосуванням кваліфікованого електронного підпису (засоби зв`язку: тел. НОМЕР_1 , НОМЕР_2 );
- отримувати інформацію у справі зі сторінки на офіційному вебпорталі "Судова влада України" в мережі Інтернет за вебадресою: http://court.gov.ua/fair/sud5010/ або з офіційної сторінки Господарського суду Івано-Франківської області в мережі Інтернет за вебадресою: http://if.arbitr.gov.ua/sud5010/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Дата підписання: 05.08.2022.
Суддя І.Є. Горпинюк
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 04.08.2022 |
Оприлюднено | 08.08.2022 |
Номер документу | 105592852 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Визнання договорів (правочинів) недійсними купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Горпинюк І. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні