Постанова
від 09.08.2022 по справі 127/13574/22
ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 127/13574/22

Провадження № 22-ц/801/1419/2022

Категорія: 44

Головуючий у суді 1-ї інстанції Бойко В.М.

Доповідач:Рибчинський В. П.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 серпня 2022 рокуСправа № 127/13574/22м. Вінниця

Вінницький апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати

у цивільних справах:

судді-доповідача Рибчинського В.П.,

суддів Денишенко Т.О., Медвецького С.К.,

за участі секретаря судового засідання Кобенди Ю.О., Франчука В.М. та його представника адвоката Бевз О.І., розглянувши апеляційнускаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Бевз Оксани Іванівни на ухвалу Вінницького міського суду Вінницької області про відмову у відкритті провадження від 04 липня 2022 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області, Товариства з обмеженою відповідальністю «Санаторій Бердянськ» про стягнення матеріальної і моральної шкоди,

в с т а н о в и в :

В червні 2022 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області, Товариства з обмеженою відповідальністю «Санаторій Бердянськ» про стягнення матеріальної і моральної шкоди.

Ухвалою Вінницькогоміського судуВінницької областівід 04липня 2022року відмовленоу відкриттіпровадження у зв`язку з тим, що за суб`єктним складом даний спір підлягає розгляду у поряду господарського судочинства.

Не погоджуючись з такою ухвалою суду представник ОСОБА_1 -адвокат БевзО.І. подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, просила оскаржувану ухвалу скасувати, справу направити в суд першої інстанції для продовження розгляду.

Відзиву на апеляційну скаргу не надходило.

Колегія суддів, перевіривши законність і обґрунтованість оскаржуваної ухвали вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Статтею 263 ЦПК України передбачено, що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права, з дотриманням норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Оскаржувана ухвала суду першої інстанції не відповідає зазначеним вимогам.

Відповідно до положень пункту 1 частини 1 статті 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Позивачем ОСОБА_1 пред`явлено позов до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області, Товариства з обмеженою відповідальністю «Санаторій Бердянськ» про стягнення матеріальної і моральної шкоди.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках.

Згідно із п. 3 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 01.03.2013 №3 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ», вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суди повинні виходити з того, що відповідно до статей 15, 16 ЦПК України у порядку цивільного судочинства суди розглядають справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ за КАС України, ГПК України, КТТК України або КУпАП - віднесено до компетенції адміністративних, господарських судів, до кримінального провадження чи до провадження в справах про адміністративні правопорушення. Законом може бути передбачено розгляд інших справ за правилами цивільного судочинства.

У зв`язку з наведеним суди мають виходити з того, що критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність у них спору про право цивільне (справи за позовами, що виникають із будь-яких правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства), по-друге, суб`єктний склад такого спору (однією зі сторін у спорі є, як правило, фізична особа).

З матеріалів справи вбачається, що з позовом звернулась фізична особа, яка не є суб`єктом господарювання, спір є приватно - правовим, а тому підлягає вирішенню в порядку цивільного судочинства.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 374 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати ухвалу, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Підставами для скасування ухвали суду, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є: неповне з`ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм процесуального права чи неправильне застосування норм матеріального права, які призвели до постановлення помилкової ухвали (ст. 379 ЦПК України).

З огляду на викладене, ухвала суду першої інстанції підлягає скасуванню з направленням справи для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 268, 367, 368, 371, 374, 379, 381, 382, 383, 384 ЦПК України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Бевз Оксани Іванівни задовольнити.

Ухвалу Вінницького міського суду Вінницької області від 04 липня 2022 року скасувати, а справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття, та може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду шляхом подачі касаційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення.

Суддя-доповідач: В.П. Рибчинський

Судді: Т.О. Денишенко

С.К. Медвецький

СудВінницький апеляційний суд
Дата ухвалення рішення09.08.2022
Оприлюднено12.08.2022
Номер документу105677079
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них

Судовий реєстр по справі —127/13574/22

Постанова від 20.01.2023

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Якименко М. М.

Ухвала від 05.12.2022

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Якименко М. М.

Ухвала від 24.11.2022

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Якименко М. М.

Рішення від 02.11.2022

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Бойко В. М.

Ухвала від 21.08.2022

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Бойко В. М.

Постанова від 09.08.2022

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Рибчинський В. П.

Постанова від 09.08.2022

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Рибчинський В. П.

Ухвала від 13.07.2022

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Рибчинський В. П.

Ухвала від 21.07.2022

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Рибчинський В. П.

Ухвала від 03.07.2022

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Бойко В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні