Справа № 442/4258/21
Провадження № 1-кс/442/1193/2022
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 серпня 2022 року слідчий суддя Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в м. Дрогобичі клопотання представника власника майна ТОВ „Центр боргових зобов`язань „ІНКАСО адвоката ОСОБА_3 про встановлення процесуальних строків,
в с т а н о в и в :
Представник власника майна ТОВ „Центр боргових зобов`язань „ІНКАСО адвокат ОСОБА_3 звернулась до слідчого судді Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області з клопотанням, в якому просить встановити слідчому строк два місяці для проведення необхідних процесуальних дій для закінчення досудового розслідування в кримінальному провадженні № 42020141190000007 від 01.02.2020. В обґрунтування клопотання зазначає, що 08.06.2021 було проведено обшук на підставі ухвали слідчого судді Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 03.06.2021.
Під часобшуку буловилучене майно,яке належить ОСОБА_4 такомп`ютерну техніку,яка належитьТОВ „Центрборгових зобов`язань„ІНКАСО.Вказує,що згіднолиста Дрогобицькоговідділу поліціїГУ НПу Львівськійобласті №Ш-8/52/09-22від 01.02.2022повідомлено,що вилученутехніку направленона проведеннясудової комп`ютерно-технічнуекспертизу тапроведення повиннобути здійсненеу травні-червні2022. ОСОБА_3 було поданоклопотання прохід досудовогорозслідування зметою отриманняінформації попроведенню експертизи.Згідно відповідіГУ НПу Львівськійобласті від26.07.2022вказане майнонаправлено наекспертизу,проте невстановлено жоднихстроків їїпроведення.Отже,станом на02.08.2022експертизу непроведено,жодних іншихслідчих дійтакож нездійснено.Вказує,що технікавикористовувалася ТОВ„Центр борговихзобов`язань „ІНКАСОдля здійсненняправомірної господарськоїдіяльності.В результатіарешту,майже,припинено господарськудіяльність підприємстваі вононе можеотримувати прибутки.Можуть виникнутипроблеми зісплатою податків,виплатою заробітноїплати співробітникам,що поставитьв скрутнеположення нетільки Товариство,а йінших людей,що вумовах війниє взагалінеприпустимим.Наголошує,що правоохоронніоргани України,які сімнадцятьмісяців здійснюютьвказане кримінальнепровадження,не ініціюютьі нездійснюють абсолютноніяких слідчихчи будь-якихінших процесуальнихдій перебуваютьу станіповноїбездіяльності в частині здійснення досудового розслідування. А тому просить клопотання задовольнити.
В судовому засіданні представник ОСОБА_3 вимоги клопотання підтримала частково. Просила встановити слідчому будь-який строк для закінчення досудового розслідування в кримінальному провадженні № 42020141190000007 від 01.02.2020.
В судовому засіданні прокурор ОСОБА_5 проти задоволення клопотання заперечував, зазначив, що справа перебуває не експертизі і строк проведення експертизи залежить від експерта.
Слідчий суддя, вивчивши клопотання та додані до нього матеріали приходить до наступних висновків.
Розумність строків є однією із загальних засад кримінального провадження, встановлених ст. 7 КПК України.
Так, у п. 21 ст. 7 КПК України передбачено загальну засаду кримінального провадження розумність строків, правова реалізація якої спрямована на захист сторін від затягування кримінального процесу.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 КПК України під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об`єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень.
Проведення досудового розслідування у розумні строки забезпечує прокурор, слідчий суддя (в частині строків розгляду питань, віднесених до його компетенції), а судового провадження суд.
Дотримання розумних строків кримінального провадження є основоположним завданням оперативного розслідування будь-якого злочину, закріпленим у ст. 2 КПК України, що відображає вимоги ст. 6 ЄКПЛ щодо права кожного на справедливий та публічний розгляд його справи впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.
Відповідно до вимог ст. 113 КПК України процесуальні строки це встановлені законом або відповідно до нього прокурором, слідчим суддею або судом проміжки часу, у межах яких учасники кримінального провадження зобов`язані (мають право) приймати процесуальні рішення чи вчиняти процесуальні дії. Будь-яка процесуальна дія або сукупність дій під час кримінального провадження мають бути виконані без невиправданої затримки і в будь-якому разі не пізніше граничного строку, визначеного відповідними положеннями цього Кодексу.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 114 КПК України для забезпечення виконання сторонами кримінального провадження вимог розумного строку слідчий суддя, суд має право встановлювати процесуальні строки у межах граничного строку, передбаченого цим Кодексом, з урахуванням обставин, встановлених під час відповідного кримінального провадження.
Будь-які строки, що встановлюються прокурором, слідчим суддею або судом, не можуть перевищувати меж граничного строку, передбаченого цим Кодексом, а також мають бути такими, що дають достатньо часу для вчинення відповідних процесуальних дій або прийняття процесуальних рішень та не перешкоджають реалізації права на захист.
Критерії для визначення розумності строків кримінального провадження встановлені ч. 3 ст. 28 КПК України, до яких належать: 1) складність кримінального провадження, яка визначається з урахуванням кількості підозрюваних, обвинувачуваних та кримінальних правопорушень, щодо яких здійснюється провадження, обсягу та специфіки процесуальних дій, необхідних для здійснення досудового розслідування тощо; 2) поведінка учасників кримінального провадження; 3) спосіб здійснення слідчим, прокурором і судом своїх повноважень.
В провадженні Дрогобицького РВП ГУ НП у Львівській області перебувають матеріали кримінального провадження, внесеного 01.02.2020 до ЄРДР за № 12020141190000007, за ознаками кримінального проступку, передбаченого ч. 2 ст. 361 КК України.
Відповідно до ухвали слідчого судді Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 30.07.2021 клопотання слідчого СВ Дрогобицького РВП ГУ НП у Львівській області ОСОБА_6 про продовження строку досудового розслідування задоволено; продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному 01.02.2020 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42020141190000007 на 12 місяців, тобто до 01.08.2022.
Згідно з ч. 8 ст. 615 КПК України у кримінальних провадженнях, в яких жодній особі не було повідомлено про підозру на дату введення воєнного стану, строк від зазначеної дати до дати припинення чи скасування воєнного стану не зараховується до загальних строків, передбачених статтею 219 цього Кодексу.
Представник власника майна ТОВ „Центр боргових зобов`язань „ІНКАСО адвокат ОСОБА_3 просить встановити слідчому будь-який строк для закінчення досудового розслідування в кримінальному провадженні № 42020141190000007 від 01.02.2020.
Частиною 3 статті 26 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом.
Аналіз наведених норм закону дає підстави зробити висновок, що слідчий суддя може вжити заходів, передбачених законом для забезпечення розумних строків при проведенні досудового розслідування. При цьому, забезпечення слідчим суддею розумності строків досудового розслідування здійснюється з урахуванням об`єктивних даних, які дозволяють визначити конкретні проміжки часу для вжиття тих чи інших слідчих (розшукових) дій, прийняття процесуальних рішень.
Тобто, здійснення слідчим суддею судового контролю за досудовим розслідуванням в кримінальному провадженні щодо дотримання органом досудового розслідування розумних строків для виконання процесуальної дії або для прийняття процесуального рішення може мати місце лише у випадку недотримання строків, передбачених положеннями діючого Кримінального процесуального кодексу України, або під час розгляду клопотання сторони обвинувачення про продовження строку досудового розслідування.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 3 КПК України досудове розслідування стадія кримінального провадження, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності.
Поряд з цим варто додати, що системний аналіз ст.ст. 28, 113, 114 КПК України в сукупності з положеннями пунктів 10, 18 частини 1 статті 3, статей 7, 9, 131, 132, 303, 306, 307 КПК України дає підстави для висновку, що слідчий суддя може встановити процесуальний строк лише для конкретних процесуальних дій, які підозрюваний, потерпілий або інші особи, права та інтереси яких обмежуються під час досудового розслідування, вважають за необхідне здійснити у більш короткі строки, ніж ті, що передбачені КПК України.
При цьому при вирішенні клопотання необхідно виходити із недопустимості порушення процесуальної самостійності слідчого, прокурора, що передбачені ч. 1 ст. 36, ч. 5 ст. 40 КПК України. Реалізуючи повноваження щодо забезпечення розумних строків, суб`єкти, зазначені у ч. 6 ст. 28 КПК України, у тому числі і слідчий суддя не можуть втручатися у законну діяльність та компетенцію один одного.
Отже предметом розгляду клопотання, поданого у порядку ч. 6 ст. 28 КПК України можуть стати лише ті процесуальні дії, необхідність вчинення яких у певний строк прямо випливає із норм кримінального процесуального закону або рішення про їх проведення раніше було прийняте стороною обвинувачення.
При цьому, здійснення слідчим суддею судового контролю за досудовим розслідуванням в кримінальному провадженні щодо дотримання органом досудового розслідування розумних строків для виконання процесуальної дії або для прийняття процесуального рішення може мати місце лише у випадку недотримання строків, передбачених положеннями діючого Кримінального процесуального кодексу України, або під час розгляду клопотання сторони обвинувачення про продовження строку досудового розслідування.
Наведене вище узгоджується із висновком Касаційного кримінального суду у складі Верховного суду, який знайшов відображення у постанові від 16.05.2019 за № 761/20985/18 (провадження № 51-8007 км 18), де зазначено, що жодною з норм кримінального процесуального закону, не передбачене повноваження слідчого судді про встановлення слідчому процесуального строку для закінчення досудового розслідування. Беззаперечно, ухвалюючи таке рішення слідчий суддя виходить за межі КПК України, адже таке рішення кримінальним процесуальним законом не передбачено.
Враховуючи викладене, в задоволенні клопотання представника власника майна ТОВ „Центр боргових зобов`язань „ІНКАСО адвоката ОСОБА_3 про встановлення слідчому строк два місяці для закінчення досудового розслідування в кримінальному провадженні № 42020141190000007 від 01.02.2020 слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 284, 309, 372 КПК України, слідчий суддя
у х в а л и в:
В задоволенні клопотання представника власника майна ТОВ „Центр боргових зобов`язань „ІНКАСО адвоката ОСОБА_3 про встановлення процесуальних строків відмовити повністю.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 11.08.2022 |
Оприлюднено | 25.01.2023 |
Номер документу | 105718324 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про встановлення процесуальних строків |
Кримінальне
Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області
Кучаковський Ю. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні