Ухвала
від 15.08.2022 по справі 442/8192/13-к
ДРОГОБИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 442/8192/13

Провадження № 1-кс/442/1196/2022

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 серпня 2022 року Слідчий суддя Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи за скаргою ОСОБА_2 на постанову слідчого СВ Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 від 06.07.2022 про відмову в задоволенні клопотання, -

встановив:

10.08.2022 в провадження слідчого судді з Львівського апеляційного суду надійшли матеріали скарги ОСОБА_2 , в якій він просить постанову слідчого ОСОБА_3 від 06.07.2022 в кримінальному провадженні №12013150110001114 від 28.05.2013 про відмову у задоволенні клопотання скасувати та зобов`язати слідчого ОСОБА_3 вчинити свої прямі обов`язки і провести по його клопотаннях процесуальні дії.

В обгрунтування скарги покликається на те, що 04.07.2022 звернувся до слідчого СВ Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області в межах кримінального провадження №12013150110001114 від 28.05.2013 з рядом клопотань, в яких просив витребувати матеріали і допитати конкретних осіб для встановлення істину у даному кримінальному провадженні. Проте, постановою слідчого безпідставно в задоволенні клопотань відмовлено. Вважає таку постанову немотивованою та безпідставною, а тому таку слід скасувати.

ОСОБА_2 подав до суду заяву про розгляд скарги у його відсутності, скаргу підтримує повністю, просить таку задоволити.

Слідчий в судове засідання не з`явився, хоча був належним чином повідомлений про час та місце розгляду скарги.

Ухвала слідчого судді від 10.08.2022 в частині витребування матеріалів кримінального провадження №1201312013150110001114 від 28.05.2013 не виконана.

Відповідно до ч.2 ст.107 КПК України рішення про фіксацію процесуальної дії за допомогою технічних засобів під час досудового розслідування, в тому числі під час розгляду питань слідчим суддею, приймає особа, яка проводить відповідну процесуальну дію. Клопотань учасників процесуальної дії про застосування технічних засобів фіксування не поступило, а тому фіксування клопотання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Частиною 3 ст.306 КПК України розгляд скарг на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування здійснюється за обов`язкової участі особи, яка подала скаргу, чи її захисника, представника та слідчого, дізнавача чи прокурора, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржується. Відсутність слідчого, дізнавача чи прокурора не є перешкодою для розгляду скарги.

Заслухавши пояснення скаржника, дослідивши представлені матеріали, слідчий суддя приходить до висновку, що скарга підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що в провадженні Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області перебуває кримінальне провадження №12013150110001114 внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 28.05.2013.

04.07.2022 ОСОБА_2 звернувся до слідчого СВ Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 з рядом клопотань про проведення слідчих дій.

Постановою слідчого від 06.07.2022 в задоволенні клопотань відмовлено через необґрунтованість клопотань.

Разом з тим, слідчий суддя звертає увагу, що висновок слідчого по усіх 19 клопотаннях є ідентичним, що слідчий суддя розцінює як формальний підхід у розгляді заявлених клопотань.

Відповідно до ст.55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Саме в запроваджені механізму реального захисту громадянами своїх прав у суді полягає здійснення функцій правової держави та її утвердження як такої.

Згідно з п.7 ч.1 ст.303КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені рішення слідчого, дізнавача, прокурора про відмову в задоволенні клопотання про проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій.

Право на таке оскарження та здійснення на підставі такого контролю слідчим суддею є вагомим аспектом гарантії, закріпленої Європейської Конвенціїз прав людини, яка покликана зводити до мінімуму ризик свавілля і забезпечувати верховенство права один з основоположних принципів демократичного суспільства.

Відповідно до ст.19Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 2КПК України передбачено, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Відповідно до ст.7КПК України в якості загальної засади кримінального провадження проголошено змагальність сторін та свобода в поданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ст.9КПК України слідчий зобов`язаний всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом`якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.

Статтею 22КПК України передбачено, що кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ч.4 ст.38 КПК України, орган досудового розслідування зобов`язаний застосовувати всі передбачені законом заходи для забезпечення ефективності досудового розслідування.

Згідно ч.ч.1, 2 ст.40 КПК України слідчий несе відповідальність за законність та своєчасність здійснення процесуальних дій. Слідчий уповноважений: починати досудове розслідування за наявності підстав, передбачених цим Кодексом; проводити слідчі(розшукові)дії танегласні слідчі(розшукові)дії увипадках,встановлених цимКодексом; доручатипроведення слідчих(розшукових)дій танегласних слідчих(розшукових)дій відповіднимоперативним підрозділам; звертатисяза погодженняміз прокуроромдо слідчогосудді зклопотаннями прозастосування заходівзабезпечення кримінальногопровадження,проведення слідчих(розшукових)дій танегласних слідчих(розшукових)дій; повідомлятиза погодженняміз прокуроромособі пропідозру; зарезультатами розслідуванняскладати обвинувальнийакт,клопотання прозастосування примусовихзаходів медичногоабо виховногохарактеру таподавати їхпрокурору назатвердження; приймати процесуальні рішення у випадках, передбачених цим Кодексом, у тому числі щодо закриття кримінального провадження за наявності підстав, передбачених статтею 284 цьогоКодексу; здійснювати інші повноваження, передбачені цим Кодексом.

Згідно ч.2ст.93КПК Українисторона захисту,потерпілий,представник юридичноїособи,щодо якоїздійснюється провадження,здійснює збираннядоказів шляхомвитребування таотримання відорганів державноївлади,органів місцевогосамоврядування,підприємств,установ,організацій,службових тафізичних осібречей,копій документів,відомостей,висновків експертів,висновків ревізій,актів перевірок;ініціювання проведенняслідчих (розшукових)дій,негласних слідчих(розшукових)дій таінших процесуальнихдій,а такожшляхом здійсненняінших дій,які здатнізабезпечити поданнясуду належнихі допустимихдоказів. Ініціювання стороною захисту, потерпілим, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, проведення слідчих (розшукових) дій здійснюється шляхом подання слідчому, прокурору відповідних клопотань, які розглядаються в порядку, передбаченому статтею 220 цього Кодексу. Постанова слідчого, прокурора про відмову в задоволенні клопотання про проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій може бути оскаржена слідчому судді.

У статті 220 КПК України регламентовано, що клопотання сторонизахисту,потерпілого ійого представникачи законногопредставника,представника юридичноїособи,щодо якоїздійснюється провадження,про виконаннябудь-якихпроцесуальних дійта увипадках,установлених цимКодексом,іншої особи,права чизаконні інтересиякої обмежуютьсяпід часдосудового розслідування,або їїпредставника слідчий,дізнавач,прокурор зобов`язанірозглянути встрок небільше трьохднів змоменту поданняі задовольнитиїх занаявності відповіднихпідстав. Про результати розгляду клопотання повідомляється особа, яка заявила клопотання. Про повну або часткову відмову в задоволенні клопотання виноситься вмотивована постанова, копія якої вручається особі, яка заявила клопотання, а у разі неможливості вручення з об`єктивних причин - надсилається їй.

Відповідно до ст.307КПК України за результатами розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора постановляється ухвала згідно з правилами цього Кодексу. Ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути про: скасування рішення слідчого чи прокурора; скасування повідомлення про підозру; зобов`язання припинити дію; зобов`язання вчинити певну дію; відмову у задоволенні скарги.

Водночас, слідчим суддею приймається до уваги правову позицію, викладену у п.42 рішення Європейського Суду з прав людини від 13.01.2011 у справі «Михалкова та інші проти України» в якому зазначено, що за статтею 1Конвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод держава зобов`язана «гарантувати кожному, хто перебуває під її юрисдикцією, права і свободи, визначені у Конвенції», що також опосередковано вимагає наявності будь-якої форми ефективного розслідування. Розслідування має бути ретельним, безстороннім і сумлінним. Розслідування повинне забезпечити встановлення винних осіб та їх покарання. Органи державної влади повинні вжити всіх заходів для отримання всіх наявних доказів, які мають відношення до події, показань очевидців, доказів експертиз. Будь-які недоліки у розслідуванні, які підривають його здатність встановити відповідальну особу, створюють ризик недодержання такого стандарту.

З таких підстав, слідчий суддя приходить до висновку, що оскаржувану постанову слід скасувати, а слідчого Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області слід зобов`язати належним чином розглянути заявлені ОСОБА_2 клопотання та надати йому відповідь.

Керуючись ст.ст.303, 307, 376 КПК України, суд

постановив:

Скаргу ОСОБА_2 на постанову слідчого СВ Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 від 06.07.2022 про відмову в задоволенні клопотання задоволити.

Постанову слідчого ОСОБА_3 від 06.07.2022 в кримінальному провадженні №12013150110001114 від 28.05.2013 про відмову у задоволенні клопотань скасувати.

Зобов`язати слідчого ОСОБА_3 розглянути клопотання ОСОБА_2 від 04.07.2022, про результати розгляду клопотання повідомити ОСОБА_2 .

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудДрогобицький міськрайонний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення15.08.2022
Оприлюднено25.01.2023
Номер документу105725595
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування рішення слідчого, прокурора про відмову в задоволенні клопотання про проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій

Судовий реєстр по справі —442/8192/13-к

Ухвала від 14.02.2023

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Король Володимир Володимирович

Ухвала від 03.11.2022

Кримінальне

Львівський апеляційний суд

Белена А. В.

Ухвала від 10.11.2022

Кримінальне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Коваль Р. Г.

Ухвала від 11.11.2022

Кримінальне

Львівський апеляційний суд

Гончарук Л. Я.

Ухвала від 03.11.2022

Кримінальне

Львівський апеляційний суд

Белена А. В.

Ухвала від 19.10.2022

Кримінальне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Коваль Р. Г.

Ухвала від 15.08.2022

Кримінальне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Павлів З. С.

Ухвала від 10.08.2022

Кримінальне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Павлів З. С.

Ухвала від 03.08.2022

Кримінальне

Львівський апеляційний суд

Гончарук Л. Я.

Ухвала від 03.08.2022

Кримінальне

Львівський апеляційний суд

Гончарук Л. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні