Справа № 487/2180/22
Провадження № 1-кп/487/563/22
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.08.2022 рокуЗаводський районний суд м. Миколаєва в складі: головуючого судді ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участі прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , обвинуваченого ОСОБА_5 , провівши в м. Миколаєві відкрите підготовче судове засідання у кримінальному провадженні за № 12020150030003128 від 07.11.2020 року за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 191 КК України, суд,
ВСТАНОВИВ:
До суду надійшли матеріали кримінального провадження за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 191 КК України.
У підготовчому судовому засіданні прокурор запропонував призначити провадження до судового розгляду у відкритому судовому засіданні, оскільки справа за територіальністю та інстанційністю підсудна саме Заводському районному суду м. Миколаєва, наданий до суду обвинувальний акт відповідає вимогам закону.
Захисник в судовому засіданні заявив клопотання про направлення обвинувального акту для визначення підсудності до апеляційної інстанції оскільки в силу ч.9 ст. 615 КПК України під час воєнного стану він підсудний Центральному районному суду м. Миколаєва.
Обвинувачений підтримав позиції захисника.
Вислухавши думку учасників кримінального провадження, дослідивши обвинувальний акт, суд приходить до наступного висновку.
Частиною 1 ст. 32 КПК передбачено, що кримінальне провадження здійснює суд, у межах територіальної юрисдикції якого вчинено кримінальне правопорушення. У разі якщо було вчинено кілька кримінальних правопорушень, кримінальне провадження здійснює суд, у межах територіальної юрисдикції якого вчинено більш тяжке правопорушення, а якщо вони були однаковими за тяжкістю, суд, у межах територіальної юрисдикції якого вчинено останнє за часом кримінальне правопорушення. Якщо місце вчинення кримінального правопорушення встановити неможливо, кримінальне провадження здійснюється судом, у межах територіальної юрисдикції якого закінчено досудове розслідування.
Водночас ч. 9 ст. 615 КПК (в редакції Закону України від 14.04.2022 №2201-IX), визначено, що під час дії воєнного стану обвинувальні акти, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності скеровуються та розглядаються судами, в межах територіальної юрисдикції яких закінчено досудове розслідування, а в разі неможливості з об`єктивних причин здійснювати відповідним судом правосуддя найбільш територіально наближеним до нього судом, що може здійснювати правосуддя, або іншим судом, визначеним у порядку, передбаченому законодавством.
Положення цієї частини не поширюються на кримінальні провадження, обвинувальні акти, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності в яких скеровано до суду до моменту введення воєнного стану та набрання чинності цією частиною.
Відповідно до Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженого Законом України № 2102-ІХ від 24 лютого 2022 року, з 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан, який надалі відповідними указами продовжено до 23 серпня 2022 року.
За матеріалами, наданими суду, обвинувальний акт щодо ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, складений слідчим та затверджений прокурором 20.07.2022 року, скерований до суду 20.07.2022 року. Зазначений обвинувальний акт надійшов до Заводського районного суду м. Миколаєва 21.07.2022 року. Отже, воєнний стан тривав на час вирішення питання щодо надходження обвинувального акту у цьому провадженні до суду й триває на даний час.
У зв`язку з цим, відповідно до положень ч. 9ст. 615 КПК України, під час дії воєнного стану обвинувальні акти, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності скеровуються та розглядаються судами, в межах територіальної юрисдикції яких закінчено досудове розслідування.
Відповідно до положень ч. 2 ст.283 КПК України, якими визначаються загальні положення закінчення досудового розслідування, прокурор зобов`язаний у найкоротший строк після повідомлення особі про підозру здійснити одну з таких дій: 1) закрити кримінальне провадження; 2) звернутися до суду з клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності; 3) звернутися до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру.
Таким чином, як вбачається зі змісту наведеної норми, певну форму закінчення досудового розслідування законодавець пов`язує з певною дією, яку зобов`язаний вчинити саме прокурор.
Враховуючи це, під час дії воєнного стану при вирішенні питання належного суду, який має розглядати кримінальне провадження, у межах територіальної юрисдикції якого закінчено досудове розслідування, потрібно виходити з приписів ч. 9ст. 615 КПК Україниу їх взаємозв`язку з положеннями ч. 2ст. 283 КПК Українищодо визначення форм закінчення досудового розслідування.
Обвинувальний акт щодо ОСОБА_5 складений слідчим СВ Миколаївського РУП ГУ НП в Миколаївській області (з дислокацією у м. Миколаєві) ОСОБА_6 , та затверджено прокурором Окружної прокуратури міста Миколаєва ОСОБА_3 .
Відповідно до висновку Верховного Суду колегії суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду при розгляді справи №607/16332/20 територіальна підсудність визначається за місцем знаходження (реєстрації) відповідного державного органу, який є юридичною особою.
Місцем знаходження (реєстрації) Окружної прокуратури міста Миколаєва є адреса: м. Миколаїв, вул. Нікольська, 73.
Звернення до суду з обвинувальним актом, що є одним із форм закінчення досудового розслідування відбулось з адреси знаходження (реєстрації) Окружної прокуратури міста Миколаєва (м. Миколаїв, вул. Нікольська, 73), що підтверджується супровідним листом.
Отже, зважаючи на вимоги ч. 2 ст. 283 КПК України, досудове розслідування вказаного кримінального провадження закінчено Окружною прокуратурою міста Миколаєва, що знаходиться за адресою: м. Миколаїв, вул. Нікольська, 73(офіційна юридична адреса), та відноситься до територіальної юрисдикції Центрального районного суду м. Миколаєва.
Таким чином, з урахуванням положень ч. 9 ст. 615 КПК України щодо особливого порядку скерування обвинувальних актів до суду в умовах воєнного стану, суд вважає, що обвинувальний акт щодо ОСОБА_5 був направлений прокурором до Заводського районного суду м. Миколаєва з порушенням правил підсудності в умовах воєнного стану.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 34 КПК України кримінальне провадження передається на розгляд іншого суду, якщо до початку судового розгляду виявилося, що кримінальне провадження надійшло до суду з порушенням правил підсудності.
Згідно вимогам ч. 2 ст. 34 КПК України питання про направлення кримінального провадження з одного суду до іншого в межах юрисдикції одного суду апеляційної інстанції вирішується колегією суддів відповідного суду апеляційної інстанції за поданням місцевого суду або за клопотанням сторін чи потерпілого не пізніше п`яти днів з дня внесення такого подання чи клопотання, про що постановляється вмотивована ухвала.
Згідно п.6 ч.2 ст.412 КПК України судове рішення в будь-якому разі підлягає скасуванню якщо порушено правила підсудності.
Згідно п.4 ч.3 ст.314 КПК України, у підготовчому судовому засіданні суд направляє обвинувальний акт до відповідного суду для визначення підсудності у випадку встановлення непідсудності кримінального провадження.
За таких обставин дане кримінальне провадження непідсудне Заводському районному суду міста Миколаєва .
Враховуючи наведене, суд вважає, що обвинувальний акт по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12020150030003128 від 07.11.2020 року за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 191 КК України, слід направити до Миколаївського апеляційного суду для визначення підсудності, оскільки встановлено, що дане кримінальне провадження непідсудне Заводському районному суду міста Миколаєва.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.32,34,314-316, 615 КПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Кримінальне провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 12020150030003128 від 07.11.2020 року за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 191 КК України, направити до Миколаївського апеляційного суду для визначення підсудності.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Заводський районний суд м. Миколаєва |
Дата ухвалення рішення | 17.08.2022 |
Оприлюднено | 25.01.2023 |
Номер документу | 105761499 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем |
Кримінальне
Заводський районний суд м. Миколаєва
Лагода А. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні