ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
26 серпня 2022 року м. Черкаси Справа № 925/823/22
Суддя Господарського суду Черкаської області Зарічанська З.В., розглянувши матеріали позовної заяви Фермерського господарства "Струмок", ідентифікаційний код 21378234, вул. Мічуріна, буд. 15, с. Городецьке, Уманський район, Черкаська область, 20325
до відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, ідентифікаційний код 39765890, вул. Смілянська, 131, м. Черкаси, 18008
про відшкодування моральної та матеріальної шкоди
ВСТАНОВИВ:
22.08.2022 до Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява Фермерського господарства "Струмок" (далі - ФГ "Струмок") з вимогою стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області збитки, що завдані неправомірними діями головного спеціаліста Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Горохова В.В. в сумі 319 645,49 грн - відповідно до рішення Господарського суду Черкаської області від 16.11.2020 у справі № 925/823/19 та 1 грн моральної шкоди, а всього - 369 646 грн 49 коп.
Розглянувши зазначену позовну заяву, господарський суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки, ст. 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) визначено вимоги щодо змісту позовної заяви та документів, які додаються до позовної заяви, які не повністю дотримано позивачем.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Відповідно до ч. 1 ст. 172 ГПК України - позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.
За Правилами надання послуг поштового зв`язку, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270, розрахунковий документ - документ встановленої відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" форми та змісту (касовий чек, розрахункова квитанція тощо), що підтверджує надання послуг поштового зв`язку.
Згідно з п. 59, 61 Постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270 "Про затвердження Правил надання послуг поштового зв`язку" внутрішні поштові відправлення з оголошеною цінністю з описом вкладення подаються для пересилання відкритими для перевірки їх вкладення. У разі приймання внутрішніх поштових відправлень з оголошеною цінністю з описом вкладення бланк опису заповнюється відправником у двох примірниках. Працівник поштового зв`язку повинен перевірити відповідність вкладення опису, розписатися на обох його примірниках і проставити відбиток календарного штемпеля. Один примірник опису вкладається до поштового відправлення, другий видається відправникові. На примірнику опису, що видається відправникові, працівник поштового зв`язку повинен зазначити номер поштового відправлення. За бажанням відправника на примірнику опису, що вкладається до поштового відправлення, вартість предметів може не зазначатися.
Отже, належним доказом відправлення відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів є опис вкладення в поштовий конверт та документ, що підтверджує надання поштових послуг (касовий чек, розрахункова квитанція тощо) надані в оригіналі.
Позивачем як доказ надіслання відповідачу позовної заяви з додатками надано лише накладну без опису-вкладення, відтак, суддя позбавлений можливості дійти висновку про належне надіслання відповідачу копії позовної заяви з доданими до неї документами, отже, позивачем не дотримано приписи п. 1 ч. 1 ст. 164 та ч. 1 ст. 172 ГПК України.
Згідно з п. 5 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 164 ГПК України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Так, у позовній заяві позивач стверджує, що у зв`язку із незаконними діями Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, йому спричинено збитків, що складаються з суми 319 645,49 грн - відповідно до рішення Господарського суду Черкаської області від 16.11.2020 у справі № 925/823/19, 50 000 грн - правнича допомога, 1 грн - моральна шкода, а всього - 369 646,49 грн, втім жодних доказів на підтвердження сплати зазначених сум, тобто реального понесення вказаних збитків, суду не надає.
Отже, позивачем не дотримано приписи п. 5 ч. 3 ст. 162 та ч. 2 ст. 164 ГПК України.
Згідно з п. 6 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору.
Позивач зазначає, що всі можливості досудового врегулювання спору ним використано. Проте не надає доказів на підтвердження таких дій.
Також у позовній заяві позивач в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача у вступній частині позовної заяви зазначає Головного спеціаліста Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Горохова В.В.
Щодо залучення третьої особи господарський суд вважає за необхідне зазначити таке.
Відповідно до ст. 50 ГПК України - треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Отже, саме лише зазначення в позовній заяві та/або певної особи як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, без вирішення судом питання щодо її допущення або залучення до участі у справі не надає їй відповідного процесуального статусу.
Що ж до наявності юридичного інтересу у третьої особи, то у вирішенні відповідного питання суд має з`ясовувати, чи буде у зв`язку з прийняттям судового рішення по справі таку особу наділено новими правами чи покладено на неї нові обов`язки, або змінено її наявні права та/або обов`язки, або позбавлено певних прав та/або обов`язків у майбутньому.
Позивачем в позовній заяві не обґрунтовано підстав для залучення до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору головного спеціаліста Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Горохова В.В., не зазначено на які права, обов`язки може вплинути ухвалене рішення по справі.
Також до позовної заяви позивачем не додано жодних заяв про залучення вказаної третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.
Відповідно до ч. 1 ст. 174 ГПК України - суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно з ч. 2 ст. 174 ГПК України - в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За ч. 3-4 ст. 174 ГПК України - якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього кодексу. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Керуючись ст. 50, 162, 164, 172, 174, 234-235 Господарського процесуального кодексу України, суддя
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Фермерського господарства "Струмок" залишити без руху.
У строк, який не перевищує десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, позивачу усунути недоліки позовної заяви, а саме:
- на виконання п. 1 ч. 1 ст. 164 та ч. 1 ст. 172 ГПК України надати докази направлення на адресу відповідача (опис вкладення та розрахунковий документ) копії позовної заяви з додатками;
- на виконання п. 5 ч. 3 ст. 162 та ч. 2 ст. 164 ГПК України надати докази на підтвердження обставин, викладених у позовній заяві, а саме на підтвердження сплати понесених збитків;
- на виконання п. 6 ч. 3 ст. 162 ГПК України надати докази вжиття заходів досудового врегулювання спору;
- надати докази направлення копій вище перелічених доказів на адресу відповідача (опис вкладення та розрахунковий документ).
В разі необхідності залучення в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору головного спеціаліста Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області Горохова В.В., подати заяву про залучення до розгляду справи його в якості третьої особи із визначенням на яких підставах його належить залучити до участі у справі, на які права та обов`язки вказаної третьої особи може вплинути ухвалене рішення по цій справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Копію ухвали направити позивачу.
Суддя З.В. Зарічанська
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 25.08.2022 |
Оприлюднено | 29.08.2022 |
Номер документу | 105909456 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань про відшкодування шкоди |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні