Справа № 545/3606/22
Провадження № 1-кс/545/200/22
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30.08.2022 року слідчий суддя Полтавського районного суду Полтавської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника адвоката ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в залі суду у м. Полтаві клопотання слідчого СВ відділу поліції №3 Харківського РУП № 1 ГУНП в Харківській області лейтенанта поліції ОСОБА_6 про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту у кримінальному провадженні №42021222130000137 від 14.07.2021 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.240 (в редакції станом на 06.07.2021 року) КК України, ч.2 ст.239-1, ч.1 ст.254, ч.2 ст.364-1 КК України, відносно ОСОБА_4 , -
встановив:
Слідчий СВ відділу поліції №3 Харківського РУП № 1 ГУНП в Харківській області лейтенанта поліції ОСОБА_6 звернувся до суду з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту заборонивши ОСОБА_4 залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , в період часу з 22:00 до 06:00 години до 15.09.2022 року включно, з покладенням на підозрюваного обов`язків, посилаючись на те, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні декількох кримінальних правопорушень, в тому числі за яке передбачено покарання у вигляді позбавлення волі від 5 до 8 років, що наявні ризики, передбачені п.п. 1, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме те, що підозрюваний може незаконно впливати на потерпілого та інших осіб які можуть бути свідками в даному кримінальному провадженні, продовжувати вчиняти кримінальне правопорушення, переховуватися від органів досудового розслідування або суду.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив задовольнити.
Підозрюваний та його захисник адвокат у судовому засіданні заперечували щодо задоволення клопотання про застосування домашнього арешту.
Суд, заслухавши думку учасників судового провадження, приходить до висновку, що клопотання прокурора підлягає задоволенню у повному обсязі з таких підстав.
Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан, який триває до теперішнього часу. На цей час на території Харківської області тривають бойові дії.
Розпорядженням Верховного Суду від 08.03.2022 року № 2/0/9-22 «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану» відповідно до частини сьомої статті 147 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», враховуючи неможливість судами здійснювати правосудця під час воєнного стану, змінено територіальну підсудність судових справ, територіальна підсудність справ Харківського районного суду Харківської області визначена за Полтавським районним судом Полтавської області.
Таким чином, клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту підлягає розгляду Полтавським районним судом Полтавської області.
Встановлено, що слідчим відділенням відділу поліції № 3 Харківського РУП № 1 ГУНП в області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 42021222130000137 від 14.07.2021 року відносно ОСОБА_4 за ч.4 ст.240 (в редакції станом на 06.07.2021 року) КК України, ч.2 ст.239-1, ч.1 ст.254, ч.2 ст.364-1 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що в невстановлений в ході досудового розслідування час, однак, починаючи не пізніше ніж з 10.07.2017 ОСОБА_4 , будучи головою СФГ «Врожай» (код ЄДРПОУ 23465824), не маючи передбачених чинним законодавством України дозвільних документів на видобування корисних копалин та повноважень на проведення таких робіт, діючи умисно, всупереч вимогам ст.13 Конституції України, ст.ст. 15, 16, 17, 19, 24, 56 Кодексу України «Про надра», ст.ст. 91, 96, 168 ЗК України, п.п. 1, 2, 5, 8 постанови КМУ від 30.05.2011 № 615, ст.ст. 3, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59, ст.ст. 1, 4, 12, 15, 18, ч. 3 ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство», Статуту СФГ «ВРОЖАЙ», на земельній ділянці з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, загальною площею 8,6062 га з цільовим призначенням «для ведення селянського (фермерського) господарства», розташованої біля смт. Буди в Харківському районі Харківської області, яка перебуває у нього в приватній власності, порушив встановлені правила охорони надр, що створило небезпеку для довкілля та спричинило тяжкі наслідки за наступних обставин.
Так, ОСОБА_4 з 03.01.1996 року є засновником і головою СФГ «Врожай» (код ЄДРПОУ 23465824).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.
За ст. 4 Закону України «Про фермерське господарство» головою фермерського господарства є його засновник або інша визначена в Статуті особа. Голова фермерського господарства представляє фермерське господарство перед органами державної влади, підприємствами, установами, організаціями та окремими громадянами чи їх об`єднаннями відповідно до закону. Голова фермерського господарства укладає від імені господарства угоди та вчиняє інші юридично значимі дії відповідно до законодавства України.
Згідно зі ст. 12 Закону України «Про фермерське господарство» (станом на 06.07.2021) землі фермерського господарства можуть складатися із: а) земельної ділянки, що належить на праві власності фермерському господарству як юридичній особі; б) земельних ділянок, що належать громадянам - членам фермерського господарства на праві приватної власності; в) земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди. Права володіння та користування земельними ділянками, які знаходяться у власності членів фермерського господарства, здійснює фермерське господарство.
Статтею 15 Закону України «Про фермерське господарство» передбачено Фермерські господарства, у власності яких є земельні ділянки, надані їм для ведення фермерського господарства відповідно до закону, зобов`язані: забезпечувати використання земельних ділянок за їх цільовим призначенням; додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля; сплачувати податки та збори; не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів; не допускати зниження родючості ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі; надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування дані про стан і використання земель та інших природних ресурсів; дотримуватися санітарних, екологічних та інших вимог щодо якості продукції; дотримуватися правил добросусідства та встановлених обмежень у використанні земель і земельних сервітутів; зберігати геодезичні знаки, протиерозійні споруди, мережі зрошувальних і осушувальних систем. Законом можуть бути встановлені інші обов`язки власників земельних ділянок.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство має право використовувати для потреб господарства загальнопоширені корисні копалини (пісок, глина, гравій, торф тощо), лісові угіддя, водні об`єкти та прісні підземні води, що знаходяться на земельній ділянці, відповідно до законодавства України.
За ч. 3 ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство» За порушення кредитно-розрахункової і податкової дисципліни, санітарних і ветеринарних норм, правил, вимог щодо якості продукції та інших нормативно-правових актів, що регулюють здійснення господарської діяльності, голова фермерського господарства несе відповідальність, передбачену законом.
Згідно з п. 3.1 Статуту СФГ «Врожай» (далі - Статут) основними цілями діяльності господарства є задоволення матеріальних та культурно-побутових потреб членів господарства та трудового колективу, задоволення громадян України в продуктах харчування, а промисловості - сільськогосподарській речовині на основі раціонального використання наданої йому землі, виробничо-економічного потенціалу, впровадження прогресивних технологій, підвищення продуктивності праці, колективного регулювання внутрішньогосподарських відносин.
Пунктом 3.2. Статуту визначено, що для задоволення інтересів членів господарства та членів трудового колективу господарство може здійснювати не заборонену чинним законодавством діяльність по виробництву товарів, наданню послуг, вчиненню дій з цінними паперами, валютою та іншими цінностями.
Загальне і щоденне керівництвом господарства здійснює голова господарства (п. 4.1 Статуту).
Відповідно до п. 4.4 Статуту Голова господарства забезпечує ефективне використання землі, матеріальних і трудових ресурсів.
Пунктом 6.1 Статуту визначено, що господарство зокрема зобов`язане забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та відповідно до умов її надання, ефективно використовувати землю відповідно до проекту внутрішньогосподарського землеустрою, підвищувати її родючість, застосовувати природоохоронні технології виробництва, не допускати погіршення екологічної обстановки на території в результаті своєї господарської діяльності, здійснювати комплексні заходи щодо охорони земель, передбачені ст.ст. 162-168 ЗК України.
За п. п. 7.4, 7.6 Статуту господарство має право використовувати для власних потреб господарства загальнопоширені корисні копалини (пісок, глину, гравій, торф тощо), які є на земельній ділянці, а також інші корисні властивості землі відповідно до законодавства України, має право набувати і іншим шляхом одержувати землю.
Згідно з. п. п. 8.1, 8.6 Статуту у власності господарства можуть бути земля, житлові будинки, квартири, предмети особистого користування, майно господарства створюється зокрема за рахунок засновників.
Господарство має право поряд зі сільськогосподарським виробництвом займатися будь-яким іншим видом підприємницької діяльності, який не заборонений чинним законодавством України. Види діяльності, що потребують для здійснення отримання ліцензії, здійснюється господарством після отримання ним відповідної ліцензії (п. 11.2 Статуту).
За п. 12.2 Статуту господарство має право самостійно господарювати на землі на засадах підприємництва, використовувати для потреб господарства загальнопоширені корисні копалини (пісок, глина, торф тощо), лісові угіддя, водні об`єкти та прісні підземні води, які є на земельній ділянці, а також інші корисні властивості землі відповідно до законодавства України.
Відповідно до п. 12.3 Статуту господарство зобов`язано ефективно використовувати землі згідно з проектами внутрішньогосподарського землеустрою, підвищувати їх родючість, не допускати погіршення екологічної обстановки на території в результаті своєї господарської діяльності, передбачати і здійснювати заходи щодо забезпечення негативного впливу на сільськогосподарські, лісові та інші угіддя за межами переданих їм у власність або наданих у користування земельних ділянок.
Згідно з п. 13.1 Статуту вищим органом управління господарством є голова, яким є його засновник або особа, яка є його правонаступником.
Вищий орган управління господарства за п. 13.2 Статуту визначає основні напрямки діяльності господарства, отримує на своє ім`я державний акт на право приватної власності на землю, договір оренди на право користування землею, здійснює повсякденне керівництво поточними справами господарства.
За п. 13.3 Статуту розпорядження голови господарства в усній або письмовій формі, в межах його компетенції, обов`язкові для всіх члені господарства і працівників залучених за трудовим договором.
На підставі розпорядження Харківської районної державної адміністрації від 22.07.2009 № 1221 за рахунок земель сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь ОСОБА_4 надано в приватну власність земельну ділянку з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013 для ведення фермерського господарства, про що свідчить державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 206620.
В невстановлений в ході досудового розслідування час, однак, починаючи не пізніше ніж з 10.07.2017 ОСОБА_4 , будучи головою СФГ «Врожай» (код ЄДРПОУ 23465824), не маючи передбачених чинним законодавством України дозвільних документів на видобування корисних копалин та повноважень на проведення таких робіт, діючи умисно, всупереч вимогам ст.13 Конституції України, ст.ст. 15, 16, 17, 19, 24, 56 Кодексу України «Про надра», ст.ст. 91, 96, 168 ЗК України, п.п. 1, 2, 5, 8 постанови КМУ від 30.05.2011 № 615, ст.ст. 3, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59, ст.ст. 1, 4, 12, 15, 18, ч. 3 ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство», Статуту СФГ «Врожай» за попередньою змовою з невстановленими під час досудового розслідування особами, на земельній ділянці з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, загальною площею 8,6062 га з цільовим призначенням «для ведення селянського (фермерського) господарства», розташованої біля смт. Буди в Харківському районі Харківської області, яка перебуває у нього в приватній власності, здійснював самовільне користування надрами.
06.07.2021 біля 13:30 ОСОБА_4 , будучи головою СФГ «Врожай», продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, направлений на самовільне користування надрами, з метою незаконного видобутку піску будівельного, з корисливих мотивів, достовірно знаючи про відсутність в нього та СФГ «Врожай» дозвільних документів на видобування корисних копалин та повноважень на проведення таких робіт, діючи всупереч вимогам ст.ст. 91, 96, 168 ЗК України, п.п. 1, 2, 5, 8 постанови КМУ від 30.05.2011 № 615, ст.ст. 3, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59, ст.ст. 1, 4, 12, 15, 18, ч. 3 ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство», Статуту СФГ «Врожай», не маючи дозволу на користування земельною ділянкою для цілей, пов`язаних з використанням надр і належним чином оформленого спеціального дозволу (ліцензії) на видобуток корисних копалин, без гірничого відводу та плану розробки родовища корисних копалин, надав усну вказівку на використання невстановленими в ході досудового розслідування особами спеціальної техніки - трактору «Т-150» білого кольору, д.н.з. НОМЕР_1 , право власності на який зареєстроване ФГ «ВРОЖАЙ», автомобіля марки «КАМАЗ» червоного кольору, д.н.з. НОМЕР_2 , право власності на який зареєстроване за членом СФГ «Врожай» - ОСОБА_7 , під керуванням ОСОБА_8 та автомобіля марки «КАМАЗ» зеленого кольору, д.н.з. НОМЕР_3 , право власності на який зареєстроване за ФГ «Врожай» під керуванням ОСОБА_9
30.08.2021 біля 13:35 ОСОБА_4 , будучи головою СФГ «Врожай», продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, направлений на самовільне користування надрами, з метою незаконного видобутку піску будівельного, з корисливих мотивів, достовірно знаючи про відсутність в нього та СФГ «Врожай» дозвільних документів на видобування корисних копалин та повноважень на проведення таких робіт, діючи всупереч вимогам ст.ст. 91, 96, 168 ЗК України, п.п. 1, 2, 5, 8 постанови КМУ від 30.05.2011 № 615, ст.ст. 3, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59, ст.ст. 1, 4, 12, 15, 18, ч. 3 ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство», Статуту СФГ «ВРОЖАЙ», не маючи дозволу на користування земельною ділянкою для цілей, пов`язаних з використанням надр і належним чином оформленого спеціального дозволу (ліцензії) на видобуток корисних копалин, без гірничого відводу та плану розробки родовища корисних копалин, надав усну вказівку на використання невстановленими в ході досудового розслідування особами спеціальної техніки - трактору «Т-150» білого кольору, д.н.з. НОМЕР_1 , право власності на який зареєстроване ФГ «Врожай», автомобіля марки «КАМАЗ» червоного кольору, д.н.з. НОМЕР_2 , право власності на який зареєстроване за членом СФГ «Врожай» - ОСОБА_7 , під керуванням ОСОБА_8 та автомобіля марки «КАМАЗ» зеленого кольору, д.н.з. НОМЕР_3 , право власності на який зареєстроване за ФГ «Врожай» під керуванням ОСОБА_9 , на земельній ділянці з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, розташованої біля смт. Буди Харківського району Харківської області здійснив незаконний видобуток піску будівельного.
06.09.2021біля 13:50 ОСОБА_4 , будучи головою СФГ «Врожай», продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, направлений на самовільне користування надрами, з метою незаконного видобутку піску будівельного, з корисливих мотивів, достовірно знаючи про відсутність в нього та СФГ «Врожай» дозвільних документів на видобування корисних копалин та повноважень на проведення таких робіт, діючи всупереч вимогам ст.ст. 91, 96, 168 ЗК України, п.п. 1, 2, 5, 8 постанови КМУ від 30.05.2011 № 615, ст.ст. 3, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59, ст.ст. 1, 4, 12, 15, 18, ч. 3 ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство», Статуту СФГ «Врожай», не маючи дозволу на користування земельною ділянкою для цілей, пов`язаних з використанням надр і належним чином оформленого спеціального дозволу (ліцензії) на видобуток корисних копалин, без гірничого відводу та плану розробки родовища корисних копалин, надав усну вказівку на використання невстановленими в ході досудового розслідування особами спеціальної техніки - трактору «Т-150» білого кольору, д.н.з. НОМЕР_1 , право власності на який зареєстроване ФГ «Врожай», автомобіля марки «КАМАЗ» червоного кольору, д.н.з. НОМЕР_2 , право власності на який зареєстроване за членом СФГ «Врожай» - ОСОБА_7 , під керуванням ОСОБА_8 та автомобіля марки «КАМАЗ» зеленого кольору, д.н.з. НОМЕР_3 , право власності на який зареєстроване за ФГ «Врожай» під керуванням ОСОБА_9 , на земельній ділянці з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, розташованої біля смт. Буди Харківського району Харківської області здійснив незаконний видобуток піску будівельного.
Після чого 06.09.2021 біля 15:20 в смт. Буди Харківського району Харківської області співробітниками поліції були зупинені вищевказані автомобіль марки «КАМАЗ» червоного кольору, д.н.з. НОМЕР_2 та автомобіль марки «КАМАЗ» зеленого кольору, д.н.з. НОМЕР_3 , в кузові яких перебувала речовина, що має спільну родову та групову належність із зразками ґрунту, отриманими із земельної ділянки з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, розташованої біля смт. Буди Харківського району Харківської області за місцем незаконного видобутку піску будівельного за вищевказаних обставин.
Протиправні дії голови СФГ «Врожай» ОСОБА_4 , які виразились в самовільному користуванні надрами на земельній ділянці з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, розташованої біля смт. Буди Харківського району Харківської області, створили небезпеку для довкілля, яка виразилась у порушенні природних властивостей ґрунту, а саме до змін фізичних, біологічних, фізико-хімічних та інших властивостей і характеристик, які зумовлюють непридатність використання земельної ділянки за цільовим призначенням, зруйнування, що унеможливлює відтворення протягом тривалого часу зазначеної земельної ділянки, та істотного ушкодження вищевказаної природної території, погіршення екологічної обстановки, та спричинили збитки державі в розмірі 16938432,00 грн.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється в тому, що у невстановлений в ході досудового розслідування час, однак, починаючи не пізніше ніж з 10.07.2017, будучи головою СФГ «Врожай», не маючи передбачених чинним законодавством України дозвільних документів на видобування корисних копалин та повноважень на проведення таких робіт, діючи умисно, всупереч вимогам ст.13 Конституції України, ст.ст. 15, 16, 17, 19, 24, 56 Кодексу України «Про надра», ст.ст. 91, 96, 168 ЗК України, п.п. 1, 2, 5, 8 постанови КМУ від 30.05.2011 № 615, ст.ст. 3, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59,ст.ст.1,4,12,15,18,ч.3ст.21Закону України«Про фермерськегосподарство»,Статуту СФГ«Врожай»,порушив встановленіправила охоронинадр -вчинив самовільнекористування надрами незаконнийвидобуток піскубудівельного наземельній ділянціз кадастровимномером 6325156100:03:022:0013,розташованої білясмт.Буди Харківськогорайону Харківськоїобласті,що створилонебезпеку длядовкілля таспричинило тяжкінаслідки увигляді збитківдержаві врозмірі 16938432,00грн.,тобто увчиненні кримінальногоправопорушення,передбаченого ч.4ст.240 КК України (в редакції станом на 06.07.2021).
Крім того, у невстановлений в ході досудового розслідування час, однак, починаючи не пізніше ніж з 10.07.2017 ОСОБА_4 , будучи головою СФГ «ВРОЖАЙ» (код ЄДРПОУ 23465824), не маючи передбачених чинним законодавством України дозвільних документів на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельної ділянки з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, передбаченого ч. 2 ст. 168 ЗК України, діючи умисно, всупереч вимогам ст.ст. 1, 4, 12, 15, 18, ч. 3 ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство», Статуту СФГ «Врожай» за попередньою змовою з невстановленими під час досудового розслідування особами, незаконно заволодів ґрунтовим покривом (поверхневим шаром) частини земельної ділянки з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013 площею 1,1226 га, що створило небезпеку для довкілля за наступних обставин.
Так, ОСОБА_4 з 03.01.1996 є засновником і головою СФГ «Врожай» (код ЄДРПОУ 23465824).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.
За ст.4Закону України«Про фермерськегосподарство» головоюфермерського господарстває йогозасновник абоінша визначенав Статутіособа. Голова фермерськогогосподарства представляєфермерське господарствоперед органамидержавної влади,підприємствами,установами,організаціями таокремими громадянамичи їхоб`єднаннями відповіднодо закону. Голова фермерського господарства укладає від імені господарства угоди та вчиняє інші юридично значимі дії відповідно до законодавства України.
Згідно зіст.12Закону України«Про фермерськегосподарство» (станомна 06.07.2021)землі фермерськогогосподарства можутьскладатися із: а)земельної ділянки,що належитьна правівласності фермерськомугосподарству якюридичній особі; б)земельних ділянок,що належатьгромадянам -членам фермерськогогосподарства направі приватноївласності; в) земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди. Права володіння та користування земельними ділянками, які знаходяться у власності членів фермерського господарства, здійснює фермерське господарство.
Статтею 15 Закону України «Про фермерське господарство» передбачено, що фермерські господарства,у власностіяких єземельні ділянки,надані їмдля веденняфермерського господарствавідповідно дозакону,зобов`язані: забезпечувативикористання земельнихділянок заїх цільовимпризначенням; додержуватисявимог законодавствапро охоронудовкілля; сплачувати податки та збори; не порушуватиправ власниківсуміжних земельнихділянок таземлекористувачів; недопускати зниженняродючості ґрунтівта зберігатиінші кориснівластивості землі; надавативідповідним органамвиконавчої владита органаммісцевого самоврядуваннядані простан івикористання земельта іншихприродних ресурсів; дотримуватисясанітарних,екологічних таінших вимогщодо якостіпродукції; дотримуватисяправил добросусідствата встановленихобмежень увикористанні земельі земельнихсервітутів; зберігатигеодезичні знаки,протиерозійні споруди,мережі зрошувальнихі осушувальнихсистем. Законом можуть бути встановлені інші обов`язки власників земельних ділянок.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство має право використовувати для потреб господарства загальнопоширені корисні копалини (пісок, глина, гравій, торф тощо), лісові угіддя, водні об`єкти та прісні підземні води, що знаходяться на земельній ділянці, відповідно до законодавства України.
За ч. 3 ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство» за порушення кредитно-розрахункової і податкової дисципліни, санітарних і ветеринарних норм, правил, вимог щодо якості продукції та інших нормативно-правових актів, що регулюють здійснення господарської діяльності, голова фермерського господарства несе відповідальність, передбачену законом.
Згідно з п. 3.1 Статуту СФГ «Врожай» (далі - Статут) основними цілями діяльності господарства є задоволення матеріальних та культурно-побутових потреб членів господарства та трудового колективу, задоволення громадян України в продуктах харчування, а промисловості - сільськогосподарській речовині на основі раціонального використання наданої йому землі, виробничо-економічного потенціалу, впровадження прогресивних технологій, підвищення продуктивності праці, колективного регулювання внутрішньогосподарських відносин.
Пунктом 3.2. Статуту визначено, що для задоволення інтересів членів господарства та членів трудового колективу господарство може здійснювати не заборонену чинним законодавством діяльність по виробництву товарів, наданню послуг, вчиненню дій з цінними паперами, валютою та іншими цінностями.
Загальне і щоденне керівництвом господарства здійснює голова господарства (п. 4.1 Статуту).
Відповідно до п. 4.4 Статуту Голова господарства забезпечує ефективне використання землі, матеріальних і трудових ресурсів.
Пунктом 6.1 Статуту визначено, що господарство зокрема зобов`язане забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та відповідно до умов її надання, ефективно використовувати землю відповідно до проекту внутрішньогосподарського землеустрою, підвищувати її родючість, застосовувати природоохоронні технології виробництва, не допускати погіршення екологічної обстановки на території в результаті своєї господарської діяльності, здійснювати комплексні заходи щодо охорони земель, передбачені ст.ст. 162-168 ЗК України.
За п. п. 7.4, 7.6 Статуту господарство має право використовувати для власних потреб господарства загальнопоширені корисні копалини (пісок, глину, гравій, торф тощо), які є на земельній ділянці, а також інші корисні властивості землі відповідно до законодавства України, має право набувати і іншим шляхом одержувати землю.
Згідно з. п. п. 8.1, 8.6 Статуту у власності господарства можуть бути земля, житлові будинки, квартири, предмети особистого користування, майно господарства створюється зокрема за рахунок засновників.
Господарство має право поряд зі сільськогосподарським виробництвом займатися будь-яким іншим видом підприємницької діяльності, який не заборонений чинним законодавством України. Види діяльності, що потребують для здійснення отримання ліцензії, здійснюється господарством після отримання ним відповідної ліцензії (п. 11.2 Статуту).
За п. 12.2 Статуту господарство має право самостійно господарювати на землі на засадах підприємництва, використовувати для потреб господарства загальнопоширені корисні копалини (пісок, глина, торф тощо), лісові угіддя, водні об`єкти та прісні підземні води, які є на земельній ділянці, а також інші корисні властивості землі відповідно до законодавства України.
Відповідно до п. 12.3 Статуту господарство зобов`язано ефективно використовувати землі згідно з проектами внутрішньогосподарського землеустрою, підвищувати їх родючість, не допускати погіршення екологічної обстановки на території в результаті своєї господарської діяльності, передбачати і здійснювати заходи щодо забезпечення негативного впливу на сільськогосподарські, лісові та інші угіддя за межами переданих їм у власність або наданих у користування земельних ділянок.
Згідно з п. 13.1 Статуту вищим органом управління господарством є голова, яким є його засновник або особа, яка є його правонаступником.
Вищий орган управління господарства за п. 13.2 Статуту визначає основні напрямки діяльності господарства, отримує на своє ім`я державний акт на право приватної власності на землю, договір оренди на право користування землею, здійснює повсякденне керівництво поточними справами господарства.
За п. 13.3 Статуту розпорядження голови господарства в усній або письмовій формі, в межах його компетенції, обов`язкові для всіх членів господарства і працівників залучених за трудовим договором.
На підставі розпорядження Харківської районної державної адміністрації від 22.07.2009 № 1221 за рахунок земель сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь ОСОБА_4 надано в приватну власність земельну ділянку з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013 для ведення фермерського господарства, про що свідчить державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 206620.
Відповідно до ч. 2 ст. 168 ЗК України власники земельних ділянок та землекористувачі мають право здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок виключно на підставі розробленого у встановленому законом порядку робочого проекту землеустрою. Переміщення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) в межах однієї і тієї самої земельної ділянки, призначеної для ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва та будівництва індивідуальних гаражів, здійснюється без розроблення робочого проекту землеустрою.
Згідно зі ст. 35 Закону України «Про охорону земель» власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов`язані:дотримуватися вимогземельного таприродоохоронного законодавстваУкраїни; проводитина земельнихділянках господарськудіяльність способами,які незавдають шкідливоговпливу настан земельта родючістьґрунтів; підвищуватиродючість ґрунтівта зберігатиінші кориснівластивості земліна основізастосування екологобезпечнихтехнологій обробіткуі техніки,здійснення іншихзаходів,які зменшуютьнегативний впливна ґрунти,запобігають безповоротнійвтраті гумусу,поживних елементівтощо; сприяти систематичномупроведенню вишукувальних,обстежувальних,розвідувальних робітза станомземель,динамікою родючостіґрунтів; своєчасноінформувати відповідніоргани виконавчоївлади таоргани місцевогосамоврядування щодостану,деградації тазабруднення земельнихділянок; забезпечувати використанняземельних ділянокза цільовимпризначенням тадотримуватися встановленихобмежень (обтяжень)на земельнуділянку; забезпечуватизахист земельвід пожеж,ерозії,виснаження,забруднення,засмічення,засолення,осолонцювання,підкислення,перезволоження,підтоплення,заростання бур`янами,чагарниками ідрібноліссям; уживати заходів щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.
ОСОБА_4 , будучи головою СФГ «Врожай», не маючи передбачених чинним законодавством України дозвільних документів на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельної ділянки з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, в невстановлений під час досудового розслідування час, починаючи не пізніше ніж з 10.07.2017, достовірно знаючи про відсутність в нього спеціального дозволу на зняття, збереження, перенесення та використання ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) із земельної ділянки з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, розташованої біля смт. Буди Харківського району Харківської області, яка належить йому на праві приватної власності та має цільове призначення: для ведення селянського (фермерського) господарства, в порушення вимог пунктів «а» та «ґ» ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України, відповідно до яких землекористувачі земельних ділянок зобов`язані забезпечувати їх використання за цільовим призначенням, підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі, в порушення ст. 52 ЗУ «Про охорону земель» якою встановлено, що при проведенні гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов`язаних з порушенням ґрунтового покриву, відокремлена ґрунтова маса підлягає зняттю, складуванню, збереженню та перенесенню на порушені або малопродуктивні земельні ділянки відповідно до робочих проектів землеустрою, діючи умисно за попередньою змовою групою осіб, без відповідних дозвільних документів на проведення робіт, за допомогою невстановленої в ході досудового розслідування техніки, з метою подальшого використання у власних потребах, тим самим в порушення ч. 2 ст.168 п. «и» ч.ст.121 Земельного Кодексу України, незаконно заволодів поверхневим шаром земель з площі 1,1226 га, чим створив небезпеку для довкілля, яка виразилась у порушенні природних властивостей ґрунту, а саме до змін фізичних, біологічних, фізико-хімічних та інших властивостей і характеристик, які зумовлюють непридатність використання земельної ділянки за цільовим призначенням, зруйнування, що унеможливлює відтворення протягом тривалого часу зазначеної земельної ділянки, та істотного ушкодження вищевказаної природної території, погіршення екологічної обстановки, та спричинив збитки державі в розмірі 67976,79 грн.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється в тому, що він в невстановлений під час досудового розслідування час, починаючи не пізніше ніж з 10.07.2017, будучи головою СФГ «Врожай», не маючи передбачених чинним законодавством України дозвільних документів на зняття та перенесення ґрунтового покриву, за попередньою змовою з невстановленими під час досудового розслідування особами, незаконно заволодів ґрунтовим покривом (поверхневим шаром) земель на земельній ділянці з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, розташованої біля смт. Буди Харківського району Харківської області, що створило небезпеку для довкілля та спричинило збитки державі в розмірі 67976,79 грн., тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 2391 КК України.
Крім того, в невстановлений під час досудового розслідування час, починаючи не пізніше ніж з 10.07.2017 ОСОБА_4 , будучи головою СФГ «Врожай», вчинив безгосподарське використання земельної ділянки, а саме використання земельної ділянки з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013 не за цільовим призначенням, що призвело до втрати її родючості за наступних обставин.
Так, ОСОБА_4 з 03.01.1996 є засновником і головою СФГ «ВРОЖАЙ» (код ЄДРПОУ 23465824).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.
За ст. 4 Закону України «Про фермерське господарство» головою фермерського господарства є його засновник або інша визначена в Статуті особа. Голова фермерського господарства представляє фермерське господарство перед органами державної влади, підприємствами, установами, організаціями та окремими громадянами чи їх об`єднаннями відповідно до закону. Голова фермерського господарства укладає від імені господарства угоди та вчиняє інші юридично значимі дії відповідно до законодавства України.
Згідно зі ст. 12 Закону України «Про фермерське господарство» (станом на 06.07.2021) землі фермерського господарства можуть складатися із: а) земельної ділянки, що належить на праві власності фермерському господарству як юридичній особі; б) земельних ділянок, що належать громадянам - членам фермерського господарства на праві приватної власності; в) земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди. Права володіння та користування земельними ділянками, які знаходяться у власності членів фермерського господарства, здійснює фермерське господарство.
Статтею 15 Закону України «Про фермерське господарство» передбачено, що фермерські господарства, у власності яких є земельні ділянки, надані їм для ведення фермерського господарства відповідно до закону, зобов`язані: забезпечувати використання земельних ділянок за їх цільовим призначенням; додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля; сплачувати податки та збори; не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів; не допускати зниження родючості ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі; надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування дані про стан і використання земель та інших природних ресурсів; дотримуватися санітарних, екологічних та інших вимог щодо якості продукції; дотримуватися правил добросусідства та встановлених обмежень у використанні земель і земельних сервітутів; зберігати геодезичні знаки, протиерозійні споруди, мережі зрошувальних і осушувальних систем. Законом можуть бути встановлені інші обов`язки власників земельних ділянок.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство має право використовувати для потреб господарства загальнопоширені корисні копалини (пісок, глина, гравій, торф тощо), лісові угіддя, водні об`єкти та прісні підземні води, що знаходяться на земельній ділянці, відповідно до законодавства України.
За ч. 3 ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство» за порушення кредитно-розрахункової і податкової дисципліни, санітарних і ветеринарних норм, правил, вимог щодо якості продукції та інших нормативно-правових актів, що регулюють здійснення господарської діяльності, голова фермерського господарства несе відповідальність, передбачену законом.
Згідно з п. 3.1 Статуту СФГ «Врожай» (далі - Статут) основними цілями діяльності господарства є задоволення матеріальних та культурно-побутових потреб членів господарства та трудового колективу, задоволення громадян України в продуктах харчування, а промисловості - сільськогосподарській речовині на основі раціонального використання наданої йому землі, виробничо-економічного потенціалу, впровадження прогресивних технологій, підвищення продуктивності праці, колективного регулювання внутрішньогосподарських відносин.
Пунктом 3.2. Статуту визначено, що для задоволення інтересів членів господарства та членів трудового колективу господарство може здійснювати не заборонену чинним законодавством діяльність по виробництву товарів, наданню послуг, вчиненню дій з цінними паперами, валютою та іншими цінностями.
Загальне і щоденне керівництвом господарства здійснює голова господарства (п. 4.1 Статуту).
Відповідно до п. 4.4 Статуту Голова господарства забезпечує ефективне використання землі, матеріальних і трудових ресурсів.
Пунктом 6.1 Статуту визначено, що господарство зокрема зобов`язане забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та відповідно до умов її надання, ефективно використовувати землю відповідно до проекту внутрішньогосподарського землеустрою, підвищувати її родючість, застосовувати природоохоронні технології виробництва, не допускати погіршення екологічної обстановки на території в результаті своєї господарської діяльності, здійснювати комплексні заходи щодо охорони земель, передбачені ст.ст. 162-168 ЗК України.
За п. п. 7.4, 7.6 Статуту господарство має право використовувати для власних потреб господарства загальнопоширені корисні копалини (пісок, глину, гравій, торф тощо), які є на земельній ділянці, а також інші корисні властивості землі відповідно до законодавства України, має право набувати і іншим шляхом одержувати землю.
Згідно з. п. п. 8.1, 8.6 Статуту у власності господарства можуть бути земля, житлові будинки, квартири, предмети особистого користування, майно господарства створюється зокрема за рахунок засновників.
Господарство має право поряд зі сільськогосподарським виробництвом займатися будь-яким іншим видом підприємницької діяльності, який не заборонений чинним законодавством України. Види діяльності, що потребують для здійснення отримання ліцензії, здійснюється господарством після отримання ним відповідної ліцензії (п. 11.2 Статуту).
За п. 12.2 Статуту господарство має право самостійно господарювати на землі на засадах підприємництва, використовувати для потреб господарства загальнопоширені корисні копалини (пісок, глина, торф тощо), лісові угіддя, водні об`єкти та прісні підземні води, які є на земельній ділянці, а також інші корисні властивості землі відповідно до законодавства України.
Відповідно до п. 12.3 Статуту господарство зобов`язано ефективно використовувати землі згідно з проектами внутрішньогосподарського землеустрою, підвищувати їх родючість, не допускати погіршення екологічної обстановки на території в результаті своєї господарської діяльності, передбачати і здійснювати заходи щодо забезпечення негативного впливу на сільськогосподарські, лісові та інші угіддя за межами переданих їм у власність або наданих у користування земельних ділянок.
Згідно з п. 13.1 Статуту вищим органом управління господарством є голова, яким є його засновник або особа, яка є його правонаступником.
Вищий орган управління господарства за п. 13.2 Статуту визначає основні напрямки діяльності господарства, отримує на своє ім`я державний акт на право приватної власності на землю, договір оренди на право користування землею, здійснює повсякденне керівництво поточними справами господарства.
За п. 13.3 Статуту розпорядження голови господарства в усній або письмовій формі, в межах його компетенції, обов`язкові для всіх членів господарства і працівників залучених за трудовим договором.
На підставі розпорядження Харківської районної державної адміністрації від 22.07.2009 № 1221 за рахунок земель сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь ОСОБА_4 надано в приватну власність земельну ділянку з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013 для ведення фермерського господарства, про що свідчить державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 206620.
Земельна ділянка з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013 розташована біля смт. Буди Харківського району Харківської області має цільове призначення: для ведення селянського (фермерського) господарства.
Так, в невстановлений під час досудового розслідування час, проте, починаючи не пізніше ніж з 10.07.2017 ОСОБА_4 , будучи головою СФГ «Врожай», діючи умисно, достовірно знаючи про відсутність в нього та СФГ «Врожай» дозвільних документів на видобування корисних копалин та повноважень на проведення таких робіт, діючи всупереч вимогам ст.ст. 91, 96, 168 ЗК України, п.п. 1, 2, 5, 8 постанови КМУ від 30.05.2011 № 615, ст.ст. 3, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59, ст.ст. 1, 4, 12, 15, 18, ч. 3 ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство», Статуту СФГ «Врожай», не маючи дозволу на користування земельною ділянкою для цілей, пов`язаних з використанням надр і належним чином оформленого спеціального дозволу (ліцензії) на видобуток корисних копалин, без гірничого відводу та плану розробки родовища корисних копалин, почав незаконний видобуток піску будівельного на земельній ділянці з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, розташованої біля смт. Буди Харківського району Харківської області, тим самим використовував зазначену земельну ділянку не за цільовим призначенням.
Продовжуючи реалізувати злочинний умисел, направлений на безгосподарське використання земельної ділянки з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, ОСОБА_4 06.07.2021 біля 13:30, будучи головою СФГ «Врожай», достовірно знаючи про відсутність в нього та СФГ «Врожай» дозвільних документів на видобування корисних копалин та повноважень на проведення таких робіт, діючи умисно, всупереч вимогам ст.ст. 91, 96, 168 ЗК України, п.п. 1, 2, 5, 8 постанови КМУ від 30.05.2011 № 615, ст.ст. 3, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59, ст.ст. 1, 4, 12, 15, 18, ч. 3 ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство», Статуту СФГ «Врожай», не маючи дозволу на користування земельною ділянкою для цілей, пов`язаних з використанням надр і належним чином оформленого спеціального дозволу (ліцензії) на видобуток корисних копалин, без гірничого відводу та плану розробки родовища корисних копалин, надав усну вказівку на використання невстановленими в ході досудового розслідування особами спеціальної техніки - трактору «Т-150» білого кольору, д.н.з. НОМЕР_1 , право власності на який зареєстроване ФГ «Врожай», автомобіля марки «КАМАЗ» червоного кольору, д.н.з. НОМЕР_2 , право власності на який зареєстроване за членом СФГ «Врожай» - ОСОБА_7 , під керуванням ОСОБА_8 та автомобіля марки «КАМАЗ» зеленого кольору, д.н.з. НОМЕР_3 , право власності на який зареєстроване за ФГ «Врожай» під керуванням ОСОБА_9 , на земельній ділянці з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, розташованої біля смт. Буди Харківського району Харківської області для незаконного видобутку піску будівельного, після чого здійснив незаконний видобуток піску будівельного, тим самим використав земельну ділянку з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013 не за цільовим призначенням.
Продовжуючи реалізувати злочинний умисел, направлений на безгосподарське використання земельної ділянки з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, ОСОБА_4 30.08.2021 біля 13:35, будучи головою СФГ «Врожай», достовірно знаючи про відсутність в нього та СФГ «Врожай» дозвільних документів на видобування корисних копалин та повноважень на проведення таких робіт, діючи умисно, всупереч вимогам ст.ст. 91, 96, 168 ЗК України, п.п. 1, 2, 5, 8 постанови КМУ від 30.05.2011 № 615, ст.ст. 3, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59, ст.ст. 1, 4, 12, 15, 18, ч. 3 ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство», Статуту СФГ «Врожай», не маючи дозволу на користування земельною ділянкою для цілей, пов`язаних з використанням надр і належним чином оформленого спеціального дозволу (ліцензії) на видобуток корисних копалин, без гірничого відводу та плану розробки родовища корисних копалин, надав усну вказівку на використання невстановленими в ході досудового розслідування особами спеціальної техніки - трактору «Т-150» білого кольору, д.н.з. НОМЕР_1 , право власності на який зареєстроване ФГ «Врожай», автомобіля марки «КАМАЗ» червоного кольору, д.н.з. НОМЕР_2 , право власності на який зареєстроване за членом СФГ «Врожай» - ОСОБА_7 , під керуванням ОСОБА_8 та автомобіля марки «КАМАЗ» зеленого кольору, д.н.з. НОМЕР_3 , право власності на який зареєстроване за ФГ «ВРОЖАЙ» під керуванням ОСОБА_9 , на земельній ділянці з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, розташованої біля смт. Буди Харківського району Харківської області для незаконного видобутку піску будівельного, після чого здійснив незаконний видобуток піску будівельного, тим самим використав земельну ділянку з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013 не за цільовим призначенням.
Продовжуючи реалізувати злочинний умисел, направлений на безгосподарське використання земельної ділянки з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, ОСОБА_4 06.09.2021 біля 13:50, будучи головою СФГ «Врожай», достовірно знаючи про відсутність в нього та СФГ «Врожай» дозвільних документів на видобування корисних копалин та повноважень на проведення таких робіт, діючи умисно, всупереч вимогам ст.ст. 91, 96, 168 ЗК України, п.п. 1, 2, 5, 8 постанови КМУ від 30.05.2011 № 615, ст.ст. 3, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59, ст.ст. 1, 4, 12, 15, 18, ч. 3 ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство», Статуту СФГ «Врожай», не маючи дозволу на користування земельною ділянкою для цілей, пов`язаних з використанням надр і належним чином оформленого спеціального дозволу (ліцензії) на видобуток корисних копалин, без гірничого відводу та плану розробки родовища корисних копалин, надав усну вказівку на використання невстановленими в ході досудового розслідування особами спеціальної техніки - трактору «Т-150» білого кольору, д.н.з. НОМЕР_1 , право власності на який зареєстроване ФГ «Врожай», автомобіля марки «КАМАЗ» червоного кольору, д.н.з. НОМЕР_2 , право власності на який зареєстроване за членом СФГ «Врожай» - ОСОБА_7 , під керуванням ОСОБА_8 та автомобіля марки «КАМАЗ» зеленого кольору, д.н.з. НОМЕР_3 , право власності на який зареєстроване за ФГ «Врожай» під керуванням ОСОБА_9 , на земельній ділянці з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, розташованої біля смт. Буди Харківського району Харківської області для незаконного видобутку піску будівельного, після чого здійснив незаконний видобуток піску будівельного, тим самим використав земельну ділянку з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013 не за цільовим призначенням.
Після чого 06.09.2021 біля 15:20 в смт. Буди Харківського району Харківської області співробітниками поліції були зупинені вищевказані автомобіль марки «КАМАЗ» червоного кольору, д.н.з. НОМЕР_2 та автомобіль марки «КАМАЗ» зеленого кольору, д.н.з. НОМЕР_3 , в кузові яких перебувала речовина, що має спільну родову та групову належність із зразками ґрунту, отриманими із земельної ділянки з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, розташованої біля смт. Буди Харківського району Харківської області за місцем незаконного видобутку піску будівельного за вищевказаних обставин.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється в тому, що він в невстановлений під час досудового розслідування час, починаючи не пізніше ніж з 10.07.2017, будучи головою СФГ «ВРОЖАЙ», діючи умисно, в порушення вимог пунктів «а» та «ґ» ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України, відповідно до яких землекористувачі земельних ділянок зобов`язані забезпечувати їх використання за цільовим призначенням, підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі, вчинив безгосподарське використання земельної ділянки, а саме використання земельної ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, розташованої біля смт. Буди Харківського району Харківської області, не за цільовим призначенням, що призвело до порушення природних властивостей ґрунту зазначеної земельної ділянки, а саме до змін фізичних, біологічних, фізико-хімічних та інших властивостей і характеристик, які зумовлюють непридатність використання земельної ділянки за цільовим призначенням, зруйнування, що унеможливлює відтворення протягом тривалого часу земельної ділянки, та істотного ушкодження вищевказаної природної території, погіршення екологічної обстановки, та спричинили збитки державі в розмірі 30480,00 грн., тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 254 КК України.
Крім того, в невстановлений під час досудового розслідування час, починаючи не пізніше ніж з 10.07.2017, ОСОБА_4 , будучи головою СФГ «Врожай» (код ЄДРПОУ 23465824), тобто службовою особою, обіймаючи постійно посаду, пов`язану з виконанням адміністративно-господарських та організаційно-розпорядчих функцій, і виконуючи такі функції, в порушення вимог законодавства, зловживаючи своїми повноваженнями, умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для себе та СФГ «ВРОЖАЙ», діючи умисно, всупереч вимогам ст.13 Конституції України, ст.ст. 15, 16, 17, 19, 24, 56 Кодексу України «Про надра», ст.ст. 91, 96, 168 ЗК України, п.п. 1, 2, 5, 8 постанови КМУ від 30.05.2011 № 615, ст.ст. 3, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59, ст.ст. 1, 4, 12, 15, 18, ч. 3 ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство», Статуту СФГ «Врожай», використав свої повноваження як голова СФГ «ВРОЖАЙ», внаслідок чого державі завдані збитки в сумі 16938432,00 грн. за наступних обставин.
Так, ОСОБА_4 з 03.01.1996 є засновником і головою СФГ «Врожай» (код ЄДРПОУ 23465824).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.
За ст. 4 Закону України «Про фермерське господарство» головою фермерського господарства є його засновник або інша визначена в Статуті особа. Голова фермерського господарства представляє фермерське господарство перед органами державної влади, підприємствами, установами, організаціями та окремими громадянами чи їх об`єднаннями відповідно до закону. Голова фермерського господарства укладає від імені господарства угоди та вчиняє інші юридично значимі дії відповідно до законодавства України.
Згідно зі ст. 12 Закону України «Про фермерське господарство» (станом на 06.07.2021) землі фермерського господарства можуть складатися із: а) земельної ділянки, що належить на праві власності фермерському господарству як юридичній особі; б) земельних ділянок, що належать громадянам - членам фермерського господарства на праві приватної власності; в) земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди. Права володіння та користування земельними ділянками, які знаходяться у власності членів фермерського господарства, здійснює фермерське господарство.
Статтею 15 Закону України «Про фермерське господарство» передбачено, що фермерські господарства, у власності яких є земельні ділянки, надані їм для ведення фермерського господарства відповідно до закону, зобов`язані: забезпечувати використання земельних ділянок за їх цільовим призначенням; додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля; сплачувати податки та збори; не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів; не допускати зниження родючості ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі; надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування дані про стан і використання земель та інших природних ресурсів; дотримуватися санітарних, екологічних та інших вимог щодо якості продукції; дотримуватися правил добросусідства та встановлених обмежень у використанні земель і земельних сервітутів; зберігати геодезичні знаки, протиерозійні споруди, мережі зрошувальних і осушувальних систем. Законом можуть бути встановлені інші обов`язки власників земельних ділянок.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство має право використовувати для потреб господарства загальнопоширені корисні копалини (пісок, глина, гравій, торф тощо), лісові угіддя, водні об`єкти та прісні підземні води, що знаходяться на земельній ділянці, відповідно до законодавства України.
За ч. 3 ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство» за порушення кредитно-розрахункової і податкової дисципліни, санітарних і ветеринарних норм, правил, вимог щодо якості продукції та інших нормативно-правових актів, що регулюють здійснення господарської діяльності, голова фермерського господарства несе відповідальність, передбачену законом.
Згідно з п. 3.1 Статуту СФГ «Врожай» (далі - Статут) основними цілями діяльності господарства є задоволення матеріальних та культурно-побутових потреб членів господарства та трудового колективу, задоволення громадян України в продуктах харчування, а промисловості - сільськогосподарській речовині на основі раціонального використання наданої йому землі, виробничо-економічного потенціалу, впровадження прогресивних технологій, підвищення продуктивності праці, колективного регулювання внутрішньогосподарських відносин.
Пунктом 3.2. Статуту визначено, що для задоволення інтересів членів господарства та членів трудового колективу господарство може здійснювати не заборонену чинним законодавством діяльність по виробництву товарів, наданню послуг, вчиненню дій з цінними паперами, валютою та іншими цінностями.
Загальне і щоденне керівництвом господарства здійснює голова господарства (п. 4.1 Статуту).
Голова господарства діє і представляє інтереси господарства перед підприємствами, установами, організаціями і окремими громадянами (п. 4.2 Статуту).
Відповідно до п. 4.4 Статуту Голова господарства здійснює прийом в члени господарства і вихід членів з нього, приймає Статут, вносить до нього зміни і доповнення, розглядає та затверджує річний звіт, встановлює порядок розподілу прибутків і розміри заробітної плати особам, працюючим по трудовому договору (контракту), визначає основні напрямки діяльності господарства, здійснює прийняття на роботу осіб по трудовому договору, забезпечує ефективне використання землі, матеріальних і трудових ресурсів.
За п. 4.5 Статуту розпорядження голови господарства в усній або письмовій формі в межах компетенції обов`язкові для всіх членів господарства і осіб, працюючих у господарстві по трудовому договору.
Таким чином, ОСОБА_4 будучи головою СФГ «Врожай», та обіймаючи постійно посаду, пов`язану з виконанням адміністративно-господарських та організаційно-розпорядчих функцій, є службовою особою юридичної особи приватного права.
Пунктом 6.1 Статуту визначено, що господарство зокрема зобов`язане забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та відповідно до умов її надання, ефективно використовувати землю відповідно до проекту внутрішньогосподарського землеустрою, підвищувати її родючість, застосовувати природоохоронні технології виробництва, не допускати погіршення екологічної обстановки на території в результаті своєї господарської діяльності, здійснювати комплексні заходи щодо охорони земель, передбачені ст.ст. 162-168 ЗК України.
За п. п. 7.4, 7.6 Статуту господарство має право використовувати для власних потреб господарства загальнопоширені корисні копалини (пісок, глину, гравій, торф тощо), які є на земельній ділянці, а також інші корисні властивості землі відповідно до законодавства України, має право набувати і іншим шляхом одержувати землю.
Згідно з. п. п. 8.1, 8.6 Статуту у власності господарства можуть бути земля, житлові будинки, квартири, предмети особистого користування, майно господарства створюється зокрема за рахунок засновників.
Господарство має право поряд зі сільськогосподарським виробництвом займатися будь-яким іншим видом підприємницької діяльності, який не заборонений чинним законодавством України. Види діяльності, що потребують для здійснення отримання ліцензії, здійснюється господарством після отримання ним відповідної ліцензії (п. 11.2 Статуту).
За п. 12.2 Статуту господарство має право самостійно господарювати на землі на засадах підприємництва, використовувати для потреб господарства загальнопоширені корисні копалини (пісок, глина, торф тощо), лісові угіддя, водні об`єкти та прісні підземні води, які є на земельній ділянці, а також інші корисні властивості землі відповідно до законодавства України.
Відповідно до п. 12.3 Статуту господарство зобов`язано ефективно використовувати землі згідно з проектами внутрішньогосподарського землеустрою, підвищувати їх родючість, не допускати погіршення екологічної обстановки на території в результаті своєї господарської діяльності, передбачати і здійснювати заходи щодо забезпечення негативного впливу на сільськогосподарські, лісові та інші угіддя за межами переданих їм у власність або наданих у користування земельних ділянок.
Згідно з п. 13.1 Статуту вищим органом управління господарством є голова, яким є його засновник або особа, яка є його правонаступником.
Вищий орган управління господарства за п. 13.2 Статуту визначає основні напрямки діяльності господарства, отримує на своє ім`я державний акт на право приватної власності на землю, договір оренди на право користування землею, здійснює повсякденне керівництво поточними справами господарства.
За п. 13.3 Статуту розпорядження голови господарства в усній або письмовій формі, в межах його компетенції, обов`язкові для всіх членів господарства і працівників залучених за трудовим договором.
На підставі розпорядження Харківської районної державної адміністрації від 22.07.2009 № 1221 за рахунок земель сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь ОСОБА_4 надано в приватну власність земельну ділянку з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013 для ведення фермерського господарства, про що свідчить державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 206620.
ОСОБА_4 , будучи головою СФГ «Врожай», з метою одержання неправомірної вигоди - піску будівельного для себе та СФГ «Врожай», в порушення вимог законодавства, діючи всупереч вимогам ст.ст. 1, 4, 12, 15, 18, ч. 3 ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство», Статуту СФГ «ВРОЖАЙ», зловживаючи своїми повноваженнями, отримавши в приватну власність для ведення фермерського господарства земельну ділянку з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013 з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, визначив вид діяльності СФГ «Врожай», як незаконний видобуток піску будівельного на зазначеній земельній ділянці.
Так, в невстановлений під час досудового розслідування час, починаючи не пізніше ніж з 10.07.2017 ОСОБА_4 , будучи головою СФГ «Врожай», з метою одержання неправомірної вигоди для себе та СФГ «Врожай», діючи умисно, зловживаючи своїми повноваженнями, достовірно знаючи про відсутність в нього та СФГ «Врожай» дозвільних документів на видобування корисних копалин та повноважень на проведення таких робіт, діючи всупереч вимогам ст.ст. 91, 96, 168 ЗК України, п.п. 1, 2, 5, 8 постанови КМУ від 30.05.2011 № 615, ст.ст. 3, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59, ст.ст. 1, 4, 12, 15, 18, ч. 3 ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство», Статуту СФГ «Врожай», не маючи дозволу на користування земельною ділянкою для цілей, пов`язаних з використанням надр і належним чином оформленого спеціального дозволу (ліцензії) на видобуток корисних копалин, без гірничого відводу та плану розробки родовища корисних копалин, зловживаючи своїми повноваженнями, почав незаконний видобуток піску будівельного на земельній ділянці з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, розташованої біля смт. Буди Харківського району Харківської області.
Продовжуючи реалізувати злочинний умисел, направлений на одержання неправомірної вигоди для себе та СФГ «Врожай» у вигляді піску будівельного, ОСОБА_4 06.07.2021 біля 13:30, будучи головою СФГ «Врожай», достовірно знаючи про відсутність в нього та СФГ «Врожай» дозвільних документів на видобування корисних копалин та повноважень на проведення таких робіт, діючи умисно, всупереч вимогам ст.ст. 91, 96, 168 ЗК України, п.п. 1, 2, 5, 8 постанови КМУ від 30.05.2011 № 615, ст.ст. 3, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59, ст.ст. 1, 4, 12, 15, 18, ч. 3 ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство», Статуту СФГ «Врожай», не маючи дозволу на користування земельною ділянкою для цілей, пов`язаних з використанням надр і належним чином оформленого спеціального дозволу (ліцензії) на видобуток корисних копалин, без гірничого відводу та плану розробки родовища корисних копалин, попередньо визначивши один з видів діяльності СФГ «Врожай», як незаконний видобуток піску будівельного, надав усну вказівку на використання невстановленими в ході досудового розслідування особами спеціальної техніки - трактору «Т-150» білого кольору, д.н.з. НОМЕР_1 , право власності на який зареєстроване ФГ «Врожай», автомобіля марки «КАМАЗ» червоного кольору, д.н.з. НОМЕР_2 , право власності на який зареєстроване за членом СФГ «Врожай» - ОСОБА_7 , під керуванням ОСОБА_8 та автомобіля марки «КАМАЗ» зеленого кольору, д.н.з. НОМЕР_3 , право власності на який зареєстроване за ФГ «Врожай» під керуванням ОСОБА_9 , на земельній ділянці з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, розташованої біля смт. Буди Харківського району Харківської області для незаконного видобутку піску будівельного, після чого, діючи з метою отримання неправомірної вигоди у вигляді піску будівельного для себе та СФГ «Врожай», здійснив незаконний видобуток піску будівельного.
Продовжуючи реалізувати злочинний умисел, направлений на одержання неправомірної вигоди для себе та СФГ «Врожай» у вигляді піску будівельного, ОСОБА_4 30.08.2021 біля 13:35, будучи головою СФГ «Врожай», достовірно знаючи про відсутність в нього та СФГ «Врожай» дозвільних документів на видобування корисних копалин та повноважень на проведення таких робіт, діючи умисно, всупереч вимогам ст.ст. 91, 96, 168 ЗК України, п.п. 1, 2, 5, 8 постанови КМУ від 30.05.2011 № 615, ст.ст. 3, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59, ст.ст. 1, 4, 12, 15, 18, ч. 3 ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство», Статуту СФГ «Врожай», не маючи дозволу на користування земельною ділянкою для цілей, пов`язаних з використанням надр і належним чином оформленого спеціального дозволу (ліцензії) на видобуток корисних копалин, без гірничого відводу та плану розробки родовища корисних копалин, попередньо визначивши один з видів діяльності СФГ «Врожай», як незаконний видобуток піску будівельного, надав усну вказівку на використання невстановленими в ході досудового розслідування особами спеціальної техніки - трактору «Т-150» білого кольору, д.н.з. НОМЕР_1 , право власності на який зареєстроване ФГ «Врожай», автомобіля марки «КАМАЗ» червоного кольору, д.н.з. НОМЕР_2 , право власності на який зареєстроване за членом СФГ «Врожай» - ОСОБА_7 , під керуванням ОСОБА_8 та автомобіля марки «КАМАЗ» зеленого кольору, д.н.з. НОМЕР_3 , право власності на який зареєстроване за ФГ «Врожай» під керуванням ОСОБА_9 , на земельній ділянці з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, розташованої біля смт. Буди Харківського району Харківської області для незаконного видобутку піску будівельного, після чого, діючи з метою отримання неправомірної вигоди у вигляді піску будівельного для себе та СФГ «Врожай», здійснив незаконний видобуток піску будівельного.
Продовжуючи реалізувати злочинний умисел, направлений на одержання неправомірної вигоди для себе та СФГ «ВРОЖАЙ» у вигляді піску будівельного, ОСОБА_4 06.09.2021 біля 13:50, будучи головою СФГ «Врожай», достовірно знаючи про відсутність в нього та СФГ «ВРОЖАЙ» дозвільних документів на видобування корисних копалин та повноважень на проведення таких робіт, діючи умисно, всупереч вимогам ст.ст. 91, 96, 168 ЗК України, п.п. 1, 2, 5, 8 постанови КМУ від 30.05.2011 № 615, ст.ст. 3, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59, ст.ст. 1, 4, 12, 15, 18, ч. 3 ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство», Статуту СФГ «Врожай», не маючи дозволу на користування земельною ділянкою для цілей, пов`язаних з використанням надр і належним чином оформленого спеціального дозволу (ліцензії) на видобуток корисних копалин, без гірничого відводу та плану розробки родовища корисних копалин, попередньо визначивши один з видів діяльності СФГ «Врожай», як незаконний видобуток піску будівельного, надав усну вказівку на використання невстановленими в ході досудового розслідування особами спеціальної техніки - трактору «Т-150» білого кольору, д.н.з. НОМЕР_1 , право власності на який зареєстроване ФГ «Врожай», автомобіля марки «КАМАЗ» червоного кольору, д.н.з. НОМЕР_2 , право власності на який зареєстроване за членом СФГ «Врожай» - ОСОБА_7 , під керуванням ОСОБА_8 та автомобіля марки «КАМАЗ» зеленого кольору, д.н.з. НОМЕР_3 , право власності на який зареєстроване за ФГ «Врожай» під керуванням ОСОБА_9 , на земельній ділянці з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, розташованої біля смт. Буди Харківського району Харківської області для незаконного видобутку піску будівельного, після чого, діючи з метою отримання неправомірної вигоди у вигляді піску будівельного для себе та СФГ «Врожай», здійснив незаконний видобуток піску будівельного.
Після чого 06.09.2021 біля 15:20 в смт. Буди Харківського району Харківської області співробітниками поліції були зупинені вищевказані автомобіль марки «КАМАЗ» червоного кольору, д.н.з. НОМЕР_2 та автомобіль марки «КАМАЗ» зеленого кольору, д.н.з. НОМЕР_3 , в кузові яких перебувала речовина, що має спільну родову та групову належність із зразками ґрунту, отриманими із земельної ділянки з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, розташованої біля смт. Буди Харківського району Харківської області за місцем незаконного видобутку піску будівельного за вищевказаних обставин.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється в тому, що він, будучи головою СФГ «ВРОЖАЙ», тобто службовою особою юридичної особи приватного права, з метою одержання неправомірної вигоди - піску будівельного об`ємом 16804 м3 для себе та СФГ «ВРОЖАЙ», в порушення вимог законодавства, діючи умисно, всупереч вимогам ст. 13 Конституції України, ст.ст. 15, 16, 17, 19, 24, 56 Кодексу України «Про надра», ст.ст. 91, 96, 168 ЗК України, п.п. 1, 2, 5, 8 постанови КМУ від 30.05.2011 № 615, ст.ст. 3, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59, ст.ст. 1, 4, 12, 15, 18, ч. 3 ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство», Статуту СФГ «Врожай», зловживаючи своїми повноваженнями як голови СФГ «Врожай», попередньо визначивши один з видів діяльності СФГ «Врожай», як незаконний видобуток піску будівельного на земельній ділянці з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, з цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, з використанням спеціальної техніки для видобутку та перевезення піску будівельного та надання усних вказівок членам СФГ «Врожай», в невстановлений під час досудового розслідування час, починаючи не пізніше ніж з 10.07.2017, здійснив видобуток піску будівельного об`ємом 16804 м3, завдавши збитки державі в сумі 16938432,00 грн., тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 3641 КК України.
01.02.2022 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення злочину, передбаченого ч. 4 ст. 240 КК України (в редакції станом на 06.07.2021).
15.08.2022 ОСОБА_4 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри в об`єднаному кримінальному провадженні за ч. 4 ст. ст. 240 (в редакції станом на 06.07.2021) КК України, ч. 2 ст. 2391, ч. 1 ст. 254, ч. 2 ст. 3641 КК України.
Постановою керівника окружної прокуратури досудове розслідування продовжено строком до трьох місяців, а саме до 15.09.2022.
ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні декількох кримінальних правопорушень, в тому числі передбаченого ч. 4 ст. 240 КК України, який згідно зі ст.12 КК України віднесено до категорії тяжких.
Обґрунтованість підозри відносно підозрюваного ОСОБА_4 , підтверджується зібраними в ході досудового розслідування матеріалами кримінального провадження, а саме:
-рапортом чергового ВП № 3 Харківського РУП № 1 ГУНП в Харківського РУП № 1 ГУНП в Харківській області від 06.09.2021;
-протоколами огляду місця події від 06.09.2021;
-протоколом огляду місця події від 12.10.2021;
-протоколом за результатами проведення НСРД від 07.09.2021;
-висновком експерта від 23.11.2021 № СЕ-19/121-21/23674-ФХД;
-висновком експерта від 24.12.2021 № СЕ-19/121-21/26661-ФХД;
-листом ГУ Держгеокадастру у Харківській області від 25.10.2021 № 10-20-5,1-1864/90-21;
-протоколами огляду місця події від 12.11.2021;
-висновком експерта від 04.11.2021 № СЕ-19/121-21/23676-ФХД;
-актом Державної екологічної інспекції у Харківській області від 26.10.2021;
-приписом Державної екологічної інспекції у Харківській області від 26.10.2021 № 74/08-10;
-претензією Державної екологічної інспекції у Харківській області від 26.11.2021 № 243;
-листом Державної екологічної інспекції у Харківській області від 10.12.2021 № 62-1001-21;
-листом ГУ Держгеокадастру у Харківській області від 22.11.2021 № 10-20-14-8710/0/19-21;
-висновком експерта від 20.01.2022 № СЕ-19/121-21/27825-ЕК;
-експертним висновком від 24.01.2022;
-державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 206620;
-інформацією УСБ України в Харківській області від 17.09.2021 № 31/20-3178.
Вивчивши особу підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановлено, що він є уродженець м. Південне Харківського району Харківської області, громадянин України, зареєстрований та фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , є засновником і головою СФГ «Врожай».
Надані стороною обвинувачення докази свідчать про обґрунтованість підозри ОСОБА_4 кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.240 (в редакції станом на 06.07.2021 року) КК України, ч.2 ст.239-1, ч.1 ст.254, ч.2 ст.364-1 КК України та повністю підтверджується зібраними під час досудового розслідування доказами та іншими зібраними матеріалами в їх сукупності.
Слідчий суддя вважає встановленим та доведеним слідчим існування ризиків, передбачених п.п. 3,5 ч.1 ст. 177 КПК України: незаконно впливати на потерпілих, свідків у цьому ж кримінальному провадженні, вчинення інших кримінальних правопорушень, переховуватись від органів досудового розслідування або суду.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені пунктами 3, 5 частини першої статті 177 КПК України, є визначеною законом підставою застосування запобіжного заходу.
Вирішуючи питання щодо виду запобіжного заходу, крім наявності ризиків передбачених у ст.177 КПК України, слідчий суддя згідно положень ч.1 ст.178 КПК України також враховує: 1) вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного, обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, обвинувачується; 3) вік та стан здоров`я підозрюваного, обвинуваченого; 4) міцність соціальних зв`язків підозрюваного, обвинуваченого в місці його постійного проживання, у тому числі наявність в нього родини й утриманців; 5) наявність у підозрюваного, обвинуваченого постійного місця роботи або навчання; 6) репутацію підозрюваного, обвинуваченого; 7) майновий стан підозрюваного, обвинуваченого; 8) наявність судимостей у підозрюваного, обвинуваченого; 9) дотримання підозрюваним, обвинуваченим умов застосованих запобіжних заходів, якщо вони застосовувалися до нього раніше; 10) наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення; 11) розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється, обвинувачується особа, або розмір доходу, в отриманні якого внаслідок вчинення кримінального правопорушення підозрюється, обвинувачується особа, а також вагомість наявних доказів, якими обґрунтовуються відповідні обставини; 12) ризик продовження чи повторення протиправної поведінки, зокрема ризик летальності, що його створює підозрюваний, обвинувачений, у тому числі у зв`язку з його доступом до зброї.
Згідно ст.181 КПК України домашній арешт полягає в забороні підозрюваному, обвинуваченому залишати житло цілодобово або у певний період доби. Домашній арешт може бути застосовано до особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді позбавлення волі.
З урахуванням перелічених обставин, вважаю необхідним та достатнім для забезпечення виконання підозрюваним ОСОБА_4 покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання ризикам, передбаченим п.п.1, 3, 5 ч.1 ст.177 КПК України, застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту.
Керуючись ст.ст. 176, 177, 178, 181, 183, 193, 194, 196, 206, 309, 372, 376, 395 КПК України, слідчий суддя, -
ухвалив:
Клопотання слідчого СВ відділу поліції №3 Харківського РУП №1 ГУНП в Харківській області лейтенанта поліції ОСОБА_6 про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту у кримінальному провадженні №42021222130000137 від 14.07.2021 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст.240 (в редакції станом на 06.07.2021 року) КК України, ч.2 ст.239-1, ч.1 ст.254, ч.2 ст.364-1 КК України відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 задовольнити.
Застосувати відносно підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вигляді домашнього арешту, заборонивши ОСОБА_4 залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 в період часу з 22:00 до 06:00 години до 15.09.2022 року включно, та покласти на підозрюваного наступні обов`язки: прибувати за кожною вимогою слідчого, прокурора, суду, невідкладно повідомляти слідчого, прокурора та суд про зміну свого місця проживання, а також здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
Попередити підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що в разі невиконання покладених обов`язків, до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід та може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 до 2 розмірів мінімальної заробітної плати.
Контроль за виконанням запобіжного заходу покласти на Відділ поліції №3 Харківського РУП №1 ГУ НП в Харківській області на території обслуговування якого проживає підозрюваний ОСОБА_4 .
Роз`яснити підозрюваному, що відповідно до ч.5 ст. 181 КПК України, працівники органу внутрішніх справ з метою контролю за його поведінкою, мають право з`являтися в житло, під арештом в якому він перебуває, вимагати надання усних чи письмових пояснень з питань, пов`язаних із виконанням покладених на нього зобов`язань.
У разі невиконання вищевказаних зобов`язань, до підозрюваного може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід.
Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого, в провадженні якого знаходиться кримінальне провадження, зобов`язавши передати копію ухвали для виконання органу поліції за місцем проживання підозрюваного.
Роз`яснити, що за умисне невиконання ухвали суду передбачена відповідальність за ст. 382 КК України.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Полтавського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її проголошення, а підозрюваним - в той же строк, але з моменту вручення йому ухвали суду.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Полтавський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 30.08.2022 |
Оприлюднено | 25.01.2023 |
Номер документу | 105963664 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів домашній арешт |
Кримінальне
Полтавський районний суд Полтавської області
Шелудяков Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні