Ухвала
від 26.09.2022 по справі 545/3606/22
ПОЛТАВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 545/3606/22

Провадження № 1-кс/545/446/22

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26.09.2022 року. Слідчий суддя Полтавського районного суду Полтавської області ОСОБА_1 , з участю секретаря - ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтава клопотання слідчого СВ відділу поліції № 3 Харківського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Харківській області - ОСОБА_3 про встановлення строку ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у об`єднаному кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021222130000137 від 14.01.2021 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст. 4 ст. 240 ( в редакції станом на 06.07.2021 ) КК України, ст. 239-1 ч. 2, 254 ч. 1, 364-1 ч. 2 КК України, -

в с т а н о в и в :

22.09.2022 року до Полтавського районного суду Полтавської області звернувся слідчий СВ ВП № 3 ХРУП № 1 ГУ Національної поліції в Харківській області - ОСОБА_3 із клопотанням про встановлення строку ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у об`єднаному кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021222130000137 від 14.01.2021 року.

Вказане клопотання погоджене прокурором у кримінальному провадженні Харківської окружної прокуратури Харківської області ОСОБА_4 .

В обгрунтування заявленого клопотання слідчий зазначив, що СВ ВП № 3 ХРУП № 1 ГУНП в області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 42021222130000137 стосовно гр. ОСОБА_5 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених : ч. 4 ст. ст. 240 ( в редакції станом на 06.07.2021 ) КК України, ч. 2 ст. 239-1, ч. 1 ст. 254, ч. 2 ст. 364-1 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що в невстановлений в ході досудового розслідування час, однак, починаючи не пізніше ніж з 10.07.2017 гр. ОСОБА_5 , будучи головою СФГ «ВРОЖАЙ» ( код ЄДРПОУ 23465824 ), не маючи передбачених чинним законодавством України дозвільних документів на видобування корисних копалин та повноважень на проведення таких робіт, діючи умисно, всупереч вимогам ст.13 Конституції України, ст. 15, 16, 17, 19, 24, 56 Кодексу України «Про надра», ст. 91, 96, 168 ЗК України, п.п. 1, 2, 5, 8 постанови КМУ від 30.05.2011 № 615, ст. 3, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення «Про порядок надання гірничих відводів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59, ст. 1, 4, 12, 15, 18, ч. 3 ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство», Статуту СФГ «ВРОЖАЙ», на земельній ділянці з кадастровим номером : 6325156100:03:022:0013, загальною площею 8,6062 га. для ведення селянського ( фермерського ) господарства», розташованої біля смт. Буди в Харківському районі Харківської області, яка перебуває у нього в приватній власності, порушив встановлені правила охорони надр, що створило небезпеку для довкілля та спричинило тяжкі наслідки за наступних обставин.

Так, гр. ОСОБА_5 з 03.01.1996 є засновником і головою СФГ «ВРОЖАЙ» ( код ЄДРПОУ 23465824 ).

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.

За ст. 4 Закону України «Про фермерське господарство» головою фермерського господарства є його засновник або інша визначена в Статуті особа. Голова фермерського господарства представляє фермерське господарство перед органами державної влади, підприємствами, установами, організаціями та окремими громадянами чи їх об`єднаннями відповідно до закону. Голова фермерського господарства укладає від імені господарства угоди та вчиняє інші юридично значимі дії відповідно до законодавства України.

Згідно ст. 12 Закону України «Про фермерське господарство» ( станом на 06.07.2021 ) землі фермерського господарства можуть складатися із : а) земельної ділянки, що належить на праві власності фермерському господарству як юридичній особі; б) земельних ділянок, що належать громадянам - членам фермерського господарства на праві приватної власності; в) земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди. Права володіння та користування земельними ділянками, які знаходяться у власності членів фермерського господарства, здійснює фермерське господарство.

Ст. 15 Закону України «Про фермерське господарство» передбачено Фермерські господарства, у власності яких є земельні ділянки, надані їм для ведення фермерського господарства відповідно до закону, зобов`язані : забезпечувати використання земельних ділянок за їх цільовим призначенням; додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля; сплачувати податки та збори; не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів; не допускати зниження родючості ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі; надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування дані про стан і використання земель та інших природних ресурсів; дотримуватися санітарних, екологічних та інших вимог щодо якості продукції; дотримуватися правил добросусідства та встановлених обмежень у використанні земель і земельних сервітутів; зберігати геодезичні знаки, протиерозійні споруди, мережі зрошувальних і осушувальних систем. Законом можуть бути встановлені інші обов`язки власників земельних ділянок.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство має право використовувати для потреб господарства загальнопоширені корисні копалини ( пісок, глина, гравій, торф, тощо ), лісові угіддя, водні об`єкти та прісні підземні води, що знаходяться на земельній ділянці, відповідно до законодавства України.

За ч. 3 ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство» За порушення кредитно-розрахункової і податкової дисципліни, санітарних і ветеринарних норм, правил, вимог щодо якості продукції та інших нормативно- правових актів, що регулюють здійснення господарської діяльності, голова фермерського господарства несе відповідальність, передбачену законом.

Згідно п. 3.1. Статуту СФГ «Врожай» основними цілями діяльності господарства є задоволення матеріальних та культурно-побутових потреб членів господарства та трудового колективу, задоволення громадян України в продуктах харчування, а промисловості - сільськогосподарській речовині на основі раціонального використання наданої йому землі, виробничо- економічного потенціалу, впровадження прогресивних технологій, підвищення продуктивності праці, колективного регулювання внутрішньогосподарських відносин.

П. 3.2. Статуту визначено, що для задоволення інтересів членів господарства та членів трудового колективу господарство може здійснювати не заборонену чинним законодавством діяльність по виробництву товарів, наданню послуг, вчиненню дій з цінними паперами, валютою та іншими цінностями.

Загальне і щоденне керівництвом господарства здійснює голова господарства ( п. 4.1. Статуту ).

Відповідно до п. 4.4. Статуту Голова господарства забезпечує ефективне використання землі, матеріальних і трудових ресурсів.

П. 6.1. Статуту визначено, що господарство зокрема зобов`язане забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та відповідно до умов її надання, ефективно використовувати землю відповідно до проекту внутрішньогосподарського землеустрою, підвищувати її родючість, застосовувати природоохоронні технології виробництва, не допускати погіршення екологічної обстановки на території в результаті своєї господарської діяльності, здійснювати комплексні заходи щодо охорони земель, передбачені ст. 162-168 ЗК України.

За п. 7.4., 7.6. Статуту господарство має право використовувати для власних потреб господарства загальнопоширені корисні копалини ( пісок, глину, гравій, торф, тощо ), які є на земельній ділянці, а також інші корисні властивості землі відповідно до законодавства України, має право набувати і іншим шляхом одержувати землю.

Згідно п. 8.1., 8.6. Статуту у власності господарства можуть бути земля, житлові будинки, квартири, предмети особистого користування, майно господарства створюється зокрема за рахунок засновників.

Господарство має право поряд зі сільськогосподарським виробництвом займатися будь-яким іншим видом підприємницької діяльності, який не заборонений чинним законодавством України. Види діяльності, що потребують для здійснення отримання ліцензії, здійснюється господарством після отримання ним відповідної ліцензії ( п. 11.2. Статуту ).

За п. 12.2. Статуту господарство має право самостійно господарювати на землі на засадах підприємництва, використовувати для потреб господарства загальнопоширені корисні копалини ( пісок, глина, торф, тощо ), лісові угіддя, водні об`єкти та прісні підземні води, які є на земельній ділянці, а також інші корисні властивості землі відповідно до законодавства України.

Відповідно до п. 12.3. Статуту господарство зобов`язано ефективно використовувати землі згідно з проектами внутрішньогосподарського землеустрою, підвищувати їх родючість, не допускати погіршення екологічної обстановки на території в результаті своєї господарської діяльності, передбачати і здійснювати заходи щодо забезпечення негативного впливу на сільськогосподарські, лісові та інші угіддя за межами переданих їм у власність або наданих у користування земельних ділянок.

Згідно п. 13.1. Статуту вищим органом управління господарством є голова, яким є його засновник або особа, яка є його правонаступником.

Вищий орган управління господарства за п. 13.2. Статуту визначає основні напрямки діяльності господарства, отримує на своє ім`я державний акт на право приватної власності на землю, договір оренди на право користування землею, здійснює повсякденне керівництво поточними справами господарства.

За п. 13.3. Статуту розпорядження голови господарства в усній або письмовій формі, в межах його компетенції, обов`язкові для всіх члені господарства і працівників залучених за трудовим договором.

На підставі розпорядження Харківської районної державної адміністрації від 22.07.2009 № 1221 за рахунок земель сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь гр. ОСОБА_5 надано в приватну власність земельну ділянку з кадастровим номером : 6325156100:03:022:0013 для ведення фермерського господарства, про що свідчить державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 206620.

В невстановлений в ході досудового розслідування час, однак, починаючи не пізніше ніж з 10.07.2017 гр. ОСОБА_5 , будучи головою СФГ «ВРОЖАЙ» (мкод ЄДРПОУ 23465824м), не маючи передбачених чинним законодавством України дозвільних документів на видобування корисних копалин та повноважень на проведення таких робіт, діючи умисно, всупереч вимогам ст.13 Конституції України, ст. 15, 16, 17, 19, 24, 56 Кодексу України «Про надра», ст. 91, 96, 168 ЗК України, п. 1, 2, 5, 8 постанови КМУ від 30.05.2011 № 615, ст. 3, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59, ст. 1, 4, 12, 15, 18, ч. 3 ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство», Статуту СФГ «ВРОЖАЙ» за попередньою змовою з невстановленими під час досудового розслідування особами, на земельній ділянці з кадастровим номером : 6325156100:03:022:0013, загальною площею 8,6062 га. з цільовим призначенням «для ведення селянського ( фермерського ) господарства», розташованої біля смт. Буди в Харківському районі Харківської області, яка перебуває у нього в приватній власності, здійснював самовільне користування надрами.

06.07.2021 біля 13:30 гр. ОСОБА_5 , будучи головою СФГ «ВРОЖАЙ», продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, направлений на самовільне користування надрами, з метою незаконного видобутку піску будівельного, з корисливих мотивів, достовірно знаючи про відсутність в нього та СФГ «ВРОЖАЙ» дозвільних документів на видобування корисних копалин та повноважень на проведення таких робіт, діючи всупереч вимогам ст. 91, 96, 168 ЗК України, п. 1, 2, 5, 8 постанови КМУ від 30.05.2011 № 615, ст. 3, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення «Про порядок надання гірничих відводів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59, ст. 1, 4, 12, 15, 18, ч. 3 ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство», Статуту СФГ «ВРОЖАЙ», не маючи дозволу на користування земельною ділянкою для цілей, пов`язаних з використанням надр і належним чином оформленого спеціального дозволу ( ліцензії ) на видобуток корисних копалин, без гірничого відводу та плану розробки родовища корисних копалин, надав усну вказівку на використання невстановленими в ході досудового розслідування особами спеціальної техніки - трактору «Т-150» білого кольору, д.н.з. НОМЕР_1 , право власності на який зареєстроване ФГ «ВРОЖАЙ», автомобіля марки «КАМАЗ» червоного кольору, д.н.з. НОМЕР_2 , право власності на який зареєстроване за членом СФГ «ВРОЖАЙ» - гр. ОСОБА_6 , під керуванням гр. ОСОБА_7 та автомобіля марки «КАМАЗ» зеленого кольору, д.н.з. НОМЕР_3 , право власності на який зареєстроване за ФГ «ВРОЖАЙ» під керуванням ОСОБА_8

30.08.2021 біля 13:35 ОСОБА_5 , будучи головою СФГ «ВРОЖАЙ», продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, направлений на самовільне користування надрами, з метою незаконного видобутку піску будівельного, з корисливих мотивів, достовірно знаючи про відсутність в нього та СФГ «ВРОЖАЙ» дозвільних документів на видобування корисних копалин та повноважень на проведення таких робіт, діючи всупереч вимогам ст.ст. 91, 96, 168 ЗК України, п.п. 1, 2, 5, 8 постанови КМУ від 30.05.2011 № 615, ст.ст. З, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59, ст.ст. 1, 4, 12, 15, 18, ч. З ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство», Статуту СФГ «ВРОЖАЙ», не маючи дозволу на користування земельною ділянкою для цілей, пов`язаних з використанням надр і належним чином оформленого спеціального дозволу (ліцензії) на видобуток корисних копалин, без гірничого відводу та плану розробки родовища корисних копалин, надав усну вказівку на використання невстановленими в ході досудового розслідування особами спеціальної техніки - трактору «Т-150» білого кольору, д.н.з. НОМЕР_1 , право власності на який зареєстроване ФГ «ВРОЖАЙ», автомобіля марки «КАМАЗ» червоного кольору, д.н.з. НОМЕР_2 , право власності на який зареєстроване за членом СФГ «ВРОЖАЙ» - ОСОБА_6 , під керуванням ОСОБА_7 та автомобіля марки «КАМАЗ» зеленого кольору, д.н.з. НОМЕР_3 , право власності на який зареєстроване за ФГ «ВРОЖАЙ» під керуванням ОСОБА_8 , на земельній ділянці з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, розташованої біля смт. Буди Харківського району Харківської області здійснив незаконний видобуток піску будівельного.

06.09.2021 біля 13:50 ОСОБА_5 , будучи головою СФГ «ВРОЖАЙ», продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, направлений на самовільне користування надрами, з метою незаконного видобутку піску будівельного, з корисливих мотивів, достовірно знаючи про відсутність в нього та СФГ «ВРОЖАЙ» дозвільних документів на видобування корисних копалин та повноважень на проведення таких робіт, діючи всупереч вимогам ст.ст. 91. 96, 168 ЗК України, п.п. 1, 2, 5, 8 постанови КМУ від 30.05.2011 № 615, ст.ст. 3. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища- Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59, ст.ст. 1, 4, 12, 15, 18, ч. З ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство», Статуту СФГ «ВРОЖАЙ», не маючи дозволу на користування земельною ділянкою для цілей, пов`язаних з використанням надр і належним чином оформленого спеціального дозволу (ліцензії) на видобуток корисних копалин, без гірничого відводу та плану розробки родовища корисних копалин, надав усну вказівку на використання невстановленими в ході досудового розслідування особами спеціальної техніки - трактору «Т-150» білого кольору, д.н.з. НОМЕР_1 , право власності на який зареєстроване ФГ «ВРОЖАЙ», автомобіля марки «КАМАЗ» червоного кольору, д.н.з. НОМЕР_2 , право власності на який зареєстроване за членом СФГ «ВРОЖАЙ» - ОСОБА_6 , під керуванням ОСОБА_7 та автомобіля марки «КАМАЗ» зеленого кольору, д.н.з. НОМЕР_3 , право власності на який зареєстроване за ФГ «ВРОЖАЙ» під керуванням ОСОБА_8 , на земельній ділянці з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, розташованої біля смт. Буди Харківського району Харківської області здійснив незаконний видобуток піску будівельного.

Після чого 06.09.2021 біля 15:20 в смт. Буди Харківського району Харківської області співробітниками поліції були зупинені вищевказані автомобіль марки «КАМАЗ» червоного кольору, д.н.з. НОМЕР_2 та автомобіль марки «КАМАЗ» зеленого кольору, д.н.з. НОМЕР_3 , в кузові яких перебувала речовина, що має спільну родову та групову належність із зразками ґрунту, отриманими із земельної ділянки з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, розташованої біля смт. Буди Харківського району Харківської області за місцем незаконного видобутку піску будівельного за вищевказаних обставин.

Протиправні дії голови СФГ «ВРОЖАЙ» ОСОБА_5 , які виразились в самовільному користуванні надрами на земельній ділянці з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, розташованої біля смт. Буди Харківського району Харківської області, створили небезпеку для довкілля, яка виразилась у порушенні природних властивостей ґрунту, а саме до змін фізичних, біологічних, фізико-хімічних та інших властивостей і характеристик, які зумовлюють непридатність використання земельної ділянки за цільовим призначенням, зруйнування, що унеможливлює відтворення протягом тривалого часу зазначеної земельної ділянки, та істотного ушкодження вищевказаної природної території, погіршення екологічної обстановки, та спричинили збитки державі в розмірі 16938432,00 грн.

Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється в тому, що у невстановлений в ході досудового розслідування час, однак, починаючи не пізніше ніж з 10.07.2017, будучи головою СФГ «ВРОЖАЙ», не маючи передбачених чинним законодавством України дозвільних документів на видобування корисних копалин та повноважень на проведення таких робіт, діючи умисно, всупереч вимогам ст.13 Конституції України, ст.ст. 15, 16, 17, 19, 24, 56 Кодексу України «Про надра», ст.ст. 91, 96, 168 ЗК України, п.п. 1, 2, 5, 8 постанови КМУ від 30.05.2011 № 615, ст.ст. З, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59, ст.ст. 1, 4, 12, 15, 18, ч. З ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство», Статуту СФГ «ВРОЖАЙ», порушив встановлені правила охорони надр - вчинив самовільне користування надрами - незаконний видобуток піску будівельного на земельній ділянці з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, розташованої біля смт. Буди Харківського району Харківської області, що створило небезпеку для довкілля та спричинило тяжкі наслідки у вигляді збитків державі в розмірі 16938432,00 грн., тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 240 КК України (в редакції станом на 06.07.2021).

Крім того, у невстановлений в ході досудового розслідування час, однак, починаючи не пізніше ніж з 10.07.2017 ОСОБА_5 , будучи головою СФГ «ВРОЖАЙ» (код ЄДРПОУ 23465824), не маючи передбачених чинним законодавством України дозвільних документів на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельної ділянки з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, передбаченого ч. 2 ст. 168 ЗК України, діючи умисно, всупереч вимогам ст.ст. 1, 4, 12, 15, 18, ч. З ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство», Статуту СФГ «ВРОЖАЙ» за попередньою змовою з невстановленими під час досудового розслідування особами, незаконно заволодів ґрунтовим покривом (поверхневим шаром) частини земельної ділянки з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013 площею 1,1226 га, що створило небезпеку для довкілля за наступних обставин.

Так, ОСОБА_5 з 03.01.1996 є засновником і головою СФГ «ВРОЖАЙ» (код ЄДРПОУ 23465824).

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.

За ст. 4 Закону України «Про фермерське господарство» головою фермерського господарства є його засновник або інша визначена в Статуті особа. Голова фермерського господарства представляє фермерське господарство перед органами державної влади, підприємствами, установами, організаціями та окремими громадянами чи їх об`єднаннями відповідно до закону. Голова фермерського господарства укладає від імені господарства угоди та вчиняє інші юридично значимі дії відповідно до законодавства України.

Згідно зі ст. 12 Закону України «Про фермерське господарство» (станом на 06.07.2021) землі фермерського господарства можуть складатися із: а) земельної ділянки, що належить на праві власності фермерському господарств} як юридичній особі; б) земельних ділянок, що належать громадянам - членам фермерського господарства на праві приватної власності; в) земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди. Права володіння та користування земельними ділянками, які знаходяться у власності членів фермерського господарства, здійснює фермерське господарство.

Статтею 15 Закону України «Про фермерське господарство» передбачено, що фермерські господарства, у власності яких є земельні ділянки, надані їм для ведення фермерського господарства відповідно до закону, зобов`язані: забезпечувати використання земельних ділянок за їх цільовим призначенням; додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля; сплачувати податки та збори; не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів; не допускати зниження родючості ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі; надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування дані про стан і використання земель та інших природних ресурсів; дотримуватися санітарних, екологічних та інших вимог щодо якості продукції; дотримуватися правил добросусідства та встановлених обмежень у використанні земель і земельних сервітутів; зберігати геодезичні знаки, протиерозійні споруди, мережі зрошувальних і осушувальних систем. Законом можуть бути встановлені інші обов`язки власників земельних ділянок.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство має право використовувати для потреб господарства загальнопоширені корисні копалини (пісок, глина, гравій, торф тощо), лісові угіддя, водні об`єкти та прісні підземні води, що знаходяться на земельній ділянці, відповідно до законодавства України.

За ч. З ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство» за порушення кредитно-розрахункової і податкової дисципліни, санітарних і ветеринарних норм, правил, вимог щодо якості продукції та інших нормативно- правових актів, що регулюють здійснення господарської діяльності, голова фермерського господарства несе відповідальність, передбачену законом.

Згідно з п. 3.1 Статуту СФГ «Врожай» (далі - Статут) основними цілями діяльності господарства є задоволення матеріальних та культурно-побутових потреб членів господарства та трудового колективу, задоволення громадян України в продуктах харчування, а промисловості - сільськогосподарській речовині на основі раціонального використання наданої йому землі, виробничо- економічного потенціалу, впровадження прогресивних технологій, підвищення продуктивності праці, колективного регулювання внутрішньогосподарських відносин.

Пунктом 3.2. Статуту визначено, що для задоволення інтересів членів господарства та членів трудового колективу господарство може здійснювати не заборонену чинним законодавством діяльність по виробництву товарів, наданню послуг, вчиненню дій з цінними паперами, валютою та іншими цінностями.

Загальне і щоденне керівництвом господарства здійснює голова господарства (п. 4.1 Статуту).

Відповідно до п. 4.4 Статуту Голова господарства забезпечує ефективне використання землі, матеріальних і трудових ресурсів.

Пунктом 6.1 Статуту визначено, що господарство зокрема зобов`язане забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та відповідно до умов її надання, ефективно використовувати землю відповідно до проекту внутрішньогосподарського землеустрою, підвищувати її родючість, застосовувати природоохоронні технології виробництва, не допускати погіршення екологічної обстановки на території в результаті своєї господарської діяльності, здійснювати комплексні заходи щодо охорони земель, передбачені ст.ст. 162-168 ЗК України.

За п. п. 7.4, 7.6 Статуту господарство має право використовувати для власних потреб господарства загальнопоширені корисні копалини (пісок, глину, гравій, торф тощо), які є на земельній ділянці, а також інші корисні властивості землі відповідно до законодавства України, має право набувати і іншим шляхом одержувати землю.

Згідно з. п. п. 8.1, 8.6 Статуту у власності господарства можуть бути земля, житлові будинки, квартири, предмети особистого користування, майно господарства створюється зокрема за рахунок засновників.

Господарство має право поряд зі сільськогосподарським виробництвом займатися будь-яким іншим видом підприємницької діяльності, який не заборонений чинним законодавством України. Види діяльності, що потребують для здійснення отримання ліцензії, здійснюється господарством після отримання ним відповідної ліцензії (п. 11.2 Статуту).

За п. 12.2 Статуту господарство має право самостійно господарювати на землі на засадах підприємництва, використовувати для потреб господарства загальнопоширені корисні копалини (пісок, глина, торф тощо), лісові угіддя, водні об`єкти та прісні підземні води, які є на земельній ділянці, а також інші корисні властивості землі відповідно до законодавства України.

Відповідно до п. 12.3 Статуту господарство зобов`язано ефективно використовувати землі згідно з проектами внутрішньогосподарського землеустрою, підвищувати їх родючість, не допускати погіршення екологічної обстановки на території в результаті своєї господарської діяльності, передбачати і здійснювати заходи щодо забезпечення негативного впливу на сільськогосподарські, лісові та інші угіддя за межами переданих їм у власність або наданих у користування земельних ділянок.

Згідно з п. 13.1 Статуту вищим органом управління господарством є голова, яким є його засновник або особа, яка є його правонаступником.

Вищий орган управління господарства за п. 13.2 Статуту визначає основні напрямки діяльності господарства, отримує на своє ім`я державний акт на право приватної власності на землю, договір оренди на право користування землею, здійснює повсякденне керівництво поточними справами господарства.

За п. 13.3 Статуту розпорядження голови господарства в усній або письмовій формі, в межах його компетенції, обов`язкові для всіх членів господарства і працівників залучених за трудовим договором.

На підставі розпорядження Харківської районної державної адміністрації від 22.07.2009 № 1221 за рахунок земель сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь ОСОБА_5 надано в приватну власність земельну ділянку з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013 для ведення фермерського господарства, про що свідчить державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 206620.

Відповідно до ч. 2 ст. 168 ЗК України власники земельних ділянок та землекористувачі мають право здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок виключно на підставі розробленого у встановленому законом порядку робочого проекту землеустрою. Переміщення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) в межах однієї і тієї самої земельної ділянки, призначеної для ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва та будівництва індивідуальних гаражів, здійснюється без розроблення робочого проекту землеустрою.

Згідно зі ст. 35 Закону України «Про охорону земель» власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов`язані: дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів; підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі на основі застосування екологобезпечних технологій обробітку і техніки, здійснення інших заходів, які зменшують негативний вплив на ґрунти, запобігають безповоротній втраті гумусу, поживних елементів тощо; сприяти систематичному проведенню вишукувальних, обстежувальних, розвідувальних робіт за станом земель, динамікою родючості ґрунтів; своєчасно інформувати відповідні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування щодо стану, деградації та забруднення земельних ділянок; забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку; забезпечувати захист земель від пожеж, ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур`янами, чагарниками і дрібноліссям; уживати заходів щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.

ОСОБА_5 , будучи головою СФГ «ВРОЖАЙ», не маючи передбачених чинним законодавством України дозвільних документів на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельної ділянки з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, в невстановлений під час досудового розслідування час, починаючи не пізніше ніж з 10.07.2017, достовірно знаючи про відсутність в нього спеціального дозволу на зняття, збереження, перенесення та використання ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) із земельної ділянки з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, розташованої біля смт. Буди Харківського району Харківської області, яка належить йому на праві приватної власності та має цільове призначення: для ведення селянського (фермерського) господарства, в порушення вимог пунктів «а» та «ґ» ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України, відповідно до яких землекористувачі земельних ділянок зобов`язані забезпечувати їх використання за цільовим призначенням, підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі, в порушення ст. 52 ЗУ «Про охорону земель» якою встановлено, що при проведенні гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов`язаних з порушенням ґрунтового покриву, відокремлена ґрунтова маса підлягає зняттю, складуванню, збереженню та перенесенню на порушені або малопродуктивні земельні ділянки відповідно до робочих проектів землеустрою, діючи умисно за попередньою змовою групою осіб, без відповідних дозвільних документів на проведення робіт, за допомогою невстановленої в ході досудового розслідування техніки, з метою подальшого використання у власних потребах, тим самим в порушення ч. 2 ст.168 п. «и» ч.ст.121 Земельного Кодексу України, незаконно заволодів поверхневим шаром земель з площі 1,1226 га, чим створив небезпеку для довкілля, яка виразилась у порушенні природних властивостей ґрунту, а саме до змін фізичних, біологічних, фізико-хімічних та інших властивостей і характеристик, які зумовлюють непридатність використання земельної ділянки за цільовим призначенням, зруйнування, що унеможливлює відтворення протягом тривалого часу зазначеної земельної ділянки, та істотного ушкодження вищевказаної природної території, погіршення екологічної обстановки, та спричинив збитки державі в розмірі 67976,79 грн.

Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється в тому, що він в невстановлений під час досудового розслідування час, починаючи не пізніше ніж з 10.07.2017, будучи головою СФГ «ВРОЖАЙ», не маючи передбачених чинним законодавством України дозвільних документів на зняття та перенесення ґрунтового покриву, за попередньою змовою з невстановленими під час досудового розслідування особами, незаконно заволодів ґрунтовим покривом (поверхневим шаром) земель на земельній ділянці з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, розташованої біля смт. Буди Харківського району Харківської області, що створило небезпеку для довкілля та спричинило збитки державі в розмірі 67976,79 грн., тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 239і КК України.

Крім того, в невстановлений під час досудового розслідування час, починаючи не пізніше ніж з 10.07.2017 ОСОБА_5 , будучи головою СФГ «ВРОЖАЙ», вчинив безгосподарське використання земельної ділянки, а саме використання земельної ділянки з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013 не за цільовим призначенням, що призвело до втрати її родючості за наступних обставин.

Так, ОСОБА_5 з 03.01.1996 є засновником і головою СФГ «ВРОЖАЙ» (код ЄДРПОУ 23465824).

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.

За ст. 4 Закону України «Про фермерське господарство» головою фермерського господарства є його засновник або інша визначена в Статуті особа. Голова фермерського господарства представляє фермерське господарство перед органами державної влади, підприємствами, установами, організаціями та окремими громадянами чи їх об`єднаннями відповідно до закону. Голова фермерського господарства укладає від імені господарства угоди та вчиняє інші юридично значимі дії відповідно до законодавства України.

Згідно зі ст. 12 Закону України «Про фермерське господарство» (станом на 06.07.2021) землі фермерського господарства можуть складатися із: а) земельної ділянки, що належить на праві власності фермерському господарству як юридичній особі; б) земельних ділянок, що належать громадянам - членам фермерського господарства на праві приватної власності; в) земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди. Права володіння та користування земельними ділянками, які знаходяться у власності членів фермерського господарства, здійснює фермерське господарство.

Статтею 15 Закону України «Про фермерське господарство» передбачено, що фермерські господарства, у власності яких є земельні ділянки, надані їм для ведення фермерського господарства відповідно до закону, зобов`язані: забезпечувати використання земельних ділянок за їх цільовим призначенням; додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля; сплачувати податки та збори; не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів; не допускати зниження родючості ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі; надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування дані про стан і використання земель та інших природних ресурсів; дотримуватися санітарних, екологічних та інших вимог щодо якості продукції; дотримуватися правил добросусідства та встановлених обмежень у використанні земель і земельних сервітутів; зберігати геодезичні знаки, протиерозійні споруди, мережі зрошувальних і осушувальних систем. Законом можуть бути встановлені інші обов`язки власників земельних ділянок.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство має право використовувати для потреб господарства загальнопоширені корисні копалини (пісок, глина, гравій, торф тощо), лісові угіддя, водні об`єкти та прісні підземні води, що знаходяться на земельній ділянці, відповідно до законодавства України.

За ч. З ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство» за порушення кредитно-розрахункової і податкової дисципліни, санітарних і ветеринарних норм, правил, вимог щодо якості продукції та інших нормативно- правових актів, що регулюють здійснення господарської діяльності, голова фермерського господарства несе відповідальність, передбачену законом.

Згідно з п. 3.1 Статуту СФГ «Врожай» (далі - Статут) основними цілями діяльності господарства є задоволення матеріальних та культурно-побутових потреб членів господарства та трудового колективу, задоволення громадян України в продуктах харчування, а промисловості - сільськогосподарській речовині на основі раціонального використання наданої йому землі, виробничо- економічного потенціалу, впровадження прогресивних технологій, підвищення продуктивності праці, колективного регулювання внутрішньогосподарських відносин.

Пунктом 3.2. Статуту визначено, що для задоволення інтересів членів господарства та членів трудового колективу господарство може здійснювати не заборонену чинним законодавством діяльність по виробництву товарів, наданню послуг, вчиненню дій з цінними паперами, валютою та іншими цінностями.

Загальне і щоденне керівництвом господарства здійснює голова господарства (п. 4.1 Статуту).

Відповідно до п. 4.4 Статуту Голова господарства забезпечує ефективне використання землі, матеріальних і трудових ресурсів.

Пунктом 6.1 Статуту визначено, що господарство зокрема зобов`язане забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та відповідно до умов її надання, ефективно використовувати землю відповідно до проекту внутрішньогосподарського землеустрою, підвищувати її родючість, застосовувати природоохоронні технології виробництва, не допускати погіршення екологічної обстановки на території в результаті своєї господарської діяльності, здійснювати комплексні заходи щодо охорони земель, передбачені ст.ст. 162-168 ЗК України.

За п. п. 7.4, 7.6 Статуту господарство має право використовувати для власних потреб господарства загальнопоширені корисні копалини (пісок, глину, гравій, торф тощо), які є на земельній ділянці, а також інші корисні властивості землі відповідно до законодавства України, має право набувати і іншим шляхом одержувати землю.

Згідно з. п. п. 8.1, 8.6 Статуту у власності господарства можуть бути земля, житлові будинки, квартири, предмети особистого користування, майно господарства створюється зокрема за рахунок засновників.

Господарство має право поряд зі сільськогосподарським виробництвом займатися будь-яким іншим видом підприємницької діяльності, який не заборонений чинним законодавством України. Види діяльності, що потребують для здійснення отримання ліцензії, здійснюється господарством після отримання ним відповідної ліцензії (п. 11.2 Статуту).

За п. 12.2 Статуту господарство має право самостійно господарювати на землі на засадах підприємництва, використовувати для потреб господарства загальнопоширені корисні копалини (пісок, глина, торф тощо), лісові угіддя, водні об`єкти та прісні підземні води, які є на земельній ділянці, а також інші корисні властивості землі відповідно до законодавства України.

Відповідно до п. 12.3 Статуту господарство зобов`язано ефективно використовувати землі згідно з проектами внутрішньогосподарського землеустрою, підвищувати їх родючість, не допускати погіршення екологічної обстановки на території в результаті своєї господарської діяльності, передбачати і здійснювати заходи щодо забезпечення негативного впливу на сільськогосподарські, лісові та інші угіддя за межами переданих їм у власність або наданих у користування земельних ділянок.

Згідно з п. 13.1 Статуту вищим органом управління господарством є голова, яким є його засновник або особа, яка є його правонаступником.

Вищий орган управління господарства за п. 13.2 Статуту визначає основні напрямки діяльності господарства, отримує на своє ім`я державний акт на право приватної власності на землю, договір оренди на право користування землею, здійснює повсякденне керівництво поточними справами господарства.

За п. 13.3 Статуту розпорядження голови господарства в усній або письмовій формі, в межах його компетенції, обов`язкові для всіх членів господарства і працівників залучених за трудовим договором.

На підставі розпорядження Харківської районної державної адміністрації від 22.07.2009 № 1221 за рахунок земель сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь ОСОБА_5 надано в приватну власність земельну ділянку з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013 для ведення фермерського господарства, про що свідчить державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 206620.

Земельна ділянка з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013 розташована біля смт. Буди Харківського району Харківської області має цільове призначення: для ведення селянського (фермерського) господарства.

Так, в невстановлений під час досудового розслідування час, проте, починаючи не пізніше ніж з 10.07.2017 ОСОБА_5 , будучи головою СФГ «ВРОЖАЙ», діючи умисно, достовірно знаючи про відсутність в нього та СФГ «ВРОЖАЙ» дозвільних документів на видобування корисних копалин та повноважень на проведення таких робіт, діючи всупереч вимогам ст.ст. 91, 96, 168 ЗК України, п.п. 1, 2, 5, 8 постанови КМУ від 30.05.2011 № 615, ст.ст. З, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59, ст.ст. 1, 4, 12, 15, 18, ч. З ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство», Статуту СФГ «ВРОЖАЙ», не маючи дозволу на користування земельною ділянкою для цілей, пов`язаних з використанням надр і належним чином оформленого спеціального дозволу (ліцензії) на видобуток корисних копалин, без гірничого відводу та плану розробки родовища корисних копалин, почав незаконний видобуток піску будівельного на земельній ділянці з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, розташованої біля смт. Буди Харківського району Харківської області, тим самим використовував зазначену земельну ділянку не за цільовим призначенням.

Продовжуючи реалізувати злочинний умисел, направлений на безгосподарське використання земельної ділянки з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, ОСОБА_5 06.07.2021 біля 13:30, будучи головою СФГ «ВРОЖАЙ», достовірно знаючи про відсутність в нього та СФГ «ВРОЖАЙ» дозвільних документів на видобування корисних копалин та повноважень на проведення таких робіт, діючи умисно, всупереч вимогам ст.ст. 91, 96, 168 ЗК України, п.п. 1, 2, 5, 8 постанови КМУ від 30.05.2011 № 615, ст.ст. З, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59, ст.ст. 1, 4, 12, 15, 18, ч. 3 ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство», Статуту СФГ «ВРОЖАЙ», не маючи дозволу на користування земельною ділянкою для цілей, пов`язаних з використанням надр і належним чином оформленого спеціального дозволу (ліцензії) на видобуток корисних копалин, без гірничого відводу та плану розробки родовища корисних копалин, надав усну вказівку на використання невстановленими в ході досудового розслідування особами спеціальної техніки - трактору «Т-150» білого кольору, д.н.з. НОМЕР_1 , право власності на який зареєстроване ФГ «ВРОЖАЙ», автомобіля марки «КАМАЗ» червоного кольору, д.н.з. НОМЕР_2 , право власності на який зареєстроване за членом СФГ «ВРОЖАЙ» - ОСОБА_6 , під керуванням ОСОБА_7 та автомобіля марки «КАМАЗ» зеленого кольору, д.н.з. НОМЕР_3 , право власності на який зареєстроване за ФГ «ВРОЖАЙ» під керуванням ОСОБА_8 , на земельній ділянці з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, розташованої біля смт. Буди Харківського району Харківської області для незаконного видобутку піску будівельного, після чого здійснив незаконний видобуток піску будівельного, тим самим використав земельну ділянку з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013 не за цільовим призначенням.

Продовжуючи реалізувати злочинний умисел, направлений на безгосподарське використання земельної ділянки з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, ОСОБА_5 30.08.2021 біля 13:35, будучи головою СФГ «ВРОЖАЙ», достовірно знаючи про відсутність в нього та СФГ «ВРОЖАЙ» дозвільних документів на видобування корисних копалин та повноважень на проведення таких робіт, діючи умисно, всупереч вимогам ст.ст. 91, 96, 168 ЗК України, п.п. 1, 2, 5, 8 постанови КМУ від 30.05.2011 № 615, ст.ст. З, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59, ст.ст. 1, 4, 12, 15, 18, ч. З ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство», Статуту СФГ «ВРОЖАЙ», не маючи дозволу на користування земельною ділянкою для цілей, пов`язаних з використанням надр і належним чином оформленого спеціального дозволу (ліцензії) на видобуток корисних копалин, без гірничого відводу та плану розробки родовища корисних копалин, надав усну вказівку на використання невстановленими в ході досудового розслідування особами спеціальної техніки - трактору «Т-150» білого кольору, д.н.з. НОМЕР_1 , право власності на який зареєстроване ФГ «ВРОЖАЙ», автомобіля марки «КАМАЗ» червоного кольору, д.н.з. НОМЕР_2 , право власності на який зареєстроване за членом СФГ «ВРОЖАЙ» - ОСОБА_6 , під керуванням ОСОБА_7 та автомобіля марки «КАМАЗ» зеленого кольору, д.н.з. НОМЕР_3 , право власності на який зареєстроване за ФГ «ВРОЖАЙ» під керуванням ОСОБА_8 , на земельній ділянці з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, розташованої біля смт. Буди Харківського району Харківської області для незаконного видобутку піску будівельного, після чого здійснив незаконний видобуток піску будівельного, тим самим використав земельну ділянку з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013 не за цільовим призначенням.

Продовжуючи реалізувати злочинний умисел, направлений на безгосподарське використання земельної ділянки з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, ОСОБА_5 06.09.2021 біля 13:50, будучи головою СФГ «ВРОЖАЙ», достовірно знаючи про відсутність в нього та СФГ «ВРОЖАЙ» дозвільних документів на видобування корисних копалин та повноважень на проведення таких робіт, діючи умисно, всупереч вимогам ст.ст. 91, 96, 168 ЗК України, п.п. 1, 2, 5, 8 постанови КМУ від 30.05.2011 № 615, ст.ст. З, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59, ст.ст. 1, 4, 12, 15, 18, ч. З ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство», Статуту СФГ «ВРОЖАЙ», не маючи дозволу на користування земельною ділянкою для цілей, пов`язаних з використанням надр і належним чином оформленого спеціального дозволу (ліцензії) на видобуток корисних копалин, без гірничого відводу та плану розробки родовища корисних копалин, надав усну вказівку на використання невстановленими в ході досудового розслідування особами спеціальної техніки - трактору «Т-150» білого кольору, д.н.з. НОМЕР_1 , право власності на який зареєстроване ФГ «ВРОЖАЙ», автомобіля марки «КАМАЗ» червоного кольору, д.н.з. НОМЕР_2 , право власності на який зареєстроване за членом СФГ «ВРОЖАЙ» - ОСОБА_6 , під керуванням ОСОБА_7 та автомобіля марки «КАМАЗ» зеленого кольору, д.н.з. НОМЕР_3 , право власності на який зареєстроване за ФГ «ВРОЖАЙ» під керуванням ОСОБА_8 , на земельній ділянці з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, розташованої біля смт. Буди Харківського району Харківської області для незаконного видобутку піску будівельного, після чого здійснив незаконний видобуток піску будівельного, тим самим використав земельну ділянку з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013 не за цільовим призначенням.

Після чого 06.09.2021 біля 15:20 в смт. Буди Харківського району Харківської області співробітниками поліції були зупинені вищевказані автомобіль марки «КАМАЗ» червоного кольору, д.н.з. НОМЕР_2 та автомобіль марки «КАМАЗ» зеленого кольору, д.н.з. НОМЕР_3 , в кузові яких перебувала речовина, що має спільну родову та групову належність із зразками ґрунту, отриманими із земельної ділянки з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, розташованої біля смт. Буди Харківського району Харківської області за місцем незаконного видобутку піску будівельного за вищевказаних обставин.

Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється в тому, що він в невстановлений під час досудового розслідування час, починаючи не пізніше ніж з 10.07.2017, будучи головою СФГ «ВРОЖАЙ», діючи умисно, в порушення вимог пунктів «а» та «ґ» ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України, відповідно до яких землекористувачі земельних ділянок зобов`язані забезпечувати їх використання за цільовим призначенням, підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі, вчинив безгосподарське використання земельної ділянки, а саме використання земельної ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, розташованої біля смт. Буди Харківського району Харківської області, не за цільовим призначенням, що призвело до порушення природних властивостей ґрунту зазначеної земельної ділянки, а саме до змін фізичних, біологічних, фізико-хімічних та інших властивостей і характеристик, які зумовлюють непридатність використання земельної ділянки за цільовим призначенням, зруйнування, що унеможливлює відтворення протягом тривалого часу земельної ділянки, та істотного ушкодження вищевказаної природної території, погіршення екологічної обстановки, та спричинили збитки державі в розмірі 30480,00 грн., тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 254 КК України.

Крім того, в невстановлений під час досудового розслідування час, починаючи не пізніше ніж з 10.07.2017, ОСОБА_5 , будучи головою СФГ «ВРОЖАЙ» (код ЄДРПОУ 23465824), тобто службовою особою, обіймаючи постійно посаду, пов`язану з виконанням адміністративно-господарських та організаційно-розпорядчих функцій, і виконуючи такі функції, в порушення вимог законодавства, зловживаючи своїми повноваженнями, умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для себе та СФГ «ВРОЖАЙ», діючи умисно, всупереч вимогам ст.13 Конституції України, ст.ст. 15, 16, 17, 19, 24, 56 Кодексу України «Про надра», ст.ст. 91, 96, 168 ЗК України, п.п. 1, 2, 5, 8 постанови КМУ від 30.05.2011 № 615, ст.ст. З, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59, ст.ст. 1, 4, 12, 15, 18, ч. З ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство», Статуту СФГ «ВРОЖАЙ», використав свої повноваження як голова СФГ «ВРОЖАЙ», внаслідок чого державі завдані збитки в сумі 16938432,00 грн. за наступних обставин.

Так, ОСОБА_5 з 03.01.1996 є засновником і головою СФГ «ВРОЖАЙ» (код ЄДРПОУ 23465824).

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.

За ст. 4 Закону України «Про фермерське господарство» головою фермерського господарства є його засновник або інша визначена в Статуті особа. Голова фермерського господарства представляє фермерське господарство перед органами державної влади, підприємствами, установами, організаціями та окремими громадянами чи їх об`єднаннями відповідно до закону. Голова фермерського господарства укладає від імені господарства угоди та вчиняє інші юридично значимі дії відповідно до законодавства України.

Згідно зі ст. 12 Закону України «Про фермерське господарство» (станом на 06.07.2021) землі фермерського господарства можуть складатися із:

а) земельної ділянки, що належить на праві власності фермерському господарству як юридичній особі; б) земельних ділянок, що належать громадянам - членам фермерського господарства на праві приватної власності; в) земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди. Права володіння та користування земельними ділянками, які знаходяться у власності членів фермерського господарства, здійснює фермерське господарство.

Статтею 15 Закону України «Про фермерське господарство» передбачено, що фермерські господарства, у власності яких є земельні ділянки, надані їм для ведення фермерського господарства відповідно до закону, зобов`язані: забезпечувати використання земельних ділянок за їх цільовим призначенням; додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля; сплачувати податки та збори; не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів; не допускати зниження родючості ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі; надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування дані про стан і використання земель та інших природних ресурсів; дотримуватися санітарних, екологічних та інших вимог щодо якості продукції; дотримуватися правил добросусідства та встановлених обмежень у використанні земель і земельних сервітутів; зберігати геодезичні знаки, протиерозійні споруди, мережі зрошувальних і осушувальних систем. Законом можуть бути встановлені інші обов`язки власників земельних ділянок.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство має право використовувати для потреб господарства загальнопоширені корисні копалини (пісок, глина, гравій, торф тощо), лісові угіддя, водні об`єкти та прісні підземні води, що знаходяться на земельній ділянці, відповідно до законодавства України.

За ч. З ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство» за порушення кредитно-розрахункової і податкової дисципліни, санітарних і ветеринарних норм, правил, вимог щодо якості продукції та інших нормативно- правових актів, що регулюють здійснення господарської діяльності, голова фермерського господарства несе відповідальність, передбачену законом.

Згідно з п. 3.1 Статуту СФГ «Врожай» (далі - Статут) основними цілями діяльності господарства є задоволення матеріальних та культурно-побутових потреб членів господарства та трудового колективу, задоволення громадян України в продуктах харчування, а промисловості - сільськогосподарській речовині на основі раціонального використання наданої йому землі, виробничо- економічного потенціалу, впровадження прогресивних технологій, підвищення продуктивності праці, колективного регулювання внутрішньогосподарських відносин.

Пунктом 3.2. Статуту визначено, що для задоволення інтересів членів господарства та членів трудового колективу господарство може здійснювати не заборонену чинним законодавством діяльність по виробництву товарів, наданню послуг, вчиненню дій з цінними паперами, валютою та іншими цінностями.

Загальне і щоденне керівництвом господарства здійснює голова господарства (п. 4.1 Статуту).

Голова господарства діє і представляє інтереси господарства перед підприємствами, установами, організаціями і окремими громадянами (п. 4.2 Статуту).

Відповідно до п. 4.4 Статуту Голова господарства здійснює прийом в члени господарства і вихід членів з нього, приймає Статут, вносить до нього зміни і доповнення, розглядає та затверджує річний звіт, встановлює порядок розподілу прибутків і розміри заробітної плати особам, працюючим по трудовому договору (контракту), визначає основні напрямки діяльності господарства, здійснює прийняття на роботу осіб по трудовому договору, забезпечує ефективне використання землі, матеріальних і трудових ресурсів.

За п. 4.5 Статуту розпорядження голови господарства в усній або письмовій формі в межах компетенції обов`язкові для всіх членів господарства і осіб, працюючих у господарстві по трудовому договору.

Таким чином, ОСОБА_5 будучи головою СФГ «ВРОЖАЙ», та обіймаючи постійно посаду, пов`язану з виконанням адміністративно- господарських та організаційно-розпорядчих функцій, є службовою особою юридичної особи приватного права.

Пунктом 6.1 Статуту визначено, що господарство зокрема зобов`язане забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та відповідно до умов її надання, ефективно використовувати землю відповідно до проекту внутрішньогосподарського землеустрою, підвищувати її родючість, застосовувати природоохоронні технології виробництва, не допускати погіршення екологічної обстановки на території в результаті своєї господарської діяльності, здійснювати комплексні заходи щодо охорони земель, передбачені ст.ст. 162-168 ЗК України.

За п. п. 7.4, 7.6 Статуту господарство має право використовувати для власних потреб господарства загальнопоширені корисні копалини (пісок, глину, гравій, торф тощо), які є на земельній ділянці, а також інші корисні властивості землі відповідно до законодавства України, має право набувати і іншим шляхом одержувати землю.

Згідно з. п. п. 8.1, 8.6 Статуту у власності господарства можуть бути земля, житлові будинки, квартири, предмети особистого користування, майно господарства створюється зокрема за рахунок засновників.

Господарство має право поряд зі сільськогосподарським виробництвом займатися будь-яким іншим видом підприємницької діяльності, який не заборонений чинним законодавством України. Види діяльності, що потребують для здійснення отримання ліцензії, здійснюється господарством після отримання ним відповідної ліцензії (п. 11.2 Статуту).

За п. 12.2 Статуту господарство має право самостійно господарювати на землі на засадах підприємництва, використовувати для потреб господарства загальнопоширені корисні копалини (пісок, глина, торф тощо), лісові угіддя, водні об`єкти та прісні підземні води, які є на земельній ділянці, а також інші корисні властивості землі відповідно до законодавства України.

Відповідно до п. 12.3 Статуту господарство зобов`язано ефективно використовувати землі згідно з проектами внутрішньогосподарського землеустрою, підвищувати їх родючість, не допускати погіршення екологічної обстановки на території в результаті своєї господарської діяльності, передбачати і здійснювати заходи щодо забезпечення негативного впливу на сільськогосподарські, лісові та інші угіддя за межами переданих їм у власність або наданих у користування земельних ділянок.

Згідно з п. 13.1 Статуту вищим органом управління господарством є голова, яким є його засновник або особа, яка є його правонаступником.

Вищий орган управління господарства за п. 13.2 Статуту визначає основні напрямки діяльності господарства, отримує на своє ім`я державний акт на право приватної власності на землю, договір оренди на право користування землею, здійснює повсякденне керівництво поточними справами господарства.

За п. 13.3 Статуту розпорядження голови господарства в усній або письмовій формі, в межах його компетенції, обов`язкові для всіх членів господарства і працівників залучених за трудовим договором.

На підставі розпорядження Харківської районної державної адміністрації від 22.07.2009 № 1221 за рахунок земель сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь ОСОБА_5 надано в приватну власність земельну ділянку з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013 для ведення фермерського господарства, про що свідчить державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 206620.

ОСОБА_5 , будучи головою СФГ «ВРОЖАЙ», з метою одержання неправомірної вигоди - піску будівельного для себе та СФГ «ВРОЖАЙ», в порушення вимог законодавства, діючи всупереч вимогам ст.ст. 1, 4, 12, 15, 18, ч. З ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство», Статуту СФГ «ВРОЖАЙ», зловживаючи своїми повноваженнями, отримавши в приватну власність для ведення фермерського господарства земельну ділянку з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013 з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства, визначив вид діяльності СФГ «ВРОЖАЙ», як незаконний видобуток піску будівельного на зазначеній земельній ділянці.

Так, в невстановлений під час досудового розслідування час, починаючи не пізніше ніж з 10.07.2017 ОСОБА_5 , будучи головою СФГ «ВРОЖАЙ», з метою одержання неправомірної вигоди для себе та СФГ «ВРОЖАЙ», діючи умисно, зловживаючи своїми повноваженнями, достовірно знаючи про відсутність в нього та СФГ «ВРОЖАЙ» дозвільних документів на видобування корисних копалин та повноважень на проведення таких робіт, діючи всупереч вимогам ст.ст. 91, 96, 168 ЗК України, п.п. 1, 2, 5, 8 постанови КМУ від 30.05.2011 № 615, ст.ст. З, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59, ст.ст. 1, 4, 12, 15, 18, ч. З ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство», Статуту СФГ «ВРОЖАЙ», не маючи дозволу на користування земельною ділянкою для цілей, пов`язаних з використанням надр і належним чином оформленого спеціального дозволу (ліцензії) на видобуток корисних копалин, без гірничого відводу та плану розробки родовища корисних копалин, зловживаючи своїми повноваженнями, почав незаконний видобуток піску будівельного на земельній ділянці з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, розташованої біля смт. Буди Харківського району Харківської області.

Продовжуючи реалізувати злочинний умисел, направлений на одержання неправомірної вигоди для себе та СФГ «ВРОЖАЙ» у вигляді піску будівельного, ОСОБА_5 06.07.2021 біля 13:30, будучи головою СФГ «ВРОЖАЙ», достовірно знаючи про відсутність в нього та СФГ «ВРОЖАЙ» дозвільних документів на видобування корисних копалин та повноважень на проведення таких робіт, діючи умисно, всупереч вимогам ст.ст. 91, 96, 168 ЗК України, п.п. 1, 2, 5, 8 постанови КМУ від 30.05.2011 № 615, ст.ст. З, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59, ст.ст. 1, 4, 12, 15, 18, ч. З ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство», Статуту СФГ «ВРОЖАЙ», не маючи дозволу на користування земельною ділянкою для цілей, пов`язаних з використанням надр і належним чином оформленого спеціального дозволу (ліцензії) на видобуток корисних копалин, без гірничого відводу та плану розробки родовища корисних копалин, попередньо визначивши один з видів діяльності СФГ «ВРОЖАЙ», як незаконний видобуток піску будівельного, надав усну вказівку на використання невстановленими в ході досудового розслідування особами спеціальної техніки - трактору «Т-150» білого кольору, д.н.з. НОМЕР_1 , право власності на який зареєстроване ФГ «ВРОЖАЙ», автомобіля марки «КАМАЗ» червоного кольору, д.н.з. НОМЕР_2 , право власності на який зареєстроване за членом СФГ «ВРОЖАЙ» - ОСОБА_6 , під керуванням ОСОБА_7 та автомобіля марки «КАМАЗ» зеленого кольору, д.н.з. НОМЕР_3 , право власності на який зареєстроване за ФГ «ВРОЖАЙ» ПІД керуванням ОСОБА_8 , на земельній ділянці з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, розташованої біля смт. Буди Харківського району Харківської області для незаконного видобутку піску будівельного, після чого, діючи з метою отримання неправомірної вигоди у вигляді піску будівельного для себе та СФГ «ВРОЖАЙ», здійснив незаконний видобуток піску будівельного.

Продовжуючи реалізувати злочинний умисел, направлений на одержання неправомірної вигоди для себе та СФГ «ВРОЖАЙ» у вигляді піску будівельного, ОСОБА_5 30.08.2021 біля 13:35, будучи головою СФГ «ВРОЖАЙ», достовірно знаючи про відсутність в нього та СФГ «ВРОЖАЙ» дозвільних документів на видобування корисних копалин та повноважень на проведення таких робіт, діючи умисно, всупереч вимогам ст.ст. 91, 96, 168 ЗК України, п.п. 1, 2, 5, 8 постанови КМУ від 30.05.2011 № 615, ст.ст. З, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59, ст.ст. 1, 4, 12, 15, 18, ч. З ст. 21 Закону

України «Про фермерське господарство», Статуту СФГ «ВРОЖАЙ», не маючи дозволу на користування земельною ділянкою для цілей, пов`язаних з використанням надр і належним чином оформленого спеціального дозволу (ліцензії) на видобуток корисних копалин, без гірничого відводу та плану розробки родовища корисних копалин, попередньо визначивши один з видів діяльності СФГ «ВРОЖАЙ», ЯК незаконний видобуток піску будівельного, надав усну вказівку на використання невстановленими в ході досудового розслідування особами спеціальної техніки - трактору «Т-150» білого кольору, д.н.з. НОМЕР_1 , право власності на який зареєстроване ФГ «ВРОЖАЙ», автомобіля марки «КАМАЗ» червоного кольору; д.н.з. НОМЕР_2 , право власності на який зареєстроване за членом СФГ «ВРОЖАЙ» - ОСОБА_6 , під керуванням ОСОБА_7 та автомобіля марки «КАМАЗ» зеленого кольору, д.н.з. НОМЕР_3 , право власності на який зареєстроване за ФГ «ВРОЖАЙ» ПІД керуванням ОСОБА_8 , на земельній ділянці з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, розташованої біля смт. Буди Харківського району Харківської області для незаконного видобутку піску будівельного, після чого, діючи з метою отримання неправомірної вигоди у вигляді піску будівельного для себе та СФГ «ВРОЖАЙ», здійснив незаконний видобуток піску будівельного.

Продовжуючи реалізувати злочинний умисел, направлений на одержання неправомірної вигоди для себе та СФГ «ВРОЖАЙ» у вигляді піску будівельного, ОСОБА_5 06.09.2021 біля 13:50, будучи головою СФГ «ВРОЖАЙ», достовірно знаючи про відсутність в нього та СФГ «ВРОЖАЙ» дозвільних документів на видобування корисних копалин та повноважень на проведення таких робіт, діючи умисно, всупереч вимогам ст.ст. 91, 96, 168 ЗК України, п.п. 1, 2, 5, 8 постанови КМУ від 30.05.2011 № 615, ст.ст. З, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59, ст.ст. 1, 4, 12, 15, 18, ч. З ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство», Статуту СФГ «ВРОЖАЙ», не маючи дозволу на користування земельною ділянкою для цілей, пов`язаних з використанням надр і належним чином оформленого спеціального дозволу (ліцензії) на видобуток корисних копалин, без гірничого відводу та плану розробки родовища корисних копалин, попередньо визначивши один з видів діяльності СФГ «ВРОЖАЙ», ЯК незаконний видобуток піску будівельного, надав усну вказівку на використання невстановленими в ході досудового розслідування особами спеціальної техніки - трактору «Т-150» білого кольору, д.н.з. НОМЕР_1 , право власності на який зареєстроване ФГ «ВРОЖАЙ», автомобіля марки «КАМАЗ» червоного кольору, д.н.з. НОМЕР_2 , право власності на який зареєстроване за членом СФГ «ВРОЖАЙ» - ОСОБА_6 , під керуванням ОСОБА_7 та автомобіля марки «КАМАЗ» зеленого кольору, д.н.з. НОМЕР_3 , право власності на який зареєстроване за ФГ «ВРОЖАЙ» під керуванням ОСОБА_8 , на земельній ділянці з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, розташованої біля смт. Буди Харківського району Харківської області для незаконного видобутку піску будівельного, після чого, діючи з метою отримання неправомірної вигоди у вигляді піску будівельного для себе та СФГ «ВРОЖАЙ», здійснив незаконний видобуток піску будівельного.

Після чого 06.09.2021 біля 15:20 в смт. Буди Харківського району Харківської області співробітниками поліції були зупинені вищевказані автомобіль марки «КАМАЗ» червоного кольору, д.н.з. НОМЕР_2 та автомобіль марки «КАМАЗ» зеленого кольору, д.н.з. НОМЕР_3 , в кузові яких перебувала речовина, що має спільну родову та групову належність із зразками ґрунту, отриманими із земельної ділянки з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, розташованої біля смт. Буди Харківського району Харківської області за місцем незаконного видобутку піску будівельного за вищевказаних обставин.

Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється в тому, що він, будучи головою СФГ «ВРОЖАЙ», тобто службовою особою юридичної особи приватного права, з метою одержання неправомірної вигоди - піску будівельного об`ємом 16804 м3 для себе та СФГ «ВРОЖАЙ», в порушення вимог законодавства, діючи умисно, всупереч вимогам ст. 13 Конституції України, ст.ст. 15, 16, 17, 19, 24, 56 Кодексу України «Про надра», ст.ст. 91, 96, 168 ЗК України, п.п. 1, 2, 5, 8 постанови КМУ від 30.05.2011 № 615, ст.ст. З, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59, ст.ст. 1, 4, 12, 15, 18, ч. З ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство», Статуту СФГ «ВРОЖАЙ», зловживаючи своїми повноваженнями як голови СФГ «ВРОЖАЙ», попередньо визначивши один з видів діяльності СФГ «ВРОЖАЙ», як незаконний видобуток піску будівельного на земельній ділянці з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства, з використанням спеціальної техніки для видобутку та перевезення піску будівельного та надання усних вказівок членам СФГ «ВРОЖАЙ», в невстановлений під час досудового розслідування час, починаючи не пізніше ніж з 10.07.2017, здійснив видобуток піску будівельного об`ємом 16804 м3, завдавши збитки державі в сумі 16938432,00 грн., тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364і КК України.

01.02.2022 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 4 ст. 240 КК України (в редакції станом на 06.07.2021).

15.08.2022 ОСОБА_5 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри в об`єднаному кримінальному провадженні за ч. 4 ст. ст. 240 (в редакції станом на 06.07.2021) КК України, ч. 2 ст. 239і, ч. 1 ст. 254, ч. 2 ст. 364і КК України.

Постановою керівника окружної прокуратури досудове розслідування продовжено строком до трьох місяців, а саме до 15.09.2022.

Досудове розслідування СВ ВП № З ХРУП № 1 ГУНП в області завершено та 30.08.2022 прокурором у провадженні слідчому надано доручення, відповідно до ст. 290 КПК України, повідомити підозрюваного ОСОБА_5 та його захисника, представника потерпілого про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування

Відповідно до ч. 1 ст. 290 КПК України слідчим 30.08.2022 повідомлено підозрюваного та його захисника про закінчення досудового розслідування та матеріали кримінального провадження № 42021222130000137 від 14.07.2021 були відкриті сторонам.

Цього ж дня підозрюваного ОСОБА_5 та його захисника було проінформовано та ознайомлено з повідомленням про завершення досудового розслідування та повідомленням про відкриття сторонами кримінального провадження матеріалів та надано доступ до матеріалів кримінального провадження № 42021222130000137 від 14.07.2021 від 30.08.2022.

На 21.09.2022 підозрюваний ОСОБА_5 та його захисник ознайомились з восьми томами з десяти, про що свідчить протокол ознайомлення з матеріалами кримінального провадження.

Представник потерпілого від ознайомлення з матеріалами кримінального провадження відмовився.

Окрім того слідчим СВ ВП №3 ХРУП № 1 ГУ НП в Харківській області підозрюваному ОСОБА_5 були вручені повістки про виклик до СВ ВП №3 ХРУП №1 ГУ НП в Харківській області кабінет № 33 для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження починаючи з 15.09.2022 по 23.09.2022 в яких було зазначено час виділений для ознайомлення з 09:00 до 18:00.

Також зазначаю, про готовність кожного разу сторони обвинувачення забезпечити підозрюваному та його захиснику належні умови для реалізації права на доступ до матеріалів, можливість скопіювати чи відобразити іншим чином будь-які речові докази і документи розслідування в випадку прибуття підозрюваного або його захисника на виклик для ознайомлення з матеріалами.

Однак станом на 22.09.2022 підозрюваний ОСОБА_5 та його захисник не ознайомились в повному обсязі з матеріалами досудового розслідування, які складаються з 10 томів кримінального провадження та не з`являються за повістками про виклик для ознайомлення.

Таким чиним, сторона обвинувачення вважає, що підозрюваним та його захисником допущено зволікання при ознайомленні з матеріалами, чим порушуються вимоги, визначені у ст. 28 КПК України щодо виконання процесуальних дій у розумні строки.

Відповідно до ч. 12 ст. 290 КПК України якщо сторона кримінального провадження не здійснить відкриття матеріалів відповідно до положень цієї статті, суд не має права допустити відомості, що містяться в них, як докази.

Згідно ч. 1 ст. 290 КПК України сторонам кримінального провадження, потерпілому, представнику юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, надається достатній час для ознайомлення з матеріалами, до яких надано доступ, слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження з урахуванням обсягу, складності матеріалів та умов доступу до них зобов`язаний встановити строк для ознайомлення з матеріалами, після спливу якого сторона провадження або потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, вважаються такими, що реалізували своє право на доступ до матеріалів. Клопотання розглядається слідчим суддею місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, а в кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, - слідчим суддею Вищого антикорупційного суду, не пізніше 5 днів з дня його надходження до суду з повідомленням сторін кримінального провадження. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про місце та час проведення судового засідання, не перешкоджає розглядові клопотання.

Прохав: встановити строк до 29.09.2022 для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування внесеного до ЄРДР за № 42021222130000137 від 14.07.2021 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 240 (в редакції станом на 06.07.2021) КК України, ч. 2 ст. 239-1, ч. 1 ст. 254, ч. 2 ст. 364-1 КК України підозрюваного ОСОБА_5 (тел. НОМЕР_4 , НОМЕР_5 ) та його захисника ОСОБА_9 (тел. НОМЕР_6 ).

Прокурор в судовому засіданні вимоги клопотання підтримав, просить таке задовольнити.

Заслухавши доводи сторони обвинувачення, дослідивши додані до клопотання матеріали, слідчий суддя зазначає наступне.

ОСОБА_5 підозрюється в тому, що він, будучи головою СФГ «ВРОЖАЙ», тобто службовою особою юридичної особи приватного права, з метою одержання неправомірної вигоди - піску будівельного об`ємом 16804 м3 для себе та СФГ «ВРОЖАЙ», в порушення вимог законодавства, діючи умисно, всупереч вимогам ст. 13 Конституції України, ст.ст. 15, 16, 17, 19, 24, 56 Кодексу України «Про надра», ст.ст. 91, 96, 168 ЗК України, п.п. 1, 2, 5, 8 постанови КМУ від 30.05.2011 № 615, ст.ст. З, 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 59, ст.ст. 1, 4, 12, 15, 18, ч. З ст. 21 Закону України «Про фермерське господарство», Статуту СФГ «ВРОЖАЙ», зловживаючи своїми повноваженнями як голови СФГ «ВРОЖАЙ», попередньо визначивши один з видів діяльності СФГ «ВРОЖАЙ», як незаконний видобуток піску будівельного на земельній ділянці з кадастровим номером 6325156100:03:022:0013, з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства, з використанням спеціальної техніки для видобутку та перевезення піску будівельного та надання усних вказівок членам СФГ «ВРОЖАЙ», в невстановлений під час досудового розслідування час, починаючи не пізніше ніж з 10.07.2017, здійснив видобуток піску будівельного об`ємом 16804 м3, завдавши збитки державі в сумі 16938432,00 грн., тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364і КК України.

01.02.2023 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 4 ст. 240 КК України (в редакції станом на 06.07.2021).

15.08.2023 ОСОБА_5 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри в об`єднаному кримінальному провадженні за ч. 4 ст. ст. 240 (в редакції станом на 06.07.2021) КК України, ч. 2 ст. 239-1, ч. 1 ст. 254, ч. 2 ст. 364-1 КК України.

Постановою керівника окружної прокуратури досудове розслідування продовжено строком до трьох місяців, а саме до 15.09.2022.

Досудове розслідування СВ ВП № З ХРУП № 1 ГУНП в області завершено та 30.08.2022 прокурором у провадженні слідчому надано доручення, відповідно до ст. 290 КПК України, повідомити підозрюваного ОСОБА_5 та його захисника, представника потерпілого про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування

Відповідно до ч. 1 ст. 290 КПК України слідчим 30.08.2022 повідомлено підозрюваного та його захисника про закінчення досудового розслідування та матеріали кримінального провадження № 42021222130000137 від 14.07.2021 були відкриті сторонам.

Цього ж дня підозрюваного ОСОБА_5 та його захисника було проінформовано та ознайомлено з повідомленням про завершення досудового розслідування та повідомленням про відкриття сторонами кримінального провадження матеріалів та надано доступ до матеріалів кримінального провадження № 42021222130000137 від 14.07.2021 від 30.08.2022.

На 21.09.2022 підозрюваний ОСОБА_5 та його захисник ознайомились з восьми томами з десяти, про що свідчить протокол ознайомлення з матеріалами кримінального провадження.

Представник потерпілого від ознайомлення з матеріалами кримінального провадження відмовився.

Окрім того слідчим СВ ВП №3 ХРУП № 1 ГУ НП в Харківській області підозрюваному ОСОБА_5 були вручені повістки про виклик до СВ ВП №3 ХРУП №1 ГУ НП в Харківській області кабінет № 33 для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження починаючи з 15.09.2022 по 23.09.2022 в яких було зазначено час виділений для ознайомлення з 09:00 до 18:00.

Також зазначено про готовність кожного разу сторони обвинувачення забезпечити підозрюваному та його захиснику належні умови для реалізації права на доступ до матеріалів, можливість скопіювати чи відобразити іншим чином будь-які речові докази і документи розслідування в випадку прибуття підозрюваного або його захисника на виклик для ознайомлення з матеріалами.

Однак станом на 22.09.2022 підозрюваний ОСОБА_5 та його захисник не ознайомились в повному обсязі з матеріалами досудового розслідування, які складаються з 10 томів кримінального провадження та не з`являються за повістками про виклик для ознайомлення.

Таким чиним, сторона обвинувачення вважає, що підозрюваним та його захисником допущено зволікання при ознайомленні з матеріалами, чим порушуються вимоги, визначені у ст. 28 КПК України щодо виконання процесуальних дій у розумні строки.

Вирішуючи питання щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення клопотання, а також здійснюючи судовий контроль за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні, слідчий суддя виходить із наступного.

За приписами ст. 2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Згідно ст. 7 КПК України, кримінальне провадження здійснюється на засадах, в тому числі, верховенства права, згідно якої людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави, законності, згідно якої під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов`язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.

За положеннями ч.1,3, 5 ст. 28 КПК України, під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об`єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень. Критеріями для визначення розумності строків кримінального провадження є складність кримінального провадження, яка визначається з урахуванням кількості підозрюваних, обвинувачуваних та кримінальних правопорушень, щодо яких здійснюється провадження, обсягу та специфіки процесуальних дій, необхідних для здійснення досудового розслідування тощо; поведінка учасників кримінального провадження; спосіб здійснення слідчим, прокурором і судом своїх повноважень. Кожен має право, щоб обвинувачення щодо нього в найкоротший строк або стало предметом судового розгляду, або щоб відповідне кримінальне провадження щодо нього було закрите.

Відповідно до ст. 3 КПК України, досудове розслідування - стадія кримінального провадження, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності.

Згідно вимог ст. 290 КПК України, визнавши зібрані під час досудового розслідування докази достатніми для складання обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний повідомити підозрюваному, його захиснику, законному представнику та захиснику особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру, про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування. Прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний надати доступ до матеріалів досудового розслідування, які є в його розпорядженні, у тому числі будь-які докази, які самі по собі або в сукупності з іншими доказами можуть бути використані для доведення невинуватості або меншого ступеня винуватості обвинуваченого, або сприяти пом`якшенню покарання. Прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний надати доступ та можливість скопіювати або відобразити відповідним чином будь-які речові докази або їх частини, документи або копії з них, а також надати доступ до приміщення або місця, якщо вони знаходяться у володінні або під контролем держави, і прокурор має намір використати відомості, що містяться в них, як докази у суді.

Окрім цього, ч. 10 ст. 290 КПК України передбачено, що сторонам кримінального провадження, потерпілому, представнику юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, надається достатній час для ознайомлення з матеріалами, до яких їм надано доступ. У разі зволікання при ознайомленні з матеріалами, до яких надано доступ, слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження з урахуванням обсягу, складності матеріалів та умов доступу до них зобов`язаний встановити строк для ознайомлення з матеріалами, після спливу якого сторона кримінального провадження або потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, вважаються такими, що реалізували своє право на доступ до матеріалів. Клопотання розглядається слідчим суддею місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, не пізніше п`яти днів з дня його надходження до суду з повідомленням сторін кримінального провадження.

Питання обмеження сторони захисту на ознайомлення з матеріалами кримінального провадження було предметом дослідження Конституційного Суду України, який у своєму рішенні від 18.01.2012 року по справі № 1-4/2012, з-поміж іншого, зазначив таке.

Право обвинуваченого (підозрюваного) на ознайомлення із матеріалами справи та право на отримання інформації про закінчення розслідування у кримінальній справі є складовими конституційного права на захист.

Ознайомлення обвинуваченого (підозрюваного) чи його захисника з матеріалами справи є елементом кримінального судочинства і його порядок відповідно до пункту 14 частини першої статті 92 Конституції України визначається законами України. Відтак право на таке ознайомлення не є абсолютним.

Сторону захисту не можна обмежувати в часі, потрібному їй, щоб ознайомитися з усіма матеріалами справи в розумні строки.

Разом з тим, Конституційний Суд України вважає, що такі строки повинні визначатися в кожній справі залежно від обсягу матеріалів справи та їх складності, кількості обвинувачених, дій або бездіяльності (поведінки) обвинуваченого чи його захисника та незалежних від волі обвинуваченого чи його захисника чинників (наприклад, хвороби) тощо.

Ознайомлення обвинуваченого чи його захисника з матеріалами справи в межах розумних строків відповідає завданням кримінального судочинства. Це, з одного боку, забезпечує реалізацію прав і свобод людини і громадянина, а з іншого - вимагає від особи відповідальної поведінки, зумовленої законними потребами, інтересами інших осіб (зокрема, потерпілого) та суспільства в цілому.

Ухвалюючи вказане рішення, Конституційний Суд України зазначив, що обмеження у строках ознайомлення з матеріалами розслідування узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини та з підпунктом „b" пункту 3 статті 6 Конвенції, відповідно до якого кожен обвинувачений у вчиненні кримінального правопорушення має право мати час і можливості для підготовки свого захисту.

Так, Європейський суд неодноразово зазначав, що право на захист не є абсолютним, а за змістом статті 6 Конвенції прийнятними є лише вкрай необхідні заходи, які обмежують право на захист (рішення від 23 квітня 1997 року у справі „Ван Мехелен та інші проти Нідерландів", від 25 вересня 2008 року у справі „Полуфакін і Чернишов проти Росії").

Як зауважив Європейський суд, підпункт „b" пункту 3 статті 6 Конвенції гарантує обвинуваченому „мати час і можливості, необхідні для підготовки свого захисту", а це означає, що така підготовка охоплює все, що є „необхідним" для підготовки розгляду справи судом. Крім того, можливості, доступні кожному, хто обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, мають включати ознайомлення - для цілей підготовки свого захисту - з результатами розслідувань, які проводилися протягом усього провадження у справі. Однак питання адекватності часу і можливостей, наданих обвинуваченому, слід вирішувати в контексті обставин кожної конкретної справи (рішення від 21 жовтня 2010 року у справі „Корнєв і Карпенко проти України"). Так, у рішенні від 18 лютого 2010 року у справі „Гаважук проти України" Європейський суд визнав, що можливість обвинуваченого ознайомитися з матеріалами справи протягом п`яти днів є достатнім часом у цій справі в розумінні підпункту „b" пункту 3 статті 6 Конвенції.

Як вбачається із представлених слідчому судді матеріалів, стороною обвинувачення вжито належних, достатніх та таких, що передбачені законом заходів для інформування підозрюваного про завершення досудового розслідування та надання матеріалів провадження для ознайомлення.

Слідчий суддя враховує, що доступ до матеріалів досудового розслідування надано стороні захисту з 30.08.2022 року.

Ознайомитись із матеріалами досудового розслідування у даному кримінальному провадженні протягом цього часу є цілком можливим.

Відтак, з врахуванням зазначеного, слідчий суддя приходить до висновку, що сторона захисту зволікає з ознайомленням з матеріалами кримінального провадження.

Вказана обставина є перешкодою, щоб кримінальне провадження, в силу ч. 5 ст. 28 КПК України, в найкоротший строк або стало предметом судового розгляду, або було закрите.

З огляду на вищезазначене, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав для встановлення стороні захисту обмежень строку в ознайомленні з матеріалами досудового розслідування.

Визначаючи строк такого обмеження, слідчий суддя враховує складність провадження, обсяг матеріалів, з якими підозрюваний не ознайомлений, можливу зайнятість захисника в інших кримінальних провадженнях, а тому строк обмеження тривалістю шість днів, про який просить слідчий у клопотанні, за переконанням слідчого судді буде достатньо для завершення ознайомлення з матеріалами досудового розслідування.

На погляд слідчого судді даного строку є цілком достатньо для ознайомлення з матеріалами провадження, а таке обмеження очевидно не порушуватиме право на захист.

Керуючись ст. 2, 7, 9, 28, 290, 309, 372, 376, КПК України, слідчий суддя -

у х в а л и в :

Клопотання слідчого СВ відділу поліції № 3 Харківського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Харківській області - ОСОБА_3 про встановлення строку ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у об`єднаному кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021222130000137 від 14.01.2021 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст. 4 ст. 240 ( в редакції станом на 06.07.2021 ) КК України, ст. 239-1 ч. 2, 254 ч. 1, 364-1 ч. 2 КК України - задовольнити.

Встановити строк до 29.09.2022 для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування внесеного до ЄРДР за № 42021222130000137 від 14.07.2021 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 240 (в редакції станом на 06.07.2021) КК України, ч. 2 ст. 239-1, ч. 1 ст. 254, ч. 2 ст. 364-1 КК України підозрюваного ОСОБА_5 (тел. НОМЕР_4 , НОМЕР_5 ) та його захисника ОСОБА_9 (тел. НОМЕР_6 ).

Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення щодо неї можуть бути заявлені під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудПолтавський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення26.09.2022
Оприлюднено24.01.2023
Номер документу106538808
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про встановлення строку ознайомлення з матеріалами кримінального провадження

Судовий реєстр по справі —545/3606/22

Ухвала від 26.09.2022

Кримінальне

Полтавський районний суд Полтавської області

Гальченко О. О.

Ухвала від 30.08.2022

Кримінальне

Полтавський районний суд Полтавської області

Шелудяков Л. В.

Ухвала від 30.08.2022

Кримінальне

Полтавський районний суд Полтавської області

Шелудяков Л. В.

Ухвала від 19.08.2022

Кримінальне

Полтавський районний суд Полтавської області

Шелудяков Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні