Дата документу 14.09.2022
Справа № 334/9137/21
Провадження № 2/334/1095/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2022 року
Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючого судді Фетісова М.В., за участі секретаря судового засідання Мірошниченко О.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Запоріжжі у спрощеному позовному провадженні цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Чуйкова 36» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати внесків на утримання будинку,
за участю: відповідача ОСОБА_1 , представника відповідача адвоката Кошліченко Н.В.,
встановив:
представник ОСББ «Чуйкова 36» адвокат Вишнякова І.О. звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість зі сплати внесків на утримання будинку за період з 01.01.2019 по 01.06.2021 у розмірі основного боргу - 12 504,42 гривні, інфляційних втрат - 75,02 гривні, 3% річних - 1 027,76 гривень.
В обґрунтування позову зазначила, що відповідач є власниками квартири АДРЕСА_1 та є співвласником багатоквартирного будинку в якому ОСББ «Чуйкова 36» здійснює управління, а також утримання будинку та прибудинкової території. З лютого 2019 року відповідач не сплачує внески на утримання багатоквартирним будинком, унаслідок чого станом на 01.06.2021 року утворилася заборгованість розміром 12 504,42 гривні. У відповідності до ст. 625 ЦК України, на суму основного боргу відповідача перед ОСББ «Чуйкова 36» нараховані інфляційні втрати у сумі 75,02 гривень та 3% річних у сумі 1 027,76 гривень.
Відповідач ОСОБА_1 подав відзив на позов, в якому позов не визнав, зазначивши, що він ніколи не був учасником ОСББ «Чуйкова 36», не приймав жодної участі в його створені та не приймав участі у жодних загальних зборах, а відповідно не має обов`язку виконувати рішення його загальних зборів щодо сплати будь-яких внесків чи інших платежів, які приймаються на загальних зборах цих учасників ОСББ. Також, договір про надання послуг між ним та позивачем не існує. Крім цього, він фактично не отримував жодних послуг від ОСББ «Чуйкова 36». Він є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії і має 50% знижку на оплату всіх комунальних платежів, в тому числі на оплату за обслуговування будинку.
Ухвалою від 07.12.2021 відкрите провадження по справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Ухвалою від 24.01.2022 було витребувано в Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району інформацію про перебування на обліку ОСОБА_1 , отримання ним субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з утримання багатоквартирного будинку в період з 01.01.2019 до 30.06.2021 із зазначенням розміру нарахованої субсидії щомісячно та способу виплати субсидії. Витребуваний доказ був наданий суду.
Представник позивача адвокат Вишнякова І.О. позов та обставини, яким він обґрунтований, підтримала та просила задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 проти позову заперечив за обставин, викладених ним у відзиві.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши заяви по суті спору та письмові докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
02.12.2015 зареєстрована юридична особа Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Чуйкова 36», що підтверджується витягом з ЄДР.
Відповідно до відповіді на запит Управління державної реєстрації фізичних осіб Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради від 03.12.2021 відповідач проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
Згідно з інформаційною довідкою з ДРРП від 01.09.2021 відомості про право власності на житло за адресою: АДРЕСА_2 , відсутні.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» до компетенції загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників. Згідно зі статтею 16 цього Закону об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання: встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.
Загальними зборами ОСББ «Чуйкова 36» був встановлено тариф на управління багатоквартирним будинком, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території по АДРЕСА_3 , який з 01.01.2019 до 31.03.2019 складав: 5,16 грн./кв.м. 1 поверх, 5,87 грн./кв.м. 2-9 поверх; з 01.04.2019 - 6,43 грн./кв.м. 1 поверх, 7,14 грн./кв.м. 2-9 поверх загальної площі житлових та нежитлових приміщень, що підтверджується протоколом Загальних зборів ОСББ «Чуйкова 36» № 27 від 16.12.2018.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» співвласники зобов`язані своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені Законом та Статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.
Згідно зі статтею 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків та платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, а також звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодувати заподіяні збитки.
Відповідно до частини шостої статті 22 вказаного Закону, для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання.
Відповідно до частини першої статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до частини шостої статті 13 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.
Також, частиною четвертою статті 319 ЦПК України передбачено, що власність зобов`язує.
Згідно зі статтею 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, яке йому належить, якщо інше не встановлено законом або договором.
Згідно зі статтею 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до статті 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, що передбачено статтею 526 ЦК України
Згідно зі статтями 610, 611 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; зміна умов зобов`язання; сплата неустойки; відшкодування збитків та моральної шкоди.
Відповідач порушив свої зобов`язання та своєчасно не вносив плату за внесками на утримання будинку та прибудинкової території, визначені об`єднанням, у зв`язку з чим за період з 01.04.2016 до 31.05.2021 виникла заборгованість у сумі 12 504,42 гривень, що підтверджується карткою боржника по ОСББ «Чуйкова 36».
Представником відповідача адвокатам Кошліченко Н.В. була подана заява про застосування позовної давності.
Позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу, що передбачено статтею 256 ЦК України.
Відповідно до статті 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Відповідно до частин третьої та четвертої статті 267 ЦПК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення; сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.
Суд встановив, що з даним позовом позивач звернувся до суду 29.11.2021, у зв`язку з чим позовна давність спливла за вимогами за період з 01.04.2016 до 28.11.2019.
Проте, відповідно до пункту 12 Розділу «Прикінцеві та перехідні положення» ЦК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 257, 258, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.
Закон України від 30.03.2020 № 540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)», відповідно до якого Розділ «Прикінцеві та перехідні положення» ЦК України доповнений пунктом 12, набрав чинності 02.04.2020.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» з 12 березня 2020 року на території України був встановлений карантин.
Дію карантину, встановленого зазначеною постановою, продовжено на всій території України згідно з постановами Кабінету Міністрів України № 392 від 20.05.2020, № 500 від 17.06.2020, № 641 від 22.07.2020, № 760 від 26.08.2020, № 956 від 13.10.2020, № 1236 від 09.12.2020. Станом на день ухвалення судом рішення карантин не скасований.
Таким чином, станом на 29.11.2021 спливла позовна давність за вимогами за період з 01.04.2016 до 01.04.2017, а за вимогами з 02.04.2017 її строк продовжується на строк дії карантину.
Згідно з карткою боржника за період з 02.04.2017 до 31.05.2021 перед ОСББ «Чуйкова 36» складає 11 788,51 гривень.
Також, відповідно до листа Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району від 22.02.2022 № 06-07/1073 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Єдиному державному реєстрі осіб, які мають право на пільги як особа ЧАЕС 2 категорії (ліквідатор). Користується 50% знижкою при оплаті за житлово-комунальні послуги на 2 особи в грошовій безготівковій формі.
Відповідно до частини третьої статті 11 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачені законодавством пільги та субсидії на оплату житлово-комунальних послуг виплачуються споживачу в грошовій формі у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 9 Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373, виплата пільг у грошовій безготівковій формі здійснюється шляхом переказу коштів на рахунки управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг на підставі договорів, що укладаються між АТ «Ощадбанк» (його установами) та управителями, об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг.
Відповідно до картки боржника заборгованість відповідачу ОСОБА_1 нараховувалась без врахування пільги.
Оскільки виплата пільги виплата пільг у грошовій безготівковій формі здійснювалась відповідачу шляхом переказу коштів на рахунок позивача, при цьому останній не врахував при розрахунку заборгованості вказану пільгу, суд встановив, що заборгованість відповідача перед позивачем зі сплати внесків на утримання багатоквартирного будинку складає 5 894,26 гривні (11 788,51 гривень*50%).
Відповідно до статті 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до Розрахунку інфляційних втрат та Розрахунку 3% річних за період з 01.01.2019 по 26.11.2021, інфляційні втрати позивача внаслідок порушення відповідачем своїх зобов`язань зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території становлять 75,02 гривень, три відсотки річних - 1 027,76 гривень.
Суд не бере до уваги докази, подані представником позивача 20.06.2022, а саме лист Мінрегіону від 27.05.2019 № 7/10.1/8574-19, нові розрахунки інфляційних втрат та трьох відсотків річних. Відповідно до частин другої та восьмої статті 83 ЦПК України позивач повинен подати докази разом з поданням позовної заяви, що зазначено у частині. Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї. Представник позивача в додаткових поясненнях від 17.06.2022, поданих разом з доказами, не обґрунтувала неможливість подання вищевказаних доказів разом з поданням позовної заяви.
Перевіривши Розрахунок інфляційних втрат та Розрахунок 3% річних суд дійшов висновку, що вказані розрахунки не відповідають вимогам закону, оскільки розрахунковою величиною брався весь борг в сумі 12 504,42 гривні, який виник лише на кінець травня 2021 року. При цьому, інфляційні втрати та три відсотки річних розраховувались позивачем з січня 2019 року.
Таким чином, вказані розрахунки не є допустимими доказами інфляційних втрат та трьох відсотків річних.
Враховуючи вимоги статей 13 та 81 ЦПК України суд дійшов висновку про недоведеність представником позивача розміру інфляційних втрат та трьох відсотків річних у зв`язку з простроченням відповідачем виконання грошового зобов`язання, у зв`язку з чим у задоволенні позову в цій частині необхідно відмовити.
Суд не бере до уваги подані представником позивача додаткові пояснення від 22.02.2022 та 20.06.2022, оскільки вони не є заявами по суті спору, передбаченими параграфом 1 глави 1 розділу ІІІ ЦПК України та подані суду після початку розгляд у справи по суті.
Аргументи відповідача про те, що він не приймав участь у створенні об`єднання, а тому не зобов`язаний сплачувати внески з утримання багатоквартирного будинку є неспроможними, оскільки суперечать частині п`ятій статті 10 та статті 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», відповідно до яких рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників, та співвласник зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Суд відхиляє аргументи відповідача про те, що між сторонами не був укладений договір про утримання багатоквартирного будинку та відсутність підстав для сплати ним внесків. Відповідно до частини першої статті 22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» та розділу ІІ Статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Чуйкова 36» позивач самостійно задовольняє потреби з забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку шляхом самозабезпечення. Відповідач є членом ОСББ «Чуйкова 36». Таким чином, укладення договору з управління багатоквартирним будинком між об`єднанням та його членом, в інтересах якого діє вказане об`єднання, не буде відповідати вимогам частини першої статті 626 ЦК України, відповідно до якої договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Також, відхиляються аргументи відповідача про те, що ним не отримувались надані позивачем послуги, оскільки належних та допустимих доказів на підтвердження вказаного аргументу відповідачем не подано. При цьому, додані до відзиву фотознімки жодним чином не підтверджують того, що позивач не виконує належним чином свої обов`язки з утримання багатоквартирного будинку.
Згідно з частиною першою статті 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, тобто з відповідачів на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в сумі 983,30 гривень (2 270 гривень (сплачений судовий збір)*(5 894,26 гривень (задоволена частина позову)*100%:13 607,20 гривень (ціна позову)).
Керуючись статтями 10-13, 76-81, 89, 133, 141, 258, 263-265, 268, 279 ЦПК України, суд
ухвалив:
позов задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Чуйкова 36» заборгованість зі сплати внесків на утримання багатоквартирного будинку в сумі 5 894 (п`ять тисяч вісімсот дев`яносто чотири) гривні 26 копійок.
У задоволенні позову в іншій частині відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Чуйкова 36» судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 070 (одна тисяча сімдесят) гривень 02 копійки.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через Ленінський районний суд м. Запоріжжя. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення.
Повне рішення складене 19 вересня 2022 року.
Реквізити учасників справи:
Позивач - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Чуйкова 36», місцезнаходження: вул. Професора Толока, буд. 36, м. Запоріжжя, код ЄДРПОУ 40152962.
Відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Суддя: Фетісов М. В.
Суд | Ленінський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 13.09.2022 |
Оприлюднено | 21.09.2022 |
Номер документу | 106295723 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні