Ухвала
від 05.10.2022 по справі 640/25060/19
КАСАЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

ДОДАТКОВА ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2022 року

м. Київ

справа №640/25060/19

адміністративне провадження №К/9901/11523/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

Головуючої судді - Желтобрюх І.Л.,

суддів: Білоуса О.В., Дашутіна І.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Кроноспан УА» про стягнення судових витрат на правничу допомогу у справі №640/25060/19 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Кроноспан УА» до Офісу великих платників податків Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

установив:

Постановою Верховного Суду від 14 вересня 2022 року, ухваленою в порядку письмового провадження, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 вересня 2020 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 2 березня 2021 року залишено без змін, а касаційну скаргу Західного міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків (правонаступника Офісу великих платників податків Державної податкової служби) - без задоволення.

У ході касаційного перегляду справи представником Товариства з обмеженою відповідальністю «Кроноспан УА» заявлено клопотання про стягнення з відповідача на користь Товариства судових витрат, понесених на оплату послуг з надання правничої допомоги.

19 вересня 2022 року, після закінчення розгляду справи, від представника позивача надійшла аналогічна заява із наданням відповідних доказів, які, на його думку, підтверджують розмір понесених судових витрат на правничу допомогу.

Ухвалою Верховного Суду від 21 вересня 2022 року розгляд заяви призначено до розгляду в порядку письмового провадження без повідомлення сторін на 5 жовтня 2022 року. Цією ж ухвалою відповідачу у справі було роз`яснено його право висловити свої заперечення, у разі їх наявності, щодо заявленого позивачем клопотання.

26 вересня 2022 року відповідач таким правом скористався й скерував до суду касаційної інстанції заперечення на заяву Товариства, навівши у ній свої міркування з приводу завищення позивачем заявлених витрат на правничу допомогу.

3 жовтня 2022 року Товариство направило до суду відповідь на заперечення контролюючого органу на заяву про відшкодування витрат на правничу допомогу, у яких навело доводи на спростування аргументів відповідача.

Заслухавши суддю-доповідача, вивчивши заяву Товариства про відшкодування витрат на правничу допомогу, перевіривши письмові аргументи відповідача з цього приводу, колегія суддів КАС ВС дійшла висновку про наявність підстав до часткового задоволення поданої заяви.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 252 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.

Згідно з частинами першою - третьою статті 134 КАС України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Частиною четвертою наведеної норми передбачено, що для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Частиною п`ятою статті 134 КАС України визначено, що розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (частина шоста статті 134 КАС України).

Частиною сьомою вказаної статті передбачено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов`язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись (частина дев`ята статті 139 КАС України).

Заявник просить стягнути судові витрати на правничу допомогу в розмірі 183184,94 грн, понесені ним в ході касаційного перегляду касаційної скарги Західного міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків (правонаступника Офісу великих платників податків Державної податкової служби) на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 вересня 2020 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 2 березня 2021 року.

Як вбачається з наданих до заяви доказів професійна правнича допомога Товариству з обмеженою відповідальністю «Кроноспан УА» щодо розгляду цієї справи надавалась юридичною компанією «КПМГ Право Україна».

Зокрема, відповідно до наданого заявником звіту спеціалісти адвокатського об`єднання - адвокати Шишковська Н.Є., Хиляк І.М., надали Товариству наступні послуги щодо супроводу справи в суді касаційної інстанції: 1) ознайомлення з касаційною скаргою податкового органу, підготовка та подача відзиву на касаційну скаргу (витрачений час - 12 годин, виставлена сума - 37635,96 грн); 2) підготовка та участь у судових засіданнях 21 червня та 13 липня 2022 року (витрачений час - 5 годин, виставлена сума - 18256,85 грн); 3) підготовка та подання письмових заперечень від 8 липня 2022 року, аналіз судової практики в частині нарахування податку на додану вартість у випадку списання основних засобів (витрачений час - 9,5 годин, виставлена сума - 34688,15 грн); 4) ознайомлення з матеріалами справи, аналіз додаткових пояснень відповідача від 25 серпня 2022 року, підготовка та подання письмових пояснень від 1 вересня 2022 року з узагальненнями позицій сторін та подання доказів по суті спірних епізодів, а також запереченнями на пояснення відповідача (витрачений час - 17 годин, виставлена сума - 62073,29 грн).

Відповідно до погоджених сторонами умов Рамкового договору №15-АА/2019 про надання послуг, вартість юридичних послуг складає 4350 Євро у гривневому еквіваленті станом на дату виставлення рахунків. Адвокатське об`єднання виставило позивачу два рахунки: 1) рахунок від 17 серпня 2021 року №UA-21707 на суму 45163,15 грн (12 годин спеціалістів КПМГ); 2) рахунок від 16 вересня 2022 року №7420000023 на суму 138021,79 грн (31,5 годин спеціалістів КПМГ). Згідно з долученими до заяви платіжними дорученнями від 31 серпня 2021 року №15574 та від 19 вересня 2022 року №10282 Товариство сплатило на банківський рахунок Адвокатського об`єднання суму в розмірі 183184,94 грн за послуги щодо супроводу ТОВ «Кроноспан УА» в цій справі.

Перевіривши обґрунтованість заявлених позивачем до відшкодування витрат у розрізі видів наданих адвокатом послуг, дослідивши й проаналізувавши подане відповідачем клопотання щодо зменшення розміру судових витрат на предмет наявності у ньому обґрунтованих доводів щодо неспівмірності витрат, проаналізувавши надані позивачем документи, фактичний об`єм та якість виконаної адвокатами роботи на стадії касаційного перегляду справи, складність юридичних питань, які були предметом дослідження в суді, фактичний час, затрачений представником на ознайомлення з матеріалами справи в приміщенні суду (близько 40 хвилин), колегія суддів вважає заявлений представником позивача до відшкодування розмір правової допомоги дещо завищеним та таким, що підлягає зменшенню. Розумно обґрунтованими витрати на професійну правничу допомогу за всіма визначеними у акті приймання передачі наданих послуг складовими професійних правничих послуг, які підлягають компенсації позивачу за рахунок відповідача, на думку колегії суддів, є сума 80000 грн.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав до часткового задоволення заяви Товариства щодо відшкодування витрат на професійну правничу допомогу, яке воно понесло у зв`язку із касаційним переглядом цієї справи.

Керуючись статтею 252 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду

п о с т а н о в и в :

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Кроноспан УА» (45400, Волинська обл., м. Нововолинськ, вул. Луцька, 20, код ЄДРПОУ 33273907) за рахунок бюджетних асигнувань Західного міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків (правонаступника Офісу великих платників податків Державної податкової служби) (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11Г, код ЄДРПОУ 43141471) витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 80000 (вісімдесят тисяч) грн 00 коп.

Додаткова постанова є невід`ємною частиною постанови Верховного Суду від 14 вересня 2022 року, набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуюча суддя І.Л. Желтобрюх

Судді О.В. Білоус

І.В. Дашутін

Дата ухвалення рішення05.10.2022
Оприлюднено11.10.2022
Номер документу106653047
СудочинствоАдміністративне
Сутьвизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень

Судовий реєстр по справі —640/25060/19

Ухвала від 05.10.2022

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Желтобрюх І.Л.

Ухвала від 20.09.2022

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Желтобрюх І.Л.

Постанова від 13.09.2022

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Желтобрюх І.Л.

Ухвала від 13.09.2022

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Желтобрюх І.Л.

Ухвала від 11.07.2022

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Желтобрюх І.Л.

Ухвала від 19.06.2022

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Желтобрюх І.Л.

Ухвала від 20.01.2022

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Желтобрюх І.Л.

Ухвала від 29.06.2021

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Желтобрюх І.Л.

Ухвала від 17.06.2021

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Аверкова В.В.

Ухвала від 21.04.2021

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Желтобрюх І.Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні