ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"06" жовтня 2022 р.м. Одеса Справа № 916/3356/21Господарський суд Одеської області у складі судді Смелянець Г.Є.
при секретарі судового засідання Кушнірук О.А.
розглянувши у судовому засіданні в порядку загального позовного провадження
справу №916/3356/21
за позовом: Керівника Доброславської окружної прокуратури в інтересах держави в особі: Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області), Головного управління Держгеокадастру в Одеській області
до відповідачів: 1.Визирської сільської ради Одеського району Одеської області
2.Приватного підприємства Град-Сервіс
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача: Громадська організація „Громадський контроль екології
про визнання незаконним та скасування рішення, визнання недійсним договору та додаткових угод до нього, зобов`язання повернути земельну ділянку
за участю представників:
від прокуратури: Лянна О.А. посвідчення №057608 від 22.10.2020;
від позивача -1: Польщіна Т.Л. /самопредставництво /;
від позивача-2: Попкова Ю.П. /самопредставництво /;
від відповідача-1: Березовський Д.М. /самопредставництво /;
від відповідача-2: не з`явився;
від третьої особи: Погорілий О.В. ордер ОД серія №577597 від 11.01.2022.
В С Т А Н О В И В:
Керівник Доброславської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області), Головного управління Держгеокадастру в Одеській області звернувся до Визирської сільської ради Одеського району Одеської області та Приватного підприємства Град-Сервіс з позовом, в якому просить господарський суд Одеської області:
- визнати незаконним та скасувати рішення Першотравневої сільської ради Лиманського району Одеської області від 30.01.2018 № 405-УІІ Про укладання договору на подальше тимчасове користування місцем видалення відходів з ПП Град-Сервіс;
- визнати недійсним договір тимчасового користування місцем видалення відходів (сільське сміттєзвалище), укладений 01.02.2018 № 2208 між Першотравневою сільською радою Лиманського району Одеської області та приватним підприємством Град-сервіс, а також додаткові угоди до нього від 31.07.2018, від 27.11.2018, від 05.12.2019, від 01.01.2020, від 01.12.2020;
- зобов`язати Приватне підприємство Град-Сервіс повернути державі в особі Визирської сільської ради Одеського району Одеської області земельну ділянку несільськогосподарського призначення загальною площею 8,5 га, розташовану в районі с. Степанівка Одеського району Одеської області, що знаходиться під місцем видалення відходів (сільським сміттєзвалищем) згідно паспорту № 51227143 від 12.02.2003 на місце видалення відходів;
- стягнути з відповідачів на користь Одеської обласної прокуратури сплачений судовий збір в сумі 6810 грн. за подачу позову.
Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою Господарського суду Одеської від 22.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу постановлено розглядати за правилами загального позовного провадження та підготовче засідання призначено на 22.12.2021 об 11:00.
Під час підготовчого провадження підготовче засідання відкладалось господарським судом та строк підготовчого провадження продовжувався на 30 днів, про що судом постановлені відповідні ухвали, а саме: 22.12.2021, 19.01.2022, про що учасників справи повідомлено під розписку та в порядку ст.120 ГПК України шляхом надіслання відповідної ухвали.
Також у підготовчому провадженні надано до суду:
відзив на позовну заяву за вх.№34003/21 від 16.12.2021, який надано Визирською сільською радою Одеського району Одеської області
відповідь на відзив за вх.№35476/21 від 30.11.2021, яка надана Доброславською окружною прокуратурою
заперечення на відповідь на відзив за вх.№930/22 від 13.01.2022, які надано Визирською сільською радою Одеського району Одеської області
У підготовчому засіданні 16.02.2022р., за участю представників прокуратури, позивача (Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області)) та відповідача (Визирська сільська рада Одеського району Одеської області), судом постановлено ухвалу, яку занесено до протоколу судового засідання та якою задоволено заяву Громадської організації „Громадський контроль екології за вх.№913/22 від 13.01.2022р. та останню залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача, із встановленням строку на подання до суду письмових пояснень протягом 5 днів з дня отримання відповідної ухвали, та зобов`язанням прокуратури направити третій особі копію позовної заяви з доданими до неї документами. Також, судом постановлено ухвалу, яку занесено до протоколу судового засідання, та якою закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 23.02.2022р. о 12:00, з викликом учасників справи та представника прокуратури у судове засідання.
Під час розгляду справи по суті у судових засіданнях оголошувалася перерва до 17.03.2022, 13.04.2022, 31.05.2022, про що судом постановлені відповідні ухвали, які занесені до проколу судового засідання, про що сторін повідомлено під розписку та у порядку ст.120 ГПК України шляхом надіслання відповідної ухвали.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 31.05.2022 призначено судове засідання на 13.07.2022 о 10:20, у зв`язку з тим, що 31.05.2022 о 14:00 судове засідання не відбулося через оголошення системою цивільної оборони у м. Одеса та Одеській області повітряної тривоги.
У судовому засіданні 13.07.2022р., за участю представників прокуратури, позивача (Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області)), відповідача (Визирської сільської ради Одеського району Одеської області) та третьої особи, судом поставлено ухвалу, яку занесено до протоколу судового засідання, та якою у судовому засіданні щодо розгляду справи по суті оголошено перерву до 10.08.2022 о 10:40, із викликом прокуратури та учасників справи у судове засідання.
Також під час розгляду справи по суті надано до суду:
пояснення Державної екологічної інспекції Південно-західного округу (Миколаївська та Одеська області) за вх.№13057/22 від 13.07.2022;
додаткові пояснення по справі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області за вх.№15798/22 від 10.08.2022, які долучено судом до справи на підставі ст.207 ГПК України, про що 10.08.2022р. постановлено відповідну ухвалу, яку занесено до протоколу судового засідання;
клопотання прокуратури про залучення до матеріалів справи рішення Першотравневої сільської ради Лиманського району Одеської області №408-VII від 30.01.2018 за вх.№19695/22 від 15.09.2022, яке задоволено господарським судом, про що 15.09.2022р. постановлено відповідну ухвалу, яку занесено до протоколу судового засідання;
лист прокуратури про направлення документів, які підтверджують відправлення сторонам справи копії рішення за вх.№20083/22 від 19.09.2022, в якому також повідомлено, що у п.1 прохальної частини позову у зв`язку із технічної опискою зазначено про визнання незаконним і скасування рішення Першотравневої сільської ради Лиманського району Одеської області від 30.01.2018 №405-VII «Про укладення договору на подальше тимчасове користування місцем видалення відходів з ПП «Град Сервіс». Тому прокуратура просить суд п.1 прохальної частини позову вважати викладеним у наступній редакції: «Визнати незаконним та скасування рішення Першотравневої сільської ради Лиманського району Одеської області від 30.01.2018 №408-VII «Про укладення договору на подальше тимчасове користування місцем видалення відходів з ПП «Град Сервіс».
Також перерва щодо розгляду справи по суті оголошувалася судом до 15.09.2022 та 06.10.2022 про що судом постановлені відповідні ухвали, які занесено до проколу судового засідання.
Відповідач (Приватне підприємство Град-Сервіс) у судові засідання, як у підготовчому провадженні, так і під час розгляду справи по суті, не з`явився, відзив на позов не надав, та про причини свого нез`явлення суд не повідомив.
При цьому, ухвала суду про відкриття провадження у справі від 22.11.2022, яка наслана відповідачу на адресу, що зазначена у позовній заяві та у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, отримана відповідачем 30.11.2021, про що свідчать наявне у матеріалах справи рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення. Також, ухвала суду від 22.12.2021, якою відповідача в порядку ст.120 ГПК України повідомлено про відкладення підготовчого засідання на 19.01.2022, отримана відповідачем 30.12.2021, про що свідчать наявне у матеріалах справи рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення. Ухвала суду від 19.01.2022, якою відповідача в порядку ст.120 ГПК України повідомлено про відкладення підготовчого засідання на 16.02.2022, отримана відповідачем 27.01.2022, про що свідчать наявне у матеріалах справи рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
Ухвала суду від 16.02.2022 якою відповідача в порядку ст.120 ГПК України повідомлено про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті на 23.02.2022 повернута до суду органами поштового зв`язку із зазначенням причин повернення «адресат відсутній за вказаною адресою».
Ухвала суду від 13.07.2022, якою відповідача в порядку ст.120 ГПК України повідомлено про оголошення перерви щодо розгляду справи по суті до 10.08.2022, отримана відповідачем 22.07.2022, про що свідчать наявне у матеріалах справи рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
Окрім того, ухвали суду направлялись відповідачу -2 і на електронну адресу останнього, яка зазначена у позовній заяві.
У судовому засіданні 06.10.2022 за участю представників позивачів, прокуратури, відповідача-1 та третьої особи на підставі ст. 240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Стислий виклад позиції прокуратури:
- 30.01.2018 Першотравневою сільською радою прийнято рішення «Про укладання договору на подальше тимчасове користування місцем видалення відходів», яким зобов`язано сільського голову укласти договір з ПП «Град-Сервіс» на подальше тимчасове користування місцем видалення відходів з 01.02.2018 року по 01.08.2018. В подальшому між Першотравневою сільською радою Лиманського району Одеської області та ПП «Град-Сервіс» укладено договір від 01.02.2018 № 2208 на тимчасове користування місцем видалення відходів (сільське сміттєзвалище), яке знаходиться за адресою: Одеська область, Лиманський район, в районі с. Степанівка;
- договір від 01.02.2018 № 2208 на тимчасове користування місцем видалення відходів (сільське сміттєзвалище), укладений між Першотравневою сільською радою Лиманського району Одеської області та ПП «Град-Сервіс» є лише домовленістю сторін про сплату коштів за фактичне використання земельної ділянки без відповідних правовстановлюючих документів та згідно положень законодавства не надає відповідачу права користування ним;
- Актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом-земельної ділянки від 05.05.2021 №255-ДК/220/АП/09/01/-21 встановлено, що земельна ділянка під сільським сміттєзвалищем орієнтовною площею 2,5723 га на території Визирської сільської ради Одеського району Одеської області не сформована та не зареєстрована відповідно до вимог чинного законодавства, та використовується без належним чином оформлених правовстановлюючих документів, що є порушенням ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України;
- опрацюванням Публічної кадастрової карти встановлено, що земельна ділянка площею 8,5 га, яка розташована за межами населеного пункту на території Визирської сільської ради Одеського району Одеської області не сформована як об`єкт цивільних прав, кадастрові номери не присвоювалися. Вказане підтверджується інформацією Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 30.07.2021 № 10-15-0.6-5451/2-21, де зазначено, що сільське сміттєзвалище межує із земельною ділянкою з кадастровим номером 5122784200:01:002:1795. Тобто, спірна земельна ділянка площею 8,5 та взагалі не може використовуватися ПП Град-Сервіс, оскільки не є об`єктом цивільних правовідносин;
- спірний договір є прихованим договором оренди землі, його зміст суперечить вимогам ЦК України, ЗК України, Закону України Про оренду землі, та не спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним, тому підлягає визнанню недійсним;
- оспорювані додаткові угоди до Договору підписано головою сільської ради за відсутності волевиявлення Визирської сільської ради у вигляді відповідного рішення, розглянутого на пленарному засіданні сільської ради. Питання укладання додаткових угод та продовження терміну дії договору на вирішення сесії Визирської сільської ради не виносились. Зокрема, установлено, що питання укладання договору з ПП Град-Сервіс виносилось на пленарне засідання лише один раз, внаслідок чого Першотравневою сільською радою прийнято рішення № 408-VІІ від 30.01.2018 Про укладання договору на подальше тимчасове користування місцем видалення відходів з ПП Град-Сервіс, в якому зобов`язано сільського голову укласти договір на подальше користування місцем видалення відходів з 01.02.2018 по 01.08.2018;
- доводи відповідача-1 викладені у відзиві є необґрунтованими та безпідставними, оскільки відповідно до ст. 187 ЦК України складовою частиною речі є все те, що не може бути відокремлене від речі без її пошкодження або істотного знецінення. При переході права на річ її складові частини не підлягають відокремленню. Будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси та частини, лінійні об`єкти інженерно-транспортної інфраструктури є об`єктами будівництва, згідно абзацу п`ятому частини першої ст. 4 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Також відповідно до Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000: споруди - це будівельні системи, пов`язані з землею, які створені з будівельних матеріалів, напівфабрикатів, устаткування та обладнання в результаті виконання різних будівельно-монтажних робіт. Крім того, згідно з відомостями паспорту місця видалення відходів № 51227143 від 12.02.2013 площа місця видалення відходів складає 8,5 га;
- твердження про те, що розміщення місця видалення відходів не стосується земельних відносин хибне, оскільки Паспорт місця видалення відходів від 12.02.2003 містить відомості про розташування (с. Степанівка Комінтернівського (нині Одеського) району Одеської області) та площу ділянки, яку займає полігон - 8,5 га (у минулому кар`єр з добування глини) та викопіювання із плану землекористування, з якого вбачається його місце розташування та площа, а в реквізитах даних Паспорта за 2016 рік місцезнаходження місця видалення відходів чітко зазначені географічні координати (величини, які визначають положення певної точки земної поверхні на місцевості (на плані чи на топографічній карті) відносно прийнятої системи координат);
- статтями 79, 79-1 Земельного кодексу України передбачено, що земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами. Формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру;
- виготовленню Паспорта місця видалення відходів від 12.02.2003 передувало рішення Першотравневої сільської ради Комінтернівського району Одеської області «Про надання згоди на вибір земельної ділянки під розміщення сміттєзвалища на території Першотравневої сільської ради», відповідно до якого пунктом 1 вирішено: надати згоду на вибір земельної ділянки під розміщення сміттєзвалища площею 8,5 га із земель запасу, а пунктом 2 виготовити паспорт місця видалення відходів. Вказане підтверджує невід`ємність місця видалення відходів від земельної ділянки площею 8,5 га, на якій воно розташовано, а отже скасовує аргумент відповідача, що відносини, пов`язані із використанням місця видалення відходів не є земельними, а договір користування місцем видалення відходів не є прихованим договором оренди земельної ділянки площе. 8,5 га;
- у своєму відзиві Визирська сільська рада повідомила, що нею «на даний час вживаються всі заходи щодо формування земельної ділянки площею 8,60 га як об`єкта цивільних прав з метою перебування його в цивільному обороті у відповідності до цивільного законодавства», а отже, до цього часу сільська рада отримувала плату за користування несформованою земельною ділянкою (відповідно до Протоколу № 1 погодження договірної ціни, який одночасно є додатком до попередньо укладеного Договору від 30.04.2017), а ПП «Град-Сервіс» зобов`язується щомісячно здійснювати на користь сільської ради оплату у розмірі 7 000 грн. на місяць. Таким чином, Визирська сільська рада Одеського району Одеської області за плату надала ПП «Град-Сервіс» у платне користування на строк до 31.12.2021 земельну ділянку площею 8,5 га, яка ще перебуває в процесі оформлення і як об`єкт цивільних прав ще не сформована. При цьому, відповідно до інформації ГУ Держгеокадастру в Одеській області, управлінням 23.04.2021 проведено перевірку, за результатами якої встановлено, що земельна ділянка використовується ПП «Град-Сервіс» за відсутності правовстановлюючих документів;
Стислий виклад позиції позивача (Державна екологічна інспекція Південно-західного округу (Миколаївська та Одеська області)
- у відповідності до п. «е» ч. 1 та ч. 2 ст. 21 Закону України «Про відходи» (у редакції, чинній станом на дату прийняття оспорюваного рішення ) органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують, зокрема, вирішення питань щодо розміщення на своїй території об`єктів поводження з відходами. Органи місцевого самоврядування приймають рішення про відвід земельних ділянок для розміщення відходів і будівництва об`єктів поводження з відходами. Статтею 33 Закону України «Про відходи» унормовано, що зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, в якому визначені види та кількість відходів, загальні технічні ^ вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відходів відповідно до встановлених умов їх зберігання. З наведеного вбачається, що рішення Першотравневої сільської ради Лиманського району Одеської області від 30.01.2018 №405-VII «Про укладення договору на подальше тимчасове користування місцем видалення відходів з ПП «Град-Сервіс» не кореспондується з вимогами Земельного кодексу України. Крім того, п. «е» ч. 1 та ч. 2 ст. 21 Закону України «Про відходи» містить чіткі вимоги щодо надання земельних ділянок, що використовуються для розміщення об`єктів поводження з відходами саме в порядку їх відведення;
- реєстрація речового права на земельну ділянку фізичної або юридичної особи відбувається одночасно з реєстрацією права комунальної або державної власності на землю, без додаткових вимог на підставі розробленого та затвердженого у встановленому Законом порядку проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки, що спростовує необхідність вчинення Визирською сільською радою додаткових заходів та необхідності прийняття останньою додаткових рішень;
- посилання відповідача, що міське сміттєзвалище є полігоном, який в свою чергу є інженерною спорудою-безпідставне, оскільки ст. 8 Закону України «Про архітектурну діяльність» передбачено, що робоча документація для будівництва (реконструкції, реставрації, капітального ремонту) об`єкта архітектури виконується відповідно до державних стандартів, норм і правил на підставі затвердженого проекту. Відповідно до ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об`єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності». Так, відповідно до п. 1.1 ДБН В.2.4-2-2005. «ПОЛІГОНИ ТВЕРДИХ ПОБУТОВИХ ВІДХОДІВ. Основні положення проектування» полігони твердих побутових відходів (далі -ГПВ) є інженерними спеціалізованими спорудами, які призначені для захоронення твердих побутових відходів. Відповідно до п.1.2 ДБН В.2.4-2-2005. «ПОЛІГОНИ ТВЕРДИХ ПОБУТОВИХ ВІДХОДІВ. Основні положення проектування» полігони ГПВ повинні забезпечувати санітарне та епідемічне благополуччя населення, екологічну безпеку навколишнього природного середовища, запобігати розвиткові небезпечних геологічних процесів і явищ. Відповідно до п. 6.1. Рекомендацій з удосконалення експлуатації діючих полігонів та звалищ ТПВ, затверджених Наказом Міністерства будівництва, архітектури і ЖКГ України від 10.01.2006 №5 якщо планується експлуатація звалища ТПВ на перспективу, то першочерговим завданням є перетворення звалища на полігон згідно з проектом і його інженерне забезпечення устаткуванням, машинами і механізмами, а також створення комфортних умов для виробничого персоналу;
- відповідно до п.19 Порядку ведення реєстру місць видалення відходів, затвердженого постановою КМУ від 03.08.1998р. №1216 щорічно паспорти місць видалення відходів підлягають перегляду за результатами спостережень, контрольних замірів, додаткових робіт тощо, і погоджуються обласними державними адміністраціями. У разі необхідності за рішенням місцевих державних адміністрацій може змінюватися позачергове уточнення даних паспортів місць видалення відходів. Однак паспорт МВВ не оновлювався із 2016р.
Стислий виклад позиції позивача (ГУ Держгеокадастру в Одеській області)
- на підставі звернення Громадської організації «Громадський контроль екології» від
№ 2021-1, Головним управлінням видано наказ від 23.04.2021 № 255- ДК «Про здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» (далі - Наказ) та на виконання Наказу проведена перевірка дотримання вимог земельного законодавства під час використання земельної ділянки з кадастровим номером 5122784200:01:002:1795 та земельної ділянки, яка межує із зазначеною земельною ділянкою на території Визирської сільської ради Одеського району Одеської області;
- за результатами перевірки складено Акт обстеження земельної ділянки від 30.04.2021 № 255-ДК/276/АО/10/0/-21, яким встановлено, що земельна ділянка під сільським сміттєзвалищем орієнтовною площею 2,5723 га на території Визирської сільської ради Одеського району Одеської області не сформована та не зареєстрована відповідно до вимог чинного законодавства, та використовується без належним чином оформлених правовстановлюючих документів, що є порушенням статей 125, 126 Земельного кодексу України;
- Головне управління погоджується, що Договір користування місцем видалення відходів (сільське сміттезвалище), укладений між Визирською сільською радою Одеського району Одеської області та ПП «Град-Сервіс», є лише домовленістю сторін про сплату коштів за фактичне використання земельної ділянки без відповідних правовстановлюючих документів.
Стислий виклик позиції відповідача-1 Визирська сільська рада Одеського району Одеської області):
- Визирська сільська рада являється правонаступником Першотравневої сільської ради
- на території Визирської сільської територіальної громади функціонує місце видалення відходів («MBB») - «Сільське сміттєзвалище №1» («місце видалення відходів»/«МВВ»), що розташоване біля с. Степанівка Лиманського району Одеської області, що в межах Визирської сільської територіальної громади. Вказане сміттєзвалище створено, зареєстровано та здійснює свою діяльність виключно на законних підставах.
- Паспорт місця видалення відходів /МВВ/ №51227143 (дата реєстрації від 12.02.2003р.), який в подальшому було погоджено начальником держуправління екологічної безпеки в області, керівником органу Мінпраці /Держнаглядохоронпраці в області, керівником організації сфери управління Держкомгеології в області, керівником сфери управління Держводгоспу в області, Головним державним санітарним лікарем та затверджено головою місцевої державної адміністрації, містить загальну характеристику MBB, природно-геологічну характеристику MBB, техніко-технологічну характеристику MBB та загальну характеристику відходів, що видаляються, відомості про забруднення навколишнього природного середовища у районі MBB та ін.
- 08.01.2014 було проведено перегляд та оновлення даних паспорта місця видалення відходів /МВВ/ від 07.05.2001р., розташованого в районі с. Степанівка Першотравневої сільської ради (за межами населеного пункту). Також, у 2016 проведено ревізію паспорта, при цьому згідно результатів оновлення паспорту MBB, розрахунковий термін експлуатації місця видалення відходів становить 33 роки (до 2026 р.);
- згідно вимог п. 1.3 Правил експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 01.12.2010 № 435 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 22 грудня 2010 р. за N 1307/18602 полігон побутових відходів - інженерна споруда, яка призначена для захоронення побутових відходів і повинна запобігати негативному впливу на навколишнє природне середовище і відповідати санітарно-епідеміологічним і екологічним нормам.
- враховуючи положення Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі» та характеристики інженерних споруд відносини щодо користування місцем видалення відходів не є земельними та не є прихованим договором оренди земельної ділянки;
- договір користування інженерною спорудою не є предметом регулювання земельних правовідносин. Право користування земельною ділянкою під інженерною спорудою може виникати як на праві оренди земельної ділянки, так і на праві земельного сервітуту. Законодавство, при передачі у користування споруди, не передбачає обов`язкової умови укладення договору оренди земельної ділянки, тому його відсутність, не є підставою, не підставою для визнання вказаного договору користування спорудою недійсним. Аналогічну позицію займає Велика Палата Верховного Суду від 12.06.2018 по справі №905/1552/16 щодо розміщення на земельній ділянці споруд, без укладення договору оренди землі;
- щодо земельних правовідносин, то на даний час Визирською сільською радою здійснюються заходи щодо формування земельної ділянки площею 8,60 та, як об`єкта цивільних прав, з метою його перебування у цивільному обороті, у відповідності до вимог чинного законодавства.
- враховуючи положення договору та норми законодавства, в тимчасове платне користування було надано саме місце видалення відходів (сільське сміттєзвалище) - інженерна споруда, а не земельна ділянка. Більш того, позивач не спростовує того факту, що сміттєзвалище є інженерною спорудою, тому, плата за тимчасове користування місцем видалення відходів (сільським сміттєзвалищем) є платою за користування саме інженерною спорудою, і не є орендною платою за земельну ділянку;
- відповідач не погоджується із твердженням позивача, що «...спірний договір є прихованим договором оренди землі, його зміст суперечить вимогам ЦК України, ЗК України, Закону України «Про оренду землі» та не спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним, тому підлягає визнанню недійсним.», оскільки договір оренди землі та договір тимчасового користування інженерною спорудою - це різні правочини, та враховуючи все вищезазначене, зазначає що у позивача відсутні підстави для звернення до суду з метою визнання незаконним рішення Першотравневої сільської ради Комінтернівського району Одеської області від 30.01.2018 року № 408 - VII «Про укладення договору на подальше тимчасове користування місцем видалення відходів з ПП «Град-Сервіс» та недійсним спірного договору. Відповідач не погоджується з наведеним та вважає, що договір тимчасового користування інженерною спорудою спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним, тому не підлягає визнанню недійсним з вказаної підстави.
- відповідно до п.6 Розділу II Положення про Державну екологічну Інспекцію Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області), затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України №255 від 01.06.2021, інспекція звертається до суду із позовом щодо визнання протиправними дій чи бездіяльності фізичних і юридичних осіб, фізичних осіб підприємців, органів державної влади та місцевого самоврядування, їх посадових осіб, про визнання недійсними індивідуальних актів або їх окремих частин, правочинів, що порушують вимоги законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Залишається незрозумілим яким чином рішення Першотравневої сільської ради Комінтернівського району Одеської області від 30.01.2018 року № 408 - VII «Про укладення договору на подальше тимчасове користування місцем видалення відходів з ПП «Град - Сервіс» та Договір № 2208 тимчасового користування місця видалення відходів (сільського сміттєзвалища) від 01 лютого 2018 порушує вимоги законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Відповідне обґрунтування в позовній заяві відсутнє;
- не надходження орендних платежів за землю, через відсутність договору оренди земельної ділянки, не є підставою для визнання недійсним договору користування інженерною спорудою.
Обставини справи встановлені судом.
Рішенням Першотравневої сільської ради Комінтернівського району Одеської області від 19.03.2001 за №XXIII «Про надання згоди на вибір земельної ділянки під розміщення сміттєзвалища на території Першотравневої сільської ради» вирішено, зокрема дати згоду на вибір земельної ділянки під розміщення сміттєзвалища загальною площею 8,5 га із земель запасу /пасовища/; виготовити паспорт місця видалення відходів /МВВ/; виготовити технічну документацію про надання земельної ділянки під розміщення сміттєзвалища.
07.05.2001 складено паспорт місця видалення відходів /МВВ/ за № 51227143, який складено 07.05.2001 та зареєстровано 12.02.2003, та згідно з яким власником МВВ - Сміттєзвалище №1 є Першотравнева сільська рада. Площа, яка зайнята МВВ /проектна площа/ становить 8,5 га.
Перегляд і оновлення даних паспорта відбулося 08.01.2014р. Ревізія даних паспорта відбулася у 2016р.
Розпорядженням Комінтернівської районної державної адміністрації від 05.07.2011 №961/А-2011 «Про погодження переліків земельних ділянок, що залишаються у державній власності та тих які передаються до земель комунальної власності в межах населених пунктів Комінтернівського району», погоджено переліки земельних ділянок, що залишаються в державній власності, згідно додатку 1, та земельних ділянок що передаються до земель комунальної власності, згідно додатку 2.
У п.5 Додатку №2 визначено земельну ділянку площею 8,5504 га, місце розташування: Першотравнева сільська рада (за межами с. Степанівка), категорія земель: землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення, назва землекористувача: Першотравнева сільська рада (сміттєзвалище), а також зазначено, що правоустановчі документи відсутні площі визначені на підставі чергового кадастрового плану Комінтернівського району, в наявності Паспорт МВВ №№ 51227143 від 01.04.2011р.
Рішенням Першотравневої сільської ради Комінтернівського району Одеської області від 20.10.2011 №198-VI «Про погодження переліку земельних ділянок, які залишаються в державній власності та переліку земельних ділянок, які передаються до земель комунальної власності за межами населених пунктів Першотравневої сільської ради Комінтернівського району Одеської області» вирішено, зокрема: погодити перелік земельних ділянок, які залишаються в державній власності за межами населених пунктів Першотравневої сільської ради Комінтернівського району Одеської області згідно додатку №1; погодити перелік земельних ділянок, які передаються до земель комунальної власності за межами населених пунктів Першотравневої сільської ради Комінтернівського району Одеської області згідно додатку №2.
В перелік додатку №2 ввійшла земельна ділянка Першотравневої сільської ради (сміттєзвалище) площею 8, 5504 га (п. 5 додатку 2).
11.12.2017р. Лиманською районною державною адміністрацією Одеської області прийнято розпорядження №524/А-201, яким вирішено розробити детальний план території для розміщення відходів і будівництва об`єктів поводження з відходами на земельній ділянці площею 8,60 га на території Перштравневої сільської ради Лиманського району Одеської області (за межами населеного пункту).
Рішенням Першотравневої сільської ради Лиманського району Одеської області від 30.01.2018 №408 VII «Про укладення договору на подальше тимчасове користування місцем видалення відходів з ПП «Град-сервіс», вирішено зобов`язати сільського голову Першотравневої сільської ради Стоілакі В.В. укласти договір на подальше тимчасове користування місцем видалення відходів (сільського сміттєзвалища) з ПП «Град-сервіс» з 01.02.2018 по 01.08.2018.
01.02.2018 між Першотравневою сільською радою Лиманського району Одеської області (Сторона-1) та Приватним підприємством «Град-сервіс» (Сторона-2) укладено договір №2208 тимчасового користування місця видалення відходів (сільського сміттєзвалища), згідно з яким якого Сторона-1 передає, а Сторона-2 приймає у тимчасове платне користування місце видалення відходів (сільське сміттєзвалище), яке знаходиться за адресою: Одеська область, Лиманський район, в районі с. Степанівка. Місце видалення відходів (сільське сміттєзвалище) функціонує на підставі паспорту №51227143 від 12.02.2003 на місце видалення відходів.
Відповідно до п. 3.1. договору за тимчасове користування місцем видалення відходів (сільським сміттєзвалищем) Сторона-2 сплачує Стороні-1 плату у розмірі, погодженому сторонами у Протоколі погодження договірної ціни (Додаток №2 до дійсного договору).
У п.6.1. договору встановлено, що договір набуває чинності з дня його підписання та скріплення печатками обома сторонами та діє до кінця строку користування. Строк користування місяцям видалення відходів (сільським сміттєзвалищем) встановлюється з 01.02.2018 по 31.07.2018.
Згідно з п.7.1. договору невід`ємними частинами до дійсного договору на момент його підписання є наступні додатки: - Акт приймання-передавання місця видалення відходів (сільського сміттєзвалища) у тимчасове платне користування; - протокол погодження договірної ціни; - належним чином засвідчена Стороною-1 копія паспорту №51227143 від 12.02.2003 місця видалення відходів та оновлення даних паспорту.
Відповідно до Акту приймання-передавання місця видалення відходів (сільського сміттєзвалища) у тимчасове платне користування від 01.02.2018 (Додаток 1 до договору №2208 тимчасового користування місця видалення відходів (сільського сміттєзвалища) на прийом відходів та їх захоронення від 01.02.2018), Першотравнева сільська рада Лиманського району Одеської області передала, а ПП «Град-сервіс» прийняв у тимчасове платне користування місце видалення відходів (сільське сміттєзвалище), яке знаходиться за адресою: Одеська область, Лиманський район, в районі с. Степанівка та функціонує на підставі паспорту №51227143 від 12.02.2003 на місце видалення відходів.
Згідно з Протоколом № 1 погодження договірної ціни (Додаток 2 до договору №2208 тимчасового користування місця видалення відходів (сільського сміттєзвалища) на прийом відходів та їх захоронення від 01.02.2018), ПП «Град-Сервіс» зобов`язується щомісячно здійснювати на користь Першотравневої сільської ради Лиманського району Одеської області оплату у розмірі 7 000 грн.
31.07.2018р. між сторонами укладено додаткову угоду до договору тимчасового користування місця видалення відходів (сільського сміттєзвалища) №2208 від 01.02.2018р., в якій сторони дійшли згоди продовжити строк дії Договору тимчасового користування місця видалення відходів (сільського сміттєзвалища) №2208 від 01.02.2018 у зв`язку із чим викласти п.6.1. договору у наступній редакції: «п.6.1. Дійсний договір набуває чинності з дня підписання та скріплення печатками обома сторонами та діє до кінця строку користування». Строк користування місцями видалення відходів (сільським сміттєзвалищем) встановлюється з 01.02.2018р. по 31.12.2018р.
27.11.2018р. між сторонами укладеного додаткову угоду до договору №2208 від 01.02.2018р. тимчасового користування місця видалення відходів (сільського сміттєзвалища), в якій сторони дійшли взаємної згоди продовжити строк користування місця видалення відходів та викласти у зв`язку з цим п. 6.1. Договору №2208 від 01.02.2018 тимчасового користування місця видалення відходів у наступній редакції: «п.6.1. Дійсний договір набуває чинності з дня підписання та скріплення печатками обома сторонами та діє до кінця строку користування». Строк користування місцями видалення відходів (сільським сміттєзвалищем) встановлюється з 01.02.2018р. по 31.12.2019р.
05.12.2019р. між сторонами укладено додаткову угоду до договору №2208 від 01.02.2018р. тимчасового користування місця видалення відходів (сільського сміттєзвалища), в якій сторони дійшли взаємної згоди продовжити строк користування місця видалення відходів та викласти у зв`язку з цим п. 6.1. Договору №2208 від 01.02.2018 тимчасового користування місця видалення відходів у наступній редакції: «п.6.1. Дійсний договір набуває чинності з дня підписання та скріплення печатками обома сторонами та діє до кінця строку користування». Строк користування місцями видалення відходів (сільським сміттєзвалищем) встановлюється з 01.02.2018р. по 31.12.2020р.
01.01.2020р. між сторонами укладено додаткову угоду до договору №2208 від 01.02.2018р. тимчасового користування місця видалення відходів (сільського сміттєзвалища), в якій сторони дійшли взаємної згоди замінити в договорі Сторону 1 з Першотравневої сільської ради Лиманського району Одеської області на Визирську сільську раду Лиманського району Одеської області, яка є правонаступником усіх прав та зобов`язань, що виникли за договором.
01.12.2020р. між сторонами укладено додаткову угоду до договору №2208 від 01.02.2018р. тимчасового користування місця видалення відходів (сільського сміттєзвалища), в якій сторони дійшли взаємної згоди щодо продовження терміну дії Договору №2208 від 01.02.2018 тимчасового користування місця видалення відходів (сільського сміттєзвалища), у зв`язку із чим внести зміни до п. 6.1. вказаного договору, виклавши йог у такій редакції, а саме: «п.6.1. Дійсний договір набуває чинності з дня підписання та скріплення печатками обома сторонами та діє до кінця строку користування». Строк користування місцями видалення відходів (сільським сміттєзвалищем) встановлюється з 01.02.2018р. по 31.12.2021р.
Листом від 09.06.2021р. №58-1295вих-21 Доброславська окружна прокуратура повідомила ГУ Держгеокадастру в Одеській області про те, що договір тимчасового користування місцем видалення відходів від 01.02.2018р. є удаваним та містить ознаки іншого правочину договору оренди землі та просило повідомити чи зверталося ГУ Держгеокадастру до суду із вимогами про визнання недійним цього договору.
У листі від 30.07.2021 за №10-15-0.6-5451/2-21 Головне управління Держгеокадастру в Одеській області повідомило Доброславську окружну прокуратуру про те, що за результатами перевірки, проведеної на виконання наказу Головного управління від 23.04.2021 №255-ДК «Про здійснення державного нагляду (контролю) за дотримання земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» встановлено, що на земельній ділянці орієнтовною площею 2,5723 га, яка розташована на території Визирської сільської ради Одеського району Одеської області та межує з земельною ділянкою з кадастровим номером 5122784200:01:002:1795, розташоване сільське сміттєзвалище, користувачем якого є ПП «Град-сервіс». Земельна ділянка під сільським сміттєзвалищем орієнтовною площею 2,5723 га на території Визирської сільської ради Одеського району Одеської області не сформована та не зареєстрована відповідно до вимог чинного законодавства, та використовується без належним чином оформлених правовстановлюючих документів, що є порушенням статей 125, 126 Земельного кодексу України. Заходи щодо визнання недійним договору тимчасового користування місця видалення відходів (сільського сміттєзвалища) від 01.02.2018 ;2208 в судовому порядку Головним управлінням не вживались.
У Повідомленні в порядку ст.23 ЗУ «Про прокуратуру» від 22.09.2021р. №58-2687ВИХ-21 Доброславська окружна прокуратура просила Державну екологічну інспекцію Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська) області повідомити в строк до 28.09.2021р. чи планується в подальшому вжиття заходів та яких саме до усунення порушень зокрема шляхом звернення до суду з позовом про визнання недійсним договору від 21.02.2018 №2208 на тимчасове користування місцем видалення відходів (сільське сміттєзвалище), укладеного з ПП «Град-сервіс», додаткових угод до вказаного договору, рішення Першотравневої сільської ради №408-VII від 30.01.2018, а також про повернення земельної ділянки власнику.
Листом Державної екологічної інспекції від 08.10.2021р. №5965/1 Добраславську окружну прокуратуру повідомлено, що Інспекція не зверталася до суду щодо визнання недійсним договору від 21.02.2018 №2208 на тимчасове користування місцем видалення відходів (сільське сміттєзвалище), укладеного з ПП «Град-сервіс», додаткових угод до вказаног договору, рішення Першотравневої сільської ради №408-VII від 30.01.2018, а також про повернення земельної ділянки власнику.
У Повідомленні в порядку ст.23 ЗУ «Про прокуратуру» від 06.08.2021р. №58-2075Ввих-21 Добраславська окружна прокуратура просила Голову Визирської сільської ради в строк до 23.08.2021р. повідомити прокуратуру про обізнаність щодо укладення Першотравневою сільською радою Лиманського району договору від 21.02.2018р. №2208 на тимчасове користування місцем видалення відходів (сільське сміттєзвалище),з ПП «Град-Сервіс» та чи планується в подальшому вжиття заходів та яких саме до усунення перелічених у повідомленні порушень
Визирська сільська рада надано відповідь на повідомлення від 20.08.2021р. №1129/02-13/1884, в якій зазначила, що відносини щодо користування місцями видалення відходів не є земельними та не є прихованим договором оренди земельної ділянки.
У повідомленні в порядку ст.23 ЗУ «Про прокуратуру» від 22.10.2021р. №58-3154ВИХ-21 Добраславська окружна прокуратура повідомила Державну екологічну інспекцію Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська) області про підготовлену позовну заяву до Господарського суду Одеської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) та ГУ Держгеокадастру в Одеській області до Визирської сільської ради та ПП «Град-сервіс» про визнання недійсним договору тимчасового користування, визнання незаконним та скасування рішення сільської ради та зобов`язання повернути земельну ділянку, яка найближчим часом буде скерована до суду.
У повідомленні в порядку ст.23 ЗУ «Про прокуратуру» від 22.10.2021р. №58-315ВИХ-21 Добраславська окружна прокуратура повідомила ГУ Держгеокадастру в Одеській області про підготовлену позовну заяву до Господарського суду Одеської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) та ГУ Держгеокадастру в Одеській області до Визирської сільської ради та ПП «Град-сервіс» про визнання недійсним договору тимчасового користування, визнання незаконним та скасування рішення сільської ради та зобов`язання повернути земельну ділянку, яка найближчим часом буде скерована до суду.
Окрім того, у матеріалах справи наявні:
- Акт щодо перевірки фактів викладених у заяві гр. Тесленко від 24.10.2016 з приводу порушення вимог природоохоронного законодавства в частині засмічення земельних ділянок твердими побутовими відходами на території Першотравневої сільської ради Лиманського району Одеської області, який складений Державною екологічною інспекцією в Одеській області 23.01.2017р., та згідно з яким на території Першотравневої сільської ради Лиманського району Одеської області, на відстані 1,5 км. Від села Степанівка до, розташоване паспортизоване місце видалення відходів. Яке знаходиться у тимчасовому користуванні ПП «Град-сервіс», відповідно до Договору №21/11 від 01.01.2014 із можливістю пролонгації. Відповідно до паспорту МВВ сміттєзвалище знаходиться у відпрацьованому кар`єрі видобування глини. Склад та будова зони аерації суглинок. Сама зона аерації досить потужна (до 5м). Тому за категорією захищеності підземні води у районі звалища відносяться до захищених. Глибина залягання підземних вод в районі звалища (відповідно Паспорту МВВ) 80-100м. Відстань до найближчих ставків 6 км. ,віддаленість від водозабірних споруд 8 км. Проектна площа МВВ становить 8,5 га. Розрахунковий термін експлуатації МВВ 25 років. Санітарно-захисна зона (500м.) витримується. Під`їзна дорога до МВВ з твердим покриттям, на в`їзді на сміттєзвалище встановлено шлагбаум, дизенфікуючий бар`єр, контрольно-пропускний пункт.
- Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом земельної ділянки, який складений ГУ Держгеокадасру в Одеській області 05.05.2021р., та згідно з яким з виїздом на місце встановлено, що земельна ділянка, загальною площею 2,5723га, яка на території Визирської сільської ради Одеського району Одеської області, що межує з земельною ділянкою з кадастровим номером 5122784200:01:002:1795 на час обстеження розташованого сміттєзвалище. За наявною інформацією приватне підприємство «Град-сервіс» є користувачем вказаного сміттєзвалища. На теперішній час земельна ділянка під сільським сміттєзвалищем не сформована та не зареєстрована відповідно до діючого законодавства. Використовується власником сільського сміттєзвалища (Визирською сільською радою) без належним чином оформлених правовстановлюючих документів, що є порушенням ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
Висновки суду.
Щодо наявності (відсутності) підстав для представництва прокурора в суді у даній справі господарський суд виходить з наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом ч. 4 ст. 53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює, зокрема, представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
За положеннями Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті (абзаци 1 і 2 ч. 3 ст. 23 зазначеного Закону).
Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб`єктом владних повноважень (абзаци 1-3 частини 4 статті 23 Закону України "Про прокуратуру").
Отже, за змістом наведених норм прокурор може представляти інтереси держави в суді тільки у виключних випадках, які прямо передбачені законом, а саме: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює компетентний орган; 2) у разі відсутності такого органу.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18, зазначила наступне. Прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу. Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.
Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.
Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об`єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.
Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо причини такого незвернення, він обов`язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з`ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.
Велика Палата Верховного Суду також звернула увагу на те, що захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні компетентні органи, а не прокурор. Прокурор не повинен вважатися альтернативним суб`єктом звернення до суду і замінювати компетентний орган, який може і бажає захищати інтереси держави.
У Рішенні від 05.06.2019 р. № 4-р(II)/2019 Конституційний Суд України вказав, що Конституцією України встановлено вичерпний перелік повноважень прокуратури, визначено характер її діяльності і в такий спосіб передбачено її існування і стабільність функціонування; наведене гарантує неможливість зміни основного цільового призначення вказаного органу, дублювання його повноважень/функцій іншими державними органами, адже протилежне може призвести до зміни конституційно визначеного механізму здійснення державної влади її окремими органами або вплинути на обсяг їхніх конституційних повноважень.
Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює в судовому провадженні відповідний компетентний орган, який усупереч вимогам закону не здійснює захисту або робить це неналежно.
Отже, з огляду на вищевказані висновки Великої Палати Верховного Суду у справі №912/2385/18 суди мали дослідити: (1) чи знав або повинен був знати компетентний орган про допущені порушення інтересів держави, проте всупереч цим інтересам за захистом до суду не звернувся; (2) чи дотримано прокурором розумного строку для надання уповноваженому органу можливості відреагувати на виявлене прокурором порушення та самостійно звернутися до суду з відповідним позовом або ж надати аргументовану відповідь на звернення прокурора.
Обставини дотримання прокурором процедури, встановленої частинами 3 та 4 статті 23 Закону України "Про прокуратуру", яка повинна передувати зверненню до суду з відповідним позовом, підлягають з`ясуванню судом незалежно від того, чи має місце факт порушення інтересів держави у конкретних правовідносинах, оскільки відповідно до положень статей 53, 174 ГПК України недотримання такої процедури унеможливлює розгляд заявленого прокурором позову по суті. У той же час відповідний уповноважений орган, виконуючи свої функції, не позбавлений можливості самостійно звернутися до суду з позовом з метою захисту інтересів держави.
Згідно із частиною 3 статті 16 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища та інші державні органи, до компетенції яких законами України віднесено здійснення зазначених функцій.
За приписами статті 7 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, належить, зокрема контроль за додержанням органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами вимог законодавства України про охорону земель.
Положенням про Державну екологічну інспекцію України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 № 275, визначено, що Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Пунктом 3 Положення визначено, що основними завданнями Держекоінспекції є: реалізація державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів; здійснення у межах повноважень, передбачених законом, державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства, серед іншого щодо охорони земель, надр.
Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань, згідно з пп 3 п. 4 Положення проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать, до її компетенції, надає обов`язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням і здійснює лабораторні вимірювання (випробування).
Згідно пп. 12 п. 3 Положення поводження з відходами, небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами.
Відповідно до пп.16 п.2 р.ІІ Положення про Державну екологічну інспекцію Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) (нова редакція, ідентифікаційний код 43879780), затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції від 02.02.2021р. №63, Інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, зокрема з питань поводження з відходами.
Згідно з п.6 р.ІІ Положення Інспекція звертається до суду з позовом щодо визнання протиправними дій чи бездіяльності фізичних і юридичним осіб, фізичних осіб - підприємців, органів державної влади та місцевого самоврядування, їх посадових осіб, про визнання недійсними індивідуальних актів або їх окремих частин, правочинів, що порушують вимоги законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Згідно з ч.1 ст.188 ЗК України Державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Державний контроль за використанням та охороною земель в обсязі, визначеному законом, також здійснюється виконавчими органами сільських, селищних, міських рад. Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад набувають установлених законом повноважень із здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у разі прийняття відповідною радою рішення про здійснення такого контролю.
ГУ Держгеокадстру в Одеській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане, та діє на підставі Положення, затвердженого наказом Держгеокадастру від 23.12.2021р. №603.
Відповідно до пп.2,35 п.4 Положення №603 від 23.12.2021 Головне управління відповідно до покладених на нього завдань: подає в установленому порядку Голові Держгеокадастру пропозиції щодо адаптації національного законодавства до законодавства ЄС з питань, що належать до його компетенції; здійснює в межах повноважень, передбачених законом, заходи щодо імплементації в національне законодавство положень міжнародних договорів, стороною яких є Україна; розраховує розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, псування земель, порушення режиму, нормативів і правил їх використання, та вживає заходів до її відшкодування щодо земель державної власності сільськогосподарського призначення в установленому законодавством порядку.
Як встановлено господарським судом, прокуратурою на виконання вимог ст.23 ЗУ «Про прокуратуру» було повідомлено, як Державну екологічну інспекцію Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеські області), так і ГУ Держгеокадастру в Одеській області про виявлений факт неправомірності передачі у користування ПП «Град-Сервіс» земельної ділянки комунальної форми власності та наявності підстав для вжиття заходів до поновлення інтересів територіальної громади. Також прокуратурою на виконання вимог ст.23 «Прокуратуру» було повідомлено як Державну екологічну інспекцію Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеські області), так і ГУ Держгеокадастру в Одеській області про складання позовної заяви для подальшого скерування її до суду.
Прокуратура, звертаючись до суду з даним позовом зазначає, що Указом Президента України від 14.09.2020р. №392/202, яким затверджено рішення РНБО України «Про стратегію національної безпеки України» проблему стану екології визнано складовою частиною національної безпеки держави. П.56 Стратегії екологічну безпеку, зокрема безпеку середовища життєдіяльності людини, визнано одним із найвищих пріоритетів. Крім того, зазначено, про необхідність підтримання екологічної рівноваги на території України, модернізації комунальної інфраструктури, посилити охорону навколишнього природного середовища, упровадити новітні системи поводження з відходами і скоротити промислові викиди. Суспільним публічним інтересом звернення прокуратури до суду з цим позовом є задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно важливого та соціально значущого питання - доступу Українського народу до такого стану та умов навколишньогоприродногосередовища,при якому забезпечується екологічна рівновага та гарантується захист навколишнього середовища: біосфери, атмосфери, гідросфери, літосфери, атмосмосфери, видового складу тваринного і рослинного світу, природних ресурсів, збереження здоров`я, з метою запобігання шкідливому впливу факторів середовища життєдіяльності на життя і здоров`я людини, а також доступу . «Суспільний», «публічний» інтерес полягає у відновленні правового порядку в частині відновлення становища, яке існувало до порушення прав Українського народу на землю та небезпечне природне середовище.
З наведених мотивів суд вважає, що звертаючись до суду із позовом у цій справі, прокуратурою дотримано вимоги ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" та ст. 53 ГПК України щодо умов такого звернення, обґрунтовано наявність підстав для представництва інтересів держави у суді, визначено, у чому саме полягає порушення інтересів держави та правильно визначено органи, уповноважені державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Щодо суті позовних вимог, господарський суд виходить з наступного.
Частиною першою статті 235 ЦК України передбачено, що удаваний правочин - це правочин, вчинений сторонами для приховання іншого правочину, який вони насправді вчинили.
За удаваним правочином сторони умисно оформлюють один правочин, але між ними насправді встановлюються інші правовідносини. У такій ситуації існують два правочини: один - удаваний, а інший - той, який сторони дійсно мали на увазі. Тобто, удаваний правочин своєю формою приховує реальний правочин.
Таким чином, правова природа договору не залежить від його назви, а визначається з огляду на зміст, тому оцінюючи відповідність волі сторін та укладеного договору фактичним правовідносинам, суд повинен надати правову оцінку його умовам, правам та обов`язкам сторін для визначення спрямованості як їх дій, так і певних правових наслідків.
Установивши під час розгляду справи, що правочин вчинено з метою приховання іншого правочину, суд на підставі положень статті 235 ЦК України має визнати, що сторони вчинили саме цей правочин, та вирішити спір із застосуванням норм, які регулюють цей правочин. Якщо правочин, який насправді вчинено, суперечить закону, суд ухвалює рішення про встановлення його нікчемності або про визнання його недійсним.
Така правова позиція є усталеною та неодноразово висловлювалася Верховним Судом, зокрема, об`єднаною палатою Касаційного господарського суду у постанові від 15.06.2018 у справі № 916/933/17, постановах Касаційного господарського суду від 04.07.2018 у справі № 916/935/17, від 17.01.2019 у справі № 923/241/18, а також в постановах від 20.02.2019 у справі №917/2060/17, від 06.08.2018 у справі №910/19473/17.
Як вище встановлено господарським судом, підставою позовних вимог прокуратури про визнання недійсним договору тимчасового користування місця видалення відходів (сільського сміттєзвалища) є посилання на те, що вказаний договір вчинено сторонами з метою приховання договору оренди землі, оскільки зі змісту договору вбачається, що ПП «Град-Сервіс» фактично отримано на платній основі право користування земельною ділянкою під місцем видалення відходів (сільське сміттєзвалище), а Визирська сільська рада фактично отримує плату за корування земельною ділянкою комунальної власності.
Правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов`язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров`я людини на території України визначаються Законом України «Про відходи» №187/98-ВР від 05.03.1998р.
Відповідно до абз.15, абз.16 ст.1 Закону України «Про відходи», в редакції Закону, що була чинною станом на момент укладення між сторонами оспорюваного правочину 01.02.2018р., об`єкти поводження з відходами - місця чи об`єкти, що використовуються для збирання, зберігання, сортування, оброблення, перероблення, утилізації, видалення, знешкодження та захоронення відходів. Відведені місця чи об`єкти - місця чи об`єкти (місця розміщення відходів, сховища, полігони, комплекси, споруди, ділянки надр тощо), на використання яких отримано дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.
У відповідності до п. «е», п. «ї», п. «й» ч. 1 та ч. 2 ст. 21 Закону України «Про відходи» органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують, зокрема, вирішення питань щодо розміщення на своїй території об`єктів поводження з відходами; здійснення інших повноважень відповідно до законів України; надання згоди на розміщення на території села, селища, міста місць чи об`єктів для зберігання та захоронення відходів, сфера екологічного впливу функціонування яких згідно з діючими нормативами включає відповідну адміністративно-територіальну одиницю. Органи місцевого самоврядування приймають рішення про відвід земельних ділянок для розміщення відходів і будівництва об`єктів поводження з відходами.
У ст.28 Закону України «Про відходи» встановлено, що з метою повного обліку та опису функціонуючих, закритих та законсервованих місць видалення відходів, їх якісного і кількісного складу, а також здійснення контролю за впливом відходів на навколишнє природне середовище та здоров`я людини ведеться реєстр місць видалення відходів.
Реєстр місць видалення відходів ведеться на підставі відповідних паспортів, звітних даних виробників відходів, відомостей уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами. Дані реєстру підлягають щорічному
уточненню.
Порядок ведення реєстру місць видалення відходів визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч.ч.1-4 ст.33 Закону України «Про відходи» встановлено, що зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (завиняткомзахоронення). На кожне місце чи об`єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об`єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чиоб`єктів. Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов`язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, в якому визначені види та кількість відходів, загальні технічні
вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відходів відповідно до встановлених умов їх зберігання. Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об`єкти повинні використовуватися лише для відходів, заявлених на одержання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.
Постановою КМУ від 03.08.1998р. №1216 затверджено Порядок ведення реєстру місць видалення відходів, який розроблений відповідно до ст.28 Закону України «Про відходи» та визначає правила введення реєстру місць видалення відходів.
У п.3 Порядку встановлено, що місця видалення відходів (далі МВВ) спеціально відведені місця чи об`єкти (полігони, комплекси, котловани, споруди, ділянки надр тощо), на використання яких для видалення відходів отримано дозвіл від спеціально уповноважених органів у сфері поводження з відходами. Власник місць (чи об`єктів) видалення відходів - будь-яка фізична або юридична особа, що здійснює видалення відходів на законних підставах, у тому числі виробник відходів.
Згідно з п.5 Порядку на кожне МВВ складається спеціальний паспорт, у якому зазначається найменування і код відходів, їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації. Спеціальний паспорт складається власником МВВ відповідно до Інструкції про зміст і складання паспорта місць видалення відходів.
Відповідно до п.19 Порядку щорічно паспорти МВВ підлягають перегляду за результатами спостережень, контрольних замірів, додаткових робіт тощо і погоджуються Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями. У разі необхідності за рішенням місцевих державних адміністрацій може здійснюватися позачергове уточнення даних паспортів МВВ.
Окрім того, відповідно до п.1.3. Правил експлуатації полігонів побутових відходів, які затверджені Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 01.12.2020р. №435 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 22.12.2010р. №1307/18602 , та які є обов`язковими для суб`єктів господарювання незалежно від форми власності, які здійснюють діяльність, пов`язану з експлуатацією та утриманням полігонів побутових відходів, полігон побутових відходів - інженерна споруда, яка призначена для захоронення побутових відходів і повинна запобігати негативному впливу на навколишнє природне середовище і відповідати санітарно-епідеміологічним і екологічним нормам.
Водночас в силу вимог п.1.2. Правил ці Правила поширюються на полігони, що діють, та нові полігони, прийняті в експлуатацію відповідно до Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року N 461 ( 461-2011-п ).
В свою чергу відносини пов`язані з орендною землі регулюються Земельним Кодексом України, Законом України «Про оренду землі» та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст.2 ЗК України земельними відносинами є суспільні відносини суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею, суб`єктами в яких є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади, а об`єктами - земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Відповідно до ч.ч.1-3 ст.78 ЗК України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.
Згідно з ч.1 ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до ч.ч.1-3 ст.124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Згідно із ст. 134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 за №161-XIV (далі - Закон), в редакції Закону, що була чинною станом на момент укладення оспорюваного договору, орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст.6 Закону орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. У разі набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах підставою для укладення договору оренди є результати аукціону.
Статтею 13 Закону визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст. 16 Закону укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку.
Укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Укладення договору оренди земельної ділянки може бути здійснено на підставі цивільно-правового договору або в порядку спадкування.
Зміна найменування сторін договору оренди землі, зокрема внаслідок реорганізації юридичної особи або зміни типу акціонерного товариства, не є підставою для внесення змін до договору оренди землі та/або його переоформлення.
Із врахуванням вищевикладеного законодавства та аналізу змісту укладеного між сторонами договору, згідно з яким Визирська сільська рада передала, а ПП «Град-Сервіс» прийняло у тимчасове платне користування місце видалення відходів (сільське сміттєзвалище), а також встановлених судом обставин передачі вказаного сміттєзвалища за актом від 01.02.2018р., який складений між відповідачами, господарський суд вважає, що незважаючи на відсутність в акті приймання-передавання посилань на передачу земельної ділянки, Визирська сільська рада фактично передала в користування ПП «Град-Сервіс» і земельну ділянку площею 8,5 га, власником якої є об`єднана територіальна громада з центром в с. Визирка в особі Визирської сільської ради, та на якій розташоване відповідне майно - сміттєзвалище.
До такого висновку господарський суд дійшов враховуючи неможливість використання об`єктів на земельній ділянці без використання самої ділянки, що узгоджується з висновками, викладеними у постанові Великої Палати Верховного Суду від 03.04.2019 р. у справі № 921/158/18, відповідно до якої, згідно з принципом єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованих на ній будинку, споруди особа, яка законно набула у власність будинок, споруду, має цивільний інтерес в оформленні права на земельну ділянку під такими будинком і спорудою після їх набуття.
Отже, відповідно до зазначених правових норм власники споруди мають право на користування земельною ділянкою, на якій вона розташована. Наведене розуміння судами положень ст. 120 ЗК України, ст. 377 ЦК України як норм, які закріплюють принцип слідування юридичної долі земельної ділянки долі розміщеного на ній об`єкту нерухомості є усталеним та полягає в тому, що в його основу покладено слідування землі за об`єктом нерухомості та його спрямованістю, фактично є об`єднання юридичної долі двох окремих об`єктів нерухомості (земельної ділянки та будівлі, споруди).
Таким чином за укладеним сторонами договором фактично склалися правовідносини з оренди майна та земельної ділянки, на якій це майно розташоване, оскільки з умов оспорюваного договору вбачається, що Визирська сільська рада фактично передала ПП «Град Сервіс» сміттєзвалище, яке знаходиться на земельній ділянці, а тому умови оспорюваного договору повинні відповідати законодавству, що регулює правовідносини у сфері оренди землі.
Водночас суд приймає до уваги, що сторонами не був дотриманий встановлений нормами земельного законодавства порядок передачі в оренду земельної ділянки, а саме ч.1 ст.134 Земельного Кодексу України, згідно з якою земельні ділянки державної чи комунальної власності продаються або передаються в користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) окремими лотами на конкурентних засадах (на земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
При цьому суд звертає увагу, що земельна ділянка з розміщеним на ній МВВ сміттєзвалищем, не входить до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності, права на які не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах), який визначений ч.2 ст.134 ЗК України, оскільки у абз.15 ч.2 ст.134 ЗК України заначено, що не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі: будівництва об`єктів забезпечення життєдіяльності населених пунктів (сміттєпереробних об`єктів, очисних споруд, котелень, кладовищ, протиерозійних, протизсувних і протиселевих споруд). В даному випадку, МВВ сміттєзвалище, не є сміттєпереробним обєктом.
Також суд зазначає, що незважаючи на те, що в оспорюваному договорі відсутні деякі істотні умови договору оренди землі (об`єкт оренди (кадастровий номер та розмір земельної ділянки), вказаний договір є саме договором оренди землі, оскільки в даному випадку неналежне оформлення відносин оренди і є тим способом, завдяки якому досягається прихована мета - передача в користування, окрім майна, також і земельної ділянки, тому твердження відповідача -1 про те, що спірний договір не є договором оренди землі, суд не приймає до уваги.
Окрім того, суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" від 10.04.1992 № 2269-XII в редакції Закону, що була чинною станом на момент укладення між сторонами оспорюваного правочину 01.02.2018,
не можуть бути об`єктами оренди:полігони, будови, споруди, устаткування для захоронення твердих промислових та побутових відходів, скотомогильники.
За таких обставин, договір тимчасового користування місцем видалення відходів (сільське сміттєзвалище), укладений 01.02.2018р №2208 між Першотравневою сільською радою Лиманського району Одеської області та приватним підприємством Град-сервіс визнається недійсним господарським судом.
Водночас виходячи з того, що договір тимчасового користування місцем видалення відходів (сільське сміттєзвалище) від 01.02.2018 № 2208 визнаний судом недійсним, недійсними визнаються і всі додаткові угоди до цього договору, а саме: від 31.07.2018, від 27.11.2018, від 05.12.2019, від 01.01.2020, від 01.12.2020.
Щодо посилання Визирської сільської ради Одеського району Одеської області на праву позицію Великої Палати Верховного Суду від 12.06.2018 по справі №905/1552/16 щодо розміщення на земельній ділянці споруд, без укладення договору оренди землі, господарський суд зазначає наступне.
Під судовими рішеннями в подібних правовідносинах необхідно розуміти такі рішення, де подібними (тотожними, аналогічними) є предмети спору, підстави позову, зміст позовних вимог і встановлені судом фактичні обставини, а також наявне однакове матеріально-правове регулювання спірних правовідносин (пункт 6.30 постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.05.2020 у справі № 910/719/19, пункт 5.5 постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.06.2018 у справі № 922/2383/16; пункт 8.2 постанови Великої Палати Верховного Суду від 16.05.2018 у справі № 910/5394/15-г; постанова Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 у справі № 2-3007/11; постанова Великої Палати Верховного Суду від 16.01.2019 у справі № 757/31606/15-ц).
Відтак, господарський суд відхиляє посилання відповідача-1 на правові висновки, що містяться у Постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.06.2018 по справі №905/1552/16, оскільки у даній справі судами досліджувалися положення законів України «Про благоустрій населених пунктів» і «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 листопада 2011 року № 1330/20068, тобто встановлені фактичні обставини, що формують зміст правовідносин, які відрізняються від обставин, що встановлені господарським судом у даній справі №916/3356/21.
Щодо позовних вимог про зобов`язання повернути земельну ділянку несільськогосподарського призначення загальною площею 8,5 га, господарський суд виходить з наступного.
Згідно зі ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Відповідно до ст. 1213 ЦК України набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.
З огляду на усунення в судовому порядку обставин (визнання недійсним договору від 01.02.2018р. №2208), в силу дії яких майно та земельна ділянка використовувалась ПП «Град Сервіс», господарський суд дійшов висновку, що майно, яке передане ПП «Град-Сервіс» за актом приймання-передавання від 01.02.2018р. та розміщене на земельній ділянці загальною площею 8,5 га розташованої в районі с. Степанівка Одеського району Одеської області, підлягає поверненню приватним підприємством «Град-Сервіс» державі в особі Визирської сільської ради Одеського району Одеської області.
Щодо позовних вимог в частині визнання незаконним та скасування рішення Першотравневої сільської ради Лиманського району Одеської області від 30.01.2018 № 408-VІІ Про укладання договору на подальше тимчасове користування місцем видалення відходів з ПП Град-Сервіс, господарський суд виходить з наступного.
Питання належності та ефективності обраного позивачем способу захисту порушеного права або законного інтересу підлягає вирішенню судами після повного встановлення усіх фактичних обставин справи, а також після з`ясування того, чи існує у позивача право або законний інтерес та чи має місце його порушення, невизнання або оспорювання відповідачем (близька за змістом правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 17.06.2020 у справі № 922/2529/19).
Пунктом 42 Постанови Великої Палати Верховного Суду від 02.02.2021 у справі №925/642/19 визначено, що, розглядаючи справу, суд має з`ясувати: 1) з яких саме правовідносин сторін виник спір; 2) чи передбачений обраний позивачем спосіб захисту законом або договором; 3) чи передбачений законом або договором ефективний спосіб захисту порушеного права позивача; 4) чи є спосіб захисту, обраний позивачем, ефективним для захисту його порушеного права у спірних правовідносинах. Якщо суд дійде висновку, що обраний позивачем спосіб захисту не передбачений законом або договором та/або є неефективним для захисту порушеного права позивача, у цих правовідносинах його позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Велика Палата Верховного Суду також неодноразово звертала увагу на те, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам. Подібні висновки сформульовані, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 у справі №338/180/17, від 11.09.2018 у справі №905/1926/16, від 30.01.2019 у справі №569/17272/15-ц і від 04.06.2019 у справі №916/3156/17.
При цьому, якщо суд дійде висновку, що обраний позивачем спосіб захисту не передбачений законом або договором та/або є неефективним для захисту порушеного права позивача, у цих правовідносинах, позовні вимоги останнього не підлягають задоволенню. Однак, якщо обраний позивачем спосіб захисту не передбачений законом або договором, проте є ефективним та не суперечить закону, а закон або договір у свою чергу не визначають іншого ефективного способу захисту, то порушене право позивача підлягає захисту обраним ним способом.
Також, Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу на те, що застосування конкретного способу захисту цивільного права або інтересу залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам.
Суд зазначає, що Першотравневою сільською радою Лиманського району Одеської області прийняте ненормативне рішення №408-VІІ від 30.01.2018р., яким зобов`язано сільського голову Першотравневої сільської ради Стоілакі В.В. укласти договір на подальше тимчасове користування місцем видалення відходів (сільського сміттєзвалища) з ПП Град-Сервіс з 01.02.2018 по 01.08.2018. Вказане рішення вичерпало свою дію моментом його виконання, судове рішення про визнання його протиправним та скасування не є підставою для повернення земельної ділянки на якій розташоване сміттєзвалище, із врахуванням також того, що судом задоволено позовні вимоги в частині визнання недійсним договору тимчасового користування місцем видалення відходів (сільське сміттєзвалище) від 01.02.2018 за №2208, а тому відповідна позовна вимога не відповідає ефективному способу захисту прав та інтересів у цих правовідносинах.
Господарський суд приймає до уваги правовий висновок, зроблений Верховним Судом України у постанові від 11.11.2014 р. по справі № 21-405а14, про те, що в разі прийняття органом місцевого самоврядування (як суб`єктом владних повноважень) ненормативного акта, який застосовується одноразово, після реалізації вичерпує свою дію фактом його виконання і з прийняттям якого виникають правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів (зокрема, рішення про передачу земельних ділянок у власність, укладення договору оренди), позов, предметом якого є спірне рішення органу місцевого самоврядування, не повинен розглядатися, оскільки обраний позивачем спосіб захисту порушених прав не забезпечує їх реального захисту.
Окрім того, у позовній заяві взагалі не наведено підстав, що обґрунтовують позовні вимоги в частині визнання незаконним та скасувати рішення Першотравневої сільської ради Лиманського району Одеської області від 30.01.2018 № 408-VІІ Про укладання договору на подальше тимчасове користування місцем видалення відходів з ПП Град-Сервіс.
З огляду на викладене, господарський суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог в цій частині.
На підставі ст. 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідачів пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1.Позов Керівника Доброславської окружної прокуратури в інтересах держави в особі: Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області), Головного управління Держгеокадастру в Одеській області до Визирської сільської ради Одеського району Одеської області, Приватного підприємства Град-Сервіс, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача: Громадська організація „Громадський контроль екології у справі №916/3356/21 задовольнити частково.
2.Визнати недійсним договір тимчасового користування місцем видалення відходів (сільське сміттєзвалище) № 2208, укладений 01.02.2018 між Першотравневою сільською радою Лиманського району Одеської області та приватним підприємством Град-сервіс із додатковими угодами до договору від 31.07.2018, від 27.11.2018, від 05.12.2019, від 01.01.2020, від 01.12.2020.
3.Зобов`язати Приватне підприємство Град-Сервіс ( 67801, Одеська область, смт. Овідіополь, вул. Одеська, 16, код ЄДРПОУ 32635131) повернути державі в особі Визирської сільської ради Одеського району Одеської області (67543, Одеська обл., Одеський район, с. Визирка, вул. Олексія Ставніцера, 56, код ЄДРПОУ 04378669) земельну ділянку несільськогосподарського призначення загальною площею 8,5 га, розташовану в районі с. Степанівка Одеського району Одеської області, що знаходиться під місцем видалення відходів (сільським сміттєзвалищем) згідно паспорту № 51227143 від 12.02.2003 на місце видалення відходів.
4.Відмовити у задоволенні позову в частині визнання незаконним та скасування рішення Першотравневої сільської ради Лиманського району Одеської області від 30.01.2018 № 408-VІІ Про укладання договору на подальше тимчасове користування місцем видалення відходів з ПП Град-Сервіс.
5.Стягнути з Визирської сільської ради Одеського району Одеської області (67543, Одеська обл., Одеський район, с. Визирка, вул. Олексія Ставніцера, 56, код ЄДРПОУ 04378669) на користь Одеської обласної прокуратури (65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, 3; код ЄДРПОУ 03528552; рахунок отримувача: UA808201720343100002000000564; банк отримувача: ДКСУ у м. Києві; код банку отримувача: 820172; код класифікації доходів бюджету 22030101) судовий збір в сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. за подачу позову.
6.Стягнути з Приватного підприємства Град-Сервіс (67801, Одеська область, смт. Овідіополь, вул. Одеська, 16, код ЄДРПОУ 32635131) на користь Одеської обласної прокуратури (65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, 3; код ЄДРПОУ 03528552; рахунок отримувача: UA808201720343100002000000564; банк отримувача: ДКСУ у м. Києві; код банку отримувача: 820172; код класифікації доходів бюджету 22030101) судовий збір в сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. за подачу позову.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст.241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного рішення.
Повне рішення складено 07 жовтня 2022 р.
Суддя Г.Є. Смелянець
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 06.10.2022 |
Оприлюднено | 11.10.2022 |
Номер документу | 106658008 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про припинення права користування земельною ділянкою щодо припинення права оренди |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Смелянець Г.Є.