Ухвала
від 06.10.2022 по справі 760/7205/22
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД

Справа № 760/7205/22

Провадження 1-кп/991/42/22

ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД

У Х В А Л А

06 жовтня 2022 року м. Київ

Вищий антикорупційний суд колегією суддів у складі:

головуючої ОСОБА_4,

суддів ОСОБА_5, ОСОБА_6,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_7,

прокурора ОСОБА_8,

обвинуваченого ОСОБА_1 (за допомогою відеконференцзв`язку),

захисника ОСОБА_9,

представник потерпілого та цивільного позивача (Міністерство оборони України) ОСОБА_10,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_1 адвоката ОСОБА_9 про повернення обвинувального акта прокурору у кримінальному провадженні № 62019000000001618 від 18.10.2019 за обвинуваченням ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Самбір Львівської області та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 5 статті 191 Кримінального кодексу України (далі - КК),

ВСТАНОВИВ:

1.Стислий опис судового провадження.

На розгляді колегіі суддів Вищого антикорупційного суду ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 перебуває кримінальне провадження № 62019000000001618 від 18.10.2019 за обвинуваченням ОСОБА_1 у скоєні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України.

Ухвалою Вищого антикорупційного суду від 14.09.2022 року у вказаному кримінальному провадженні було призначено підготовче судове засідання на 21.09.2022. Обвинувачений ОСОБА_1 брав участь у засіданні за допомогою відеоконференцзв`язку з Вінницького апеляційного суду. У зв`язку технічними проблемами, які виникли з Вінницьким апеляційним судом, підготовче судове засідання було відкладено на 28.09.2022. До початку підготовчого судового заідання, призначененого на 28.09.22, на електронну пошту Вищого антикорупційного суду надійшло клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_1 адвоката ОСОБА_9 (вх.ЕП-8488/22) про відкладення підготовчого судового засідання у зв`язку з неможливістю явки до суду обвинуваченого за сімейними обставинами. Підготовче судове засідання було відкладено на раніше узгоджену сторонами дату - 06.10.2022 року.

2. Щодо клопотання захисника про повернення обвинувального акта прокурору.

У підготовчому судовому засіданні 21.09.2022 захисник ОСОБА_9 заявив клопотання про повернення обвинувального акта прокурору на підставі невідповідності вимогам п. 5 ч. 2 ст. 191 КПК України. У клопотанні зазначив, що ОСОБА_1 обвинувачується у тому, що в першій половині жовтня 2018 року, перебуваючи на посаді начальника Головного квартирно-експлуатаційного управління ЗСУ, умисно розтратив чуже майно шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем у особливо великих розмірах, через завищення граничної вартості квадратного метра житла для міста Харкова, подання заявки на проведення конкурсу щодо закупівлі квартир на умовах пайової участі та на вторинному ринку і регіонах України за поданням Головного квартирно-експлуатаційного управління ЗСУ із штучно завищеною граничною вартістю одного квадратного метра житла для міста Харкова, та укладення договору купівлі-продажу із штучно завищеною граничною вартістю одного квадратного метра для міста Харкова в інтересах суб`єктів господарювання. Прокурором визначено кваліфікацію кримінального правопорушення за ч. 5 ст. 191 КК України як розтрата чужого майна шляхом зловживання своїм службовим становищем у особливо великих розмірах. Однак, відомості з обставин обвинувального акта свідчать про те, що правопорушення ОСОБА_1 вчинив за попередньою змовою осіб, що є додатковою кваліфікуючою ознакою інкримінованого злочину. У фактичних обставинах кримінального правопорушення, які прокурор вважає встановленими, відображено, що учасник тендеру ОСОБА_2 діяв відповідно до попередньої домовленності з іншим учасником тендеру ОСОБА_3 та ОСОБА_1 . Вважає, що обвинувальний акт містить не просто посилання на попередню домовленність у вчинені злочину обвинуваченого із знеособленими третіми особами, а конкретні імена третіх осіб, які виступали співучасниками злочину. Проте, відповідно до реєстру матеріалів досудового розслідування у ОСОБА_3 статус свідка, а ОСОБА_2 взагалі немає статусу учасника кримінального провадження. Їх діям не надано юридичної оцінки та кваліфікації, окрім як у обвинувальному акті відносно ОСОБА_1 . На думку захисника обвинувальний акт містить виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, які прокурор вважає встановленими, та формулювання обвинуваченння, які перебувають у конфлікті з наданою прокурором правовою кваліфікацією кримінального правопорушення з посиланням на положення закону і статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність.

3. Позиції сторін кримінального провадження щодо клопотання захисника.

Обвинувачений/цивільний відповідач ОСОБА_1 (в режимі відеоконференцзв`язку) підтримав позицію свого захисника, просив повернути обвинувальний акт прокурору з підстав зазначених захисником.

Прокурор ОСОБА_8 заперечував проти задоволення клопотання захисника ОСОБА_9 щодо повернення обвинувального акта. Вказав, що обвинувальний акт відповідає вимогам ст. 291 КПК України, підстави для його повернення відсутні. Прокурор стверджував, що доводи, зазначені захисником є безпідставними, оскільки формулювання обвинувачення ОСОБА_1 є чітким та конкретним. Обвинувачення сформульовано так, що цілком зрозуміло в чому саме обвинувачується особа, за яких обставин вчинено кримінальне правопорушення, яким способом тощо. Кримінальне провадження стосовно інших встановлених та невстановлених осіб було виділено в окреме провадження. У зв`язку з цим прокурор вважає, що клопотання про повернення обвинувального акта є необґрунтованим, не підлягає задоволенню.

Представник потерпілого та цивільного позивача (Міністерство оборони України) ОСОБА_10 підтримав позицію прокурора.

4. Мотиви суду

Обвинувальний акт є процесуальним рішенням, яким прокурор висуває обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення, і яким завершується досудове розслідування. Обвинувальний акт повинен відповідати вимогам, передбаченим у ст. 291 КПК України (ч. 3 ст. 110 КПК України). Судовий розгляд проводиться лише стосовно особи, якій висунуте обвинувачення, і лише в межах висунутого обвинувачення відповідно до обвинувального акта, а тому значення обвинувального акта як процесуального рішення сторони обвинувачення полягає у тому, що він формалізує правову позицію обвинувачення, ініціює судовий розгляд і тим самим відкриває особі доступ до правосуддя (ч. 1 ст. 337 КПК України).

У підготовчому судовому засіданні суд має право повернути обвинувальний акт, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру прокурору, якщо вони не відповідають вимогам Кримінального процесуального кодексу України (п. 3 ч. 3 ст. 314 КПК України).

Оскільки п.3 ч. 3 ст. 314 КПК України визначає можливість повернення обвинувального акта як право, а не обов`язок суду, то підставою для такого повернення не може слугувати будь-яка його невідповідність вимогам КПК України, а лише та, яка дійсно перешкоджає призначенню судового розгляду, і в кожному конкретному випадку суд має перевірити чи дійсно створює перешкоди для судового розгляду певна невідповідність та недоліки обвинувального акта вимогам КПК. Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 26 червня 2018 року (справа № 520/8135/15-к, провадження № 51-203 км 17).

З урахуванням задач підготовчого провадження суд здійснює перевірку обвинувального акта на наявність невідповідності кримінальному процесуальному закону, яка б перешкоджала призначенню судового розгляду.

Частиною 2 статті 291 КПК України закріплено перелік відомостей, які повинен містити обвинувальний акт. До них належать, зокрема, виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, які прокурор вважає встановленими, правову кваліфікацію кримінального правопорушення з посиланням на положення закону і статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність та формулювання обвинувачення (п.5 ч. 2 ст. 291 КПК України). Обвинувальний акт підписується слідчим та прокурором, який його затвердив, або лише прокурором, якщо він склав його самостійно (ч. 3 ст. 291 КПК України). Також за змістом ч. 4 ст. 291 КПК України до обвинувального акта додається: реєстр матеріалів досудового розслідування; цивільний позов, якщо він був пред`явлений під час досудового розслідування; розписка підозрюваного про отримання копії обвинувального акта, копії цивільного позову, якщо він був пред`явлений під час досудового розслідування, і реєстру матеріалів досудового розслідування (крім випадку, передбаченого частиною другою статті 297-1 цього Кодексу); розписка або інший документ, що підтверджує отримання цивільним відповідачем копії цивільного позову, якщо він був пред`явлений під час досудового розслідування не до підозрюваного; довідка про юридичну особу, щодо якої здійснюється провадження, у якій зазначаються: найменування юридичної особи, її юридична адреса, розрахунковий рахунок, ідентифікаційний код, дата і місце державної реєстрації. Надання суду інших документів до початку судового розгляду забороняється (ч. 4 ст. 291 КПК України).

Дослідивши обвинувальний акт, суд дійшов висновку, що вищевказані вимоги до обвинувального акта стороною обвинувачення були дотримані в тій мірі, яка не перешкоджає суду призначити судовий розгляд. У вказаному обвинувальному акті міститься виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, які прокурор вважає встановленими, правова кваліфікація кримінального правопорушення з посиланням на статті закону України про кримінальну відповідальність та сформульовано обвинувачення із зазначенням дій, які були вчинені обвинуваченим, а також обставини, які, відповідно до положень Кримінального процесуального кодексу України підлягають доказуванню у кримінальному провадженні.

Судом встановлено, що поданий до суду обвинувальний акт відповідає вимогам ст. 291 КПК України, оскільки він містить відомості, які передбачені ч. 2 ст. 291 КПК України: підписаний прокурором, який його затвердив, до нього додано передбачені кримінальним процесуальним законом додатки та оригінали розписок обвинуваченого ОСОБА_1 та його захисника про отримання обвинувального акта та позовної заяви. У зв`язку з цим обвинувальний акт відповідає вимогам діючого законодавства, він не містить таких недоліків, які б могли стати підставою для його повернення прокурору.

Суд відхиляє доводи захисника, наведені у клопотанні про повернення обвинувального акта, з таких підстав.

Твердження захисника ОСОБА_9 про те, що в обвинувальному акті міститься виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, який не відповідає зазначеній кваліфікації дій обвинуваченого, не приймаються судом до уваги, оскільки в обвинувальному акті викладаються саме ті фактичні обставини вчинення обвинуваченими кримінальних правопорушень, які вважає встановленими прокурор.

Оцінюючи доводи сторони захисту щодо неповноти кваліфікації кримінального правопорушення, зазначеної в обвинувальному акті, суд звертає увагу на те, що правова кваліфікація кримінального правопорушення - це оціночне судження, професійна переконаність суб`єкта кримінального процесу у правовій природі певних обставин та подій, дій чи бездіяльності осіб, їх причинах і наслідках. Таке судження має виявлятись у конкретних нормах КК України, які, на думку цього суб`єкта, підлягають застосуванню у зв`язку з вчиненими ними діями або бездіяльністю.

Кримінальне провадження здійснюється на засадах змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій (ст. 22 КПК України).

Отже, прокурор як сторона кримінального провадження, є самостійним у визначені правової кваліфікації кримінального правопорушення та доведенні її обґрунтованості у змагальному судовому процесі.

У цьому контексті суд звертає увагу на правову позицію Касаційного кримінального суду Верховного Суду, викладену у постанові від 03 липня 2019 року по справі № 273/1053/17, відповідно до якої кримінальний процесуальний закон не надає повноважень суду до ухвалення вироку чи іншого рішення по суті справи перевіряти правильність визначення прокурором обсягу обвинувачення, зобов`язувати його змінювати цей обсяг та повертати за наслідком підготовчого судового засідання обвинувальний акт у зв`язку з неправильною або неповною кваліфікацією дій обвинуваченого, визначення ж обсягу обвинувачення при направленні обвинувального акта до суду належить виключно до повноважень прокурора.

Суд, оцінюючи аргументи сторони захисту про неповноту кваліфікації в частині визначення кваліфікуючої ознаки, наголошує, що повернення обвинувального акта прокурору із вказівкою на зміну кваліфікації призведе до порушення засад змагальності та може бути розцінене як втручання суду у формулювання висунутого прокурором обвинувачення чи як прояв обвинувального ухилу суду.

За таких обставин наведені у клопотанні захисника ОСОБА_9 доводи щодо необхідності повернення обвинувального акта є необґрунтованими.

З огляду на перелік обов`язкових відомостей, які повинен містити обвинувальний акт відповідно до статті 291 Кримінального процесуального кодексу України, та підставу для повернення обвинувального акта прокурору, яка зазначена в пункті 3 частини третьої статті 314 Кримінального процесуального кодексу України, суд дійшов висновку, що вказані адвокатом обставини не можуть бути підставою для повернення обвинувального акта, а тому клопотання захисника задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. 291,314, 372 КПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_1 адвоката ОСОБА_9 про повернення обвинувального акта прокурору у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62019000000001618 від 18.10.2019 відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та окремому оскарженню не підлягає. Заперечення проти ухвали можуть бути включені до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене ч.1 ст.392 КПК України.

Головуюча суддя ОСОБА_4

судді: ОСОБА_5

ОСОБА_6

СудВищий антикорупційний суд
Дата ухвалення рішення06.10.2022
Оприлюднено12.10.2022
Номер документу106693038
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти власності Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем

Судовий реєстр по справі —760/7205/22

Вирок від 01.11.2024

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Широка К. Ю.

Ухвала від 01.11.2024

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Широка К. Ю.

Ухвала від 17.04.2024

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Широка К. Ю.

Ухвала від 23.11.2023

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Широка К. Ю.

Ухвала від 23.11.2023

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Широка К. Ю.

Ухвала від 30.01.2023

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Широка К. Ю.

Ухвала від 13.12.2022

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Широка К. Ю.

Ухвала від 07.12.2022

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Широка К. Ю.

Ухвала від 06.10.2022

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Широка К. Ю.

Ухвала від 06.10.2022

Кримінальне

Вищий антикорупційний суд

Широка К. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні