Справа № 450/4113/19 Головуючий у 1 інстанції: Ковальчук О.І.
Провадження № 22-ц/811/46/22 Доповідач в 2-й інстанції: Приколота Т. І.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 вересня 2022 року м.Львів
Справа № 450/4113/19
Провадження № 22ц/811/46/22
Львівський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого - Приколоти Т.І.,
суддів : Мікуш Ю.Р., Савуляка Р.В.
секретар Іванова О.О.
з участю: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,
ОСОБА_3
розглянув справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Пурій-Дизайн» на ухвалу Шевченківського районного суду м.Львова від 17 грудня 2021 року про призначення експертизи та зупинення провадження у справі, постановлену у м.Львові у складі судді Ковальчука О.І., у справі за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_5 , ТзОВ «Пурій-Дизайн» про поділ майна подружжя,-
встановив:
Ухвалою Шевченківськогорайонного судум.Львовавід 17грудня 2021року клопотання представникапозивача -адвоката СнігурГ.М.про призначенняпо справіоціночно-будівельноїта економічноїекспертизи задоволено.Призначено усправі судовуоціночно-будівельнута економічнуекспертизу.На вирішенняекспертизи поставленопитання:1. Яка дійсна (ринкова) вартість активів ТзОВ «Пурій-Дизайн» (ЄДРПОУ 31758713), в тому числі: нежитлових приміщень літ.№ 1-13; 21-35; 41-48; 49-72 будівлі літер «К-3», загальною площею 1083,7 кв.м.; нежитлових приміщень літ. № 14-20; 36-40; 73-75 будівлі літер «К-3» загальною площею 998,4 кв.м.; будівлі різачного цеху під літ. «Л-2» загальною площею 403,9 кв.м.; будівлі кузні під літ. «М-1» загальною площею 192, 4 кв.м., що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , інших основних засобів, нематеріальних активів, майна невиробничого призначення, оборотних активів тощо, з урахуванням майнових зобов`язань ТзОВ «Пурій-Дизайн» (ЄДРПОУ 31758713) станом на день проведення експертизи? 2. Яка дійсна (ринкова) вартість частки учасника ОСОБА_5 у вартості активів ТзОВ «Пурій-Дизайн» (ЄДРПОУ 31758713) на день проведення експертизи? 3. Яка дійсна (ринкова) вартість права користування (право оренди, постійного користування тощо) земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_1 в на день проведення експертизи? 4. Яка дійсна (ринкова) вартість частки учасника ОСОБА_5 в праві користування (оренди, постійного користування тощо) земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_1 в на день проведення експертизи?
Зобов`язано ТзОВ«Пурій-Дизайн»(ЄДРПОУ31758713)протягом 10днів змоменту постановленияухвали пропризначення оціночно-будівельноїта економічноїекспертизи,надати Шевченківськомурайонному судум.Львова дляпроведення експертизи,наступні оригіналидокументів:діючі договориоренди власногорухомого танерухомого майназ третімиособами;діючі договориоренди землі;виписки прорух коштівпо рахункахТзОВ «Пурій-Дизайн»за 2014рік;за 2015рік;за 2016рік;за 2017рік;за 2018рік;за 2019рік;за 2020рік;за 2021рік;баланс ТзОВ«Пурій-Дизайн»за 2014рік;за 2015рік;за 2016рік;за 2017рік;за 2018рік;за 2019рік;за 2020рік;за 2021рік ізвідміткою податковогооргану проотримання балансу;звіт профінансові результатиТзОВ «Пурій-Дизайн»за 2014рік:за 2015рік;за 2016рік;за 2017рік;за 2018рік;за 2019рік;за 2020рік;за 2021рік ізвідміткою податковогооргану проотримання звіту;звіт про рух грошових коштів ТзОВ «Пурій-Дизайн» за 2014 рік: за 2015 рік; за 2016 рік; за 2017 рік; за 2018 рік; за 2019 рік; за 2020 рік; за 2021 рік із відміткою податкового органу про отримання звіту; звіт про власний капітал ТзОВ «Пурій-Дизайн» за 2014 рік; за 2015 рік; за 2016 рік; за 2017 рік; за 2018 рік; за 2019 рік; за 2020 рік; за 2021 рік із відміткою податкового органу про отримання звіту; примітки до річної фінансової звітності та додатки до них (форми №1,2, 3, 4, 5, 6) за 2014 рік; за 2015 рік; за 2016 рік; за 2017 рік; за 2018 рік; за 2019 рік; за 2020 рік; за 2021 рік із відміткою податкового органу про отримання звіту.
Проведення експертизи для вирішення поставлених судом питань доручено експертам Науково-дослідного інституту судових експертиз та права (м.Львів, вул. Богомольця, 9). Зупинено провадження у справі.
Ухвалу суду оскаржує ТзОВ «Пурій-Дизайн». Просить таку скасувати та прийняти рішення, яким відмовити у задоволенні клопотання про призначення експертизи. Зазначає, що вартість частки учасника ОСОБА_5 необхідно визначати на дату набрання законної сили рішенням у справі про розірвання шлюбу сторін, а не на день проведення експертизи.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників справи, перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість ухвали суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги; колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу належить задовольнити частково.
Відповідно до ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
На підставі ст.ст. 76-81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно зі ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданням цивільного судочинства.
Закон України «Про судову експертизу» визначає правові, організаційні і фінансові основи судово-експертної діяльності з метою забезпечення правосуддя України незалежною, кваліфікованою і об`єктивною експертизою, орієнтованою на максимальне використання досягнень науки і техніки.
Відповідно до статті 1 цього Закону судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об`єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні, зокрема, суду.
Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного Суду України № 8 «Про судову експертизу в кримінальних і цивільних справах» від 30 травня 1997 року з наступними змінами, передбачено, що призначення експертизи в цивільних справах допускається як під час судового розгляду, так і в процесі підготовки до нього. У разі коли необхідність експертного висновку обумовлена обставинами, викладеними у позовній заяві, чи поданими доказами, суддя має призначати експертизу, як правило, при підготовці справи до судового розгляду, враховуючи при цьому думку осіб, які беруть участь у справі.
Суд призначає експертизу у справі, зокрема, якщо для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо (п.1 ч.1 ст.103 ЦПК України).
За змістом положень ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Реалізація принципу змагальності сторін у цивільному процесі та доведення перед судом обґрунтованості своїх вимог є конституційною гарантією, передбаченою у ст.129 Конституції України.
Відповідно до положень процесуального закону доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Порядок призначення судової експертизи у науково-дослідних судово-експертних установах Міністерства юстиції України, обов`язки, права та відповідальність судового експерта, організація проведення експертиз та оформлення їх результатів визначається Законом України «Про судову експертизу», Цивільним процесуальним кодексом України, Інструкцією про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, Науково-методичними рекомендаціями з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, іншими нормативно-правовими актами з питань судової експертизи.
Згідно положень ч.1 ст.102 ЦПК України, висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові; складений у порядку, визначеному законодавством.
Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань ( ч.2 ст.102 ЦПК України).
Суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності. При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза). Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. Питання, які ставляться експерту, і його висновок щодо них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта. Призначений судом експерт невідкладно повинен повідомити суд про неможливість проведення ним експертизи через відсутність у нього необхідних знань або без залучення інших експертів.
У роз`ясненнях, наведених у пунктах 1, 2 постанови Пленуму Верховного Суду України № 8 «Про судову експертизу в кримінальних і цивільних справах», звернуто увагу судів на необхідність суворого додержання вимог закону при призначенні судових експертиз та використанні їх висновків. Вказано на неприпустимість призначення експертизи у випадках, коли з`ясування певних обставин не потребує спеціальних знань, а також порушення перед експертом правових питань, вирішення яких віднесено законом до компетенції суду. Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.
Судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду (ст.1 Закону України «Про судову експертизу»).
Таким чином, судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування. Питання про призначення судової експертизи повинно вирішуватися лише після ґрунтовного вивчення обставин справи і доводів сторін щодо необхідності такого призначення.
Означена правова позиція висловлена, зокрема, в постановах Верховного Суду від 24 січня 2018 року (справа №907/425/16) та від 24 січня 2018 року (справа №917/50/17.
Недотримання порядку призначення та проведення судової експертизи має наслідком затягування судового процесу і призводить до порушення вимог статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, учасником якої є Україна, стосовно права кожного на розгляд його справи упродовж розумного строку, відтак безпідставне призначення судової експертизи та зупинення у зв`язку з цим провадження у справі перешкоджає подальшому розгляду справи.
Судова експертиза призначається виключно для встановлення обставин справи, які стосуються предмета доказування у справі.
Питання, які ставляться перед експертом, мають бути сформульовані чітко, ясно і таким чином, щоб вони виключали неоднозначне їх розуміння й тлумачення та відповідали тим об`єктам і матеріалам, які направляються на експертизу. Недопустимим є порушення перед експертом питань, вирішення яких не спрямовано на встановлення даних, що входять до предмета доказування у справі.
У рішенні ЄСПЛ у справі «Дульський проти України» зазначено, що експертиза, призначена судом, є одним із засобів встановлення або оцінки фактичних обставин справи і тому складає невід`ємну частину судової процедури.
Судова експертиза призначається для з`ясування обставин, що мають значення по справі, і потребують спеціальних знань, виходячи з предмету позову.Призначення експертизи у випадках, коли з`ясування певних обставин виходить за межі предмету доказування, є неприпустимим.
При розгляді апеляційної скарги апеляційний суд враховує положення ЦПК України, Глави 8СК Українита судову практику,зокрема,наведену упостанові ПленумуВерховного СудуУкраїни №11«Про практикузастосування судами законодавства прирозгляді справпро правона шлюб,розірвання шлюбу, визнанняйого недійснимта поділспільного майнаподружжя» від 21 грудня 2007 року; у постанові Верховного Суду України від 2 жовтня 2013 року (справа № 6-79цс13), постанові Верховного Суду України від 3 липня 2013 року (справа № 6- 61 цс 13), постанові Великої Палати Верховного Суду від 3 липня 2019 року (справа № 554/8023/15-ц) постанові Верховного Суду від 20 березня 2020 року (справа № 161/19023/17).
Встановлено, що позивачем визначено суб`єктний склад учасників справи і, зокрема, одним із відповідачів у спорі про поділ майна подружжя зазначено ТзОВ «Пурій-Дизайн».
Шлюб позивача з відповідачем ОСОБА_5 розірвано рішенням Пустомитівського районного суду Львівської області у справі № 450/2383/14-ц від 25 вересня 2014 року, яке набрало законної сили 6 жовтня 2014 року.
27лютого 2017року ОСОБА_6 зверталася зпозовом до ОСОБА_5 про поділмайна подружжя(справа№ 450/574/17).Зазначений позовухвалою Пустомитівського районного суду Львівської області від 23 травня 2017 року залишено без розгляду за заявою позивача.
Тому саме на дату набрання законної сили рішенням у справі про розірвання шлюбу сторін необхідно визначити вартість частки учасника ТзОВ «Пурій-Дизайн» ОСОБА_5 , а не на день проведення експертизи, як зазначено у оскаржуваній ухвалі.
Окремі питання,які заявникпросить поставитиперед експертом,стосуються майнаі діяльності ТзОВ«Пурій-Дизайн»,а такожвідчуженого ниммайна,і нестосуються предмета спору.
Витребування у Товариства документів є безпідставним, оскільки такі були надані суду першої інстанції. Окрім того, експерт (експерти) в межах своїх повноважень вправі заявити клопотання про надання їм необхідних для проведення експертизи і складення висновку матеріали.
З`ясувавши, що між позивачем та відповідачем ОСОБА_5 існує спір щодо майна, набутого в шлюбі, для забезпечення сторонам рівних можливостй щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості, клопотання про призначення експертизи підлягає до часткового задоволення. Зокрема, належить погодитися із висновком суду першої інстанції про призначення експерти.
Однак, з наведених вище мотивів, колегія суддів прийшла до висновку, що перед експертом належить поставити питання: «Яка дійсна (ринкова) вартість частки учасника Товариства з обмеженою відповідальністю «Пурій-Дизайн» ОСОБА_5 у цьому Товаристві станом на 6 жовтня 2014 року ?» Вирішення такого питання має доказове значення для справи, стосується предмета і підстав спору. Для з`ясування обставин, що мають значення для даної справи, з метою вирішення спору та винесення законного і обґрунтованого рішення, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.
Сторонами не надані відповідні висновки експертів із цього самого питання.
Відповідно ч.3 ст.103 ЦПК України при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно.
Оскільки між учасниками справи не досягнуто згоди щодо визначення експертної установи, колегія суддів вважає за необхідне доручити проведення експертизи експертам Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз (вул.Липинського,54, м.Львів).
Колегія суддів вважає за необхідне звернути увагу осіб, які беруть участь у справі, на те, що згідно із ст. 109 ЦПК України у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що згідно з п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України провадження у справі належить зупинити на час проведення експертизи.
З урахуванням встановленого, апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення. Оскаржувану ухвалу належить змінити у частині формулювання питань, які належить поставити на вирішення експерта, та скасувати в частині зобов`язання ТзОВ «Пурій-Дизайн» надати оригінали перелічених вище документів, з урахуванням мотивів цієї постанови.
Керуючись: ст.ст. 103, 367, п.1, п.2 ч.1 ст.374, ст.ст. 375, 376, 381-384, 388-391 ЦПК України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Апеляційну скаргу Товариства зобмеженою відповідальністю«Пурій-Дизайн»на ухвалуШевченківського районного суду м. Львова від 17 грудня 2021 року про призначення експертизи та зупинення провадження у справі, задовольнити частково.
Абзаци другий-четвертийрезолютивної частиниухвалиШевченківського районного суду м.Львова від 17 грудня 2021 року про призначення експертизи та зупинення провадження у справі змінити та викласти такі у наступній редакції:
«Призначити у справі оціночно-будівельну та економічну експертизу, проведення якої доручити експертам Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз (вул.Липинського,54, м.Львів,79024).
На вирішення експертизи поставити питання: 1.Яка дійсна (ринкова) вартість частки учасника Товариства з обмеженою відповідальністю «Пурій-Дизайн» (ЄДРПОУ 31758713) ОСОБА_5 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) у цьому Товаристві станом на 6 жовтня 2014 року ?
Роз`яснити сторонам, що у відповідності до ст. 109 ЦПК України у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів, або від іншої участі в експертизі, не допуску до об`єкта, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Попередити експерта (експертів) про кримінальну відповідальність, передбачену ст.ст. 384, 385 КК України, за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків».
Ухвалу Шевченківськогорайонного судум.Львовавід 17грудня 2021року про призначенняекспертизи тазупинення провадженняу справів частині зобов`язання Відповідача 2 - ТзОВ «Пурій-Дизайн» (ЄДРПОУ 31758713) протягом 10 днів з моменту постановлення ухвали про призначення оціночно-будівельної та економічної експертизи надати Шевченківському районному суду м.Львова для проведення експертизи наступні оригінали документів: діючих договорів оренди власного рухомого та нерухомого майна з третіми особами; діючих договорів оренди землі; виписок про рух коштів по рахунках ТзОВ «Пурій-Дизайн» за 2014 - 2021 роки; балансу ТзОВ «Пурій-Дизайн» за 2014 - 2021 роки із відміткою податкового органу про отримання балансу; звітів про фінансові результати ТзОВ «Пурій-Дизайн» за 2014 - 2021 роки із відміткою податкового органу про отримання звіту; звітів про рух грошових коштів ТзОВ «Пурій-Дизайн» за 2014 -2021 роки із відміткою податкового органу про отримання звіту; звітів про власний капітал ТзОВ «Пурій-Дизайн» за 2014 - 2021 роки із відміткою податкового органу про отримання звіту; примітки до річної фінансової звітності та додатки до них (форми № 1, 2, 3, 4, 5, 6) за 2014 - 2021 роки із відміткою податкового органу про отримання звіту, - скасувати.
В решті ухвалу залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття.
Касаційна скарга на судове рішення подається безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту.
Повний текст постанови складено 4 жовтня 2022 року.
Головуючий
Судді
Суд | Львівський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 29.09.2022 |
Оприлюднено | 17.10.2022 |
Номер документу | 106752367 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: |
Цивільне
Львівський апеляційний суд
Приколота Т. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні