Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області
76 м. м. Золотноша Золотоніський район Черкаська область Україна 19700
Справа № 695/2842/22
2009 р.
номер провадження 2/695/1114/22
УХВАЛА
17.10.2022
Суддя Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області Ватажок-Сташинська А.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Приватного сільськогосподарського підприємства «Плешкані» про розірвання договору оренди, стягнення орендної плати з урахуванням індексу інфляції,
ВСТАНОВИВ:
До Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області звернувся ОСОБА_1 (далі позивач) з позовом до Приватного сільськогосподарського підприємства «Плешкані» (далі відповідач), в якому просить:
-розірвати договір оренди земельної ділянки від 05.03.2010, без номера, укладеного між ОСОБА_2 та Приватним сільськогосподарським підприємством «Плешкані»;
-стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість за орендною платою за 2018 рік в сумі 4329 грн 30 коп, з яких 4 042 грн 30 коп орендна плата, 165 грн 73 коп відсоток інфляції, 121 грн 27 коп 3% річних від заборгованості;
-стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість за орендною платою за 2019 рік в сумі 4329 грн 30 коп, з яких 4 042 грн 30 коп орендна плата, 165 грн 73 коп відсоток інфляції, 121 грн 27 коп 3% річних від заборгованості;
-стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість за орендною платою за 2020 рік в сумі 4544 грн 67 коп, з яких 4 208 грн 03 коп орендна плата, 210 грн 40 коп відсоток інфляції, 126 грн 24 коп 3% річних від заборгованості;
-стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість за орендною платою за 2021 рік в сумі 4 992 грн 79 коп, з яких 4 418 грн 43 коп орендна плата, 441 грн 84 коп відсоток інфляції, 132 грн 52 коп 3% річних від заборгованості.
За правилами цивільного процесуального законодавства, позовна заява за формою та змістом повинна відповідати вимогам ст. 175,177 ЦПК України.
Відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач є власником земельної ділянки, яка є предметом спірного договору оренди земельної ділянки.
Однак доказів на підтвердження вказаних обставин, зокрема витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, позивач до позовної заяви не надав.
Частиною четвертою статті 177 ЦПК України встановлено, що до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивач, звертаючись до суду з даним позовом, не надав суду документів, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, надавши до суду копію посвідчення Серія НОМЕР_1 від 16.12.2020, відповідно до якого позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни учасників бойових дій.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України «Про судовий збір».
Згідно з ст. 3 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Частиною 2 ст. 9 Закону України «Про судовий збір», передбачено, що суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Статтею 5 Закону України «Про судовий збір» закріплено перелік осіб, які звільнені від сплати судового збору під час розгляду справи у всіх судових інстанціях.
Зокрема, відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.
З системного аналізу наведених норм вбачається, що встановлені цим законом положення стосуються випадків звернення до суду за захистом прав, пов`язаних винятково зі статусом учасника бойових дій, і не поширюються на подання позовних заяв до суду із вимогами, що виходять за межі таких спірних правовідносин.
Правовий статус учасників бойових дій, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення та членів їх сімей, встановлені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». У статті 22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що особи, на яких поширюється дія цього нормативного акту, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов`язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов`язаних з розглядом цих питань. Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені у ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Серед них немає права на звернення до суду зі звільненням від сплати судового збору з вимогами, подібними до тих, з якими позивач звернувся у цій справі.
Таким чином, на підставі викладеного вище, оскільки позивач звернувся до суду з позовом з приводу розірвання договору оренди, стягнення орендної плати з урахуванням індексу інфляції, який не зачіпає порядку надання, обсягу соціальних гарантій чи будь-яким іншим чином стосується соціального і правового захисту особи зі статусом учасника бойових дій, тому судовий збір за подання позову у цій справі підлягає сплаті.
Вказана правова позиція висловлена й у висновках Великої Палати Верховного суду, викладених у постанові від 09 жовтня 2019 року (справа № 9901/311/19).
Також жодних інших обставин, за наявності яких позивач може бути звільнений від сплати судового збору або йому може бути розстрочено чи відстрочено сплату судового збору, в позовній заяві не зазначено.
Як вбачається з позову, позивач просить розірвати договір оренди та стягнути орендну плату з урахуванням індексу інфляції. Отже, позов містить одну вимогу майнового характеру (стягнення орендної плати за договором оренди) і одну вимогу немайнового характеру (розірвання договору оренди).
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Згідно зі ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» з 1 січня 2022 року установлено розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб 2 481 гривні.
Відповідно до п. п. 1.1.2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою або фізичною особою підприємцем справляється судовий збір в розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з п. п. 1.2.2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою справляється судовий збір в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Належна до сплати сума судового збору за звернення до суду з даним позовом, який містить одну вимогу немайнового характеру та одну вимогу майнового характеру становить 1 984 грн 80 коп (992 грн 40 коп (2481 грн х 0,4) за одну вимогу немайнового характеру + 992 грн 40 коп за одну вимогу майнового характеру (1 відсоток від ціни позову, що становить 18196 грн 06 коп, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 992 грн 40 коп).
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Враховуючи викладене, суддя встановив, що позовна заява не відповідає вимогам ст. 175, 177 ЦПК України, що має наслідком на підставі ч.1 ст.185 ЦПК України залишення позовної заяви без руху з наданням позивачу строку для усунення недоліків, а саме: сплати судового збору в сумі 1 984 грн 80 коп з наданням суду підтверджуючого документу такої сплати або надання документу, що підтверджує наявність підстав для звільнення позивача від сплати судового збору відповідно до закону, а також надання доказів на підтвердження того, що позивач є власником земельної ділянки, яка є предметом спірного договору оренди земельної ділянки.
Керуючись ст. 175, 177, 185, 353 ЦПК України, суддя
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Приватного сільськогосподарського підприємства «Плешкані» про розірвання договору оренди, стягнення орендної плати з урахуванням індексу інфляції залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк з дня отримання копії даної ухвали для усунення недоліків, зазначених в ухвалі суду.
У разі невиконання вимог, зазначених в ухвалі, позовна заява буде повернута позивачеві.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає.
Суддя Ватажок-Сташинська А. В.
Суд | Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 17.10.2022 |
Оприлюднено | 19.10.2022 |
Номер документу | 106777849 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них оренди |
Цивільне
Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області
Ватажок-Сташинська А. В.
Цивільне
Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області
Ватажок-Сташинська А. В.
Цивільне
Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області
Ватажок-Сташинська А. В.
Цивільне
Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області
Ватажок-Сташинська А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні