У Х В А Л А
18 жовтня 2022 року м. Чернігівсправа № 927/867/22
Господарський суд Чернігівської області, в складі судді Романенко А.В., перевіривши матеріали позовної заяви №5-м від 10.10.2022
за позовом: фізичної особи-підприємця Мініна Олександра Олександровича,
АДРЕСА_1 ; e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
до відповідача: Державного підприємства спеціального зв`язку, площа Вокзальна, 3, м. Київ, 01032; e-mail: info@dpsz.ua;
предмет спору: про стягнення 28935,72грн
ВСТАНОВИВ:
13.10.2022, надійшов позов фізичної особи - підприємця Мініна Олександра Олександровича (надалі ФОП Мінін О.О.) до Державного підприємства спеціального зв`язку про стягнення 28935,72грн боргу за надані послуги з ремонту і технічного обслуговування автотранспортних засобів і супутнього обладнання на підставі договору №252105/05/56 від 19.05.2021.
Мотивуючи звернення з даним позовом до Господарського суду Чернігівської області, позивач посилався на приписи частин 3 та 5 статті 29 Господарського процесуального кодексу України (надалі ГПК України) з огляду на те, що послуги за Договором надавались ним у м. Чернігові, за місцезнаходженням відокремленого підрозділу юридичної особи.
Розглянувши матеріали позовної заяви, суд доходить висновку про наявність підстав для передачі справи до іншого суду за територіальною юрисдикцією (підсудністю), виходячи з наступного.
Статтею 125 Конституції України передбачено, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом. Аналогічні положення закріплені в частині 1 статті 17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Відповідно до статті 1 ГПК України цей Кодекс визначає юрисдикцію та повноваження господарських судів, установлює порядок здійснення судочинства в господарських судах.
Виходячи зі змісту п.1 частини 1 статті 20 ГПК України до юрисдикції господарських судів належать справи в спорах, що виникають при укладенні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи-підприємці.
Частинами 1 та 2 статті 27 ГПК України передбачено, що позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи-підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань.
Статтею 29 ГПК України передбачено підсудність справ за вибором позивача.
За частиною 1 статті 29 ГПК України право вибору між господарськими судами, яким відповідно до цієї статті підсудна справа, належить позивачу, за винятком виключної підсудності, встановленої статтею 30 цього Кодексу.
Відповідно до частини 3 статті 29 ГПК України позови в спорах, що виникають з діяльності філії або представництва юридичної особи, а також відокремленого підрозділу органу державної влади без статусу юридичної особи, можуть пред`являтися також за їх місцезнаходженням.
Виходячи з Договору №252105/05/56 від 19.05.2021, порушенням умов якого обґрунтовано даний позов, та актів приймання-передачі виконаних робіт, складених сторонами в межах строку дії цього Договору в період з 20.05.2021 по 21.02.2022 вбачається, що спір виник з діяльності відокремленого підрозділу юридичної особи - Чернігівського обласного вузла спеціального зв`язку Державного підприємства спеціального зв`язку (ВП ЄДРПОУ 01189494).
Натомість, у позовній заяві відповідачем визначено Державне підприємство спеціального зв`язку (код ЄДРПОУ 24366929) без зазначення того, що відповідач діє від імені його відокремленого підрозділу - Чернігівського обласного вузла спеціального зв`язку Державного підприємства спеціального зв`язку (ВП ЄДРПОУ 01189494) (вул. І. Мазепи, 12, м. Чернігів, 14000).
Виходячи з принципу диспозитивності господарського судочинства, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, установлених цим Кодексом.
Суд не наділений правом самостійно визначати склад учасників справи.
Відповідно до частини 5 статті 29 ГПК України позови в спорах, що виникають з договорів, в яких визначено місце виконання або виконувати які через їх особливість можна тільки в певному місці, можуть пред`являтися також за місцем виконання цих договорів.
Тобто, правила цієї статті застосовуються до зобов`язань, виконання яких з урахуванням їх особливостей можливе лише в певному місці. У разі якщо така особливість не визначена і не вбачається зі специфіки спірних відносин, то підсудність справи визначається за загальними правилами підсудності.
При цьому, за загальним правилом, місце виконання зобов`язання є договірною умовою та узгоджується сторонами в договорі. Місце виконання договору, в випадку його визначення в договорі, є однією з умов договору, що зумовлює обов`язок його виконання саме в погодженому сторонами місці.
З умов, погоджених сторонами в договорі №252105/05/56 від 19.05.2021 (п.4.3.), місцем надання послуг є станція(ї) технічного обслуговування Виконавця, згідно з переліком визначеним додатком №3 до Договору, а саме: СТО «Автомайстерня Мустанг» по вул. Ціолковського, 11-А, м. Чернігів.
Натомість, предметом розгляду в даній справі є стягнення заборгованості за надані послуги (виконані роботи), тобто виконання саме грошового зобов`язання.
З урахуванням наведених обставин, суд не вбачає правових підстав для застосування положень частини 3 та (або) 5 статті 29 ГПК України. Відтак, при визначенні юрисдикції даного спору має застосовуватись загальне правило територіальної підсудності.
За правилами, встановленими главою 2 Юрисдикція Розділу І ГПК України, юрисдикція справ визначається за предметними та суб`єктними ознаками та територіальними ознаками. Виняток з цього правила становить виключна підсудність справ.
Враховуючи, що місцезнаходженням юридичної особи відповідача Державного підприємства спеціального зв`язку за даними ЄДРПОУ є місто Київ, площа Вокзальна, 3, суд доходить висновку про наявність підстав для передачі матеріалів позовної заяви з доданими до неї документами за територіальною юрисдикцією (підсудністю) до Господарського суду міста Києва.
Пунктом 1 частини 1 статті 31 ГПК України передбачено, що суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду. Частиною 3 вказаної статті передбачено, що передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини 1 цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
За таких обставин, матеріали даної позовної заяви підлягають направленню за територіальною підсудністю до Господарського суду міста Києва за місцезнаходженням відповідача в справі.
Керуючись статтями 27, 29, 31, 233-235, 255, 256 ГПК України, господарський суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву №5-м від 10.10.2022 фізичної особи - підприємця Мініна Олександра Олександровича (РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державного підприємства спеціального зв`язку (код ЄДРПОУ 24366929) про стягнення 28935,72грн направити за встановленою територіальною юрисдикцією (підсудністю), за місцезнаходженням відповідача, до Господарського суду міста Києва (01054, м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 44В) не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня її підписання в порядку статті 256 ГПК України.
Ухвала складена та підписана 18.10.2022
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://cn.arbitr.gov.ua/sud5028/.
Суддя А.В. Романенко
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 18.10.2022 |
Оприлюднено | 20.10.2022 |
Номер документу | 106800557 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Романенко А.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні