Справа № 405/4500/22
провадження № 1-кс/405/2649/22
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.10.2022 м. Кропивницький
слідчий суддя Ленінського районного суду м.Кіровограда ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 та його захисника-адвоката ОСОБА_5 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Кропивницькому клопотання слідчого відділу СУ ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_6 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №12021121240000048 від 07.04.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 240 КК України, відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
встановив:
слідчий відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області ОСОБА_6 за погодженням з першим заступником керівника Кіровоградської обласної прокуратури ОСОБА_7 звернувся до слідчого судді з клопотанням про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №12021121240000048 від 07.04.2021, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.240 КК України, до чотирьох місяців, тобто до 22.12.2022 року.
В обгрунтування клопотання слідчий вказав, що в рамках вказаного кримінального провадження 22.08.2022 ОСОБА_4 вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 240 КК України, саме незаконне видобування корисних копалин загальнодержавного значення, вчинене шляхом вибуху.
ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення, що підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами:
- показами працівників ПрАТ «Украгровибухпром».
-проведеним ДЕІ Придніпровського округу (Кіровоградська та Дніпропетровьска області) розрахунком завданих збитків;
- протоколом огляду території Завалівського родовища, в ході якого зафіксовано факт проведення вибухових робіт 11.11.2021 поза межами родовища;
- план-схемою спеціаліста ОСОБА_8 , відповідно до якої проведені вибухові роботи 11.11.2021 поза межами Завалівського родовища;
- проведеним тимчасовим доступом до речей та документів, що перебувають у володінні ПрАТ «Украгровибухпром»;
- проведеним тимчасовим доступом до речей та документів, що перебувають у володінні ГУ ДПС в Кіровоградській області;
- проведеним тимчасовим доступом до речей та документів, що перебувають у володінні ГУ ПФУ в Кіровоградській області;
- проведеним тимчасовим доступом до речей та документів, що перебувають у володінні ГУ Статистики в Кіровоградській області;
- висновком судово-почеркознавчої експертизи, відповідно до якої підтверджено факт підпису документів, щодо проведення вибухових робіт саме ОСОБА_4 ;
- проведеним тимчасовим доступом до речей та документів, що перебувають у володінні ГУ Держпраці в Кіровоградській області;
- речовими доказами;
- іншими зібраними у справі доказами, які викривають ОСОБА_4 у вчиненні умисного кримінального правопорушення у сфері кримінальних правопорушень проти довкілля, а саме у незаконному видобуванні корисних копалин загальнодержавного значення, вчинені шляхом вибуху, тобто у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 4 ст. 240 КК України.
Закінчити досудоверозслідування упередбачений ст.219КПК України строк, протягом 2 місяців, з дня повідомлення ОСОБА_4 про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 240 КК України, тобто до 22.10.2022, не представляється можливим, оскільки для прийняття законного та обґрунтованого рішення за вказаними матеріалами досудового розслідування необхідно виконати наступне:
- допитати в якості свідків працівників ТОВ «Чарнокіт» з приводу відомих їм обставин вчинення кримінального правопорушення;
- отримати відповідь на запит від Державної служби геології та надр України, Державної комісії України по запасах корисних копалин, Управління Держпраці в Кіровоградській області, ЗАТ НВП «КОЛО», ФОП « ОСОБА_9 », ДНВП «Геоінформ України»;
- встановити та допитати додаткових свідків та очевидців вчинення кримінального правопорушення;
- отримати висновок судової земельно-технічної експертизи;
- призначити та отримати висновок додаткової судово-почеркознавчої експертизи за підписами ОСОБА_4 ;
- долучити до матеріалів кримінального провадження в повному обсязі характеризуючі данні підозрюваного;
- скласти та повідомити остаточну підозру у кримінальному провадженні;
- повторно допитати підозрюваного, з урахуванням кінцевої підозри, у даному кримінальному провадженні;
- при необхідності провести одночасні допити декількох осіб, у т. ч. за участю підозрюваного;
- виконати інші слідчі (процесуальні) дії у проведенні яких виникне необхідність;
- ознайомити підозрюваного із матеріалами кримінального провадження;
- виконати вимоги ст. 290 КПК України;
- скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування;
Проведення та завершення вже розпочатих вищезазначених процесуальних дій у зв`язку з їх об`ємністю та складністю потребує додаткового часу понад двох місяців з дня завершення двомісячного строку досудового розслідування.
Проведенням вищезазначених процесуальних дій можливо встановити необхідні об`єктивні дані щодо самої події та обставин вчинення злочину, ролі та ступеню вини кожного з учасників даного кримінального правопорушення, чим забезпечити виконання одних з основних завдань кримінального провадження щодо швидкого, повного і неупередженого розслідування та судового розгляду.
Відомості, які будуть отримані в результаті здійснення перелічених слідчих (розшукових) та процесуальних дій, дозволять отримати докази, які можуть бути використані під час судового розгляду, забезпечать всебічне, повне і неупереджене дослідження обставин кримінального провадження, прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Для проведення та завершення вищевказаних слідчих (розшукових) та процесуальних дій, органу досудового розслідування необхідно не менше двох місяців понад встановленого строку досудового розслідування, у зв`язку з чим, є підстави для продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №12021121240000048 від 07.04.2021 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 4 ст.240 КК України, до чотирьох місяців.
Двомісячний строк досудового розслідування у зазначеному кримінальному провадженні закінчується 22.10.2022, однак у зв`язку з особливою складністю провадження, завершити досудове розслідування до вказаного строку не можливо.
Обставини, що перешкоджали здійснити вищевказані слідчі (розшукові) та процесуальні дії раніше, є особлива складність даного кримінального провадження та необхідність у проведенні великої кількості слідчих-розшукових дій, зокрема проведення ряду відповідних судових експертиз.
Прокурор у судовому засіданні підтримав клопотання, просив задовольнити.
Захисник та підозрюваний заперечували щодо задоволення клопотання.
Дослідивши матеріали клопотання та надавши оцінку доказам, які містяться в матеріалах клопотання, заслухавши доводи прокурора, захисника, підозрюваного слідчий суддя дійшов наступних висновків
Слідчим суддею встановлено, що в провадженні слідчого відділу СУ ГУНП в Кіровоградській області знаходяться матеріали кримінального провадження №12021121240000048 від 07.04.2021 за підозрою ОСОБА_4 за фактами вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 240 КК України (а.к. 11 витяг з ЄРДР від 07.04.2021).
22.08.2022 ОСОБА_4 вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 240 КК України.
Про обґрунтованість підозри, пред`явленої ОСОБА_4 та причетність підозрюваного до вчиненого, свідчать долучені до клопотання матеріали кримінального провадження у їх сукупності.
Так, не вдаючись до оцінки доказів у кримінальному провадженні щодо їх належності, допустимості, достовірності та достатності для доведення винуватості ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4ст. 240 КК України, слідчий суддя вважає необхідним зазначити про те, що клопотання слідчого містить перелік доказів, які вказують на обґрунтування підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення. У той же час обставини здійснення підозрюваною конкретних дій та доведеність його вини, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування.
Отже, з урахуванням змісту долучених до клопотання матеріалів кримінального провадження у їх сукупності, слідчий суддя встановив, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце і підтверджуються на даному етапі розслідування достатньою сукупністю доказів.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань або винесення постанови про початок досудового розслідування у порядку, встановленомустаттею 615цього Кодексу, до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
Здня повідомленняособі пропідозру досудоверозслідування повиннобути закінчене: протягом сімдесяти двох годин - у разі повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку або затримання особи в порядку, передбаченомучастиною четвертоюстатті 298-2цього Кодексу; протягом двадцятидіб -у разіповідомлення особіпро підозруу вчиненнікримінального проступкуу випадках,якщо підозрюванийне визнаєвину абонеобхідності проведеннядодаткових слідчих(розшукових)дій,або вчиненнякримінального проступкунеповнолітнім; протягом одного місяця - у разі повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку, якщо особою заявлено клопотання про проведення експертизи у випадку, передбаченомучастиною другоюстатті 298-4цього Кодексу; протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину (ч. 3 ст. 219 КПК Укаїни).
Так, 22.10.2022 закінчується строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні.
У відповідності до п. 3 ч. 4 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому, загальний строк досудового розслідування не може перевищувати: дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.
ОСОБА_10 підозрюється увчиненні злочину,передбаченого ч.4ст.240КК України,який,відповідно дост.12КК України,відноситься докатегорії тяжкихзлочинів,за якийпередбачено покаранняу вигляді позбавлення волі на строк від п`яти до восьми років.
Згідно з п. 2 ч. 3 ст. 294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 2 абзацу третього частини першої статті 219 цього Кодексу, він може бути продовжений в межах строків, встановлених пунктами 2 та 3 частини другої статті 219 цього Кодексу: до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником регіональної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора.
Строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження (ч.4 ст. 294 КПК України).
Згідно ч. 1 ст. 295-1 КПК України у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.
Відповіднодо ч.2ст.295-1КПК Україниу клопотанніпро продовженнястроку досудовогорозслідування у клопотанні про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру зазначаються:
1) прізвище, ім`я, по батькові підозрюваного;
2) найменування (номер) кримінального провадження;
3) суть повідомленої підозри і правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, у вчиненні якого підозрюється особа;
4) посилання на докази, якими обґрунтовується підозра;
5) процесуальні дії, про ведення або завершення яких потребує додаткового часу;
6) значення результатів цих процесуальних дій для судового розгляду;
7) строк, необхідний для проведення або завершення процесуальних дій;
8) обставини, що перешкоджали здійснити ці процесуальні дії раніше.
Як зазначається в абз. 2 ч. 2 ст. 295-1 КПК України до клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання. При цьому слідчий, прокурор зобов`язані зазначити у відповідному клопотанні найкоротший строк, достатній для потреб досудового розслідування.
Так, клопотання у кримінальному провадженні №12021121240000048 від 07.04.2021, про продовження строку досудового розслідування відповідає вимогам ст.295-1 КПК України.
Слідчий суддя погоджується з твердженнями слідчого та прокурора про неможливість закінчення досудового розслідування у зв`язку із необхідністю проведення слідчих (розшукових) та процесуальних дій, про які йде мова у клопотанні, оскільки саме на сторону обвинувачення покладається обов`язок доведення обставин, передбачених ст. 91 КК України, тому в разі, якщо сторона обвинувачення бажає здобути додаткові докази, то слідчий суддя не в праві оцінувати необхідність або її відсутність підстав для їх здобуття під час досудового розслідування. Розглядаючи такий вид клопотань слідчий суддя встановлює розумність строків збирання цих доказів. Також для повноти досудового слідства необхідно провести слідчі дії, які слідчим вказано в клопотанні.
Згідно зст.28КПКУкраїнипід часкримінальногопровадженнякожна процесуальнадіяабопроцесуальне рішенняповиннібутивиконані абоприйнятіврозумні строки.Розумнимивважаютьсястроки,щоєоб`єктивно необхіднимидлявиконанняпроцесуальних дійтаприйняттяпроцесуальнихрішень.Розумністрокине можутьперевищуватипередбаченіцим Кодексомстрокивиконанняокремих процесуальнихдійабоприйняття окремихпроцесуальнихрішень. Проведення досудового розслідування у розумні строки забезпечує прокурор, слідчий суддя (в частині строків розгляду питань, віднесених до його компетенції), а судового провадження - суд.
Критеріями для визначення розумності строків кримінального провадження є:
1) складність кримінального провадження, яка визначається з урахуванням кількості підозрюваних, обвинувачуваних та кримінальних правопорушень, щодо яких здійснюється провадження, обсягу та специфіки процесуальних дій, необхідних для здійснення досудового розслідування тощо;
2) поведінка учасників кримінального провадження;
3) спосіб здійснення слідчим, прокурором і судом своїх повноважень.
Коженмає право, щоб обвинувачення щодо нього в найкоротший строк або стало предметом судового розгляду, або щоб відповідне кримінальне провадження щодо нього було закрите.
У п.116 рішення ЄСПЛ від 12.03.2009 у справі «Вергельський протии України» зазначено: «розумність тривалості провадження має оцінюватися у світлі конкретних обставин справи та з урахуванням таких критеріїв, як складність справи, поведінка заявника та відповідних органів (див., серед багатьох інших, п.67 рішення у справі «Пелісьє і Сассі протии Франції»).
Дотримання розумних строків кримінального провадження є основоположним завданням оперативного розслідування будь-якого злочину, закріпленим у ст. 2 КПК, що відображає вимоги ст. 6 ЕКПЛ щодо права кожного на справедливии? та публічнии? розгляд и?ого справи впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.
Щодо наданого стороною захисту висновку експерта №1744-1745, слідчий суддя відзначає, що даний висновок не спростовує наявності підстав для продовження строку досудового розслідування. Крім того, на даний час проводяться процесуальні дії, спрямовані на збирання доказів, які можуть підтвердити факт вчинення кримінального правопорушення або його спростувати.
Враховуючи конкретні обставини справи, наявність обставин, які перешкоджали завершенню досудового розслідування у більш стислі строки, необхідність завершення слідчих та процесуальних дій, наведених у клопотанні, а також те, що строк досудового розслідування у вказаному кримінального провадження спливає 22.10.2022, а провести вищевказані слідчі та процесуальні дії у передбачений законом строк не надається за можливе з об`єктивних причин та особливою складність провадження, слідчий суддя приходить до висновку про обґрунтованість клопотання слідчого та наявність підстав для його задоволення.
Керуючись ст. ст. 219, 294-295-1, 369-372, 376 КПК України,
постановив:
клопотання слідчого задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № №12021121240000048 від 07.04.2021 за підозрою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 240 КК України, до 22.12.2022 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_11
Суд | Ленінський районний суд м.Кіровограда |
Дата ухвалення рішення | 19.10.2022 |
Оприлюднено | 24.01.2023 |
Номер документу | 106923553 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строку досудового розслідування |
Кримінальне
Ленінський районний суд м.Кіровограда
Плохотніченко Л. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні