Справа № 191/4387/21
Провадження № 2/191/1369/21
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
іменем України
21 жовтня 2022 року м. Синельникове
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Твердохліб А.В.
за участю секретаря Яришевої Н.В.
згідно вимог ч. 2ст. 247 ЦПК України, без фіксації судового засідання технічними засобами, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Синельникове в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Філд» про розірвання договору оренди земельної ділянки, -
ВСТАНОВИВ:
29.12.2021 року позивач ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Наконечна Т.М., звернувся до суду з позовом до ТОВ «Агро-Філд» про розірвання договору оренди земельної ділянки. В обґрунтування позову представник позивача зазначила, що ОСОБА_1 належить на праві приватної власності, на підставі Свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого 01.04.2009 року державним нотаріусом Другої Синельниківської державної нотаріальної контори Мельниковим О.Ж., земельна ділянка, площею 5,7787 га, розташована на території Іларіонівської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області, кадастровий номер 1224855300:01:002:0202. 01 грудня 2016 року між позивачем та відповідачем ТОВ «Агро-Філд» був укладений договір оренди вказаної земельної ділянки, строком на 25 років, зі сплатою орендної плати один раз на рік, не пізніше 20 числа останнього місяця календарного року, за який вноситься орендна плата за місцезнаходженням орендодавця. Державна реєстрація договору оренди землі була проведена 13.01.2017 року за №18594547. Відповідач систематично порушував умови договору і несвоєчасно сплачував плату за користування земельною ділянкою. Так, за 2016, 2017 роки орендна плата сплачувалась з порушенням встановлених строків розрахунків, частинами, із затримкою на наступний рік. За 2018-2020 роки орендна плата відповідачем взагалі не сплачена. В зв`язку із викладеними обставинами, позивач просить, посилаючись на ст. ст. 13, 21, 32 Закону України «Про оренду землі», ст. 141 ЗК України, розірвати договір оренди земельної ділянки, площею 5,7787 га (кадастровий номер 1224855300:01:002:0202) індексний номер: 33454787 від 17.01.2017 року, укладений між ОСОБА_1 та ТОВ «Агро-Філд» 01 грудня 2016 року, зареєстрований на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень Державним реєстратором Деркач С.В. Синельниківської районної державної адміністрації Дніпропетровської області, та повернути земельну ділянку у придатному для цільового призначення стані.
До початку проведення судового засідання представник позивача Довжик С.В.., Наконечна Т.М., надала суду заяву про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити. Проти заочного розгляду справи не заперечувала.
Відповідач в судове засідання не з`явився, про причини неявки суду не повідомив, заяви про розгляд справи без його участі та відзив на позов не подав.
Згідно ч.1ст.223 ЦПК Українинеявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
За ч.1 ст.280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Суд, на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин справи, на які посилався представник позивача, як на підставу своїх вимог, що викладені у заяві по суті та підтверджені доданими до неї доказами, які були досліджені судом, оцінивши докази у справі за принципами встановленимист.89 ЦПК України, прийшов таких висновків.
Відповідно до ч.1 ст.19ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Статтею 5ЦПК України передбачено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Вимогист. 264 ЦПК Українизобов`язують суд під час ухвалення рішення вирішити чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин. Звертаючись до суду, позивач за власним розсудом обирає спосіб захисту і, діючи на засадах змагальності, повинен переконливими, належними та припустимими доказами довести правову та фактичну підставу заявлених ним вимог. Розглядаючи справу, суд забезпечив сторонам рівні можливості щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Згідно із ч.1 ст.626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків.
Сторони є вільними в укладені договору, виборі контрагента та визначення умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч. 1 ст. 627 ЦК України).
За змістом ч. 2 ст. 792 ЦК України майнові відносини, що виникають з договору найму (оренди) земельної ділянки, є цивільно-правовими, ґрунтуються на засадах рівності, вільного волевиявлення та майнової самостійності сторін договору та, крім загальних норм цивільного законодавства, щодо договору, договору найму земельної ділянки регулюються актами земельного законодавства - ЗК України, ЗУ «Про оренду землі».
Згідно зі ст.13 ЗУ «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно дост. 21 Закону України «Про оренду землі»орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЗК України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.
Згідно ст. 526 ЦК України зобов`язання повинно виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Приписамист.24 Закону України «Про оренду землі»встановлено, що орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Положеннямист.32 Закону України «Про оренду землі»передбачено, що на вимогу однієї зі сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями24і25цьогоЗаконута умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначенихЗК Українита іншими законами України.
У пункті «д» частини першоїстатті 141 ЗК Українивизначено, що підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.
Отже, розглядаючи спори про розірвання договору оренди з підстав заборгованості по орендній платі, слід мати на увазі, що згідно зі статтями13,15,21 Закону України «Про оренду землі»основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі.
Відповідно до принципу диспозитивності цивільного судочинства (ст.13 ЦПК України) суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлено, що відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно… від 31.07.2021 року, ОСОБА_1 належить на праві приватної власності на підставі Свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого 01.04.2009 року державним нотаріусом Другої Синельниківської державної нотаріальної контори Мельниковим О.Ж., земельна ділянка, площею 5,7787 га, кадастровий номер: 1224855300:01:002:0202, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Іларіонівської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області.
Вищевказану земельну ділянку ОСОБА_1 передав в оренду ТОВ «АГРО-ФІЛД» (код ЄДРПОУ 36910643) строком на 25 років, починаючи з 01.12.2016 року до 01.12.2041 року, відповідно до договору оренди земельної ділянки, укладеного 01 грудня 2016 року № б/н. Державна реєстрація договору оренди земельної ділянки була проведена 13.01.2017 року за №18594547, що встановлено із наданої суду Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно… від 31.07.2021 року.
Відповідно до п. 2.2 Договору, орендна плата за користування вказаною в договорі земельною ділянкою сплачується орендарем орендодавцю щороку у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, протягом терміну дії договору не пізніше як ніж 31 грудня кожного року, без урахування індексу інфляції.
Підставою для звернення представника позивача до суду з вимогою про розірвання договору оренди земельної ділянки, було порушення відповідачем умов договору оренди земельної ділянки щодо виплати орендної плати.
На підтвердження невиконання обов`язків орендаря земельних ділянок, а саме щодо невиплати орендної плати, Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області надано суду 20.10.2022 року відповідь на запит, із зазначення про те, що згідно реєстраційних даних АІС «Податковий блок» ТОВ «АГРО-ФІЛД» (ЄДРПОУ 36910643) перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області з 23.12.2009, 429-Синельниківська ДПІ (Синельниківський р-н, район). З 13.09.2021 року прийнято судове рішення про визнання банкрутом, стан платника 13 - триває процедура санації боржника. За даними інформаційної системи ДПС України про суми виплачених доходів, а саме на підставі даних Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за ф.№1-ДФ встановлено, що сума нарахованого та виплаченого доходу податковим агентом ТОВ «АГРО-ФІЛД» (ЄДРПОУ 36910643) за кодом ознаки 106 «Дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування) фізичній особі ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) відображений:
в IV кварталі 2016 року сума нарахованого доходу 11000,0 гри., сума виплаченого доходу 0 грн., сума нарахованого податку 1650,0 грн., сума перерахованого податку 0 грн.
в І кварталі 2017 року сума нарахованого доходу 0 грн., сума виплаченого доходу 11000,0 грн., сума нарахованого податку 0 грн., сума перерахованого податку 1650,0 грн.
в І кварталі 2018 року сума нарахованого доходу 5598,52 грн., сума виплаченого доходу 5598,52 грн., сума нарахованого податку 1007,73 грн., сума перерахованого податку 1007,73 грн.
в IV кварталі 2019 року сума нарахованого доходу 5634,0 грн., сума виплаченого доходу 0 грн., сума нарахованого податку 1014,12 грн., сума перерахованого податку 1014,12 грн.
За період з І-ІІІ квартал 2016 року, з II-IV квартал 2017 року, з II-IV квартал 2018 року, з І-ІІІ квартал 2019 року, за І- IV 2020 року та І- IV 2021 року по нарахованим та виплаченим доходам та нарахованим та перерахованим сумам податку на доходи фізичних осіб по фізичній особі ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) інформація відсутня.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд прийшов до висновку про те, що відповідач систематично допускав порушення зобов`язань по сплаті орендної плати за договором оренди земельної ділянки з її власником ОСОБА_1 , тобто неналежно виконував умови договору у виді обов`язку зі своєчасної сплати орендної плати, що є безумовним порушенням умов договору оренди земельної ділянки, яке, з огляду на положення статті 526 ЦК України, дає право орендодавцю вимагати розірвання такого договору.
Згідност. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показання свідків.
Згідност. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Верховний Суд у своїй Постанові від 29.07.2020 року у справі № 277/526/18 виклав свою позицію, а саме: «Загальні положення щодо наслідків порушення зобов`язань визначені статтями 610-611 ЦК України. Зокрема стаття 610 ЦК України зазначає, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання), а у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору (статті 611 ЦК України). Отже, не виконання зобов`язань однією зі сторін договору має наслідком розірвання договору за ініціативою сторони, яка втратила інтерес до виконання та продовження правовідносин за договором. Згідно зі статтею 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. У пункті "д" частини першої статті 141 ЗК України передбачено таку підставу припинення права користування земельною ділянкою, як систематична несплата земельного податку або орендної плати. Отже, згідно зі статтями 13, 15, 21 Закону України "Про оренду землі" одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановлених договором розмірі, строку та порядку. Систематична несплата орендної плати за користування земельною ділянкою, вказує на систематичне порушення умов договору оренди земельної ділянки і може бути підставою для його розірвання. За своєю правовою природою поняття "несвоєчасна сплата" означає несплату певної суми грошових коштів у певний строк, зокрема, у строк, передбачений договором оренди землі.
У постанові Верховного Суду в складі Об`єднаної Палати Касаційного цивільного суду від 06 березня 2019 року в справі № 183/262/17 (провадження № 61-41932сво18) зроблено висновок, що підставою для розірвання договору оренди землі є систематична несплата орендної плати (два та більше випадки). При цьому, систематична сплата орендної плати не у повному обсязі, визначеному договором, тобто як невиконання, так і неналежне виконання умов договору, є підставою для розірвання такого договору, оскільки згідно зі статтею 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Відповідно до статей 509, 510, 526 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматись від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Загальними умовами зобов`язання є те, що зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання (статті 525, 625 ЦК України). Згідно зі статтею 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк. Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (стаття 612 ЦК України).
У своїй постанові від 22.09.2020 року у справі № 327/163/17 Верховний Суд дійшов висновку, що «згідно із частиною другою статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. Системний аналіз зазначених положень законодавства дає можливість дійти висновку, що при вирішенні питання щодо розірвання договору оренди земельної ділянки з підстави, передбаченої пунктом "д" статті 141 ЗК України, застосуванню також підлягають положення частини другої статті 651 ЦК України, згідно з якою необхідна наявність істотного порушення стороною договору. Згідно з частиною четвертою статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до ч.6 ст.13 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Таким чином, встановивши, що ТОВ «Агро-Філд» систематично в період з 2016 року до 2021 року не виконував зобов`язання з виплати орендної плати позивачу ОСОБА_1 , що порушило передбачене договором право орендодавця на її своєчасне отримання, суд дійшов до висновку щодо задоволення позову та розірвання оспорюваного договору оренди землі та повернення земельної ділянки у стані, придатному для цільового призначення.
Крім того, згідно ч. 1 ст. 141 ЦПК України суд присуджує з відповідача на користь позивача судові витрати в розмірі сплаченого судового збору в сумі 908,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.526, 549, 610 - 612, 651, 792, 1225 ЦК України, ст.ст. 96, 141 ЗК України, ст.ст. 13,15,21,24 Закону України «Про оренду землі», керуючись ст. ст. 12, 81, 141, 259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Розірвати договір оренди земельної ділянки від 01 грудня 2016 року № б/н, укладеного між ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , та Товариством з обмеженою відповідальністю «АГРО-ФІЛД» (код ЄДРПОУ 36910643), щодо земельної ділянки кадастровий номер 1224855300:01:002:0202, площею 5,7778 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Іларіонівської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області, дата державної реєстрації 13.01.2017 року запис про інше речове право 18594547 та повернути земельну ділянку у стані придатному для цільового призначення.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Філд» (код ЄДРПОУ 36910643) на користь ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленомуЦПК України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А. В. Твердохліб
Суд | Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 21.10.2022 |
Оприлюднено | 31.10.2022 |
Номер документу | 106992199 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Твердохліб А. В.
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Твердохліб А. В.
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Твердохліб А. В.
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Твердохліб А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні