Справа № 463/4351/22 Головуючий у 1 інстанції: ОСОБА_1
Провадження № 11-сс/811/599/22 Доповідач: ОСОБА_2
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 жовтня 2022 року м. Львів
Колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Львівського апеляційного суду в складі
головуючої судді ОСОБА_2
суддів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
з участю секретаря судового засідання ОСОБА_5 ,
прокурора ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ,
представника власника майна адвоката ОСОБА_9
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу адвоката ОСОБА_9 , подану в інтересах ТОВ «Українська Ягода» та фізичної особи ОСОБА_10 на ухвалу слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова від 20 червня 2022 року,
ВСТАНОВИЛА:
прокурор першого відділу процесуального керівництва другого управління організації і процесуального керівництва у кримінальних провадженнях органів Державного бюро розслідувань Департаменту організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням органів Державного бюро розслідувань, нагляду провадженнях Офісу Генерального прокурора ОСОБА_6 , звернувся з клопотанням про накладення арешту на майно у кримінальному провадженні №62022000000000337 від 1 червня 2022 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 110-2, ч. 3 ст. 436-2 КК України.
В обґрунтування клопотання покликався на те, що на території України функціонує підприємство з російським капіталом - ТОВ «УКРАЇНСЬКА ЯГОДА» (код ЄДРПОУ 38284211, юридична адреса - Житомирська обл., Бердичівський район, село Маркуші), бенефіціарними власниками якого є громадяни російської федерації - ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Отриманий зазначеними підприємствами прибуток у подальшому фактично спрямовується через банківські та фінансові установи, в якості дивідендів для російських власників, які знаходяться на території російської федерації, внаслідок чого сплачуються відповідні податки та збори до бюджету країни-агресора та фінансується силовий блок, оборонно-промисловий комплекс російської федерації, а також протиправна діяльність, пов`язана зі збройною агресією проти України.
Так, шляхом отримання прибутку від діяльності ТОВ «УКРАЇНСЬКА ЯГОДА», може здійснюватися фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України, що також призводить до інших тяжких наслідків.
На цей час, враховуючи наведену інформацію існують підстави вважати, що службові особи ТОВ «УКРАЇНСЬКА ЯГОДА», протягом тривалого часу вчиняли та продовжують вчиняти системні заплановані заходи, направлені на шкоду та підрив суверенітету, територіальної цілісності та недоторканості, обороноздатності, державної, економічної та інформаційної безпеки України.
Постановою слідчого від 10 червня 2022 року нерухоме майно ТОВ «УКРАЇНСЬКА ЯГОДА» (код ЄДРПОУ 38284211) та громадянина російської федерації ОСОБА_10 визнано речовим доказом.
Ухвалою слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова від 20 червня 2022 року задоволено клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва другого управління організації і процесуального керівництва у кримінальних провадженнях органів Державного бюро розслідувань Департаменту організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням органів Державного бюро розслідувань, нагляду провадженнях Офісу Генерального прокурора ОСОБА_6 про накладення арешту на майно у кримінальному провадженні № 62022000000000337 від 1 червня 2022 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 110-2, ч. 3 ст. 436-2 КК України задоволено частково.
Накладено арешт шляхом заборони відчуження, розпорядження зазначеним майном, у тому числі шляхом заборони органам реєстрації вносити зміни до конфігурації або цілісності на наступні об`єкти нерухомого майна, що на праві власності належать ТОВ «УКРАЇНСЬКА ЯГОДА» (код ЄДРПОУ 38284211): будівлю (олійний цех) площею 102.1 м2, що знаходиться за адресою: Житомирська обл., Бердичівський р., с/рада. Маркушівська, комплекс будівель та споруд № 1, будинок 1е; будівлю (телятник) площею 1140.5 м2, що знаходиться за адресою: Житомирська обл., Бердичівський р., с/рада. Маркушівська, комплекс будівель та споруд № 1, будинок 1в; будівлю (сіносховище) площею 365.3 м2, що знаходиться за адресою: Житомирська обл., Бердичівський р., с/рада. Маркушівська, комплекс будівель та споруд № 1, будинок 1к; будівлю (корівник) площею 1592.4 м2, що знаходиться за адресою: Житомирська обл., Бердичівський р., с/рада. Маркушівська, комплекс будівель та споруд № 1, будинок 1й; будівлю (комплекс по переробці і зберіганню плодово-ягідної та овочевої продукції) площею 1376.7 м2, що знаходиться за адресою: Житомирська обл., Бердичівський р., с/рада. Маркушівська, комплекс будівель та споруд № 1, будинок 1а; на наступні об`єкти нерухомого майна, що на праві власності належать співвласнику ТОВ «УКРАЇНСЬКА ЯГОДА» (код ЄДРПОУ 38284211) громадянину російської федерації ОСОБА_10 : земельну ділянку з кадастровим номером 3222487000:04:003:5021, площею 0,3001, що знаходиться за адресою: Київська обл., Києво-Святошинський р., с. Ходосівка; земельну ділянку з кадастровим номером 3222487000:04:003:5025, площею 0,2837, що знаходиться за адресою: Київська обл., Києво-Святошинський р., с. Ходосівка; житлову квартиру площею 131.5 м2, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , В решті вимог клопотання відмовлено.
Адвокати ОСОБА_9 , в інтересах представника ТОВ «Українська Ягода`та громадянина російської федерації ОСОБА_10 , подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова від 20 червня 2022 року та постановити нову ухвалу, якою відмовити в задоволенні клопотання прокурора про накладення арешту на майно.
Апелянт в доводах апеляційної скарги зазначає, що слідчий суддя постановив необґрунтоване, незаконне рішення всупереч законним правам та інтересам ТОВ «УКРАЇНСЬКА ЯГОДА», у зв`язку з неповнотою розгляду клопотання, невідповідністю висновків суду, викладених у судовому рішенні, фактичним обставинам кримінального провадження, та істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону.
Прокурор не надав слідчому судді жодних доказів на підтвердження існування обґрунтованої підозри щодо причетності ОСОБА_10 , інших учасників та/або працівників ТОВ «УКРАЇНСЬКА ЯГОДА» до вчинення кримінального правопорушення; що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження.
Твердження про отримання дивідендів російськими власниками ТОВ «УКРАЇНСЬКА ЯГОДА», не відповідає дійсності, так як не проводилось нарахування та виплати дивідендів учасникам товариства.
Факт наявності серед учасників товариства з обмеженою відповідальністю громадян росії/білорусії не є доказом причетності їх чи працівників такого товариства до вчинення кримінальних правопорушень, у тому числі передбачених ч. 4 ст. 110-2, ч. 3 ст. 436-2 КК України.
На даний час у кримінальному провадженні №62022000000000337 ОСОБА_10 чи іншим учасникам або працівникам ТОВ «УКРАЇНСЬКА ЯГОДА» не здійснено повідомлення про підозру.
Наголошує, що слідчий суддя взагалі не вмотивував свій висновок про те, яким саме ознакам речових доказів відповідає арештоване майно; на підставі яких доказів він прийшов до висновку, що безпосередньо це майно має зв`язок з кримінальними правопорушеннями у даному провадженні.
Окрім того, слідчий суддя в порушення положень п. 1 ч. 3 ст. 132 та п. 3 ч. 2 ст. 173 КПК України не врахував, що відсутня обґрунтована підозра у вчиненні ОСОБА_10 , іншими учасниками чи працівниками ТОВ «УКРАЇНСЬКА ЯГОДА» кримінального правопорушення, та жодним чином не мотивовано рішення про необхідність арешту майна з метою забезпечення можливої конфіскації майна, відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
В розумінні приписів ст.ст. 96-3 та 96-4 КК України ТОВ «УКРАЇНСЬКА ЯГОДА» у кримінальному провадженні №62022000000000337 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 110-2, ч. З ст. 436-2 КК України, відповідно до чинного закону не може мати статусу юридичної особи, до якої застосовуються заходи кримінально-правового характеру.
Окрім того, чинним кримінальним процесуальним законом не передбачено накладення арешту на майно з метою забезпечення можливості подальшої націоналізації такого майна, що свідчить про порушення норм кримінального процесуального закону.
Накладення арешту на нерухоме майно унеможливлює проведення господарської діяльності ТОВ «УКРАЇНСЬКА ЯГОДА» та призведе до банкрутства товариства.
25 липня 2022 року на адресу Львівського апеляційного суду поступили заперечення на апеляційну скаргу адвоката ОСОБА_9 , від прокурора ОСОБА_6 , просить апеляційну скаргу адвоката ОСОБА_9 залишити без задоволення ,а ухвалу слідчого судді Личаківського районного суд м. Львова від 20 червня 2022 року без змін.
Зазначає, що нерухоме майно ТОВ «УКРАЇНСЬКА ЯГОДА» (код ЄДРПОУ 38284211) використовується кінцевими бенефіціарними власниками громадянами російської федерації у тому числі з метою отримання прибутку, який в подальшому розподіляється на території держави агресора та скеровується на фінансування збройної агресії проти України. Є підстави вважати, що у подальшому вказане майно буде реалізовано зазначеними особами, що значно ускладнить процес відшкодування шкоди, завданої фінансуванням дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України.
У сторони обвинувачення є достатні підстави вважати, що зазначене нерухоме майно є беззаперечним доказом вчинення кримінальних правопорушень і більше того має суттєве значення для кримінального провадження.
Заслухавши доповідача,пояснення представникавласника майнаадвоката ОСОБА_9 на підтримку доводів апеляційної скарги, виступ прокурора на заперечення аргументів апеляційної скарги, вивчивши матеріали судової справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Частиною 1 ст. 404 КПК України встановлено, що суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Відповідно до ст. 370 КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.
Незважаючи на те, що п. 1 ст. 6 Європейської конвенції з прав людини зобов`язує суди мотивувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент (п. 30 рішення Європейського суду з прав людини /далі - ЄСПЛ/ від 27 вересня 2001року у справі «Гірвісаарі проти Фінляндії» / Hirvisaari v. Finland, заява №49684/99).
Поруч із наведеним, у ході апеляційного перегляду рішення слідчого судді ретельній перевірці підлягають усі доводи апеляційної скарги, які можуть вплинути на результат апеляційного розгляду (постанова Верховного Суду від 05 січня 2022 року у справі №484/789/19, абз. 9 п. 12 постанови Великої Палати Верховного Суду від 16 грудня 2021 року у справі №11-164сап21).
Із урахуванням вищенаведеного, апеляційному суду належить з`ясувати чи: наявна обґрунтована підозра вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходу забезпечення у вигляді арешту майна; відповідало майно, на яке накладено арешт, критеріям речових доказів; існування необхідності в накладенні арешту на майно, ураховуючи принцип розумності та співмірності обмеження права власності завданням кримінального провадження.
Зміст та форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, до яких, зокрема, віднесено і засади недоторканості права власності. Згідно з вимогами ст.16 КПК України позбавлення або обмеження права власності під час кримінального провадження здійснюється лише на підставі вмотивованого судового рішення, ухваленого в порядку, передбаченому КПК України.
При застосуванні заходів забезпечення кримінального провадження слідчий суддя повинен діяти у відповідності до вимог КПК України та судовою процедурою гарантувати дотримання прав, свобод та законних інтересів осіб, а також умов, за яких жодна особа не була б піддана необґрунтованому процесуальному обмеженню.
Відповідно до ч. 2 ст. 131 КПК України арешт майна є одним з видів заходів забезпечення кримінального провадження, а отже за правилами ст. 132 КПК України його застосування не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи, про який йдеться у клопотанні слідчого або прокурора; може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається з клопотанням.
Відповідно до частини першої статті 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 170, ч. 3 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів та накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 КПК України.
Відповідно до ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюється під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Згідно з матеріалами клопотання встановлено, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні кримінального провадження внесеного до ЄРДР за № 62022000000000337 від 01 червня 2022 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 110-2, ч. 3 ст. 436-2 КК України.
За версією слідства, на території України функціонує багатогалузевий механізм забезпечення системного контролю над ключовими сферами життя суспільства в Україні через російські та білоруські компанії, що включає: фінансування протиправної діяльності через підконтрольних юридичних та фізичних осіб, офшорні компанії, одержання прибутку від господарської діяльності на території України, забезпечення контролю цими суб`єктами на об`єктах критичної інфраструктури нашої держави громадянами російської федерації та республіки білорусь, шляхом впливу на фінансову діяльність відповідних підприємств, виведення коштів та здійснення їх легалізації (відмивання) через визначені банківські та фінансові установи за кордон тощо.
Окрім того, на території України здійснюють господарську діяльність ряд суб`єктів господарювання, службові особи яких з використанням засобів масової інформації виправдовують, визнають правомірною та заперечують збройну агресію російської федерації проти України, розпочату у 2014 році, представляючи збройну агресію російської федерації проти України як внутрішній громадянський конфлікт, та майно яких у свою чергу підпадає під засади примусового вилучення в Україні об`єктів права власності російської федерації та її резидентів.
Досудовим розслідуванням встановлено, що на території України функціонує підприємство з російським капіталом - ТОВ «УКРАЇНСЬКА ЯГОДА» (код ЄДРПОУ 38284211, юридична адреса - Житомирська обл., Бердичівський район, село Маркуші), бенефіціарними власниками якого є громадяни російської федерації - ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_10 .
Отриманий зазначеними підприємствами прибуток у подальшому фактично спрямовується через банківські та фінансові установи, в якості дивідендів для російських власників, які знаходяться на території російської федерації, внаслідок чого сплачуються відповідні податки та збори до бюджету країни-агресора та фінансується силовий блок, оборонно-промисловий комплекс російської федерації, а також протиправна діяльність, пов`язана зі збройною агресією проти України.
Так, шляхом отримання прибутку від діяльності ТОВ «УКРАЇНСЬКА ЯГОДА», може здійснюватися фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України, що також призводить до інших тяжких наслідків.
На цей час, існують підстави вважати, що службові особи ТОВ «УКРАЇНСЬКА ЯГОДА», протягом тривалого часу вчиняли та продовжують вчиняти системні заплановані заходи, направлені на шкоду та підрив суверенітету, територіальної цілісності та недоторканості, обороноздатності, державної, економічної та інформаційної безпеки України.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру за ТОВ «УКРАЇНСЬКА ЯГОДА» (код ЄДРПОУ 38284211) на праві власності зареєстровано нерухоме майно перелічене у клопотання прокурора.
Досудовим розслідуванням встановлено, що нерухоме майно ТОВ «УКРАЇНСЬКА ЯГОДА» (код ЄДРПОУ 38284211) використовується кінцевими бенефіціарними власниками громадянами російської федерації у тому числі з метою отримання прибутку, який в подальшому розподіляється на території держави агресора та скеровується на фінансування збройної агресії проти України. Є підстави вважати, що у подальшому вказане майно буде реалізовано зазначеними особами, що значно ускладнить процес відшкодування шкоди, завданої фінансуванням дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України.
10 червня 2022 року нерухоме майно ТОВ «УКРАЇНСЬКА ЯГОДА» (код ЄДРПОУ 38284211) та громадянина російської федерації ОСОБА_10 визнано речовим доказом постановою старшого слідчого в ОВС Головного слідчого управління ДБР ОСОБА_13 .
16 червня 2022 року прокурор ОСОБА_14 , звернувся до слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова з клопотанням про накладення арешту на майно.
Ухвалою слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова від 20 червня 2022 року клопотання прокурора ОСОБА_15 про накладення арешту на майно у кримінальному провадженні №62022000000000337 від 01 червня 2022 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 110-2, ч. 3 ст. 436-2 КК України задоволено частково.
Перевіривши матеріали клопотання, колегія суддів апеляційного суду вважає, що слідчий суддя дійшов обґрунтованого висновку про наявність правових підстав для задоволення клопотання прокурора і накладення арешту на майно. Кримінальне правопорушення внесено до ЄРДР за ознаками ч. 4 ст. 110-2, ч. 3 ст. 436-2 КК України, майно, на яке в клопотанні прокурор просить накласти арешт, відповідно до постанови слідчого визнано речовими доказами у даному кримінальному провадженні, є речовими доказами в розумінні положень КПК України. З метою забезпечення збереження речових доказів, майно повинно арештовуватися незалежно від того, хто є його власником, у кого і де воно знаходиться, оскільки в протилежному випадку не будуть досягнуті цілі застосування цього заходу - запобігання можливості протиправного впливу (відчуження, знищення, приховання) на певне майно, що, як наслідок, перешкодить встановленню істини у кримінальному провадженні, тому у слідчого судді було достатньо підстав для накладання арешту на це майно.
Під час розгляду клопотання сторони обвинувачення слідчий суддя вірно встановив, що є достатні підстави вважати, що майно, на яке просять накласти арешт, відповідає вимогам ч. 2, 3 ст. 170 КПК України, а тому потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи власника майна, про які йдеться в клопотанні слідчого.
З огляду на положення ч. 2, 3 ст. 170 КПК України, майно, яке має ознаки речового доказу повинно вилучатися та арештовуватися незалежно від того, хто є його власником, у кого і де воно знаходиться, незалежно від того чи належить воно підозрюваному чи іншій зацікавленій особі, оскільки в протилежному випадку не будуть досягнуті цілі застосування цього заходу - запобігання можливості протиправного впливу (відчуження, знищення, приховання) на певне майно, що, як наслідок, перешкодить встановленню істини у кримінальному провадженні.
Таким чином, арешт майна з підстав, передбачених ч. 2, 3 ст. 170 КПК України, по суті являє собою форму забезпечення доказів.
Доводи сторони захисту, що прокурором не надав слідчому судді жодних доказів на підтвердження існування обґрунтованої підозри, не беруться до уваги колегії суддів.
Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження (п. 1 ч. 3 ст. 132 КПК).
«Обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (п. 175 рішення ЄСПЛ від 21 квітня 2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України» /Nechiporuk and Yonkalo v. Ukraine, заява №42310/04).
Використане законодавцем у п. 1 ч. 3 ст. 132 КПК формулювання «існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості», якщо його порівняти із формулюванням «наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення», яке наведено у ч. 2 ст. 177 КПК, вказує на те, що для застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як арешт майна достатньо, щоб сторона обвинувачення довела не факт повідомлення певній особі про підозру, а лише наявність відомостей, котрі можуть свідчити про сам факт вчинення кримінального правопорушення. Оскільки, на відміну від ч. 2 ст. 177 КПК, у п. 1 ч. 3 ст. 132 КПК не зазначено про вчинення злочину особою, а лише вказано про його вчинення.
В оскаржуваній ухвалі із посиланням на докази наведено відомості, котрі, на думку колегії суддів, можуть переконати особу, яка не зацікавлена у результатах розгляду цієї справи (об`єктивний спостерігач) у тому, що були вчинені кримінальні правопорушення, передбачені ч. 4 ст. 110-2, ч. 3 ст. 436-2 КК України.
При цьому та обставина, що жодній особі не повідомлено про підозру для вирішення питання щодо арешту майна не має жодного правового значення, оскільки, виходячи з положень ч. 8 ст. 615 КПК, ураховуючи укази Президента України від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні» і від 12 серпня 2022 року «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строки досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні, ще не сплинули.
Посилання апелянта на те, що накладений арешт є неправомірним втручанням у право власності, та призведе до банкрутства ТОВ «УКРАЇНСЬКА ЯГОДА», не знайшло свого підтвердження в суді апеляційної інстанції, оскільки при накладенні такого враховано «справедливий баланс» між інтересом суспільства та вимогами щодо захисту фундаментальних прав особи.
На думку колегії суддів, сторона обвинувачення довела, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження.
Потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, погодженого прокурором.
Окрім того, колегією суддів встановлено, що ТОВ «УКРАЇНСЬКА ЯГОДА» та ОСОБА_10 не заборонено користуватися зазначеним в клопотанні слідчого майном.
Покликання апелянта, що слідчим суддею не вмотивовано висновок про те, яким саме ознакам речових доказів відповідає арештоване майно, не беруться до уваги апеляційного суду.
За змістом ч. 3 ст. 170 КПК у справах про арешт майна з метою, наведеною у п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК, відповідність майна будь-якому з критеріїв речових доказів перевіряється згідно зі стандартом доведення «достатні підстави». Наведений стандарт не вимагає від сторони обвинувачення надання безумовних та беззаперечних доказів, а передбачає необхідність наведення достатньо вагомих фактів та об`єктивних відомостей, аналіз яких у їх взаємозв`язку між собою дозволяє дійти висновку про відповідність вилученого майна критеріям речових доказів.
Речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення (ч. 1 ст. 98 КПК).
Як вбачається з матеріалів судової справи, майно ТОВ «УКРАЇНСЬКА ЯГОДА» та ОСОБА_10 відповідає критеріям, визначеним ч. 1 ст. 98 КПК України, оскільки може містити відомості, що можуть бути використані, як доказ фактів, що підлягають встановленню, окрім того постановою слідчого від 10 червня 2022 року вказане вище майно визнано речовими доказами у кримінальному провадженні.
Що стосуєтьсядоводів апелянтів,службові особи ТОВ «УКРАЇНСЬКА ЯГОДА» та ОСОБА_10 не мають жодного відношення до кримінального правопорушення, яке внесене до ЄРДР № 62022000000000337 від 01 червня 2022 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 110-2, ч. 3 ст. 436-2 КК України, не заслуговують на увагу колегії суддів.
Відповідно до ч. 3 ст. 170 КПК у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Доводи апеляційної скарги, що ТОВ «УКРАЇНСЬКА ЯГОДА», не проводила нарахування та виплати дивідендів учасникам товариства, не беруться до уваги колегії суддів, оскільки підлягають перевірці в ході досудового розслідування.
Що стосується підсудності клопотання прокурора, апеляційний суд зазначає, що відповідно до листа № 01.11/3/2022 від 17 травня 2022 року Голови Касаційного кримінального суд ОСОБА_16 , клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження першого та другого відділів Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності. Головного слідчого управління ДБР підсудні Личаківському районному суду м. Львова, а відповідно до наказу ДБР від 1 березня 2022 року визначено місце здійснення досудового розслідування першого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності Головного слідчого управління ДБР, на період воєнного стану, розташовано у м. Львові.
Покликання апелянта, що в розумінні приписів ст.ст. 96-3 та 96-4 КК України ТОВ «УКРАЇНСЬКА ЯГОДА» не може мати статусу юридичної особи, до якої застосовуються заходи кримінально-правового характеру, не береться до уваги колегії суддів.
Відповідно до положень ст. 96-6 КК України до юридичних осіб судом можуть бути застосовані такі заходи кримінально-правового характеру, як штраф, конфіскація майна, ліквідація.
Слідчий суддя на даній стадії не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд при розгляді кримінального провадження по суті, тобто не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини у вчиненні злочину чи її відсутності, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї заходу забезпечення кримінального провадження.
За таких обставин, колегія суддів приходить до переконання, що ухвала слідчого судді постановлена у відповідності до вимог чинного законодавства, із з`ясуванням усіх обставин, які мають значення для вирішення справи, оскільки надані слідчим матеріали доводять наявність правових підстав для накладення арешту на майно.
Інші доводи апеляційної скарги адвоката ОСОБА_9 , поданої в інтересах ТОВ «УКРАЇНСЬКА ЯГОДА» та ОСОБА_10 , не спростовують висновків слідчого судді.
Ураховуючи вищезазначене, на переконання колегії суддів апеляційного суду, оскаржувана ухвала слідчого судді є законною та обґрунтованою, тому підстав для задоволення апеляційних вимог та скасування ухвали слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова від 20 червня 2022 року немає.
Керуючись ст.ст.404, 405, 407, 419, 422 КПК України, колегія суддів
ПОСТАНОВИЛА:
ухвалу слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова від 20 червня 2022 року про накладення арешту на майно залишити без змін, а апеляційну скаргу адвоката ОСОБА_9 , подану в інтересах ТОВ «Українська Ягода» та фізичної особи ОСОБА_10 - без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та касаційному оскарженню не підлягає.
СУДДІ:
ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4
Суд | Львівський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 26.10.2022 |
Оприлюднено | 24.01.2023 |
Номер документу | 107014959 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Кримінальне
Львівський апеляційний суд
Партика І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні