Постанова
від 20.10.2022 по справі 918/185/22
ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2022 року Справа № 918/185/22

Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Філіпова Т.Л., суддя Розізнана І.В. , суддя Василишин А.Р.

секретар судового засідання Гладка Л.А.

за участю представників сторін:

позивача: Мельничук С.В.

відповідача 1: Накопалов Є.О., Овдійчук О.О.

відповідача 2: не з`явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області на рішення Господарського суду Рівненської області від 13.07.2022 у справі №918/185/22, ухвалене суддею Бережнюк В.В., повний текст рішення складено 15.07.2022

за позовом Приватного сільськогосподарського підприємства "Шпанівське"

до відповідачів:

1) Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області

2) Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області

про скасування наказів від 18.06.2019 №1280 та від 16.02.2021 №17-61-ОТГ, скасування записів про державну реєстрацію права комунальної власності на земельні ділянки, визнання права власності на земельні ділянки

Приватне сільськогосподарське підприємство "Шпанівське" звернулося до Господарського суду Рівненської області із позовом до відповідача 1) Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області та відповідача 2) Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області про скасування наказів від 18.06.2019 №1280 та від 16.02.2021 №17-61-ОТГ, скасування записів про державну реєстрацію права комунальної власності на земельні ділянки, визнання права власності на земельні ділянки.

Рішенням Господарського суду Рівненської області від 13.07.2022 у справі №918/185/22 задоволено позов Приватного сільськогосподарського підприємства "Шпанівське" до Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області та Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області про скасування наказів від 18.06.2019 №1280 та від 16.02.2021 №17-61-ОТГ, скасування записів про державну реєстрацію права комунальної власності на земельні ділянки, визнання права власності на земельні ділянки.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області звернулося з апеляційною скаргою до апеляційного господарського суду, в якій просить поновити строк на апеляційне оскарження рішення Господарського суду Рівненської області від 13.07.2022 у справі №918/185/22, скасувати вказане рішення та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 10.08.2022 р. апеляційну скаргу скаржника залишено без руху та зобов`язано його протягом 10-ти днів з дня вручення даної ухвали усунути встановлені при поданні апеляційної скарги недоліки та подати оригінал платіжного документа (квитанції, платіжного доручення, тощо) про сплату судового збору в розмірі 31 226 грн.

Проте, скаржником в термін наданий ухвалою суду для усунення недоліків при поданні апеляційної скарги не виконано, доказів щодо сплати судового збору в встановленому розмірі до суду не подано.

Натомість 25.08.2022 скаржником подано до суду апеляційної інстанції клопотання про відстрочення сплати судового збору.

В обґрунтування клопотання скаржник зазначає, що відповідно до виписки від 23.08.2022 по рахунку НОМЕР_1 станом на 23.08.2022 у Головному управлінні Держгеокадастру у Рівненській області за КЕКВ 2800 наявні кошти в розмірі 1595,24 грн. Згідно платіжного доручення від 19.08.2022 №176 Головним управлінням здійснено переказ коштів на суму 1588,14 грн по сплаті судового збору на рахунок UA783052990000029245010700575. Вказаний платіж станом на 23.08.2022 Головним управлінням Державної казначейської служби України у Рівненській області не проведено.

Таким чином, станом на 23.08.2022 у Головному управлінні відсутні достатні кошти для сплати судового збору в розмірі 31 266 грн за подання апеляційної скарги.

Ухвалами Північно-західного апеляційного господарського суду від 26.08.2022 р. клопотання Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області про відстрочення сплати судового збору задоволено. Відстрочено Головному управлінню Держгеокадастру у Рівненській області оплату судового збору за подання апеляційної скарги до ухвалення постанови апеляційним судом. Поновлено Головному управлінню Держгеокадастру у Рівненській області строк на подання апеляційної скарги рішення Господарського суду Рівненської області від 13.07.2022 у справі №918/185/22. Відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області на рішення Господарського суду Рівненської області від 13.07.2022 у справі №918/185/22 та розгляд апеляційної скарги призначено на "06" жовтня 2022 р. о 10:00год. у приміщенні Північно-західного апеляційного господарського суду за адресою: 33001 м.Рівне вул.Яворницького, 59 у залі судових засідань №2.

04.10.2022 р. на адресу апеляційного господарського суду від директора Приватного сільськогосподарського підприємства "Шпанівське" подано відзив на апеляційну скаргу в якому просить суд залишити рішення Господарського суду Рівненської області від 13.07.2022 р. без змін, а скаргу Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області без задоволення.

04.10.2022 р. представником Шпанівської сільської ради через систему «Електронний суд» подано письмові пояснення по суті спору. В яких, голова Шпанівська сільська рада Рівненського району Рівненської області, вказує на те, що не заперечує факт правонаступництва ПСП «Шпанівське» від КСП «Шпанівське» так як відповідно до пункту 8 порядку денного протоколу №1 загальних зборів КСП «Шпанівське» від 25.03.2000 р. реорганізовано КСП «Шпанівське» шляхом приєднання до юридичної особи ПСП «Шпанівське», та визнано останнє правонаступником всіх прав та обов`язків. Окрім того, розпорядженням Голови Рівненської районної державної адміністрації від 02.06.2000 №375 зареєстровано зміни та доповнення до статуту приватного сільськогосподарського підприємства "Шпанівське" із відображенням у ньому інформації щодо правонаступництва. Реєстрацію права комунальної власності Шпанівської сільської ради здійснено на виконання чинних наказів Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» загальною площею 362,0416га №1280 від 18.06.2019 року, загальною площею 15,7159га №17-61-ОТГ та актів приймання-передачі вказаних земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 18.06.2019 року та від 16.02.2021 року (у складі яких вказані земельні ділянки площею 14,0089га - кадастровий №5624689500:01:038:0120 та площею 0,117га - кадастровий №5624689500:01:037:0168), без врахування Державного акту на право власності від 18 квітня 1997 року (серії РВ №00031). Відповідно до вищевикладеного, просить апеляційний суд прийняти законне і обґрунтоване рішення з врахуванням наведеного у даних поясненнях.

05.10.2022 р. в системі «Електронний суд» представник Шпанівської сільської ради сформував документ про розгляд справи №918/185/22 без участі представника Шпанівської сільської ради.

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 06.10.2022 р. оголошено перерву в судовому засіданні до "20" жовтня 2022 р. об 11:30 год. у приміщенні Північно-західного апеляційного господарського суду за адресою: 33001, м. Рівне, вул. Яворницького, 59 у залі судових засідань №2. Запропоновано Приватному сільськогосподарському підприємству "Шпанівське" надати апеляційному суду письмові пояснення щодо обраного способу захисту, а Головному управлінню Держгеокадастру у Рівненській області надати апеляційному суду письмові пояснення стосовно підстав прийняття оскаржуваних наказів.

19.10.2022 р. на адресу апеляційного господарського суду від Приватному сільськогосподарському підприємству "Шпанівське" на виконання вимог ухвали суду надійшли письмові пояснення, в яких позивач повідомляє, що спір у даній справі виник у зв`язку з протиправною поведінкою відповідачів у справі, яка полягає у незаконному позбавленні ПСП «Шпанівське» його права власності на земельні ділянки (під виробничими будівлями і дворами), що перейшли до нього в процесі правонаступництва після ліквідації КСП «Шпанівське» шляхом його приєднання до ПСП «Шпанівське». Обираючи такий спосіб захисту прав як скасування записів про державну реєстрацію права комунальної власності Шпанівської сільської ради на спірні земельні ділянки (що належать по закону ПСП «Шпанівське») позивачем враховувалась, зокрема й судова практика щодо способів захисту прав позивачів, що була чинна на момент прийняття оскаржуваних наказів та актів, яка полягала у наступному. З матеріалів справи вбачається, що позивач просив визнати рішення органу Держгеокадастру на підставі яких державним реєстратором проведено державну реєстрацію права комунальної власності (наказ та акт приймання-передачі землі) як незаконні/протиправні та їх скасувати, відповідно й записи про проведену державну реєстрацію права комунальної власності підлягали скасуванню, як похідні. У зв`язку з чим, у позовній заяві й були заявлені позовні вимоги щодо скасування записів про проведення державної реєстрації права комунальної власності, що відповідали висновкам, викладеним в п. 4.70 постанови Верховного Суду від 23 січня 2020 року у справі №921/75/19. У разі відсутності державної реєстрації права власності на земельну ділянку, отриману та оформлену в передбаченому законом порядку до набрання чинності вищевказаних правових актів особа, яка є власником землі на підставі державного акта про право власності на землю, вправі визнати своє право власності в судовому порядку на підставі статті 392 ЦК України.

20.10.2022 р. в системі «Електронний суд» Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області сформовано додаткові пояснення в яких зазначено, що підставами для прийняття наказів № 1280 від 18.06.2019 та № 17-61-ОТГ від 16.02.2021 були ст. ст. 151, 117, 122 Земельного кодексу України, Указу Президента України від 15.10.2020 № 449/2020, Постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020. № 1113, Положення про Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 № 308 (в редакції наказу Держгеокадастру від 20.02.2020 № 53), розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 № 60-р, клопотання Шпанівської сільської ради від 05.06.2019 № 657/02-12/19. На виконання Розпорядження КМУ №60-р від 31.01.2018 року «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад» Головним управлінням було прийнято наказ №1210 від 18.06.2019 року «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність». Тобто, на виконання вказаних норм було здійснено передачу земель державної власності сільськогосподарського призначення у комунальну власність наказом ГУ Держгеокадастру у Рівненській області "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" від 16.02.2021 №17-61-ОТГ передано Шпанівській територіальній громаді в особі Шпанівської сільської ради Рівненського району у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 15,7159 га (в тому числі земельна ділянка площею 0.1170 га з кадастровим номером 5624689500:01:037:0168) згідно акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність.

Шпанівська сільська рада Рівненського району Рівненської області 05.06.2019 подала клопотання до Головного управлінння Держегеокадастру у Рівненській області про передачу у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 292,4381 га, які розташовані за межами населених пунктів Шпанівської сільською ради Рівненського району Рівненської області. Варто зазначити, що відповідно до рішення Шпанівської сільської ради № 458 від 28.12.2001 року про вилучення та передачу земельної ділянки постійного користування та земель загального користування колективної власності КСП «Шпанівське», прийнятого на підставі клопотання КСП «Шпанівське» та матеріалів про вилучення земель постійного користування (земель державної власності) та земель загального користування КСП «Шпанівське» у зв`язку з припиненням його діяльності і зняття з державного реєстру відповідно до розпорядження голови райдержадміністрації від 26.10.2001 року №681, припинено право постійного користування та землями загального користування КСП «Шпанівське» площею 598,3 га. Виділено вилучені земельні ділянки загальною площею 432,1 га до земель запасу Шпанівської сільської ради, в тому числі, під господарськими будівлями і дворами, і прогонами 38,0 га.

Остаточно право держави на вказані землі було закріплено Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності від 2012 року, який вступив в дію 01.01.2013 року.

Таким чином, указані землі, які перебували у постійному користуванні КСП Шпанівське та право користування якими було припинено у 2001 році, законно перейшли у державну власність, а тому Головне управління мало законне право передавати їх у комунальну власність у встановленому порядку. Отже, згідно з наказами від 18.06.2019 № 1280 та від 16.02.2021 № 17-61-ОТГ Головним управлінням було передано Шпанівській сільській раді у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 362,0416 га та 15,7159 га, які розташовані на території Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області; на виконання вищезгаданих наказів Головним управлінням було підписано з Шпанівською сільською радою Рівненського району акти приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної в комунальну власність.

У судовому засіданні представники Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області підтримали доводи апеляційної скарги, вважають що рішення прийняте з порушення норм матеріального та процесуального права тому, просять рішення Господарського суду Рівненської області від 13.07.2022 у справі №918/185/22, скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Представник позивача у судовому засіданні заперечив проти доводів апеляційної скарги, вважає що рішення прийняте з дотриманням норм матеріального та процесуального права, тому просить рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, наявні в ній докази, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний господарський суд

ВСТАНОВИВ:

1.Зміст рішення суду першої інстанції.

Рішенням Господарського суду Рівненської області від 13.07.2022 р. у справі №918/185/22 позовні вимоги задоволено у повному обсязі. Задовольняючи позов, суд першої інстанції зазначив, що спірні земельні ділянки є об`єктами права колективної власності, які належали КСП «Шпанівське» як колективна власність на підставі Державного акту на право колективної власності на землю серії РВ 00031 від 18.04.1997 року, яке не припинилось. В результаті реорганізації в порядку правонаступництва майно і майнові права перейшли від КСП «Шпанівське» до ПСП «Шпанівське», яке продовжило використання земельних ділянок у своїй діяльності, що виключає на думку суду можливість включення цих земель до комунальної власності. Суд також застосував до спірних відносин положення ст.120 ЗК, оскільки позивач є власником нерухомого майна, яке розташовується на цих ділянках, і виходячи з принципу юридичної єдності долі земельних ділянок і нерухомого майна, розміщеного на них, визнав за позивачем право власності на ці земельні ділянки, скасувавши відповідні накази ГУ Держгеокадастру у Рівненській області та записи у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права комунальної власності.

2.Узагальнені доводи апеляційної скарги та заперечення щодо них інших учасників справи.

Представник Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області у апеляційній скарзі вказує на те, що з рішення Шпанівської сільської ради вбачається, що у колективну власність КСП «Шпанівське» було передано сільськогосподарські угіддя та землі загального користування,відтак, твердження позивача про те, що земельні ділянки саме під господарськими будівлями та дворами було передано у колективну власність КСП «Шпанівське» не підтверджені належними та допустимими доказами.

Скаржник звертає увагу апеляційного суду, що відповідно до рішення Шпанівської сільської ради №458 від 28.12.2001 року про вилучення та передачу земельної ділянки постійного користування та земель загального користування колективної власності КСП «Шпанівське», прийнятого на підставі клопотання КСП «Шпанівське» та матеріалів про вилучення земель постійного користування (земель державної власності) та земель загального користування КСП «Шпанівське» у зв`язку з припиненням його діяльності і зняття з державного реєстру відповідно до розпорядження голови райдержадміністрації від 26.10.2001 року №681, припинено право постійного користування та землями загального користування КСП «Шпанівське» площею 598,3 га , в тому числі: - Землями резервного фонду на площі 54,2 га; - Землями водного фонду на площі 227.9 га; - Землями лісового фонду на площі 38,8 га; - Землями загального користування, всього 180,4 га; - Землями природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історичного призначення на площі 97,0 га; Виділено вилучені земельні ділянки загальною площею 432,1 га до земель запасу Шпанівської сільської ради, в тому числі, під господарськими будівлями і дворами, і прогонами - 38,0 га. Проте, на вказані обставини та докази суд першої інстанції взагалі не звернув увагу, прийшовши таким чином до помилкового висновку про задоволення позову.

Також апелянт вказує, що наявні в матеріалах справи баланс ПСП Шпанівське на 1 липня 2000 року та акт прийому-передачі від 12.08.2000 року не можуть свідчити про перехід права колективної власності на земельні ділянки КСП Шпанівське, яке припинилось, до його правонаступника ПСП Шпанівське.

Крім того, відповідач акцентує увагу, що статут юридичної особи є одностороннім актом цієї юридичної особи, який не є підставою правонаступництва щодо іншої юридичної особи, якщо таке правонаступництво не виникло відповідно до закону.

Окрім того, судом не взято до уваги, що ідентифікувати приналежність, розташування об`єктів нерухомості, які зареєстровані на праві приватної власності за ПСП «Шпанівське», саме на спірних земельних ділянках немає можливості, оскільки в матеріалах справи відсутні документи, з яких би вбачалась прив`язка місцезнаходження будівель та споруд до спірних земельних ділянок, на що суд першої інстанції не звернув належної уваги.

Таким чином, судом при розгляді даної справи помилково застосовано норму ст.120 ЗК України, оскільки згідно п. 1 розділу IX Прикінцевих положень Земельного кодексу України (в редакції від 25.10.2001) цей Кодекс набирає чинності з 1 січня 2002 року, а отже на момент переходу у 2000 році майнових прав від КСП "Шпанівське" до ПСП "Шпанівське" вказана норма не діяла.

Як наслідок, судом безпідставно застосовано правові позиції, висловлені Верховним Судом України в постановах від 11 лютого 2015 року у справі № 6-2цс15, від 12 жовтня 2016 року у справі № 6-2225цс16, від 13 квітня 2016 року у справі № 6-253цс16, постанові ВП ВС від 16.06.2020 у справі №14-47цс20, оскільки такі позиції не стосуються правовідносин, які виникли між сторонами у даній справі.

Також, судом першої інстанції невірно зроблено висновок, відповідно до зазначеного Указу в 2000 році все майно і майнові права в тому числі і земля згідно правонаступництва в порядку реорганізації перейшло від КСП "Шпанівське" до ПСП "Шпанівське".

Головне управління не погоджується з такою позицією суду при прийнятті рішення, оскільки жоден пункт Указу Президенту України № 1529/99 від 03.12.1999 "Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки", та інші норми права, застосовані судом, не встановлюють, що справді від припинених колективних сільськогосподарських підприємств земельні ділянки, які їм належали на праві колективної власності, переходять до їх правонаступників приватних сільськогосподарських підприємств, і що такі приватні сільськогосподарські підприємства не повинні належним чином посвідчувати свої права власності на такі земельні ділянки, а саме звертатись до уповноважених органів з метою виготовлення на той час державних актів на право власності на земельні ділянки.

Окрім того, судом безпідставно не взято до уваги та в рішенні не описано доводи Головного управління, наведені у відзиві, про те, що згідно довідки від 20.08.2015 №657 Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності на території Рівненського району, земельна ділянка площею 14,0089 га на території Шпанівської сільської ради (за межами населеного пункту), згідно поданих матеріалів, обліковується в користуванні ПСП Шпанівське, у складі угідь: сільськогосподарські землі 14,0089 га. В тому числі під господарськими будівлями та дворами 14,0089 га. Земельна ділянка відноситься до земель сільськогосподарського призначення державної форми власності.

Крім вище викладеного, також у рішенні не аргументовано, яким чином та на якій правовій підставі відбулась при цьому зміна форми права власності з колективної (відповідно до Державного акту на право колективної власності на землю серії РВ 00031 від 18.04.1997 року) на приватну, а також не надано належної правової оцінки Державному акту на право постійного користування землею від 18.04.1997 серії РВ. №000085.

Заперечуючи доводи апеляційної скарги представник Приватного сільськогосподарського підприємства "Шпанівське" у відзиві на апеляційну скаргу вказує на те, що мотиви апеляційної скарги відповідача-1 вважає безпідставними, виходячи з наступного.

Причиною звернення до суду є незаконна передача Головним управлінням Держгеокадастру у Рівненській області земельних ділянок у комунальну власність Шпанівської сільської ради, до складу яких ввійшли земельні ділянки, що стали предметом спору, оскільки ГУ Держгеокадастру у Рівненській області не враховано, що Приватному сільськогосподарському підприємству «Шпанівське», який є правонаступником КСП «Шпанівське», належать на праві власності земельні ділянки площею 14,0089 та 0,117га (із загальної площі 1922,9 га) відповідно до Державного акту на право колективної власності на землю серії РВ №00031 від 18 квітня 1997 року. Тобто, саме з цієї дати (18.04.1997) вказані земельні ділянки вибули з комунальної власності і передані у колективну власність.

Члени колективу, прийнявши рішення про вихід, вийшли з КСП «Шпанівське». отримавши при цьому свою частку-пай у вигляді земельної ділянки необхідного розміру (пропорційно кількості членів КСП до площі земельної ділянки, що підлягала паюванню). При виході з КСП «Шпанівське» членство в КСП припинялося і кожен учасник оформив право приватної власності. Розпаюванню між членами КСП при виході підлягало 1832,6 га сільськогосподарських угідь.

Сільськогосподарські землі (несільськогосподарські угіддя) під виробничими будівлями і дворами паюванню не підлягали, оскільки на цих землях знаходилися об`єкти нерухомого майна, належні КСП «Шпаннівське» на праві власності, які на даний час перебувають у власності ПСП «Шпанівське». Вказані об`єкти нерухомості графічно відображені на кадастрових планах земельних ділянок, як додатках до витягів з Державного земельного кадастру з чітким нанесенням кожної будівлі - господарські будівлі і двори на зазначених земельних ділянках з кадастровими номерами 5624689500:01:037:0168, 5624689500:01:038:0120. Держателем Державного земельного кадастру є Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області.

Так як відповідач-1, без належних на те підстав, без з`ясування власників земель, та без врахування правовстановлюючих документів на землі і на нерухомість, керуючись лише «матеріалами інвентаризації» передав, в тому числі належні ПСП «Шпанівське» земельні ділянки до комунальної власності Шпанівської сільської ради, тому Приватне сільськогосподарське підприємство «Шпанівське» звернулося до суду з позовом для відновлення порушених прав власності на землю із заявленими позовними вимогами (ст.ст.4, 5 ГПК України, ст.ст. 15, 16, 21, 377, 396 ЦК України, ст. 152 ЗК України, ст.ст.55. 124 Конституції України).

Безпідставність твердження про вилучення спірних земель до запасу Шпанівської сільської ради згідно рішення Шпанівської сільської ради №458 від 28.12.2001 спростовується самим же апелянтом, оскільки ним стверджується, що «на підставі вказаного рішення Шпанівської сільської ради видано Державний акт на право колективної власності на землю від 18.04.1997 серія РВ №00031 та Державний акт на право постійного користування землею від 18.04.1997 серія РВ №00085».

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, землі під виробничими будівлями і дворами площею 44.0га, що входять до складу земель загальною площею 1922.9га передавались у колективну власність сільськогосподарського підприємства «Шпанівське» (сторінка 19 Експлікація земельних угідь, які передаються у колективну власність як складової Технічної документації по передачі земель). Тобто, у постійному користуванні ПСП «Шпанівське» (що залишились площею 662,1га) не було земель під виробничими будівлями і дворами станом на 1997 рік (сторінка 21 Експлікація земельних угідь, які залишаються у постійному користуванні як складової Технічної документації по передачі земель).

Не ґрунтується на нормі Закону висновок ГУ Держтеокадастру у Рівненській області про те, що ПСП «Шпанівське», як правонаступник КСП «Шпанівське», повинно було звернутись до уповноваженого органу і метою виготовлення Державного акта на право власності на земельну ділянку, однак вказаних дій не вчинено (абз.2. с.7 апеляційної скарги).

Відповідно до п.7 Розділу X Перехідних положень ЗК України від 25.10.2001. громадяни та юридичні особи, що одержали у власність, у тимчасове користування, в тому числі на умовах оренди, земельні ділянки у розмірах, що були передбачені раніше діючим законодавством, зберігають права на ці ділянки.

Законом України "Про Державний земельний кадастр" (чинний з 01.01.2013) встановлено, що документи, якими було посвідчено право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, і котрі видані до набрання чинності цим Законом, є дійсними (п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону).

Згідно приписів п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 02.04.2002 №449 "Про затвердження форм державного акта на право власності на земельну ділянку та державного акта на право постійного користування земельною ділянкою", відповідно до якого раніше видані державні акти на право приватної власності на землю, державні акти на право власності на землю, державні акти на право власності на земельну ділянку та державні акти на право постійного користування землею залишаються чинними і підлягають заміні у разі добровільного звернення громадян або юридичних осіб (постанова втратила чинність 03.06.2013). Тобто, збереження чинності Державного акту гарантовано Законодавцем, навіть при зміні законодавства.

За наслідками паювання частини земель між членами колективного сільськогосподарського підприємства, з одночасним виходом з КСП та втратою членства і подальшим виготовленням права особистої власності на частку-пай була потреба у визначенні площі залишку земельної ділянки для сплати земельного податку (за решту земель, що залишились у власності КСП).

Спеціалістами Головного управління Держземагенства у Рівненській області, правонаступником якого є відповідач-1, надано інформацію, що для формування земельної ділянки, яка залишається у сільськогосподарського підприємства (визначення площі, меж та внесення відомостей до Державного земельного кадастру з отриманням кадастрового номеру), суб`єктом цивільних прав необхідно замовити у ліцензованої землевпорядної організації виготовлення згідно дозволу «Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в «оренду». Після виготовлення проекту землеустрою та формування земельних ділянок під господарськими будівлями і дворами - присвоєно кадастрові номери: 5624689500:01:037:0168, 5624689500:01:038:0120.

Так, як ПСП «Шпанівське» є власником сформованих земельних ділянок, тому сільськогосподарське підприємство не мало законних підстав та потреб брати у себе в оренду. Проект землеустрою виготовлявся лише для формування ділянок та присвоєння кадастрових номерів.

3. Обставини, встановлені судом апеляційної інстанції.

18 квітня 1997 року Шпанівська сільська рада народних депутатів Рівненського району Рівненської області на підставі рішення №247 від 11.04.1997 (арк.с. 25) видала Колективному сільськогосподарському підприємству "Шпанівське" (місцезнаходження - с.Шпанів) Державний акт на право колективної власності на землю серії РВ №00031 і передала у колективну власність 1922,9 га землі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за №23 (арк.с. 20-21).

Відповідно до експлікації земельних угідь, які передаються у колективну власність КСП "Шпанівське", що є частиною технічної документації по передачі земель в колективну власність, складеної Рівненською філією Інституту землеустрою 15.05.1997, у колективну власність передано сільськогосподарські землі під виробничими будівлями і дворами площею 44,0 га (арк.с. 27-33).

Протоколом №1 зборів співвласників майна /майнових паїв/, що знаходяться в цілісному майновому комплексі і є спільною частковою власністю громадян колишніх членів реорганізованого КСП "Шпанівське" Рівненського району Рівненської області від 25.03.2000 (присутніх 595 співвласників майна), вирішено реорганізувати КСП "Шпанівське" шляхом приєднання до юридичної особи - приватного сільськогосподарського підприємства "Шпанівське", яке являється правонаступником КСП (арк.с. 53).

У зв`язку з перетворенням КСП "Шпанівське" шляхом приєднання до ПСП "Шпанівське" із визначенням останнього правонаступником усіх прав та обов`язків КСП, розпорядженням Голови Рівненської районної державної адміністрації від 02.06.2000 №375 зареєстровано зміни та доповнення до статуту приватного сільськогосподарського підприємства "Шпанівське" із відображенням у ньому інформації щодо правонаступництва (арк.с.54).

Між КСП "Шпанівське" та ПСП "Шпанівське" підписано передавальний баланс станом на 01.07.2000 та акт прийому-передачі від 12.08.2000, за змістом яких у власність правонаступника колективного сільськогосподарського підприємства - ПСП "Шпанівське" перейшли земельні ділянки, які відповідно до Державного акту на землю Серія РВ 00031 від 18.04.1997 перебували у колективній власності та не підлягали розпаюванню, зокрема: земельна ділянка орієнтовною площею 14,0 га, розташована за адресою с. Великий Олексин, Рівненський р- н. Рівненська обл., для обслуговування існуючих господарських будівель та дворів; земельна ділянка орієнтовною площею 0,12 га, розташована за адресою с. Малий Олексин, Рівненський р-н, Рівненська обл., для обслуговування існуючий господарських будівель та дворів (арк.с. 59-62).

Відповідно до заяви ПСП "Шпанівське" як правонаступника КСП "Шпанівське", останнього на підставі розпорядження голови Рівненської районної державної адміністрації від 26.10.2001 №681 виключено з Державного реєстру України (арк.с. 63-64).

У подальшому на підставі рішення Шпанівської сільської ради від 31.05.2019 №497 "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області видало накази від 18.06.2019 №1280 та від 16.02.2021 №17-61-ОТГ про передачу у комунальну власність земельних ділянок державної власності на території Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області згідно з додатками (арк.с.91-98). Серед них: земельна ділянка кадастровий номер 5624689500:01:037:0168, загальною площею 0,117 га, розташована на території Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області; земельна ділянка кадастровий номер 5624689500:01:038:0020, загальною площею 14,0089 га, розташована на території Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області.

Передача вказаних земельних ділянок із державної у комунальну власність була оформлена актами приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення від 18.06.2019 та від 16.02.2021, укладеними між Головним управлінням Держгеокадастру в Рівненській області та Шпанівською сільською радою Рівненського району Рівненської області.

Рішенням Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області від 16.04.2021 №235 вирішено прийняти земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності та зареєструвати за Шпанівською сільської ради Рівненського району Рівненської області право комунальної власності на вказані вище земельні ділянки (арк.с. 105).

У зв`язку з цим, Державним реєстратором Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області Чернацькою О.В. прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу):

1.індексний номер 58302288 від 24.05.2021 про реєстрацію права комунальної власності за Шпанівською сільською радою Рівненського району Рівненської області на земельну ділянку, кадастровий номер 5624689500:01:037:0168, загальною площею 0,117 га, розташованою на території Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області;

2.індексний номер 48380135 від 23.08.2019 про реєстрацію права комунальної власності за територіальною громадою в особі Шпанівської сільської ради на земельну ділянку, кадастровий номер 5624689500:01:038:0020, загальною площею 14,0089 га, розташованої на території Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області. (арк.с. 99-110).

Позивач зазначає, що ПСП "Шпанівське" створене в процесі реформування КСП "Шпанівське" шляхом приєднання КСП "Шпанівське" до нової юридичної особи - ПСП "Шпанівське", яке є правонаступником КСП "Шпанівське" (п. 1.5 Статуту).

Рішення про реорганізацію шляхом приєднання до юридичної особи ПСП "Шпанівське" прийнято загальними зборами КСП "Шпанівське" 25 березня 2000 року, протокол №1.

Згідно з відомостями, що містяться у Проекті роздержавлення земель, у колективну власність передано 1832,6 га земель, що підлягають паюванню (сільськогосподарські угіддя), а також 64,2 га земель, що не підлягають паюванню (несільськогосподарські угіддя), а саме: під господарськими будівлями та дворами 44,0 га, під господарськими шляхами і прогонами 20,2 га.

Земельні ділянки кадастровий номер 5624689500:01:037:0168, загальною площею 0,117 га, кадастровий номер 5624689500:01:038:0020, загальною площею 14,0089 га сформовані із масиву земель під господарськими будівлями та дворами, які належали КСП "Шпанівське" на праві колективної власності відповідно до державного акту на право колективної власності на землю Серія PB №00031 .

На вказаних земельних ділянках знаходяться об`єкти нерухомості (нежитлові приміщення), право власності на які в порядку правонаступництва перейшли до ПСП "Шпанівське", зареєстроване у передбаченому законом порядку, що підтверджується відповідним листом Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області (арк.с. 159-162).

А саме, на земельній ділянці кадастровий номер 5624689500::01:037:0168 площею 0,117 га, цільове призначення 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області, наявний об`єкт нерухомого майна: будівля млина, що перебуває у приватній власності Приватного сільськогосподарського підприємства "Шпанівське", адреса об`єкта Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Малий Олексин, вул. Лесі Українки, буд. 17. Підставою для реєстрації Комунальним підприємством "Рівненське обласне бюро технічної інвентаризації" права власності на вказаний об`єкт нерухомого майна 03.06.2009 було рішення Виконавчого комітету Шпанівської сільської ради від 27.05.2009 №150.

На земельній ділянці кадастровий номер 5624689500:01:038:0020 площею 14,0089 га, цільове призначення 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області, розташовані такі об`єкти нерухомого майна, що перебувають у приватній власності Приватного сільськогосподарського підприємства "Шпанівське":

- будівля контори, адреса об`єкта: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Великий Олексин, вул. Шевченка (вул. 70 років Жовтня), буд. 16Б. Підстава для реєстрації Комунальним підприємством "Рівненське обласне бюро технічної інвентаризації" права власності на вказаний об`єкт нерухомого майна 03.06.2009 було рішення Виконавчого комітету Шпанівської сільської ради від 27.05.2009 №150;

- будівля бані-сауни, адреса об`єкта: Рівненська обл., Рівненський р- н, с. Великий Олексин, вул. Шевченка (вул. 70 років Жовтня), буд. 18Б. Підстава для реєстрації Комунальним підприємством "Рівненське обласне бюро технічної інвентаризації" права власності на вказаний об`єкт нерухомого майна 09.02.2011 було рішення Виконавчого комітету Шпанівської сільської ради від 26.01.2011№12;

- сіновал, адреса об`єкта: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Великий Олексин, вул. Шевченка (вул. 70 років Жовтня), буд. 18о;

- модуль, адреса об`єкта: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Великий Олексин, вул. Шевченка (вул. 70 років Жовтня), буд. 18д;

- будівля майстерні по ремонту техніки, адреса об`єкта: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Великий Олексин, вул. Шевченка (вул. 70 років Жовтня), буд. 18д. Підстава для реєстрації Комунальним підприємством "Рівненське обласне бюро технічної інвентаризації" права власності на вказаний об`єкт нерухомого майна 09.02.2011 було рішення Виконавчого комітету Шпанівської сільської ради від 26.01.2011 №9;

- кормоцех, адреса об`єкта: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Великий Олексин, вул. Шевченка (вул. 70 років Жовтня), буд. 18ж;

- автовагова, адреса об`єкта: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Великий Олексин, вул. Шевченка (вул. 70 років Жовтня), буд. 18-м. Підстава для реєстрації Комунальним підприємством "Рівненське обласне бюро технічної інвентаризації" права власності на вказаний об`єкт нерухомого майна 09.02.2011 було рішення Виконавчого комітету Шпанівської сільської ради від 26.01.2011 №15;

- будівля гаража, адреса об`єкта: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Великий Олексин, вул. Шевченка (вул. 70 років Жовтня), буд. 18-г. Підстава для реєстрації Комунальним підприємством "Рівненське обласне бюро технічної інвентаризації" права власності на вказаний об`єкт нерухомого майна 09.02.2011 було рішення Виконавчого комітету Шпанівської сільської ради від 26.01.2011 №10;

- будівля гаража-складу, адреса об`єкта: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Великий Олексин, вул. Шевченка (вул. 70 років Жовтня), буд. 18-г. Підстава для реєстрації Комунальним підприємством "Рівненське обласне бюро технічної інвентаризації" права власності на вказаний об`єкт нерухомого майна 09.02.2011 було рішення Виконавчого комітету Шпанівської сільської ради від 26.01.2011№13;

- будівля зерноскладу (літ. Д-1), адреса об`єкта: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Великий Олексин, вул. Шевченка (вул. 70 років Жовтня), буд. 18-м. Підстава для реєстрації Комунальним підприємством "Рівненське обласне бюро технічної інвентаризації" права власності на вказаний об`єкт нерухомого майна 09.02.2011 було рішення Виконавчого комітету Шпанівської сільської ради від 26.01.2011 №16;

- будівля складу тракторної бригади, адреса об`єкта: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Великий Олексин, вул. Шевченка (вул. 70 років Жовтня), буд. 18-н. Підстава для реєстрації Комунальним підприємством "Рівненське обласне бюро технічної інвентаризації" права власності на вказаний об`єкт нерухомого майна 03.06.2009 було рішення Виконавчого комітету Шпанівської сільської ради від 27.05.2009 №150;

- будинок механізаторів тракторної бригади, адреса об`єкта: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Великий Олексин, вул. Шевченка (вул. 70 років Жовтня), буд. 18н. Підстава для реєстрації Комунальним підприємством "Рівненське обласне бюро технічної інвентаризації" права власності на вказаний об`єкт нерухомого майна 03.06.2009 було рішення Виконавчого комітету Шпанівської сільської ради від 27.05.2009 №150;

- конюшня, адреса об`єкта: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Великий Олексин, вул. Шевченка (вул. 70 років Жовтня), буд. 18е;

- свинарник, адреса об`єкта: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Великий Олексин, вул. Шевченка (вул. 70 років Жовтня), буд. 18з;

- корівник, адреса об`єкта: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Великий Олексин, вул. Шевченка (вул. 70 років Жовтня), буд. 18є;

- телятник №2, адреса об`єкта: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Великий Олексин, вул. Шевченка (вул. 70 років Жовтня), буд. 18й;

- телятник №2, адреса об`єкта: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Великий Олексин, вул. Шевченка (вул. 70 років Жовтня), буд. 18л;

- будівля телятника чотирьохрядного, адреса об`єкта: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Великий Олексин, вул. Шевченка (вул. 70 років Жовтня), буд. 18к. Підстава для реєстрації Комунальним підприємством "Рівненське обласне бюро технічної інвентаризації" права власності на вказаний об`єкт нерухомого майна 09.02.2011 було рішення Виконавчого комітету Шпанівської сільської ради від 26.01.2011 №14;

- будівля піднавісу пилорами, адреса об`єкта: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Великий Олексин, вул. Шевченка (вул. 70 років Жовтня), буд. 18-о. Підстава для реєстрації Комунальним підприємством "Рівненське обласне бюро технічної інвентаризації" права власності на вказаний об`єкт нерухомого майна 09.02.2011 було рішення Виконавчого комітету Шпанівської сільської ради від 26.01.2011 №11;

- телятник №1, адреса об`єкта: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Великий Олексин, вул. Шевченка (вул. 70 років Жовтня), буд. 18і;

- будівля зерноскладу (ліг. Г-1), адреса об`єкта: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Великий Олексин, вул. Шевченка (вул. 70 років Жовтня), буд. 18-м. Підстава для реєстрації Комунальним підприємством "Рівненське обласне бюро технічної інвентаризації" права власності на вказаний об`єкт нерухомого майна 09.02.2011 було рішення Виконавчого комітету Шпанівської сільської ради від 26.01.2011 №15;

- будівля зерноскладу (літ. В-1), адреса об`єкта: Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Великий Олексин, вул. Шевченка (вул. 70 років Жовтня), буд. 18-м. Підстава для реєстрації Комунальним підприємством "Рівненське обласне бюро технічної інвентаризації" права власності на вказаний об`єкт нерухомого майна 09.02.2011 було рішення Виконавчого комітету Шпанівської сільської ради від 26.01.2011 №16.

У якості доказів реєстрації права власності за позивачем на згадані об`єкти нерухомості до матеріалів справи подано копії свідоцтв про право власності на нерухоме майно та відповідні витяги про державну реєстрацію прав на нерухоме майно (арк.с.111-158).

Позивач зауважує, що чинні на момент видачі державного акту норми законодавства не вимагали реєстрації речових прав на землю. Підстави припинення права власності на землю визначались статтею 28 Земельного кодексу України від 18.12.1990 та статтею 140 Земельного кодексу України від 25.10.2001. Із врахуванням статей 140, 142 Земельного кодексу України ПСП "Шпанівське" не зверталося до уповноважених органів влади із заявою про добровільну відмову від права власності на земельні ділянки та не укладало угоди про передачу права власності на земельну ділянку державній або ж комунальній власності. Приймаючи оскаржувані накази та акти відповідачем-1, та відповідач-2 здійснюючи державну реєстрацію права комунальної власності, порушили право власності позивача на спірні земельні ділянки, яке підлягає захисту в порядку статей 152, 153, 155 Земельного кодексу України.

Тому позивач звернувся до господарського суду з даним позовом, у якому просить:

1. Визнати протиправними і скасувати накази Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" від 18.06.2019 №1280, від 16.02.2021 №17-61-ОТГ та акти приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 18.06.2019 та від 16.02.2021 в частині передачі у комунальну власність Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області (Шпанівської об`єднаної територіальної громади Рівненського району Рівненської області) земельних ділянок: кадастровий номер 5624689500:01:037:0168, площею 0,117 га, кадастровий номер 5624689500:01:038:0020, площею 14,0089 га.

2. Скасувати записи про державну реєстрацію права комунальної власності Шпанівської сільської ради (код ЄДРПОУ 04387317) на земельні ділянки: кадастровий номер 5624689500:01:037:0168, площею 0,117 га, розташованої на території Шпанівської сільської ради Рівненськогорайону Рівненськоїобласті; кадастровий номер 5624689500:01:038:0020, площею 14,0089 га, розташованої на території Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області, у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, припинивши право комунальної власності на такі земельні ділянки.

3. Визнати за Приватним сільськогосподарським підприємством "Шпанівське" (код ЄДРПОУ 30661922) право власності на земельні ділянки: кадастровий номер 5624689500:01:037:0168, площею 0,117 га, розташованої на території Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненськоїобласті; кадастровий номер 5624689500:01:038:0020, площею 14,0089 га, розташованої на території Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області.

Рішенням Господарського суду Рівненської області від 13.07.2022 у справі №918/185/22 позов задоволено у повному обсязі.

4.Правові норми, застосовані апеляційним судом до спірних правовідносин.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У частинах 1 та 4 статті 11 ЦК України передбачено, що цивільні права і обов`язки виникають як із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, так і з інших дій, які за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування.

Згідно з пунктом 10 частини 2 статті 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Частиною 1 статті 21 ЦК України передбачено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

За змістом статті 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Статтею 328 цього Кодексу передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно зі статтею 78 ЗК України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.

Земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами (частина 1 статті 79 цього Кодексу).

Відповідно до частини 1 статті 82 ЗК України юридичні особи (засновані громадянами України або юридичними особами України) можуть набувати у власність земельні ділянки для здійснення підприємницької діяльності у разі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) внесення земельних ділянок її засновниками до статутного капіталу; в) прийняття спадщини; г) виникнення інших підстав, передбачених законом.

Право власності на земельні ділянки територіальних громад врегульовано статтею 83 ЗК України, відповідно до якої землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.

Указом Президента України від 8 серпня 1995 року №720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» установлено, що паюванню підлягають сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарських підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, у тому числі створеним на базі майна радгоспів. Право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства відповідно до списку, який додається до державного акта на право колективної власності на землю.

Указом Президента України від 3 грудня 1999 року № 1529/99 «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектору економіки» передбачалося реформування протягом грудня 1999 року - квітня 2000 року колективних сільськогосподарських підприємств на засадах приватної власності на землю та майно шляхом: забезпечення всім членам колективних сільськогосподарських підприємств права вільного виходу з цих підприємств із земельними частками (паями) і майновими паями та створення на їх основі приватних (приватно-орендних) підприємств, селянських фермерських) господарств, господарських товариств, сільськогосподарських кооперативів, інших суб`єктів господарювання, заснованих на приватній власності.

Відповідно до зазначених указів паюванню підлягають сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність, зокрема, колективним сільськогосподарським підприємствам.

31.01.2018 Кабінет Міністрів України прийняв розпорядження № 60-р "Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад", згідно з яким було доручено Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру, починаючи з 01.02.2018, забезпечити формування земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в межах, визначених перспективним планом формування територій громад шляхом проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності з подальшою передачею зазначених земельних ділянок у комунальну власність відповідних об`єднаних територіальних громад згідно із статтею 117 Земельного кодексу України; передачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, включених до переліку земельних ділянок державної власності, права на які виставлені на земельні торги, в комунальну власність об`єднаних територіальних громад після оприлюднення результатів земельних торгів та укладення договорів оренди таких земельних ділянок; здійснення до передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності під час передачі в користування (виключно шляхом проведення аукціонів) або у власність за погодженням з об`єднаними територіальними громадами (шляхом прийняття відповідною радою рішення згідно із статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Указом Президента України №449 від 15.10.2020 "Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин" КМУ доручено:

1) активізувати діяльність із передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в комунальну власність;

2) опрацювати питання щодо стимулювання оформлення територіальними громадами права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення, передані з державної власності;

3) вжити в установленому порядку заходів щодо врегулювання питання забезпечення набуття гарантованого права громадян на землю під час передачі у комунальну власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, щодо яких громадянам надано дозволи на розроблення документації із землеустрою;

4) забезпечити супроводження законопроектів щодо фінансової підтримки фермерських господарств, удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин, встановлення прозорого процесу проведення електронних земельних аукціонів;

5) вжити в установленому порядку заходів щодо прискорення створення, функціонування та розвитку національної інфраструктури геопросторових даних України.

16.11.2020 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1113 "Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин", п.1 якої постановлено Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру забезпечити:

1) прискорення проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності;

2) передачу з 17 листопада 2020 року земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність відповідно до статті 117 Земельного кодексу України;

3) передачу у комунальну власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, включених до переліків земельних ділянок, права на які виставляються на земельні торги, після оприлюднення результатів земельних торгів та укладення договорів оренди (емфітевзису) таких земельних ділянок відповідно до ст.117 Земельного кодексу України;

4) передачу у комунальну власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, щодо яких надано дозволи на розроблення документації із землеустрою, у разі, коли до 15 грудня 2020 року документацію із землеустрою не подано на затвердженая до територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру відповідно до статті 117 Земельного кодексу України;

5) у разі відмови органів місцевого самоврядування від підписання акта приймання- передачі земельних ділянок, зазначених у підпункті 1 цього пункту, вжиття заходів до включення відповідних земельних ділянок до переліку земельних ділянок, права на виставляються на земельні торги з урахуванням вимог Земельного кодексу України.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» у редакції, чинній станом на момент створення ПСП "Шпанівське", колективне сільськогосподарське підприємство (далі - підприємство) є добровільним об`єднанням громадян у самостійне підприємство для спільного виробництва сільськогосподарської продукції та товарів і діє на засадах підприємництва та самоврядування.

Відповідно до ст.5 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» членство в підприємстві ґрунтується на праві добровільного вступу до членів підприємства і безперешкодного виходу із складу його членів. Членами підприємства можуть бути громадяни, які досягли 16-річного віку, визнають і виконують його статут.

5. Правова позиція апеляційного суду стосовно обставин справи і доводів апеляційної скарги.

Оцінивши в сукупності матеріали справи, врахувавши доводи і обґрунтування апеляційної скарги, апеляційний господарський суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Як стверджує позивач, КСП "Шпанівське" є правонаступником ПСП "Шпанівське"; його створено 02.06.2000 та зареєстровано згідно з розпорядженням Голови Рівненської районної державної адміністрації від 02.06.2000 №375. Згідно з Державним актом КСП "Шпанівське" серія РВ №00031 від 18.04.1997 року на праві колективної власності належала земельна ділянка загальною площею 1922,9 гектарів для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно рішення Шпанівської сільської ради народних депутатів Рівненського району Рівненської області від 11 квітня 1997 року №247.

Протоколом №1 зборів співвласників майна /майнових паїв/, що знаходяться в цілісному майновому комплексі і є спільною частковою власністю громадян колишніх членів реорганізованого КСП "Шпанівське" Рівненського району Рівненської області від 25.03.2000 (присутніх 595 співвласників майна), вирішено реорганізувати КСП "Шпанівське" шляхом приєднання до юридичної особи - приватного сільськогосподарського підприємства "Шпанівське", яке являється правонаступником КСП (арк.с. 53).

За приписами ст. 37 ЦК Української РСР у відповідній редакції станом на час припинення КСП "Шпанівське", юридична особа припиняється шляхом ліквідації або реорганізації (злиття, поділу або приєднання); при злитті і поділі юридичних осіб майно (права і обов`язки) переходять до новостворених юридичних осіб; при приєднанні юридичної особи до іншої юридичної особи її майно (права і обов`язки) переходить до останньої; майно переходить в день підписання передаточного балансу, якщо інше не передбачене законом або постановою про реорганізацію.

Приписами Закону України «Про підприємства в Україні» (в редакції до 01.01.2004) колективне підприємство визначено як вид підприємств в Україні; ліквідація та реорганізація яких, відповідно до його ст.34 (злиття, приєднання, поділ, виділення, перетворення) здійснюється за рішенням власника з дотриманням вимог антимонопольного законодавства, а у випадках, передбачених цим Законом, - за рішенням власника та за участю трудового колективу або органу, уповноваженого створювати такі підприємства, чи за рішенням суду або арбітражного суду; підприємство вважається реорганізованим або ліквідованим з моменту виключення його з державного реєстру України; при перетворенні одного підприємства в інше до підприємства, яке виникло, переходять усі майнові права і обов`язки колишнього підприємства.

Апеляційним судом враховується, що навіть у випадку прийняття рішення про реорганізацію КСП "Шпанівське" шляхом перетворення в іншу юридичну особу колишні члени КСП "Шпанівське" автоматично повинні були б стати учасниками цієї юридичної особи, позаяк перетворенням юридичної особи є саме зміна її організаційно-правової форми, а не складу її учасників.

Аналогічний висновок викладений в Постанові Великої Палати Верховного Суду від 01.09.2020 р. у справі №907/29/19.

Натомість згідно зі статутом ПСП "Шпанівське", єдиним засновком останнього є ОСОБА_1 . Тобто перетворення з КСП "Шпанівське" у ПСП "Шпанівське" не відбулося, оскільки склад засновників (учасників) КСП "Шпанівське" у ПСП "Шпанівське" не співпадають.

Отже твердження, що відбулась реорганізація КСП "Шпанівське" шляхом перетворення у Приватне сільськогосподарське підприємство "Шпанівське" є хибним, оскільки 24 грудня 1999 року було проведено реєстрацію нового підприємства - ПСП "Шпанівське" з єдиним засновником ОСОБА_1 .

Відтак відсутні підстави стверджувати, що до ПСП "Шпанівське" як правонаступника перейшли права власника щодо земель колективної власності, зокрема щодо спірних земельних ділянок КСП "Шпанівське", які є предметом спору. Посилання позивача на положення Статуту ПСП та зміст передавального балансу станом на 01.07.2000 та акту прийому-передачі від 12.08.2000, є непереконливими, оскільки не можуть слугувати належними доказами набуття прав на земельні ділянки, враховуючи, що частина 1 статті 82 Земельного кодексу визначає способи набуття юридичними особами прав власності на земельні ділянки для здійснення підприємницької діяльності.

Враховується також, що 01 січня 2019 року набрав чинності Закон України від 10.07.2018 №2498-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні".

Відповідно до п.21. Перехідних положень ЗК України установлено, що з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні" землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені (крім земельних ділянок, які на день набрання чинності зазначеним Законом перебували у приватній власності), вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані. Зазначений Закон є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки, сформовані за рахунок земель, які в силу зазначеного Закону переходять до комунальної власності.

Щодо посилань позивача на положення статті 120 ЗК України та релевантну судову практику щодо застосування цієї статті ЗК України апеляційним судом враховується наступне.

За змістом частини 1 статті 120 ЗК, у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об`єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Аналогічні положення закріплено статтею 377 ЦК України (у відповідній редакції).

Щодо тлумачення наведеної норми, такий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 04.12.2018 у справі № 910/18560/16, згідно якого чинне земельне та цивільне законодавство імперативно передбачає перехід права на земельну ділянку в разі набуття права власності на об`єкт нерухомості, що відображає принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, який хоча безпосередньо і не закріплений у загальному вигляді в законі, тим не менш знаходить свій вияв у правилах ст. 120 ЗК України, ст. 377 ЦК України, інших положеннях законодавства.

Однак, з урахуванням обставин, встановлених апеляційним судом у цій справі, слід врахувати , що зазначеними нормами передбачений перехід права на землю (права власності чи права користування) у разі набуття права власності на нерухоме майно за цивільно - правовою угодою саме за наявності відповідного права у відчужувача нерухомого майна, оформленого і зареєстрованого належним чином.

Суд апеляційної інстанції установив, що право власності на належне позивачу нерухоме майно виникло на підставі цивільно-правових угод щодо викупу майнових сертифікатів, укладених із фізичними особами членами КСП, які у свою чергу отримали їх в процедурах приватизації аграрного комплексу. Майновий сертифікат документ, що посвідчує майновий пай частку майна члена підприємства у пайовому фонді, виражену у грошовій формі та у відсотках розміру пайового фонду.

До пайового фонду майна учасників колективного сільськогосподарського підприємства включається вартість основних виробничих і оборотних фондів, створених за рахунок діяльності підприємства, цінні папери, акції, гроші та відповідна частка від участі в діяльності інших підприємств та організацій, згідно положень ст.9 Закону України «Про колективне підприємство». Уточнення складу та вартості майна, що включається до пайового фонду визначається на підставі Методики уточнення складу і вартості пайових фондів майна членів колективних сільськогосподарських підприємств, у тому числі реорганізованих, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2001 №177.

Враховуючи наведене, не вбачається можливим вставлення правового статусу фізичних осіб - членів КСП "Шпанівське" як власників відповідних земельних ділянок.

Зазначені обставини на думку апеляційного суду унеможливлюють застосування положень статті 120 ЗК України та статті 377 ЦК України, які визначено позивачем підставою його позовних вимог про визнання права власності на земельні ділянки у зв`язку із придбанням нерухомого майна.

Із обставин, встановлених апеляційним судом також вбачається, що у відповідності до ст.10 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» КСП "Шпанівське" було не лише власником земельної ділянки колективної форми власності на підставі Державного акта на право колективної власності на землю від 18.04.1997 РВ №00031 в розмірі 1922,2 га, але також і користувачем земельної ділянки на підставі Державного акта на право постійного користування землею від 18.04.1997 РВ №00085 в розмірі 662,1 га.

Як відомо, Державний акт на право колективної власності на землю видається колективному сільськогосподарському підприємству, сільськогосподарському кооперативу, сільськогосподарському акціонерному товариству із зазначенням розмірів земель, шо перебувають у власності підприємства кооперативу, товариства і у колективній власності громадян. До державного акта додається список цих громадян.

Згідно Державного акта на право колективної власності на землю від 18.04.1997 РВ №00031, у колективну власність КСП Шпанівське передано 1 922,9 гектарів землі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва відповідно до рішення Шпанівської сільської ради народних депутатів від 11.04.1997 № 247.

Відповідно до рішення Шпанівської сільської ради народних депутатів від 11.04.1997 № 247, КСП Шпанівському було передано у колективну власність земельні ділянки площею 1992,9 га, в тому числі:

а) сільськогосподарських угідь 1832,6 га, з них: ріллі 1726,7 га; сіножатей 75,0 га; пасовищ 30,9 га;

б) землі загального користування 90,3 га.

Згідно плану зовнішніх меж земель переданих у колективну власність, то всього Шпанівською сільською радою народних депутатів передано у комунальну власність КСП Шпанівське 18 земельних ділянок.

Згідно Державного акта на право постійного користування виданого КСП Шпанівське від 18.04.1997 РВ № 00085, було передано на праві постійного користування землі площею 662,1 гектара для сільськогосподарського, лісогосподарського та водогосподарського використання відповідно до рішення Шпанівської сільської Ради народних депутатів від 11.04.1997 №247.

Відповідно до вищезазначеного рішення, КСП Шпанівське було надано у постійне користування земельні ділянки: резервного фонду 298,4 га; лісового фонду 38,8 га; водного фонду - 227.9 га; природоохоронного значення - 97,0 га.

Я вбачається з Плану зовнішніх меж землекористування, то всього Шпанівською сільською радою народних депутатів передано у постійне користування КСП Шпанівське 18 земельних ділянок, з них: 10 земельних ділянок резервного фонду; 2 земельні ділянки лісового фонду; 5 земельних ділянок водного фонду; 1 земельна ділянка природоохоронного значення.

Виходячи із аналізу змісту вказаних Державних актів, а також як наочно вбачає суд з Плану зовнішніх меж земель, переданих у колективну власність та постійне користування, виготовленого Рівненським філіалом Інституту землеустрою для видачі Державних актів, земельні ділянки, передані у колективну власність згідно Державного акта на право колективної власності від 18.04.1997 РВ № 00031 та надані у постійне користування згідно Державного акта на право постійного користування землею від 18.04.1997 РВ №00085, розмежовані, але у сукупності становлять єдиний земельний масив.

Враховуючи, що відповідно до частин 1, 3 статті 10 Закону України "Про колективне сільськогосподарське підприємство" земля може належати підприємству на праві колективної власності, а також може бути надана у постійне або тимчасове користування, в тому числі на умовах оренди, апеляційний суд приходить до висновку , що достовірне встановлення обставин розміщення певних об`єктів нерухомого майна на визначених земельних ділянках повинно ґрунтуватися на належних доказах.

Натомість, сукупність поданих позивачем до матеріалів справи доказів (т.1 а.с.99-158) не надає можливості підтвердити або спростувати розміщення об`єктів нерухомого майна на землях колективної власності , оскільки на підставі Витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (з кадастровим планом і експлікацією ), Свідоцтв про право власності на нерухоме майно такі відомості не можуть бути встановлені.

Стосовно позовної вимоги про визнання протиправними і скасування наказів Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" від 18.06.2019 №1280, від 16.02.2021 №17-61-ОТГ та актів приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 18.06.2019 та від 16.02.2021 в частині передачі у комунальну власність Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області (Шпанівської об`єднаної територіальної громади Рівненського району Рівненської області) земельних ділянок: кадастровий номер 5624689500:01:037:0168, площею 0,117 га, кадастровий номер 5624689500:01:038:0020, площею 14,0089 га, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 №1113 регулювалось питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад. Згідно даного Положення, а саме абз.3, Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру починаючи з 1 лютого 2018 р. забезпечує здійснення до передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності під час передачі в користування (виключно шляхом проведення аукціонів) або у власність за погодженням з об`єднаними територіальними громадами (шляхом прийняття відповідною радою рішення згідно із статтею 26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні).

Відповідно до рішення Шпанівської сільської ради № 458 від 28.12.2001 року про вилучення та передачу земельної ділянки постійного користування та земель загального користування колективної власності КСП «Шпанівське», прийнятого на підставі клопотання КСП «Шпанівське» та матеріалів про вилучення земель постійного користування (земель державної власності) та земель загального користування КСП «Шпанівське» у зв`язку з припиненням його діяльності і зняття з державного реєстру відповідно до розпорядження голови райдержадміністрації від 26.10.2001 року №681, припинено право постійного користування та землями загального користування КСП «Шпанівське» площею 598,3 га , в тому числі: Землями резервного фонду на площі 54,2 га; Землями водного фонду на площі 227.9 га; Землями лісового фонду на площі 38,8 га; Землями загального користування, всього 180,4 га; Землями природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історичного призначення на площі 97,0 га; Виділено вилучені земельні ділянки загальною площею 432,1 га до земель запасу Шпанівської сільської ради, в тому числі, під господарськими будівлями і дворами, і прогонами - 38.0 га.

Згідно ч. 1 ст.4 Земельного кодексу України у редакції 1990 року у державній власності перебувають всі землі України, за винятком земель, переданих у колективну і приватну власність.

Відповідно до ст. 84 Земельного кодексу України у редакції 2002 року у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.

Остаточно право держави на вказані землі було закріплено Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності від 2012 року, який вступив в дію 01.01.2013 року.

Відповідно до вищевказаного Закону землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються: а) земельні ділянки: на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади; які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій; б) всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпунктах "а" і "б" пункту 4 цього розділу.

У державній власності залишаються: а) розташовані в межах населених пунктів земельні ділянки: на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна державної власності; які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, державних галузевих академій наук; які належать до земель оборони; б) земельні ділянки, що використовуються Чорноморським флотом Російської Федерації на території України на підставі міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України; в) землі зон відчуження та безумовного (обов`язкового) відселення, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; г) усі інші землі, розташовані за межами населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпункті "а" пункту 3 цього розділу, а також земель, які відповідно до закону віднесені до комунальної власності.

Таким чином, вищевказані землі, які перебували у постійному користуванні КСП Шпанівське та право користування якими було припинено у 2001 році, законно перейшли у державну власність, а тому Головне управління мало законне право передавати їх у комунальну власність у встановленому порядку.

Отже, згідно з наказами від 18.06.2019 № 1280 та від 16.02.2021 № 17-61-ОТГ Головним управлінням було правомірно передано Шпанівській сільській раді у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 362,0416 га та 15,7159 га, які розташовані на території Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області.

Відповідно до частини 1 статті 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Таким чином, підставами для визнання незаконним акта виданого органом державної влади є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов`язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв`язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі.

З урахуванням наведених положень закону, а також враховуючи наявні у матеріалах справи докази, відповідач 1, діючи на підставі чинного законодавства та в межах наданих повноважень, видав оскаржувані накази від 18.06.2019 №1280 та від 16.02.2021 №17-61-ОТГ, а тому відсутні підстави для визнання протиправними і скасування наказів Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" від 18.06.2019 №1280, від 16.02.2021 №17-61-ОТГ.

Оскільки апеляційним судом не знайдено доказів на підтвердження позиції позивача про незаконність прийнятих державним органом рішень і порушення у зв`язку з цим права позивача на земельні ділянки з кадастровими номерами 5624689500:01:037:0168, площею 0,117 га та 5624689500:01:038:0020, площею 14,0089 га, розташованими на території Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області у зв`язку з прийняттям оскаржуваних наказів , відсутні підстави для задоволення позову у цій частині.

Щодо позовної вимоги про скасування записів про державну реєстрацію права комунальної власності Шпанівської сільської ради на земельні ділянки: кадастровий номер 5624689500:01:037:0168, площею 0,117 та, розташованої на території Шпанівської сільської ради; кадастровий номер 5624689500:01:038:0020, площею 14,0089 га, розташованої на території Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області, у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, припинивши право комунальної власності на такі земельні ділянки колегія суддів звертає увагу на наступне.

Судом апеляційної інстанції враховано, що за змістом п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до ст. 11 зазначеного Закону державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав. Втручання, крім випадків, передбачених цим Законом, будь-яких органів влади, їх посадових осіб, юридичних осіб, громадян та їх об`єднань у діяльність державного реєстратора під час проведення реєстраційних дій забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом.

У частині 2 ст. 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" було унормовано порядок внесення записів до Державного реєстру прав, змін до них та їх скасування.

Так, за змістом зазначеної норми у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини 6 статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.

У разі скасування судом документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав до 01 січня 2013 року, або скасування записів про державну реєстрацію прав, інформація про які відсутня в Державному реєстрі прав, запис про державну реєстрацію прав вноситься до Державного реєстру прав та скасовується.

Однак згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству", який набрав чинності з 16 січня 2020 року, статтю 26 вищевказаного Закону викладено у новій редакції.

Так, відповідно до п.п. 1, 2, 3 ч.3 ст. 26 Закону (у редакції, чинній із 16 січня 2020 року) відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню. У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, державний реєстратор чи посадова особа Міністерства юстиції України (у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону) проводить державну реєстрацію набуття, зміни чи припинення речових прав відповідно до цього Закону.

Ухвалення судом рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, а також скасування державної реєстрації прав допускається виключно з одночасним визнанням, зміною чи припиненням цим рішенням речових прав, обтяжень речових прав, зареєстрованих відповідно до законодавства (за наявності таких прав).

Отже, у розумінні положень наведеної норми у чинній редакції (яка діє на час ухвалення рішення у даній справі), на відміну від положень ч.2 ст. 26 Закону у попередній редакції, яка передбачала такі способи судового захисту порушених прав як скасування записів про проведену державну реєстрацію прав та скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, наразі способами судового захисту порушених прав та інтересів особи є судове рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав; судове рішення про визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав; судове рішення про скасування державної реєстрації прав. При цьому з метою ефективного захисту порушених прав законодавець уточнив, що ухвалення зазначених судових рішень обов`язково має супроводжуватися одночасним визнанням, зміною чи припиненням цим рішенням речових прав, обтяжень речових прав, зареєстрованих відповідно до законодавства (за наявності таких прав).

Викладене свідчить, що на час ухвалення рішення у даній справі, такого способу захисту порушених речових прав як скасування запису про проведену державну реєстрацію права закон не передбачає.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Таким чином, у розумінні закону, суб`єктивне право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право. Матеріально-правовий аспект захисту цивільних прав та інтересів насамперед полягає в з`ясуванні, чи має особа таке право або інтерес та чи були вони порушені або було необхідним їх правове визначення. Верховний Суд звертає увагу, що відсутність порушення прав та законних інтересів позивача оскаржуваним договором є самостійною, достатньою підставою для відмови у позові (аналогічну правову позицію також викладено в постановах Верховного Суду від 04.12.2019 у справі № 910/15262/18, від 03.03.2020 у справі №910/6091/19).

Оскільки апеляційним судом не встановлено підстав для набуття позивачем прав на земельні ділянки кадастровий номер 5624689500:01:037:0168, площею 0,117 та; кадастровий номер 5624689500:01:038:0020, площею 14,0089 га, розташованих на території Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області, відсутні підстави для судового захисту порушеного права, а відтак позов задоволенню не підлягає.

6.Висновки за результатами апеляційного розгляду.

Враховуючи викладене, апеляційний суд вважає, що в апеляційній скарзі Головним управлінням Держгеокадастру у Рівненській області наведено достатні та переконливі доводи, на підставі яких колегія суддів дійшла до висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги.

А відтак, колегія суддів дійшла висновку, що рішення Господарського суду Рівненської області необхідно скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Таким чином, колегія суддів вважає, що рішення Господарського суду Рівненської області від 13.07.2022 р. у справі №918/185/22 не відповідає вимогам щодо повного та достовірного встановлення обставин, які підлягали встановленню господарським судом.

За таких обставин, враховуючи положення статті 275 та статті 277 ГПК України апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області на рішення Господарського суду Рівненської області від 13.07.2022 у справі №918/185/22 слід задовольнити та скасувати рішення суду першої інстанції. Прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Здійснити розподіл судових витрат у відповідності до ст. 129 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 269, 270, 275, 277, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області на рішення Господарського суду Рівненської області від 13.07.2022 у справі №918/185/22 - задоволити, рішення Господарського суду Рівненської області - скасувати. Прийняти нове рішення.

У задоволенні позову відмовити.

Стягнути з Приватного сільськогосподарського підприємства "Шпанівське" (вул.Шевченка, буд.16 Б, с.Великий Олексин, Рівненський район, Рівненська область, 35302, код ЄДРПОУ 30661922) в дохід Державного бюджету 31 266 грн. судового збору за розгляд апеляційної скарги.

Видачу судового наказу доручити Господарському суду Рівненської області.

Постанова суду апеляційної інстанції в порядку ст.284 Господарського процесуального кодексу України набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду у строк та в порядку встановленому статтями 287-289 ГПК України.

Справу №918/185/22 повернути Господарському суду Рівненської області.

Повний текст постанови складений "01" листопада 2022 р.

Головуючий суддя Філіпова Т.Л.

Суддя Розізнана І.В.

Суддя Василишин А.Р.

СудПівнічно-західний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення20.10.2022
Оприлюднено02.11.2022
Номер документу107046249
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про припинення права власності на земельну ділянку