Постанова
від 02.11.2022 по справі 580/1775/20
ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 580/1775/20 Головуючий у І інстанції - Гаврилюк В.О.

Суддя-доповідач - Мельничук В.П.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2022 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого-судді: Мельничука В.П.,

суддів: Лічевецького І.О., Оксененка О.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «ВТБ Банк» на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 07 вересня 2020 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «ВТБ Банк» про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И Л А:

ОСОБА_1 звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «ВТБ Банк», в якій просив:

- визнати протиправними дії Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації АТ «ВТБ Банк» щодо формування повного переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у частині не включення ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) до цього переліку вкладників;

- зобов`язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «ВТБ Банк» подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб зміни та/або доповнення до переліку рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, щодо рахунку ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ), як вкладника, що має право на відшкодування коштів у розмірі 143645 грн за вкладом у АТ «ВТБ Банк» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначав, що Відповідачем протиправно не включено інформацію щодо Позивача як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладом за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 07 вересня 2020 року адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичної осіб на ліквідацію Акціонерного товариства «ВТБ БАНК» щодо невключення ОСОБА_1 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб в розмірі 143645,00 грн, що перебувають на його рахунках № НОМЕР_2 та № НОМЕР_3 .

Зобов`язано Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Акціонерного товариства «ВТБ БАНК» внести зміни (доповнення) до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, шляхом включення інформації про ОСОБА_1 , як вкладника АТ «ВТБ БАНК», який має право на відшкодування коштів в розмірі 143645,00 грн, що перебувають на його рахунках № НОМЕР_2 та № НОМЕР_3 .

Не погоджуючись з таким судовим рішенням Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «ВТБ Банк» подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалите нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позову повністю.

В апеляційній скарзі Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «ВТБ Банк» посилається на порушення судом першої інстанції норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.

Свої вимоги обґрунтовував тим, що судом першої інстанції прийнято рішення про зобов`язання Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «ВТБ Банк» подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб зміни та/або доповнення до переліку рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо рахунку ОСОБА_1 як вкладника, що має право на відшкодування коштів у розмірі 143645,00 грн без урахування наданих скаржником документів про залишок коштів на рахунках Позивача станом на день початку процедури виведення Фондом гарантування вкладів фізичних осіб Банку з ринку.

Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «ВТБ Банк», в якому він просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги, а рішення суду першої інстанції залишити без змін з посиланням на те, що оскаржуване судове рішення відповідає нормам чинного законодавства.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 24 лютого 2021 року апеляційну скаргу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «ВТБ Банк» - залишено без задоволення.

Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 07 вересня 2020 року - залишено без змін.

Постановою Верховного Суду від 31 серпня 2022 року касаційну скаргу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Акціонерного товариства «ВТБ Банк» задоволено частково.

Постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 24 лютого 2021 року скасовано.

Справу за позовом ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Акціонерного товариства «ВТБ Банк» про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії направлено на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, згідно з п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, яким передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судом першої інстанції встановлено, що 01 січня 2018 року між Товарством з обмеженою відповідальністю «Укрінтекс» (Отримувач) та Позивачем (Надавач) укладено договір поворотної фінансової допомоги № 1, згідно з п. 1 якого в порядку та на умовах, визначених цим Договором, Надавач передає у власність Отримувачу грошові кошти у розмірі, визначеному у п. 2.1 цього Договору (2 000 000,00 грн) (надалі Іменується «Поворотна фінансова допомога»), а Отримувач зобов`язується повернути поворотну фінансову допомогу у визначений цим Договором строк. Поворотна фінансова допомога надається з метою поповнення обігових коштів.

09 листопада 2018 року між Акціонерним товариством «ВТБ Банк» та Позивачем укладено Заяву-Договір на оформлення банківських продуктів № 25167186, відповідно до умов якого Банк, за клопотанням Клієнта, відкриває йому поточний рахунок, операції за яким можуть здійснюватись з використанням електронних платіжних засобів, в тому числі для розміщення коштів та відображення операцій, здійснених з використанням Картки, з дебетовим порядком обслуговування рахунку (далі - Картковий рахунок) № НОМЕР_3 у валюті UAH на умовах Тарифного плану, який обирається Клієнтом і зазначається ним в Анкеті для оформлення банківських послуг (далі - Анкета). Банк відкриває Картковий рахунок після укладення цього Договору, надання документів і виконання вимог, передбачених чинним законодавством України.

Також, 09 листопада 2018 року між Акціонерним товариством «ВТБ Банк» та Позивачем укладено Заяву-Договір на оформлення банківських продуктів № 25162979, згідно з яким Банк, за клопотанням Клієнта, відкриває йому поточний рахунок, операції за яким можуть здійснюватись з використанням електронних платіжних засобів, в тому числі для розміщення коштів та відображення операцій, здійснених з використанням Картки, з дебетовим порядком обслуговування рахунку (далі - Картковий рахунок) № НОМЕР_4 у валюті UAH на умовах Тарифного плану, який обирається Клієнтом і зазначається ним в Анкеті для оформлення банківських послуг (далі - Анкета). Банк відкриває Картковий рахунок після укладення цього Договору, надання документів і виконання вимог, передбачених чинним законодавством України.

Як зазначено Позивачем в позовній заяві та встановлено судом першої інстанції, на рахунок Позивача № НОМЕР_4 зараховано грошові кошти на загальну суму 98970,00 грн з призначенням платежу «Повернення фінансової допомоги згідно договору № 1 від 01.01.2018», а саме: 09.11.2018 - в сумі 60000,00 грн, 14.11.2018 - в сумі 3400,00 грн, 16.11.2018 - в сумі 20200,00 грн, 20.11.2018 - в сумі 15370,00 грн.

Крім того, 11.11.2018 на рахунок Позивача № НОМЕР_3 зараховано грошові кошти у сумі 44675 грн з призначенням платежу «Зарахування грошового переказу на картковий рахунок».

Постановою правління Національного банку України «Про віднесення Акціонерного товариства «ВТБ Банк» до категорії неплатоспроможних» № 796-рш/БТ від 27.11.2018 року АТ «ВТБ Банк» віднесено до категорії неплатоспроможних.

27 листопада 2018 року виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення «Про запровадження тимчасової адміністрації в Акціонерному товаристві «ВТБ Банк» № 3180, на підставі якого, з 28.11.2018 року розпочато процедуру виведення АТ «ВТБ Банк» з ринку шляхом запровадження в ньому тимчасової адміністрації та призначено уповноважену особу Фонду.

Відповідно до постанови Правління Національного банку України від 18 грудня 2018 року № 849-рш «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Акціонерного товариства «ВТБ Банк» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 18 грудня 2018 року № 3392 «Про початок процедури ліквідації АТ «ВТБ Банк» та делегування повноважень ліквідатора банку», розпочато процедуру ліквідації АТ «ВТБ Банк», призначено уповноважену особу Фонду гарантування та делеговано всі повноваження ліквідатора АТ «ВТБ Банк».

Відповідачем надіслано Позивачу Повідомлення про нікчемність правочину від 31.05.2019 року № 3066-1/1-2, яким повідомлено Позивача про визнання нікчемними транзакцій (операцій) в листопаді 2018 року по перерахуванню коштів (п/д № 144 від 09.11.2018 на суму 60000 грн, п/д № 150 від 14.11.2018 на суму 3400 грн., п/д № 157 від 16.11.2018 на суму 20200 грн, п/д № 166 від 20.11.2018 на суму 15370 грн) на загальну суму 98970 грн. ТОВ «УкрІнтекс» на поточний рахунок № НОМЕР_4 фізичної особи - клієнта банку ОСОБА_1 , що була здійснена з призначенням платежу «Повернення фінансової допомоги згідно договору № 1 від 01.01.2018», відповідно до пунктів 7, 9 частини 3 статті 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», та про нікчемність транзакції (операції) від 11.11.2018 по перерахуванню коштів платіжним дорученням б/н на суму 44675 грн на поточний рахунок № НОМЕР_3 з призначенням платежу «Зарахування грошового переказу на картковий рахунок» згідно до пункту 7 частини 3 статті 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

28 грудня 2019 року представник Позивача звернувся до Відповідача із запитом про доступ до публічної інформації, в якому просив:

- включити поточні рахунки Позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами АТ «ВТБ Банк» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;

- включити відомості про Позивача до повного переліку вкладників АТ «ВТБ Банк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договорами на оформлення банківських послуг від 09.11.2018;

- подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб інформацію про Позивача, який має право на відшкодування коштів за вкладами в АТ «ВТБ Банк» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;

- включити Позивача до загального реєстру вкладників АТ «ВТБ Банк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Листом від 15.01.2020 Відповідачем повідомлено Позивача, що визнання Фондом гарантування вкладів фізичних осіб вказаних вище договорів нікчемними вчинено правомірно.

Позивач, вважаючи невключення його до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у розмірі, гарантованих державою протиправним, звернувся до адміністративного суду з даним адміністративним позовом.

Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що Відповідачем не доведено наявності правових підстав вважати транзакції, здійснені у листопаді 2018 року на поточний рахунок № НОМЕР_5 у сумі 98970,00 грн та поточний рахунок № НОМЕР_3 у сумі 44675,00 грн, нікчемними та, відповідно, застосовувати наслідки нікчемності, а також не доведено наявність інших правових підстав, визначених Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», для невключення Позивача до переліку вкладників банку, які мають право на відшкодування суми вкладу за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Скасовуючи постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 24 лютого 2021 року та направляючи справу на новий розгляд до суду апеляційної інстанції, Верховний Суд виходив з того, що суд апеляційної інстанції не дав правової оцінки доводам Відповідача про відсутність на час запровадження тимчасової у АТ «ВТБ Банк» на рахунках Позивача коштів у сумі 143645,00 грн.

Тобто, переглядаючи рішення суду першої інстанції, апеляційний суд не навів мотивів відхилення аргументів Відповідача, викладених в апеляційній скарзі, в частині суми, яка підлягає відшкодуванню Позивачу за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, як вкладнику АТ «ВТБ Банк».

Колегія суддів частково не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також відносини між Фондом, банками, Національним банком України, повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків встановлюються Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (далі - Закон № 4452-VI).

Частиною 1 статті 3 Закону № 4452-VI визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

Відповідно до частини 1 статті 26 Закону № 4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день прийняття рішення Національним банком України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних та початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми, встановленої адміністративною радою Фонду на дату прийняття такого рішення незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200 000,00 грн. Фонд не відшкодовує кошти: передані банку в довірче управління; за вкладом у розмірі менше 10,00 гривень; за вкладом, підтвердженим ощадним (депозитним) сертифікатом на пред`явника.

Виконання зобов`язань Фонду перед вкладниками здійснюється Фондом з дотриманням вимог щодо найменших витрат Фонду та збитків для вкладників у спосіб, визначений цим Законом, у тому числі шляхом передачі активів і зобов`язань банку приймаючому банку, продажу банку, створення перехідного банку протягом дії тимчасової адміністрації або виплати відшкодування вкладникам після ухвалення рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.

Згідно з положеннями статті 27 Закону № 4452-VI Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

Протягом шести днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого Уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур`єр", "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини 4 статті 26 цього Закону.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що держава через відповідні фінансові та організаційні механізми бере активну участь та створює належні умови для функціонування відповідно до цього Закону системи гарантування вкладів фізичних осіб шляхом забезпечення фізичній особі, яка на момент прийняття рішення Національним банком України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних та початку процедури виведення Фондом банку з ринку, мала у такому банку вклад (від 10,00 грн.), відшкодування суми коштів, зокрема, розміщених на цьому вкладі, включаючи нараховані відсотки, за рахунок коштів Фонду у межах суми, встановленої адміністративною радою Фонду, яка не може бути меншою 200 000,00 грн.

Отже, Закон № 4452-VI пов`язує виникнення права на відшкодування суми коштів за вкладом разом з нарахованими на дату віднесення банку до категорії неплатоспроможних відсотками з настанням таких обставин: 1) прийняття Національним банком України рішення про віднесення відповідного банку до категорії неплатоспроможних (у разі, якщо на дату прийняття такого рішення дія договору банківського вкладу закінчилась) або рішення про відкликання банківської ліцензії; 2) наявність на дату віднесення банку до категорії неплатоспроможних у фізичної особи банківського вкладу (рахунку) за договором, укладеним до вказаної дати; 3) наявність на зазначеному банківському вкладі фізичної особи коштів разом з нарахованими відсотками на суму не менше 10,00 грн.; 4) включення Уповноваженою особою Фонду фізичної особи до переліку вкладників банку, які мають право на відшкодування суми коштів за вкладами, з визначенням конкретної суми відшкодування; 5) затвердження виконавчою дирекцією Фонду реєстрів вкладників, які мають право на відшкодування сум коштів за банківськими вкладами, відповідно до складеного Уповноваженою особою Фонду переліку вкладників; 6) опублікування Фондом оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур`єр", "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет, що здійснюється не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Відповідно до частини 1 статті 34 Закону № 4452-VI Фонд розпочинає процедуру виведення неплатоспроможного банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації в банку на наступний робочий день після офіційного отримання рішення Національного банку України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних.

Процедура виведення банку з ринку, що запроваджується Фондом стосовно неплатоспроможного банку в порядку, встановленому цим Законом, відповідно до пункту 16 частини 1 статті 2 Закону № 4452-VI, є тимчасовою адміністрацією.

Закон № 4452-VI визначає порядок складання Уповноваженою особою Фонду переліку вкладників, які мають право на відшкодування сум коштів за банківськими вкладами, а також підстави та умови, за наявності яких відшкодування суми коштів за банківським вкладом фізичним особам за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб не здійснюється.

Так, згідно з положеннями статей 37, 38 Закону № 4452-VI Фонд або його Уповноважена особа наділені повноваженнями щодо виявлення факту нікчемності правочинів шляхом здійснення перевірки вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною 3 статті 38 цього Закону.

Відповідачем не наведено правових підстав для не включення Позивача до переліку вкладників ПАТ «Радикал Банк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до приписів Закону № 4452-VI.

Отже, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що Позивач є вкладником у розумінні приписів статті 2 Закону № 4452-VI, а тому підпадає під дію гарантій відшкодування коштів за вкладом на підставі ст. 26 Закону № 4452-VI.

Аналогічна правова позиція викладена і в постанові Великої Палати Верховного Суду від 31 жовтня 2018 року у справі № 802/351/16-а, в постановах Верховного Суду від 24 січня 2019 року у справ № 826/23408/15 (адміністративне провадження № К/9901/38743/18), від 06 лютого 2020 року у справі № 822/2163/16 (адміністративне провадження № К/9901/16935/18).

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанцій про те, що Відповідачем не доведено, а судом не встановлено наявності правових підстав вважати транзакції (операції) по перерахуванню коштів, здійснені на поточний рахунок Позивача № НОМЕР_4 та транзакцію (операцію) від 11.11.2018 по перерахуванню коштів на поточний рахунок Позивача № НОМЕР_3 нікчемними та, відповідно, застосовувати наслідки нікчемності до даних транзакцій (операцій), так само, як не доведено наявність інших правових підстав, визначених Законом № 4452-V, для невключення ОСОБА_1 до переліку вкладників банку, які мають право на відшкодування суми вкладу за рахунок коштів Фонду.

Тобто, Відповідач, як суб`єкт владних повноважень та сторона у справі, всупереч вимогам частини 2 статті 77 КАС України не довела правомірності своїх дій (рішень) у спірних правовідносинах з Позивачем.

Вказана правова позиція щодо застосування норм матеріального права при вирішенні адміністративного спору про застосування наслідків нікчемності договорів банківського вкладу, викладена у постановах Верховного Суду від 13 листопада 2018 року у справі № 826/685/16, від 06 жовтня 2019 року у справі № 804/1990/16.

Суд першої інстанції задовольняючи адміністративний позов виходив з того, що Відповідачем не доведено наявності правових підстав вважати транзакції, здійснені у листопаді 2018 року на поточний рахунок № НОМЕР_5 у сумі 98970,00 грн та поточний рахунок № НОМЕР_3 у сумі 44675,00 грн, нікчемними та, відповідно, застосовувати наслідки нікчемності, а також не доведено наявність інших правових підстав, визначених Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», для невключення Позивача до переліку вкладників банку, які мають право на відшкодування суми вкладу за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Проте, колегія суддів звертає увагу, що Відповідачем до апеляційної скарги було додано виписки по рахунках Позивача № НОМЕР_5 , № НОМЕР_3 за період з 09.11.2018 по 20.06.2019, з яких вбачається, що Позивачем неодноразово знімались кошти з вказаних рахунків, та станом на день початку процедури виведення АТ «ВТБ Банк» з ринку (28.11.2018), залишок коштів по рахунках Позивача становив 43 273,66 грн.

Станом на час прийняття судом першої інстанції оскаржуваного рішення, в матеріалах справи були відсутні документально підтверджені докази залишків коштів по рахунках Позивача № НОМЕР_5 , № НОМЕР_3 станом на день початку процедури виведення АТ «ВТБ Банк» з ринку - 28.11.2018.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції невірно визначено суму, яка підлягає відшкодуванню Позивачу за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, як вкладнику АТ «ВТБ Банк».

Крім того, колегія суддів зауважує, що відповідно до положень ст. 27 Закону № 4452-VI (у редакції Закону України від 16 липня 2015 року № 629-VIII, яка діє з 01 липня 2016 року), уповноважена особа Фонду складає перелік рахунків вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку.

Інформація про вкладника в переліку рахунків вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

Рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 823 від 26 травня 2016 року внесено зміни до Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 9 серпня 2012 року № 14.

Пункт 5 розділу ІІ вказаного Положення викладено у новій редакції, зокрема, останнім абзацом визначено, що протягом дії тимчасової адміністрації та ліквідації банку уповноважена особа Фонду може надавати зміни та доповнення до переліків.

Пунктом 2 розділ ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами Фонд складає на підставі Переліку реєстр відшкодувань вкладникам для здійснення виплат за формою, наведеною у додатку 5 до цього Положення, що затверджується виконавчою дирекцією Фонду.

Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості й забезпечує ефективне поновлення в правах (п. 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003).

Європейський суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях, аналізуючи національні системи правового захисту на предмет дотримання права на ефективність внутрішніх механізмів в аспекті забезпечення гарантій, визначених ст. 13 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, вказував, що для того, щоб бути ефективним, засіб захисту має бути незалежним від будь-якої вжитої на розсуд державних органів дії, бути безпосередньо доступним для тих, кого він стосується (п. 59 рішення від 06 вересня 2005 року у справі "Гурепка проти України"); спроможним запобігти виникненню або продовженню стверджуваному порушенню чи надати належне відшкодування за будь-яке порушення, яке вже мало місце (п. 158 рішення від 26 жовтня 2000 року у справі "Кудла проти Польщі") (п. 29 рішення Європейського суду з прав людини від 16 серпня 2013 року у справі "Гарнага проти України").

Вказана правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 02 серпня 2019 року у справі № 818/1747/17, від 18 грудня 2019 року у справі № 814/151/16, від 13 лютого 2020 року у справі № 826/2785/17.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що резолютивну частину рішення суду першої інстанції слід змінити, виклавши у редакції цієї постанови.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичної осіб на ліквідацію Акціонерного товариства «ВТБ Банк» необхідно задовольнити частково, змінити резолютивну частину рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 07 вересня 2020 року, виклавши абзац третій резолютивної частини рішення у такій редакції: «Зобов`язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичної осіб на ліквідацію Акціонерного товариства «ВТБ Банк» надати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб зміни та/або доповнення до переліку рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, щодо рахунків № НОМЕР_5 , № НОМЕР_3 ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), як вкладника, що має право на відшкодування коштів у розмірі 43 273,66 грн за вкладом в Акціонерному товаристві «ВТБ Банк» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.». В решті рішення суду залишити без змін.

Оцінюючи інші доводи апеляційної скарги, колегія суддів зазначає, що згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 року, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов`язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.

При цьому, згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Положеннями ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

За змістом частини 1 статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з`ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Розглянувши доводи Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «ВТБ Банк», викладені в апеляційній скарзі, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства України, колегія суддів вважає, що судове рішення постановлено при неповному з`ясуванні обставин справи та з помилковим застосуванням норм процесуального права, а тому апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду першої інстанції зміні в резолютивній частині, в решті судове рішення - без змін.

Керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «ВТБ Банк» - задовольнити частково.

Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 07 вересня 2020 року - змінити виклавши третій абзац резолютивної частині в такій редакції:

«Зобов`язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичної осіб на ліквідацію Акціонерного товариства «ВТБ Банк» надати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб зміни та/або доповнення до переліку рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, щодо рахунків № НОМЕР_5 , № НОМЕР_3 ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), як вкладника, що має право на відшкодування коштів у розмірі 43 273,66 грн за вкладом в Акціонерному товаристві «ВТБ Банк» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.».

В іншій частині рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 07 вересня 2020 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та не підлягає касаційному оскарженню, відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий-суддя: В.П. Мельничук

Судді: І.О. Лічевецький

О.М. Оксененко

СудШостий апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення02.11.2022
Оприлюднено04.11.2022
Номер документу107088339
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу реалізації державної політики у сфері економіки та публічної фінансової політики, зокрема щодо гарантування вкладів фізичних осіб

Судовий реєстр по справі —580/1775/20

Ухвала від 21.03.2024

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

Василь ГАВРИЛЮК

Ухвала від 14.03.2024

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

Василь ГАВРИЛЮК

Ухвала від 22.12.2023

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

Василь ГАВРИЛЮК

Ухвала від 28.11.2022

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Стеценко С.Г.

Постанова від 02.11.2022

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Мельничук Володимир Петрович

Ухвала від 11.09.2022

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Мельничук Володимир Петрович

Постанова від 30.08.2022

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Коваленко Н.В.

Ухвала від 29.08.2022

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Коваленко Н.В.

Ухвала від 12.05.2021

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Коваленко Н.В.

Ухвала від 29.03.2021

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Коваленко Н.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні